Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2871. Woensdag 16 November 1892. 32e Jaargang. Het Huis Altenbrak. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busboaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elkenregel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Politiek Overzicht. De onderbandelingen van Rusland met Duitsch- land over een handelsverdrag hebben weinig kans van slagen. Rusland weigert zijne rechteu op ijzer en kolen te verlagenmen zegt zelfs, dat zij die wil verboogen, wanneer zij afkom- stig zijn uit statendie Rusland niet als de meest bevoorrechte natie behandelen Duitschland is ook niet bijzonder geueigd concessies te doen, daar het reeds een groot deel van bet graan, dat het noodig heeft, uit Amerika ontvangt en de verkiezing van Cleveland het uitzicht geeft op uitbreiding der bandelsbetrekkingen met de Yer- eenigde Staten. Den volijverigen pogingen van de grootezoowel als van de kleine pers van Parijs ten spijt, keert de kalmte zoo geleidelijk weg terug, natuurlijk voor zoover bij een Parijzenaar aan kalmte kan worden gedacht. Dat de eerste agitatie voorbij is, dat de schrikwekkende onthullingen omtrent den vooruitgaug der tecbniscbe vaardigbeid van aDar- cbisten en nihilisten in de samenstelling der helsche machines, dat de zorgvuldige berekeningen van sommigen met betrekking tot de biunenkort te verwachten aanslagen (20 maar eventjes dat al dat akeligs en naars op velen reeds niet heel veel meer indruk maakt dan de „faits divers", bevattende de allerverschrikkelijkste en alleraf- grijselijkste onthullingeu betreffende een vrouw, die gebakt en gekorven is als alsof 't soepvleesch ware, blijkt wel uit de belangstelling waarmede de beschouwingeu worden gevolgd over de positie van Loubet c. s. De slachtoffers van de ramp zijn nu begraven, het tooneel van het onheil (de rue des Bous-Enfants) heeft zijn gewone aanzieu herkregenmen heeft mede zijn verontwaardiging gelucht over den suooden toeleg en de verschrikkelijke gevolgen men heeft in een stortvloed van woorden zijn medelijden geuit met de ongelukkige slachtoffers en hun zoo zwaar beproefde verwanten en, tenzij binnen enkele dagen een uieuwe bloedige waarschuwing weerklinke, zal men zich opuieuw in slaap wiegen, men zal zich zelf beveiligd achten tegeu anarchistische boosheden en binnen enkele weken zal men zich ternauwer- nood de namen herinneren van het zestal mannen, die voor hun plichtsbetrachting en gedurende hun plichtsbetrachtiug zijn gevallen. Doch de politiek zal de herinnering levendig houden de mogelijk- beid op een ministerieele crisis wordt besproken en voor zoo iets is er altijd belangstelling. Zoo zou dan opnieuw blijken, dat uitstel niet altijd overgaat in afstel en dat een voturn van FEUILLETON Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 23) Nu keerde de jonge dame zich naar den vreem- deling en zeide glimlachend Hektor zal u, hoop ik, niet met zoo'n woest geblaf begroet hebben, mijnheer. Duid het mij niet ten kwade, ah hij u soms verschrikt mocht hebben. O neen, mejuffrouw, de hond was buitengewoon hoffelijk; hij heeft mij alleen verwonderd aangekeken. Ja, ja, Hektor verwachtte hier zoo vroeg in den morgen geen vreemde, even min als ik. Het kan zoo vroeg niet meer zijn mejuffrouw, daar ik u reeds op uw wandelrit aantref. Ik houd het meest van die vroege morgenuren, antwoordde de jonge dame, terwijl een vluchtig rood over haar wangen vloog. Zelfs in den vroegen morgen is het op het slot bedompt en heet. Behoort u op het gindsche slot thuis? vroeg de jonkman, en het scheen wel of zijn stem dof en dreigend klonkde jonge dame keek hem althans verwonderd aan. Juist, mijnheer, antwoordde zij. Ik ben de dochter van den heer van Altenbrak. Ah, dat had ik wel kunnen denken Met een verwonderden, trotschen blik mat de de jonge dame hem van het hoofd tot de voeten. Neem mij niet kwalijk, mejuffrouw, haastte de vreemde zich toen te zeggen, mijn naam is Eduard Montelli, werktuigkundig ingenieur. De jonge dame maakte een kleine buiging en vertrouwen, zooals Dinsdag der regeering der Fransche Republiek ten deel is gevallen, niet als grondslag kan worden genomen voor profetien, den heeren ministers een lang leven toezeggende. De beraadslaging over de perswet of juister over de door de regeering goedgeheeten wijzigingeu in enkele bepalingen dier wet, meer in 't bijzonder bedoelende beteugeling van aanhitsingen door de pen is, verdaagd tot morgen en nu doet zich 't eigenaardig geval voor, dat de conservatieven en de radicalen gemeene zaak maken tegen het bewind, hoewel gansch en al verschilleud in de reden tot verzet. De conservatieven namelijk willen 't geen de regeering voorstelt niet aannemen, omdat zij't te onbeteekenend vinden, niet flink genoeg en de radicalen keeren zich tegen 't voorgestelde, juist omdat zij't onvereenigbaar vinden met de beginselen der vrijheid voor 't gesproken en geschreven woord. Dat is een eigenaardige toestand en mocht't inder- daad komen tot den val van het kabinet, dan zou men er een bevestiging in kunnen zien van 't beweren, dat elkeen moet boeten voor zijn eigen misslagen Loubet c. s. zijn zwak en toegevend, waar flinkheid en doortastendheid alleen op haar plaats zouden geweest zijn, daardoor moedigen zij de oproerige elemeuten aan, de anarchie doet door een nieuwe wandaad van zich spreken, deze leidt tot het voorstellen van maatregelen en juist deze eerste schrede op den goeden weg brengt een ontij- digen dood. Men noemt de meer of min door radicalisme besmette ministers Viette, Ricard en Bourgeois, als de vermoedelijke zoenoffers. De Matin heeft een oud spelletje hervat een artikeltje, ouderteekend #een diplomaat," bevatte de hoogst gewichtige mededeeling, dat Zaterdag der vorige week het Fransch—Russische voorloopige verdrag was geteekend en in een nadere beschouwiug werd betoogd, dat uit deze onderteekening, bij afwezigheid van Von Giers en Grootvorst Wladimir, ten klaarste blijkt, dat de Czaar van Rusland de politiek geheel in zijn eentje leidt. Ougelukkig heeft de Matin tot dusver weinig of geen plezier gehad van zijn sensatie—nieuwtje, dat een opgewarmd bijsmaakje heeft; geen enkel Fransch blad van beteekenis gaat er op in en de buitenlandsche organen bijten ook niet toe. Zoo'n nieuwtje kan wel eens met succes worden gelanceerd gedurende den komkommertijd, maar nu bij genoegzaam politiek nieuws, is 't een al te dol ondernemen. Terwijl in Hougarije een ministerieele crisis in zoover een eerste stap heeft gedaan op den weg ter oplossing, doordien Weckerle, de titularis van zeide toenMontelli Dat is een Italiaansche naam! Is u uit Italie afkomstig? Neen, ik niet, maar mijn broeder wel. Maar neem mij niet kwalijk, ik moet verder naar gindsche fabriek. Ah zooDan is u zeker de nieuwe ingenieur, die aan de fabriek Neurode verwacht wordt Juist mejuffrouw Mijn vader heeft daarover met onzeu opzichter gesproken, ik hoorde het toevallig. Mijn vader heeft ook een suikerfabriek laten inrichten en hij wenscht ook een ingenieur in dienst te nemen, daar de tegenwoordige inrichting der fabriek niet meer voldoet. Ik begrijp dat wel niet goed, maar men hoort er toch naar, als de heeren over ernstige zaken spreken. Men kan altijd iets leeren. Nu was de beurt aan den vreemde oin de jonge dame verwonderd aan te zien, haar manier van spreken was zoo geheel anders als van andere jonge dames uit de voorname kringen. Doch bij den aanblik van dat schoone gelaat, die heerlijke donker- blauwe oogen en die weelderige bruine lokken vergat hij te antwoorden. Zeker outging haar die bewon- derende blik niet, want langzaam kleurde een donkerrood haar wangen, en zij sloeg de oogen neer naar den hals van haar paard, dien zij met haar rijzweep zacht streelde. Toen keek zij plotseling weer op en zeiAls u lang op Neurode blijft, zullen wij elkaar nog wel meer ontmoeten. Ik rijd veel en maak dikwijls groote ritten. Tot weer- ziens dus, mijnheer. Beminnelijk knikte zij het trotsche hoofd, trok den teugel aan en na een tikje met haar rijzweep galoppeerde zij weg, waarbij de hond vrool'jk blaf- feud om het paard heen sprong. fumncien onder Szapary de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet heeft aanvaard en reeds een of twee portefeuilles heeft verdeeld, worden er te Rome rare noten gekraakt over de positie van het kabiuet-Di Rudini en men bespreekt er zelfs in alien ernst de mogelijkheid van Crispi's terugkeer aan 't bewind en ook van een kabinet-Zanardelii. Natuurlijk zal dit niet zoo aanstonds geschieden, maar men acht een aanblijven van Giolitti op den duur onmogelijk, reeds zijn er enkele symptonen, welke elkeen, die 't niet verkiest hoorende doof en ziende blind te zijn, te denken geven. 'tis of die ministerieele crisissen besmettelijk zijn Het nieuwe kieswetontwerp geeft een voordeel dat, naar het VI. Bl. oordeelt, reeds voldoende zou wezen het ontwerp toe te juichen. Het is zegt het blad de nieuwe wijze van stemmen, waar- door voor goed een eind wordt gemaakt aan knoeierij bij de stembus. Tot nu toe was het alsof in de dagen van stemming, alle fatsoen en eerlijk- heid overbodig waren, zoo werd er geprest, omge- kocht of bedrogen. Tal van afhankelijke kiezers stemden met briefjes, die ingevuld met een naam, op het allerlaatste oogenblik den kiezer in de hand werden gedrukt. Nu is dat ten minste onmogelijk. De kiezer komt geheel alleen, afgesloten van elkeen, voor een lessenaartje te staan, waar hij met een der stempels, waarin de namen der candidaten zijn gesneden, zijn stembiljet bedrukt. Voor dat les senaartje staande, gebruikt hij het stempel dat hij zelf verkiest, zonder dat iemand hem kan gedaslaan of op zijn haudelingen invloed uitoefent. Hij is vrij man .en kan zelfs geen vooruit ingevuld briefje gebruiken. Dat is een verbazende verandering ten goede, zoo eensroudig en zoo doelmatig, dat men niet begrijpt dat het niet altijd zoo is geweest. Ook in het stellen van candidaten is er groote verbetering op handen. 't Zal niet meer mogelijk zijn, dat bij ongeteekende advertentie of aanplak- biljet te elfder ure nog een nieuwe candidaat wordt gesteld, om de stemmen te versnipperen, neen, geen candidaat is geldig, die niet op een bepaalden dag door minstens vijttig kiezers, met namen ouderteekend, is voorgesteld. Is er op dien dag maar een candidaat op die wijze genoerad, dan wordt er niet eens gestemd, dan is die het van zelf. Daardoor worden veel kosten en veel om- slag vermeden. Men meldt, dat een niet onbelangrijke ver- anderingaan de brievenbussen zal wordenaangebracht. De vroolijke uitdrukking op het gelaat van den jonkman verdween, toen hij de schoone paardrijaster naoogde. Haat en woeste opwinding weerspie- gelden zich nu in de gelaatstrekken, die even te voren zoo vriendelijk stondeneen oogenblik zelfs scheen hij de hand dreigend naar bet slot te willen opheffen, doch hij liet ze weer zakken. Ik ben een dwaas, mompelde hij, wierp den riem van zijn tasch weer over den schouder en zette met langzame schreden en gebogen hoofd zijn weg voort naar Neurode. DERTIENDE HOOFDSTUK. Het middagraaal vereenigde het gezin van baron Willy von Altenbrak dagelijks in de groote eetzaal, waarvan de vleugeldeuren toegang verleenden tot de verandah. Ook de inspector van het uitgestrekte landgoed was steeds aan tafelbaron Willy hield er van zoo bij tafel door de berichten van zijn vooruaamsten beambte op de hoogte te blijven van de werkzaaraheden op zijn landerijen. De secretaris, de ondergeschikte opzichters en de huishoudster aten niet in het slot, maar in het zoogenaamde „ambthuis", waar ten tijde dsr feudale rechtsplegiug de ambtman van het rechtsgebied van Altenbrak gewoond had het ,/ambthuis" was nu verbouwd en bevatte de woningen van eenige beambten des barons. De gunst van met de adellijke familie het middagmaal te gebruiken had de inspector Feldner zich door zijn langdurigen diensttijd verworven hij bekleedde zijn betrekking reeds onder den ouden barondaardoor ook kon hij, waar dit noodig was, vrijmoedig voor zijn gevoelen uitkomen. De brave, bijna zestigjarige man stond met den baron op een goeden voet j de baron had weinig De in de buitenste kast geplaatste losse bus namelijk zal geheel vervallen en in plaats daarvau zullen de bussen geledigd worden door middel eener bijzondere inrichting, welke de brieven van zelf in den zak van den beambte doet glijden. Het voordeel dezer wijziging is tweeledig. Voor- eerst wordt door het vervallen der losse bus meer ruimte verkregen en bovendien kan het nu nooit meer voorkomen zooals vroeger wel eens geschiedde dat het paper beschadigd werd wanneer het door de tweede sleuf gleed (die van de binneDste bus, tusschen wier buitenwand en de binnenwand der kast natuurlijk altijd eenige speling was.) Reeds is te Amsterdam een bus volgeus deze inrichting. Het nieuwe Kon. besluit ter uitvoering der vogelenwet schrapt een aantal vogels van de lijst der beschermde diersoorten. Hoofdzaak is, dat in art. 2 onder de vogels, die geacht worden voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn, maar waarvan het dooden tijdelijk en onder zekere voorwaarden door de commissarissen der Kouingin kan worden toegestaan, thans alleen maar genoemd worden verschillende soorten van meeuwen, dus niet meer de wielewaal, de kraaien, roeken en kouwen, spreeuwen en musschen, de gorzen, rietvink, geelvink en haverkneu, welke dieren men voortaan ongestoord kan verdelgen. En in art. 3, bepalende welke vogels gedurende de eerste 9 maanden des jaars geacht worden nuttig te zijn, worden alleen maar genoemd de zwarte lijster, meerl of gieteling, de zanglijster of grauwe iijster en de veldleeuwerik, en dus niet meer de andere soorten van lijsters en leeuwerikken, de vink en de ortolaan. Op de lijst van art. 1, die de te alien tijde nuttig geachte vogels opsomt, zijn de karekieteu en rietzangers, het blauwborstje, het paapje en enkele minder bekende geschrapt. De Commissie voor den nood te Beets heeft zich tot armvoogden aldaar gewendom door onderlinge samenwerking in den op handen zijn- den winter de volgende werkzaamheden te laten verrichten le. het laten leeren mattenvlechten door jongens boven de 15 jaren 2e. het klompenmaken door volwassenen 3e. het verstrekken van wol aan behoeftige gezinnen om daarvan garen te laten spinnen en vervolgens ouderkleederen er van te maken. Tevens verzoekt zij, om in overleg met arm voogden zoo noodig nog andere geschikte werkzaam heden te laten doen. Reeds hebben eenige arbeiders zich tot den kennis van landbouwzaken en schikte zich daarom gaarne naar de inzichten van zij u rechtschapen inspector, waarbij hij niet slecht voer. Doch met de barones kon de inspector niet best overweg. Het trotsche, heerschzuchtige karakter der barones hinderde den ouden, trouwen dienaar, en de groote plannen der dame betreffende het voordeeligste gebruik der landerijen ontlokten hem menigmaal een minachtigen grimlach. Daarbij kwam, dat de barones buitensporig verkwistend waszij leefde gaarne in al de pracht en praal van een vorstin. Feldner zag in, dat zulk een leven de inkomsten van het landgoed verslond er bleef niets over voor de verbetering van den bodem. Zoo snelde men onfeilbaar den ondergang te gemoet, als de verspil- lingen der barones niet beteugeld of nieuwe hulp- bronnen geopend werden. De ervaren man had reeds jaren geleden dezen staat van zaken aan den baron blootgelegd, en deze laatste had werkelijk den moed gehad met zijn vrouw hierover te spreken. Aanvankelijk had de barones hem verwonderd aangekeken, en deze verwachtte een koele, hoog- moedige afwijzingdoch plotseling gleed toen een bijna spottende glimlach over haar gelaat en zij antwoordde Je oude inspector heeft gelijk het leven hier in Berlijn (Willy was toen nog majoor bij de garde-kurassiers) kost te veel geld, laten wij naar Altenbrak terugkeeren. Ik verlang ook naar dat rustige buitenleven. Verheugd, bijna aangedaan, had baron Willy zijn vrouw de hand gekust. Reeds lang had hij den wenscb gekoesterd den krijgsdienst te verlaten en op Altenbrak te gaan wonen. Sedert jaren reeds had hij geen smaak meer in het woelige TER \EI mS( HE (OIRUT Hit blad verse liijiif IliiiMlng- en Vrijdauavond 1»<J den uitjfever 1". J. V A ST BE 8 AN D E te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1