Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2862. Zaterdag 15 October 1892. 32e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. TER NEUZEX, 14 October 1892. RECHTSZAKEN. Arroudissements-rechtbank te Middelburg. Kantongerecht te Ter Neuzen. ijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant. Dezer dagen hebben eenige Dieuwsbladen onrustbarende berichten verspreid, omtrent voor- doende scheuringen in de muren van de nieuw aangelegde slnia aan den mond der baven van Goes. In de raadsvergadering aldaar op jl. Woensdag, is door den heer Lambrechtsen, ingenieur, belast met den bouw der sluis, in antwoord op de desaangaande gevraagde mlichtingen door een lid van den raad, gezegd dat de beide sluishoofden der nieuvve sluis met hnne waterkeeringen in uitmunten !en staat ver- keerden, docb in de lage kolkmuurtjes der nieuvve sluis, die sleehts bekleeding zijn, een paar scheuren zich vertoonen, die echter tot geen bezwaar aan- leiding geven en aan de waarde van het werk geen schade doen. Woensdag werd in alle bescbaafde landen een der gewichtigste gebeurtenissen in de geschiedenis van het meuschdom herdachtde ontdekkiug van Amerika door Columbus. Toen de groote zeevaarder op 12 Oct. 1492 op een der West-Iiidische eilanden tot de Brahamagroep behoorende aan land stapte en het voor de „koningen" Isabella en Eerdinand in bezit nam, meeude hij sleehts een nieuwen weg naar Azie te hebben gevonden. Hij had in werkelijkheid een (,nieuwe wereld" ontdekt. Eerst 21 jaren later zag Balbao voor 't eerst, van een hoogte op de landengte van Panama, de Stille Zuidzee en werd het duidelijk dat een geheel werelddeel tusschen Europa en Azie ge- legen is. Aan Columbus blijft echter de onst'erfelijke eer met taaie volharding den stoot te hebben geven tot de kennis van die reeds in de oudheid onder den naam van Atlantis vermoede landstreken, en wanneer die nieuwe wereld ook door een zon- is van derlinge speling van hij blijft het lot niet naar hem toch de ontdekker October 1.1. werden 1. Verzoek van n eervol ontslag genoemd, Amerika. Den ontzaglijken invloed, dien deze ontdekkin: heeft gehad op de lotgevallen van sckier alle Europeesche volkeren, is overbekend. Amerika is grootendeels uit Europa bevolkt geworden, en is bijna drie eeuwen lang een wingewest geweest van de Europeesche zeestaten, die elkander het bezit dier heerlijke landen betwistten en meestal meer hun eigen belang dan dat der veroverde kolonien behartigden. Sedert het eind echter van de vorige eeuw, toen de Engelsche kolonisten zich vrijvochten, is Amerika allengs voor het grootste gedeelte geheel onaf- haukelijk geworden. Zijne verschillende staten bestaan thaus voor zich zelven, en voor zoover er nog kolonies zijn, hebben ook deze in de 19de eeuw een hooge mate van zelfbestuur erlangd. Amerika is nog niet tot zijn vollen wasdom gekomen, en inenige Staat heeft er nog te worstelen met de moeielijke jaren van de eerste ontwikkeling. Maar ongetwijfeld is Amerika geroepen nog een groote rol "te spelen in de wereldgeschiedeuis, en zal de ffoude wereld" zich groote inspanning hebben te getroosten om niet door de nieuwe te worden overvleugeld, wanneer deze geheel zal zijn bevolkt en overal tot rust zal zijn gekomen. Wie kan voorspellen, hoe bij het vijfde eeuwgetijde der ontdekking de verhouding tusschen beide deelen der aarde zijn zal Ook voor Nederland is de ontdekking van Amerika van groote beteekenis geweest. Zijn zeevaarders en kooplieden hebben niet weintg bijgedragen om het nieuwe werelddeel open te sluiten. Van het Noorden tot het Zuiden van Greenland tot Kaap Hoorn, van Nieuw-Amsterdam en Breukelen (thans New-York en Brooklyn) tot de Oranje—Kaap in Brazilie getuigen tal van namen van de aanwezigheid der onzen. A1 is onze koloniale macht in Amerika geslonken tot Suriname en enkele West-Indische eilanden, het Hollandsch element is er niet in dezelfde mate verminderd. Het leeft ook nog elders voortniet enkel bij de afstammelingen, die in de laatste jaren vooral getoond hebben die afkomst nog zoozeer op prijs te stellen, maar ook in den regeeringsvorm van den machtigsten Staat van Amerika, waar het federatieve stelsel heriunert aan de oude republiek der Vereenigde Nederlanden. Uit den nominatieven staat van uitkeeringen aan (nu sedert 30 a 40 jaar) buiten dienst gestelde scherprechters en aan hunne weduwen blijkt, dat van het oude personeel der beulen en hunne helpers alleen nog in leveu is een thans SOjarige gewezen adsistent- scherprechter in Noord-Brabant die eene uitkeering geniet van f 252. De overige uitkeeringen worden genoten door de weduwe van den gewezen scherp- rechter in Zeeland (f 366,66) en door de weduwen van gewezen adsistent-scherprechters in Zeeland en Noord-Brabant 126 eD 133,33). Bij koninklijk besluit is herbenoemd als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Hulst de heer L. van Waesberghe-Jansens, Burgemeester te Hulst. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ontvan- ger der rijks belastingen te Wageniugen, de heer A. Bakker, thans ontvanger te Hulst. Iloek. In de laatst gehouden vergadering van de kolenvereeniging, deed de voorzitter den heer A. Bedet, in de oude school der gemeente, reke- i<r van onfvansrsten en uitgaven vau het beheer over 1892. Tegenwoordig waren 70 a 80 leden. Uit het in deze vergadering uitgebracht verslag bleek, dat aan 124 leden geleverd zijn, 207,000 kilogram en aan particulieren 55,350 kilogram kolen. De ontvangsten hebben de som opgebracht van 1943,474 en die der uitgaven beliepen de som van f 1849,90^, zoodat er een goed slot was van f 93,57. Door een der leden werd een voorstel gedaan om aan den geachten voorzitter eene grati- flcatie toe te kennen, voor al zijne bemoeiingen en de diensten die hij vrijwillig op zich heeft genomeu, welk voorstel met algemeene stem men is aange- nomen. Ieder lid heeft zijne kolen ontvangen aan de prijs van 6,52 de 1000 kilogram. De rekening werd hierna goedgekeurd. Hulst. In de gemeenteraadszitting van 11 o. a. behandeld den heer W. van Rietschoten, als onderwijzer aan de O. L. school in deze gemeente, tengevolge zijner aanstelliug als Rijks-ambtenaar te Ossendrecht, wat hem met algemeene stemrnen werd verleeud. 2. Yerbreediug en verhooging der stadspoorten, aangezieu hoog geladen wagens soms met moeite er door kunuen. Besloten werd met de Bagijue- poort te beginnen en iDgeval dat werk gelukte, successivelijk ook de beide andere poorten te veranderen. 3. Rioleering van het Houten Kwartier langs het voormalig gasfabriek. Ook dit punt werd aangenomen. 4. De begrooting voor 1893, die goedgekeurd werd. 5. De subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur, die ook aangenomen werd. De kermis. Ofschoon de heer Wouters een voorstel deed om de kermis in December nog te doen plaats hebben, werd er besloten dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Koewacht. Woensdag overleed na eene ziekte van sleehts eenige dagen te St. Jansteen de heer J. Stroobant, gedurende 44 jaren rijks-ambtenaar, waarvan hij tal vau jareu de betrekking van commies- ontvanger in deze gemeente vervulde. Tot 1 October 11. had de krasse man zijn taak vervuld en hakende naar zijn welverdiende rust had hij ontslag aaugevraagd in te gaan op dien datum. Yelen zagen den humauen ambtenaar met leedwezen vertrekken en de wensch, dat hij gedurende tal van jaren eene genoegelijke rust mocht smaken, lag op ieders lippen. Het heeft helaas zoo niet mogen zijn. Sleehts een tiental na zijn werkzaam leven geschor.ken dagen rust is hem De rechtbauk heeft in hare zitting van 14 October de volgende vonnissen uitgesproken D. M., oud 37 j., molenaar te Sas van Gent gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis T. P., oud 18 j., arbeider te Hulst, is weg diefstal veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht, J. d. S., oud 34 j., agent der levensverzekering maatschappij ^Utrecht" te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering veroord tot 6 maanden gevang. met in mindering brenging der doorgebrachte hecht. 1°. C. L. v. H., oud 19 j., 2°. A. S., oud 18 j.,, 3°. C. d. C., oud 18 j., alien te Koewacht zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 14 dagen P. K., S. J. G„ P. J. K., C. d. F.. J. C. v. D., II. H„ B., J. II., zonder beroep, alien te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch zonder consentieder tot eene boete van f 1snbs. 1 dag hecht. C. v. H.. stoker te St. Nicolaas, J. d. E. en C. v. P., werk- lieden te Ter Neuzen, E. S. en T. V., werklieden te Zele, d. S., F. v. O. en H. L., werklieden te St. Nicolaas, F. S., schippersknecht te Boschkapelle, H. C., -J. II., R. v. E., P. d. F., alien zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. v. II., te Bouchaute, T. E., te Philippine, werklieden, J. S., en J. H. S., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. M. L„ zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van straat- sChenderij tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. d. F., landbouwersknecht te Ter Neuzen, tor stake "au het in de kom der gemeente Ter Neuzen rijden in gestrekten draftot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. C. D., zonder beroep te Ter Neuzen, A. S., en C. S., zonder beroep te Westdorpe, ter zake van het zonder recht loopen op bezaaiden grondieder tot eene boete van 0,50 subs. 1 dag hecht. J. S., zonder beroep te Westdorpe, ter zake van het op twee verschillende tijdstippen loopen zonder recht op bezaaiden grondtot twee boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete. M. F. H. en J. J. S., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van strooperij de eerste tot eene boete van f 1, subs. dag hecht., de tweede tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. D., werkman, B. D., klompenmaker, J. t. II., schippers knecht, alien te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronken- schapieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. P., voermanskneeht, F. K. en P. J., werklieden, alien te Ter Neuzen en A. R., koopman in postpapier teVenlo, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. Vrijsfesprohen s M. 'tG., J. 't G., .T- W., en D. C., ter zake van het zoeken naar eieren van kievitten zonder vergunningde kosten te dra gen door den staat. Zitting van 14 October 1892. Veroordeeld i J. D., landbouwer te Hoek, ter zake van het in gesloten jachttijd zicli met geladen schietgeweer in het veld bevindentot eene boete van f 2, subsidiair 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer. A. T., aannemer te Ter Neuzen, ter zake van het niet zorgen, dat op ztfn last op den openbaren weg geplaatste voorwerpen belioorlijk zijn verlichttot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. L. P., machinist te Selzaete, ter zake van het niet doen stilhouden van den trein, terwijl het sein van onveilig werd aangegeven; tot eene boete van /0,50, subs. 1 dag hecht. In de gemeente Waarde, in Zuid-Beveland, moet dit jaar bijna 1/40 deel der bevolking voor de natiouale militie loten, dat wel tot de groote zeldzaamheden kan gerekend worden. In die ge meente, tellende 700 zielen, moeten niet minder dan 17 jongelingen aan de loting deel nemen. Sedert menschenheugenis waren er niet meer dan 2 a 3 jongelingen voor de loting. Te Hilversum is Maandagmiddag te 5 uren de wakkere C. van Reenen er in geslaagd, den sedert 56 uren begraven A. Tilburgs behouden boven te brengen. Meermalen gedurende den dag was de toestand door nieuwe zandverschuivingen hoogst gevaarlijk, doch Van Reenen gaf den moed niet op, en onafgebroken werkzaam geweest zijnde gedurende 31 uren, zonder rust te nemen, haugende aan een touw, mocht hij zijn zware taak met goeden uitslag zien bekroond en kwam hij onder het gejuich van een talrijke menigte met den geredde boven. Tilburgs was bij zijn voile kennis, dock zeer verzwakt, echter, volgens voorloopige verklaring van de geneesheeren, ongedeerd. Hij werd onmid- dellijk ter verpleging per brancard naar het pension De Trompenberg gebracht. De waardeenng van Hilversum's ingezeten voor de heldendaad van Van Reenen uit zich ook in een tastbaren vorm, die aan het talrijk gezin van den redder kan ten goede komen. Algemeen wordt de hulpvaardigheid van verschil lende aanwezigen geroemd, ofschoon het zeer wordt betreurd, dat de voorzorgsmaatregelen bij het graven van den put niet beter zijn geweest. Sedert eenige weken worden bijna dagelijks voor rekening van Duitsche veehandelaren groote transporten vee vau Leeuwarden via Nieuwschans naar Duitschland verzonden. Het zijn grootendeels jonge kalveren. De treiuen bevatten meermalen wel een twintigtal wagens met vee. Naar Belgische bladen melden, is een bekenc Nederlandsch geneeskundige, schrijver van ver- scheideue wetenschappelijke werken, te Parijs, waar hij sedert eenige dagen vertoefde, plotseling krank zinnig geworden. Hij ineldde zich Dinsdag jl. in een zeer opgewonden stemming aan her commis- sariaat in de rue Huvgens. De commissaris begreep weldra uit de zonderlinge verhalen, die zijn bezoeker deed, dat hij met een krankzinnige te doen had. De ongelukkige is naar een ziekeuhuis overgebracht. Een gevaarlijke gek. Op een opkamertje in de rue de Menilmontant te Parijs, woonde sedert eenigen tijd een slager met zijn vrouw en zijn eenigst zoontje. Reeds vroeger had de man blijk gegeven dat zijn geestvermogens gekreukt waren. In den laatsten tijd echter gedroeg hij zich zeer kalm tot hij eergisternacht tegen 1 uur tkuis kwam en in een vlaag van dolle razeruij zijn vrouw bij de keel greep en haar eenige ernstige verwoudingen met een groot slagersmes toebracht. Daarna wilde hij ook bet kind vermoorden, doch op bet hulpgeroep van zijn vrouw kwamen de buren en de concierge opdagen. Toen deze laatste den man tot bedaren wilde brengen, greep de slager hem bij de keel en beet hem het rechteroog uit de oogholte. Met moeite werd men den woesteling meester. Hij ging vreeselijk te keer en beet alien, die hem te na kwamen. De worsteling duurde een Half uur, toen viel de slager in on macht. Uit Hamburg worden onder dagteekening van Dinsdag 19 gevallen van cholera gemeld, waar van 2 met doodelijken afloop daaronder waren 14 nieuwe ziekte- en 1 nieuw sterfgeval. De genees kundige dienst in de verschillende desinfectie- posten, wordt iugetrokken. De volksscholen zijn alle weder geopend, terwijl ook weder vergunning is gegeven tot het houden van vergaderingen en danspartijen. De kinderen, welke vader en moeder door de gevree?de ziekte hebben verloren, vinden onder alle standee, menschen, die met het lot der weezen begaan zijn. Er zijn zelfs gezinnen, waar ouderlooze kinderen tegelijk een onderkomen hebben gevonden. Bedroeg het aantal vreemdelingen te Hamburg in het begin van September nauwelijks 6, thans is dat cijfer reeds weder tot 200 gestegen. Uit Altona wordt nog sleehts een geval van cholera gemeld, geen sterfgeval. Te Houdreville, nabij Nancy, deden zich in 2 dagen tijds 17 gevallen van cholera voor, waarvan 6 met doodelijken afloop te Marseille overleden lijders aan cholera en te Caroin nabij Lens, 2 mijnwerkers. Uit de hoofdstad vau het czarenrijk komen thans gunstige berichten. Van 7 tot 9 October werd daar en in den omtrek geen enkel geval meer gecoustateerd. In de gouvernementen Saratow en Samara neemt de epidemie eveneens zeer snel af. Te Budapest werdeu gisteren in 12 uren tijds 15 personen door de cholera aangetast hunner bezweken. In een van de Indische bladen leest men het volgende Mertomidjo van de dessa Karangdoeren had een dochtertje van omstreeks zes jaar oud, dat zwaar ziek was geweest en hij had de gelofte gedaan om zoodra zij genezen zou zijn, een flink feest te geven. Dit feest, een waijangpartij, werd later gegeven en het kindje, ter wier eere het feest plaats had, kostbaar gekleed, met gouden armbanden, halsketting enz. In de drukte van de ramerame werd het meisje vermist en den volgenden morgen werd haar lijk aan den kant van een rivier gevonden geheel naakt en beroofd van alle sieraden. Tot nu toe is men de laaghartige daders niet op het spoor. De verbittering in de dessa is zeer groot en het medelijden algemeen met de arme ouders, die hun blijdschap in zoo groote droefheid veranderd zagen. Acht Italiaansche boeren, die naar Amerika op reis wilden, doch wie het aan het noodige reisgeld ontbrak, scbeepten zich 's nachts in alle stilte te Palermo in op het stoomschip ,/Montebello" dat den volgenden morgen naar de Nieuwe Wereld zou vertrekken. Zij verborgen zich in de kolen- bergplaats van het vaartuig. Nog maar weinige uren hadden zij in het verblijf vertoeft toen de aandacht der bemanning werd getrokken door herhaald geklop, dat uit het koleuruim kwam. Het bleek dat een der boeren tengevolge van het inademen van kolendamp gestikt was men vreest voor het behoud der zeven anderen. Op de laatste vergadering van de te Londen gevestigde Sequah-maatschappij (limited), is aan de aandeelhouders medegedeeld, dat er in 1891 met verlies gewerkt is. Vooral in Amerika had de maatschappij veel tegenwerking ondervonden. Het kapitaal der maatschappij zal verminderd worden, er zal eeu voorstel gedaan worden tot een recon- structie van de vennootschap en tevens zal onderzocht worden of het beheer wel richtig is geweest. Uit Also-Sagh in het Oostenrijksche district Stuhlweiszenburen, wordt een afgrijselijk familie- drama bericht. De trainer (paardrijder of jockey) van graaf Karel Erdody, John Carr, een man van 40 jaar, doorschoot Zondag zijn 22jarige echtgenoote, met wie hij eerst sedert 5 of 6 weken gehuwd was. Carr is een in de Weenscke sportkringen zeer bekende persoonlijkheid, want hij was geruimen tijd in dienst van graaf Erdody en woonde elk jaar als trainer de wedrennen bij te Weenen, waar hij ook in het huwelijk was getreden met Mary Annie Wright. Zij was schoon. Carr kende haar reeds toen zij vier jaar oud was en reeds toen gevoelde hij zich tot het kind aangetrokken en later toen Mary een bloeiende joukvrouw was ge worden, aaubad hij het meisje en was zijn vurigste wensch haar te bezitten. Het meisje had een betrekking als gouvernante toeu zij Carr het jawoord gaf. De trainer was overgelukkig en beloofde zijn jonge schoone echtgeuoote op de handen te zullen dragen. Wellicht had hij zijn woord ook gehouden, wanneer hij niet verschrikkelijk jaloersch geweest wareOp den dag der bruiloft zeide hij tot eeu der aanwezige gasten Ik bemin Mary meer dan ik u zeggen kan, maar wanneer lk haar ooit met een ander zag, zou ik haar zonder pardon een kogel door het hoofd jageu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 5