Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2868. Zaterdag 5 November 1892. 32e Jaargang. BKKENDMAKING. Faardsn- en Yeemarkt Het Huis Altenbrak. Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIfiN. Yan 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag, 9 No vember 1892. Ter Neuzen, 28 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Jfolitieli Overzicht. De oude beer op Friedicbsruhe heeft zich ook eens weer uitgelaten en ditmaal tegen een zeker heer Harden, redacteur van een nieuw blad, dat ten doel beeft eene toenadermg tusschen Duitschland en Rusland. Yon Bismarck werd ditmaal geinter- viewd op Varzin. Aan dien redacteur van de Zukunft gaf de oude heer te kennen, dat hij ge- merkt bad, dat men nu haast begon te gelooven aan zijn verzekering om zich buiten de regeerings- zaken te houden. Yeder sprak hij over zijn zoon Herbert, dien hij voorstelde als iemand, dien men wel te Berlijn wilde zien maar die er geen ooren naar had om naar de lokstemmen te luisteren, omdat hij in het gareel van het tegenwoordige ministerie niet wilde loopen. De vorst was ontevreden op de regeering, die aan de consuls geen kennis had gegeven van bet uitbreken der cholera te Hamburg, alleen uit vrees voor handelsschade. Over de be- noeming van den nieuwen aartsbisschop van Posen was hij mede ontstemd. Hij meent dat in het doel der Polen ligt om Rusland te overwinnen, waarna Duitschland het Poolsche rijk zal herstellen. Over de politiek van Rusland op het Balkanschier- eiland dacht hij nog juist als tijdens den Krimoorlog en hij keurde het af dat de tegenwoordige regeering zich daarin zou mengen. Gladstone's echtgenoote, die, zooals men weet, in de politiek altoos gaarne mee haren duit in het zakje stak, schijnt vroeger dau haar man den last der jaren te gaan gevoelen. Zij heeft aan het bestuur van den liberalen vrouwenbond doen weten, dat zij zich bij de herkiezing voor het presidentschap dier vereeniging niet weder in aan- merking kan laten komen. Het bestuur sprak, bij monde van Lady Aberdeen, zijn diepste leed- wezen hierover uit. Juist op een tijdperk van actie, volgt een periode van politieke apathie en't is dan, dat de handigheid van sommige dagbladschrijvers 't meest tot haar recht komt. Beschouwingen van respectable af- metingen worden er geleverd en natuurlijk is 't onderwerp de algemeene politieke toestand of ten minste een of ander vraagstuk 't Bulgaarsche FEUILLETON. Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 20) Met stijgende verbazing had Margherita bij deze woorden hem aangezien. Nu wist zij met voile zekerheid, dat deze man haar en hare kinderen van hun wettig erfdeel wilde berooven. En waarin zou die zorg bestaan, heer baron vroeg zij op koelen toon. Ik zou aan n een vrij groot kapitaal uitbetalen en voor passende opvoeding der kinderen zorgen. Margherita beefde van verontwaardiging; maar zij bedwong zich, ze wilde nog meer zekerheid. En Altenbrak Het majoraat vroeg zij met gedwongen kalmte. Willy zag in, dat die vrouw niet zoo gemakkelijk te overwinnen was. Hij streek met de hand langs zijn voorhoofd, waarop het zweet parelde en al zijn zelfbeheersching verzamelende, antwoordde hij voor het uiterlijk bedaard Ik begrijp u niet, mevrouw. Begrijpt u mij niet, heer baron vroeg Margherita met vlammende oogen voor Willy tredende. Wist u dan niet, dat mijn zoon de erfgenaam van het majoraat is? U schertst, mevrouw, klonk het van Willy's vale lippeu. b.v. dat met dien toestand in rechtstreeksch verband staat of er grooten invloed op kan doen gelden. Nu is die Bulgaarsche kwestie een vrij afgezaagd onderwerp, doch interessant en gelegenheid biedende tot diepzinnige beschouwingen, is en blijft de verhouding tusschen Rusland en Duitschland, belangwekkender bijna nog dan de relatien tusschen de beide tegenstanders van 187071. Een juiste omlijning van de verhouding tusschen de regeeringen van 't machtige rijk in 't Oosten en Germanie en tusschen beider vorsten, is natuurlijk moeielijk te geven, hoe belangrijk die dan ook zijn zou, daar volgens de meening van welingelichten een uitbarsting van den even zorgvuldig voorbe- reiden als ernstig geduchten oorlog, veeleer in 't oosten dan in 't westen van ous werelddeel te wachten is. Wantrouwen is het kenmerkend karakter van de relatien tusschen beide rijken Alexander III van Rusland kan geen honderd soldaten of wat naar 't westen zijns uitgebreiden rijks opschuiven, of Wilhelm II van Duitschland neemt er aanstoot aan en wanneer Germanie's be- heerscher zijn ministers de noodwendigheid van legeruitbreiding doet betoogen en hun de ver- plichting oplegt zijn leger met ettelijke duizendtallen soldaatjes te vermeerderen, dan ziet de machtige czaar daarin een bewijs van de toeneming der oorlogzuchtige gezindheid der Duitschers en de stijgiug der uitgaven voor oorlog waant hij niets meer of minder dan een bewijs van wantrouwen tegenover hem. 't Is nu maar de vraag hoelang dat gevaarlijke spelletje kan voortduren zonder bepaald een ernstig karakter te gaan dragen en 't is dan ook met het oog op de wenschelijkheid dat 't nog lang, zeer lang bij 't bestaande moge blijven, dat sommigen de vraag stellen of inderdaad geen kans zou bestaan Polen de rol te doen spelen van de buffers bij een spoorwagen, ter voorkoming eventueel van botsingen of tenminste ter verzwakking van den schok, als 't onverhoopt zoover komt. De wen schelijkheid om Polen daartoe weder te verheffen tot zijn oude waardigheid, meenen we buiten be- spreking te kunnen laten, zoolang de mogelijkheid er op thuis behoort in het rijk der idealen, waarnaar men streeft, zonder eenig uitzicht ze te bereiken. Lijvige cominentaren op de zoo alleszins belang- wekkende werkstaking van Carmaux, op het ver- loop, op het einde dezer beweging en op de moraal, welke er uit te trekken is zij kunnen nog dagen lang worden voortgezet evenals de Duitsche bladen zich met onverpoosden ijver blijven wijden aan de bespreking van het militaire voorstel, aan de voorgeschiedenis ervan en meer nog aan den mogelijken afloop, doch eigenlijk heeft dat alles den gloed der nieuwigheid reeds weer verloren. We leven zeer snel in dezen tijd van telefoon en telegraaf, zoodat 't menig kind van zijn tijd eigen- Genoeg van deze woorden, die toch nutteloos zijn. Ik zie, heer baron, dat u het voornemen koestert het goed recht van mij en mijn kinderen te betwisten. Uw recht zei Willy. En waarop berust dat vermeende recht als ik u vragen mag Ik ben de echtgenoote van uw overleden broeder, dat weet u zeer goed, heer baron. De schuldbewuste man kreeg een rilling door de leden. U beleedigt me, mevrouw Montelli, stamelde hij. Ja, mijn broeder heeft mij van dat zoogenaamde huwelijk gesproken, maar daar geloof ik niets van, voordat ik bewijzen in handen heb. Gij liegt Schouderophalend keerde Willy zich af. Marghe- rita's hartstochtelijke heftigheid had elk beter gevoel in hem verstikt, in zijn drift had hij den strijd liefst door een geweldigen slag tot een einde gebracht. Bewijzen, heer baron vcrvolgde de jonge vrouw met toenemende drift. In het familie—archief, dat hiernaast in den toren is, heeft mijn echtgenoot de papieren neergelegd, die de wettigheid van ons huwelijk bewijzen, en voor het gerecht zullen de deuren van uw archief niet gesloten blijven. Willy verschrikte. Zou Margherita soms iets weteu van de geheime kast in den muur? Als u de plaats weet, waar die papieren te vin- den zijn, wijs ze mij dan, sprak hij. Ik weet die piaats niet en van die papieren weet ik ook niets. Het zij verre van mij, dat ik u zou willen krenken lijk een raadsel blijft, hoe onze brave ouders een vijftig jaar terug zich konden interesseeren voor nieuws van een zes of zevental dagen oud en dat konden doen dagen en soms weken achtereen. De coDcurrentie, die juist op het gebied der nieuwtjes- jacht zulk een schrikwekkende afmeting heeft verkregen, heeft 't reeds zoover doen komen, dat men, gelijktijdig met de mededeeling van een of ander belangwekkend feit, zich in den regel ook reeds kan vergasten aan lijvige commentaren. Wat wonder, dat na 6dn of hoogstens twee etmalen de meest belangwekkende gebeurtenissen reeds zijn gereduceerd tot de waarde van „oud nieuws," tenzij nieuw aangenomen phases ze een tijdlang op den voorgrond der algemeene belangstelling vermogen te houden De Tweede Kamer zal Diusdag 8 Nov. bij de hervatting van hare werkzaamheden, dadelijk en wel 's voorm. 11 uur het afdeelingsonderzoek aanvangen van de volgende wetsontwerpen bedrijfs- en beroepsbelastingregeling van het kiesrecht wijziging van art. 469 van het Wetboek van Burgerlijkerechtsvordering; regeling der ontvangsten en uitgaven van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke arabtenaren over 1893 naturalisatie van L. Bolchover c. s.wijziging en verhooging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1892 (brug over den Nieuwen Maasmond) begrooting van het domeinfonds voor 1893; wijzi ging der begrooting van het domeinfonds voor 1891. In de Dinsdag gehouden vergadering der Prov. Staten van Zeeland werd het voorstel van Gedep. Staten om alsnog geen beslissing te nemen op het adres van ingezetenen van Ellewoutsdijk, Driewegen, Oudelande en Ovezand om eene aaclegplaats in eerstgemelde gemeente, in verband met een nader ingekomen adres van den raad van Borssele om een steiger bij de Zuidnol aldaar te bouwen, zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. De verschillende voorstellen van Ged. Staten (betreffende plaatsing van een wachtkamer voor den stoombootdienst te Ter Neuzen, verleenen van sub- sidie voor geneeskundige hulp te Westkapelle, oprichting van een waterschap „de Damespolder" en vaststelling van een reglement daarvoor, wijziging van het reglement voor het waterschap Schouwen, heffing van opcenten op de grondbelasting en wijzi ging der begrooting voor 1892) werden naar de afdeelingen verzonden. Bij dat betreffende den Damespolder werd de verzending naar de afdeelingen aangenomen met 33 tegen 7 stemmen, in strijd met een voorstel van den heer Hennequin, die dit onderwerp wilde aanhouden tot dezomervergadering, tegen welk voorstel de heeren Heijse, Kakebeeke en Yan Waesberghe-Janssens zich hadden verklaard. in uwe rechtenmaar u zal wel begrijpen, dat ik zonder deugdelijke bewijzen mijne bezittingen niet aan u kan overleveren. Mag ik u verzoeken, vervolgde Willy tot Mar gherita, hier het archief staat voor u open. Zoek nu gerust naar die papieren Met deze woorden oper.de hij de deur en noodigde haar met een handbeweging uit om binnen te treden. Zij wierp een vluchtigen blik op haar tegenstander en trad toen vastberaden het archief binnen. In vreeselijke spanning stood Willy naast haar en lette op al haar bewegingen. Nu moest het beslist wordenHad zijn broeder haar gesproken over het geheime vak in den schoorsteen, dan was alles verloren, dan kon zij in dezen strijd met een enkele druk op de veer de overwinning behalen, dan kon zij hem niet alleen arm, maar ook eerloos maken. Ach, waarom had hij geluisterd naar de raad- gevingen van zijn vrouwwaarom had hij zich ingelaten met deze zaak vol leugen en bedrog. Schaamte en vrees maakte hem bijna krankzinnig. Nog immer stond Margherita bewegingloos daar. Alleen haar donkere oogen vlogen over de oude boekenrekken en ladetafels en boorden door tot in de diepste hoeken der kamer. Waar zou zij begin nen met zoeken onder welkc van deze stoffige, geel geworden akten zou zij de papieren vinden, die aan haar kinderen niet alleen hun erfdeel, maar ook een eerlijken naam moesten verschaffen Wanhopig Eveneens werd naar de afdeelingen verzonden een brief van den heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, in qualiteit van beheerder der Cooperatieve zuivelfabriek te Hontenisse vrijdom van tol ver- zoekende voor de in die fabriek te verwerken producten. Daarna werd de vergadering in afdeelingen ge- splitst. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aangegeven in Gelderland te Brakel, 1 persoon in Zuid-Holland te Gouda, 1te Koudekerk, 2 personen in Noord-Hollandte Amsterdam, 1 persoon in Utrechtte Jutfaas, 1te Maarseveen,l te Utrecht, 3te IJselstein, 2 personen. De heer Henry Tindal verzekert in een hoofd- artikel in de Amsterdam mer, dat hem van verschil lende zijde omtrent een intrige van Kamerleden tegen Minister Seyffardt, hetzelfde is meegedeeld als onlangs de Haagsche correspondent van dat blad berichtte. Ik verwonder mij zegt de heer Tindal naar aanleiding daarvan ik verwonder mij over niet veel meer, maar dit kwam mij toch wel wat kras voordaarom schreef ik naar links en rechts om inlichtingen. De antwoorden die ik ontving, waren bijna gelijkluidend en kunnen samengevat worden in deze weinige woorden Het is zoo. De ondervinding leert mij, dat mijne bericht- gevers meestal zeer goed zijn ingelichtik heb dan ook geen reden aan te nemen dat zij dit thans niet zijn. Te meer daar mij van andere zijde werd bericht, dat het plan niettegenstaande het couran- tengeschrijf, niet wordt opgegeven. En om nu niet onwillekeurig argumenten te helpen verschaffen, die de ontwerpers dezer intrige zouden kunnen gebruiken tegen Minister Seyffardt heeft de heer Tindal ditmaal zijn critiek op de oorlogsbegrooting achterwege gehouden. Ook dezen Minister heeft hij herhaaldelijk be- streden, doch als loyaal tegenstander met argumenten en niet met intriges en aan een bestrijding als nu tegen dezen bewindsman op touw wordt gezet, zegt hij ook indirect niet te willen meewerken. In den Verzekeringsbode van 29 Oct. wordt de aandacht gevestigd op den ongelijken druk, dien de bedrijfs- en beroepsbelasting zal uitoefenen op de binnenlandsche en op de vreemde verzekering- maatschappijen, hier te lande werkende. Yoor de binnenlandsche maatschappijen toch wordt de belastiDg, evenals tot dusver in het patentrecht, naar het bedrag der uitdeelingen geheven, m. a. w. als er geen winst wordt behaald (na aftrek der kapitaalsrente) zal geen bedrijfsbelasting versehul- digd zijn. wendde zij haar blikken af van die rijen boeken en akten en vestigde het oog op Willy's bleek gelaat. Deze herademde. Zij wist niets van het geheime vak in den muur. Heer baron, begon Margherita op zachten toon, ik gevoel spijt over mijn heftigheid. U handelt oprecht tegenover mij, maar ik kan al die talrijke vakjes niet afzonderlijk onderzoeken. Kan u mij op uw woord van eer verzekeren, dat in die kasten en vakjes de papieren niet aanwezig zijn, die het bewijs leveren van mijn huwelijk met uw broeder Zij stonden oog in oog tegenover elkaar. Willy was zoo bleek als een lijk, maar het zwakke licht in de kamer verborg dit, zijn oogen brandden. Margherita stak hem de hand toe. Ik vertrouw op het eerewoord van een Altenbrak, sprak zij en Willy legde zijn koude vochtige hand in de hare. Op een toon, die zijn ontroering verried, zeide hijMijn eerewoord daarop, dat in deze kasten en vakjes die papieren niet aanwezig zijn. Elk oogenblik en ten alien tijde kan u ze onder zoeken. En zijn ze er ook niet in geweest Neen. Met een diepen zucht liet Margherita zijn hand los en hij ging weer in zijn schrijfvertek. (Wordt vervolgd.) TER UI/IVMIIK C#URA\T Kit blad verscliijnt Uinmiai;- en Vrijilaffavond bij «len uifgever J. VAX D E 1 V I» K te Ter lenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1