Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch- Vlaanderen. No. 2856. Zaterdag 24\Seplember 1892. 32e Jaargang. Het Huis Altenbrak. Binnenland. ABONNFMENT' advertentien. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. JPolitieli Overzicht. FEUILLETON. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. COHAN Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregelmeer/0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit hlati verscliijnt llinsilag. en Vrijdasavnnd l»ij den nitffever J. V II K S A W U 1? te Ter 1'euzen. Russische kruisers hebbeu, volgens den Times- correspondent te Ottowa, een Amerikaansch en 3 Britsche zeilschepeu in voile zee bait geraaakt en naar Petrapavlovsk, de hoofdstad van Kamsbatka vervoerd. De bemaimingen werden mishandeld met een wreedheid, die zelfs als de schepen in die wateren inbreuk badden gepleegd op Rusland's rechten, met ware te veronischuldigeu. Den ge- zagvoerders werd, voor zij Victoria verlieten aange- ze<*d, dat zij under geen voorwendsel bet noordelijk deel 'van den StilleD Oceaan mochten binueukomen, dat thans onder jurisdictie staat van een inter- uationaal scbeidsgerecht. Ook werd hun verboden de wateren te bevaren rondom Russische eilanden of langs Russische kusten. Doch geen der drie Britsche schepen waren ooit in die wateren geweest en evenmin bevonden zij er zicb, toen beslag op hen gelegd werd Alle drie voeren in voile zee 20 tot 50 Eng. mijlen van de naaste Russische kust, toen ze door de Russische handelsstoomboot Kotik buiigemaakt en aan den Russischen kruiser Zabiako overgeleverd werden. De inatrozen werden zouder geld, kleeren, voedsel of kookgereedschap in een vuil, vervallen Russisch dorp aan wal gezet en verkregen alleen bij hooge gunst verlof, in een deel der gevaugenis van Petropavlovsk onder dak te gaan, een donker, onrein gebouw. De Times is verontwaardigd over deze weder- rechtelijke daad en acht het verklaarbaar dat in Canada de schuld gegeven wordt aan de Russische regeering. Zelf gelooft het blad echter niet dat de° regeering te Petersburg aldus het luternationaal recht met de voeten zou tredeu en twist zou zoeken met Groot-Brittanuiii. De Russische zeeofficier De Levron, schijnt op eigen gezag het recht te hebbeu verkracht. Niettemin zal de regeering te Petersburg onmid- dellijk voldoening moeten geven wegens de beleedi- ging der Engelsche vlag. De 83jange premier van Groot-Brittannie en Ierland heeft juisl ter rechter tijd het bewijs geleverd, dat hij een man zonder vrees en blaam is en die reputatie tot in't laatst zijns levens wil hooghouden, al mocht hij zijn aanhang in het Parlement dan ook numeriek verzwakken. De intrekking der uit- zonderingswet voor Ierland, kon en mocht natuurlijk niet gelijkstaan met de overlevering van het land aan een bende politieke vrijbuiters. John Morlev. tot hiertoe Gladstone's recbterhand en onder dcs grand old mans bewind staatssecretaris van Ierland heeft 't bewijs geleverd zijn PappeuheimmeTs te kennen, want in een proclamatie heeft hij ter kennis gebracht van hen, die 't zich moeten aantrekken, dat de nationale liga zoo na als voor deze zal be- schouwd worden als eeu staatsgevaarlijk genootschap Naar het Duitsck van O. Elster. bewerkt door AMO. 8) Rogalla perste de lippen op elkaar en ging naar binnen t haar echtgenoot volgde haar. In den salon zette zij zich in een leunstoel en staarde in gepeins verzonken voor zich been. AV illy stond bij het venster en keek naar de rookwolkjes van zijn ciga rette. Is er dan geen middel om dat huwelijk onwettig te verklaren vroeg Rogalla na een poos. Wat zou ons dat helpen zei Willy schouder ophalend. Eduard zou toch met die vrouw trouwen Maar in de oude familie-wetten is bepaald, dat het erfrecht niet geidt voor kinderen, uit een hu welijk met een nietadellijke partij. Die oude wetten gelden reeds lang niet meer. Waarom met Orndat ze door meer dan een van onze voorva deren niet zijn opgevolgd. Onze overgrootvader bij voorbeeld trouwde met de dochter van een niet- adellijk officier uit het leger van Frederik den Groote. Die vader was ten minste officier en werd later door den koning in den adelstand verheven. Thans en dat elke poging tot wederoprichting, op grond van de wet met de meest onbarmhartige gestreng- heid zal worden gestraft. Dat is duidelijk en klaar, ook voor de parnellisten, die onder Redmond juist hun zin er op haddeu gezet om genoemden bond te doen herleven, als voorziende volgens hen in een dringende behoefte, sinds een deel der hunnen onder de Engelsche vlag strijden. De heeren zullen bittere pillen te slikken krijgen als zij inderdaad den kamp willeu aanvangenhun meetings ten gunste van de vrijlatiug van alle politieke gevangenen, kan men rustig laten doorgaan, nemen zij echter opnienw hun toevlucht tot geweldplegingen, dan zal Morley niet schromen die met geweld te keeren, ook zonder dwangwet. Voor t oogenblik ducht men ten aanzien van den aanstaanflen winter nog geen gevaar, alleen in Clare en Dublm, benevens enkele gedeelten van Galway, Cork, Waterford en Roscommon, kunnen de parnellisten op eenigen aanhang bogen en de anti—parnellisten zijn hun quantitatief en qualitatief verreweg de baas. Doch men weet hoe enkele weinige vliegen des apothekers zalf kunnen be- derveu en het streven van de weinige parnellisten zou de heele home rule—aangelegeuheid, Gladstone s troetelkindje, in de pruimen kunnen sturen. De malaise op politiek terrein (men weet alleen, dat 18 October de Kamers den arbeid zullen her- vatten en belangwekkende kwesties zijn er niet) heeft, meer dan in gewone omstandigheden het geval geweest zou zijn, de aandacht gevestigd op de door den president der Fransche Republiek gehonden redevoeriagen, door hem uitgesproken bij gelegenheid van het bezoek aan Poitiers. t Zijn de traditioneele liefelijkheden, doch over twee jaar heeft de presidentsverkiezing plaats en in Frankrijk leeft men zb<5 snel, dat achter elke uitlating van Caruot een toespeling wordt gezocht op dat belangwekkende feit. Toen Carnot dan ook sprak van: het dierbare Frankrijk, dat steeds wel mannen zal vinden, bereid om zijn (d. i. Frankrijks) souvereinen wil te gehoorzaraen en als de plicht roept opnieuw de bescherming van zijn vlag te aauvaarden en de handhaving van zijn staatsinstellingen te bewaken toen zag men daarin een toespeling op de verkiezing van over twee jaar en de een leidt er uit af, dat Carnot t zaakje reeds zat is, terwijl de ander meent, dat hij juist heeft willen doen uitkomen zijn gezindheid om desvereischt uit zuivere vaderlandsliefde zijn ambt te doen verlengen. Dat lijkt wel orakeltaalelke uitlegging past er op. Of 't raadzaam zou zijn den zin tot ver- andering van het Fransche volk te tarten, door opnieuw voor zeven jaar het presidentschap te aauvaarden, lijkt zeer moeielijk uit te maken in Mac Mahon laakte men zijn militair optreden, in Grevy zijn spaarzaamheid en eenvoud en in Carnot is de zaak heel anders gelegen. Een wild vreemd meisje, een buitenlandsche, wier verleden niemand kent Rogalla, ik bid je, denk dat je over de vrouw vau mijn broeder spreekt. Ik kan op zulke woorden geen anlwoord geven. Met een heftig gebaar stond mevrouw Von Alten brak op. Als je raij niet verstaan wilt, zal ik het je met duidelijke woorden zeggen, zeide zij laid. Ik ben zoo'n leven, als wij thans leiden, hartelijk moede het hindert me, dat wij af hankelijk zijn van je broeder. Ik beklaag mijn kinderen, die later ook in armoede en af hankelijkheid hun leven zullen moeten slijten ik acht het je plicht alle middelen aan te wendeu om althans een deel der rijkdominen voor ons te verkrijgen, die nu aan je broeder vervallen. Als er geen kans is om hem geheel van het majoraat uit te sluiten, dwing hem dan om je de helft af te staan door de verdeeling van het groote eigendom in twee majoraten. Er is reeds meer sprake van geweest Neuenbrak af te scheiden voor een jongeren zoon. Nu is daarvoor het geschikte oogenblik gekomen, als je broeder voor de keuze wordt gesteld Neuenbrak af te staan of al de gevolgen van zijn schandelijke verbintenis te dragen. Als je hem dreigde de zaak publiek te maken geloof ik, dat je broeder niet lang zou twijfelen om je voorslag aan te nemen. Willy's gelaat kleurde zich vluchtig rood. lijn broeder heeft mij zoo grootmoedig mogelijk gehol- gispen sommigen den glans, waarmede hij zich van tijd tot tijd weet te orageven. Nog is de kiesbeweging in Italie in vollen gang en reeds loopen er geruchten, dat de premier Giolitti steun zou willeu zoeken bij Crispi, door den ex- premier het presidentschap der Kamer aan te bieden. In Boveu-Italie schijnt alles voor den kamp gereed te zijn, doch in 't zuiden heerscht een schromelijke verwarring en de radicalen toonen ook nog geen overgroote eenheid van zin en gedachte. Thans zijn rondgedeeld de voorstellen be- treffende kiesrechthervorming. Zij bestaan uit drie wetsontwerpen a. tot regeling van de kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provinciate Staten b. tot regeling van de uitoefening van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal en de Provinciale Staten c. tot regeling van de benoeming en van de aftreding der afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op het voetspoor der kieswet van 1850 wordt de regeling der kiesbevoegdheid voor de gemeente- raden overgelaten aan de gemeentewet, waartoe de groudwet thans nog meerdere vrijheid geeft dan vroeger. En waar het alleszins overweging schijnt te verdienen, om de verkiezing der plaatselijke vertegenwoordiging op andere en meer eenvoudige wijze in te richten dan die van de Generale— en "Provinciale Staten, wordt hare regeling van zelve evenzeer verwezen naar de gemeentewet, opdat zij verband kunne houden met de eerlang opnieuw te overwegen en te omschrijven taak der plaatselijke besturen. Aan het ontwerp tot regeling der kiesbevoegd heid is het volgende ontleend: Art. 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke meerderjarige ingezetenen des rijks, tevens Neder- lauders die de kenteekenen bezitten van geschikt- heid en maatschappelijken welstand, in deze wet bepaald, en aan wie het kiesrecht of de nitoefening daarvan niet, op grond van de bepalingen dezer wet, tijdelijk of blijvend is ontzegd. Art. 2. Deze wet houdt voor Nederlander en voor ingezeten des rijks, die het is volgens de wet, verklarende wie Nederlanders en wie ingezetenen zijnvoor meerderjarig, die den leeftijd van drie- entwintig jaar beeft bereikt. Art. 3. Deze wet houdt voor kenteeken van geschiktheid de kennis van lezen en schrijven. Zij acht de kennis van lezen en schrijven bewezen dooreene eigenhandig geschreveue aanvraag, om op de tijst der kiezers te worden geplaatst. pen, ik zou onrecht plegen, ja een eerlooze daad begaan, als ik zijn vertrouwen teleurstelde. IntegendeelHij handelde verkeerd, toen hij je vader misleidde omtrent zijn verhouding tot die vrouw. Of denk je soms, dat je vader onder zulke omstandigheden het majoraat aan je broeder zou hebben laten vervallen en de kinderen van die vrouw als zijn kleinkinderen zou erkend hebben De dood van den ouden man kwam je broeder ongetwijfeld zeer van pas. Mevrouw Von Altenbrak grimlachte boosaardig en trad aan het venster, terwijl zij in heftige opge- wondenheid aan haar kanten zakdoek plukte. Willy liep in de kamer met vluggen tred heen en weer; plotseling bleef hij voor zijn vrouw staan en zeide aangedaan Spreek daar nooit weer over, Rogalla. Je woorden dringen als vergift in mijn zielmaar ik kan ik wil tegenover mijn broeder niet als eeu schurk haudelen. Rogalla keerde zich om, haar oogen bliksemden, een scherp antwoord zweefde op haar lippen, doch zij sprak het niet uit. Een bediende trad binnen en reikte een telegram over. Dit telegram is zoo pas gebracht, heer baron, zeide hij. Uit mijn garnizoen 1 riep Willy verwonderd. Wat mag daar weer gebeurd zijn F Hij scheurde den omslag open en las het bericht. Dit bevatte slechts weinig woorden, maar genoeg om zijn geraoed in hevige ontroering te brengen. De vorm dezer aanvraag en de wijze van inlevering worden geregeld bij algemeenen maat- regel van bestuur. Art. 4. Deze wet houdt voor kenteeken van maatschappelijken welstand het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin. Zij onderstelt dat in eigen onderhoud en dat van het huisgezien wordt voorzien door hem, die gedurend het laatstverloopen burgerlijk jaar geen onderstand heeft genoten van eene instelling van weldadigheid, of van een gemeentebestuur. Onderstand aan de vrouw of iuwonende kinderen verstrekt, wordt geacht door den echtgenoot of vader te zijn genoten. Art. 5. Van het kiesrecht zijn uitgesloten a. zij die, bij onherroepelijk geworden rechter- lijke uitspraak, de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren zij, aan wie bij onherroepelijk geworden rechter- lijke uitspraak het kiesrecht is ontzegd, gedurende den tijd dat het verlies of de ontzetting duurt b. zij, die den door hen verschuldigden aanslag in de rijks directe belastingen in hoofdsom en op- centen niet hebben voldaan, tenzij, volgens wettelijk voorschrift, die belasting hun is kwijtgescholden, of hun onvermogen om die te voldoen is gebleken, gedurende het burgerlijk jaar volgende op het dienstjaar, waarover de belasting had moeten zijn voldaan c. zij, die zich opzettelijk aan den bij de wet opgelegden krijgsdienst of aan eene bij de wet op- gelegde verplichting ten aanzien van 's lands ver- dediging hebben onttrokken d. zij, die onherroepelijk wegens raisdrijf zijn veroordeeki, tot eene vrijheidsstraf van vier jaar of langer e. zij, die door den militairen rechter zijn ont- slagen uit den militairen dienst met onwaardig- verklaring om bij de gewapende macht te dienen. Art. 6. Het kiesrecht wordt niet uitgeoefend door hen, die a. krachtens wettelijk voorschrift, van hunne vrijheid zijn beroofd b. niet voorkomen op de van kracht zijnde kiezerslijsten. Art. 7. De uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de militairen beueden den rang van officier bij de zee- en de land macht, voor den tijd, gedurende welken zij zich in werkelijken dienst onder de wapenen bevinden. Art. 8. De leden der Provinciale Staten worden gekozen door de ingezetenen der provincie, die be- voegd zijn tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Deze wet houdt voor ingezeten der provincie hem, die daarin gedurende de laatst voorafgaande twaalf achtereenvolgende maanden zijne woonplaats heeft gehad. Het telegram is van den regiments-adjudant, zeide hij, het papier aan zijn vrouw overreikende. Wegens dienstaangelegenheden moet ik dadelijk terugkeeren. Men verwacht, dat het leger mobiel verklaard zal worden. Inderdaad, zeide Rogalla eveneens verrast, zoo luidt het slot van het telegram. Waar zijn de couranten van vandaag? In de laatste dagen hebben we hier geleefd als op een eenzaam eiland in den Grooten Oceaan. Geef hier 1 Bijna onbeleefd trok hij zijn vrouw de couranten uit de hand, die zij van het tafeltje bij den schoor- steen had genomen. Vlug vloog zijn oog over de telegrafische berichten. Kijk, daar staat het. Om de bezetting van den troon in Spanje is er tusschen Frankrijk en Pruisen een botsing ontstaan. De Fransche ambassadeur is naar den Koning te Ems gereisd. Koning Wil- lielm heeft hem niet willen ontvangen en de oorlog is dientengevolge verklaard. Oorlog tegen Frankrijk. Hoera Ik bewonder je krijgshaftige geestdrift, sprak Rogalla, maar denk je dan volstrekt niet aan je huisgezin Op dit oogenblik schijnt me die oorlogs- verklaring zeer ongelegen te komen voor onze belangen. Integendeel, lieve Rogalla Onder deze omstan digheden kan Eduard zijn ontslag niet vragen. Zoodoende blijft de zaak hangenae, wij winnen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1