Qlmea- en Kanadahonten OLMENBOOMEN, A. Hamelink, J. A. van Rompu A. Tholens Dingsz. I Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Advertentien. Kiezers voor leden van de Kamer van Koophandel te Ter Neuzen Belangrijke Verkooping Telegrafische berichten. 1 extra zware Kanada en eene partij Kanada's, bij een uitval uit de fabriek der firma Carp, eenige klappen met de sabel uit, die, naar men zegt, bij een burger nog al flink moeten aangekomen zijn. Dinsdagavond daarentegen werden er grove bal- dadigheden gepleegd. Terwijl de politie zich groo- tendeels op den Kanaaldijk geposteerd had, om die straat zooveel mogelijk vrij te houden, werden in de Veestraat een groot aantal glasruiten ingeworpen. In sommige liuizen was het eene ware vernieling. Toen de politie hierop afkwam, waren de schuldigen natuurlijk niet meer te vinden. Het mistige weder maakte het den vernielers bovendien gemakkelijk om te ontkomen. Tot laat in den avond was het zeer rumoerig in de stad. Door den burgemeester is bekend gemaakt, dat na zonsondergang samenscholingen van meer dan drie personen verboden zijn. Bovendien mag men zonder vergunning der politie geeue siraten doorgaan, welke, door haar zijn afgezet. Uit verschillende naburige brigades wordt de rijkspolitie versterkt. TER NEUZEN, 11 November 1892. Wij herinneren de kiezers voor leden der Kamer van Koophandel alhier, dat wegens de aanstaande periodieke aftreding als leden van de heeren Ant. Hamelink, Abr. Tholens Dingz. en J. A. van Rompu, eene verkiezing voor leden zal worden ge- houden op aanstaanden Maandag tusscheu 10 en 1 ure 's morgens. Heden werd alhier onderhands aaubesteed het bouwen van eene nieuwe kerk voor de Chr. Gere- formeerde gemeente. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren G. van der Peijl, voor 15005, G. J. Balkenstein, voor f 14390, J. Scheele Dz., voor f 13875 en M. D. de Putter, voor 12037. Alle inschrijvers woDen te Ter Neuzen. De begrooting was naar men zegt ongeveer f 14000. Op de Woensdag alhier gehouden jaarlijksche paarden- en veemarkt werden aangebracht 20 paarden, 76 stuks hoornvee, 4 schapen en 65 varkens. De handel had geen drukken oragang, alleen in varkens ging nog al veel om. Van de 23 uitgeloofde premien werden er 20 uitgereikt, daar er geen dekhengst van minstens 2 jaar oud aanwezig was en de beide premien voor varkens niet werden toegekend als zijnde voor den bestemden tijd van de markt weggevoerd. Van de toegekende premien werden er behaald door de heeren Jan de Feijter Jz., alhier 7, als f 2 voor 2e premie schoouste ruinpaard f 4 voor het schoonste veulenf 2 voor 2e pr. schoonste stuk rundvee uit deze kantonsf 2 voor 2e pr. beste baatgevende of kalfdragende koef 3 voor het schoonste kalff 4 voor het grootste getal runderenf 3 voor het grootste getal schapen G. Dees Gz., te Hoek, 2, als2 voor 2° pr. schoonste merriepaardf 4 voor le pr. schoonste jongpaardH. Hartog, alhier 2, alsf 4 voor 1® pr. schoonste stuk rundvee uit deze kantons f 5 voor het vetste stuk rundveeArie H. Donze, alhier, f 4 voor le pr. schoonste ruinpaardK. Pladdet, te Hoek, 5 voor 1® pr. schoonste mer riepaard; Jac. Huijssens Jz., alhier, f 2 voor 2® pr. schoonste jongpaard Joz. de Schepper, te Axel, f 4 voor het grootste getal paarden W. Geelhoedt, te Hoek, f 5 voor den schoonsten springstier J. van der Hagen, te Ellewoutsdijk, f 4 voor 1® pr. schoouste stuk rundvee van buiten deze kantons H. Kegels, te Ertvelde (Belgie), f 2 voor 2e pr. idem idemA. de Feijter, alhier, 5 voor le pr. beste baatgevende of kalfdragende koe D. van Tatenhove, alhier, f 4 voor het schoonste rund 12 jaar oud. Voor de acte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek werden Dinsdag te Middelburg ge- examineerd en toegelateu de heeren D. de Rijke te Zaamslag, P. Eggermont te Clinge, J. de Theije, V. J. Borm en A. Geerards, alle drie te Koewacbt. De examens zijn hiermede afgeloopen. In het geheel zijn geexamineerd 158 heeren 1 kwam niet op, 1 trok zich terug, terwijl 29 werden afgewezenhet getal toegelatenen bedraagt alzoo 128. Van de 44 dames, die zich hadden opgegeven, kwam 1 niet op en werden 12 afgewezen, zoodat het aantal toegelatenen 32 bedraagt. Bij koninklijk besluit is tot ontvanger der directe belastingen enz. te Zijpe benoemd de heer H. Feisser, thans ontvanger te Hontenisse. Door de rijksambtenareu van het stationnement Axel is een beruchte smokkelaar, zekere P. v. H. van Stekene, met een groote hoeveelheid zout ge- snapt. Heden werd deze door de marechaussee naar Ter Neuzen overgebracht om vervolgens naar Middelburg getransporteerd te worden. Bedoelde persoon heeft nog verschillende andere zaken met de justitie te verrekenen. Zaainslag. Bij den landbouwer Corn" Dekker alhier is thans het zeldzame verschijnsel op te mer- ken, dat 2 vruchtboomen, een appel- en pereboom, in volleu bloei staan. De bloemen zijn, even als in het voorjaar, volkomen gezond en goed ontwikkeld. Koewacht. De konijnendieven hebben weer van zich laten hooren. Dinsdagnacht hebben zij in verschillende stallen gebroken en hier en daar menig kouijntje buit gemaakt en treurig genoeg het meest bij luidjes die deze beestjes mesten om van de opbrengst eene of andere schuld te betalen of een beetje wintervoorraad op te doen. Het is te hopen dat de ijverige onderzoekingen der politie thans met guustigeu uitslag mogen bekrooud worden. Men schijnt op een spoor te zijn. Overslag. Woensdag avond 7 uur werden de bewoners alhier opgeschrikt door het luiden der alarmklok. Bij onderzoek bleek dat er brand uitgebroken was op het hoefje, bewoond door L. Steijaert, in de Berlegebuurt. Politie en brand- weer waren in eenige oogenblikken op de plaats des onheils aanwezig, zoodat de brand in zijn begin gestuit werd. Gelukkig was het bladstil, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest, daar deze buurt bestaat uit geheel tegen elkander gebouwde hoefjes. De oorzaak van den brand is onbekend. Biervliet. Met een gevoel van weemoed in het hart stonden Donderdag vele ingezetenen om de geopende groeve op het kerkhof geschaard, terwille van de plechtige ter aardebestelling van den heer P. Lijbaart, in leven wethouder dezer gemeente. Al was deze grijsaard op hoogen leeftijd, 77jaren mocht hij bereiken, toch hadden wij hem nog gaarne eenige jaren in ons midden gezien. Voor zijn laatste ziekte was de heer Lijbaart een man nog krachtig van lichaam, bezield met jeugdigen ijver waar het de belangen der gemeente gold. De werkende leden van ons fanfarengezelschap gingen de lijkkist, die het stoffelijk overschot van hun hoog gewaardeerden president bevatte, vooraf onder het spelen van een treurmarsch. Vaandel en troin waren met rouwfloers omhuld. Aan den stoet namen bijna alle voorname ingezetenen deel. Een der vrienden schetste de vele verdiensten van den overledene, waarna diens oudste zoon, de heer J. Lijbaart van Sluiskil, namens de familie zijnen iunigen dank betuigde voor de groote belangstelling den geliefden vader bewezen. Borssele. De heer P. Minderhoud alhier is benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school te Waddingsveen, hoofd de heer G. J. Slothouber. Middelburg, 11 November. Heden werd alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteedde aanleg van een zinkstuk en het doen van steenbestorting tot verdediging van den onderzeeschen oever voor den Oosthavendam te Wemeldinge, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. Het minst hiervoor werd ingeschreven door den heer Jan Roskamp, te Sliedrecht, voor f 21360. De raming bedroeg f 25,400. RECHTSZAKEN. Arrowlissements-reclitbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. J. v. D., oud 32 j., 2°. P. B., oud 32 j., landbouwers te Ossenisse, zijn wegens nachtrumoer vrijgesproken. Dinsdagochtend te 9 uur is te Zegwaart een moordaanslag gepleegd door zekeren Quirinus Westhoek, een 24jarig boerenknecht, die verkeering had met eene 23jange dienstbode, Anna Maria van Daalen. Tevergeefs had hij beproefd zijn meisje in eene schuur te lokken, waarna hij haar verraderlijk met een mes is aangevalleu en haar vier sneden in den hals heeft toegebracht en verscheidene verwondingen aan de handen. Blijkbaar heeft hij beproefd haar den strot af te snijden, wat hem echter, doordien zij voorover was gevallen, niet gelukte. Op hare augstkreten kwamen verscheiden personen toesnelleu. Een der eerst aangekomenen gaf Westhoek met een mik een klap op het hoofd en op den arm waardoor hij het mes liet vallen. Na het weder opgeraapt te hebben, verwijderde hij zich door het land, en werd later gevonden, staande tegen een balie in het gehucht Den Hoorn, kalm een sigaar rookende, en hij is spoedig gearresteerd. De man verklaarde dat het hem enkel te doen was geweest zijn slachtoffer van kant te maken en hij van het gebeurde volstrekt geen spijt had. 's Avonds is hij naar de gevangenis te 's Gra- venhage overgebracht. De voornaamste beweeg- reden voor deze gruwelijke daad moet zijn jaloezie. De gewonde is naar omstandigheden vrij wel. Op last van Mgr. P. Leyten, bisschop van Breda, werden Zondagmorgen in de R. K. kerken aldaar de geloovigen gewaarschuwd uitdrukkelijk de voorschriften op te volgen, die door de gezond- heidscommissie met betrekking tot de cholera gegeven zijn. Als oorzaak van de dating der vleeschprijzen deelt het Ned. Laudb. Weekblad mede Wat wij vreesden, is bewaarheiddoor de sluiting van Belgie is het vette vee minstens tien cent per K.G. lager in prijs. Moge dit nu al ten goe.de komen aan slagers en consumenten, het is toch voor den veehouder een groot verlies. Hier komt nog bij, dat door de natte weersge- steldheid het vee spoedig moet worden opgeruimd. Men mag dus niet slechts van het vleesch van mindere hoedanigheid, maar ook van de beste hoedanigheid daling verwachten. Onlangs werd vauwege de politie te Amster dam opsporing gevraagd van den 16jarigen Abraham Santcroos. Twaalf dagen werden door de ouders van dien kuaap in hoop en vreeze doorgebracht, toen een toeval tot de ontdekking van den jongeling leidde. Yan een ongeluk was geen sprakeintegendeel, in het oog der ouders was de jongeling wat al te goed verzorgd geworden. Er schijnt te Amsterdam door zeker kerkge- nootschap bijzonder geijverd te worden, om anders of in 't geheel niet denkeuden over te halen tot dat genootschap toe te treden, en zoo was ook op dien knaap ingewerkt. Door bemiddeling van den leeraar of herder van dat genootschap v. O., voud de jongen onderkomen bij de wed. K., op den Overtooin, en daar trof men hem dan ook aan, geheel in een nieuw pak gestoken en zelfs was hem door die tusschenkomst werk verschaft op eene diamant-werkplaats in de Nieuwe Leliestraat. Toen de vader aan de weduwe verwijtend vroeg hoe zij er toe kon komen, de ouders zoo lang in de grootste ongerustheid te laten werd door die vrouw gezegdwe hebben het kind volgens de wet laten af- en overschrijven bij den buurtsecretaris dus daar hadt ge het kunnen te weten komen. De godsdienstige of andere invloed scheen even- wel reeds zoo krachtig gewerkt te hebben, dat de jongeling, eenmaal niet zonder hulp der politie in huis gebracht, de ouderlijke woning na een paar dagen wederom ontvluchtte. De vader ging toen, vergezeld van een rabbijn, opnieuw naar de woning van de wed. K. waar, naar't heette, de jongen des avonds te 10 uur verwacht werd en men dus maar moest wachten. Middelerwijl werd evenwel door de weduwe de leeraar v. O. geroepen en toen die verscheen, verklaarde hij den jongen weder tot de ouderlijke woning te zullen laten terugkeeren, waiineer rabbijn en de vader zouden zweren dat zoodra de jongen de geriugste neiging vertoonde om tot het bedoelde geloof over te gaan, men hem oumiddelijk moest terugzenden. Die eed werd niet gezworen, en de jongeling kwam dien avond niet in de woning, in weerwil men tot twaalf uur of later wachtte. De politie, die zich aan de zaak liet gelegen liggen, deed 's nachts nog een inval in die woning doch tevergeefs, de jongen was daar niet meer te vinden. Intusschen wordt ijverig onderzoek naar die zaak ingesteld, de verschillende kerkjes van dat genoot schap worden als 't ware bewaakt, en zoodoende vleit men zich den knaap wel weer spoedig te ontdekken. In een klooster te Jeruzalem is een non overleden in den ouderdom van 115 jaren. Deze zuster was op 17jarigen ouderdom in het klooster gekomen, en had in 98 jaren den drempel van de inrichting niet overschreden. Dinsdagmorgen te elf uur vond de congierge van een huis iu de Aveneu de l'Opera te Parijs, waar de kautoren van de mijnmaatschappij van Carmaux zijn gevestigd, voor de deur dier kautoren een pak, dat hem verdacht voorkwam en, opgenomen, een witachtig poeder doorliet en vier a vijf kilo zwaar bleek te zijn. Voorzichtig geworden door de vorige dyuamiet- aanslagen en weteude, dat de directie der Mijnmaat schappij een brief had ontvaugen, houdende bedreiging met het in de lucht doen springen der kantoren, indien de veroordeelde arbeiders niet biunen acht dagen weder aangesteld zouden zijn, liet de man onmiddellijk de politie waarschuwen, welke weldra ter plaatse was en het verdachte voorwerp mede nam naar het commissariaat van politie in de rue des Bon Enfants. Aldaar had kort daarop een geweldige ontploffing plaats, met het gevolg dat o.ra. een onderbrigadier, een agent en een bediende der Mijnmaatschappij, die gezamelijk het verdachte voorwerp naar het commissariaat hadden gebracht, op gruwelijke wijze zijn gedood. Het gebouw, waar de ontploffing plaats heeft gehad, geeft weinig meer te zien dan de kale mureu. De concierge van het huis in de Avenue de l'Opera verzekert geen verdachte personen te hebben opgemerkt, die zijn loge passeerden. ZEET1JDINGEN. Yan 8 tot en met 10 November. Yan 8 tot en met 10 November werden langs de Oostsluizen alhier 72 binnenvaartuigen op-en 58 afgeschut; door de Westsl. 1 op- en 1 afgeschut. Van 16 tot en met 31 October. *V* Op den 8 November 's namiddags 7^ uur overleed na een hevig lijden ons zeer geliefd dochtertje KRINA SUZANNA, in den nog jeugdigen leeftijd van 5 jaar. Sas van Gent, 8 Nov. 1892. J. J. EIJKE. C. EIJKE -Koene. Heden behaagde het den Heere over leven en dood van onze zijde weg te nemen onze geliefde echtgenoote, moeder en behuwdmoeder CORNELIA L E UNIS in den ouderdom van ruim 64 jaar. Dat haar heengaan vrede was lenigt onze smart. Ter Neuzen, 10 November 1892. J. C. vanGelderen. J. Kdijk. C.J. van Gelderen. A. de Kdnder. J. van Gelderen. en Kleinkinderen. \oor de vele bewijzen van deelne- ming, ondervonden bij het treurig verlies van onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder, betuigen wij onzen hnrtelijken dank. Ter Neuzen, 10 November 1892. Uit aller naam, JAC. DU PON. Bij de verkiezing op Maandag a. s. worden u ten zeerste aanbevolen de aftredende leden, de heeren en Men zij indachtig dat de stembus geopend is van 101 ure. EENIGE KIEZERS. Belangstellenden in het o p r i c h t e n van eene Vereeniging tot aankoop van Kunstmeststoffen, worden ter vergadering uitgenoodigd, op Woensdag 16 November a. s., des namiddags 1 uur, in het //Hotel Donze" te Ter Neuzen. Ter Neuzen, 10 Nov. 1892. EENIGE LANDBOUWERS. WESTDORPE. De Notaris L. J. van der Moer, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van het Bestuur van den CANIS- VLIETPOLDER, op Dinsdag den 13 December 1892, des voormiddags te 10 uur precies, in het openbaar verkoopen 104 zware en schoone (waaronder vele van meer dan 2 meters in omvang) geschikt voor brandkout, alle staande op den Pasdijk tegen het kanaal aan de Passluis nabij Sas van Gent en dus zeer gemakkelijk vervoerbaar. Te vergaderen bij de Passluis. Niet bekende koopers zullen zich van behoorlijke bewijzen van gegoedheid of van bij den Notaris bekende borgen moeten voorzien. Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. l'oor Ter \cu/.rn 8 Eng. s.s. Avocet 3260 Liverpool stukg. Eng. sch. Deveron 392 Charles tone pijpaarde 10 Eng. s.s. Antiquary 2915 Leith stukg. idem Warkworth 1974 New-Castle kolen Van Ter Veuieu 9 Eng. s.s. Kiver Lagan 2272 Louden stukg. Belg. s.s. Londres 2367 idem idem 10 Eng. s.s. Kiver Clyde 2721 idem idem Voor C«ent 8 Duits. s.s. Komet 1651 Koningsberg. h. en vl. 9 Bus. s.s. Vera 4090 Riga idem Eng. s.s. Spindrift 2003 London stukg. idem Norma 1385 Goole idem Deens. s.s. Knud 3369 Libau h. en vl. 10 idem Absalon 4062 Petersburg vlas Eng. s.s. Falcon 1251 Hull stukg. idem Ouse 1929 Goole idem Tan Client i 8 Noor. s.s. Vale 2014 Blyth ledig Eng. s.s. Lodore 1856 Bristol suiker 9 idem Sea Belle 2152 Londen stukg. idem Hebble 2558 Goole idem idem Kate Forster 2741 Londen idem idem Onyx 1059 Ipswich phosph. 10 idem Astrologer 2580 Leith stukg. Voor Selzaete 10 Eng. s.s. Commercial 321 Havre creosoot Ossenisse. Geboorten. 20 Oct. Maria Elisabeth, d. van Kornelis Pieters en van Apolonia Asselman. 21 Oct. Maria Petronella. d. van Josephus van Kouteren en van Cornelia Louisa Neve. J. JaNSEN. WeMoUTHAAN-VANGELDEREN VAN TE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2