11 If r Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. j TER NEUZEN, 18 October 1802. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. - In de najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zeeland zal o. a. behandeld worden een voorstel tot aanhouding van het adres van ingezetenen van Ellewoutsdijk, Driewegen, Oudelande en Ovezand, orn eene aanlegplaats te maken aan de haven van Ellewoulsdijk in verband met een nader ingekomen adres van den gemeenteraad van Borssele om een steiger te bouwen bij de Zuidnol aldaar en een voorstel tot het plaatsen van een gebouwtje voor wachtkamer, bergplaats van goederen en voor een kantoortje aan de buitenhaven te Ter Neuzen. De uitgestelde huishoudelijke schietwedstrijd voor de eere-, gewone- en buitengewone leden der scherpschutters-vereeniging „voor Yaderland en Kor.ing'' alhier, zal alsnu plaats hebben op a. s. Donderdag en \rijdag telkens van des inorgens 10 tot 12 ure, en van' s namiddags 1 tot 4 ure. an de tot de vrije banen uitgenoodigde ver- eenigiugen zal alleen door Medioburgum worden deelgenomen. De uitreiking der te behaleu prijzen op de per- soneele banen A, B en C, alleen voor de leden der vereeuiging, zal plaats hebben op 30 October in eene alsdan te houden algemeene vergadering der leden. Gedurende de maand September zijn door het postkantoor alhier de volgende onbesteibare brieven verzonden aan de adressen van Bloktant, Rotterdam; J. van Hout, Klinge; H. Maurik Kaamslag". In de gemeenteraadszitting vanjl. Yrijdag 14 Oct., waarbij alle leden tegenwoordig waren, zijn onder- staande pnnten behandeld 1 Geschiedt mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. Kennisgeving van Gedepnteerde Staten, dat berust wordt in het subsidie over 1893 verleend aan het algemeen burgerlijk armbestuur. b. Idem, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhaDdsohe aanbesteding der straatverlichting. c. Brief van den Commissaris der Koningin tot mededeeling van een uittreksel uit de lijst der namen van de Gereformeerde kerken, waaruit blijkt, dat sedert 17 Juni 1892 de vroegere Christelijke Gereformeerde gemeente te Zaamslag den naam draagt van de Gereformeerde kerk te Zaamslag A en de vroegere Nederduitsche Gereformeerde kerk te Zaamslag dien van de Gereformeerde kerk te Zaamslag B. 2. Adres van den heer G. de Visser Jz, tot begrinding van een strook dorpsplein voor zijn logement. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt met algemeene stemmen besloten, het verzoek van de hand te wijzen. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van den vuilnishoop. Na eenige besprekingen over dit punt wordt met algemeene stemmen besloten aan burgemeester en wethouders machtiging te verleenen tot verkoop daarvan tegen f 0,25 per voer en bij gehrek aan gelegenheid daarvoor, den hoop te laten liggen tot een volgend voorjaar. 4. Huur van een terrein voor een slachtplaats op het gehucht Othene. Wordt voorgelezen een contract van den landbouwer A. Dieleman, eigenaar van het terrein, bevattende de voorwaarden enz. betreffende de verhuring. Met algemeene stemmen wordt besloten bedoeld terrein te huren voor den tijd van 10 jaren, aanvangende 1 Oct. 1.1. 5. Wijziging der begrooting voor 1892. Wordt met algemeene stemmen besloten, op de begrooting een nieuwen post aan te brengen van f 60 ten behoeve der kosten van aanleg enz. voor eene slachtplaats te Othene en daarvoor den post van onvoorziene uitgaven met een gelijk bedrag te verminderen. 6. Af- en overschrijving tot bestrijding van uitgaven in het belang der volksgezondheid. Wordt besloten, op den post: kosten wegens besmettelijke ziekte" over te schrijven eene som van f 100 en den post •onvoorziene uitgaven" daarvoor met een gelijk bedrag te verminderen. Aan burgemeester en wethouders wordt tevens machtiging verleend^ zoo noodig meerdere uitgaven te doen. 7. Vaststelling van het suppletoir kohier van den hoofde- lijken omslag voor 1892. Het aantal aangeslagenen op het kohier bedraagt 4 met een totaal bedrag van 24,02. Zonder aanmerking met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Idem van het suppletoir kohier der schoolgelden over het derde kwartaal 1892. Hierop komt slechts een aanslag voor en wel in de derde klasse ten bedrage van f 1,60. Eveneens met algemeene stemmen onveranderd goedgekeurd. 9. Wijziging van deu ligger der wegen en voetpaden. Wordt met algemeene stemmen besloten, de wenschelijkheid uit te spreken tot de wijziging van dien ligger. 10. Vaststelling der gemeente-begrooting voor 1893. Wordt met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 18816,59. Evenals het vorige jaar bedraagt de post voor den hoof- delijken omslag de som van f 6300. sedert eeuwen de herinneringen van ons geslacht verbonden zijn. In woeste tijden heeft de toren aan mijn voorvaderen bescherming verleend, hij heeft hen gered voor de woede der oproerige boe- ren hij alleen bleef over uit den brand, dien de Zweden in Ijet slot hadden aangestoken, hij over- leefde de storuien van den dertig-jarigen oorlog, hij was steeds het zinnebeeld van ons geslacht. Zijn af beelding siert ons wapenschild en onze wapen- spreuk luidtTrouw en sterk Ik ken de geschiedenis van ons geslacht, viel Rogalla in. Wat beduidt die vreemde inleiding Wat die beduidt luidde Willy's wedervraag. Zij beduidt, dat een nakomeling van zulk een geslacht zich niet door leugen en bedrog in het bezit van geld en goed kan stellen. Een booze grimlach gleed over Rogalla's gelaat. Laat mij die papieren zieu, zei ze kort. Met verbazing zag zij, hoe haar man naar den schoorsteen ging en op een krul drukte in het lofwerk der lijst rondom het portret, dat den schoorsteen versierde. Langzaam en zonder gedruisch schoof het portret terzijde en men zag een klein geheim vak, dat diep in deu dikken muur liep. Boven op andere bestoveu en geel geworden papieren lag een groote verzegelde brief. Willy nam dien er uit en iiet hem aan zijn vrouw zien met de woorden In mij n fcijzijn heeft mijn broeder die papieren hier neergelegd. Met eigen oogen zag ik het huwelijksbewijs van den podesta van Erate, een dorpje op het eiland Sicilieook. zag ik de Hulst. Ter markt alhier waren 17 October jl. aangebracht 23 stuks rundvee, 56 biggen en 3 manden visch. Slechts 3 stuks rundvee en 18 biggen werden verkocht, terwijl de visch, als be- dorven, afgekeurd en in den grond gestopt werd. De pnjzen van boler en eieren waren f 1,25 tot 1,30 per K.G. en 1,25 tot 1,30 de 26. De loting te Hulst is nog al tamelijk rustig afgeloopen. Uitgezonderd eenige oploopjes van enkele belhamels en een kloppartij tusschen de lotelingen van Hulst en die van Hontenisse, waarbij een jongen uit Hulst zoo'n vuistslag in 't gelaat kreeg dat t bloed hem uit neus en mond sprong en hij den lust om nog langer te vechten dadelijk opgaf, is de rust niet verder verstoord geworden, wat vooral toe te schrijven is aan het flink doch kalm optreden der politie. Te St. Jansteen ging het er echter wat erger toe. Toen de lotelingen van de laatstgenoemde gemeente Donderdag van de lotting te Hulst op hun dorp kwamen, schijnt er twist onder hen gekomeo te zijn. Midden op 't dorp werd dien nacht J. van Eck, bierbrouwerskuecht, zoo geweldig met een in een zakdoek gebonden steen tegen het hoofd geslagen, dat hij onder hevig bloeden ineen zakte. Onmiddellijk werd de politie ermee in kennis gesteld en een geneesheer ontboden. Gelukkig is de wonde niet gevaarlijk, zoodat ge- noemde J. v. E. spoedig hersteld zal wezen, van 't gobeurde is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt. Koewacht Hoewel het mond— en klauwzeer reeds eenigen tijd in de naburige Belgische gemeenten Moerbeke, Selzaete en Ertvelde woedde, bleef onze gemeente tot nog toe gespaard. Yrijdag echter constateerde de provinciale veearts, de heer .T. Bauwens van Axel, dat de vijf runderen van de landbouwster de weduwe v. d. Broecke alle daaraan lijdeude waren. Dadelijk werden de noodige maat- regelen genomen om het verspreiden dier ziekte zooveel mogelijk tegen te gaan. Zaterdag arriveerde de heer district-veearts om zich met eigen oogen van den toestand te overtuigen, terwijl door den Burgemeester militairen werden aangevraagd om de stallen te bewaken. Een detachement van elf man onder commando van een onderofficier kwam hier Zondag aan en heeft aanstonds de hoeve afgezet. Van nieuwe gevallen heeft men tot nog toe niet vernomen. Als voorzichtigheidsmaatregel wordt ten sterkste aangeraden geen vreemde kooplieden in de stallen toe te laten, zoolang deze ziekte in de naburige Belgische gemeenten heerscht. Borssele, 15 Oct. Door het bestuur der water- keering van het calamiteuse waterschap Ellewouts- dijk en den calamileusen polder Borssele, werd heden alhier aanbesteed, het maken van werken tot verdediging van den oever te Borssele, door zink- en stortwerkea raming 21,500. Minste inschrijver hiervoor was de Basalt-Maatschappij te Rotterdam, voor f 17,599 terwiji o. a. mede hadden ingeschreven uit Ter Neuzen de heeren P. A. van de Velde, voor f 17,770 en J. de Bree, voor f 17,713 en van Walsoordeu de heer J. E. Adriaansens-Polfliet, voor f 17,739. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken V. H., oud 23 j., werkman te Westdorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. S., oud 64 j., werkman te Clinge, is wegens beleediging van een beambte veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. E. Th. B., oud 15 j., te Hulst, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevangenisstraf. Een landbouwer onder Kruiningen verkocht in de vorige week 15 stuks jong vee, voor f 1300, waarvoor eenige weken geleden hem f 1950 geboden was; wel een bewijs dat de prijs van het hoornvee in den laatsten tijd sterk dalende is. De treurige gebeurtenis, dat in den avond van 20 Augustus jl. de agent van politie Reize van den Berg, voor het bierhuis Voorwaarts te Rotterdam werd doodgeschoten, had Zaterdag een talrijk publiek naar het gerechtsgebou w aldaar gelokt, waar de van dezen moord beklaagde Anton Wilhelm Ockeloeu terecht stond. De beklaagde, een 24jarig borlogemaker, geboren te Amsterdam, is iemand van zeer kleine, mismaakte gestalte, met kinderlijke gelaatstrekken, welke allerminst zouden doen vermoeden, dat hij terecht- staat onder zoo ernstige beschuldiging. Yolgens de dagvaarding wordt bekl. ten laste gelegd, dat hij in den avond van 20 Aug. 11. in het bierhuis Voorwaarts aan de Delftsche straat te Rotterdam, in welk lokaal zich eenige agenten van politie bevonden, opzettelijk met het oogmerk om een van beide agenten "van politie van het leven te berooven, althans te verwouden, in de richting dier agenten, welke zich in elkanders onmiddellijke nabijheid bevonden, uit een met zes scherpe patronen geladen revolver een schot heeft gelost, waardoor de agent Reize van den Berg aan den hals is getroft'en, en eenige oogenblikkeu later is overleden. Beklaagde gaf, na het rapport der geneesheeren, die met de lijkschouwing zijn belast geweest, een omstandig verhaal van het gebeurde. Daaruit bleek, dat zich op bedoelden avond in het bierhuis Voorwaarts, gewoonlijk door socialisten bezocht, standjas en vechtpartijen waren ontstaan door het biunendringen van eenige daar vreemde bezoekers. Beklaagde kwam juist aan toen het rnmoer een weinig was bedaard, eu zag eenige aan het hoofd bebloede partijgenooten. Beklaagde werd op dit gezicht zoo verontwaardigd, dat hij zeide nu, als ze mij zoo geslagen hadden, zou ik ze voor hun verdhebben geschoten. Spoedig aaarop hoorde hij roepen Daar komt de politie en zeggen Nu zullen de socialisten wel weer krijgen. De agenten vatten bij hun aankomst Helsdingen (den bekenden socialistischen redenaar) aan, waarop bekl. zod verontwaardigd werd, dat hij zijn revolver nam en een schot loste op den man, die Helsdingen beet had. Met het lessen van het schot had bekl. geen bedoeling. Hij was boos over het aanvatten van een partijgenoot, vooral na het zeggen, dat de socialisten er wel weer van krijgen zouden. Reken- schap van de gevolgen heeft hij zich niet gegeven. Als ik nagedacht had, dan had ik niet geschoten want de politieagenten zijn geen vijandeu van ons. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door den substituut-oificier Mr. Enderlein, toonde uit het getuigenverhoor aan, dat de beweriug van bekl., als zou Helsdingen door de politie zijn aangegrepen, onwaar is. Beklaagde stond geheel buiten het standje en had dus geen reden voor opwinding. Er heeft dus plaats gehad doodslag, en wel van een man, die niets deed dan zijn plicht. Dit is afschuwelijk en toont een zoo laag en laaghartig karakter, dat men den dader zoo lang mogelijk uit de maatschappij moet houden. Spr. eischte daarom een gevangenisstraf van vijftieu jaar. De advocaat Mr. Troelstra riep de clemeutie der rechtbank in voor dezen persoon en beweerde dat de aanleiding bij beklaagde tot de daad lag in zijn wrok tegen de maatschappij. 1°. door zijne geboorte een natuurlijk kind van een rijk heer. 2°. door zijne misvorming. 3°. misschien door een zekeren trots, dien hij van zijn vader geerfd heeft. 4°. in den zwaren strijd dien hij had te voeren om het bestaan. 5°. in de bejegeniDg die hij ondervond ook van de politie. Beklaagde heeft, aldus pleit spreker, in het koffie- huis de politie zien komen, heeft hooren roepen, dat de socialisten het wel zouderl ontgeldeu, heeft Helsdingen, een man, voor wien hij hooge achting had, beet zien pakken en toen is hij tot zijne krankzinnige daad gekomen. Die daad was krauk- zinnig want hij had evengoed een zijuer partijge nooten kunuen raken, die daad was krankzinnig want hij moest weten dat de dader dadelijk zou worden ontdekt. En niet alleen was die daad krankzinnig maar bekl. was ook een krankzinnige geboortebewijzen van Margherita Montelli en van haar kinderen, die onder hun moeders naam in het geboorteregister zijn ingeschreven. Kijk, het opschrift is Eduards hand Aan mijne echtgenoofe Margherita von Altenbrak, geboren Montelli. Behelzende de bewijzen van ons huwelijk en mijn testament. De geboortebewijzen der kinderen zijn door Eduard eigenhandig voorzien met de verklaring, dat hij de kinderen uitdrukkelijk als de zijne erkent. Op mijn eer en rechtschapenheid vertrouweude, heeft Eduard deze documenten hier in het archief nedergelegd. (Wordt vervolgd.) gelijk, toen hij aan hem zijn daad bekende eD gezegd had, dat de schim zijner moeder hem goedkeurend aauzag toen hij het schot deed. Het is dan ook een ernstige vraag of beklaagde wel met opzet den agent van politie doodgeschoten heeft. Hier ontkent hij het, maar de rechtbank zal het blijven aannemen en pleiter kan dit niet voorkomen. De kiem van kraukzinnigheid sluimert bij bekl. Zijne moeder is krankzinnig gestorven en dus normaal is bekl. niet, maar toch zal ik geen ontoerekenbaarheid pleiten al zal de rechtbank bij het bepalen der strafbaarheid de gemoedsbeweging van bekl. in aanmerking nemen. De strafbaarheid. Elkeen weet dat de beklaagde moet gestraft worden en de maatschappij de misdaad op den misdadiger wreekt. Maar ik doe E A. Heeren een beroep op uw gezond verstand, op uw rechtvaardigheidsgevoel. Ik vraag u straf dezen beklaagde, dezen ongelukkige, deze armen gebochelde niet al te zwaar. Laat u vooral niet leiden door het gevoel van afgrijzen, dat u bezielt tegenover den pleger van de misdaad, maar laat deonpartij- digheid en nauwgezetheid waarmede deze zaak in de geheele iustructie en ook heden op de zitting is behandeld, ook voorzitten bij de beraadslaging over het vonnis. Bij zijn repliek wees de officier van justitie er op, dat de zucht om mismaaktheid te bespotten, algemeen is, zelfs bij kinderen en dat het dus niet te verwonderen is, al is het niet goed te keuren, dat er zich ook agenten van politie aan schuldig maken. Z. E. A. hield vol, dat er voor beklaagde geen aannemelijke reden was het schot te doen, zijn vriend werd niet aangegrepen en al ware het zoo geweest dan was dat nog geen reden om er maar op los te branden. Ook de jeugd van be klaagde, al is zij nog zoo treurig geweest, kou geen aanleiding gegeven hebben tot deze hoogst ernstige daad, waarop een strenge straf ouvermijdelijk moet volgen. Na een korte dupliek van den verdediger die nogmaals op het verleden en de zwaarte van de geeischte straf wijst, wordt aan beklaagde gevraagd of hij nog iets te voegen heeft bij hetgeen zijn ver dediger gezegd heeft. De beklaagde geeft een explicatie waarom in plaats van den toegevoegden verdediger Mr. Jos. van Raalte, zijne verdediging door Mr. J. P. Troelstra gevoerd is. Dit was het werk zijner partij. De president bepaalt de uitspraak op Zaterdag 29 Ootober a. s. Door de gezoDdheidscommissie te Maastricht wordt gewaarschuwd tegen den verkoop van suiker- trompetten, waarin eeu koperen instrumentje on- zichtbaar is aangebracht, dat lichtelijk door kinderen kan worden doorgeslikt. Dit geval heeft zich daar ter stede reeds tweemaal voorgedaan. De cholera kan zeer gemakkelijk door vliegen worden overgebracht. Te Hamburg is daarvan de proef genomen. Er werden 9 vliegen gevangen in de doodenkamer van het Eppendorf hospitaal. De dieren waren met de lijken van choieralijders in aanrakiug geweest. Bij bacteriologisch onderzoek bleek, dat 6 van de 9 vliegen geheele kolonies van komma-bacillen bij zich hadden. Op een plaatsje in Kentucky stond volgens de Ereisinnige Zeitung, onlangs een schoone, jonge vrouw terecht, beschuldigd haar man door eeu ver- giftigde pastei om het leven te hebben gebracht. Een gedeelte der pastei stood op een tafel in de gerechtzaal. Hare verdediger hield een schoone redevoering, sprak over alles wat slechts tot veront- schuldiging van zijne client kon strekken en vergat zells niet op te merken, welk een hooge vereering de beschuldigde voor Edison, den beroemden Amerf- kaan, koesterde, hij gaf zelfs een roerende schildering van het inerinosschaap, dat buitengewoon gehecht aan de beschuldigde was eu haar overal volgde, evenals een hond zijn meester. In het vuur van zijne redeneering stak de verdediger de hand uit naar de vergiftigde pastei en nam er een stuk af, dat hij in den mond stak en opat. Zoowel de rechter als het talrijke publiek sloegen hem met ontzetting gade, zonder echter tusschenbeiden te komen. De advocaat ging voort met praten en eten en toen hij zijn rede uit had, was er van de pastei niets meer over. Ziet gij wel, dat zij onschuldig is Heb ik u niet het bewijs van haar onschuld geleverd De advocaat staple langzaam de zaal uit. De beschul digde werd natuurlijk onder daverende toejuiching van het publiek vrijgesproken. De advocaat werd aan de deur opgewacht door twee geneesheeren, die de noodige tegengjften geheel toebereid bij zich hadden en hem onmiddellijk eene maagreiniging deden ondergaan. Kort daarop vertoonde de advocaat zich aau de menigte en werd met stormachtige toejuichingen begroet. Wat men al niet durft wagen om eeu jonge, schoone vrouw genoegen te doen Tengevolge van een onderzoek, bevolen door het gemeentebestuur te Brussel, zal het bestuur der opeubare veiligheid aldaar gestrenge inaatre- gelen nemen tegen twee Duitsehers,genaamd K. en F., die te Brussel agentschappen voor dagbladcorres- pondentien hadden opgericht en aan vreemde, met name Duitsche, bladen tal van valsche berichten betreffende Belgie hebben gezonden. Blijkens de officieele opgaven zijn Zaterdag te Hamburg 24 ziekte- en 6 sterfgevallen tenge volge van cholera voorgekomen, waarvau Vrijiag 18 ziekte- en 6 sterfgevallen. Aan den Doel, het qnarantaine-station bij Ant- werpen, zijn verscheideue gevallen van cholera met doodelijken afloop voorgekomen. Het bijzondere gasthuis voor cholera-lijders te Antwerpen zelf is geheel ledigalle zieken zijn hersteld vertrokkeu. De quarantaine voor wat uit Amsterdam en Rotterdam afkomstig is, is op twaalf uren terug- gebracht. Uit Frankfort a. d. Main wordt bericht, dat het kind van een aldaar uit Duisburg aangekomeu schipper op het schip is overleden onder verschijn- selen van verdachten aard. Het gezin is naar het ziekenhuis overgebracht waar een 15jarigezoon stierf. Het bacteriologisch onderzoek heeft aange- toond dat de ziekte cholera asiatica was. Yan 1 tot en met 15 October. Xer Meuzen. Huwelijks-aangiften. 14 Oct. Martinus Oppeneer, oud 23 j., jm. en Janna Dieleman, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Oct. Job Marinus Blok, oud 26 j., jm. en Adriana ten Hoeve, oud 27 j., jd. Geboorten. 2 Oct. Maria Theresia Francisca, d. van Cornelia Aernouts en van Joanna Maria Heeren. Amelia Adriana, d. van Marinus Vermeulen en van Sophia Coleta Geers. 4 Oct. Janna Maria, d. van Cornelis Frederiksen en van Cornelia van Alten. 5 Oct. Maria Victoria, d. van Dominicus Meert en van Florentina Geerts. Hendrikus Jacob, z. van Cornelis Vermeulen en van Janneke Cornelia Blok. 6 Oct. Johanna Cornelia, d. van Daniel de Zeeuw en van Adriana Johanna Hamelink. 7 Oct. Hermanus, z. v. Jan Pieter Smies en van Bonna Platteeuw. Adriana Helena, d. van Sijbe de Graaf en van Adriana Helena Poelman. 8 Oct. Willem Lieuwes, z. van Lieuwes Willems de Jong en van Maria Elena de Doelder. 9 Oct. Maria Jacoba, d. van Willem Hendrik van Doeselaar en van Elisabeth Johanna Andriessen. 12 Oct. Florentia Louisa, d. van Hijpoliea Remerij en van Johanna Maria Kindts. Rachel Cornelia, d. van Willem Pieter Wieland en van Maria Jozina deNering. 13 Oct. Cornelis Pieter, z. van Marinus Willem Machielsen en van Dina van Vijven. Overlijden. 1 Oct. Izaak Hoek, oud 7 j., z. van Cornelis en van Gezina de Mol. 3 Oct. Jacoba van Ivolk, oud 17 m., d. van Christiaan en van Krina Pieternella Dieleman. 7 Oct. Sara de Zeenw, oud 4 w., d. van Martinus en van Pieternella Schiervogel. 8 Oct. Jacob van Boven, oud 7 w., z. v. Krijn en van Pieternella Bootsgezel. 9 Oct. Elisabeth Cornelia Huijssen, oud 4 j., d. van Cornelia en van Sophia Frederika Mathilda Stoffijn. 10 Oct. Willem Lieuwes de Jong, oud 2 d., z. van Lieuwes Willems en van Maria Elena 3 w„ MM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2