Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. AANKONDIGING. No. 2863. Woensdag 19 October 1892. 32e Jaargang. Voetpaden met de Kunstwerken. Het Huis Altenbrak. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. adyertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belangheb- bendeu, dat te beginneii op llondei'diig !l7 (lezer, vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 14 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORT MAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. In de financieele coipmissie uit de Oostenrijksche delegatie is door graaf 'Kalnoky dank betuigd voor de wijze, waarop over het Drievoudig Verbond is gesproken. Niemand twijfelt aan de oprechte en eerlijke bedoeliugen der bondgenooten, want het tractaat is zuiver defensief. Het heeft des te grooter waarde, omdat de bondgenooten door wed jrzijdscli vertrouwen aanvullen, wat in een artikel van een tractaat uiet kan worden geschreven. De toekomst kan men met de grootste kalmte tegemoetzien. De heer Kalnoky gelooft te rnogeu aannemen, dat Engelands politiek onder het nieuwe ministerie geen bijzondere wijziging zal ondergaan. Met betrekking tot de Russische nota aan de Porte merkte de Minister op, dat deze slechts eene depeehe was aan den Russischen ambassadeur, ter vertrouwelijke mededeelingmen weet nog niet, hoe de Porte deze kwestie opvat. Oostenrijk heeft geeue verklaring tot de Porte te richten. Bulgarije en de suzereine staat onderhouden wederkeerig vriendschappelijke betrekkingen, waartoe Oostenrijk slechts wenscht mede te werken. Mengden auderen zich in de zaak zoo eindigde de Minister dan zou daaruit eene ernstige politieke kwestie kunnen ontstaau. Legerbegrootingen berekeningen van de uitgaven, gewijd aan den dienst van Mars over tien, twintig jaar beschouwingeu over den algemeenen politieken toestand in verband met 't geen men aan eigen veiligheid en die van anderen verplicht is zie- daar in 't kort hetgeen dag aan dag de groote kolommen der pleading papers" vult, 't is het //ewig Einerlei" dat zou vervelen, zelfs al ware't onder- werp zelf minder onverkwikkelijk 'tis inderdaad eene verkwikking als men eens over iets auders hoort sprekeu, ook al is dat andere dan een onderwerp, dat eigenlijk ook niet zeer verheffeud is. We bedoelen de onlusten te Carmaux, de gemeente, waarde mijnwerker Calvignac onlangs door de socialistische gemeenteraadsleden tot burge- FEUILLETQN Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 15) Hier droeg alles nog den ouden stempel. De donkere kleuren der gobelins en de zware eiken- houteu meubeleu gaven aan de kamers en de lange gang een duister aanzien, dat nog versterkt werd door de vele donkere olieverfportretten van voor- vaderen der Altenbraks. Aan het eiud van dezen vleugel stond een zware vierkante toreu, die bijua geheel begroeid was met klimop, zoodat men de kleine getraliede ,schietgaten nauwelijks kon zien. Deze toren was het laatste overblijfsel van het vroegere burchtslot der heeren Von Altenbrak, dat in den loop der tijden allengs het fraaie verblijf van thans was geworden. In de benedenverdieping van dezen toren bevond zich het familie-archief van het oude geslacht. Tot dit archief had men toegang door een deur in het schrijlvertrek van den majoraatsheerde deur bevond "zich in den dikken muur en was verscholen achter het tapijtbehangsel, zoodat ze alleen te vinden was door iemand, die het geheim kende. Andere toegangen had te toren niet. Uit het archief voerde een smalle wenteltrap naar de bovenverdieping, waar men een prachtig meester werd gekozeu. 't Ongeluk kan in een klein hoekje schuilen dat kleine stadje Carmaux met ziju beroeringen zou wel eens noodlottig kunnen worden voor het kabinet Loubet, daar de afgevaardigden reeds ernstig de kansen beginneii le overwegen om herkozen te worden en men 't best doet vrede te houdeu met alien werk- stakende mijnwerkers incluis. Sinds Calvignac maire van Carmaux is, heeft hij of liever hebben zijne manoeuvres den Ministers onafgebroken zorg gegeven. Eerst is hij blijven aandringen op zijn voile loon als mijnwerker, hoewel zijn burgemeesterlijke waardigheid hem nog al eens belette zijn plichten in lager sferen waar te nemeu (in Frankrijk is de post van burgemeester in den meest strikten zin van 't woord een eerepost) en al spoedig daarop werd hij ontslagen, weldra gevolgd in ziju werkeloosheid door ziju partijgenooten. Zoo was er dus een werkstaking ontstaan, die van 't eerste oogeublik af bewees, dat de sociaal-democraten niet lijden zonder te klagen, maar zich in 't belang „der goede zaak" flink weten te roeren. 't Is eigenlijk een politieke staking de vrijwillige werkeloozen heeten 't een onrecht, dat hun burge meester ontslagen is en de directie der mijnen verklaart kort en bondig dat hij, die niet werkt, ook geen loon krijgt. Ongelukkig is de regeering 't kind van de rekeningzij heeft verzuimd het bestuur der gemeenen te regelen in overeenstemming met den tegenwoordigen tijd en de socialisteu hebben natuurlijk niet verzuimd van die nalatigheid te profiteeren. Ook geweldpleging meenden zij dat op hun weg lag en zoo ontstond er te Carmaux een waar schrikbewind, waarvan de doorwerkende arbei- ders de slachtoffers werden. De regeering was zeer onhandigeerst gaf zij haar prestige prijs door de soldaten, die ter bewaring der orde en rust naar Carmaux waren gezonden, terug te roepen na het protest van enkele socialistische afgevaardigden daarua dacht men er langs bureaucratischen weg te zullen komen en alle vergaderingen werden gestreugelijk verboden. Opnieuw protest en opuieuw toegeven, daarna inzien dat er verkeerd is gedaan en het verbod weder ingevoerd Zoo komt 't dat de vrij onrustige stakers te Carmaux eigenlijk meester van het terrein zijn de socialistische afgevaardigden gelegenheid hebben eens te toonen wat zij al niet durven tegen hen, die 't burgerlijk gezag in hauden hebben en tegen de militaire overheid en de regeering zich zal moeten spitsen op onstuimige debatten naar aan- leiding van een tweetal interpellation over Carmaux, de eene van den afgevaardigde Despres, de andere van Dupiny-Dutemps, den afgevaardigde voor Tarn. Gelukkig voor Loubet c. s. zal de meerderheid der afgevaardigden de zorg voor het oogenblik (de begrooting en nog veel meer belangrijks wacht) wel hooger stelleu dan de persoonlijke belaugen uitzicht had op de rotidom gelegen bezittingen. Hier was ook een enge poort waardoor men slechts met behulp van een ladder weer op den vlakken grond kon komen. Bij den toren groeide dicht houtgewas, waar tusschen verscheidene fraaie kastan- jeboomen. De zon scheen helder en wierp haar stralen tusschen de takken door in het schrijfvertrek, waar zij zacht weerkaatst hun licht wierpen op het portret eener daine, dat juist boven de schrijftafel aan den wand hing. Onwillekeurig bleven Willy's blikken op dat portret rusten. Het was zijn moeder, in de eerste jaren van haar huwelijk door een schilder op doek gebracht. Met een zucht keerde Willy eindolijk het gelaat af, trad aan het venster en staarde peinzend in het park. Evenals alle zwakke naturen kon hij niet tot een besluit komen liever wachtte hij in werke loosheid op eene of andere toevallige gebeurteuis, dan door een beslissende daad aan alle onzekerheid een einde te maken. Plotseling schrikte hij op. De deur van zijn kamer ging open en vriendelijk lachend stond zijn vrouw voor hem, in haar voile schoouheid, nog verhoogd door haar sierlijke half-rouwkleeding. Doch ondanks haar vriendelijken lach voelde Willy zijn hart door een ijzige hand omklemmen. In de harde, staalblauwe oogen zijner vrouw las hij de onuitgesproken vraag Waartoe dat getalm Maak er een eind aan. der toekomst (hun eigen herkiezing) en zijn de gevaren op een crisis dus voorlo pig nog zoo heel groot niet. Of de regeering der republiek zal toegeven aan de eischen der protectionisten inzake het met Zwitserland te sluiten en alleen nog maar door de Kamer te sanctioneeren verdrag, valt moeilijk uit te maken, wel schijnt de verzekering niet gewaagd dat van Zwitserland geen coucessies zijn te wachten; later is de Bondsraad bijeen geweest en uit de gevoerde discussion blijkt, dat er aan Frankrijk geen middelweg zal worden opengesteld aannemen of verwerpen dus. Over het militaire voorstel in Duitschland luiden de laatste berichten aldus 20 dezer komt het in den Bondsraad en onmiddellijk na hehandeling door dit lichaam word het gepubliceerd. De motiveeringen, die, naar men te Berlijn verwacht, alien tegenstanders den mond zullen snoeren niet alleen, maar hen zelfs zullen doen verkeeren in even vurige voorstanders, zullen den Bondsraad niet zoo spoedig bereiken. De Haagsche correspondent van de N. Gron. Ct. schrijft Dat de Regentes niet in de eerste plaats op genoegens is bedacht, moet op de thans geeindigde reis weder gebleken zijn. Zij wandelde en reed te Weimar weinig uit, maar hield zich in het slot bijna dagelijks uren en uren lang met de zaken des lands bezig. Enorme pakketten met stukken werden haar dagelijks toegezonden. Het is een weinig bekend feit, dat steeds een postbode uit Den Haag, als H. M. op reis is, heen en weer reist om de stukken te brengen en terug te halen. Na het ontslag van den referendaris bij het departement van Binnenlandsche Zaken, die gezegd wordt het ontwerpen van een wet op den leerplicht te hebben tegengehouden, komt er bij dit departe ment meer voortgang in deze zaak. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat een speciaal ambtenaar is belast met de opdracht, om ten spoedigste een wetsontwerp tot iuvoering van leerplicht gereed te maken. Het is de bedoeling dit wetsontwerp nog voor Kerstmis de Tweede Kamer te doen bereiken. In den vorigen winter hebben ongeveer 6000 miliciens gebruik gemaakt van het zoogenaamde winterverlof waarmede door den Minister van oorlog bij het leger op groote schaal een proef is genomen. De Minister heeft nu bepaald, dat op denzelfden voet als den vorigen winter aan de miliciens bij de vesting-artillerie, der lichting 1892 winterverlof zal worden verleend, namelijk voor die tot het zoogenaamde blijvend gedeelte behoorende van 1 Ik hoorde, dat je den koetsier bevel gaf om in te spannen, begon zij. Wil je voor het diner nog uitrijden Neen, Rogalla, ik blijfhier. Het rijtuig moet naar het spoorwegstation. Naar het station verwacht je iemand P Natuurlijk, er is nog veel te regelen voor wij op reis kunnen gaan. Ik verwacht miju advo- kaat, de koetsier zal hem af halen. Rogalla's vriendelijk gelaat van zooeven werd plotseling somber, er kwamen rimpels in haar voorhoofd en zij beet op haar lip. Suel trad zij op haar man toe en legde haar hand op zijn arm. Ja, natuurlijk, zei ze, er is nog veel te regelen voor ons vertrek, en ik denk, dat je mijn hulp wel kunt gebruiken bij de regeliug van die aan- gelegenheden. Je verwacht een advokaat, zeg je. Is dat wegens de aanspraken van die vrouw Ja! Zeg je me dat nu eerst Rogalla Ik heb recht om te weten, wat je doen wilt. Ik heb er recht op alles te weten, want het geldt hier de toekomst van mijn kinderen. Je zult alles weten, Rogalla. Maar vooraf wil ik zekerheid hebben omtrent alle omstandigheden. De man, dien ik verwacht, is geen advocaathet is een zaakwaarnemer, die tevens een particulier informatiekantoor houdt. Ik heb dien man last December tot 1 Maart a. s., en voor het niet blijvend gedeelte van 1 Januari tot 1 Maart a. s. deze laatsten blijven dan met verlof in hunne haardsteden in afwachting van het te verleenen groot verlof, in verband met de inlijving van de miliciens, lichting 1893 op 30 April a. s. Uit Utrecht schrijft men aan de N. R. Ct Ofschoon de heerschende epidemie hier nog niet veel slachtoffers eischt, zoo schijnt de ziekte toch van een zeer kwaadaardigen aard te zijn, zoodat degenen, van wie het met zekerheid geconstateerd werd, dat zij er door aangetast waren, ook alien zijn gestorven. Zaterdag morgen werd te Schiedam ter observatie in de barak aan het ziekenhuis opgenomen J. v. d. S., oud 19 jaar, smid bij de Holl. IJzeren Spoorwegmij., wonende te Haarlem, die aldaar aan de spoorlijn werkzaam was en door krampen in den buik was aangetast. Hij had gisteren te Rotterdam gewerkt en daar volgens zijn zeggen nogal veel ongekookt Maaswater gedronken Reeds des avonds is de man als hersteld uit de barak ontslagen. Te Loeuen a/d. Yecht is de oudste wethouder der gemeente, de heer W. C. Pos, lijdende aan cholera nostras. De ziekte laat zich ernstig aanzien. Ook te Huissen heeft zich een geval van cholera voorgedaan. Of het cholera asiatica dan wel inlandsche cholera is, moet nog worden onder- zocht. Yrouw V. R. te IJsselstein, wier man Zoudag jl. aan cholera asiatica gestorven is, en die sedert zelve ook door die ziekte was aangetast, is Vrijdag overleden. Dat is sinds 29 September, toen de ziekte zich het eerst aldaar vertoonde, het zesde sterfgeval. In een vaartuig, liggende in den IJsel bij Diepenveen, is nu het derde kind van den schippef, door cholera asiatica aangetast, overledenhet eerste overleed een vorigen Zon dag, het tweede verkeert nog in bedenkelijken toestand. De dyphtheritis neemt te Maastricht zoodanig toe, dat er in den geneeskundigen raad ernstig overwogen is om over te gaan tot het sluiten der scholen. De inspecteur van het Geneeskundig staatstoezicht, Dr. Wintgens, aldaar, acht dien maatregel noodzakelijk, aangezien ook wegens cho lerine, welke zeer ernstig heerscht, de sterfte onder de kinderen sterk toeneemt. De invoer in Belgie van darmen, worsten, ham, boter, kaas en andere zuivelproducten is voorloopig verboden. De in- en doorvoer van afval van papier is in Belgie wederom toegelaten, mits uit eene door den Belgischen consul gevisiteerde verklaring van den afzender blijkt, dat de zending direct afkomstig is uit drukkerijen, papierfabriekeu of werkplaatsen. gegeven om onderzoek te doen naar de vrouw van mijn broeder. De vrouw van je broeder? Rogalla lachte spottend. Ik dacht, dat je dit dwaze sprookje reeds vergeten zoudt zijn. Uit de papieren heb ik gezien, dat het geen sprookje is. Waar zijn die papieren? In het archief. Laat ze mij eens zien, eerder geloof ik toch niet aan dat zoogenaamde huwelijk. Gehoorzaam stond Willy op en het echtpaar begaf zich naar het archiefzorgvuldig sloot Rogalla de kleine ljzeren deur achter zich. Toen keek zij onderzoekeud in het rond. De muren van het archief waren geheel verborgen achter boekenrekken, gevuld met oude bestoven bundels akten en geel geworden perkamenten. Enkele met ijzer beslagen kastjes, zooals men vroegergebruikte tot het bewaren van geld en geldswaarden,stonden verroest en bestoven in de hoeken der kamer. Oogenschijnlijk werden ze niet meer gebruiktin hunne plaats werd een moderne brandkast gebezigd. In die brandkast lagen de gewichtige documenten der bezitters van Altenbrak in die kast vermoedde Rogalla ook die verwenschte huwelijkspapieren en haar oogen bleven vol verwachting op die leelijke zwarte ijzeren kast rusten. Rogalla, sprak Willy met bedwongen ontroering, voor de eerste maal sta je in deze kamer, waaraan TER \EIZE\SCHE (RIRUT Hit blad verscliijnt IliiisiSii^- en Vrijilagavond l>ij <len iiitjfevei It K, b A X D G te Ter blenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1