Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 2854. Zaterdag 17 September 1892. 32e Jaargang. T 0 E L A TIN G TSSKEKCURSUS. Het Huis Altenbrak. Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busboaders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze coorant behoort een bijvoegsel. tot de avondscholea A en B, in de kom der gemeente, eu C, op SluisRil, zoomede tot de lierhalingskiasse nan school A. Zij, die met 1 October aanstaande wenschen te worden toegelaten tot bovengenoemde inricbtingen, worden verzocbt zicb daanoe voor 28 dezer aan te melden, betzij ter gemeentesecretarie of bij het hoofd der betrokken school. In het belang der kinderen wordt het getrouw bezoek dezer zeer nuttige mrichtingen ten zeerste aanbevolen. Ter Neuzen, 14 September 1892. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Zij, die met 1 October aanstaande tot boven- genoemden cursus wenschen te worden toegelaten, worden verzocbt zich daartoe voor 28 dezer aan te melden bij deD Gemeente-bouwmeester. De cursus is alleen toegankelijk voor jongelieden, die het gewoon schoolonderwijs genoten hebbeu, en 14 jaar zijn of dieu ouderdom v6or het eiude des jaars bereiken. Ter Neuzen, 14 September 1892. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. In Berlijn heerscht vreugde; de cholera is nagenoeg geweken en Hare Majesteit lieeft het leven geschonken aan een zeveude telg. De eerste priuses is geboren, na de zes prinsen, die de Keizer aanstaande legerhoofden van de corpsen pleegt te noemen en waarbij hij nommer zeven reeds bij voorbaat had ingedeeld. Maar de machtige be- heerscher van Duitschland heeft nog niet alles te commandeeren. Ditmaal heeft de Keizerin het anders gewildgeen zoon maar eene dochter is geboren, over wier verschijning niettemin vreugde zal zijn in de straten en paleizen te Berlijn. llij gewon nu dan zes zonen en eene dochter de jeugdige leeftijd echter van het vorstenpaar in aanmerking geuomen, is de vrees voor een mogelijk uitblij veil van een kommandant voor het zevende legercorps niet gegrond. Bij een regeerende dynastie is dat iets anders dan bij een gewoon burgerman. Deze ziet zoo reikhalzend niet uit naar nommer acht. FEUILLBTON Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 6) Maar Willy, waartoe zooveel woorden Het spreekt van zelf, dat ik je niet in verlegenheid zal laten, evenmin als vader. Je kunt beschikken over zooveel geld, als je noodig hebt. Dat is zeer goed van je, sprak Willy, maar op het oogenblik heb ik een zeer groote sorn geld noodig, of ik moet den dienst verlaten. In het laatste jaar ben ik bij de wedrennen ver duiveld ongelukkig geweest ik wou er reeds met vader over spreken, maar het kwam er niet toe, en eindelijk verhinderde de dood miju voor- nemen. Ik weet, dat je gaarne speelt en weddenschappen aan.gaat, Willy, maar die hartstocht raoest je toch wat bedwingen. Ik verzeker je, Eduard Ik wil je geen verwijten doen daar denk ik niet aan ik ken het leven van een jong officier. Zeg me nu maar hoeveel heb je noodig Ongeveer zestig duizend mark. Laten wij er vijf-en zeventig duizend van maken. Uit eigen ervaring weet ik, dat men zijn schulden gewoonlijk te laag achat. Vindt je't goed Volgens de Koln. Zeitung staan de kansen voor de liberale Ministers in Servie niet zoo ongunstig en zullen bij de nieuwe verkiezing de radikalen in de minderheid raken. Onder dezen heerscht ver- deeldheid, de partij is tot nu toe door Pachitsch slechts met geld bijeen gehouden. Het congres van de Trades—Unions te Glasgow heeft zich met 205 tegen 155 stemmen uitgesproken ten gunste van de wettelijke vaststelling van den achtuurs-werkdag voor alle werklieden, met dien verstande (let wel dat elke geconstitueerde vak- vereeniging het recht heeft bij meerderheid van stemmen daarvan af te wijkenalleen voor de mijnwerkers zou het dringend moeten worden voor- geschreven. Tegen verwachting blijkt de socialis- tische richting in het congres bij verkiezingen in de minderheid te zijn, alleen Ben Tillet kwam in het parlementair comite. Alle andere verkozenen behooren tot de gematigde richting. De Columbus-feesten te Genua zijn afgeloopen en den Genueeschen zeevaarder is een welverdiende hulde toegebracht. De Koning en de Kouiugin van Italie he'oben zich verwaardigd de in feestdos getooide stad met hunne tegenwoordigheid te ver- eeren alle Europeesche mogendheden en de meeste Amerikaansche republieken hebben oorlogsschepen naar Genua gezonden. De Italiaausche vaartuigen waren ten getale van 12 aanwezig men zag er verder 3 Eugelsche, 4 Fransche, 3 Spaansche, 2 Amerikaansche 2 Argentijnsche, 1 Nederlandschen oorlogsbodem en wel de Johan Willem Friso, 2 Ruineensche, terwijl Griekeniand, Portugal en Mexico elk door een oorlogsschip waren vertegen- woordigd. De vorst van Monaco, een grondgebied dat men overschieten kan kwam zelf met zijn jaeht. Bij deze verzameling nog de tallooze parti- culiere vaartuigen, die op de reede liggen, dan kan men zich een denkbeeld vormen van het levendige schouwspel, dat Genua in deze dagen aanbood. De Genueesche bladen zijn er trotsch op, de eskaders van de machtigste staten en volken der aarde in de haven van Genua vereenigd te zien, om de gedachtenis te vieren van een feit, dat een onmetelijk veld heeft geopend voor de menschelijke werk- zaamheid en beschaving. Het donderend geschut is ditmaal met vredepalmen bekranst. De Fransche admiraal Rieunier is door de Koning onder luide kreten der menigte ontvangen. De admiraal zeide de president van de Republiek heeft mij opgedragen Uwe Majesteit uit zijn naam geluk te wenschen alsook de Koninklijke familievervolgens over- handigde hij een brief, waarin Garnot zijn geluk- wenschen uitspreekt. Admiraal Rieunier ontving het grootkruis van de orde van Sint Mauritius en Lazarus, terwijl de commandanten van de overige eskaders ook onderscheidingen ontvingen. Te Carmaux wordt de toestand er niet beter op. De werkstakende mijnwerkers hebben posten uitge- Beste breeder Nu, goed! Ik zal onzen bankier last geven,je die som uit te betalen. Binnen acht dagen kun je ze in ontvangst nemen, laat me eerst wat meer op mijn gemak komen. Dat zou ellendig zijn als ik mijn eenigen broeder in nood liet, ter wijl ik de erfgenaam van millioenen ben. Volgens de wet kan ik je van die rijke erfenis niets afstaan, maar de inkomsten er van kan ik broederlijk met je deelen en dat zal gebeuren Dank, Eduard, dank In Willy's gelaatstrekken was een diepe ontroe- ring merkbaar. Hij was aangedaan door de groot* raoedigheid zijns broeders, en hij was eerlijk genoeg aan zich zelven te bekennen, dat hij zelf anders zou gehandeld hebben. Zie zoo, dat is afgedaanLaten wij nu een3 over mijn aangelegenheden spreken Maar wat kan dat zijn Een vluchtige schaduw voer over Eduards gelaat, hij wist niet recht, hoe te beginnen. Eindelijk vatte hij moed en zeiBeste Willy, ik ben ge- trouwd Yerrast sprong de jongere broeder van zijn stoel op. Eerst stond hij sprakeloos, toen barstte hij in lachen uit en riepWat? heb ik je goed verstaan Ben je getrouwd, zeg je Ja, getrouwd volgens recht en wet, alleen is mijn huwelijk niet voltrokken door een Duitsch arnbte- naar van den burgerlijken stand, maar door den zet, en zenden zelfs patrouilles rond om tegen een hervatting van den arbeid te waken, maar de prefect van politie, die zich thans te Carmaux bevindt, heeft zich krachtig verzet tegen het rond- trekken van die patrouilles. Hij dreigde hen, zoowel als het kamerlid Baudin te doen gevangen nemen. In een vergadering van 4000 glaswerkers en mijn werkers werd daarop besloten, ondanks het verbod van den prefect, de sterkte der patrouilles te verdubbelen. Uit Porto Novo heeft de Fransche Minister van marine het bericht ontvangen, dat een colonne Fauze bezet heeft. De hoofden van Dekame, verlaten door huu krijgslieden, zijn op de vlucht gegaan. Te Abomey is een opstand uitgebroken de koning is derwaarts vertrokken om de rust te herstellen. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat, Handel en Nijverheid gelet op art. 11 van het koninklijk besluit van 4 September 1892 (Staatsblad n°. 215), tot vast stelling van builengewone maatregelen tot afweuding der Aziatische cholera en tot wering harer uit- breiding en gevolgen brengen ter algemeene kennis, dat voor het ge- neeskundig toezicht op de personen en goederen per spoortrein of trams Nederland binneukomeiide, zijn aangewezen de grensstations Nieuweschans, Oldenzaal, Enschedd, Winterswijk, Zevenaar, Nijmegen (voor zoover betreft de treiuen die via Groesbeek binnenkomen, maar aldaar niet stoppen), Groesbeek, Gennep, Venlo, Ylodrop, Maastricht, Budel, Zundert, Roosendaal, Hulst, Sas van Gent, Eede en St. Anna ter Muiden (gem. Sluis.) De Minister van Binnenlandsche Zaken gelet op art. 22 van het koninklijk besluit van 4 September 1892 (Staatsblad n°. 215), tot vast stelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbrei- ding en gevolgen brengt ter algemeene kennis, dat tot wering van de besmetting van Aziatische cholera toezicht wordt gehouden op de schepen, die iangs Ter Apel (gemeente Ylagtwedde), langs LobithTolkamer (gemeente Herwen en Aerdt), langs Maastricht, langs Hansweerd, langs Breskens en langs Sas van Gent het land binnenvaren, met toepassing voor zoover mogelijk van de artikelen 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 en 21 van bovengenoemd koninklijk besluit. De Minister van Binnenlandsche Zaken gelet op het tweede lid van art. 24 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 134); brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij podesta van een klein dorp in de bergen van Sicilie, en mijn vrouw is niet van Duitschen adel, maar zij is een arm meisje van burgerlijke familie uit Rome. Bij deze woorden van zijn broeder was Willy's gelaat ernstig geworden. En is je vrouw in Duitsch land vroeg hij. Dicht bij Berlijn leeft zij onder haar meisjesnaam Margherita Moutelli, luidde Eduards antwoord. En weet niemand iets van dit dit romau- tische huwelijk NiemandNu vraag ik je raad om deze aangelegenheid het best te regelen zonder opzien te verwekkeu. Nu, waarde broeder, dan kan ik je niets beters ainraden, dan dit huwelijk even heimelijk te ont- binden als het gesloten is. Willy, ik heb een zoon eu een dochter Dat vermeerdert de moeilijkheden nog. Maar afkoop tegen een behoorlijke som zou Houd op, Willy ga niet verder. Luister verder Ik heb je niet in mijn vertrouwen ge- nomen om raad te krijgen hoe ik mijn eenigszins overijld huwelijk ontbonden kan krijgenik wil juist hooren op welke wijze ik mijn vrouw en kin deren in hunne rechten kan laten treden, zonder al te veel opzien te baren. Willy zweeg een poos en keek peinzend voor zich. Toen zei hijZeg, Eduard, heb je wel bedacht dat je door zoo'n huwelijk eigenlijk volgens vaders inzichten je erfrecht verioren hebt hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aangegeven in Zuid-Holland te Rotterdam 1 persoon te Kraliugen 1 persoon in Noord-Holland te Yelzen 1 persoon (zijnde een matroos van het stoomschip Urania, komende van Hamburg) in Groningen te Groningen 1 persoon. De Minister van binnenl. zaken en van financien hebben, in verband met hunne beschikking van 12 dezer, waarbij de in- en door voer uit Hamburg en Altona verboden is van de volgende na 12 dezer verzonden handelsgoederen onbewerkte wol en haar, huideu, bontwerk, eet- en drinkwaren, gestorte granen (met inbegrip van doppen van graanvruchten), koffie, tabak en sigaren, papier en touw (met inbegrip van touwwerk), ter algemeene kennis gebracht, dat, met uitbreiding van die beschikking, de in- en doorvoer uit alle havens aan de Elbe verboden is van de bovengenoemde handels goederen. De Staatscourant van 15 dezer meldtDe Minister van Buit. Zaken brengt ter algemeene kennis dat, blijkeus mededeeling van den vice- consul te Hamburg, daar ter plaatse geen behoefte aan ziekenverplegers bestaat. De in verschillende dagbladen hier te lande voorkomende berichten, welke het tegendeel melden, zijn derhalve niet juist. Te Maassluis zijn thans drie gevallen van Aziatische cholera voorgekomen met doodelijk ver- loop. De geneeskundige inspecteur heeft, in overleg met den burgemeester en de geneesheeren, de noodige maatregelen ter ontsmetting genomen. De waarnemende inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht heeft Sliedrecht bezocht. De over leden schipper B. W. J., die den 12den dezer overleed, is thans aangegeven door den behande- lenden geneesheer als te zijn overleden aan Aziatische cholera. De zieke was trouwens geheel als zoo- danig bebandeld en afgezonderd. Te Rotterdam heeft zich eergisteren een geval van cholera voorgedaan bij een 19jarige ver ver. De zieke is per brancard naar de barak op het exercitieveld gebracht. De overige werklieden, die met hem samen werkten en het huis, zijn ontsmet. Door politie te Kralingen is een man, eene vrouw en een kind aangehouden, komende uit Antwerpen via Rozendaal, om zich te Kralingen te vestigen. Zij werden oogenblikkelijk naar het gebouw, bestemd voor lijders aan besmettelijke ziekten, overgebracht, waar zij gedurende 4 h 5 dagen onder geneeskundig toezicht zullen blijven. De lijder te Groningen is hoewel zulks officieel was geconstateerd niet aan cholera Volgens vaders inzichten, ja Maar niet volgens de wet. Overigens wil ik je openhartig bekennen, dat ik van plan was alles aan vader te zeggsn en aan hem de beslissing over te laten vaders dood heeft mij voorkomen. Maar nu ik naar wet en recht heer en meester op Altenbrak ben geworden, moet ook miju familie in mijn erfenis deelen een- maal moet mijn zoon op dezelfde plaats staan, die ik nu inneem. Als de wet het toelaat Broeder Spreek niet zoo luid, Eduard Mijn vrouw en de bedienden daar behoeven niets te hooren. Laat ik alleen onder je aandacht brengen, dat je zonder de toestemming des konings in het huwelijk bent getredenhet is daarom de vraag, of dit huwelijk wel wettig is. Welzeker, wettig is het I Welnu, dan is het de vraag nog maar welke straf je beloopeu hebt, want je weet, dat een offi cier niet mag trouwen zonder toestemming des konings, of hij wordt uit den dienst ontslagen. Morgen zend ik mijn aanvrage om ontslag in, en zoodra dit verzoek is toegestaan, wil ik mijn huwelijk openbaar maken. Goed, goed maar denk je, dat men je zoo laat heengaan.? Je neemt je ontslag, maar je blijft in het verband van het leger, als officier van de reserve. Je wilt in het vervolg toch omgang hebben met lieden van onzen stand, je wilt toch de eer genieten, TER 1VE11ZEHISCHE COURANT ■tit blail verscliijnt Itinstlatf- en VrijdagavoDil bij tten nitgever J. V V G A X l> E te Ter Xeuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1