Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2867. Woensdag 2 November 1892. 32e Jaargang. BKRENDMAKING. Paardsn- an Yssmarkt Het Huis Altenbrak. Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,S2£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkenregel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders van TER KEUZE.N maken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag, 0 No vember 1892. Ter Neuzen, 28 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Jt-»olitieli Overzicht. De Duitsche rijkskanselier is erg boos over de onthulling van het militaire mysterie door de Koln. Zt. Hij heeft bevolen, dat voortaan alle voor den Bondsraad bestemde drukwerken geheim gehouden moeten worden, tot zelfs de agenda der te behan- delen onderwerpen iucluis. De Kolnische doet het contrast tusschen zoodauig bevel en den tijdgeest, die openbaarheid der openbare zaak verlangt, uit- komen. Zelfs trekt zij de uitvoerbaarheid van den maatregel in twijfel, o. a. met de opuoerking dat zelfs dit bevel, dat toch ook tot de geheirae Bond- raadsdrukwerken behoort, reeds nu in de perseen punt van bespreking uitmaakt. De Voss. Zt. vraagt hoe kan de rijkskanselier zorgen dat zijn bevel wordt opgevolgd, ingeval een lid van den Bondsraad na overleg met zijn souverein het nuttig oordeelt een der aanhangige stukken openbaar te maken Wat kan de kanselier daar tegeu doen Inmiddels heeft de Minister Botticher in den Bondsraad ver- klaard, dat van arabtswege tot een streng or.derzoek der geruchtmakende zaak besloten is. Maar ook dit kan tot niets leiden, zegt de Kolnische, daar wij zelven den afzender der stukken in kwestie volstrekt niet kennen, terwijl wij, als wij hem kenden, in geen geval zijn naam zouden noemen. In deze laatste opvatting staat de geheele pers aan onze zijde. 't Is elken dag 't zelfde en hoe langer die een- tonigheid in de gebeurtenissen te Carmaux blijft aanhouden, des te ongunstiger wordt de stemming voor de mijnwerkers, die hun dolzinnige eischen al hooger en hooger opvoeren, naar mate de hun door de regeering toegezegde concession de grenzen door een verstandige taktiek getrokken meer en meer overschrijden. Inderdaad, 't is nu genoeg, 't wordt hoog tijd, dat er een eind kornt aan de toegevendheid der regeering, die zoo geleidelijk weg het onbetwistbaar karakter van zwakheid zou gaan dragen, van een zwakheid, te gevaarlijker omdat zij allicht geacht zou kunnen worden een precedent te stellen en omdat zij der meening voedsel geeft, dat ruw geweld en heftige bedreigiugen straffeloos FEUILLBTON. Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 19) Dat Margherita niets van zich liet hooren werkte er toe mee, dat hij zich veilig gevoeldehij geloofde, dat zij den moed miste om tegen hem op te treden, daar zij geen bewijzen had. Misschien ook liet die vrouw wel met zich onderhandelen en was zij te- vreden, wanneer haar een onbezorgde toekomst werd gewaarborgd. Kruimelig of gierig zou hij tegen- over die vrouw niet zijn, o neen, volstrekt niet. Hij wilde voor haar zelfs een groot kapitaal vast- zetten, als ze van alle aanspraken op Altenbrak afstand wilde doen. Maar wat kon toch de reden zijn van haar terughouding, die Willy soms zooveel angst veroorzaakte Deze gedachten hielden hem nu weder zoo bezig, dat hij er eindelijk met Rogalla over sprak. Rogalla peinsde er een poos over en antwoordde eindelijk Het is inderdaad opmerkelijk, dat die vrouw niets van zich laat hooren. Misschien is zij weer zoo ziek, dat ze niet in staat is om haar vermeende aanspraken te laten gelden. Wie weet, of niet een vroegtijdige dood Daar heb ik ook reeds aan gedachtmaar des te zijn en 't meest geschikt tot bereiking van al 't verlangde. Elke concessie van gouvernementswege wordt door de stakers beantwoord met een door eerzuchtige opruiers belegde meeting eindigend met een protest tegen de goede bedoelingen en een motie ten gunste der werkstaking. Dit is het goed recht van elken staatsburger wie niet arbeiden wil op de gestelde condition die luiere, maar hij spele dan ook niet de rol van den ongelukkigen verdrukte, van den loonslaaf wiens rechten worden miskend en met voeten getreden. 't Zijn nu niet meer de stakers, die gevaarlijk spel spelen zij hebben de sympathie van elken weldenkende ver- loren sinds het oogenblik, dat zij zoo duidelijk hebben getoond geen verzoening te willen, hoe gunstig de condition voor hen dan ook waren, 't is nu de regeering die tot zichzelf moet zeggen tot hiertoe en niet verder En toch schuilt er in die neiging om twee- of driemaal per dag der wereld kond te doen, dat men bij de staking volhardt en aan geen hervat- ting van den arbeid denkt, iets zonderlings, iets 't welk doet veronderstellen, dat de stakers of liever hun leiders 't getij zien verloopen en zich zelfs ernstig ongerust maken over moeielijk te vermijden catastrophes, doch 't zichzelf niet wilier, bekennen en zich in slaap trachten te sussen door luidruchtige en heftige betoogen, van te minder waarde, naarmate zij onafgebroken wassen in aantal. Aan sensatie laten de socialistische en radicale leiders 't niet ontbreken, de voornaamste speciali- teiten worden naar Carmaux gezonden en de hun aldaar bereide ontvangst, levert telkenmale een bewijs van de zwakheid van 's meuschen vleesch, die immer opnieuw daden en woorden met elkaar in conflict doet komen. Hoe meer het oogenblik nadert, dat het stem- recht in Italie uitspraak zal doen over het tot dusver over's lands aangelegeuheden gevoerde bewind, des te veelvulaiger worden de betoogen van de ministers en hun helpers, eigen verdiensten op den voorgrond stellende en alle aantijgingen tegen hun beheer afwijzende. 't Is bijna niet meer bij te houden alle krachteu worden ingespanneu om qualitatief en quantitatief alle records te slaan, eergisteravond voerden zelfs twee ministers gelijk het woord, Brin te Turijn en Finocchiaro Aprile te Prizzi (arrondissement Palermo). Als zooveel ijver en toewijding onbeloond blijven zouden we gaan twijfelen aan de waarheid der ge- moedelijke leer, die alien verdiensten haar loon toezegt De tot dusver met zooveel succes gevolgde tak tiek van stil zijn weg te gaan, zonder zich van't goede spoor te doen brengen, noch door onhandige vrienden, noch door verstandige vijanden, zal door prins Ferdinand van Coburg in zijn hoedanigheid van vorst van Bulgarije, ook in de toekomst gevolgd meer zou het onze plicht zijn, voor haar en de kinderen te zorgen. Yoorloopig lijden ze geen gebrek, en als de moeder kwam te sterven, is het altijd nog vroeg genoeg om op passende wijze voor de kinderen te zorgen. Ik ben de laatste om je daarin te hinderen. Nu, laten wij dan afwachten wat het noodlot over onze hoofden besloten heeft. Met een zucht leunue Willy weer in zijn armstoel. Na eenig stilzwijgen vroeg RogallaHeb je in de laatst verloopen dagen geen bericht van Tirschner ontvangen Niets dan dat mijn bankier per telegraaf ge- vraagd heeft, of een door mij onderteekenden wis- sel van vijfduizend mark aan de orde van Tirschner mocht worden uitbetaald. Vijfduizend mark Het is een groote som, maar in deze aangelegen- heid meende ik vrijgevig te moeten zijn. Als de man slaagt, zal hij nog meer verlangen. Ongetwijfeld. Als hij slaagt, komt het bij ons ook niet op een ruime belooning aan. Laten wij dus bedaard den loop der zaak atwachten. Weder volgde een diepe stilte, zoodat men de muggen kon hooren gonzen. Maar bij het echtpaar was de rust slechts uiterlijk van binnen woelde de onrust, en als beiden door het leven in de groote wereld niet gewoon waren geweest om zich te beheerschen, hadden zij zeker hun onverschillige houding laten varen. worden, zooals mag worden opgeroaakt uit't door hem eergisteren bij de opening der Sobranje mede- gedeelde. Keizer Franz Josef en koningin Victoria genoten de speciale onderscheiding van eene aparte vermelding hunner welwillendheid en hartelijkheid vis-ii-vis het land en den vorst en Turkije's sultan werd eveneens dank gebracht voor de hem door Rusland zoo heftig verweten goede gezindheid tegenover het kleine vorstendom. 't Gaat in Bulgarije alles zoo goed, alsof de gratie der mogendheden eigenlijk een gansch overbodige zaak ware Door een vijftigtal inwoners van het dorp Ulicoten, deel uitmakende van de gemeente Basrle- Nassau, is een adres gericht aan H. M. de Koningin. Zij voorzien dat de op handen zijnde grensregeling met Belgie voor hen zal eindigen met het verlies hunner Nederiandsche nationaliteit, waarop zij blijk- baar hoogen prijs stellen. Zij verzoeken nu, dat bij de onderhandelingen van Belgie worde bedongen, dat de ingezetenen, die voor de inlijving bij dit land geboren ziju, worden ontheven van de verplich- ting, om de wapeuen te dragen, opdat zij niet eventueel zouden kunnen gedwongen worden, tegen hun oude vaderland te strijden. Adressanten wijzen er op, dat nog onlangs bij het overgaan van Helgoland aan Duitschland, aan het beginsel is toegegeven, dat niemand kan worden gedwongen tegen het eigen vaderland te strijden. Het voorloopig verslag over Hoofdstuk V der Staatsbegrootiug is verschenen. In alle afdeelingen kwam o. a. ter sprake het onderwerp, waaraan de nota van den heer Borgesius is gewijd. Verbetering onzer wetgeving op besmettelijke ziekten werd vrij algemeen noodzakelijk geacht. Men meende, dat met 't oog op de bestaande wetgeving de Regeering had gedaan, wat zij kon, al hadden de maatregelen ten opzichte van schepen uit Rusland vroeger genomen kunnen zijn. Vele leden achtten echter de maatregelen, aan de grenzen genomen, on vol - doendeop uniforme voorschriften aan de genees- kundigen drongen zij aan. Tegen de subsidie van f 12,000 voor de Chicago- tentoonstelling hadden onderscheiden leden over- wegend bezwaar. Door den Minister van binnenlandsche zaken zijn van deCommissarissen der Koningin de volgende opgaven gevraagd 1°. of en zoo ja in welke gemeenten in de pro- vincie, waar de schutterij dienstdoende is, dit of in het vorige jaar gebruik is gemaakt van de bij art. 42 der schutterij wet verleende bevoegdheid, om de daar bedoelde oefeningen op Zondag te doen plaats hebben. 2°. Welke de redenen zijn, die aan deze oefe- Willy stond eindelijk op en wandelde met vlugge schreden op bet terras heen en weer. Dat stilzwijgen en dat rusteloos wandelen duurde een poos vourt. Daar bleef hij op eens staan en keek vragend een bediende aan, die uit den tuin- salon naar buiten trad. Op een zilveren presen- teerblad reikte de bediende een visitekaartje over. Bezoek? Op dit uur? vroeg Rogalla verrast, doch het volgende oogenblik stond zij verschrikt op. Zij zag, dat het gelaat van haar man doods- bleek werd. Hij streek met de hand langs zijn voorhoofd en bedekte een oogenblik zijn oogen, als hinderde hem het zonnelicht. Toen zeide hij Geleid de dame naar mijn schrijfvertrek verzoek haar een oogenblik te wachten ik kom dadelijk. De bediende boog en vertrok. Zoodra de deur achter hem gesloten was, ijlde Willy naar zijn vrouw, liet haar het kaartje zien en fluisterde heesch Daar lees, wie zich laat aaumelden. Wat moet ik doen? Hevig verschrikt las Rogalla op het kaartje deze twee woorden Margherita Montelli. Willy was geheel van zijn stuk geraakt, doch Rogalla herstelde zich spoedig. Al spelende draaide zij het visitekaartje tusschen de vingers en keek glimlachend naar haar man. Haar stem verried geen spoor van aandoening, toen ze zei Ik begrijp niet, hoe het bezoek van die dame je zoo van streek brengt. Wij waren daar toch reeds lang op voorbereid. Heb je den moed niet ningen de voorkeur aan den Zondag hebben doen gevenof dit geschiedde ten aanzien van de schutterij in haar geheel, dan wel slechts voor een gedeelte er vanof aan de leden der schutterij die tegen deelueming aan de oefeningen op Zondag gemoedsbezwaren hadden, gelegenheid is gegeven tot oefening op een anderen dag en welk deel van den Zondag voor de bedoelde oefening werd bestemd. 3°. Of en zoo ja in welke gemeenten wapen- schouwingen als waarvan in art. 43 der schutterijwet sprake is, op Zondag plaats hadden, en voor zoover deze op dien dag worden gehouden, gelijke bij- zonderheden mede te deelen aL met betrekking tot de in art. 42 bedoelde oefeningen worden gewenscht. Ten stelligste kan de N. R. Ct. het bericht tegenspreken, dat er voornemens bestaan om, met het oog op het talrijk personeel dat dienst doet bij de bewaking van de hoeven en weiden waar besmettelijke ziekte onder het vee heerscht, een nieuwe lichting onder de wapens te roepen. Wel zou het mogelijk kunnen zijn, dat er met 1 Decem ber een minder aantal miliciens der lichting van 1892 met langdurig winterverlof huiswaarts keert. Dat het vinden van een opvolger voor een afgetreden hoog ambtenaar dikwijls met eigenaar- dige moeilijkheden gepaard gaat, blijkt bij de vereischte benoeming van een nieuwen commissaris der koningin te Zwolle. Daar ter stede moet een waar paleis voor woning van dien vertegenwoordiger van het koninklijk gezag gebouwd zijn. De fun- geerenae Commissaris wil er niet in, omdat met de meubeleering van het paleis alleen een dertig duizend gulden gemoeid is, en heeft dus bedankt. En nu doet zich het grappig geval voor, dat er niemand te vinden is, die aan eenige geschiktheid voor die hetrekking de vereischte ijdelheid paart om een klein fortuin h fonds perdus bij de aan- vaarding te besteden. In deze omstandigheden is het te begrijpen, dat de geschiktheid nu en dan op den achtergrond geschoven wordt, schrijft de Haagsche briefschrijver der Arnh. Ct. Niets ondermijnt meer het gezag dan wetten die niet nageleefd worden, wat met het onderwijs in de gymnastiek het geval is. De meeste ge meenten zoeken zich van dezen plicht te ontslaan door argumenten, dat de gemeentekas de noodige uitgaven niet veroorlooft of met een gevoel van medelijden voor den onderwijzer. Daar deze argu menten, ofschoon niet steekhoudend, toch de gewenschte uitwerking hebben, heeft het gemeente- bestuur te Alblasserdam zich van het nieuwe argument bediend, dat vrijstelling van gymnastiek gevraagd wordt, omdat de kinderen metklompen ter school komen. Heeft Alblasserdam ook met dit argument succes, dan mogen de plattelands- gemeenten haar voor deze nieuwe vinding, die op alien toegepast kan worden, wel dankbaar ziju. haar te woord te staan, laat het mij dan doen. Ik kan je wel verontschuldigen met te zeggen, dat je nog niet geheel hersteld bent van je wonden. Eeri oogenblik stond Willy in twijfel, of hij dezen voorslag zou aannemen doch hij bemerkte op eens den spottende grimlach op het gelaat zijner vrouw, en alle zwakheid overwinnende zeide hij bijna heftig Ik zal wel alleen met haar spreken, ik heb je hulp niet noodig. Maar je zult wel begrijpen, dat het me verrast eene beslissing te moeten nemen, nog voor de terugkorast van mijnheer Tirschner. Ja, het is onaangenaam, maar dat helpt'niet. Zonder moed en tegenwoordigheid van geest is de zaak niet in orde te brengen, dat is zeker Rogalla Wordt niet driftig, mijn vriend. Ik ken je, tegenover mij is hei nutteloos je auders voor te doen dan je bent. Maar ga nu je mag die dame niet zoo lang laten wachten. En vergeet niet wat er op het spel staatvoegde zij er dreigend bij. Wees moedig en kloek Terug kan je toch niet meer De spot zijner vrouw had Willy's trots en zijn gevoel van eigen waarde weer wakker geschud. Hij richtte trotsch het hoofd op en verliet de verandah met snelle schreden. In de gang, die naar den linkervleugel van het slot voerde, keek hij door een venster en zag een huurkoets staan de koetsier hield de paarden bij den teugel eu onderhield zich met een eenvoudig TER \EI ZE\SI HE (OIRUT Hit Iliad verscliijnt llinsdag- en Vrijdagavond 1»ij den uitsjever J. V A S D E RAADG te Ter Xeuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1