Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2865. Woensdag 26 October 1892. 32e Jaargang. BEK EN DM A KING. Kamer van Koopiiandel en Fabrielen Binnenland. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen Het Huis Altenbrak. advertentiEn. FEUILLETQN ABONNEMENTr Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Biieven- bushonders. COllAli Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■lit lilacl verscliijnt IMnsdag- en Vrijdnsjavoiid liij den uitjfever J. V A SI II E A 1* H E te Ter Sieuien. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdng den 28 October 1892, des voormiddags ten 9^ ure. Ter Neuzen, den 25 October 1892. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. T E 1 E K NEIIZE i\. OPENBARE VERGADERING op Donderdag den 27 October 1892, namiddag 7 uur. Te behandelen 1. Rapport export fruit en groente. 2. Kaaigelden. 3. Iugekomen stukken. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter. H. J. VOOREN, Secretaris. folitieli Overzicht. Dankbaarheid is een plicht der menschheid, die helaas maar al te weinig wordt betracht en evenals voor vele eeuwen, gaan we nog immer voort, in lijnrechten strijd met den gulden raad der ouden, de ons bewezen weldaden in zand te schrijven, eigen verdiensten tegeuover anderen evenwel ver- eeuwigend door ze in marmer te griffelen. Ook op dit gebied kan men echter zijn eischen te hoog stellen en dit doen, naar onze bescbeidene meening, die Duitsche bladen, welke heel naief verkondigen dat 't met de eischen der regeering voor't militai- risrne nog veel erger had kunnen zijn, dat dank baarheid, innige dankbaarheid tegenover de regeering der natie in haar geheel dus voegt Tegenover zoo'n beweren staat alle redeneerkraeht stil, de taktiek is echter kostelijkde regeering eischt dooreengenomen 60 a 65 millioen per jaar meer eu nu voegt 't waar zij lang9 een omweg doet verkonden eigenlijk niemand te morren, daar even goed 't dubbele kon geeischt zijn En onder- wijl duurt de geheimzinnigheid voortnog altijd weet men op geen stukken na hoe hoog de uitgaven voor eens zullen zijn en dat men 't in de eerste weken met te hooreu zal komen ook, daarop heeft Caprivi Donderdag de al te uieuwsgierigen voorbe- reid, door een redevoering in den Bondsraad, lang en belangwekkend, de noodzakelijkheid van het nieuwe militaire wetsvoorstel betoogend en de strikt- ste geheimhouding ervan tot de officieele publicatie, tevens. De Duitsche regeering schijht nog altijd de 17) Naar het Duitsck van O. Elster. bewerkt door AMO. Willy knikte even met het hoofd. Hij nam daarop in zijn armstoel voor de schrijftafel plaats en wenkte mijnheer Tirschner wat dichter bij te schuiven. Toen begon hij Reeds bij den aan- vang zult ge wel begrepen hebben, dat ik niet wegens een voorbijgaande genegenheid naar de levenswijze van mevrouw Montelli onderzoek heb laten doen. Die dame beweert, dat zij de rechtmatige echtgenoote van mijn overleden broeder is Mijnheer Tirschner antwoordde niets, toen Willy von Altenbrak opzettelijk een oogenblik zweeg aandachtig luisterend bleef hij den baron aankijken. Aan een opmerkzaain toeschouwer zou echter het plotseling schitteren der grijsgroene oogen van den Ustigen zaakwaarnemer niet ontgaan zijn. Ge zult wel begrijpen, dat ik die bewering in twijfel moet trekken, vervolgde de baron. Van uwe nasporingen had ik bewijzen verwachtmaar ge vertelt mij niets, dat belangrijk genoemd kan worden. Neem mij niet kwalijk, heer baron, zeide de zaakwaarnemer, als u mij van die omstandigheden vroeger gesproken had, zou ik mijn nasporingen middeleeuwsche beginselen te huldigen, volgens welke de belastingplichtige alleen goed is om te betalen, veel en veelvuidigdat zijn dubbeltjes nuttig worden besteed, daarvoor dragen de hoogste hoogen zorg en 't voegt den burger geenszins dit wijs beleideu te gispen of verdacht te maken Door de ministers van Italie wordt de meening hoog gehouden alien voor een en een voor alien, 't gemeenschappelijk belang achten zij klaarblij- kelijk ook het belang van den individu-minister, die deel uitmaakt van de getneenschap. Eerst heb ben de officieele documeDten de plannen der regee ring voor de toekomst doen kennen of hebben ten tninste een gausche opsomming bevat van 't geen de heeren als zoodanig willen laten doorgaan. 't Eene doen en 't andere niet nalaten, schijnen Giolitti c.s. ook al in hun vaandel te hehben geschreven en daarom na de officieele publicatie, het directe contract met de kiezersbent. De titularis van oorlog, Pelloux, heeft de rij geopend met een betoog, welks hoofdinhoud reeds vroeger is geplubiceerd en dat werkelijk een goeden indruk schijut te maken, gisteren sprak minister Finocchiaro Aprile (postwezen) over de besparingen op den postsub- sidie aan scheepvaartondernemingen in den loop der volgende week zal Brin te Turijn de buiten- landsche politiek eens onderhanden netnen Martini in Pescia de hervormiug van 't onderwijs, Donder dag a. s. Grimaldi (schatkist) te Catanzaro de financien en eindelijk zal, als waardig besluit, als knaleffect, Zaterdag of Zondag 29 of 30 dezer Giolitti te Rome de binnen- zoowel als de buiten- laudsche politiek van het kabinet toelichten. 'tis te bopen dat Colombo, den ovid-Minister van financien, de wijsheid ten deel valt om te zwijgen 't zou inderdaad des Gutenzuviel worden Carmaux heeft de verwachtingen van de op incidenten in Frankrijks ParlemeDt belusten zoodanig teleurgesteld en de herichten uit Dahomey luiden zoo akelig gunstig, dat men al zijn aandacht opnieuw gaat coucentreeren op de discussie over het met Zwitserland te sluiteu handelsverdrag, welks be- spreking de hoofdvertegenwoordigers van de beide richtingenMeline den ultra-protectionist en Minister Jules Roche, in 't vuur zal brengen en welken karnp de Kamer zal hebben te beslechten. De aanneming van Loubet als scheidsrechter, de ber.oeining van de afgevaardigden Cldmenceau, Pelietan en Millerand tot gedelegeerden, belast met de overbrenging van bun wenschen en verlangens ziedaar waardoor de mijnwerkers van Carmaux gisteren in een algemeene vergadering hebben kond gedaan hun gozindheid om hun onzinnige taktiek er aan te geven. Dat zij tot de uitspraak van den scheidsrechter blijven volharden bij de staking is wel onverstandig en kan ook alweer niet gelden voor den zoo hoogelijk geprezen bekwamen spoed in de werking van deze democratische rege- anders hebben ingericbt. Wil u mij veroorloven eenige vragen te doen om dan mijn oordeel te ver- nemen Ga uw gang, vraag maar. Heeft uw broeder ooit van dat huwelijk gesproken? Willy wijfeldehij was nog niet bedreven in het liegen maar hij had een begin gemaakt en moest nu verder op den ingeslagen weg voortgaan. Mijn broeder heeft eenige onduidelijke toespelin- gen gemaakt, antwoordde hij toen, maar het rechte er van begreep ik niet. Zoo heeft hij mij opge- dragen voor Margherita Montelli en haar kinderen te zorgen, wanneer hij in den oorlog mocht komen te sneuvelen. Tirschner glimlachte. Hij las op Willy's gelaat, dat deze loogmaar dat was hem juist naar den zin, want nu kon de baron niet meer terug. Tirschner kon zijn net voortdurend dichter om zijn slacbtoffer vasthalen. En heeft u geen enkel scbriftelijk bewijs Willy weifelde alweer maar het somber dreigende gelaat kwam hem voor den geest en een nieuwe leugen volgde. Neen, antwoordde hij. Tirschner glimlachte. Bestaan er geen bewijzen Ik kan moeilijk gelooven, dat die dame ze heeft, anders zou zij die wel laten gelden. Dat is natuurlijk. Maar zouden de kinderen van mevrouw Montelli onder zekere omstandigheden erfgerechtigd zijn Daar is weinig kans op. De wettigheid van ling (het scheidingsrecht), maar een bepaald ongunstig symptoom is 't niet, tenzij men 't mocht willen heeten ongunstig voor de stakers zelven, wier toeleg 't wel schijnt hun eigen glazen in te gooien. Loubet is dus scheidsrechter en zijn eerste werk zal moeten zijn kennisneming van 't geen de gedelegeerden der werklieden voor hun lastgevers noodig en nuttig heeten, zoowel als van de wenschen der vertegenwoordigers, die de mijndirectie zal afzen- den. De taak zou een Salomo waardig zijn geweest, doch of Loubets vonnis dit ook zal zijn, dieiit te worden afgewacht. 't Heeft er alles van alsof de mijnwerkers alleen dan zich zullen schikken in Loubets uitspraak, als zij al hun eischen, hoe onziunig eu ongemotiveerd dan ook, zonder eenig voorbehoud ingewilligd zien. Dat is de practische toepassing van het zoo luid uitgekreten en onstuimig begeerde gelijk recht voor alien Recht heeten de heeren stakers alleen wat geheel en al strookt met hun begeerten, al 't andere is eenvoudig on- rechtOf zoo'n scheidsrechterlijk baantje ook vermaak schenkt, aan hem, die er mee vereerd is Ondanks het zeer ongunstige weder waren Zaterdag H.H. M.M. de Koningin en de Regentes naar Amsterdam gekomen om de plechtigheid van de tewaterlating van Hr. Ms. stoomschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden bij te wonen. De Koninginnen werden, na ontvangst aan het station, aan het Admiraalshuis door den Minister van Marine en den commandant ontvangen. De Regentes was in 't zwart, de Koningin in een raarinetoiletje met pet, dat H. M. allerliefst kleedde. De Koninginnen werden luide toegejuicht. Alle Ministers, behalve die van Justitie en Kolonien, waren aanwezig, zoomede vele andere autoriteiten. De muziek der marine speelde bet Wilbelmus bij de komst der Koninginnen, daarna het Zilvervlootlied en andere muziekstukken. Op de tribune, met luid gejubel begroet, werden de Koninginnen door den Minister en den kommandant ingelicht en werd aan de Koningin een klein model van het schip met helling aangeboden dat door vernuftige con- structie kan afloopen. Terwijl de stutbalken werden weggenomen, had de voorstelling der autoriteiten plaats. De Minister van marine bood vervolgens een prachtig bijltje van zilver, met gouden kroon en geemailleerde naamcijfers gemonteerd, in smaakvol kistje met inscriptie aan, en sprak zijn dank uit voor de komst der Vorstinnen, een bewijs van belangstelling in de marine, voor wie deze dag onvergetelijk blijven zou. De Minister verzocht daarop de Koningin door het loshakken van een touwtje in verbinding met de laatste bevestiging van het schip dit te doen afloopen. Met eeu zoo'n huwelijk kan betwist worden. Ik verlang echter geen proces, ik wensch alle opzien te ver- uiijden. Zeer begrijpelijk, beer baron. Gelieve nu ook eens toe te luisteren om te vercemen, hoe ik over de zaak denk. Ik geloof, dat dit huwelijk niet gesloten is. Mevrouw Montelli zou anders reeds lang met haar aanspraken voor den dag zijn gekomen. Gelooft ge dat werkelijk Ik ben er tamelijk zeker van. Hoe zou het anders mogelijk zijn, dat er geen schriftelijke be wijzen voorhanden zijn, dat mevrouw Montelli zelfs geen trouwacte in handen heeft? Ja, ge kunt gelijk hebben maar men uoemde mij zelfs de plaats waar het huwelijk gesloten zou zijn die plaats heet Erati bij Palermo. Prati Frati zeker een armzalig dorpje in het gebergte. Heeft u aan den ambtenaar van den burgerlijken stand in die plaats geschreven Tot heden niet. Ah, dat is goed, zeer goed Mag ik u een voorstel doen, heer baron Welnu Laat mij voor uwe rekening naar Palermo gaan en inlichtiugen inwinnen omtrent dat Frati. Wie weet of er wel een plaatsje van dien naam bestaat en of er wel een kantoor van den burgerlijken stand is. Is dat wel het geval, dan onderzoek ik of daar ter plaatse het huwelijk tusschen Eduard von Altenbrak en Margherita Montelli isingeschreven. flinken hak deed de Koningin dit en op hetzelfde oogenblik begon 't schip te bewegen. Onder de tonen van het oud-Wilhelmus en een daverend gejuich liep het schip zeer statig te 4 uur af. De Minister betuigde nogmaals zijn dank en nadat champagne eu gebakjes waren aangeboden, verlieten de Vorstinnen onder geestdriftvolle toejuichingen de werf om door de afgezette, straten (de Katten- burgerstraat was door de jongens van het wachtschip afgezet) naar het station te gaan. Bij koninklijk besluit van 20 dezer is, als blijk vau goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij koninklijk besluit van 22 Sept. 1855, toegekend aan C. van Rheenen, werkman te Hilversum, voor den buitengenwonen moed en de zelfopoffering door hem aan den dag gelegd bij de levensgevaarlijke redding van A. Tilburgs aldaar, uit een onder het graven ingestorten put. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunde heeft zich tot de Ministers van Binnenlandsche zaken, Buitenlandsche zaken eu Justitie gewend, met het verzoek, om door het houden van nauwkeurig toezicht op de naleving der tractaten met de regeeringen van Belgie en Duitschland nopens de uitoefening der geneeskundige praktijk in grensgemeenten, te voor- komen dat de geneeskundige praktijk door baiten- landsche geneeskundigen bniten de grensgemeenten worde uitgestrekt, waardoor de belangen der Nederlandsche geneesheeren worden benadeeld. Dit verzoek berust o. a. op klachten van Limburgsche geneeskundigen, dat in gemeenten waar een of meer Nederlandsche geneeskundigen gevestigd zijn, zelfs in gemeenten, die niet aan de grenzen zijn gelegen, ddn of meer buitenlandsche geneeskundigen practiseeren of spreekuur houden. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging Schuttevaer heeft o.a. de volgende adressen verzonden 1°. Aan den Minister van Marine met verzoek 4 tonnen te doen leggen aan de Noordzijde van den Ketel. 2°. Aan den Minister van Waterstaat met verzoek een gesubsidieerden sleepdienst daar te stellen in het kanaal van Zuid-Beveland in de buitenbaven van Hansweert. In verband met de schade die vele veehonders thans lijden, voorzoover op hun vee van rijkswege insluitingsmaatregelen genomen worden, waardoor het vee niet op tijd verkocht kan worden, het niet op eeu andere weide kan worden gebrachtde eigenaars niet met de melk doen kunnen zooals zij wenschen, enz., schrijft de heer A. van Leenwen, rijks-veearts te Leiderdorp, in het N. L. W. o. a, het volgende De insluitingsmaatregelen zijn zeer nuttig en noodig, maar dit neemt niet weg dat zij genomen Ik ben u zeer verplicht, als ge dat op u wildet nemen. Op die wijze alleen kan worden vastgesteld, of dat huwelijk werkelijk is gesloten. En wanneer dat het geval wel mocht zijn? vroeg Tirschner met een loerenden blik. Willy von Altenbrak zweeg en keek somber naar den grond, terwijl hij plotseling kleurde. De zaakwaarnemer had genoeg gezien hij wist nu hoe de zaken hier stonden. Als ervaren man van zaken raadde hij de wenschen van zijn last gevers en wist die tegemoet te komen. Zoo ook nu Hij schoof zijn stoel nog dichter bij, legde zijn hand op Willy's arm en fluisterde Ik zal u zeggen, wat ik dan doe, mijnheer de baron. Ik zal trachten dat register, waarin die huwelijksacte is ingeschreveu, meester te worden. Gelukt mij dit, dan breng ik het u hier. U kan er dan mee handelen naar uw goedvinden. Heb ik mijn taak goed begrepen Langzaam sloeg Willy de oogen op. Zijn blik ontmoette dien van den kleinen magereu man, die ineengedoken zat als een roofdier, dat op het punt is zijn prooi te bespringen. Een tijd lang keken zij elkaar in de oogen alsof zij in elkanders ziel wilden lezen. De scherpe loerende blik van den vreemde werkte met geheimzinnige kracht op Willy; doch eindelijk onttrok deze zich met geweld aan dien invloed en met een diepen zucht stoud hij op en zeideGe hebt uw taak goed begrepen, mijnheer Tirschner. Ik moet noodzakelijk die be*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1