Alg emeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2857. Woensdag 28 September 1892. 32e Jaargang. Het Huis Altenbrak. Binnenland. ABONNEMEN T Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. JPolitieli Overzicht. Frankrijk heeft Donderdag het eeuwfeest gevierd van de proclamatie der ouverdeelbare Republiek en die herdenking droeg een zoo feestelijk karakter, dat 't wel geleek alsof de staatsvorm sinds 1792 onveranderd is gebleven en als ware een veraudering eenvoudig onmogelijk en ondenkbaar. In 1' rankrijk leeft men zoo snel en men leefi er zoo oppervlakkig, dat men 't zich op een jaar na heriunert hoe lang men reeds de zegeningen geniet van een regime, dat eigeu- lijk eerst twintig jaar geleden is voortgesproten uit de slagen van het noodlot, als welks eerste en voor- naamste slachtoffer Keizer Napoleon ten val kwam. 'tis de derde republiek sinds 1792, waaronderde Franschen nu leven, en een eigenlijk verband tusschen het drietal, dat met tusscheupoozen van 40 en 20 jaar elkaar is opgevolgd, is voor den kalmen, onbevooroordeelden toeschouwer niet waar te nemen, doch wat schaadt 'tmen wilde feest- vieren en men heeft feest gevierdmen heeft den republikeinschen regeeringsvorm hoog laten leven en men had er reden toe de laatste periode van twintig jaar is voor Frankrijk een gelukkige periode geweest, zoo gelukkig, dat het woord republiek geleidelijk weg zijn schrikwekkend karakter heeft verloren, velen ver buiten Frankrijk in het voorbeeld een navolgenswaardig voorbeeld zijn gaan zien en alleen den republikeinschen regeeringsvorm in overeenstemming heeten met den geest van onzen tijd. Een Fransch spreekwoord zegt, dat het onwaar- schijniijke somwijlen waar kan zijn en inderdaad wordt deze zegswijze bewaarheid door een nadere bevestiging van het geruc'nt betrekkelijk Ruslands optreden tegenover Turkije, in zake de door de Porte ten aanzien van Bulgarije gevolgde politiek. De bron was lang niet onverdacht en daarom was voorzichtigheid geboden, maar nu ook van Duitsche zijde de afzending van de motie wordt gemeld en men van dien kant Ruslands optreden een zeer natuurlijken stap heet, waarvau echter niets onrustbarends behoeft te worden gewacht, is er eigenlijk geen enkele reden waarorn niet zou worden geloofd 't geen Fransche bladen nog weten mede te deelen betrekkelijk een onderhoud van den Russischen zaakgelastigde met den Minister van buitenlandsche zaken van den sultan en loopende over de oorlogsschattiug, door Turkije aan Rusland te betalen en in welks afdoening de Zieke Man aan den Bosphorus in den regel erg slof is. Die oorlogsschattiug is voor de hooge heeren te Petersbnrg een kostelink ding, 't is een allervoortreffelijkst middel om pressie uit te oefenen op de Porte, die wel den goeden wil heeft om haar ver- plichtingen vis-h-vis den Russischen heerte vervullen, maar niet de middelen. En in Petersburg eischt men geld, met schoone beloften laat men zich de FEUILLETON Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 9) Hij stak zijn vrouw beide handen toe lang- zaam legde zij haar fijne aristocratische vingers daarin en zeiJe weet, dat ik een afschuw heb van zulk komediespel. Ik heb je lief, Willy, zooals ik je lief had op den eersteii dag van ons huwelijk Ik acht en eer je als den vader van onze kinderen God behoede je in den strijd tegen den vijand van ons vaderland. Willy trok zijn vrouw aan zijn hart en kuste haar. Een oogenblik ruste Rogalla aan zijn boezem. toen richtte ze zich weer op en zeide met vaste stem Wiliy, je moet je plicht als krijgsman ver- vt^llenmaar je hebt ook plichten tegenover je kinderen, en ik bid je, verlies die nooit uit het oog. Je hebt volkomen gelijk, Eduard kan nu zijn ontslag niet vragen, hij kan zijn verbintenis met die vrouw niet wettigenmisschien wordt bij door het vijandelijke lood neergeveld, wat denk je te doen Er volgcie een lange stilte. De ecbtgenooten stonden oog in oog tegenover elkaar, Rogalla's blikken waren doorborend op Willy gevestigd, die langzaam zijn oogen neersloeg. hand niet vullen, dan tegen hoogst belangrijke wederdiensten. Zoo zou eigenlijk de afdoening der hoogst belangrijke schuld Rusland hoogst onaangenaam zijn, zij zou den Czaar berooven van een krachtig middel om pressie uit te oefenen op het bewind te Konstantinopel, dat anders allicht te zeer zou gaan overhellen naar den kant van Duitschland en Oostenrijk. Zoo is die oorlogsschatting dus eigen lijk het tegenwicht, de rem, die voorkomt, dat de sultan de trvple-alliantie met onbesuisde vaart iu de armen snelt. Die arrne sultan mag ook al zijn woorden en daden wel herhaaldelijk wikken en wegen alvorens hij ze der wereld ten prijs geeft Misschien heeft de Russische nota met haar be- dreigingen meer het doel vorst Ferdinand's ontvangst door den sultan te voorkomen, dan wel wraak te nemen over 't geen reeds is geschied en eigenlijk heusch zooveel niet om 't lijf heeft gehad. 't Zou dus een intimidatie-middel zijn. In afwachting van of wel als voorbereiding tot de redevoering van den premier, heeft de Italiaansche Minister van openbare werken te Cremone een speech gehouden, die met betrekking tot den politieken toestand des lands en de aanstaande algemeene verkiezingen, van zeer groote beteekenis is, te meer, daar de heer Genala't niet wenschelijk schijnt te hebben geoordeeld zijn betoog belangrijk te maken door al 't intressante te verzwijgen. Dat 's Ministers openhartigheid ook daar waar hij sprak van de militaire uitgaven, hem niet heeft verleid tot min of meer bedekte toespelingen op Frankrijk strekt den man tot eer en getuigt voor zijn handigheid. 't Eenige verwijt, dat den redenaar zou kunnen treffen, is dat hij den min gunstigen economischen toestand wat al te veel en al te beslist op rekeniug stelt van een noodlottigen samenloop van om- staudigheden, waardoor b. v. de uitvoering van Italie's openbare werken ten bedrage van 4 milliard, samenviel met de enorme verhooging der militaire uitgaven, welke laatste ,/droevige noodzakelijkheid" Minister Genala echter niet als een gevolg van de triple—alliantie wil besehouwd zien, maar als voortvloeiende uit de algemeene verhondingen in Europa, die zelfs Zwitserland, dat door niemand bedreigd wordt, nopen tot verdedigingsmaatregelen. 't Geen onvermijdehjk noodig is, dient gedaan, zeide Genala, maar ook niet meer dan dat, 't land moet niet zonder verdediging zijn of in een slechten staat van verdediging zich bevinden. Organieke hervormingen, die tijd en moed vereischen welke laatste hoedanigheid het kabinet bezit heette Genala noodig voor de afdoende regeling der financien. Of 's Ministers voorzichtigheid, met betrekking tot de blootlegging der omstandigheden, die de hooge militaire uitgaven noodzakelijk maken, Je hebt het lot van je kinderen in handen, voer Rogalla langzaam voort. De bewijzen van dat verwenschte huwelijk liggen in het familie-archief. Daar heb je den sleutel van wat wil je doen Ik weet het niet, Rogalla, antwoordde Willy met een schuwen blik terzijde naar zijn vrouw, die in trotsche houding bij hem stond. Het oogenblik waarvan je spreekt, is nog niet gekomeu ik kan nog geen besluit nemen breng mij niet in ver- zoeking. Neen, het beslissende oogenblik is nog niet aan- gebroken, maar als het aanbreekt, denk dan aan dit gesprek en herinner je de plichten, die je tegenover mij en de kinderen hebt te vervullen. Daar zal ik aan denken, wees daar zeker van. Maar ik kan geen eerlooze schurk worden. Wat je me aanraadt, is Een luid geschreeuw op het slotplein onderbrak het gesprek der echtgenooten. Een dichte schaar van mannen, vrouwen en kinderen stroomde het plein op. Aan het hoofd van den troep liep de opzichter van het landgoed, en naast hem de school- meester van het dorp. Midden op het plein bleef men staan. De opzichter zwaaide zijn muts en riepJongens, er komt oorlog, oorlog tegen de Franschen Hoera hoera nog eens hoera Juichend stemde de menigte daarmee in, en de echo weergalmde tot het graf, waarin weinige dagen geleden de oude baron was bijgezet. Als hij op te Parijs waardeering zullen vinden, valt te be- twijfelen, maar in elk geval heeft men reden zich te verheugen over het loffelijk doel, de uitslag wordt min of meer bijzaak. Het bezoek van de Koniugiunen aan Haarlem, dat op 5 dezer bepaald was, doch toen op raad van den inspecteur voor den geneeskundigen dienst, Dr. Ruijsch, was uitgesteld, is Vrijdag gebracht. Met groote geestdrift zijn H.H. M.M. door de bevolking ontvangen. De Koningin-Regentes heeft f 1200 voor de armen der stad geschonken. De Minister van Financien verdedigde Zaterdag in de zitting der Eerste Kamer uitvoerig zijne belastingvoorstellen. Voor de welwillende beoordee- ling dank betuigende, bestreed hij allereerst de stelling dat de bestaande belastingen de beste zijn. Aan den heer Van Lijnden antwoordde hij, dat er voor de verslerking van middelen nog geen reden bestaat. Hij hield vol dat aansluiting tusschen vermogens- en bedrijfsbelasting zeer goed mogelijk is en beloofde alles te doen om de bedrijfsbelasting vddr 1 Mei tot stand te brengen. Voor het tot stand brengen vac eene belasting alleen op het roerend vermogen, zag hij geen kans. Een speciale regeling voor de heffing van opcenten op de vermogensbelasting is zeer zeker noodig. Hij wil geen te scherpe progressie en wil ook geen te groote fi scaliteit. Omtrent de vermelding van de hoogstaangesla- genen in de vermogensbelasting moet bij de kieswet beslist worden. De Minister zal het formulier zoo weinig mogelijk vragend inrichten en zeide dat in het algemeen bij deze belasting is gestreefd naar gematigdheid. De kwestie van den zeepaccijns en de schenking onder de levenden is nog in onderzoek. De Minister besloot met den wensch dat de Kamer zou medewerken tot uitvoering van een groot en verheven beginsel. De heer L. van Nispen, ontkende dat deze belas- ting-ontwerpen strekken tot ontheffing van de mindere stand. De heer L. van Nispen opperde vele bedenkingen tegen de te zware grondbelasting. De heer Van Roijen herhaalde zijn vraag of de Minister de invoering der vermogensbelasting zal instellen als de bedrijfsbelasting voor 1 Mei niet gereed mocht zijn. De heer Lohman zal tegen verhooging van den drankaccijns stemmen, omdat blijkt, dat de kwestie der wijnaccijns niet is onderzocht. De vermogensbelasting is aangeuomen met 38 tegen 8 stemmen. dit oogenblik nog geleefd had, zou hij naar buiten getreden zijn en met de juichende schare ingestemd hebben. Nu wachtte de menigte te vergeefs, dat een heer van Altenbrak zich aan hun hoofd stelde. Willy wilde wel op het balcon gaan, maar zijn vrouw hield hem terug met de boosaardige woorden Laat die menschen stilletjes begaan, jij bent hun heer niet, je bent slechts gast op het slot van je voorvaderen 1 En onder den duivelachtigen invloed van zijn vrouw bleef Willy besluiteloos aan het venster staan en keek de menigte na, die onder luide juichkreten aftrok. ZESDE HOOFDSTUK. Toen Eduard von Altenbrak in zijn woning te Berlijn aankwam, trad zijn bediende Johan hem te gemoet en zeide opgewekter, dan anders gepast zou geweest zijn Heer ritmeester, de oorlog is verklaard, de wachtmeester heeft reeds een telegram naar u afgezonden. Ben je dol geworden vroeg Eduard verbaasd. Oorlog P Met wien Met Frankrijk, heer ritmeester Geef me mijn uniform Ik moet dadelijk naar het regimentsbureau. De regimentsadjudant verzekerde hem, dat elk oogenblik het bevel tot mobilisatie verwacht werd. Alle officieren met verlof zijn terug ontboden ook aan u is een telegram onderweg. Gij zijt De overige ontwerpen werden aangenomen Zeep accijns met 41 tegen 4, en de drankaccijns met 42 tegen 4 stemmen. De Kamer is hierop uiteengegaan. De loting voor de lichting der nationale militie van 1893 zal dit jaar plaats hebben, voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, in de gemeenten en op de dagen en uren als hieronder is aangewezen Axel, Maandag 10 October, des voorm. te 10 uren voor Sas van Gent en Overslag, te 10uur voor Ter Neuzen en des nam. te 1 uur voor Hoek, Philippine en Westdorpe. Axel, Dinsdag 11 October, des voorm. te 10 uren voor Axel, Zuiddorpe, Koewacht en Zaamslag. Hulst, Woensdag 12 October, des voorm. te 9 uren voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk en Graauw. Hulst, Donderdag 13 October, des voorm. te 9 uren voor Clinge en St. Jansteen. IJzendijke, Maandag 17 October, des voorm. te 9 uren voor IJzendijke en te 10 uren voor Schoon- dijke, Groede, Breskens, Nieuwvliet, Waterland- kerkje, Hoofdplaat en Biervliet. Sluis, Woensdag 19 October, des voorm. te 9£ uren voor Sluis, te 10A voor Cadzand, Oostburg en Zuidzande en des midd. te 12 uren voor Aarden- burg, St. Kruis, Eede en Retranchement. Ter bepaling van het aandeel door de gemeenten te dragen in het gedeelte hetwelk door de provincie in de lichting voor de nationale militie van 1893 moet worden geleverd, worden o. a. samen- gevoegd de gemeenten Sas van Gent en Overslag. Men schrijft uit Rotterdam Buitenaf schijnt men zich een voorstelling te maken, alsof wij hier eene cholera—epidemie hadden. Dit is gelukkig niet het geval. Alles heeft zich tot dusver bepaald tot geheel op zich zelf staande gevallen geen enkele maal is het nog voorgekomen, dat twee of meer personen uit een gezin of op een vaartuig werden aangetast of dat de besmetting van den eenen persoon op den ander werd overgedragen. Sommigen, niet alleen buitenaf, maar ook alhier meenen, dat de toestand verbloemd wordt. Ook dit is onjuist. Er wordt geen enkel geval verzwegen de ge- neeskundige autoriteiten zijn eerder geneigd twijfel- achtige gevallen als cholera aziatica aan te merken en te behandelen dan gevallen te verbloemen. Het schijnt noodig dit een en ander te zeggen, om noodelooze ongerustheid weg te nemen. Aan boord der alhier liggende zeeschepen blijft de gezondheidstoestand gunstig. Er wordt op die schepen een scherp toezicht uitgeoefend. Wat de zorgen der overheid zeer bemoeielijkt is, dat er onder de lagere klasse zoo weinig goede wil wordt getoond om zich aan de waarschuwingen vooral wat het gebruik van onzuiver water betreft, uit eigen beweging vroeger gekomen, dat zal den kommandant zeer aangenaam zijn. Wat komt me die oorlog slecht te pas, waarde heer. De adjudant keek Eduard verwonderd aan en zeiIk begrijp u niet, ritmeester Nu, het is duidelijk genoeg. Na mijn vaders dood moet ik het majoraat overnemen, ik kwam eigenlijk om mijn ontslag aan te vragen en nu oorlog. Ja, maar van ontslag kan nu geen sprake zijn Natuurlijk is de kommandant te spreken Hij zal wel in de kazerne zijn. Eduard nam een rijtuig, dat hem naar de kazerne voerde. Tijdens den rit overdacht hij, wat hem nu te doen stond. Eensklaps waren zijn plannen omtrent zijn eigen toekomst en die van Margherita geheel in duigen geworpen. Met een zucht moest hij zich zelven bekennen, dat alles op regeling moest blijveu wachten tot de oorlog voorbij was. Immers zonder zijn ontslag gekregen te hebben, kon hij zijn verbintenis met Margherita niet laten wettigen en toch, nu de oorlog voor de deur stond, kon hij geen ontslag vragen zonder zich in zijn burgerlijke en militare eer te benadeelen. Ook was hij te veel soldaat om een oogenblik ernstig aan zulk een ontslag te denken. Het kan toch slechts een kort uitstel zijn, dacht hij. De oorlog kan onmogelijk jaren lang duren, daarvoor heeft de kunst van oorlogvoaren te groote TER NETZEISCHE (#IRA\T nit bla.il verscbijnt Dinstlngr- en Trijdagavontl bij «len uitj^ever I". J. i A M D E S A I li E te Ter 1'enzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1