Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 2858. Zaterdag 1 October 1892. 32e Jaargang. Binnenland. Het Huis Altenbrak. ABONNEMENT- advertentiEn. BU deze courant behoort een bijvoegsel. JPolitieli Overzicht. PEUILLETON TER \EI7,EVS(HE <1)1111 VI Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f l,82f. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Oit 111 u (I verscliijnt llinsila^- en VrijdiiKnvnnd l»ij den nitgever J. "V A W I* E N X II E te Ter Aeuzen. De schijnbaar belangwekkende gebeurtenissen op politiek gebied gaan even spoedig voorbij als zij zich vertoond hebben m. a. w. ze worden de onder- scheiding eener boekstaving waardig gekeurd, doch meer nietbeschouwingen en vertoogen knoopt men er niet aan vast en zelfs 't geweldig geraas en getier van de aanhangers der revolutie en van de vijanden van al't geen is de sociaal-democraten, vermogen niet langer dan een of twee etmalen de openbare meening bezig te houden. Zoo leek het de vorige week ook alsof Ruslands nota met be^ trekking tot Turkije's politiek vis-a-vis Bulgarije, een weinig leven zou brengen in de vervelende kalmte van dezen tijd des jaars, maar 't was mis, eerst scheen het bericht van de overreiking der nota ongeloofelijk en toen het bleek dat het op waarheid berustte, heette men het eigenlijk de moeite eener vermelding niet waard, 't was het kloppen op het oude aanbeeld met de oude hamers en eenig tastbaar resultaat was er niet van te wachten. Men wist immers reeds zoo lang, dat de Russische beer zoo nu en dan wel eens wil knorren als een bewijs van zijn min gunstige stemming, maar hij is toch te veel overtuigd van het onbereikbare van zijn streven om den weg der dadelijkheden te gaan bewandelen. Door even kalme als verstandige berusting heeft de Fransche regeering een leelijke streep gehaald door de berekeningen der te Marseille vergaderd zijnde socialisten in't algemeen en van den Duitschen leider Liebknecht in 't bijzonder. Het martelaar- schap is zoo'n koslelijk ding, doch't is lang zoo gemakkelijk niet meer het te verwerven als voor eeuigen tijd en Jt is te hopen, dat de Duitsche regeering Fraukrijk's voorbeeld tegeuover den socia- listen-baas volgt en niet ingaat op 't geschrijf van sommige Duitsche bladen, die 's mans redevoering gelijkstellen met hoogverraad en een vervolging op grond daarvan gewenscht en geboden heeten. Reeds het bloote gerucht, de vermelding van de mogelijk- heid op Liebknecht's uitwijzing, had in Fransche socialistische kringen sensatie gewekt en Jules Guesde stelde op de avondvergaderiug van het congres te Marseille zelfs voor Liebknecht te be- noemen te eere-president, wat een ander verlokte om hem voor te stellen als werkelijk president. Lieb knecht was er niets minder om dat 't zoover niet kwam hij is miuuten achtereen toegejucht, hij heeft zich uitgelaten over Elzas-Lotharingen (een oplossing dezer kwestie wil hij verdaagd zien tot na de vorming der democratische en sociale republiek) en een interview, waaraan een ijverig reporter hem heeft onderworpen, is in zijn geheel gedrukt, zoodat men in staat is gesteld te weten te komen welke 's mans meening is over het militairisme, over het Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 10) In de kazerne heerschte groote drukte. Bijna alle officieren waren daar bijeen, ook de komman- dant. De paarden werden gemonsterd en die voor den velddieust ongeschikt waren, werden aangewezen om in het garnizoen den dienst te blijven verrichten. In de magazijnen van kleeding en wapening werd het benoodigde te voorschijn gehaald en aan de manschappen uitgereikt ieder was druk bezig, van den kommandant tot den jongsten soldaat. Bij het werk ontbrak het natuurlijk niet aan een vroolijk lied en een aardigen kwinkslag. Een opgeruimde geest bezielde officieren en soldaten immers, de oorlog gold Frankrijk, den erfvijand van Duitschland. Ah, ritmeester, riep de kommandant hem toe. Het is goed, dat ge bereids gekomen zijt. Met deelneming heb ik den dood van uw geachten vader vernomen maar laten wij nu de dooden rusten wie weet, ritmeester, hoe spoedig wij ook tot hen behooren. Er staat ons een zware strijd te wachten. En nu heb ik iets voor u te doenGij zijt de jongste ritmeester van het regiment, anti—semitisme, over het chauvinisme, over het tentoonstellings-vraagstuk, enz. Zonder eenige pressie van de regeering is Liebknecht gistermiddag naar Mulhausen vertrokken en daarmee is de agitatie van een dag weer uit, tenzij zijn aanhangers er alsnog in mochten slagen de meening ingang te doen vinden, dat de afgevaardigde toch op officieus verlangen den Franschen bodem heeft verlaten. De eerste symptomen van den naderenden kie- zerskamp in Italie, heeft opnieuw het vraagstuk op den voorgrond doen treden of Itaiie's aansluiting aan den bond tusschen Duitschland en Oostenrijk, het land noodlottig of heilzaam is. De Secolo heeft de geruchten van Keizer Wilhelm's reis naar Weenen met het doel Oostenrijk aan te zetten tot legeruitbreiding, te baat genomen om hevig uit te varen tegen de triple-alliantie door haar te heeten in strijd met de menschelijkheid en de beschaving en noodlottig voor de Italiaansche natie. De Patria meent, dat de triple-alliantie er alleen is ten voordeele van Oostenrijk. Dat alliantie-vraagstuk is een agitatie-middel als elk ander ter gelegenheid der verkiezingen wordt 't eens extra opgepoetst en als de groote slag dan geleverd is, doet men precies alsof er geen kwestie was en al de groote woorden zijn vergeten Nog altijd bestaat er geen absolute zekerheid omtrent het doordringen van de Belgische expeditie^ Van Kerckhove tot Wadelai. Het wordt echter meer en meer waarschijnlijk, dat zulks inderdaad plaats heeft gehad en de Times blijft dan ook de aandacht op de zaak gevestigd houden. In een nieuw artikel geeft het blad den Congo staat gelijk, dat deze ontkenl bevel gegeven te hebben tot den tocht naar Wadelai. Van Kerckhove toch kreeg last nog veel verder dan tot Wadelai door te dringen, tot Lado namelijk, d. w. z. een streek, welke 300 mijlen verder ligt dan Wadelai en waaromtrent nog minder twijfel kan bestaan, dat zij tot den Engelschen kring van iuvloed be hoort. Het doet er overigens weinig toe, of Van Kerckhove reeds de grens van den Engelschen kring van invloed heeft overschreaen. De souverein van den Congostaat erkent onomwonden, dat hij ten zeerste verlangend is stations te vestigen aan den Boven—Nijl, hoewel hij door de Britsche re geering met aandrang is uitgenoodigd zulks niet te doen. Nu kunnen de bedoelingen van Z. M. goed zijn, maar Engeland mag niet vergeten, dat bij zekere cventualiteiten Frankrijk den Congostaat erft en, indien nu deze z:ch aan den Boven-Nyl had gevestigd, daaruit complicaties zouden kunnen voortvloeien, welke Engeland tot elken prijs moet voorkomen. De Times besluit met te betoogen, dat de Engelsche staat zich in de plaats moet stellen van de Engelsche Oost—Afrika-maatschappij en tegelijk Oeganda en het geheele grondgebied tot den Boven— daarom heb ik u bestemd om uit Koningsbergen de reserve manschappen te halen, die ons regiment daar heeft. Ge moet reeds hedeu avond daarheen reizen. Heden avond reeds, kommandant Een uur geleden ben ik van de reis gekomen, en ik heb nog het een en ander te regelen. Ja, mijn waarde, daar helpt niets aan, de dienst gaat boven alles. Ik kan u nog wel verlof geven tot morgen ochtend, maar dan moet ge gaan. Uw schriftelijke lastgeving ligt reeds bij u thuis. Zeer goed, kommandant. Ik zal mijne orders stipt uitvoeren. Best, ritmeester! ik verwacht van u niet anders, en ga nu eens naar uw escadron zien. Met een bezwaard gemoed deed Eduard zijn plicht. Hoe geheel anders had hij zich het wederzien van zijn vrouw voorgestuld. Hij had haar de blijde boodschap willen brengen, dat nu de tijd van haar geduldig wachten voorbij was, dat zij nu spoedig in het voile genot van haar rechten zou komen, en nu kon hij een vluchtig uur bij haar door- brengen om haar te zeggen, dat die pijnlijke toestand nog langer moest duren, dat hij voor langen tijd weg moest, ja, misschien nooit zou terugkeeren. Eduard had al zijn plichtgevoel noodig om niet moedeloos te worden. Wat beteekende de strijd tegen den vijand des vaderlands, vergeleken bij het neerdrukkende gevoel, dat hij zijn vrouw en kinderen in geen beteren toestand kon brengen Nijl, dat binnen den kring van den Engelschen invloed ligt, moet bezetten. De burgeroorlog in Venezuela zou eindelijk ten einde loopen. Te New—York is namelijk een telegram uit Caracas ontvangen, van 24 September, waarin wordt vermeld, dat generaal Palido aan gene- raal Crespo voorstellen heeft gedaan, waarop de laatste eene staking der vijandelijkheden heeft bevo- len. Crespo zou terstond eene commissie hebben benoemd, bestaande uit drie afgevaardigden der revolutioDairen, om met het Federalistische gouver- nement te onderhandelen over het sluiten van een duurzamen vrede. Het adres van Vliegen over onrechtmatige ont- binding eener vergadering te Gulpen, was in de voormiddagzitting der Tweede Kamer van gisteren nog aan de orde. De heer Kerdijk handhaafde de meening, dat de burgemeester van Gulpen zijn vrees voor ordever- storing niet heeft gerechtvaardigd, maar toch op dien grond de vergadering niet mocht ontbinden. Hij wees op de moeielijkheid om voor vergader- localen andere dan dranklocalen te verkrijgen en kwam op, tegen het beletten van het recht van vergaderen op andere grouden dan de wet op het vergaderen toelaat. Hij hoopte dat de Regeering zou waken tegen onbevoegde inmenging der burge- meesters en verdedigde het recht van de Regeering om zich te mengen in gemeentelijke verordeningen. De heer Levy, eveneens het grondwettig recht van vereenigen tegen alle willekeur willende be- schermeD, wenschte niet verder te gaan dan met een waarschuwing aan de burgemeesters, dat zij zich moeten houden binnen de grenzen der wet. Voor den heer Borgesius was in deze de hoofd- vraagof bij politieverordeuing het recht van vergaderen kan worden beperkt omdat de vergadering in een drankhuis gehouden wordt. En hierop antwoordde hij met neen. Hij wenschte dat de Kamer aan de Regeering zou kenbaar maken, dat niet door gemeente-ver- ordeningen het recht van vergaderen kan worden beperkt. De Kamer mocht zich niet laten influenceeren door de richting des klagers. De Minister Tak meende, dat de gemeenteraad over de toepassing der wetten had te oordeelen ontkende eenige wetstrijdende handeling maar zou waken tegen haudelingen in strijd met de wet van 1855. Met verwerping der minderheidsconclusie, bepaalde de Kamer zich tot de eeuvoudige dankbetuiging aan de Regeering voor hare inlichtingen. iegen Dinsdag is het sectie-onderzoek der Indische en Staatsbegrooting aan de orde. Den vijand ging hij onversaagd te gemoetvoor de verwonderde blikken van zijn kinderen, voor de betraande oogen van zijn vrouw stond hij be- schaamd, ja, hij vreesde die. Hoe berouwde het hem nu, dat hij niet reeds lang den moed had gehad zijn huwelijk publiek te maken; juist, toen hij te Rome Margherita leerde kennen, had hij dadelijk zijn ontslag moeten nemen en zijn geliefde vrouw niet in een dubbelzinnige positie moeten brengen. Nu was het te laat. De avond viel reeds, toen Eduard, gevolgd door zijn oppasser Hendrik, in Snellen galop den straatweg naar Friederichshagen langs reed. Alles is in de beste orde, had de eerlijke Hen drik gezegd. Ik ben elken dag naar de villa geweest. De kleine Eduard was verzot op de paarden, Dat zal een llink ruiter worden, ritmeester. In den geest zag de officier den juichenden blonden knaap op het paard zitten en met weemoed daclit hij er aan, hoe hij zich zoo mooi had voor- gesteld zelf zijn zoon op het slot te ouderrichten in alle ridderlijke kunsten. Wie wist, of hem dat geluk ooit zou te beurt vallen Met een kreet van vreugde sloot Margherita laar echtgenoot in hare armen, de kleine Eduard lakte vaders arm, terwijl de oude Dorothea met de kleine Margherita kwam aandragen, die ook haar 'ieve ronde armpjes naar haar vader uitstrekte. Eindelijk, eindelijk heb ik je terug, snikte Mar gherita aan de borst van haar echtgenoot. Oh, wat Morgen komt wellieht ook in openbaar debat de onteigeningswet voor de koopmansbeurs te Amsterdam. De heer Heldt stelde voor tot het sectie-onderzoek der kieswetten te besluiten, maar trok zijn voorstel in na de stellige belofte van den voorzitter het daarheen te zullen leiden, dat in den aanvang van November de kieswetten zullen worden onder- zocht. Het debat over de wijziging der artsenwet is aangevangen. Volgens de nu door de beiae Kamers der Staten-Generaal aangeuomen ontwerpen treden met 1 Mei 1893 in werking 1°. de heffing eener vermogensbelasting. Die belasting zal verschuldigd zijn naar de waarde van het vermogen zoo onroerend als roerend (be- halve meubelen enz.,) na aftrek van de schulden. Het onroerend goed wordt berekend op het twin- tigvoud der belastbare opbrengst (oieuwe schatting). Vrijgesteld zijn echter alle vermogens die minder dan f 13,000 bedragen. Wie van f 1314000 netto vermogen bezit, betaalt 2 belasting, wie f 1415,000 heeft, f 4. Van f 15,000 tot f 200,000 vermogen wordt 1,25 geheven van elke f 1000 (If per mille), doch eerst na aftrek van een vrij bedrag van 10,000, Van 200.000 is dus de belasting verschuldigd over f 190,000 waarvan If per mille 237,50 bedraagt. Over al wat iemand meer dan 2 ton bezit, is hij boven die 237,50 nog f 2 van elke f 1000 verschul digd (2 per mille) van 5 ton dus 237,50 -4- 600 837,50. 2°. de vermindering van sommige evenredige registratie- en hypotheekrechten. Daardoor zal men aan den fiscus, bij overdracht van onroerend goed, waartoe men dikwijls door nood gedwongen moet overgaan, slechts ongeveer een derde van de tegenwoordige rechten hebben te betalen. 3°. de afschaffing van den accijns op zeep zoodat men niet meer noodig zal hebben zich met allerlei vaak schadelijke middelen te behelpen, om de belasting op zeep te ontgaan. 4°. de verlaging van den accijns op zout van f 9 tot f 3, dus tot slechts een derde van het tegenwoordige bedrag. 5°. de verhooging van den accijns op het ge- distilleerd van f 60 tot f 63. Door deze maatregelen wordt aan accijnzen op eerste levensbehoeften, als zout en zeep, een bedrag van 4£ millioen gulden prijsgegeven, en daaren- tegen uit gedistilleerd, dat zeker geen levensbe- hoefte is, 12 ton meer geheven. De verlichting aan accijnzen bedraagt dus in alien gevalle 3 millioen. Tevens wordt door de aanzienlijke verlaging der mutatierechten, die terecht vaak een belasting op hebben me de dagen lang geduurd, toen je weg waart. Hoe heb ik naar je verlangd 1 Ach Edu ard, wanneer zal die akelige tijd van scheiding voorbij zijn Voor Eduard waren het de moeilijkste oogenblikken zijus levens, toen hij Margherita moest mededeelen, dat die tijd van scheiding nog niet voorbij was, dat de oorlog was verklaard en dat hij nogmaals voor een langen, langen tijd haar moest verlaten. Als man van eer, als soldaat moet ik mijn plicht vervullen, ik kan mij daaraan niet onttrekken, zeide hij diep geroerd. Wees sterk, dierbare vrouw, wees den naam waardig, dien je eeumaal met onze kinderen zult voerenwees sterk en moedig, zooals het de vrouw van een Duitsch krijgsman past. Zenuwachtig snikkende rastte Margherita aan de borst van haar echtgenoot, die zacht haar donkere lokken streelde en nu en dan haar een kus op het voorhoofd drukte. Langzamerhand droogden haar tranen, de krampachtige zenuwscbokken verminder den en daar zat zij nu zonder tranen met gebogen hoofd en gevouwen handen te luisteren naar de troostende woorden van haar echtgenoot. Haar groote vochtige oogen staarden onafgewend naar het avondrood, dat den westelijken horizon in gloed zette. Als ik uit den veldtocht terugkeer, Margherita sprak hij, dan voer ik je als mijn echtgenoote naar het slot mijuer voorvaderen; dan zal niets ons

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1