Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2870. Zaterdag 12 November 1892. 32® Jaargang. Binnenland. Het Huis Altenbrak. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bxieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. f*olitieli Overzicht. Met het oog op de gebeurtenissen van Zondag j.l. wareu bij de opening der Belgische Kamer- zittiug op gisteren uitgebreide maatregelen van voorzorg genoinen. Te kwartier v6or eenen reden de koningin, de gravin van Vlaanderen en de prinsessen Henriette en Josephine met een talrijk gevolg in staatsiekoetsen uit, om zich naar het Paleis de la Nation te begeven. Over den geheelen weg stond er een dichte inenigte achter de hagen van soldaten en mannen der burgerwacht. Overal werd geroepen Leve het algemeen kiesrecht Over de straten viel een dichte regen van kleine papiertjes, met altoos diezelfde woorden Lave het algemeen kiesrecht Dezelfde betooging had plaats, toeu de koning voorbij reed. Z. M. was te paard, vergezeld van den graaf van Vlaanderen en prins Albert, en gevolgd door een schitterenden staf. Het was een rumoer om doof van te worden, al den tijd, dat de koniug op straat was. Tusschen het onophoudelijk roepen om algemeen kiesrecht door, vernam men den kreetLeve de Koning en over het geroep heen ging het geluid van trommen en trompetten en van de muziekkorpsen van het leger en van de korpswacht, die de Bra- banponne speelden. De soctalislen hadden overal kleine witte vlaggen en banderollen met de woor den Leve het algemeen kiesrecht. Toen de koningin en de prinsessen in het paleis der volks- vertegeuwoordiging kwarnen, volgde een langeovatie, rnaar tevens het langdurig geroep van „algeineen kiesrecht" door de leden der uiterste linkerzijde. De aankomst en het vertrek des konings gaven aanleiding tot een zelfde ovatie, rnaar daarbij werd er nog luider en nog lauger om algemeen kiesrecht geroepen. Terwijl de groote meeraerheid der volksvertegenwoordigingleve de koning riep, riepen Janson, Feron, Richard aldoor leve bet algemeen kiesrechtDe troonrede werd in diepe stilte aangehoord. De terugkeer des konings naar het paleis had plaats onder dezelfde om- standigheden. Weder waren de toejuichingen en de kreten voor stemrecht bijna even talrijk. Op een gegeven oogenblik was de Koniug als bedekt onder de veelkleurige papiertjes met het opschriftalgemeen belangzelf hadden de be- toogers het standbeeld van generaal Belliard een wit vaandel met de woorden Algemeen Kiesrecht in de rechterhand gegeven. Een ontzaglijke optocht werd georganiseerd, nadat de Koning het paleis was binnengetredeu. Deze optocht. trok door de straten van Brussel zouder dat de politie dit trachtte te beletten. In den avond was het weder zeer druk op straat. Een deel der manifestanten trachtten het koninklijk paleis te naderen, doch werden uiteen ge- jaagd. Een tweede poging der manifestanten, om de voor het paleis opgestelde burgerwacht te verbreken, slaagde beter, maar nu rukten de bereden gendarmen aan en deden met de sabel een aanval op de FEUILLETON Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 22) TWEEDE DEEL. TWAALFDE HOOFDSTUK. Op een heerlijken lentemorgen wierp de opgaande zon haar eerste stralen over de vruchtbare vlakte, waar de majestueuze Elbestroom zich doorheen slingert als een breede zilveren band. Ouafzienbaar ver strekte de vlakte zich naar het noorden en oosten uit, terwijl in het westen reeds enkele ver hoogingen van den bodein te zien waren, die later overgingen in het Harz- en het Elrasgebergte. In het zuiden verhieven zich de slanke torens van de oude Maagdenburger domkerkrondom doken de torens der andere kerken uit den morgennevel op, en de daken en kroonlijsten der inoderne hooge huizen gloeiden in de stralen der zon. Tegen den nevel aan den horizon teekenden zich de omtrekken van groote gebouwen af, uit hooge schoorsteenen kwamen donkere rookwolken te voorschijn en tusschen het gezang der leeuwerikken vernam men nu en dan het schril geluid van een stoomflnit of het doffe gedruisch van een stoommachine. menigte. Een oubeschrijfelijke wanorde ontstoud, uide klonken de kreten en het gefluit der menigte en verscheidene personen werden zwaar gekwetst. Te middernacht was de orde overal hersteld. Vorst Bismarck blijft maar aan het woord, ook om zich schoon te wasschen van de beschuldiging als in 1875 een oorlog met den ouden vijand te lebben gewild. Volgens zijne verklaring waren het generaal Von Moltke en de generale stat, die een nieuwe vredebreuk met Frankrijk wilden. De Leipziger journalist, dr. Hans Blum, deelt ellen auge kolommen mede van het onderhoud met den ex-kanselier. Wat er ook van een en ander aan zij, de mededeeliugen van dr. Blum uit den mond van Von Bismark doen niet alleen de ronde, maar zij wegen in Duitschland zwaar, vooral die ten opzichte van de nieuwe legerontwerpen. Er zijn er, die meenen, dat nu aan die ontwerpen de dood- steek is toegebracht en dat de regeering ze zal intrekken. Hoe het ook zij, Yon Caprivi wenscht zijn voorganger zeker naar de Mookerhei, en mis- schien wenscht de keizer den ouden dienaar wel naar de maan. Het bevel tot vervolging der Koln. Zeitung, omdat dit blad het ontwerp betreffende de legeruitbreiding ontijdig aan de groote klok heeft gehangen, is ingetrokken en hieruit leidt „men' nu af, dat de schuldige, die het geheim heeft ver- klapt, een zoo hooggeplaatst persoon is, dat de justitie hem niet kan of wil bereiken. Nu, als dat zoo is, zal 't den een of anderen dag wel eens uitkomen, wie de man er van iser blijft geen woord verscholen. Die hooggeplaatste persoon zal dan spoedig op een of andere wijze aan kant worden gezet. Grover Cleveland is gekozen tot president der republiek der Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika. De democraten zegevierden de politiek der republiek zal in den vrijhandelsgeest worden ge- wijzigd de Mac Kinleywet zal, zoo niet spoedig worden ingetrokken dan toch worden gewijzigd, de meerderheid heeft zich verklaard tegen de algeheele uitsluiting der concurrentie uit Europa, welke politiek den handel een gevoeligen stoot zou hebben toe gebracht. Grover Cleveland, in 1885 gekozen tot president der republiek, werd in 1889 geslagen bij de ver- kieziDgen, waarop hij zich weder vestigde als advocaat in New-York. Hij is geboren 18 Maart 1837 te Caldwell in Essex County, werd in 1859 toegelaten als advocaat te Buffalo, in 1882 gekozen tot burgemeester van die stad, die hij in 1883 verliet, om op te treden als gouverneur van New-York. Zijn voornaamste tegenstander was Benjamin Harrison, 20 Augustus 1833 te North Bend in Ohio geboren, eeu kleinzoon vau een president der republiek. Hij studeerde ook in de rechten, oefende de praktijk uit te Indiauapolis, was brigade- generaal in den burgeroorlog, werd tot senator gekozen in 1880 en tot president in 1889 als voorstander der protectie. Naast den landbouw had ook de fabrieksnijver heid bezit genomen van de rijke Maagdenburger vlakte. Na de wederoprichting van het Duitsche keizerrijk in 1871 was de fabrieksnijverheid tot grooten bloei gekomen, voornamelijk die, welke landbouwvoortbrengselen verwerkte, en kon vele suikerfabrieken en brandewijnstokerijen aanwijzen. De meeste landheeren hadden zoo'n fabriek opge- richt of steunden die door de levering van beetwortels of aardappeleu. De oude stad Maagdenburg was aanmerkelijk uitgebreidbij den roem van een sterke onneembare vesting te zijn, kreeg zij het aanzien van een der voornaamste handelsplaatsen van Noord—Duitschland, de hoofdmarkt voor de beetwortelsuiker. Rondom de nauwe, hoekige straten der oude stad was een net van nieuwe, breede, voorname straten aangelegd, en buiten de vestingwallen zag men talrijke voorsteden. Fraaie tuinen met vriendelijke huisjes omringden de muren der stad. Op den breeden Elbestroom voeren stoombooteu en zwaar beladen aakschepen op en af, en goed onderhouden straat wegen doorsneden de vlakte en verloren zich in de verte in den nevel. Op een dier straatwegen, welke noordwaarts voerde, liep met rustigen tred een jonkman voort; telkens keek hij naar de stad om, als wilde hij nogmaals afscheid nemen van de geliefden, die hij daar achterliet. Hij had een flink voorkomen en maakte een Yermoedelijk zullen deze en de volgende week nog noodig zijn voor het afdeelingsonderzoek van de bedrijfsbelasting en de kiesrechtregeling. De openbare beraadslaging over de Indiscke Degrootiug zou dan 22 November aanvangen. Naar men verneemt, vond het beginsel eener bedrijfs- en beroepsbelasting in de sectien schier algemeenen bijval, maar werden des te meerbezwaren ontwikkeld tegen de wijze waarop de Minister van financien zijn stelsel in praktijk wil brengen. Het hoofdbestuur van den Volksbond (Ver- eeniging tegen drankmisbruik) heeft de medewerking verzocht van de afdeelingen en correspondenten voor eene zaak van algemeen belang. Het hoofdbestuur is overtuigd, dat er zeer veel verband bestaat tusschen slechte woningen en drank misbruik. Daar er in bijna alle plaatsen van ons land nog vele oude, bouwvallige, slechte woningen bestaan, welke zeer gevaarlijk zijn voor de openbare gezondheid, zooals in tijden van epidemieen blijkt, heeft het hoofdbestuur besloten de woningvraag in vele plaatsen te bestudeeren, door middel van plaatselijke enquete naar die woningen. Daarom zijn thans aan de afdeelingen en corres pondenten vragenlijsten gezonden, welke voor 1 Maar 1893 ingevuld terug worden verwacht. Deze lijsteu, bevatten een vijftien vragen over ruinate, privaten, aantal personeu, slaapgelegenheden, drink- water, enz. Het Bestuur der Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee heeft een circulaire verzonden, waarin een krachtige opwekking wordt gericht tot alle belangstellenden om vernieuwden steun in de inrichting, welke zich steeds meer uitbreidt en thans 110 verpleegden telt. Het Bestuur is zeer erkentelijk voor den tot dusverre ondervonden steun, maar is niet zonder reden bezorgd, omdat de tegenwoordige omvang steeds grootere ver- plichtingen oplegt. Het aantal van hen, die door hun verleden rechtmatige aanspraken hebben om te worden opgenomen en dus de candidatenlijst vormen, is niet minder dan veertig. Veertig personen met een nuttig, eervol verleden die honger en gebrek lijden en smeekend de handen opkeffen om te worden toegelaten. Maar de ruimte is onvoldoende, en het zou strijdig zijn met de hygienische voorschriften meer lieden toe te laten dan zich vrij en gemakkelijk kunnen bewegen. Daarom ziet men naar de gelegenheid uit de ge bouwen, welke telkens werden uitgebreid sinds de oprichting, en die het kenmerk dier onstelselmatige vergrooting dragen, door betere, ruimere, meer practische te vervangen. Daar voor zal veel geld noodig zijn, veel meer dan de Stichting uit eigeu middeien beschikbaar kan stellen. Nu geldt het dus steun te vragen, opdat de 110 verpleegden gunstigen iudruk. Wel was hij nog niet geheel volwassen, maar aan zijn krachtige gestalte, zijn breede schouders kon men wel zien, dat hij frisch en gezond was. Hij keek moedig uit zijn helder blauwe oogen, de bruine kleur van zijn gelaat verried een langdurig vertoeven in de buitenlucht. Een fraaie, zachte baard sierde zijn gelaat en mooie, bruine lokken vielen bijna op zijn schouders. Hij was eenvoudig, maar net gekleed. Hij droeg een zware tasch aan een riem over den rechterschouder en hij had een stok in de hand, waarmee hij nu en dan in de lucht schermde. De straatweg liep door een beukenwoud, dat zich ver over de vlakte uitstrekte. Toen hij het bosch doorgeloopen had, trof hem een fraai gezicht op het landschap. De streek was bergachtiger geworden en op enkele hoogten stonden groene beuken boschjes. Aan den linkerkant sliDgerde de Elbe tusschen weiden en akkers, aan den rechterkant verhief zich een rij met houtgewas begroeide heu velen. Aan den rivieroever zag men de dorpen, omringd door tuinen en boomgaarden verderopstond een fabriek, wier schoorsteen donkere rookwolken deed opstijgen, en ginds een oud slot, waarvan de talrijke vensters de zounestralen schitterend weer- kaatsten. Ilier zal ik wat uitrusten, sprak de wandelaar en ging onder een grooten beuk in het gras liggen Met levendige belangslelling beschouwde hij het landschap j eiodelijk bleef zijn oog op het oude slot die er zijn kunnen blijvbn, zonder dat men de loofdsom behoeft aan te spreken, terwijl de ge- egenheid wordt voorbereid om nog anderen te kunnen opnemen. De circulaire eindigt aldusGij herinnert u, dat zij, de oude zeelieden de dragers waren van onze oude koopvaart, van onzen wereldhandel, van onze marinedat de Nederlandsche vlag hun eens was toevertrouwd en ongeschonden bleef in lunne kloeke gespierde handen, en uw steun aan de ouden van dagen wordt eer. hulde aan bet altijd onge vaderland. Maandagavond trok eene vrij talrijke bende meest opgeschoten jongens, te Middelburg door eenige straten dier stad nadat bij den burgemeester en enkele gemeenteraadsleden eenige ruiten waren ingeworpen, werd de troep door de politie met den wapenstok uiteen gedreven. Dienzelfden avond werd, onder leiding van den bekenden socialist J. K. van der Veer, aldaar eene vergadering van werkeloozen gehouden, waarin besloten werd den volgenden dag aan den burge meester op het stadhuis om werk te gaan vragen. Aan dit plan werd gevolg gegeven en nadat dien dag V. d. Veer van de pui van het stadhuis de menigte, die zich op de markt verzameld had, had toegesproken, werd hij met drie anderen bij het hoofd der gemeente toegelaten, die hen aanried zich per adres tot den gemeenteraad te wenden. V. d. Veer verzocht daarop den burgemeester ter behan- deling van dat request spoedig eene vergadering vau den gemeenteraad te beleggen. Tevens verzocht hij den werkeloozen door steenkloppen werk te willen verschaffen. De burgemeester verklaarde een en ander te zullen overwegen, waarop de menigte op verzoek van V. d. Veer rustig en kalm uiteen ging. Te Beetsterzwaag kwamen 40 arbeiders uit Tenwispel en Langezwaag naar het gemeentehuis en vroegen den burgemeester te spreken. Deze verscheen en tot hem werd het verzoek gericht van gemeentewege werk te verschaffen, daar zij anders nergens werk konden krijgeu. Verleden jaar hadden zij om dezen tijd nog werk, nu waren zij sedert een paar weken werkeloos. De burge meester kon natuurlijk dadelijk geene toezegging geven, doch beloofde zooveel in zijn vermogen was, hun ter hulp te komen. Na dit bescheid trok de schare, meest alien hoofden van gezinnen kalm naar huis terug. Maandag- en Dinsdagavond hadden te Helmond groote volksoploopen en samenscholingen plaats. Op den Kanaaldijk en aangrenzende straten zag het zwart van de menschen, voor het meerendeel fabrieksarbeiders. Er heerschte bijwijlen een oor- verdoovend geschreeuw en getier. Maandagavond bleef het daarbij. De versterkte politie scheen er nog al outzag onder te hebben alleen deelde zij rusten en zijn blik werd somber. Lang tuurde hij naar dat oude gebouw, maar eindelijk begon het voor zijn oogen te schemeren. Toen pakte hij zijn tasch weer op en wilde zijn wandeling voortzetten. Doch daar hoorde hij geritsel in de afgevallen bla- deren en een groote langharige dog sprong uit het kreupelhout te voorschijn. Onwillekeurig hield de jonkman zijn stok steviger vastde hond viel hem echter volstrekt niet aan. Het beest keek den vreemdeling nieuwsgierig aan en wendde dan den kop weer naar het bosch, alsof het daar iemand uit verwachtte. De jonkman keek met welgevalien naar den grooten, prachtigen hond, die een fraaien, zilverachtigen halsband droeg. Hij zag daaraan, dat het dier aan een welgestelden eigenaar moest toebehooren. Met zekere nieuwsgierigheid wachtte de vreemde op het verschijnen van den eigenaar. Lang behoefde hij niet te wachten. Weer ritselde en kraakte het in het bosch, en klonk het gehinnik van een paard, en plotseling vloog een dame te paard over de sloot, die rondom het bosch liep. Vroolijk blaffend sprong de hond tegen het paard op. Houd toch op met je geblaf, Hektorriep de jonge dame vroolijk, terwijl ze den hond een tikje met haar rijzweep gaf. Oogenblikkelijk gehoor- zaamde het dier en ging in het gras liggen, maar hij hield zijn meesteres voortdurend in het oog. Wordt vervolgd.) TER \ELiZE\SCHE EOERAiMT ■lit blari verscliijnt Uiusilag- en Vrijilagavond bij den nitgever 3. V A I E N A X n A" te Ter Xeuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1