f f |i Landbouwberichten. Gemengde berichten. !i t Telegrafische berichten. Burgemee9ter (voorzitter van het armbestuur) ge- wend met verzoek, dat armvoogden met de Com- missie zullen samenwerken, om zoo weinig mogelijk te bedeelen, maar te trachten werk te verschaffen. Nog steeds blijft de aanvoer van suikerbieten aan de fabrieken in Noord-Brabant zeer groot, en men haast zich de wortelen aangevoerd te krijgen voor het invallen van vriezend weer. Thans blijkt dat in alle streken van ons land de bietenoogst dit jaar zeer groot is en ongeveer het dubbele oplevert van verleden jaar. De bieten zijn dan ook groot van stuk en men treft zelfs wortelen aan die van 2 tot 4 kilo's per stuk wegen. De boeren hebben dus dit jaar met dit gewas prachtige zaken gemaakt. Ook zij, die niet op gewicht doch op suikergehalte hebben verkocht, zijn tevreden. Wat de fabrikanten betreft, deze maken goede zaken, daar de suikerprijzen tamelijk hoog zijn en ook voor de pulpe, die er in over- vloed komt, mooie prijzen te bedingen zijn. TER NEUZEN, 15 November 1892 Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing voor leden van de Kamer van Koophandel brachten van de 198 stemgerechtigden 31 hunne stem uit. Herkozen werden de aftredende leden de heeren A. Tholens Dingsz., A. Hamelink en J. A. van Rompu, respectievefijk met 30, 29 en 28 stemmen. Bij de verkiezing van zes leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg, werden alle herkozen. Van de 386 kiesgerechtigden namen er 33 aan de stemming deel. In de Gazette van Gent van 14enl5dezer maand lezen wij het navolgende Verleden week werd voor de koophandelsreeht- bank te St. Nicolaas het proces bepleit der spoor- weg-maatschappijen Meehelen-Ter Neuzen en Gent- Ter Neuzen, tengevolge van een verschil van werken in de Statie van Ter Neuzen uitgevoerd en verdere moeilijkheden. Mr. Janson voerde het eerst het woord. Het verschil in de rekeningen der beide maat- schappijen beloopt een bedrag van rond de 20 duizend frank, besteed aan het bouwen van eenen bangaar, het leggen van twee wisselspoorbanen in de statie van Ter Neuzen, bijlagen of gratificatie van 200 frank op de jaarwedde van den statie- overste en bijlagen op de loonen van bedienden verder kleinigheden te gering om te melden, waar de maatschappij MechelenTerNeuzen en bedienden voor rekening van beide maatschappijen in gemeen zijn. De verdediger kwam tot de volgende besluitselen De maatschappij GentTer Neuzen, vraagt eene schadeloosstelling van drie honderd duizend frank aan MechelenTer Neuzen over al het verlies hierdoor geleden, alsmede niet tusschenkomst in den eisch der werken van MechelenTer Neuzen uitgevoerd als gemeenzame betaling en andere aanmatigingen. Mr. Rolin, der ADtwerpsche balie, pleit voor MechelenTer Neuzen. Hij besluit tot De gemeenzame betaling in de onkosten der werken in de standplaats Ter Neuzen en verdere verschotten, waar GentTer Neuzen aan de eischers MechelenTer Neuzen moet bijdragen. Hiermede werden de debatten gesloten en zal de rechtbank toekomende week de uitspraak doen. Door den Minister van financien is met ingang van 1 Januari 1893, benoemd tot kommieS' ontvanger van het grenskantoor Koewacht, de beer D. Veldkamp, thans kommies der 2e klasse te Zuider Exloermond. De marechaussee Den Hartog der brigade Hulst, die in het begin van dit jaar, door zijn collega Metzger, tijdens zij aan het worstelen waren met kippendieven, bij ongeluk in beide handen leven der voorname wereld of het schitterende spel der wapenen. Hij was een stille, zenuwachtige, sukkelende man geworden, wiens schuwe oogopslag nauwelijks meer den trotschen blik van zijn vrouw kon verdragen. Zijn bekenden verwonderden zich over deze verandering van den vroeger zoo vroolijken officier; zij schreven die toe aan zijn verwonding in den oorlog van 1870 en beklaagden hem oprecht. Niemand wist echter, welke worm in het geheim aan het leven van den vroeger zoo sterken, levens- lustigen man knaagde. Baron Willy nam zijn ontslag, kreeg een hoo- geren rang, benevens een hooge ridderorde en trok naar Alteubrak. Daardoor verminderden de uitgaven echter slechts weinig, want omtrent dezen tijd werd Willy's zoon Harry als officier bij het garde—regiment huzaren geplaatst, en Harry von Altenbrak dacht er waarlijk niet aan zijn uitgaven te bekrimpen. Hij had de lichtzinnigheid van zijn vader, maar ook het eergevoel en de rechtvaardig- heid van zijn grootvader geerfd, twee deugden, die steeds het geslacht von Altenbrak tot sieraad had- den gestrekt. Harry was trotsch op de eer van zijn geslacht, en zou elk offer gebracht hebben om die eer rein en onbevlekt te bewaren. In den roes het leven in de groote stad vergat hij zeker van meermalen, dat het niet voldoende is de uiterlijke eer van den stand op te houden. Hij genoot het leven met voile teugen en dacht daarbij evenmin aan beperking zijner uitgaven als zijn moeder, die zich hoofdzakelijk op Altenbrak teruggetrokken had werd geschoten, heeft den dienst verlaten met een pensioen van f 360. Hoelt, 13 Nov. Voor eene talrijke opgekomene schare hield Ds. J. H. van 't Hoff alhier zijne afseheidsrede naar aanleiding van 1 Corinth. 3 11. Bij het eindigen der godsdienstoefening werd den vertrekkenden scheidenden leeraar door de gemeente staande het 4e vers van Psalm 121 toegezongen. Hoek. Vergadering van den Gemeenteraad op 12 November 1892. Tegenwoordig de voorzitter, de leden van deu raad met uitzondering van den leer Jac. Dieieman, benevens de secretaris. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige zitting gelezen en vastgesteld. De voorzitter doet lezing geven van een schrijven van Gedeputeerde Staten waarbij wordtaangedrongen op verbetering van den zoogenaamden binnendijk. Na eenige besprekingen wordt op voorstel van den voorzitter besloten Burgemeester en Wethouders uit te noodigen de gewoon onderhoudsplichtigen te noodzaken allereerst hun plicht te doen. Tot voorzitter van de nieuwjaarscommissie wordt senoemd de heer J. Jurrij, die zich deze benoeming aat welgevallen. Wordt gelezen het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1892. Nadat op voorstel van den heer W. G. Dieieman met vijf stemmen tegen een stem, die van deu heer Van Wijck, is besloten F. de Jonge L.Wz. van het kohier te schrappen, wordt dit vastgesteld met een cijfer van 14,69. Het suppletoir kohier van de belasting op de honden voor 1892 wordt vastgesteld met een cijfer van f 3. De aftredende leden van het Burgerlijk Armbe stuur, de heeren Jac. Dieieman en G. Tollenaar, worden met algemeene stemmen herbenoemd. Voor kennisgeving worden aangenomen le. de brief van Gedeputeerde Staten dd. 21 October 1892, waarbij goedgekeurd is terug ont- vangen het raadsbesluit van de vorige vergadering tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1892 2e. de brief van denzelfden dd. 28 October, waarbij is ontvangen een afschrift hunner beschik- kiug in zake het bezwaarschrift van de wed. M. van Doeselaar tegen haren aanslag in den hoofde lijken omslag en luidende in afwijzenden zin. De voorzitter deelt mede dat ten behoeve der gemeentesecretarie eene lamp is aangeschaft, het- geen wordt goedgekeurd. Op voorstel van den heer De Feijter wordt nog besloten stappen te doen ter verkrijging van een renteloos voorschot voor het aanleggen van een grindbaan over den Noorddijk. Voor stemden de heeren Van Wijck, Jurrij en De Feijter; tegen de heeren De Regt en W. G. Dieieman, terwijl de heer De Jonge zich onthield. Hierna is de vergadering gesloten. Koewacht. Door de politie is bij een paar persoDen huiszoeking gedaan in verband met de diefstallen, welke in de laatste dagen hier voor- kwamen. Dit onderzoek schijnt tot verrassende resultaten aanleiding gegeven te hebben, ten minste Zondag en Maandsg zijn de gestolen goederen uit de woningen gehaald en aan de eigenaars terug- gegeven. Het onderzoek wordt voortgezet. 's Graveiiliage, 15 Nov. Tweede Kamer. De Indische begrooting is tegen Dinsdag aan de orde gesteld, terwijl tot rapporteurs der kieswet zijn benoemd de heeren Heldt, Borgesius, Haffmans, Van der Feltz en JE. Mackay. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rcchtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Nov de volgende vonnissen uitgesproken P. H., oud 52 j., huisvr. van J. A., werkvrouw te Zuiddorpe, is wegens mishar.deling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. om niet door de schoonheid van haar bijna vol- wassen dochter Gerda in de schaduw gesteld te worden. Ook het leven op Altenbrak was op grooten voet ingericht. Men had een stal met prachtige paarden jachtpartijen, gezellige avondbijeenkorasten, bals en dure reizen wisselden elkaar onophoudelijk af. De nooit bevredigde genotzucht van Rogalla verslond honderdduizenden, zoodat Willy reeds genoodzaakt was geworden een groote hypotheek op zijn goederen te nemen. Intusschen was de barones verstandig genoeg om in te zien, dat er nieuwe hulpbronnen moesten geopend worden, wilde men niet, dat de goederen eindelijk zoo zwaar met hypotheek belast werden, dat er van de jaarlijksche opbrengst niets voor den eigenaar overbleef. Daarom sprak zij op zekeren dag tot haar man Beste Willy, je hebt me dikwijls beschuldigd, dat ik te veel geld noodig had. Ik zie in, dat onze levenswijze veel geld vordert, maar als wij daar verandering in brachten, zouden wij ons niet meer op ons gemak gevoelen. Wij moeten dus uitzien naar nieuwe hulpbronnen, en ik geloof, dat ik die gevonden heb. Verrast keek Willy zijn vrouw aan. De tijd, dien wij beleven, wordt beheerscht door de nijverheid, vervolgde Rogalla. Wij moeten ons ook meer op de nijverheid toeleggen. Ik zie bij voorbeeld welke groote winsten de beetwor- telsuikerfabrieken afwerpen. Waarom richt je ook Ch. L. A., oud 53 j., klompenmaker te Koewacht, is wegens als voren veroord. tot f 19 boete of 8 dagen hecht. P. W. 't G., oud 21 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 7 dagen gevangenisstraf. Beknopt verslag van het verhandelde in de na- jaarsvergadering van het hoofdbestuur der Maatschappij totbevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, gehouden te Middel burg, den 2 November 1892. De vergadering wordt door de leden van bet uitvoerend deel van het hoofdbestuuren een zestiental afgevaardigden der afdeelingen bijgewoond. De voorzitter opent te 7 ureu de vergadering. Na vaststelling der notulen van de vorige ver gadering komt in behandeling een in de vorige vergadering aangehouden voorstel van den heer L. J. Roggeband, om te trachten afschaffiug te verkrijgen der keuringen bij invoer vau vee uit andere provincien in Zeeland, zoo in die provincien geen besmettelijke ziekten heerschen. Met het oog op de nu voorkomende ziekten wordt besloten in deze thans geen beslissing te nemen. Naar aanleiding van het van den Commissaris der Koningin ontvangen Provinciaal blad no. 52, betreffende de opheffing van de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en vervoeren vau eenige vogelsoorten, wordt door een der leden geklaagd over de onbillijkheid, dat de gebruiker van het laud niet altijd verlof kan krijgen tot het schieten van schadelijk gedierte. Als gevolg van de over deze kwestie gevoerde besprekingen wordt aan het uitvoerend deel van het hoofdbestuur opgedragen na te gaan welke de rechten van de landbouwers zijn tegenover de jachteigenaars. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat door het hoofdbestuur op verlangen van de afdeeling Kruiningen aan Gedeputeerde Staten verzocht is den veearts M. van der Vliet te Kruiningen te willen benoemen tot provinciaal veearts. Dit verzoek is door genoemd college ingewilligd. Met het oog op het voorkomen van de besmet telijke ziekten, moud- en klauwzeer onder het rundvee en vlekziekte onder de varkens, wordt besloten, dat door het hoofdbestuur een circulaire aan de leden gezonden zal worden, houdende wenken omtrent te nemen voorzorgsmaatregelen en het gebruik van voorbehoedmiddelen tegen die ziekten. Door het bestuur der afdeeling Walcheren werd de aandacht van het hoofdbestuur gevestigd op het bezwaar dat bij de verzending van vee over Vlis- singen naar Belgie de provinciale veearts niet altijd aan de boot is om de noodzakelijke keuring te verrichten. Heeft de keuring te Middelburg plaats dan verliest men de controle op die keuring en kan die tevens direct schade voor den koopman, indirect voor de landbouwers, veroorzaken. Be sloten wordt Gedeputeerde Staten op dit bezwaar te wijzen. Naar aanleiding van een in de zomerver- gadering genomen besluit, is door het uitvoerend deel van het hoofdbestuur eene vergadering ge houden met de commissie voor de regeling van een cursus in het hoefbeslag. Deze vergadering had tot resultaat dat in een uitvoerig schrijven den minister van biunenlandsche zaken verzocht is, voor de verbetering van het hoefbeslag in de proviucie Zeeland een crediet te willen openen tot een maximum van f 1800. Daarop is nog geene beschikking ingekomen. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der afdeeling Zeeland van de vereeniging Het Nederlandsch Rundveestamboek ter verkrijging eener subsidie voor de bevordering van stieren- keuringen, werd besloten voor dit doel f 100 uit de kas der Maatschappij beschikbaar te stellen. Aan Gedeputeerde staten zal verzocht worden, geschikt niet zoo'n fabriek op, even als andere groote landheeren Dat plan beviel Willyhij zou er met Feldner over raadplegen. De oude inspector verklaarde echter brommend, dat hij van suikerfabrieken geen vestand had als men zoo'n fabriek wilde oprichten, moest men naar een beter persoon omzien. En zoo gebeurde het. Rogalla hield voet bij stuk, totdat op Neuenbrak een groote beetwortel- suikerfabriek stond, die met de nieuwste machines was voorzien. Een directeur werd benoemd, en deze man wist in de eerste jaren de grootst mogelijke voordeelen te behalen. Langzamerhand werd echter de concurrence te groot en de tabriek op Neuen brak kou slechts met moeite blijven bestaan, daar het geld ontbrak om met andere fabrieken gelijken tred te houden in het aanschaffen van nieuwe en betere machines. Nu moest op andere wijze bezui- nigd worden, de loonen van het werkvolk werden aanmerkelijk verlaagd en daar de arme werklieden meest alien op de uitgestrekte bezittingen van het slot Altenbrak woonden schikten zij zich in dezen maatregel waarvan zij de onrechtvaardigheid echter zeer goed gevoelden. Reeds meermalen waren oneenigheden en werkstakingen op kleine schaal voorgekomen en zoo veroorzaakte Neuenbrak met zijn fabriek ten laatste den baron de zwaarste zorgeu Rogalla hoopte echter nog steeds op groote winsten van de fabriek, die zij onder haar bijzondere hoede genomen had. (Wordt vervolgd.) evenals vorige jaren, een subsidie beschikbaar te willen stellen voor het doen houden van land- Muwlezingen en bij inwilliging van dat verzoek, zal Dr. A. J. Swaving te Breda uitgenoodigd worden die lezingen in den a. s. winter te houden. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door periodieke aftreding van den algemeenen penning- meester, wordt de heer J. J. van Weel herbenoemd. Ter voorziening in de vacature van vice-voor- zitter, or.tstaan door de benoeming van den heer Mr. P. C. J. Hennequin tot voorzitter, wordt de leer B. G. van der Have te Ouwerkerk benoemd. Beide heeren verklaren hunne benoeming aan te nemen. Tot afgevaardigden der maatschappij naar het Nederlandsch Landbouw-comite worden benoemd de heeren P. C. J. Hennequin en J. J. van Weel. De algemeene vergadering en eene algemeene tentoonstelling van werktuigen zullen in 1893 gehouden worden in de afdeeling Tholen. Voor de algemeene tentoonstelling van werktuigen, waartoe wordt besloten omdat het houden van den ge- bruikelijken wedstrijd op bezwaren stuit, wordt een bedrag van f 1500 beschikbaar gesteld. Aan het uitvoerend deel van het hoofdbestuur, in overleg met het bestuur van de afdeeling Tholen, wordt de voorloopige regeling dier tentoonstelling opgedragen. De secretaris der Mij. voornoemd, I. G. J. Kakebeeke. De onlangs in omloop gebrachte 25- en 10-centstukken met het borstbeeld van Koningin Wilhelmina zijn aangemaakt, ten deele uit ver- smolten zilveren pasmunt, die voor de circulatie niet meer geschikt was, ten deele uit aangekocht fijn zilver met koper tot bijzet. De betrekkelijke begrootingspost moet daarom gesplitst worden in tweeen vermunting en aanmuuting van zilveren pasmunt. Ten laste van dat artikel komt derhalve bet verschil 35,101,10) tusschen de nominale waarde van de ontmunte pasmunt en van die, welke daaruit vervaardigd is, en het muntloon enz. voor die hoeveelheid, ongeveer f 10,000 bedragende. Daarentegeu zal onder de middelen worden ver- antwoord eene som van 49,869,18^, zijnde het verschil tusschen de nominale waarde der nieuw aangemaakte pasmunt en den prijs van het ver- bruikte zilver en koper na aftrek van het muntloon. De aanmaak heeft derhalve een zuivere bate ver- schaft van ongeveer f 4800. Intusschen is op het bedoelde begrootings—artikel een tekort ontstaan van f 15,100, dat bij dit ontwerp wordt aangevuld. Aan de Goorn, onder de gemeente Hooro, brandde Vrijdagavond het huis van de weduwe Koppes, die eenige dagen te voren overleden was, af. Het lijk stond gekist in de woning om den volgenden morgen begraven te worden. Daar de vlammen spoedig het geheele huis aangetast hadden, kon er niets gered worden en is ook het lijk mede verbrand. Een oppasseres, die bij het lijk de wacht zou houden, schijnt ingeslapen te zijn en kon met moeite zichzelf redden. Omtrent den treurigen toestand waarin de bewoners van het eiland Urk verkeeren, melat men het volgende In Februari dezes jaars kwam het eerste typhus- geval voor. Spoedig echter werden verschillende personen door die ziekte aangetast en bedraagt het getal lijders ruim 180. Meer dan 40 personen stierven, de overige lijders herstelden, doch blijven tot op dit oogenblik zeer zwak. In eene familie bedroeg het getal sterfgevallen ruim twintig meermaleu kwam het voor dat de predikant van het eilarid in eene betrekkelijk kleine kamer een vijf h zestal lijders aantrof waarvan soms de helft lag te ijlen. Tot tweemaal toe kwam het voor, dit uit een huis drie dooden tegelijk werden uitgedragen. Sommige woningen zijn bovendien zoo klein, dat nog voor enkele dagen het lijk van een man op de straat in de kist moest gelegd worden, wijl deze niet in de woning kon. Wanneer men nu bedenkt dat Urk voor het grootste deel bestaat uit eene visschersbevolking, die ten koste vaak van zoovele menscheu- leven met hare kleine schokkers diep de Noordzee in moet om een schamel stuk brood te verdienen en dat de visscherij dit jaar zoo goed als niets opleverde dan zal ieder begrijpen, dat de nood, waarin die arme bevolking verkeert zorgwekkeud hoog klom. De beroepshardrijder Maarten Kinga van Grouw en de amateurrijders A. van Wely te Leeu- warden en J. Eden te Haarlem zullen over 14 dagen naar Hamar, in Noorwegen, vertrekken, om zich voor de a. s. wedstrijdsn te traiuen. Zij gaan voor rekening van den Ned. Schaatsenrijdersbond. De amateurrijder jhr. H. Van Sminia te Oudkerk (Fr.), die dezen winter ook denkt uit te komen, gaat voor eigen rekening mede naar Hamar, om zich, speciaal onder leiding van Kingma, te oefenen in het snelrijden op groote afstanden. De ongeregeldheden te Helmond namen Don- derdagmiddag even voor het aangaan der fabrieken opnieuw zulke verhoudingen aan, dat de politie het noodig oordeelde weder met geweld op te treden. Met blanke sabel werd toen op verschil lende punten der stad het volk uiteengejaagd. - i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2