Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeowsch-Vlaanderen. No. 2869. Woensdag 9 November 1892. 32e Jaargang. Binnenland. Het Huis Altenbrak. abonnement Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Erieven- bushouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. folitieli Overzicht. Vorst Bismarck moet zich in den laatsten tijd nog al als opposaut hebbeu uitgelaten. Hij is een tegenstander van het nieuwe outwerp tot uitbreiding van het Dnitsche leger en acht versterkiug des legers niet noodig. Hij verwacht geen aanval van Rusland en Frankrijk tegelijk. Ook meent bij, dat in overgroote sterkte van een leger geen voordeel is gelegen, omdat men toch niet meer dan 2- of 300,000 man op een slagveld kan brengen en overzien en de overwinuing afhangt van de eerste twee of drie veldslagen. Ook meent de oude heer, dat er minder kans op oorlog bestaat dan vroeger en dat Frankrijk vrcdelieveuder en minder slag- vaardig is dan in 1888. Ook Rusland deukt niet aan een oorlog trots de Russische pers, de Polen en de Joden, de pers namelijk voor zoover zij door Polen en Joden bediend wordt. De Polen zien in een oorlog de mogelijkheid van de herstelling van hun rijk. Maar do Czaar is een vredelievend man en de financieele toestand van Rusland laat vooreerst geen oorlog toe. Vorst Bismarck ver- klaarde zich voorts ook tegen den tweejarigen diensttijd, omdat die minder geoefende soldaten geeft. De vermeeraering van uitgaven door de legeruitbreiding noemt hij mede als een grief tegen het ontwerp. Op de vraag of hij ziju veel beteekeneude stem niet in den Rijksdag wil doen hooren, antwoordde hij ontkennend. Hij veronderstelde dat de meerderheid hem zou mijden als de pestziekte, een Hamburgsche cholera- lijder, omdat men begreep dat een omgang met hem hun op het verlies van eeiie uitnoodiging ten hove zou komen te staan, dat daardoor schade zou worden gedaan aan de bevorderiug huuner zonen en wat de lieden zich verder al zouden inbeelden. Buitendien, dacht Von Bismarck, zou men hem wel eenige urcn laten wachten voor men hem in den Rijksdag het woord gaf. Mijne kornst te Berlijn zou mij de grootste onaangenaamheden berokkenen. Ook kan ik aldaar uiet op straat gaan, zonder last te krijgen. Ik zou voor alles als officier, die ik toch ben, in uniform in den Rijksdag verschijnen en waarschijnlijk wel als de eenige in den Rijksdag. Tegen het ministerie van Z. M. oppositie te maken, dat zou ik niet mogen dan in de uiterste noodzakelijkheid. Doch zoo die noodzakelijkheid zich voordeed, zou ik mij naar den Rijksdag begeven. Zoo ongeveer drukte de ex-kanselier zich uit tegen eenige nationaal-liberale heeren. Het is te voorzien, dat de cholera, die in Ham' burg aan meer dan zeven duizend menschen het leven heeft gekost, niet alleen op sanitair gebied heilzame gevolgen zal hebben, maar ook de oorzaak zal wezeri van eene politieke hervorming, in de eerste plaats van het kiesstelsel. Het kiesrecht wordt alleen door de burgers der vrije stad uitgeoefend en om op de kiezerslijsten te worden geplaatst, moet een burger 30 Mark betalen. Het gevolg hiervan is, dat de overgroote meerderheid der belasting betalende Hamburgers niet stemgerechtigd is. In 1870 waren er nog 35,000 stemgerechtigde burgers, in 1892 slechts 22,000, terwijl in Hamburg 150,000 belasting- plichtigen wonen. De regeering bleef dientengevolge in de handen van weinigen en in den Senaat kwam hoogst zelden iemand, die niet tot enkele bevoorrechte geslachten behoorde. Zoo verslapte alle energie en bleek de regeering tegen buitengewone omstandigheden niet opgewassen. De sociaal-democratische partij heeft deze gele- genheid om te agiteeren niet laten voorbijgaan. Vrijdag hielden zij negen vergaderingen, die door 30,000 personen werden bezocht. Op alle die vergaderingen werden het beleid der regeering en het tegenwoordig systeem veroordeeld en werd de democratische hervorming verlangd van het geheele staatswezen, op grond van het algemeen, gelijk, direct en geheim kiesrecht voor alle burgers boven 20 jaar. In den laatsten kabinetsraad in Engeland is aan de ministers de lords Ripon, Kimberley en Her- schell en de heeren Asquith, Fowler en Trevelyan, het ontwerpen van een bill over de hervorming van het kiesrecht opgedragen. De verandering der kieswet is een der voor- naamste eischen van de radicale partij en Gladstone haast zich te meer, aan haar verlangen te voldoen, nu Chamberlains hervormiugsprogramma veel bijvai vindt bij de conservatieven. De Standard vermaant hen, hunne kracbten te wijden aan de sociale wetgevingverreweg de meeste kiezers hebben meer belang bij de verzekering tegen ongelukken van werklieden, bij het bouwen van gezonde arbeiders- woningen, dan bij administratieve maatregelen voor Ierland. Ook de werkliedenvertegenwoordigers in het Parlement zullen sociaal—politieke maatregelen ver langen en hiervan hunne ondersteuning van Glad stone's Iersche politiek af hankelijk maken. Een dier vertegenwoordigers heeft reeds der regeering verweten, dat zij den plicht van den Staat, ieder werk te verschafi'en, die werken wil, verloochende. Het gebrek aan werk het heet, dat tegenwoordig in Groot-Brittanje 1,250,000 menschen zonder werk zijn kan aan het ministerie nog groote moeilijkheden berokkenen. FJEGUILLBTO N Naar het Duitsck van O. Elster. bewerkt door AMO. In verschillende gemeenten circuleert een adres ter teekening aan de Tweede Kamer, houdende het verzoek, bij de wet bepalingen in het leven te 21) Margherita volgde hem met gebogen hoofd. Allbrlei gedachten bestormden haar. Wien moest zij gelooven Sprak hier de levende de waarheid Of had de dierbare doode haar belogen en bedro- gen P Onmogelijk Haar besluit was genomeu, en zij richtte nu fier het hoofd op. Hier heb ik afgedaan, heer baron Maar, mevrouw, toef nog een oogenblik. Ik wil volstrekt niet ontkennen, dat u en uwe kinderen een zeker recht hebt op mijn gevoel als bloedver- want. U zal geen gebrek tijden, ik herhaal mijn voorslag, dien ik daar straks deed. Neem mij niet kwalijk, heer baron, ik kwam hier niet om te bedelen. Ik dank u voor uw hulp, ik zal u het bewijs leveren, dat ik recht heb om hier te vertoeven. Het is voldoende, dat ik uit Frati de trouw-akte laat komen, die bewijs levert van de geldigheid van mijn huwelijk met uw broeder. Willy beefde. Als dat gelukte, dan had hij te vergeefs gelogen, bedrogen en zijn eer gesckonden. Het is onmogelijk, mevrouw, dat zulk een bewijs bestaat, sprak hij zich geweld aaudoeude. Ik ik wacht met bedaardheid af, wat u zal doen. Zij boog zwijgend en wilde heengaan. Daar ging juist de deur open en een dame van laDge gestalte trad binnen. Op Rogalla's gelaat lag een triomfeerende glimlach. Zij hield een telegram in de hand. Neem mij niet kwalijk, als ik u stoor, sprak zij op beminnelijken toon. Lieve man, ik breng hier dit telegram, kijk eens of er dadelijk op moet wor den geantwoord. Zij reikte haar echtgenoot het papier over, dat deze werktuigelijk aannam. Doch plotseling toonde zijn gelaat de grootste verrassing, zijn oog ontmoette den vragendeu blik zijner vrouw. Toen keerde hi zich naar Margherita en zijn stem klonk veel vaster toen hij zeideMevrouw Moctelli, ik moet het aan u overlaten om uwe maatregelen te nemen, Ik heb tegenover u mijn plicht gedaan, u heeft mijne hulp afgewezen, u kan verder naar uw belie- ven handelen. Wie is die dame vroeg Rogalla met geveinsde verwondering, doch Margherita hoorde wel hoevee" spot in haar stem lag. Mijn naam is Margherita von Altenbrak, antwoord de zij trotsch. Daarop knikte zij even met het hoofd en verliet de kamer. Zij had wel luide kunuen schreien van bittere smart, van schaamte en van teleurstelling. Maar zij drukte haar hand tegen haar hevig kloppend hart en beet zich op de iippen om niet ouwillekeurig een smartkreet te laten ontglippen. Kon zij al een kreet onderdrukken roepen, waarbij het werpen en uitloozen van faecalien en andere stoffen in onze rivieren, kanalen, vaarten en grachten (ook al zijn deze onder beheer van provincie, gemeente of waterschap) uitdrukkelijk verboden, en aan de gemeenten de verplichting wordt opgelegd, binnen een zeker vast te stellen tijdsbestek, maatregelen te nemen voor de verzame- ling en den afvoer van faecalien, enz., zonder dat deze met de openbare water en kunnen in aan- aking komen en de algemeene gezondheid in gevaar brengen. Te Overmeer, gemeente Nederhorst den Berg, zijn opnieuw twee gevallen van Aziatische cholera voorgekomen. Het getal is hierdoor reeds tot vijf gestegen. De twee nieuw aangetasten zijn gehuwde vrouwen; de eene, uit Breukelen overgekomen om haar moeder en broeder te verplegen, is in zeer hevige mate aangetastin dit gezin zijn dus drie lijders. De toestand van de andere, dicht bij het besmette perceel woonachtig, is minder ernstig. Te Amsterdam heeft zich weder een geval van cholera voorgedaan, en wel aan boord van een tjalkschip, aan de Kostverloren Vaart. De patient, die weigerde zich naar de barak te laten brengen, wordt aan boord van zijn schip verpleegd. De zoon uit het gezin te Breda, waar zich het eerste cholerageval heeft voorgedaan en die als soldaat bij het 6e reg. inf. was ingedeeld, is mede ter observatie opgenomen. Ook is het drinken van water aan alle militairen verboden en in de cantines warme thee gratis verkrijgbaar gesteld. Een der vier choleralijders in de barak te 's Gravensande, afkomstig van de Scheveniugsche bom, is Zaterdag overleden. Nog zijn aan boord zes opvarende. De zieken in de barak werden Zaterdag door den geneeskundigen inspecteur bezocht, die mede vergezeld van den burgemeester en den geneesheer van de Hadda, een bezock bracht aan het be smette huis. Betreffende de oproeping in werkelijken dienst, met spoed, van ingelijfde manschappen bij de militie, zijn de nieuwe voorschrifteu aan de burgemeesters bekend gemaakt. De voornaamste hepalingen zijn Wanneer de militie, hetzij in haar geheel, hetzij voor een gedeelte, met spoed onder de wapenen moet komen, worden de burgemeesters in de onder- scheidene gemeenten van het Rijk rechtstreeks door het departement van Oorlog per telegram („Militie- telegram") uitgenoodigd, onverwijld de verlofgangers van de aangewezen lichtingen in werkelijken dienst op te roepen. Gelijktijdig met de uitnoodiging tot oproeping aan de burgemeesters worden de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provincien, alsmede de plaatselijke- en garnizoens-commandanten haar tranen lieten zich dat niet doen. Langzaam en onophoudelijk parelden die over haar bleeke wangen. Zoo schreed zij door de hoi klinkende gangen van het slot voort als een beeld van smart en rouw. De bediende opende beleefd de deuren voor haarhet sc'nonk haar verademing toen ze weer buiten stond. Hendrik kwam haar te gemoet. Een blik op haar galaat zeide hem duidelijk, wat haar was weder- varen. Hij wilde haar eenige woorden van deel- neming toespreken, doch zij wenkte hem te zwijgen, steeg in het rijtuig en bevalTerug naar het station. Toen sloeg zij den rouwsluier voor haar gelaat en leunde in de kussens. De koetsier klapte met de zweep en voort ging het. Het geratel van het vertrekkende rijtuig drong door tot in de kamer van den baron. Een diepe zucht steeg uit Willy's borst en met een verwijtenden blik op zijD vrouw zeide hij zachtHet is volbracht, Rogalla Je hebt je doel bereikt en mij eerloos gemaakt 1 Ben je tevreden Ja, Willy, ik ben tevreden. Laat die flauwhar- tige klaagliederen maar blijven 1 Het telegram van Tirschner kwam juist van pas. Zij nam het telegram in de hand en las luide De oorspronkelijke bewijzen zijn in mijn bezit Ik keer onmiddellijk terug. Tirschner. De echtgenooten keken elkaar aan. Willy's blik was schuw en somber, maar Rogalla hield het hoofd trotsch opgericht, zij triomfeerde. door het departement van oorlog op dezelfde wijze van die oproeping onderricht. De plaatselijke- en garnizoens-commandanten dragen zorg, dat onmiddellijk na ontvangst van let bericht der oproeping al de militaire autoriteiten in hunne standplaats daarmede in kennis worden gesteld. Voornoemde commandanten treffen daartoe de vereischte voorbereidende maatregelen. Voor de oproeping is afkondiging bij openbare cennisgeving rechtens voldoende. Ofschoon derhalve de openbare kennisgeving den verlofganger bij nietopkomst in verzuim stelt, en deze kennisgeving dient als uitsluitend rechtsgeldig bewijs dat de oproeping behoorlijk is geschied, wordt den burgemeesters niettemin dringend aan- bevolen, alle zoodanige maatregelen te nemen waardoor de oproeping op de snelste en zekerste wijze ter kennis komt van den opgeroepene, bij voorbeeld a. door het alarmeeren van de bevolking door het doen luiden der klokken van alle torens b. door omroeping in de kom der gemeente c. door waarschuwing van de op te roepen verlofgangers door boden, die te voet gaan, te paard zijn gezeten of wel gebruik maken van rijtuigen of andere middelen van versneld vervoer. Het verdient daarbij aanbeveling, het uur van oproeping schriftelijk aan de boden op te geven, teneinde vergissing te voorkomen. Het voornemen bestaat, om in het begin van het volgend jaar voor de eerste maal een Nederlandsch Katholiek werkliedencongres te hou- den. De datum zou samenvallen met den l,teo Meidag der socialisten, teneinde als eene contra- demonstratie te dienen. De beweging gaat waarschijnlijk van den „Ned. Roomsch—Katholieken Volksbond" uit en zou te danken zijn aan het initiatief van den centraal- president Passtoors. Het congres zal geschoeid zijn op het model van het Belgische Katholiek werkliedencongres, dat onlangs te Brussel gehouden en door den heer Passtoors bijgewoond werd. De plaats, waar het congres zal gehouden worden is vermoedelijk Rotterdam. De commissie voor Beets heeft hare nieuwe woningen, 10 in getal, aan de armvoogden ver- huurd, die nu de ellendigste krotten zullen doen ontruimen. Een der inwoners, in Maart 11. in Beets met zijn woonbok teruggekomen, nadat armvoogden hem het vorige jaar geholpen hadden om elders zijn fortuin te zoeken, meende dat hij goed deed, alvast eene der woningen voor zich in beslag te nemen. Hij liet 's avonds zijne schuit zinken, en klom in een der huizen in. Den volgenden dag, op aanmaning der politie het huis verlatende, keerde hij laat in den avond terug, aangemoedigd Nu ben ik gerust, zei ze. Altenbrak is ons. ELFDE HOOFDSTUK. Op de terugreis naar haar villa te Friedrichs- hagen had Margherita getracht een helder inzicht te krijgen van wat haar nu te doen stond. Had zij weinige weken geleden nog het voornemen ge- koesterd in haar stille eenzaamheid rustig te blijven voortleven, het stond thans bij haar vast, dat zij verplicht was den strijd voor de rechten van haar kinderen te aauvaarden. In den laatsten tijd was haar lichaam weer sterker geworden en daardoor was haar geest ook krachtiger geworden. Het bij- zijn van Hendrik, die te Friedrichshagen zijn vast verblijf had gevestigd en haar op zijn ruw-goed- hartige manier trachtte te troosten, werkte ook mede om haar gedachten weer op het practische leven te richten. Gedurende de spoorwegreis naar Berlijn was tusschen Margherita en Hendrik weinig gesproken. Het was reeds nacht, toen zij in Friedrichshagen aankwamen. De oude Dorothea opende de deur en geleidde haar meesteres naar de huiskamer. Hendrik wilde dadelijk afscheid nemen, maar Marghe rita hield hem terug. Blijf nog een oogenblikje, Hendrik zei ze. Ik heb nog wat met je te praten. Wel, Dorothea, slapen de kinderen reeds Ja, mevrouw. Zij slapen al meer dan een uur. TER NE11ZE1VSCHE COliRMT Yoor ■•it lilail verscl.ijiit en Vrijdagavond bij den uUgever V A D E S A A 1» E te Ter H'euien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1