l Gemengde berichten. c TER NEEZEX, 13 September 1892. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Hiddelburg. 340ste STAATSLOTERIJ. Va de en 5 4 afe De burgemeester van Zierikzee, overwegende dat het is voorgekomen dat bekendmakingen door hem gedaan, gedeeltelijk zijn afgescheurd of onlees- baar gemaaktherinnert alien, wie zulks aangaat, aan de bepaling van art. 187 van het wetboek van strafrecht, waarbij op het wederrechtelijk af- scheuren, onleesbaar maken of beschadigen van bekendmakingen van wege het bevoegd gezag in het openbaar gedaan, met het oogmerk om de kennisneming daarvan te beletten of te bemoeilijken, eene gevangenisstraf is bedreigd van ten hoogste eene maand, of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Yolgens te Zaandam ontvangen bericht zou het plan bestaan om schepen uit Hamburg over de Zuiderzee naar die plaats te doen komen, ver- moedelijk met de bedoeling aldus de quarautaine te ontduiken. Niet geringen schrik bracht deze tijding te Zaandam teweeg, vooral toen bekend werd, dat de bewuste schepen reeds Zaterdagmiddag 4^ uur Cuxhaven gepasseerd waren. Het lijdt echter geen twijlel, of er zal door de betrokken autoriteiten worden zorg gedragen, dat of te Nieuwediep bij het begin van het Noord-Hoilandsche kanaal of voor Schellingwoude de gelegenheid tot onmiddellijk op- stoomen wordt afgesneden. Naar aanleiding van cholera-gevallen in Nederlaud voorgekomen, heeft de Oostenrijksche Minister van binnenlandsche zaken het bevel ge- geven dat reizigers uit dat land aan een nauwkeurig onderzoek zullen worden onderworpen. In spoedeischende gevallen moeten de bestuurders van rijksinstellingen, voor zoover de dienst in hunne inrichting dit toelaat, op verzoek van een burge meester, aan dezen onmiddellijk doen toekomen tot hunne inrichting behoorend materieel, noodig voor behandeling, verpleging, de atzondering, de ont- smetting of het vervoer van lijders aan Aziatische cholera of daarvan verdachlen, of voor ontsmettiug of vervoer van besmette goederen. Volgeus verklaring van den heer Hartmans, arts te Dedemsvaart, is aldaar een geval van ernstige cholera nostras voorgekomen. Te Maassluis heeft zich een geval van hevige cholerine voorgedaan bij een meisje van 5 jaren, dat in korten tijd stierf. Door de overheid zijn onmiddellijk maatregelen voor ontsmetting genomen. Te llijsen is een lijder aan cholera nostras over- leden, een man van ongeveer 70 jaar. Maandag werd voor het eerst geneeskundige hulp ingeroepen en Donderdag bezweek de lijder. De geneeskundige inspecteur, Dr. Lubach, is van het geval in kennis gesteld. Ten gemeentehuize aldaar is kosteloos carbol verkrijgbaar terwijl een barak voor 6 bedden wordt aanbesteed. De N. R. Cl. meldt Niet een dag of nacht gaat er in de laatste dagen voorbij of er wordt politiehulp ingeroepen voor personen, die zich ongestela gevoelen of last hebben van krampen en brakingen en zich bevinden in particuliere woningen, hotels enz. Terstond wordt dan de hulp van een dokter ingeroepen, en steeds moet men dan hooren, dat de toestand van den patient niet het minste gevaar opleverten het gebeurt ook wel, dat de patienten reeds ge ruimen tijd lijdende waren aan de verschijnselen, waarvoor nu hulp wordt gevraagd. Somwijlen, zooals nog in den afgeloopen nacht, wordt de patient naar de barak op het exercitieveld gebracht, om daar na korten tijd ontslagen te worden als geheel normaal zijndezelfs is het al voorgekomen, dat zich een landlooper onder het motief van buik- krarnp deed opnemen om onder dak te komen. Niet alleen dat het gezicht van den rijdenden brancard het publiek verontrust maar ook noodeloos wordt hierdoor de reeds toch zware dienst der politie en doktoren verzwaard, terwijl bovendieu, zooals zich in den afgeloopen nacht in het hotel van Stokvis aan de Leuvehaven voordeed, de nasleep van de ontsmetting zoo groot is, dat thans alle kleederen van den in dat hotel verblijvende ter ontsmetting daaruit zijn verwijderd, hoewel nu weder bleek, dat den uit dat logement naar de barak vervoerde niets scheelde. Gevallen van Aziatische cholera zijn buiten het eene vermelde in deze gemeente tot nog toe niet voorgekomen. In het buitenland wordt veelal langdurige quarantaine toegepast op schepen, komende uit havens, waar al is het slechts maar een enkel geval van cholera is voorgekomen, waardoor de scheep- vaart op die havens groot benadeeld wordt. Het is dus ook om die reden voor Ter Neuzeu bijzonder hoog te waardeeren dat aldaar zich nog geen zoodanig geval heeft voorgedaan. Schepen, die anders naar andere havens zouden gaan, komen nu hier. Er wordt gezegd dat de ziekte te Antwerpen weinig beteekent en er aldaar zelfs maar weinig meer over wordt gesproken. Gelukkig als het eerste waar is en de ziekte aldaar spoedig geheel opge- houden zal hebben te bestaan. Juist in den laatsten tijd evenwel is door de regeering bevolen dat op personen uit Antwerpen komende, gedurende 5 dagen geneeskundig toezicht moet worden gehoudeD. Dit stemt wel eenigszins tot nadenken. De toestand van den schildersknecht, die zooals we in ons vorig nummer meldden het onge- luk had van een ladder te vallen, is zoodanig verergerd, dat niettegenstaaude spoedig heelkundige bijstand werd verleend de ongelukkige thans in groot levensgevaar verkeert. Door de arrondissements-rechtbank te Mid- delburg is ter voorziening in de vaceerende betrek- king van deurwaarder bij die rechtbank, ter stand- plaats Hulst, de navolgende voordracht opgemaakt en aan den procureur-generaal bij het gerechtshof te 'sGravenhage toegezonden 1°. Johannes Adriaanse, le klerk ter griffie van het kantongerecht te Middel- burg2°. Isaac Pieter Rosier, procureursklerk te Middelburg3°. Janus Korstanje, procureursklerk te Goes. Bij koninklijk besluit is pensioen verleend aan den heer J. A. Seepen, onderwijzer aau de openbare school te Lamswaarde, ten bedrage van 400 en aan den heer E. Th. Luypen, hoofd der openbare lagere school te Hoofdplaat, ten bedrage van f 617. Hoek. Ds. J. H. van 't Hoff, predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Bomrnel op Overflakkee. Hulst, 13 Sept. In een heden gehouden buiten- gewone vergadering van den gemeenteraad werd met algemeene stemmen besloten de a. s. kermis, welke zou aanvangen op 1 October voor oubepaalden tijd uit te stellen. Op het voorstel van den voorzitter om de jaar- markt, welke op 3 October zou plaats hebben, ook uit te stellen, staakten de stemmen en zal daar- omtrent in een volgende vergadering worden beslist. Hulst. Zondagnacht is door een kwaadwillige hand met een grooten steen een kostbare spiegelruit bij den suikerbakker Willems, alhier, iugeworpen. Niet alleen de ruit, maar ook een paar met suiker- goed gevulde glazen potten, die voor het raam uitgestald stonden, zijn gebroken. De steen is met zoo'n kracht geworpen dat hij door de glazen schutting, die den winkel van eene kamer scheidt, terecht is gekomen. Men is den dader tot nog toe niet op het spoor. Op de markt van Maandag 11. waren alhier aangebracht 31 stuks rundvee, 32 varkens, waarvan respectievelijk verkocht werden 5 en 11 stuls. De boter stond it 1,20 tot 1,25 per KG. en de eieren 0,90 en 0,95 per 26. Al naar men het neemt, antwoordde de jongere broeder. Zonder je is die aangelegenheid tenminste niet te regelen. Wel, laten wij er dan bij gaan zitten en vertel me de zaak. De broeders namen weer in hun luierstoelen plaats, en Eduard keek zijn broeder opmerkzaam aan, terwijl deze naar een passend begin voor het gesprek scheen te zoeken. Willy von Altenbrak was nauwelijks twee jaren jonger dan zijn broeder. Groot en krachtig als hij was kleedde hem zijn uniform zeer goed. Zijn gelaat was bijzonder schoon, bijna al te schoon voor een man en voor de groote gestalte van een officier der kurassiers. Zijn bruine oogen schitterden somsalsopflikkerendedwaallichtjes en verriedeu daardoor zijn on vast karakter. Wdly was een genotziek man, een vroolijke Prans, een goed kameraad bij prettige gelegenhedeu, maar een vriend op wien men in den nood niet kan vertrouwen. Hij was in gezelschappen aangenaam van omgang, en wegens zijn vroolijke scherts zag men hem gaarne. Echter gaf hij spoedig toe aan zijn iDdrukken, al waren die ook slechts oppervlakkighij werd licht meegesleept, hij boog spoedig voor anderen, wier wil sterker was dan de zijne. Zoo was het karakter van Willy, den schitterenden officier, dien meu overal gaarne ontving en die geen grooter vijand had dan de zwakheid van zijn eigen karakter. Die zwakheid had den levCnslustigen officier reeds in raenige moeilijkheid gebracht en had hem bijna geheel tot slaaf gemaakt van zijn schoone, trotsche vrouw, die een sterken wil had en verstaudig genoeg was eenige kleine onregelmatigheden van haar edit genoot door de vingers te zien. Van der jeugd aan waren de broeders door vriendschap nauw vereenigd. Steeds hadden zij een onbeperkt vertrouwen in elkander gesteld alleen in de laatste jaren was dit eenigszins verminderd, eensdeels omdut Willy afhankelijk was geworden van zijn vrouw, anderdeels, omdat Eduard meende zijn verhouding tot Margherita voor zijn broeder verborgen te moeten houden. Maar Eduard was nu vast besloten aan zijn broeder zijn geheim mede te deelendeze moest hem lielpen de moeilijkheden te overwinuen, die aan de openbaar- making van zijn geheim huwelijk in den weg stonden. Maar Willy weifelde nog altijd om het gesprek te beginnen toen legde Eduard zijn hand op den arm van zijn broeder en zeiKomaan, Willy, wat heb je op het hart Wij hebben lang geen geheimen voor elkaar ge'nad, zoo moet het voortaan weer worden: Ik heb je ook iets mede te deelen, en wie weet of mijn rekening met de grootste is. Ben je misschien om geld verlegen Willy kuchte. Je weet, Eduard, dat mijn vrouw geen groot vermogen bezit. Vader heeft me wel mijn moederlijk erfdeel uitbetaald, maar de rente daarvan en van Rogalla's klein vermogen waren niet toereikende voor onze huishouding, wij moesten het kapitaal aanspreken. Kort en goed wij bezitteu niets meer. (Wordt vervolgd.) Philippine. Ofschoon in kleine gemeenten als deze gezelschappen tot nut en vermaak, wegens de weinige levensvatbaarheid kort na hunne oprichting uit elkander spatten, kunneu wij als eene bijzon- derheid nmdedeelen, dat het gezelschap onder de zinspreuk ^Luctor et Emergo" den 9 Sept. jl. zich in een 25jarig bestaan kon verheugeu. Als bewijs van goede verstandhouding onder de leden, dient nog gemeld dat van de oprichters de heeren V. N. Yoerman en L. J. de Mulder nog altijd dezelfde betrekkingen in het bestuur bekleeden. Philippine. Door de heerschende ziekte is de handel in mosselen onbeduidend. Verleden jaar, omtrent dezen tijd kon men op eene verzending rekening van twee tot drie duizend balen per week, nu gaan er eenige honderden weg. Ook de pnjzen zijn daardoor van 4 tot 2£ francs gedaald. De visschers zenden daarom hunne knechts voor een paar weken naar de perceelen in de Ooster-Schelde om die te bewerken en te bezaaien en hebben ruimschoots gelegenheid die zelf te bezoeken. Hierdoor, en door eene lichte ongesteldheid van het hoofd der gemeente, was dan ook de gemeenteraad van Woensdag jl. onvoltallig Wij schrijven dit, om andere, minder edele gevolgtrekkingen geen ingang te doen vinden. In deze gemeente heeft zich een geval van typhus voorgedaan. Naar men verneemt is de lijder eenigszins herstellende. Iioewacht. Dank zij de politiemacht zoowel op het Belgische als op het Hollandsche gedeelte dezer gemeente aanwezig, hebben er Zondag na het eindigen der kerkelijke diensten geene vechtpartijen plaats gehad. Wel was het wat rumoerig op het Belgisch gedeelte en hadden de gewone Belgische voorvechters een zevental goed gebouwde vreemde schippers ontbodendoch acht Belgische en zes Hollandsche marechaussees wisten de orde te hand- haven zoodat er niets bijzonders voorviel. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Sept, de volgende vonnissen uitgesproken J. B. d. K., oud 28 j., werkman te Overslag, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. L. B., werkman te Overslag, is wegens mishande- ling veroord. tot 7 dagen gevangenisstraf. A. C. L., oud 29 j., huisvr. van L. v. H zonder beroep te Hulst, is wegens overtreding van 's rijksbelastingen veroord. tot 3 dagen gevang. D. v. D., huisvr. van J. R., te St. Jansteen, is wegens als voreu veroord. tot 7 dagen gevang. A. v. O., parapluiekoopman te Zuiddorpe, is wegens als voren veroord. tot 7 dagen gevang. A. R., arbeider te Clinge, is wegens als voren veroord. tot 3 maanden gevang. en f 10 boete of 10 dagen hecht. E. V. M., te Clinge, is wegens als voren veroord. tot 3 maauden gevang. en f 10 boete of 10 dagen hecht. Bij openbare veiling te Zierikzee zijn thans de eigendommen en rechten van de ontbonden naamlooze veunootschapvMaatschappij voor Oes- tercultuur aan den Val te Zierikzee," verkocht voor f 4100. De muziekdirecteur J. C. Boers te Delft, die, naar wij weteu, op groud van de in de Tweede Kamer daarover gevoerde discussie, zijne benoeming tot ridder van de Oranje Nassauorde niet aanvaardde, ontving desniettegenstaande het kruis toch toege zonden van de kanselarij. Een welmeenende brievenbesteller beijverde zich 's morgens vroeg het couvert met het gewichtige eereteeken te bezorgen en vroeg in naam van den zijne beroemde mannen huldigenden staat, 75 cents belooning (porto) voor het brengen van het cadeautje. De eerbiedwaardige grijsaard hield tot groote verbaziug van den postbeambte de hand op de beurs en verzocht hem goedmoedig lacbend de verrassing maar weer mede te nemen. Blijkens te .Rotterdam ontvangen bericht, heeft Matheo Dominici, die een paar maanden ge- leden aldaar werd aangehouden wegens het in ver- schillende winkels uitgeven van valsche gouden tientjes, te Brussel een medeplichtige gehad, die thans daar is aangehouden. Omtrent het verblijf, het doen en laten en de omstandigheden, waaron- der de aanhouding van Dominici te Rotterdam plaats vond, zijn thans door de Brusselsche justitie inlichtingen gevraagd. Eergisterenmiddag scheen Hilversum een ingenomen vesting. Uit het Larensche kamp waren, naar men zegt, drie of vier honderd militairen aangekomen, om te bewijzen, dat zij zich niet geliefden te storen aan de bevelen der politie, die vereden week aan eenige soldaten het zingen had verboden. Ditmaal werd er dan ook gezongen, en, als gevolg daarvan, geklopt. Het waren vooral de in de legerplaats verblijf houdende grenadiers en jagers, die het dorp zoo onrustig maakten, dat de politie handelend moest optreden. Van weerskanten regende het slagen, en aan beiden zijden werden er gewond. Voor twee agenten moest geneeskundige hulp worden inge roepen. Toen een overste op het terrein verscheen werden voor de herbergeu wachten uitgezet en de militairen aangemaand zich te verspreiden. Toch werd 's avonds om 8 uur aan den Laarderweg nog den fabrieksarbeider T. V. door een jager korporaal het hoofd te bloeden geslagen. Ter geruststelling van bierdrinkers, deelt de directie van de Kon. Nederl. Beiersch-bierbrouwerij te Amsterdam, mede, dat volgens prof. Eorster en blijkens onderzoekingen door hem gedaan, cholera- bacterien, die in Beiersch bier werden gebracht, daarin binnen twee dagen dood gingen. Men be- deuke verder, dat bij de bereiding van bier het daarvoor benoodigde water meermalen sterk gekookt wordt en derhalve vrij is van ziektekiemen. Sequah, die hier te lande, wil hij zich niet aan overtreding der geneeskundige wetten schuldig maken, altijd bijgestaan werd door een gediplomeerd dokter, hbeft zich Donderdag te Deventer (volgens de Zwolsche Ct.), aan een overtreding schuldig gemaakt, waarbij niemand hem assisteeren kon om door de mazen te kruipen. Hartstochtelijk liefhebber van visschen en jagen, is hij, wel voorzieu van een akte, brutaal weg in de nabijheid dier stad gaau jagen, op gronden waarvan de jacht gepacht was door Jhr. Teding van Berkhout. Een jachtliefhebber le Deventer hiervan onder- richt, verwittigde per telefoon den burgemeester van Voorst, die er direct twee veldwachters op afzond, om zoo noodig te verbaliseeren. Dit ge- lukte dan ook al vrij spoedig. Reeds zoover de Hollandsche taal machtig, begreep hij hun beiden zeer goed, na afloop waarvan hij direct naar huis is gegaan en daarna op reis. Alzoo zal hij voor dit delict terecht moeten staan voor den kantonrechter te Apeldoorn. Te Breda is uit de kathedraal ontvreemd het kruis met zilveren corpus van het altaar. Het vermiste kruisbeeld, hebbende ongeveer eene hoogte van 15 a 20 cM. was van zilver en het kruis van zwart gekleurd hout. Blijkbaar is het kruis van het voetstuk ge broken, daar dit laatste achter eeu stoel in eene zij bank gevonden werd. De politie heeft een onderzoek ingesteld, zonder evenwel nog iets van den dader te ontdekken. - Te Hamburg zijn van Zaterdagmiddag tot Zondagmiddag 310 nieuwe cholerazieken en 161 sterfgevallen opgegeven. Te Parijs zijn Vrijdag voorgekomen 79 nieuwe ziektegevalien in de stad en banlieu samen en 44 sterfgevallen. Zaterdag 32 ziektegevalien en 12 sterfgevallen in de stad zelf en in de banlieu respectievelijk 20 en 18. Te Havre 8 zieken en 6 aooden. Te Antwerpen werden eergisteren 5 gevallen an cholera aangemeld er stierven dien dag twee choleralijders, terwijl twee als hersteld werden ontslagen. Uit New-York wordt bericht, dat Zaterdag de Zaandam van Amsterdam aangekomen is zonder zieken, dat de Obdarn van Rotterdam is ontslagen uit de quarantaine, dat de Lachampague en Aurania zijn aangekomen, naar men meent zonder zieken aan boord, dat aan boord van de Scandia Zaterdag weer 11 nieuwe gevallen zich hebben voorgedaan, terwijl twee van de passagiers op het eiland Swinbure zijn overleden. Het is thans bekend dat de ziekte daar aan boord is uitgebroken kort na het vertrek uit Hamburg. Binnen een week waren 39 personen er door aangetast, de lijken der overledenen werden over boord gegooid. Eergisteren deden zich weer 3 gevallen aan boord voor en twee lijders kwamen te sterven. De gouverneur van Fire-eiland stond de lauding aldaar toe van de passagiers die wegens de cholera aan boord hadden moeten blijven. De Kaiser Wllhelm II is biuneugekomen met alles wel aan boord. Een deftig Hamburger, die 't gevaar wilde ontgaan in zijn vaderstad tegen wil en dank als verdachte naar een cholera-hospitaal te worden gebracht, ging naar den trein en vertrok naar Erfurt. Aan 't station werd hij evenals de andere reizigers door de gezondheidscommissie opgewacht. Hij en zijn bagage moesten naar het hospitaal om te worden ontsmet. Daartegen verzette de man, die zich volkomen gezond voelde, zich hevig, doch een paar stevige vuisten pakten hem beet, duwden hem in een rijtuig en zoo werd hij naar't hospitaal gebracht, om de kuur te ondergaan. Na de be handeling deelde de Hamburger, vreeselijk opge- wonden mede, dat hij geeu minuut langer wilde blijven in een stad, waar de vreemdelingen zoo onheusch werden bejegend. Hij liep altijd nog moppereud naar 't station, nam een biljet naar Gotha en vertrok. In Gotha was echter ook een gezondheidscommissie, die er op aandrong dat de Hamburger zich zou laten ontsmetten. Het gaf niets of de man zich verweerde, en mededeeldo dat hij vier uur geleden te Erfurt ontsmet was. Hij had in zijn drift vergeten, te Erfurt een bewijsstuk te vragen en moest nogmaals de be handeling ondergaan. Als hij nu nog cholera krijgt, kan hij het waarlijk niet aan 't verwaarloozen van voorzorgs- maatregelen wijteu. Trekking van Maandag 12 September. Sde klasse. lste lijst. Prijzen van 100 en daarboven. No. 3687 1000. No. 9223 f 400. No. 852 10763 200. No 3424 5416 7203 10647 11656 17153 19388 20177 100 9 Be En Be Ru No No 11 Be i No 12 Er 9 Er 10 Nc De Er 11 Er Be i 9 Er 10 R F E 11 N 12 D D E 10 E E D E 11 R E

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2