Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch* Via and ere n. No. 2859. Woensdag 5 October 1892. 32e Jaargang. Binnenland. Het Huis Altenbrak. abonnement- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Fiieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. f oliti«li Overzicht. Eindelijk is een vergelijk tot stand gekomen tusschen het Duitsche rijk en den hertog van Cumberland, erfgenaam van den ex-koning van Hanover, betrett'ende de restitutie van de goederen der Welfsche kroon, waarop na den ooriog van '66 beslag is gelegd. Het kasteel Hernhausen, dat kostbare schatteu bevat, zal Pruisisch domeiu blijvende verzaineling schilderijeu en de kostbare bibliotlieek van wijlen den Koning van Hanover blijven insgelijks het eigendom van den Staat, en zullen in Hanover bewaard worden. Natuurlijk krijgt de hertog van Cumberland hiervoor eene vergoeding, zoodra het bekend is waarop de goederen zijn geschat. Men is er nog niet zeker van, dat de plannen der Duitsche regeering, om de vredesterkte van het leger met 95,000 man te vermeerderen, wel zullen doorgaan in den Rijksdag. Aan het Centrum zullen beduideude concession moeten gegeven worden, zal de legerversterking worden aauge- nornen. De Keizer heeft naar aanleiding van de geboorte zijuer dochter gratie verleend aan alle vrouwelijke gevangeuen in Pruisen, die voor de eerste maal zijn veroordeeld wegens misdrijven, in drift begaau of door ellende veroorzaakt. Om- streeks half October denkt Z. M. weder op reis te gaan, men zegt om Keizer Franz te outmoeten en met hem te sprekeu over de legerversterking, waaraan ook Oosteurijk als lid der triple-alliantie moet meedoen. De financieele toestand van Rusland wordt in de Moskuuer Couraut als zeer ongnnstig afgeschil- derd. De nieuwe Minister Witte vond de zaken in mingewenschten toestand. 1/oor buitengewone uitgaven was in 1891 uitgetrokken ruim 63 millioen roebels en de werkelijke bedroegen ruim 232 millioenvoor 1892 waren uitgetrokken ruim 53 millioen en tot Juni bedroegen de uitgaven reeds meer dan 63 milloen roebels. De gewone begrooting van uitgaven is van 1887 tot 1892 met bijua 82 milloen gestegen, zoodat Witte genoodzaakt is ter verbeteriug van den financieelen toestand niet alleen belastingverbooging in te voeren, maar ook de rijke productieve krachten des rijks in alle opzichten tot ontwikkeling te brengen. De Czaar en de Czarine hebbeu te St. Petersburg eenige cholera-bospitalen bezochtde Keizer ging langs bedden en gaf den lijders de hand, de Keizerin deed hetzelfde in de vrouweuafdeeling en kuste een meisje ofschoon bet aan cholera leed. De Oostenrijksche bladen gaven een verbaal dat de populanteit van het vorstelijk ecbtpaar niet weinig verlioogt. Tijdeus de manoeuvres te ivangorod woonden zij de bestormiug van het fort Mannovski bij en stapten juist in den bijzonderen trein om naar genoemde stad terug te keeren, toen zij hoorden van een ongeluk dat twee soldaten overkomen was FEUILLETON. Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 11) Liefderijk nam hij Margberita in zijn armen, legde baar hoofd aan zijn borst en fluisterde zacbt met bevende stem Het noodlot zal niet zoo wreed zijn, mij aan mijn vrouw en kindereu te ontnemen. Ze hebben mij duizendinaal meer noodig dan andere vrouwen enkinderen. Neen, Margberita, ik geloof, niet dat het vijandelijk lood mij zal treffen. In elk geval, beb geen zorg voor de toekomst. Ik heb aan mijn broeder Willy alles medegedeeld, ik heb al de noodige bewijspapieren in ons fatnilie- arcbief te Altenbrak nedergelegd. Mocbten wij elkaar niet wederzien, wend je dan tot mijn broeder, hij zal je een trouwen vriend en raadsman zijn hij zal je in het genot stellen van alle rechten, waarop je aanspraak hebt. O, daarover is het niet, dat ik zoo bezorgd ben, snikte Margherita. Wat geef ik om rijkdom of hoogen rang als ik jou slechts mag behouden. Spreek niet zoo, Margherita, smeekte Eduard. Denk aan onze kinderen, denk aan den naam,dien zij dragen zullen, als ik mocht vallen, denk er dan aan, dat je aan je zelven en aan de kiuderen verplicht bent hunne rechten te laten gelden. door het springen van een geweer, waardoor de een zijn arm verloren had en de ander in de zijde gewond was. De Keizer liet den trein stoppen en de beide soldaten werden medegenomen om onder geneeskundige behandeling te kunnen komen. De Keizerin knielde neer bij den man, die het meeste leed en ondersteunde zijn hoofd. Als men hierbij denkt aan de Jodenvervolging, dan komt men voor raadselen te staan. De Keulsche handelskaraer beeft een geschrift uitgegeveu n De wirtschaftlicbe Bedeutung der lthein- Seeschiffahrt," waarin o. a. voorkomt deze zin De lastige Rijn—tollen werden beperkt en in 1866 na 15 jaar lange onderhandelingen met Holland, den bezitter der Rijn-mondingen vervielen zij geheel. Deze woorden maken op den lezer den indruk alsof Holland zich tegen de opheffing der Rijn—tollen had verzet en alsof Holland's tegenstaud tot 15 jaar onderhandeling aanleiding had gegeven, en dit komt onze prof. Mr. T. M. C. Asser den lezers eens anders beduiden. De historie is zoo In 1850 reeds heeft Nederland niet Hol land, zooals Hans Michel zegt, Holland ligt iminers in Amsterdam volgeus Jochum van Onderen, den Goudschen pijpen—fabrikant in 1850 heeft Nederland de Rijn-tollen op zijn zijn gebied volledig opgeheven, zoodat ook de Duitsche schippers op den Nederlandscben Rijn vrij waren van de betaling van tollen, terwijl de Neder- landsche schippers op den Duitschen Rijn nog altijd tol verschuldigd waren; sedert 1850 heeft Nederland aanhoudend op de opheffing van de Duitsche Rijn- tollen aangedrongen, doch vruchteloos, vooral Nassau en Hessen Darmstadt werkten tegenin 1860 kwamen vele belanghebbeuden te Coblenz samen en werden daar besluiten genomen die de afschaffing der tollen ten doel hadden, waarom een comite tot uitvoering werd benoemd, en dit comite heeft bewerkt dat in 1861 de opheffing van de zooge- naamde recognitie-rechten bewerkt werd, terwijl de goederen—tol nog van kracbt bleef tot 1866, toen bij bet Prager vredes-traktaat de algebeele opheffing van alle Rijn-tollen werd gestipuleerd. Aan de Staatsbegrooting voor 1893 ontleent men het volgende Voor de districts-veeartsen is eene verhooging voorgedragen, zoodat ook de jongere van deze beambten f 2500 traktement zullen genieten. Voorts worden de jaarwedden van de leeraren aan 's Rijks veenrtsenijschool elk met f 500 verhoogd. Een som van f 500 is aangevraagd tot opleiding van ieerling-verplegers of verpleegsters bij bet krankziunigenwezen, waarmede aan's Rijks gesticbt een proef zal worden genomen. Die toelagen zijn bestemd voor de geneesheeren en de hoofdopzicbteres, De jonge vrouw bedwong haar smart en ant- woorddeJe hebt gelijk, Eduard, ik zal er aan denken, je zult over me te vreden zijn. Zoo is het goedKom, laten wij nu nog eens naar de kinderen gaan. Nog eenmaal wil ik ze zien, ik weet niet, of me dat geluk ooit weer ten deel zal vallen. Arm in arm traden ze de kamer binnen, waar de kinderen nu reeds sliepen. Eduard boog zich over ben been en kuste ze op het voorhoofd. In zijn slaap lachte de kleine Eduard, zijn lippen bewogen zich en in zijn droorn fluisterde hij Papa, papa, laat mij meerijden. Mijn zoou, mijn zoon, fluisterde Eduard, die zijn tranen niet langer kon bedwingen. Hij zonk voor het bed op de knieen en bedekte zijn gelaat met zijne handen. Daar sloeg zijn vrouw haar armen om zijn bals, en een zachte stem fluisterde Hij moet worden, zooals jij, Eduard getrouw en braaf een man van eer, zooals zijn vader. ZEVENDE HOOFDSTUK. Het Franscbe leger en bet Duitsche hielden elkan- der in vreeselijke, bloedige omhelzing bekneld. Sedert negen uur's morgens douderden de kanonnen, knetterde het geweervuur, klonk bet hoera der vooruitdringende Duitscbers en het gekerm der krij- gers, die door het vijandelijk lood geveld waren. De Augustuszon brandde heet op het in kruitdamp terwijl de kweekelingen in het gesticht oppassers- diensten zullen verrichten. Een verhooging van de bezoldiging der Rijks- veldwachters is voorgedrageu met gelijkstelling van de opzieners voor jacht en visscherij met dezen. Voor alle Rijksveldwachters 3e kl. zal de jaarlijk- sche bezoldiging worden voorgesteld op f 600 en voor die der 2e kl. (brigadiers) op f 775. Het plan bestaat om voortaan ook buiten de Rijksveld- wacht staande personen tot den hoogsten rang, met den titel van inspectenr te benoemen met trakte- menten van ten hoogste f 1400 en ten minste f 950. Voor de besten onder de tegenwoordige brigade-kommandanten zal de rang van brigadier- majoor of rijksvelwachter le kl. worden opengesteld met een traktementsverhooging van f 50. Daar- voor zullen de tegenwoordige brigadiers-majoor- titulair bet eerst in aaumerkiug komen. Er zullen dan zijn 11 inspecteurs ad f 950f 1400 45 Rijksveldwachters le kl. ad f 825 51 der 2e kl. ad f 775 en 657 der 3e kl. ad f 640. Deze laatsten zullen den titulairen rang van brigadier kunnen verkrijgen. De regeering is voornemens jaarlijks eene officieele uitgave te doen in den geest der Engelsche blue-books van verslagen over de Rijksiandbouw- proefstations, proefveldeu enz. Bij de afd. lager onderwijs wordt voor bijdragen aan bijzondere en normaallessen f 69,580 uitge trokken. Als vermoedelijke uitgaaf voor bijdragen in de jaarwedden van onderwijzers aan de bijzondere scholen art. (54fo'r) wordt f 870,000 uitgetrokken. Op de begrooting voor bet Depart, van Marine voor 1893 is een som van f 3,366,000 voor nieuwen aanbouw gebracbt, waarmede het de be- doeling is den bouw van de Koningin Wilhelmina der Nederlanden te voltooien en tevens drie be- trekkelijk groote schepen op stapel te zetten, een op de Rijkswerf en twee op particuliere werven, bij voorkeur wauneer billijke prijzen zijn te bedingen in Nederland. De opzieners der domeinen in Zuid-Holland en Noord-Brabant zullen traktementsverhooging ont- vangen en de wedde van den secretaris-penning- meester van het bestuur der visscbenjen op de Sehelde en Zeeuwscbe stroomen wordt op /4000 gebracbt, terwijl voor den boofdopziener aldaar f 250 meer wordt uitgetrokken. Het plan is, in het volgende jaar met het drukken te beginneu van een millioen nieuwe muntbiljetten van f 10. Voorshands wordt daarvoor f 40,000 uitgetrokken. Voorts is gerekend op f 20,000 voor nieuwe kwartjes en dubbeltjes, deels uit versinolten zilveren pasmunt te vervaardigeu. Door den Minister van ooriog is bepaald, dat verlofgangers van de militie, die worden opge- roepen voor den werkelijken dienst, eerst dan onder de wapenen moeten komen, wanueer in de gemeente gebulde slagveld. Als vurige slangen kronkelden zich de batterijen over de vertreden akkersze verdwenen wel hier en daar achter boschjes, maar vertoonden zich dan weer en voltooiden den kriDg rondom de ongelukkige dorpen, waarin zij een regen van granaten deden nedervallen. Flavigny, Tron- ville, Mars la tour en Vionville geleken reeds veel op bouwvallen, en nog steeds ging het geschut voort met verwoesting aan te richten. Daar aan de noordwestzijde waren de hoogten van Bruville, Sainte Marie en Rezonville bezet door de kerntroepen vau het Fransche leger, de regimenten van Conrobert en Ladmirault, die reeds in de Krim en in Italie gevochten hadden bij Rezonville stonden de keur- troepen, de keizerlijke garde. Zij begeerden niets liever dan zich op de Pruisen te werpen, die moedig en onopboudelijk over Tronville, Flavigny en Vion ville naar de hoogten van Rezonville voortscboven. Op de hoogte van Villars auf Bois stond de grijze Franscbe veldbeer Bazaine den stand van het ge vecht niet wetende, hield hij zijn troepen terug. Doch tegen den middag verslapte de kracht van het eene Pruisische legerkorps tegen de vijande'iijke overmacht. Bij Vionville kwam het gevecht tot staan de vermoeide Pruisen konden niet verder, de ammunitie raakte op, de artillerie bad geen voorraad meer. Daar drongen nu Canrobert en de keizerlijke garde onstuimig vooruit. Toen kwam het er op aan het bedreigde voetvolk en de artil lerie te redden, hun tijd om verademing te ver- I waar zij verblijf houdeu en in die waar zij in garnizoen moeten komen, binnen een tijdsverloop van acht dagen, geen geval van cholera asiatica is voorgekomen. Uit 's Gravenhage schrijft men Een vrij talrijk getal sehaakliefbebbers, velen met hunne dames, waren Donderdagavovd tegenwoordig bij de eerste voorstelling van sebaakspel met levende figuren in de feestzaal van de Sporttentoonstelling te Scheveningen. De ruimte voor het schaakfeest afgezonderd bood een schilderachtigen aanblik in zoover de edelen, krijgslieden, ridders en pages, die de verschillende stukken voorstelden, door hunne oorspronkelijke en pracbtige kleedij een kleurrijke groep vertoonden. Vooral viel in het oog de bijzondere zorg aan het gewaad der Koningin besteed en ook de pionnen voorgesteld door jonge meisjes, zagen er allerliefst uit in hun jongeris costuum. 't Was een eigenaardig gezicht al die figuren zich over den schaakvloer te zien bewegen op het bevel van de leiders die aan weerszijden van het bord op een stelliug geplaatst waren. De 3 October is gisteren te Leiden wederom herdacht. Ditmaal had de feestviering niet een eigenaardig karakter. De gewone uitdeeling van brood en baring, van tabak, pijpen en bier bad plaats, de eerste aan pl.m. 2900 vrouwen, de laatste aan pl.m. 2500 mannen. Met koraalgezang begon de dag, het stads carillon liet zich booren, muziek was er op 6 verschillende plaatsen van 14 uur 's nam., terwijl die 6 korpsen te 4 uur zich ver- eeaigden op het sehuttersveld, waar het 7e corps met de 6 aantredenden een monsterconcert gaven. Op 't sehuttersveld was 't volop kermis, met al de daarbij gebruikelijke amusementen. Deavondwerd op dat sehuttersveld besloten met muziek en daus en een groot vuurwerk. In de gemeente Zwaag, onder Hoorn, is een geval van cholera nostras voorgekomen bij een vrouw van 60 jaar. De vrouw is herstellende. Bij 'tjongetje van de overgebleven scbippers- familie te Delft deden zich gisteren verschijnselen voor van cholera. Het is naar de barak over- gebracht. Eergister avond laat is de schipper, J. de Groot, liggend met zijn vaartuig met hooi in den IJsel bij Kampen, door cholera aangetastgisteren nacht reeds is bij overleden. Het schip is van de stad verwijderd en ligt op stroom voor de mond van bet Gauzendiep. De noodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Te Groningen zijn Zaterdag uit de barak voor choleralijders ontslagen vrouw Kuipers en Pilon, zoodat nog slechts een lijder verpleegd wordt. In de gemeente Yarik bij Tiel hebben zich dezer dagen 2 nieuwe gevallen van cholera asiatica voorgedaan, waarvan een met doodelijken afloop. schaffen en gelegenheid om nieuwe krachten te verzamelen. Dat was de zaak van de cavalerie. De trompetters bliezen den aanval en daar stortten de zwarte Brunswijkscbe buzaren zich op den vijand. Maar of de zwarte rniters ook al doordrongen tot de plaats, waar Bazaine stond, of hun aanvoerder zelfs bet zwaard kruiste met den Franscben maar- scbalk de overmacht was te groot, de lichte rniterij moest terug en de kolonnen der vijaudelijke grenadiers drongen steeds dichter aan op de afge- matte Pruisische infanterie. Nu moest eeu laatste krachtsinspanniug van paard en ruiter redding bren gen De huzaren waren teruggeworpen hoor daar dreunde de aarde onder den galop der zware ruiterijde zou schitterde op deglinsterendekurassen der zware cavalerie, de vaautjes der ulanen wapperden in het frisscbe windje en als een verwoestende berg- stroom stortte de ruiterbrigade, onder bevel van generaal Von Bredow, zich met doodsveracbting op den vijand. Met doodsveracbting ja, slechts de helft van hen keerde uit den strijd. Ook dit offer der Pruisische ruiters schijnt rer- geesch Reeds is Tronville weer in handen der Franscben, reeds dringt generaal Ladmirault over Mars la Tour naar voren en dreigt den linkervleugel van de stelling der Pruisen in te sluiten doch tegen vijf uur verscbijnt de twintigste divisie op bet slagveld, de trommen worden geroerd en met versche krachten gaan de troepen van bet tiende legerkorps iu het gevecht. Een heete strijd ont- TER \EI ZEYSf HE OIRWT Hit blaii verscliijnt Hinsilag- en Vfijdasavnnd bij den niliji'ter J. V A W ItiC N A V It te Ter Kenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1