r Gemengde berichten. V f 1 II t1 wi door een 40 socialisten, sloeg de glazen in, en vestigde zich opnieuw in het huis. De mare- chaussees, die ontboden werden, hebben hem toen naar Beetsterszwaag vervoerd en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Nadat de gezonken schuit weer opgevischt en hersteld was, heeft de familie weer hare vroegere woning betrokken. In de Vrijdag gehouden zitting der Prov. Staten van Zeeland werd het voorstel tot het plaatsen van een gebouwtje voor wachtkamer, bergplaats van goederen en voor een kantoortje aan de buitenhaven te Ter Neuzen raming f 1390 zonder beraadslaging aangenomen met 29 tegen 9 stemmen, die der heeren Van Deinse, M. Bolle, Van der Have, Huvers, Kakebeeke, J. M. Bolle, Van Voorst Vader, Snijders en Heijse de heer Van Lijnden was afwezig bij deze stemming. In behandeling kwam ook het adres van den heer K. J. A. G. baron Callot d'Escury, om vrij- stelling van het betalen van tolgeld voor hen die melk vervoeren naar de cooperatieve roomboter- fabriek te Hontenisse. Hij wende zich tot de staten, wijl Gedeputeerde Staten hem bericht hebben geen termen te vinden om aan de provinciale staten een voorstel tot het verleenen van vrijdom te doen. Over dit adres werd eene langdurige discussie gevoerd. Wijl door Gedeputeerde Staten geen voorstel is gedaan stelde de heer Eokker voor het verzoek van de hand te wijzen, terwijl de heer Van Waesberghe-Janssens voorstelde Gedeputeerde Staten uit te noodigen om, ingeval voor de volgende bijeenkomst geen beslissing is genomen, de tolver- pachting of slechts voor een korten termijn te doen plaats hebben of zoodanige bepalingen vast te stellen dat door de Staten eventueel te nemen beslissing ook terstond toepassing kunnen vinden. Het voorstel-Eokker werd aangenomen met 30 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heer Van Waesberghe Janssens, Moerdijk, Thomaes, Van Rompu, De Bats, Moes, Dronkers en Van Woelderen. Het voorstel Van Waesberghe Janssens werd verworpen met 20 tegen 18 stemmen. Voor stemden de heeren Van Waesberghe Jans sens, Moerdijk, IJsebaert, Thomaes, Van Rompu, De Bats, De Casembroot, Eruijtier, Snijders, M. Bolle, Hammacher, Moes, Van Teijlingen, Dronkers, Van der Have, Van Woelderen, Van der Lek de Clercq en J. A. Bolle. De heeren Hennequin en Lucasse waren bij beide stemmingen afwezig. Het volgend adres is aan den Minister van landbouw in Belgie gezonden, teneinde eene regeling van de veequaestie op de Hollandsche grenzen te bekomen /rMijnheer de Minister. Reeds herhaalde malen werd uwe welwillende aandacht gevestigd op den neteligen toestand der Belgische landbouwers, welke landen gebruikeu, in Nederland gelegen. Telken male hebt Gij die klachten met groote belangstelling aanhoord en wij zijn overtuigd, M. de Minister, dat gij reeds talrijke pogingen hebt aangewend om uwe landgenooten voldoening te doen bekomen, maar tot heden zonder goeden uitslagdaarom nemen de ondergeteekenden de eerbiedige vrijheid, UEd. te aanzoeken het volgende te willen bewerkenTen alien tijde vrij verkeer, in eenen omtrek van 5 kilometers van beide kanten der grens, met hoornvee, schapen en mest, voort- Goed, ga dan bij hen. Van avond heb ik je niet meer noodig. De oude trouwe ziel ging heen, men hoorde haar de trap opgaan naar de slaapkamer. Margherita legde hoed en mantel af, schonk zich een kop thee in, dronk die haastig leeg en zonk toen op een stoel neer, waar zij in gedachten ver- zonken voor zich heen bleef staren. Hendrik stond bij de deur en draaide verlegen zijn hoed in zijn handen. Hij scheen geheel vergeten. Eindelijk kuchte hij even. Mevrouw had mij nog iets te zeggen Margherita keek op. Ach ja, daar dacht ik niet meer aan neem me niet kwalijk, Hendrik. Ja, ik wilde je vragen, wat er nu gedaan moet worden. Maar mevrouw, ik weet volstrekt niet, wat er eigenlijk gebeurd is. Men erkent mij niet als de echtgenoote van Eduard von Altenbrak. Dat moet, mevrouw, antwoordde Hendrik op vasten toon. Het is toch zoo eenvoudig een werkelijk gesloten huwelijk te bewijzen. Het kan- toor van den burgerhjken stand geeft immers het zekerste bewijs. Natuurlijk Reeds morgen vertrek ik naar Italie, om mij die bewijzen te verschaffen. Naar Italie, mevrouw? Dat is een verre reis en u is nog zeer zwak. Zou een brief niet vol- doende zij n Een brief kan verloren gaan. Maar de kinderen, mevrouw. Wilde u die zoo'n langen tijd alleen laten Je heb gelijk Hendrik. Ik kan nu die reis niet ondernemen. Dan zal ik maar een brief schrijven, maar ik ben den naam van den beambte vergeten. De naam van het kantoor is voldoende. De plaats, waar het huwelijk gesloten is, weet u zeker nog wel Ja. De burgemeester van het dorp Erati bij Palermo voltrok het huwelijk. Van avond nog schrijf ik aan hem. Dan breng je den brief morgen vroeg wel naar de post, niet waar komende van hoeven van Belgische of Nederlandsche landbouwers binnen die omschrijving staande. In zake van gezondheidspolitie der huisdieren aldaar dezelfde maatregelen toepassen als in Nederland. Het onderzoek van het vee zou aldaar ten alien tijde zonder stoornis moeten toegelaten zijn aan eenen veearts, vreemd aan het grondgebied. Eindelijk, in geval van besmettelijke ziekte binnen dien omtrek, zouden er maatregelen dieuen genomen te worden bij gemeenzaam overleg van de twee veeartsen (Nederderlandsche en Belgische) zich be- vindende in de nabijheid van besmettingspunt, De schikkingen, M. de Minister, zouden stellig van aard zijn voldoenig te geven aan beide landen, en zouden geenszins een beletsel zijn tot het nemen van bijzondere bepalingen, regelende den handel van het vee, in geval er zekere smetziekten zouden bestaan in een of ander land. Indien buiten ouze verwaehting het Nederlandsch Staatsbestuur de toe- passing van dit stelsel mocht weigeren, zouden wij geenszins aarzelen M. den Minister beleefdelijk te verzoeken zonder verwijl den invoer van Nederlandsch vee te beperken, ja zelfs te beletten, en de over- eenkomsten, met Belgie gesloten te doen eerbiedigen. TER NEUZEN, 8 November 1893. Jl. Zaterdag is aan den Nieuwe Neuzenpolder tusscheu de verkorting en den koepel, een oever- afschuiving ontstaan die eene lengte heeft van 61 M., van af 4 M. ten oosten van p. r. XIV tot 15 M. ten oosten van p. r. XV van H. R. E. F.de grootste breedte bedraagt 10 M. de meeste verdieping 2,90 M. en de dichtste afstand van den laagwaterrand van den dijksteen is 122 M. De afschuiving is derhalve van zeer geringe be- teekenis en heeft geen het minste nadeel aan de bestaande verdedigingswerken veroorzaakt. Voor de acte vrije— en ordeoefeningen der gymnastiek werden te Middelburg geexamineerd en toegelaten de heeren J. C. Boot, te Zaamslag, P. van Vliet, te Axel, A. W. Ligthelm, te Groede, A. F. Wisse, te Breskens, J. J. de Groote, te Schoondijke en A. W. Wisse, te Ellewoutsdijk. Door den Minister van financien zijn be- noemd tot buitengewoon kommies bij deadministratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, de roarechaussee S. Buijs van de brigade Axel en J. Eijff van de brigade Houtenisse. Bij koninklijk besluit is de heer F. M. A. Mathon benoemd tot Bergen-op-Zoom. Volgens bericht uit Christiania, is de Noorsche brik Ogir, kapt. Nielsen, van Gent met eene lading dakleien, bestemd naar Christiania, aldaar behouden aangekomen, hebbende nogtans veel slecht weer doorstaan. Het vermoeden, als zou ge- noemde brik, op 21 October 1.1. van Ter Neuzen naar zee gezeild, in den nacht van 22 op 23 October op een der Schouwsche banken met man en muis zijn vergaan, is dus niet bewaarheid, zijnde den naam van het alstoen daar gezonken schip tot heden nog onbekend. Axel. Voor de cursus tot opleiding van onder- wijzers tot hoofdonderwijzer, die a. s. Zaterdag zal beginnen, hebben zich 21 deelnemers aange- meld. In plaats van den heer F. Dixhoorn te burgemeester der gemeente Wel zeker, mevrouw Dat is het beste Hendrik bracht den volgenden morgen den brief naar de post en nu volgden voor hem zoowel als voor Margherita dagen van uitwendige schijnbare kalmte, terwijl in hun binnenste de grootste onrust heerschte. Margherita verliet nauwelijks het huis, maar stond dikwijls bij het tuinhek om den weg langs te zien naar den brievenbesteller, die misschien een brief voor haar had. Maar de eene dag verliep na den anderen en er kwam geen bericht. Van dag tot dag werd dat vergeefsche wachten pijnlijker voor Margherita. In haar zenuwachtigeu toestand kon zij nergens rust vinden. Als zij 's avonds laat te bed ging, kwam geen gezonde slaap haar verkwikken. Als zij tegen den morgen eindelijk insluimerde, kwamen akelige droomen haar verontrusten. Haar gezondheid, die zoo aanmerkelijk verbeterd was, leed opnieuw geducht onder de kwelling van het lange wachten. Ook haar stemming tegenover de kinderen en de oude Dorothea leed onder haar kwellende zielepijn. In haar verbitterde ziel bleef zelfs de herinnering aan haar overleden cchtgenoot niet rein en zonder vlek. In oogenblikken van angst en vertwijfe- ling beschuldigde zij haar man van lafhartigheid. De booze geest van het wantrouwen nestelde zich voortdurend vaster in het hart der arme vrouw. Als die menschen toch gelijk hadden Als Eduard haar bedrogen had? Als die huwelijksplechtigheid slechts een bedriegelijke vertooning was geweest? Als zij dus niet de wettige echtgenoote van Eduard von Altenbrak was geweest? Oh, zij kon het niet langer verdragen. Zij bezweek onder den last van haar lijden, door de onzekerheid, die haar hart zoo folterde. Kermend verborg zij het gelaat in de handen en zat onbeweeglijk daar neder. Zij kon zelfs niet weenen. De ondergaande zon wierp haar licht nog in den tuin en op de villa. De bloemen bloeiden en geurden, aan de boomen rijpten de appels en aan Ter Neuzen, die door drukke ambtsbezigheden belet is, zal de heer Koelmans to Ter Neuzen les geven in de Nederlandsche taal en letterkunde. Itosclikapelle, 7 Nov. Door den veldwachter Hemmekam dezer gemeente, tevens onbezoldigd rijks-veldwaohter, werd jl. Vrijdag in den Damiddag op surveillance zijnde, nabij het Groot Eilaud, gemeente St. Jansteen, van een vijftal smokkelaars een hoeveelheid van 71 kilogram zout bemachtigd en gevolgelijk in beslag genomen, en de hem onbe- kende smokkelaars, die aanvankelijk teekenen van verzet gaven, daarna op de vlucht gejaagd. Het verdient ten deze wel vermeld te worden, dat dit sedert 1 Januari dezes jaars reeds het twintigste proces-verbaal is, hetwelk door voor- noemden ambtenaar werd geconstateerd. Koewacht. In de laatste dagen zijn hier in de gemeente nog al eenige gevallen van roodvonk voorgekomen. Zondag is door den heer burge meester ter algemeene kennis gebracht, dat van den 30 October tot 5 November 20 gevallen van roodvonk aangegeven zijn, waarvan een met doode- lijken afloop. Tevens zijn de ingezetenen er aan herinnerd, dat zij verplicht zijn, onmiddelijk aan het gemeentebestuur kennis te geven, wanneer er gevallen van roodvonk in hunne woningen voor- komen. Koewacht, 8 Nov. De besmettelijke ziekte onder het vee het mond- en klauwzeer heerschende op de hoeve van de landbouwster Van de Broecke alhier is geweken. De beesten zijn geheel hersteld en stal en huis op voorbeeldige wijze gezuiverd en outsmet. De soldaten zijn heden naar hun garnizoen teruggekeerd. Zondag morgen juist toen de Hoogmis zou beginnen, klonk de kreetbrandbrand. Uit een schuur gevuld met vlas kwam een dikke rook- wolk van alle kanten opstijgen. Aanstonds was de brandspuit ter plaatse. Gelukkig dat de brand- weer geholpen door de alhier gestationeerde militairen onder aanvoeriug van den sergeant Van der Ha bij machte waren den brand te blusschen anders waren de gevolgen niet te overzien geweest, daar verscheidene koreumijten en een paar landbouwers- schuren in de oumiddellijke nabijheid stonden. Het schuurtje brandde echter geheel uit. rechtszaken""" Arrondissements-rechtbank te Midilelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken In zake: H. H. M. W., oud 42 j., bierbrouwer te HulstJ. A. W., oud 27 j., bierbrouwer te HulstA. J. B., oud 38 j., landbouwer te Osse- nisseJ. A. v. R., oud 37 j landbouwer te Hontenisse, geappelleerden van vonnissen van het kantongerecht te Hulst waarbij zij ter zake hierna te vermelden zijn vrijgesproken, zijn de appels ontvankelijk verklaard, de vonnissen vernietigd en recht doende in hooger beroep de beklaagden ter zake van het doen berijden van een kunst- weg terwijl het vervoer beperkt is, veroordeeld ieder tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis alsmede in de kosten zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. De Commissie tot beheer der gelden, inge- komen voor de redders van de in den put op de leiboomen zag men druiven en abrikozen hangen. Een zoele wind suisde door het houtgewas rondom den tuinalles in de natuur ademde vrede en rust. Doch de arme vrouw in de eenzame woonkamer gevoelde niets van dit alles. In stomme vertwij- feling zat zij neder. In haar droefheid en zorg hoorde zij niets van het kwinkeleeren der vogels in de boomen, ja, ze hoorde zelfs niet de stem van haar kinderen, die in den tuin bij het spelen hun vroolijken lach lieten weerkliuken. Doch nu trof een toon het oor der eenzame vrouw, die haar deed opschrikken uit haar doffe gevoelloosheid. De deur van het tuinhek knarste men hoorde zware voetstappen op het kiezelzand van het tuinpad.. Margherita snelde naar buiten de postbode bracht den lang verwachten brief. In vreeselijk opgewouden toestand drukte Mar gherita den brief aan haar hart, hij droeg den poststempel Palermo. Zij verbleekte en het werd zwart voor haar oogen. De postbode keek haar verwonderd aan. Gevoelt ge u niet wel, mevrouw vroeg hij medelijdend. Zal ik de meid roepen Neen, neen, ik dank u 1 Het is reeds over. Met snelle schreden keerde zij naar de kamer terug. Zij kon den brief nauwelijks openen. Zij wierp een haastigen blik op het schrijven haar oogen staarden onnatuurlijk groot op den brief zij werd doodsbleek haar hart bleef stilstaan en met een gil stortte zij neer. De oude Dorothea, die de kinderen bij het vallen van den avond naar bed wilde brengen, vond haar zoo liggen. Met hulp van de andere dienstbode bracht zij haar meesteres te bed en zond toen om Hendrik Tiedeman. Ik kon wel begrijpen, dat er zoo iets moest komen, zei de brave dienaar. Maar zeg mij eens, Dorothea, wat staat er in den brief? Dorothea kon echter evenmin uit den brief wijs worden als Hendrik. De brief was in het Italiaansch geschreven. Trompenberg bedolven A. Tilburgs, heeft in de vorige week de rekening opgemaakt en is tot bestediug der gelden overgegaan. Uit alle deelen des lands zijn bijdragen ingekomen, zoodat de commissie in staat is geweest, voor den hoofdredder, Cornelis van Rheenen, een bedrag beschikbaar te stellen, voldoende om met hetgeen rechtstreeks werd toegezonden, hem een soliede eigen woning met erfje te verschaffen. Om verschillende redenen heeft de commissie gemeend, aan dit plan uitvoering te moeten geven in dezen vorm, n.l. dat de grond en het te bouwen huisje komen op naam der minderjarige kinderen van Van Rheenen. met recht voor hem en zijne vrouw om die woning levenslang te bewonen, of daarvan het vruchtgebruik tegenieten. De firma Gebr. Nieuwenhuizen, onder wier beheer het graven van den put geschiedde, heeft zich tegenover de Commissie welwillend bereid verklaard om voor den bouw der woning belangloos te zorgen en, mocht er aan de kosten nog iets ontbreken, in het benoodigde te voorzien. Verder heeft de Commissie aan Gijs Van Rheenen en J. van Asveld, die medehelpers aan het ge- vaarlijke reddingswerk zijn geweest, een geschenk in geld doen toekomen, alsmede aan den werkman Troost, die bij het iustorten van den put half be dolven en vrij ernstig gewond werd. In het laatst van September 1880 is te Amsterdam Dr. Langemeijer, op een Dinsdag avond van een zijner patienten huiswaarts keerende, te water geraakt. Slechts zijn lijk haalde men op. Destijds liep het gerucht, dat een misdaad in het spel was, te meer daar het horloge van deu dokter vermist werd, en bij dat gerucht bleef het. Dezer dagen dus na 12 jaar moet nu te Dusseldorf een persoon zijn overleden, die op zijn sterfbed voor een rechterlijk ambtenaar moet verklaard hebben Dr. Langemeijer beroofd en hem daarna in het water geworpen te hebben. Te Schiedam doet het gerucht de ronde, dat Jack the Ripper aldaar vertoeftVeel bevreesde huismoeders houden haar huisdeur des daags gesloten. Men zegt, dat een paar meisjes door een vreemd heer zijn aangesproken, waardoor zeker het gerucht ont staan is. Op een huisje zag men Zaterdag geschreven „Jack the Ripper is hier." Bij den heer kan Spanje, kantoor van uur- werken te Utrecht, is, naar het U. D. mededeelt, een horloge te zien, dat door een stuivertje geheel wordt bedekt. Het is door een werkman te Geneve in zijn vrijen tijd vervaardigd en vertegenwoordigt eene waarde van f 3600. Dezer dagen zullen door een 300tal nakome- lingen van een zekeren erflater Brand of Brandt, die in het begin der vorige eeuw te Amsterdam stierf, ernstige pogingen in het werk gesteld worden om de rijke nalatenschap van hunnen voorraad in handen te krijgen. Die nalatenschap, waarop des tijds niemand aanspraak maakte, berust thans bij verschillende Roorasch-Katholieke inrichtingen hier te lande. De mededingers naar deze erfenis wonen deels in Pommeren en Oldenburg, deels te Amsterdam. Voor hen treedt op als advocaat en procureur V. H. te 'sGravenhage. Het Nederlandsche barkschip Johanna, kapi- tein De Looze, heeft op reis stormweer gehad en is te Falmouth binnen geloopen. Door een stortzee werden zes man van de equipage over boord ge stagen, tewijl ook de sloepen door't water werden Hier staat een stempel, zei ze. Het schijnt een officieele brief te zijn. Kijk eens, Dorothea, of er geen bewijs in ligt den naam van mijn ritmeester moeten wij toch kunnen lezen. Hendrik bekeek den brief nauwkeurig. Met het beetje Fransch, dat hij in Frankrijk geleerd had, trachtte hij zelfs enkele woorden te ontcijferen doch te vergeefs. Een ding begreep hij echter het waren geen goede berichten, die Margherita ontvangen had. Er is niets aan te doen, morapelde Hendrik met een diep bedroefden blik op de beklagens- waardige vrouw, die daar lag te ijlen. Men heeft je bedrogen of een schurkentroep wil je nu je recht ontnemen. Maar al heeft de heele wereld je verlaten, dan wil ik je toch niet verlaten. Al ben ik slechts een ellendige hinkebeen, ik heb toch twee gezonde armen, die nog werken kunnen. En ze zullen voor je arbeiden, arme bedrogene, voor jou en voor je kinderen Hij greep de koort3achtig heete hand van Mar gherita en drukte daar vol vereering doch be- schroomd een kus op. Daar sloeg Margherita de oogen op, keek hem vreemd aan en vroeg zachtKomt Eduard spoedig Oh, ik heb hem zooveel te vertellen. Ach, mevrouw, de dooden keeren niet weder, antwoordde Hendrik die bijna in trauen uitbarstte. Dood Wat praat je van dooden Eduard is niet dood ze houden hem gevangen in dien vochtigen toren daar willen ze mij ook gevangen zetten levend begraven o God, mijn God, heb medelijden heb medelijden Het spreken ging over tot een hartverscheurend snikken, doch de tranen, die zij stortte, schenen haar eindelijk de zoo noodige verlichting te geven. Het weenen verminderde langzamerhand en eindelijk sloot een vaste sluimering haar oogen. Weldra toonde een lach op haar gelaat, dat een gelukkige droom baar geest bezig hield. (Wordt vervolgd.) mm jM: 4 mhmmmmm—mmmmmmmm i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2