Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Via and er en, No. 2855. Wocnsdag 21 September 1892. 32e Jaargang. BKKENDMAK1NG. TOELA TING TllKMGURSUS. De Burgcmeesler der gemeente Ter Neuzen Antliropologie en nog wat. Het Huis Altenbrak. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIlN. Yan 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den GemeeDteraad is belegd tegen Vrij dug den 33 September 1893, des voormiddags ten 9^ ure. Ter Neuzen, den 20 September 1892. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. tot de avondscholen A en B, in de kotn der gemeente, en C, op Slniskil, zoomede tot de herlinlinffskiasse nan school A. Zij, die met 1 October aanstaande wenschen te wordeD toegelaten tot bovengenoeinde inricbtingen, worden verzocht zich daartoe voor 38 dezer aan te tnelden, hetzij ter gemeeutesecretarie of bij het hoofd der betrokken school. In het belang der kinderen wordt het getrouw bezoek dezer zeer nuttige inrichtingen ten zeerste aanbevolen. Ter Neuzen, 14 September 1892. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. YAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secrelaris. Zij, die met 1 October aanstaande tot boven- genoemden cursus weuschen te worden toegelaten, worden verzocht zich daartoe vdor 38 dezer aau te melden bij den Gemeente-bouwmeester. De cursus is alleen toegankelijk voor jongelieden, die het gewoon schoolonderwijs genoten hebben, en 14 jaar zijn of dien ouderdom voor het einde des jaars bereiken. Ter Neuzen, 14 September 1892. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Internationale tentoonstellingen en internationale congressen behooreu als't ware bij elkander. Waar men de voortbrengselen van verschillende landeD, de middelen van bestaan, de maatschappelijke inrich tingen, zeden en denkwijzen in beeld en schrift aanschouwelijk voorgesteld ziet, daar wordt als van zelve uit dat zien de behoefte geboren, om van gedachten te wisselen. Men hoort tegenwoordig van niets anders dan van congressen op elk gebied, en in elke streek der beschaafde wereld. Congressen van landbouw, kunst, rauziek; con gressen van zedelijke en maatschappelijke hervor- FEUILLETON. Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 7) Eduard verbleekte. Tot heden had hij nog niet aan deze mogelijkheid gedacht, nu stond ze vreeselijk duidelijk voor zijn oogen. Maar wat moet ik doen Raad me toch De eenige weg om aan alle onaangenaamheden te outkomen, is dat je hier in Duitschland weer trouwt, zonder een woord te reppen van dat buiten- landsche huwelijk. Dat is een uitwegHeb dank Willy Men zal echter je vrouw niet in onze gezelschap- pen toetaten Eduard gprong op en knarste toornig met zijn tanden. Dat is waarWat een verwikkeling Maar hoe eer de knoop wordt doorgebakt, hoe beter Broeder, doe niets in overijling, waarschuwde Willy, Laten wij alle omstandigheden op een anderen keer nog eens met elkaar bespreken. mingen van wetenschap en wijsbegeerte, van ge- neeskunde en godsdienst. Om vreemde woorden te gebruiken hoort men ook van congressen van anthropologic, <jconomie, archeologie enz. Verstaat men onder de laatste twee die voor staat-huishoudkunde en oudheidkennis, het eerste woord ei^cht tot goed begrip eene nadere toe- lichting. Anthropologic toch beteekentmenschkunde natuurleer van den mensch. Een anthropologisch congres is een vereeniging van rechtschapen, voor het meerendeel deftige lieden, meestal den graad van doctor in de raedicijnen beklee- dende, die bijeengekomen zijn, om de vraag te overwegen in hoever de misdadigers voor hunne wandaden verantwoordelijk zijn. Het grootste gedeelte dier mannen, humaan fin de siecle, verklaren de misdadigers voor gek en stellen voor, hen te behandelen met al de omzichtig- heid, die men verscbuldigd is aan hen, die behept zijn met een leemte, een gebrek in hunne verstan- delijke vermogens. Maar bier komt de aap uit de mouw. Om te bewijzen, dat zij werkelijk gek en dus niet toe- rekenbaar zijn, is het onderzoek van een geneeshcer noodig. Dus in zooverre worden de geneesheeren eigenlijk rechters. Wat dus de geneesheeren zonder zieken betreft, zij zullen, geroepen om in dergelijke zaken een oordeel uit te spreken, er zooveel voor krankzinnig verklaren, als maar mogelijk is. Hoe meer zoodanigen er zijn, des te meer zal hunne medewerking noodig zijn, en natuurlijk zullen zij gesteund worden door de belanghebbende pleiters of advocaten, die dan ter terechtzitting kuunen zeggen /,Mijne heeren, er is een duidelijke afwijking in de verstandelijke vermogens waar te nemengij zult genoodzaakt zijn den beklaagde vrij te spreken en van rechtsvervolging te ont- slaan." De rechters daarentegen zullen in 't geheel niet tevreden zijn. Zij zullen ten slotte in den geneesheer een ge- ducbten en gevaarlijken mededinger beginnen zien, en daar zij beiden kampen iu den strijd om het bestaan, zullen de getabberde heeren met ontzetting het tijdstip zien naderen, waarop zij volkomen overbodig zullen zijn, aangezien er niets anders dan gekken in de wereld zullen gevonden worden. Waarlijk, zulk soort misdadigers gelijken zeer veel op de van een boozen geest bezetene uit de middeleeuwen. Begingen zij een misdaad P Wei neeu, het was de schuld van den boozen geest, die in hen huisvestte. De geestelijke van die dagen bad, zong en wijdde, om den duivel uit tedrijven. Nu en dan, wanneer de omstandigheden het vereischten, werd de bezetene veroordeeld tot het ondergaan van gruwelijke martelingen. De geschiedenis heeft den naam bewaard van een Jeanne d'Arc, die op een openbare Zoo goed ik kan, zal ik je raad geven en in deze moeilijke aangelegenheid terzijde staan maar beloof me, dat je er voorloopig met niemand over spreekt. Laat alles zooals het nu iswanneer je den dienst verlaten hebt, is het tijd genoeg om alles te regelen. Je hebt gelijk, Willy, zoo zal ik doen. Ik dank je voor je trouwen bijstand. En nog wat zie eens hier Eduard haalde een verzegelden omslag uit zijn borstzak in dit pakket zijn alle bewijzen van rnijn huwelijk en ook mijn testament, voor bet geval, dat ik plotseling door den dood werd overvallen. Ik zou die papieren gaarne op een veilige plaats brengen, waar ze niet kunnen verloren gaan. Margherita is zoo onervaren, zoo zorgeloos in zulke zakenik kan haar die papieren niet toevertrouwen. Ik zal ze in ons familie-archief nederleggen. Je belooft me, Willy, er met niemand over te spreken, tot dat alles in het reine is ge- komen. Je belooft me, dat je een trouw vrieDd voor mijn kleine onervaren vrouw zult zijn, als er iets gebeuren mocht, waardoor ik verhinderd werd haar terzijde te staan. Dat spreekt van zelf, verzekerde Willy. Maar neem de zaak nu niet te zwaar opdat komt wel te recht. Ik ben echter wezenlijk nieuwsgierig naar je vrouwtje. plaats als heks werd verbraud. Dat was haar schuld niet, en zij verdiende veel eer m^delijden. Maar 't was nu eenmaal zoomen moest den duivel uitwerpen. En ten huidigen dage maait de wetenschap het gras voor de voeten van den geestelijke weg en zegt//Gij dreeft den boozen geest uit, maar ik, ik onderzoek alles ten nauwste." »Gij zaagt overal den duiveldat was uw zaak maar ik zie spinnewebben in het hersengestel dat is mijn zaak." Zeker, indien men de anthropologen laat begaan, zal de wereld niets meer dan een heel groot gekkenhuis worden. Laat ons bekenuen dat, indien men aldus de daad en de drijfveer tot de misdaad beoordeelt, men een groot en gevaarlijk ongelijk doet aan de eerlijke menschen. Allen, wie wij ook zijn mogen, zijn geboren met een neiging ten kwade. Zonder dat zou de deugd geen waarde hebben. De Ravachols, de dynamiet-mannen, de anarchisten, de dieven zullen zich verontschuldigen zeggende //Wij kunnen niet anderswij kunnen er niets aan doen, 't is een onweerstaanbare aandrilt, die ons dwingt te handelen, zooals wij deden." Maar indien hun op deze gronden vergiffenis wordt geschonken, wat zal er dan van de maat- schappij worden P Alleen eerlijke lieden zullen er dan niet in kunnen leven. Keeren wij ons dan tegen die wetenschappelijke kinderacktigheid en zwakheideen misdadiger is een misdadiger, een dien men slechts verbeteren kan, door hem te kastijden. Als een geestig congreslid eens voorstelde om gevangenisstraf te vervangen door een verblijf ge- durende zekeren tijd in een krankzinnigengesticht, we zouden wel eens willen zien wat, indien zulks aangenomen werd, daarvan de uitwerking zou wezen. Het is zeer waarschijnlijk, dat niet een der schul- digen zijn advokaat zou toestaan hem om reden van krankzinnigheid vrij te pleiten. Het vooruitzicbt zich voor zijgeheele leven gek te hooren noemen, en gedurend eenige jaren met wezenlijke gekken opgesloten te zitten en te leven, zou hem afschuwelijker toeschijuen dan de meest barde gevangeuis. Dat zou misschien het zekerste middel zijn om ons van de anthropologic te genezen, en terug te komen tot de uitdrukking van het gezond verstaod, dat een kat een kat en een dief een dief noemt. Wie weet het? dat zal misschien het laatste woord zijn van een congres in de toekomst. Terwijl men hier redeneert over de toerekenbaar- heid van misdadigers, praat men elders over den achtuurs—arbeidsdag en over de inkomende rechten. Moet men betalen naar het gewicht of naar de waarde der belaste voorwerpen Is het hnmaan, dat men een arbeider meer dan 8 uren per dag laat werken P Je zult haar leeren kennen als een kinderlijk, goedhartig schepseltje. Ik zal haar schrijveD, dat ik binnen weinige dagen terugkeer om haar alles mondeling mede te deelen. Dat is het beste. Dus kan ik op je rekenen Hier is mijn hand er op. Wees daar niet be- zorgd over. De breeders drukten elkaar de hand en daarop ging Eduard naar binnen. Willy stond eenige oogenblikken in gepeins ver- zonken. Een verrassende onthulling, mompelde hij. Wat zal Rogalla daarvan zeggen. VIJFDE HOOFDSTUK. Willy von Altenbrak en zijn vrouw stonden op de trap aan de voorzijde van het slot en oogden bet rijtuig na, dat Eduard naar het spoorwegstation bracht. De majoraatsheer keerde terug voor dat zijn verlof verstreken was, om de aanvrage van zijn ontslag persoonlijk bij zijn overste te kunnen inleveren, en bovendien dreef hem het verlangen naar zijn vrouw en kinderen. Hij had met zijn broeder nog eens geraadpleegd en alles zou gebeu ren, zooals deze hem had aangeraden. Het eerste huwelijk zou beschouwd worden als niet te zijn De eerste vraag is even moeilijk te begrijpen als te beantwoorden. Zij herinuert aan een heer, die aan een geleerde onder zijn vrienden vroeg, hoe hij zijn zoon moest opvoeden, met zachtheid of met gestrengheid. z/Mijn waarde" was 'tantwoord, over de eerste manier van opvoeden heeft men een stapel boeken geschreven, tweemaal hooger dan deze kamer, en over de andere wijze heeft men er nog meer vol gemaakt. Men moet rekening houden met de omstandig heden. Alles hier beneden hangt daarvan af, ook de achtuurs-arbeidsdag. Het is ontegenzeggelijk, dat acht uren arbeiden aan een werk dat vermoeiend is, voldoende mag heeten. Maar, indien de arbeider niet vermoeid is, waarom zou hij dan niet twee of drie uren langer werken W at zou de voorstander van acht uur per dag te arbeiden zijne keukenmeid antwoorden, indien zij zeide: »Ik ben van morgen te vijf uur opge- slaan eri 't is nu een uur na den middaggij moet dus u zelven maar bedieDeu, mijn acht uren zijn om." ,/Maar mijn din6, voor den drommel »Dat kan mij niet schelen. Gij zegt voortdurend tot de menschen, dat zij niet meer dan acht uren per dag moeten werken, welnu, ik breng uwe beginselen en stellingen in praktijk." Honderd tegen een dat hij zijn gedienstige (reest aan de deur zet. 6 Men ziet, de omstandigheden doen hier alles af. De zelfstandige werkman zal handelen zooals hem in dezen goeddunkt. De wereld is nu eenmaal niet gemaakt om luiaards te kweeken, evenmin als zij een plaats geeft aan hen, die de luiheid aanmoedigen en in de hand werken. De man, die den werkman beklaagt omdat deze geen vrijen tijd heeft en zich niet kan verpoozen aan de oevers van het kalme en rustige hlauwe meer, zich niet kan ontspannen aan het vlakke strand, gekust door de kabbelende golfjes of niet kan dolen in bladerrijke wouden, hij bedient zich van een phrase en verkondigt leugen. Is niet voor ieder op vrije dagen gelegenheid zich te ontspannen in de vrije natuur op eigen bodern Indien hij meer houdt van in de herberg te zitten, aan wien de schuld Er wordt heel wat geklaagd in de wereld met - maar nog meer zonder reden. Noch lange verhandelingen, noch uitgebreide boeken, noch congressen zullen dit veranderen. De mensch moet zich in alles leeren schikken naar de omstandigheden en daarmede wel degelijk rekening houden. Doen we dit, we zullen er wel bij varen. gesloten en na Eduards ontslag zou een hernieuwd huwelijk in Duitschland den toestand wetti»en. Zoodoende zou men aan alle wettelijke bezwareu ontkomen. iusschen de beide breeders was ook nog afgesproken, dat voorloopig het diepste stilzwij- gen bewaard zou worden omtrent Eduards verhou- ding tot Margherita Montelli. Het rijtuig verdween in de donkere poort, die den slottuin afsloot. Nog een laatste maal keerde Eduard zich om en groette de achterblijvenden met de hand, nog eens wuifde Rogalla met haar kanten zakdoek, toen verdween het rijtuig uit hetgezicht en Rogalla wendde zich tot haar echtgenoot. Daar rijdt hij weg, de rijke erfgenaara van Altenbrak, om de millioenen, die aan de gezamenlijke familie toebehooren, over te leveren in de handen van de kinderen eeuer avonturierster. Je vergeet, dat je van je schoonzuster spreekt, lieve Rogalla, antwoordde Willv. Mijn schoonzuster? Geloof "je dan werkelijk dat praatje P Eduard heeft me de documenten laten zien en ze in het familie-archief neergelegd. Er is geen twijfel mogelijk, Margherita Montelli is zijn vrouw. (Wordt vervolgd.) \SCHE (01RiV n Kit hlail verscliijnt Hiiadag- en Vrijdagavoml bij den ultg-ever I A M D E i A AT D E te Ter Aeuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1