Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2864. Zaterdag 22 October 1892. 32e Jaargang. Binnenland. abonnement Het Huis Altenbrak. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. adveetentiEn. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. De Burgemeester van AXEL maakt w bekend, dat geen rundvee, schapen of varkens op de veemarkt zal inogen worden geplaatst, dan vooraf door den Provincialen-veearts te zijn gekeurd, waartoe kosteloos gelegenheid zal worden gegeven op de kaaiwal. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. JPolitieli Overzlcht. De hoopvolle verwachtingen van hen, die rneen- den dat Erankrijk zou brengen't geen andere landen van Europa tot dusver in gebreke zijn gebleven te leveren, namelijk wat leven in de politieke brouwerij, zijn schromelijk teleurgesteld daar de Carmaux-kwestie in de Kamer wel veel woorden heeft doen verspillen, maar geen aaDleiding heeft gegeven tot eenig belangwekkend incident. Men is niet eeus handgemeen geworden 't Was toch eigenlijk een vrij belangrijk vraag- stuk, waarover men te beslisseu had. 't Liep over de vraag of een werkgever in Erankrijk niet het recht heeft een nalatig arbeider te ontslaan, ook al dekt deze zijn verzuim door te wijzen op de plichten, verbonden aan een burgerlijk ambt en ot de regeering aan haar verplichtingeu ten aanzien van de bescber- ming der persoonlijke vrijheid had beantwoord. Zoo had men er een kabinets-kwestie van gemaakt en 't gevolg was, dat de eerste Kamerzitting na de vacantie, reeds een gala-voorstelling was, waarbij verschillende specialiteiten zich deden gelden. On- middellijk werd door Loubet de koe bij de horens gevat hij stelde voor direct over te gaan tot de behandeling der interpellatie over Carmaux en aldus geschiedde. De afgevaardigde Dupuy-Dutemps gaf een klein historisch overzicht van de staking en trachtte aan te toonen, dat de mijumaatschappij zich bij 't outslag van den burgemeester-mijnwerkerCalvignac door politieke redenen had laten leiden, terwijl hij de regeering betichtte van overtreding harer be- voegdheid, in tegenstelling met Desprez, die juist van gebrek aan doortastendheid bij het gouvernement meende te moeten gewagen. Minister Loubet zeide weinig op de aantijgingen van den een zoo min als van den ander en stelde voor onmiddellijk over te gaan tot de behandeling van het wetsvoorstel, betrekking hebbende op het scbeidsgerecht. Millerand wilde korte inetten maken, hij stelde voor de concessie van Carmaux in te trekken en de Maatscbappij later vervallen te verklaren. Dat vond men toch klaarblijkelijk wel wat kras en daarom stelde men voor scheids- gerecht. De directeur der mijn, baron Reille, zei niet neen en de regeering ook niet zoodat t niet eens behoefde te komeu tot stemming over de vijf moties, waarvau er drie geluigden van vertrouwen in 't beleid der regeering. F JfcCUI L. LETON Zoo heeft het kabinet Loubet dus alle moeie- lijkheden weten te ontzeilen het heeft de stakers niet behoeven te bevoordeelen ten koste van de maatschappij en evenmin is zij gedwongen geworden om deze laatste al te beslist in 't gelijk te stellen. Dat is na de onhandigheden van Loubet c.s. waarlijk een onverwacht fortuintje 't Schijnt, dat de kans om naam te maken als oppositie-man en de zekerheid om zijn naam ge- drukt te zien in bladen van alien omvang, geleidelijk weg al de Jong—Czechen zal verlokxen om te ageeren tegen de triple—alliantie en ten gunste van een toeuadering tot Rusland. Eergisteravond namen een viertal afgevaardigden het woord om te verklaren dat Eym en eenige zijner partijgenooten alleen stonden met hun meening en gisteren was 'tweer een ander, die zich belust toonde om door Kalnoky persoonlijk te worden beantwoord. Paka heette de de man en zijn speech had meer van een betoog ten gunste van een coalitie met Rusland dan van een pleit tegen de zoo kostbare alliantie met Duitschland en Italie. Vrij helder en klaar was Kalnoky eergisteravond toen hij Eym van repliek diende op diens critiek over de buitenlandsche politiek der regeering. Kalnoky eindigde namelijk met te betoogen, dat Oostenrijk in 't Oosten den vrede en de verzoening beoogt onder handhaving van het tractaat van Berlijn, onder dien verstande evenwel, dat geen enkele der Oostersche staten zijn onafhankelijkheid verliest aan een of andere groote mogendheid. Dat kan de Russische beer zich in 't oor knoopen, die, naar luid der Times, opnieuw en nu mondeling door zijn gezant bij den sultan er op aangedrongen heeft om alle intimiteiten met Bulgarije en zijn bewind te vermijden. Den 18 Januari 1893 zal te Burgersdorp in de Kaapkolonie een „gedenksteen" onthuld worden, ter herinnering aan het besluit van het Kaapsche parlement tot zoogenaamde gelijkslelling der Neder- landsche taal met de Engelsche, of, zooals het genoemd wordt,/ter gedachtenis van het verkrijgen der rechten van de Hollandsche taal." Aangaande de feestelijkbeden bij de onthulling wordt bet volgende aan de Zuid—Afrikaan gemeld Op Zondag den 15 Januari zullen professor De Vos en Ds. Moorrees en Hofmeyr zich laten hooren. De daaropvolgende Maandag zal gebruikt worden voor wapenschouwing der gewapende burgers te paard, die tevens in het veld zullen exerceeren. Des Dinsdags een picnick voor het geheele publiek en 's avonds concert enz. Woensdag 18 Januari: B het monument te 10 uren. Het overige van den dag zal aan vermakelijkheid worden gewijd, zooals gezang, sports enz. De gasten, die waarschijnlijk zullen uitgenoodigd worden, zijn Z.Exc. de Gouverneur, de twee presidenten, het Ministerie, de drie hoofdrechters der Kolonie, Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 16) En waarom heb je die papieren niet reeds lang aan je schoonzuster, Signora Montelli, overgegeven vroeg Rogalla honend. Zeg waarom heb je daarmee tot heden gedraald? Rogalla riep hij verwijtend. Zij kwain uaast hem staan en zacht, bijna sissend, klonk het van haar lippen Ik zal het je zeggen, waarom je het niet gedaan hebt. Omdat je te lafhartig bent om een vast besluit te nemen en daarnaar te handelen, omdat je in je besluite- loosheid gehoopt hebt, dat een onvoorzien toeval je te huip zou komen omdat je langs sluipwegen wilt verkrijgen, wat door een enkele vastberaden handeling bereikt kan worden. Daar is de haard, er ligt hier genoeg oud papier om een vuur aan te steken, hier zijn Inciters dan een enkele worp, ddn enkele beweging van je hand en die papieren zijn vernietigd wij en onze kinderen zijn erfgenamen van Altenbrak. Rogalla, je bent waanzinnig Neen, ik heb slechts den moed om te doen, wat ik noodig oordeel. Ik wil niet terugkeeren tot de vergulde armoede van vroeger, ik wil niet, dat mijn kinderen van hun erfdeel beroofd worden. Ik eisch van je, dat je de papieren vernietigt, die aan die vrouw een schijn van recht geven. Een schijn van recht Ja, een schijn Of denk je, dat een huwelijk geldig is, dat in een afgelegen dorpje gesloten werd tegen den wil des vaders en zonder het noodige verlof der overheid Ik geloof niet, dat het gerecht of de kouing in ons nadeel zou beslissen. Maar een proces over een erfenis gaat altijd gepaard met ouaangename nevenzaken je kunt dat vermijden, wanneer je die papieren vernietigt. Zou Margherita geen afscbriften kunnen krijgen Dan kunnen wij altijd nog een proces beginnen, maar het zou beter zijn de bewijzen te vernietigen Hoe zou dat kunnen Er zijn altijd wel menschen te vinden, die tegen goede betalmg alles ondernemen. Misschien is de man, dien je verwacht, wel een geschikt persoon daarvoor het kost slechts een vraag spreek er eens over, misschien weet hij daar wel een mid- del voor. Willy stond in hevigen tweestrijd. Geheel zijn inborst kwam in opstand tegen zulk een eerlooze daad, en toch was hij aan het bezit van de baronnie al zoo gewoon geworden, dat zijn zwak karakter geen vasten weerstand meer kon bieden aan de verleiding. Hij woog de hem toevertrouwde papieren in zijn hand en volgde met angstige blikken de bewegingen zijner vrouw, die verscheidene stapel Vrijstaat en Transvaal, de Ed. heer J. H. Hofmeyr, de heer Jan Luttig (de eerste Hollandsche spreker in het Parlement) met honderden andere vrienden, die aan de feestelijkbeden wenschen deel te nemen. Uw correspondent heeft den steen gezien, die bijna voltooid is. Het is een prachtig stuk werk, alles gemaakt van kolonialen steen, naar het model van het monument voor het Parlementshuis. Behalve de gedeukrol vertoont het beeld een vrouw en een hondop de rol staan de woorden geschreven /Vrijheid voor de Hollandsche taal." Een der meest bekende leden van onze volksvertegenwoordiging en ook een der meest bekende figuren uit het parlementair tijdvak, dat met 1865 aanvangt, de heer Mr. L. W. C. Keu- chenius, herdenkt heden zijn 70jarige geboortedag. De heer Keuchenius mag met groote voldoening op een werkzaam en welbesteed leven terugzien. Op 19jarigen leeftijd gepromoveerd tot doctor in de beide rechtswetenschappen, begaf hij zich een jaar later naar Indie. Reeds op 28jarigen leeftijd werd hij benoemd tot lid van het Hoog gerechtshof. In 1853 kwam Keuchenius, na een twaalfjarig verlijf in Indie in het moederland terug. In 1854 werd hij benoemd tot secretaris-generaal aan het Departement van Koionien, in 1855 tot lid van den Raad van Indie. Van 8 Aug. 1866 tot Januari 1868 was de heer Keuchenius, inmiddels weer naar Nederland gerepatrieerd, lid van de Tweede Kamer. In Mei 1868 vertrok Mr. Keuchenius met zijn gezin weder naar Indie en was er o a. als hoofd- redacteur van het N. Bat. Handelsblad werkzaam. Tot 1874 bleef de heer Keuchenius in Indie. In October van dat jaar werd hij wederom, door Gorinchem verkozen, als lid der Tweede Kamer geinstalleerd en bleef tot April '88 kamerlid, eerst voor Gorinchem, daarna voor Middelburg (tot 1886) en eindelijk voor Amersfoorf (tot 1888). Van April '88 tot Eebruari '90 was de heer Keuchenius Minister van Koionien in het kabiner- Mackay en sinds zijn aftreden als zoodanig afge vaardigde voor Goes, ter vervanging van den heer De Savornin Lohman. De Min. van Binnenl. zaken brengt ter algemeeue kennis, dat tot wering van de besmetting van Aziatische cholera, ook toezicht wordt gehouden op de schepen, die langs Bath (gem. Rilland-Bath) het land binnenvarendoch dat zoodanig toezicht niet meer wordt gehouden op de schepen die langs Breskens het land binnenvaren. Door den Minister van W aterstaat zijn vast- gesteld nieuwe administratieve voorschriften voor de uitvoeriug en het onderhoud van werken, onder beheer van zijn Departement, met bepaling, dat deze voorschriften, te rekenen van 1 Nov. a. s., in tjes onde couranten in den haard wierp. Nu hield zij een brandende lucifer tegen het papier, dat weldra lustig opvlamde. Met opgericht hoofd stond Rogalla bij het vuur, dat haar gelaat spookachtig verlichtte. De brandstapel is bereid, sprak zij. Willy beefde zichtbaar, hij drukte het pakket vast tegen zijn borst. Neen, Rogalla, ik kan niet, bracht hij met moeite uit. Lafaard siste zij. Geef mij die papieren 1 Zij strekte haar hand uit. Onder den invloed van den sterken wil zijner vrouw wilde hij de gewich- tige documenten aan haar toereiken daar werd geklopt. Rogalla werd rood van toorn. Geef hier' gebood zij met gedempte stem, doch Willy's eer gevoel was plotseling ontwaakt, hij wierp het pakket in het geheime vak terug, een druk op de veer en zonder gedruisch sloot het portret de verborgen ruimte in den muur weder af. Toen giug hij naar de deur. De huisknecht meldde de komst van een heer, die den baron wenschte te spreken. Hij was met het rijtuig van het station gekomen. Het is goed, antwoordde Willy. Laat dien heer in mijn kamer binnen. Als een standbeeld stond Rogalla nog steeds voor den haard, waarin de vlammen langzaam de oude couranten verteerden. Rogalla, sprak Willy, ik kon niet handelen als de bestekken en contracten voor de uitvoering van werken en levering zullen worden opgenomen en dat met dien datum de 432 en 433 beneveus de derde en de vierde afdeeling der voorschriften, vastgesteld bij beschikking van Sept. 1882, no. 6, zijn ingetrokken. Een belangrijke wijziging heeft de Geschillen ondergaan. Terwijl thans is bepaald, dat, bij het ontstaau van eenig verschil omtrent het werk tusschen de ingenieurs of, bij hun afwezigheid, tusschen de opzichters en de aannemers, de uitlegging daarvan blijft aan de directie behoudens nader beroep op den Minister, is thans aan deze bepaling toegevoegd, dat de aannemer, ingeval van geschil over den aard van het werk, de aansprakelykheid voor schade, let recht op betaling en de omstandigheden onaf- hankelijk van den wil des aannemers, indien bij geen genoegen neemt met de door den Minister dienaangaaude genomen beslissing, het recht heeft, mits binnen veertien dagen na die beslissing daarvan gebruik makende, te vorderen, dat het advies worde ingewonnen van een commissie van deskundigen van drie leden, te benoemen een door den Minister, een door den aannemer en den door den kanton- rechter van het kanton, waarin het werk is gelegen, welk advies bindend is voor het Rijk en den aannemer. In dat advies wordt voorts aangewezen welk bedrag aan kosten, met inbegrip van ver- schotten, honoraria, reis- en verblijfkosten, is te betalen en door wien. De aannemer is in elk geval gehouden het werk voort te zetten, bij gebrek waarvan daarin door de directie voor zijn rekening wordt vOorzien, behou dens de verrekening, die eventueel het gevolg zal zijn van het advies der deskundigen. De in- en doorvoer in Belgie van rundvee uit Nederland is verboden. De rechtstreeksche doorvoer van bedoeld vee zal slechts kunnen plaats hebben langs den spoorweg in geplombeerde wagens en zonder overlading. Geheel 's Graveland is vervuld van de inhechteuisneming van den burgemeester, den heer Van Pellecom een man van 73 jaar. Reeds sedert eenige dagen schijnt hij het gevaar dat hem dreigde te hebben voorzien en hield hij zich bed- legerig. Zondag ochtend vroeg kwam de officier van justitie, die hem na advies van den doctor, dat Van P. niet ziek was, naar Amsterdam liet vervoeren. Het moet nu gebleken zijn, dat de burgemeester in zijne kwaliteit van penmngmeester van meer dan een polder, gedurende een dertigtal jaren, zich gelden heeft toegeiiigendo. a. van Sticht Ankeveen tot een bedrag van 30,000. De verslagenheid over dit geval is aigemeen, terwijl de weinige ingenomenheid van 's Gravelandsche burgers met hun burgemeester er niet toe bijdraagt, hen zachter te stemmen in hun oordeel. een eerlooze. Ik ben een Altenbrak. Ik bid je, spreek nooit weer over deze zaak. Koor dan mijn laatste woord, zei Rogalla. Als je de kinderen van Eduard als erfgenamen erkent en de goederen van het majoraat aan hen overlevert, dan zie je mij en mijn kinderen nooit weer. Rogalla Je kent me ik meen, wat ik zeg Als je mij de schande aandoet, dat ik voor die gelukzoekster moet wijken, dan zijn wij voor eeuwig gescheiden. Maar ik bid je Je hebt te kiezen tusschen die gelukzoekster en mij met je kinderen. Overleg alles daarom goed, voordat je den beslissenden stap doet. Zonder haar ontstelden man nog met een blik te verwaardigen, ging zij heen. In Willy's schrijfvertrek stond een klein mager man met listige oogen, die verborgen waren achter een bril met glinsterende glazen. Het mannetje maakte een diepe buiging, toen Rogalla langs hem voorbijging. Trotseh, bijna onmerkbaar nijgde de barones met het hoofd, terwijl zij een scherp onderzoekenden blik op den man wierp. Onmiddellijk nadat Rogalla achter de kamerdeur verdwenen was, trad Willy binnen. Zwijgend en met somber gelaat luisterde hij naar de berichten van den agent. Mijnheer Tirschner wist echter niet veel te berichten. Mevrouw Montelli leeft zeer stil en ingetogen de kosten van haar huis- houding bestrijdt zij uit een klein kapitaal, dat TER NEIIZEISCHE OIRUT E D E ilen en Vrijdagavond nij verscliijnt llinsdag

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1