Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. No. 2866. Zaterdag 29 October 1892. Aankondiging. 32e Jaargang. Het Huis Altenbrak. Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit lilail verscliijnt UinsulaK- en Vrijrtanravond bij den uitgever I". J. V A 1 D E S 1 I E te Ter Keuzen. Bnrgeraeester en Wetbouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belaugheb- benden, dat overeenkomstig 1 van art. 28juncto art. 14 van het Reglement op de wegen en voet- paden in Zeeland, Provinciaal blad n°. 2 van 1887, gedurende een maand, en wel van 3 November tot en met 3 December e. k., dagelijks op de werkuren ten gemeentehuize voor een ieder kosteloos ter inzage ligt een door ben, naar aanleiding van 's Raads besluit van 14 dezer n°. 10 opgemaakt ontwerp van wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in de voornoemde gemeente, alsmede dat gedurende dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Raad. Zaamslag, 28 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Burgemeester. E. H. WORT MAN, Secretaris. £»olitieli Overzicht. De naijver en de onverdraagzaamheid der ver- schillende Oostenrijksche nationaliteiteu spelen der regeering weder geduchte parten. De meeste ruzie is als altijd in Hongarije en in Bohemen. Hier de Szecheu, daar de Mahjaren. Er zijn een 25 jaren verloopen sedert de Hongaarsche landweer (Honveds) den aanval op Pest beproefde, die den Oostenrijkschen generaal Hentzi het leveu kostte, maar de Mahyaren laten geen gelegenheid voorbij- gaau om hun haat tegen Oosteurijk lucht te geven. Het voorstel om, bij de inwijding van het monument voor de in 1848 gesneuvelde Honveds tevens een krans neer te leggen op het graf van generaal Hentzi is uitgegaan van de Honvads—veteraneu zelven en door de regeering als een blijk van verzoenende gezindheid ondersteund. Maar in de Hongaarsche Kamer was dit olie in het vuur. Daar is het zoo hevig toegegaan dat van de inwijding niets komt en de Minister—president graaf Szapary zijn ontslag zal moeten netnen. Een later bericht zegt, dat Szapary reeds zijn ontslag heeft ingediend, doch dat de Keizer het niet heeft willen aannemen en nog een ander, dat Szapary het niet heeft ge- daan. Keizer Eranz is zeer ontstemd, over de houding der oppositie, vooral ook over het verleenen van het eereburgerschap van Budapest aau Kossuth. Z. M. verlaat zijn landgoed te Godollo, waar hij anders tot December zou blijven. Er is sprake van, dat er nog een paar Ministers hunne porte- feuilles zullen overgeven. In Bohemen is het de afzetting van den gemeenteraad van Reichenberg, die zooveel ergernis wekt bij de anti-Duitschgezinden. In de Reichenberg is men Duitsch, men viert er het Sedan-feest en houdt er redevoeringen, waarin gesproken wordt van eene aanstaande verbinding FBUILLETON. Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 18) Die slimmert begreep dadelijk wel, dat die vrien- delijke bezorgdheid slechts een voorwendsel was om ongestoord te kunnen spreken, zonder dat haar komst in het oog liep. Het vermoeden lag voor de hand, dat zij gaarne die lastige mededingster naar het bezit van Altenbrak van de baan geschoven zou zien. Hij wilde de barones op gang helpen, want hij zag, dat zij moeilijk een toepasselijk begin kon vinden. Hij begon dus: Mevrouw de barones heeft zeker wel van haar echtgenoot vernomen, dat ik morgen naar Italie ga om te onderzoeken of de bewering waarheid bevat, dat mevrouw Montelli met den overleden baron von Altenbrak een wettig huwelijk heeft aan- gegaan. Rogalla kleurde. Dus Willy had nog geen onherroepelijk besluit genomen Hij laveerde nog; hij was nog te winneu voor haar plan om de bewij- zen te vernietigen. Zij gevoelde een zekere vol- doening, zij was nu zeker van haar overwiuning. Zij wilde den kleinen sluwen man echter niet laten met Duitschlandmen kleedt er de politie in Duitsche uniform in een woord men is er zoo openbaar met den wensch om in de arraen van Germania te willen Snellen, dat het graat Taaffe, die al veel heeft toegegeven, begiut te vervelen en deze is overgegaan met den Reicherberger raad naar huis te zenden. Het krediet voor Rusland begint er ook al met beter op te worden, door dat het denkbeeld veld wint, dat Rusland toch te arm is om te oorlogen De mislukte leeningen geven van een en ander getuigenis. Wel heeft de nieuwe minister van financien, die te St. Petersburg zijn thuis heeft, gezegd dat de toestand van de financien zoo gun- stig mogelijk en een nieuwe leeuing niet noodig is, maar dat heeft hij gezegd nadat Rusland er niet in geslaagd is een leening in Frankrijk te plaatsen. Men verzekert ook, dat de heer Witte te Parijs 500 millioen francs heeft willen opnemen a 4 pet. tegen den koers van 96 pet. en dat hij zich tot op 90 pet. heeft laten afdingen, maar dat er evenwel niets van kwam door dat het hoofd der financieele groep, met wien men onderhandelde, nog voorwaarden stelde en bovendien nauwkeurig wilde weten, waar de meer dan 200 millioen francs aan effecten waren gebleven, die van de vorige leeuing niet konden worden geplaatst. De tegenwoordige minister heeft die inlichtingen niet kunnen geven en zoo sprougen de onderhandelingen af. Nu is de leening niet noodig, zegt men aan de Newa, maar een ander is zoo vrij eens te denken aan de druiven, die ook maar zuur waren, volgens den vos. Italie kan ook nog niet spreken van rustige rust. Roovers, vulkanen, stormeri, politieke tinne- gieters maken er beweging elk op zijn raanier. Dezer dagen woedde er op het eiland Sardinie een cycloon, die heel Sparate verwoestte en in de omstreken tevens huis hield. Men zegt, dat er 200 slachtoffers zijn. Te Decirno liggen 45 lijkeu in de kerk en te Stelueie werden 25 lijken in de wooing van een geestelijke gebracht. De prefect heeft levensmiddelen en kleedingstukken gezonden voor de ongelukkigen, die zonder woning zijn. Gladstone heeft te Oxford eene lezing gehouden over Middeneeuwsche Universiteiteu. Spreker her- innerde aan de omstandigheid, dat sedert de dagen van Lord North, nu reeds zes kanseliers van Oxford het ainbt van eersten Minister bekleed haddendit werd door hem opgevat als een blijk dat de methode van onderwijs te Oxford steeds gericht was geweest op de eischen van het politieke leven. Ten slotte betoogde hij, dat deze zoo oude universiteiten nog jong waren en de schoonste dingen beloofden voor de toekomst, mits zij zich niet verleiden lieten tot indommelen op haren ouden roern. i Eene commissie van „onpartijdige en onafhan- kelijke inannen" stelt, op verzoek van generaal bemerken, dat tusschen haar en haar man oueenigheid bestond, en daarom zeide zij zeer koel en bedaard Zoo was het tenminste tusschen mijn echtgenoot en mij afgesproken. Daar ge echter in zaken veel ervaring hebtopgedaan, zou ik over deze aangelegen- heid gaarne uw oordeel vernemen. Zou de bewering dat er een wettig huwelijk gesloten is, waarheid bevatten of niet? De slimmert glimlachte en haalde de schouders op Wie kan met zekerheld die bewering tegen- spreken Het is altijd nog mogelijk, dat mevrouw Montelli de waarheid spreekt, of schoon er, vreemd genoeg, geen papieren voorhandeu zijn. Bij deze laatste woorden deden zijn toon en de uitdrukking van zijn gelaat Rogalla het bloed naar de wangen stijgen. Welnu, mijnheer Tirschner, wanneer dat huwelijk werkelijk gesloten mocht zijn, verschaf ons dan zoo mogelijk het oorspronkelijke bewijs- stuk daarvan, dan is meteen aan onzen twijfel een einde sprak zij, zich met geweld tot kalmte dwingende. Verlaat u geheel op mij, mevrouw. Op dat oogenblik trad de bediende weer binnen en meldde, dat het rijtuig gereed stond. Tirschner stond op en boog eerbiedig voor de barones. Deze beantwoordde zijn groet met een trotsch hoofd- knikje. Tot weerziens dus, mijnheer Mevrouw zal over mij tevreden zijn antwoordde Booth, een onderzoek in naar de wijze waarop laatstgenoemde de hem voor zijn sociaal hervor- mingsplan toegezonden gelden heeft besteed. De uitslag van dit onderzoek moet, volgens de bedoeling van den aanvoerder des Heillegers, strekken om de tegen hem ingebrachte betichtiugen omtrent financieel wanbeheer en misbruiken van de hem toevertrouwde gelden te schande te maken. Gelijk men weet, is het vertrouwen van het milddadige publiek door deze betichtiugen min of meer geschokt geworden. Om het te herwinnen, heeft de heer Booth, met dit uitlokken van onderzoek en open- baarmaking, ongetwijfeld den rechten weg ingeslagen. Het tegenwoordig kamerlid voor Maastricht, de heer De Ras, schrijft in den Courrier de la Meuse, dat hem uit 'a Gravenhage naar hij meent van goed ingelichte zijde is bericht, dat de heer Seyffardt er ernstig aan zou denken de portefeuille van Oorlog neer te leggen. Door de gemeenteveldwachters op Zuid- Beveland worden, in vereeniging met hunne ambt- genoottn uit de overige deelen van Zeeland, pogingen aangewend om, na behoorlijk volbrachten dieust te zijner tijd in het genot van pensioen te worden gesteld. Tot dat einde worden handteekeningen verzameld op een verzoekschrift aan den Commis- saris der Koningin in deze provincie. Met 1 December a. s. zal in de dienstregeling van de Maatschappij tot Exploitatie van Staats- spoorwegen belangrijke wijzigingen gebracht worden. Hoofdzakelijk op verzoek van de Kamers van Koophandel te Louden en te Amsterdam zullen met bovengenoemden datum worden ingelegd nieuwe treinen tusschen Amsterdam en Vlissingen, in rechtstreeksch verkeer op Engeland, welke treinen in hoofdzaak bestemd zijn voor het post- vervoer, terwijl ook reizigers, voorzien van le klasse biljetten van uit Amsterdam en Utrecht naar Vlissingen en Engeland en oingekeerd, de reis met die treinen kunnen maken. Deze treinen, zoogenaamde »grande vitesse" treinen, bezitten een zeer groote snelheid zoo zal te ongeveer 6 uren 's avonds van Amsterdam een dusdauige trein vertrekken, welke, na Utrecht aan- gedaan te hebben, nog voor 10 uur 's avonds Vlissingen bereikt. Vergelijkt men deze snelheid met die der thans bestaande sneltreinen in die richting, waarvan o. a. een ten 7,05 Amsterdam verlaat en te 11,36 in Vlissingen aankomt, dan ziet men dus, dat die vermeerdering van snelheid niet gering is. In omgekeerde richting zal te ongeveer 7 uren 's morgens van Vlissingen zulk een speciale trein vertrekken, welke dan te ongeveer 10.30 Amsterdam bereikt. de kleine man glimlachend. Toen verwijderde hij zich snel en bijna onhoorbaar. Rogalla bleef alleen. Triomfeerend blikte zij in het rond. Nu wist zij, dat zij haar doel zou be- reiken. TIENDE HOOFDSTUK. Het was midden in den zomer. De zon stond hoog aan den helderen hemel en zond haar zengende stralen ueder op het slot Altenbrak en zijn omgeving. Boomen en struiken lieten hun bladeren smachtend hangen. Het eentonig gedruisch van de springende fontein, het getjilp der zwaluwen en het gekraai van den haan, dat waren de eenige geluiden, die men hoorde in het stille park. In de schaduw van een breedgetakten olmboom lag Willy's groote dog en waakte half ingedorameld over het dochtertje van zijn meester, dat met haar hoofdje op zijn rug liggende was ingesluimerd. In bevallige verwarring omlijstten de blonde lokken het bekoorlijke ronde gezichtje van het kind, dat haar armpjes om den hals van den hond had geslagen. Wegens haar zachten aard en haar aanvalligheid was de kleine Gerda de lieveling van haar vader. Haar moeder hield echter meer van haar broertje Harry, die trotsch en opvliegend was, doch ook moedig en onder- nemend. Harry was met den opzichter en de arbeiders op het veld bij het thuishalen der rogge. Of- schoon slechts zeven jaar oud, wist hij zijn Schotsche Eveneens wordt met meergenoemden datum het rechtstreeksch verkeer tusschen Engeland en Noord- Duitschland via Vlissingen, dat thans plaats vindt over de route Boxtel-Venlo, verlegd over de route Boxtel-Wesel. Dit verkeer betrett hoofdzakelijk het rechtstreeksch reizigers- en postverkeer tusschen Engeland en Hamburg en Berlijn. Dientengevolge zal van af 1 December a. s. de dienst tusschen Vlissingen en Boxtel aanmerkelijk worden verbeterd en uitgebreid, terwijl het verkeer Vlissingen-Venlo via Boxtel uit den aard der zaak zal verminderen. 's Hertogenbosch is in de laatste dagen, vooral des avonds, weder erg woelig. Dinsdag gaf eene in het oog van het publiek onrechtmatige inhechtenisneming aanleiding dat een troep menschen zingende en schreeuweude rondtrok. Woensdag avond ging het er zeer baldadig toe; optochten van zeker 1000 en meer personen, mannen en vrouwen, kruisten door de straten onder het zingen van de oude en andere voor het gezag en de politie beleedigende iiederen, terwijl in de voornaamste wijken schier al de lantaarns ver- brijzeld werdenzelfs het huis van den waarnemenden commissaris van politie werd niet gespaard en door de zich in de deur van diens woning bevindende brievenbus een brandende voetzoeker naar binnen geworpen. Dinsdag had te Zutfen de teraardebestelling plaats van J. van Veen, die in een vechtpartij te Dieren een messteek in den arm had gekregen, teugevolge waarvan hij overleed. Een groot aantal socialisten uit Zutfen en van elders trokken met ontplooide vaandels de stad door naar het kerkhof. Er waren afgevaardigden uit Arnhem, Oosterbeek, Nijmegeu, Deventer en Zwolle. De kist was in een roode vlag gewikkeld. Bij het graf spraken de voorzitter van de afdeeling Zutfen en Van Emmenes uit Arnhem. De laatste noemde Van Veen het eerste slachtoffer van het socialisme, dat in Nederland doormoord wasgevallen. Door de gezamenlijke suikerfabrikanten in Nederland zijn dit jaar met suikerbieten beteeld 23,000 hectaren tegen 21,000 hectaren in 1891. De opbrengst aan suikerbieten wordt voor dit jaar op 650 millioen kilo's geschat tegen 417 millioen kilo's in 1891 geoogst. De opbrengst per hectare is dit jaar gemiddeld 28,340 kilo's bieten tegen 19,600 kilo's in 1891. Het suikergehalte tot dusverre verkregen be- draagt 13,19 pet. tegen 13,84 pet. in 1891. De suikerproductie in ons land wordt geschat op 50,000 tons ruwe suiker tegen 37,000 tons in 1891. De 130 perceelen der Yersche oesterbank hebben bij de afgeloopen publieke verpachting opgebracht 74,915. Vroeger brachten die per ceelen f 91,887 op. pony zoo vastberaden in bedwang te houden en te berijden, dat de arbeiders lachend zeidenDat wordt een rechte Altenbrak. Willy en zijn vrouw zaten op de verandah. De uitmuntende eensgezindheid, die vroeger steeds tus schen de echtgenooten had geheerscht, was weder geheel hersteld. Nadat mijnheer Tirschner de reis naar Italie had aanvaard, had Rogalla al haar be- minnelijkheid tentoon gespreid, want zij billijkte de handelwijze van haar man geheel, wel begrijpende dat de vernietiging der papieren, die Eduard von Altenbrak in het familie-archief had nedergelegd, toch niets hielp, zoolang de oorspronkelijke bewijs- stukken niet in hunne handen waren. Wanneer Margherita het oorspronkelijke trouwbewijs kon toonen, dan viel er een hatelijk licht op Willy's handelwijze, die dan zoolang aan zijn schoonzuster en haar kinderen hun erfdeel had onthouden, dat was waar. Doch zij hoopte in dien tusschentijd haar echtgenoot geheel te winnen voor haar plan om de papieren te vernietigen. En die berekenende vrouw scheen haar doel steeds nader te komenHoe langer Willy het genot smaakte van Altenbrak te bezitten, hoe moeilijker het hem zou vallen er afstaud van te doen en hoe minder hij zou terugdeinzen voor alle middelen om in het bezit er van te blijven. (Wordt vervolgd.) TER NEDZENSCIE 01 RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1