Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2851. Woensdag 7 September 1892. BKKKNUMAKING. 21""' QBHMSKUflDIGffl BESTEDING. 32e Jaargang. abonnement- De Burgemeester der gemeente Tor i\euzen te besteden: Het Huis Altenbrak. Binnenland. Het verbouwen en inrichten eener woning tot Gemeentehuis en Secre- tarie. folitieU Overzicht. FEUILLETON. 3) TER \Eim.S( HE 01 RUT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Pranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTlEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel vertninderden prijs. Oit blail verscliijnt Oinsiltiff- en Vrijaiajfavonat by den nitgevep 3. V A HT It i: S A ST n E te Ter Keuien. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeeuteraad is belegd tegen YVoensdag den 7 September 1892, des voormiddags ten 9j ure. Ter Neuzen, den 6 September 1892. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken, ter voldoening aan 's Raads besluit van heden, bekend, dat gele- geuheid bestaat tot aanstelling van eenen voor den gemeentedienst. De gemeente, tellende ongeveer 7000 zielen, neemt voortdurend in bevolking en ontwikkeling toe, is gelegen aan 2 groote spoorweglijnen en heeft eene zeer uitgebreide scheepvaart. Ter Neuzen, 26 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A VAN BOVEN, Burgimeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ELLEWOUTS- DIJK, zullcn op Viijdajr 16 September a. s., des voormiddags ten 10 ure, bij inschrijving trachteu Aanwijzing op Zaterdag 10 September, van 1012 ure, door den bouwkundige J. Scheele Dz., te Ter Neuzen, alwaar inlichtingen te bekomen zijn. Het bestek en de teekening zijn in het gemeente huis ter inzage gedeponeerd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. VAN DER BENT, Burgemeester. J. BRUINOOGE, Wethouder. De ijver en de nadruk, door het Russische blad de Nowoje Wremja aan den dag gelegd bij haar betoogen ter verzekering dat minister Von Giers' aanwezigheid te Aix-les-Bains, in het hartje van Prankrijk, niets, heelemanl niets te beteekeneu heeft uit een politick oogpunt, zou een andere natie dan de Eransche allicht kunnen kwetsen,'t is alsof Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. Ouwillekeurig moest hij weer denken aan het gesprek, dat hij dien middag met haar gevoerd had en aan hetgeen hij haar bij zijn vertrek had gezegd. Onder den indruk daarvan schreef hij aan het slot van zijn brief Mocht mijn vader sterven, dan zal ik bij mijn oprechte droefenis toch den troost hebben, dat ik mijn vrouw en kinderen de hun toekomende plaats lan geven, zonder de noodzakelijkheid van mijn vader ten diepste te bedroeven. Ik kan je thans nog niet schrijveu, hoe ik mij nu onze toekomst voor- stel, al mijn gedachten zijn op mijn zieken vader gericht. Aan hem behooren nu al mijn gevoelens, vergeef me daarom, lieve vrouw, wanneer ik je eerst over eenige dagen nadere, vaste berichten kan geven. Je goed hart zal mij begrijpen. Vaarwel tot spoedig wederziens. Kus de kinderen hartelijk voor hun vader. Met een diepen zucht stond Eduard op. Hendrik was binnengetreden en wachtte bij de deur op de bevelen van zijn heer. De ritmeester trad op hem toe en legde de hand op zijn schouder, terwijl de oppasser hem trouwhartig aankeek. men in Ruslands hoogste kringen een al te groote intimiteit tusschen de regeeringsbeambten in't alge meen en tusschen de ministers in 't bijzonder, ducht, alsof men het onbeschreven verdrag liefst niet in 'topenbaar wil bevestigd zien door de manifestation van enthousiasten. Het reeds genoemle blad zegt, dat minister Von Giers veel te ziek is om zich met de politiek bezig te houden en een toespeling op de mogelijkheid, dat de titularis vau buitenlandsche zaken nog in den herfst dezes jaars zijn congd zal nemen, is ook niet zonder beteekeuis. De zoozeer met elkander in tegenspraak zijnde berichten omtrent 's Duitschen Keizers laatste uit- latingen met betrekking tot den diensttijd, alsmede het amalgama van nieuwtjes over de nieuwe leger- wet, hadden zoo geleidelijk weg tot de alleszins logische gevolgtrekkiug geleid 't is in de leidende kringen niet pluis, de heereu kunnen 't met elkaar niet eens worden. Allerlei geruchten, die het moet gezegd gedeeltelijk wel een schijntje van mogelijkheid en waarschijnlijkheid droegen, werden verspreid en ooder die vele een, dat zoo ernstig was, dat de vertrouwbare Nordd. Allg. Ztg. het nuttig en noodig achtte te verklareu, dat er in regeeringskriugen geeu verschil van meening bestaat, noch met betrekking tot den datum vau samen- roeping van Landdag en Rijksdag, noch ten aanzieu vau de aan de wetgevende lichamen voor te leggen wetsvoorstellen. Zoo'n verzekering, hoe vaag dan ook, is altijd nog beter dan niets, rnaar of de geruchten van verdeeldheid tusschen Caprivi en Von Miquell de eerste ijverend voor de nieuwe militaire wet, de laatste aandoenlijk bezor^d voor het heil en het welslagen van zijn geesteskinderen de belasting-voorstellen er door zullen verdwijnen, of de kansen op een crisis binnen korter of langer tijd, minder veelvuldig zullen worden besproken, valt te betwijfelen. Dat Von Caprivi van zijn kaut de legerwet zoo spoedig mogelijk er door wil jagen en dat Von Miqueli de stemming van de Pruisische belastingplichtigen bij legerverhooging hoogst ongur.stig acbt ora met hervormingsplannen voor den dag te kotnen, valt te begrijpen en elkeen is bedacht op zelfbehoudoubaatzuehtigheid en hulpvanrdigheid zijn zeldzame plantjes in de politieke gaarde 't Begint de aandacht te trekken, dat in Italie alles zoo rustig blijl't dat men omtrent de ver- kiezingen, welke door Giolitti's aftreding onver- mijdelijk zijn geworden, niets hoort en terwijl toch voor 't eiud vau November alles moet zijn afge- loopen, omdat de Kamer onmiddellijk na haar samenkomst zal hehben te behandelen niet alleen het budget van het volgend dienstjaar maar ook de beraadslaging moet openen over de loopende begrooting, van welk karweitje de nu nog in functie zijnde afgevaardigden zich hebben afgemaakt. De Hendrik, begon de ritmeester, je bent een brave borst, ik weet dat je me trouw bent. Ik moet voor eenigen tijd op reis, mijn vader ligt op ster ven. Ik heb hier niemand, die daarbuiten je weet wel, wat ik bedoel die daar buiten een oog in 't zeil houdt. Ik kan Johan niet uitzenden, hij moet hier bij het escadron blijven, maar jij bent geen soldaat meer, dus je bebt vrijen tijd. Ga elken dag eens naar buiten en zie, of er wat hapert. Je bent dikwijls genoeg met me bij mevrouw Montelli geweest, je kent de kinderen Nu, of ik ze ken, mijnheer De kleine Eduard is altijd dol, wanneer ik met de paarden kom. Een vluchtig lachje gleed over het ernstige gelaat van den officier. Nu goed, sprak hij, rijd dan morgen vroeg uit en breng dezen brief aan mevrouw Montelli. BreDg haar nogmaals mijn groeten en zeg, dat ik van nacht met den sneltrein van elf uur vertrokken ben. Je kunt er dan den geheeleu dag blijven en als je lust hebt, mag je den kleinen Eduard een uurtje les geven in het paardrijden. Dat zal gebeuren, mijnheer. Ik zal Zerline mee- nemen, dat is een raak dier, daar zou mevrouw Montelli zelfs op kunnen rijden. Goed, goed, en ga dan elken dag de bevelen van mevrouw Montelli vragen. Het zal je geen schade zijn. Oh mijnheerdaar denk ik niet aan dat doe ik met plezier. keeren zouden gedurende de eerstvolgende drie of vier weken dan werkelijk nog niet met hun handen in hun schoot behoeven te zitten twee begrootingen en de fiuancieele kwestie in Italie te behandelen binnen een maand (voor kerstmis gaat men natuur- lijk met vacantie) zou al heel kranig zijn. De stilzwijgendheid van het gouveruemeut begiunen sommigen verdacht te vinden en men wil er op aaudriugen, dat Giolitti zich eens onomwonden zal uitlaten omtrent den wil der regeering als zij 't zelf weet Voor 't oogenblik kan Giolitti en kunnen zijn helpers zich verheugen in den hun toegezegden steun van Crispi en Zanardelli met hun aanhang. De Eransche regeering heeft in overleg met de Belgische eindelijk het noodige gedaan, om aan de voortdurende oulusteu in de Noordelijke departe- menten tusschen werklieden der beide natien een eind te maken. In het gehucht Bollons bij Rou- baix zijn een 40tal gendarmes gestationeerd, aan de andere zijde der grens houden 14 Belgische gendarmes de wacht, zoodat op de verschillende wegen in den omtrek behoorlijk toezicht gehouden wordt, om mogelijke vechtpartijen onmiddellijk te onderdrukken. Men heeft voorts 8 personen, die 't meest tot de onlusten hebben bijgedragen, ge- arresteerd onder hen bevondeu zich twee vrouwen en verschillende oude bekenden der j ustitie. De afgevaardigde Basly confereerde met den minister Loubet over den toestandvolgens hem was de rust er reeds weder verzekerd, maar behoorde de regeering te zorgen, dat de concurrentie der Belgische mijnwerkers werd gefnuikt. Hij heeft zijn voornemen aangekondigd om bij den terugkeer der Kamer in October deswege te interpelleeren. De redacteur der Rep. fr. heeft in een Engelsch tijdsehrift, de New Review, een artikel geschreven over de ontruiming van Egypte. De heer Reinach erkent, dat geen Franschmau verwacht, dat de eerste handeling van Gladstone's regeering de ontruiming van Egypte zal zijnmaar hij gelooft, dat lord Roseberry de politiek, tot nog toe tegenover Erankrijk gevolgd, zal moeten wijzigen en hierdoor zal de verhouding tusschen de beide landen worden verbeterd. De Morning post vindt, dat het een troost is, dat de Eranscben niet meer de onmiddellijke ont- ruimiug van Egypte verlangenzij stellen zich nu tevreden met de onzijdigverklaring van het Suez- kanaal en het Nijldal om van Egypte een soort Belgie te maken. De heer Reinach, zegt het blad, heeft gelijk, als hij zegt, dat Engeland de orde in Egypte heeft geschapen, maar evenzeer zal ieder, die Egypte kent, moeten toegeven, dat dadelijk de chaos zal terugkeeren, als de Eugelsche troepen worden teruggeroepen. En dar,Hendrik je zwijgt hoor. Zelfs met Johan moet je er niet over spreken. Ik zal wel oppassen, mijnheer. Dat is dus afgesproken, Hendrik Ik reken op je. Dat kan u gerust doen, ritmeester Nu goed, ik vertrouw op je. Je kunt gaan maar neer.Deze papieren Eduard nam uit zijn schrijftafel een groot verze- geld parket en hield dit weifelend in de hand. Peinzend liet hij zijn oogen rusten op deze woorden, die hij zelf geschreven hadAan mijn echtge- noote Margherita von Altenbrak, geboren Montelli. Bevattende onze huwelijks-akte en mijn testament. Ed. von Altenbrak. Neen, sprak hij toen met een zucht, je kunt gaan, ik heb niets meer voor je. Het wordt tijd, dat ik me gereed raaak voor de reis. Hendrik ging heen en de ritmeester verborg het pakket in den borstzak van zijn jas. Ik zal die papieren bij me houden, mompelde hij. Marghe rita is zoo onervaren in zulke zaken, bij mij zijn ze veiliger, en wie weet, of ik ze op het slot Al tenbrak niet noodig heb. Johan verscheen nu om te melden, dat het rijtuig voor de deur wachtte. Weinig minuten later reed Eduard von Altenbrak in draf naar het Potsdammer station, waar hij plaats nam in den sneltrein naar Maagdenburg. Het was een beldere zoele zomernacht. In het westen stapelden zich zwarte onweerswolken op en Onze Koninginnen worden begin October, den 3den, te Weimar verwacht, om daar de gouden bruiloft van den Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Weimar, oom en tante der kleine Koningin, op 8 Oct. bij te wonen. Den 6den October worden te Weimar voor hetzelfde doel verwacht de Keizer van Duitschland, het Saksische Koningspaar, de groothertog van Baden, de Prins-Rsgent van Brunswijk, enz. enz. De feesten zullen duren van 5 tot 10 October. Door den Minister van Binn. zaken is bepaald, dat voor rekening van het rijk twee nieuwe houten barakken zullen gebouwd worden voor lijders aan besmettelijke ziekten, waarvan de eene aan het grensstation Venloo en de aodere aan het grens- station Bijdel (aan de lijn Antwerpen-Roermond- Gladbach) zal opgeslagen worden. De maatregel van inwendig bestuur, houdende voorschriften ter voorkoming van de overbrenging der cholera aan de grenzen, heeft den Raad van State verlaten en zal spoedig in de Staatscourant verschijnen. Naar aanleiding van het door den gemeenteraad van Zierikzee geuomen besluit tot uitstel der kermis heeft Zondag aldaar een voiksoploop plaats gehad, die tot middernacht voortduurde en waarbij eenige baldadigheden voorvielen. De politie en justitie traden krachtig op. Gisteren zijn van Middelburg naar die gemeente vertrokken elf rijksveldwachters, onder geleide van den brigadier-majoor, teneinde aldaar bij eventueele meerdere opstootjes de politie behulpzaam te zijn bij het handhaven der orde. Een der practische vruchten van de gehouden conferentie te Neerbosch is, dat er eene commissie benoemd is tot het oprichten eener kolonie voor bedelaars. Deze commissie bestaat uit de heeren J. van 't Lindenhout te Neerbosch, Jhr. L. Roos- male Nepveu te Doom, Jhr. Dr. L. de Geer te Velp, J. Verbrugh te Velp en H. J. Koper te Hees en zal trachten eene kolonie voor bedelaars en landlooopers te plaatsen op een onzer nog niet ontgonnen heidevelden. Het plan is hen daar onder Christelijke tucht te brengen en hun hand- werken te leeren, om hen zoodoende in het maat- schappelijk leven terug te voeren. In Drenthe beloopen thans de landbouwers hoe langs zoo meer schade door den overvloed van wild. De uitgestrekte jachten waren daar jaren ach- tereen slechts aan enkele heeren verhuurd, zoodat de wildstand langzamerhand een hoogte bereikte als nog nooit te voren. De kool—knollen-, koren- en boekweitvelden nu en dan verlichtte een bliksemstraal het dnistere landschapj in de verte hoorde men den donder rommelen. Eduard von Altenbrak leunde in een hoek van de coupe en staarde ernstig naar buiten op het voorbij vliegeude landschap. De trein stopte slechts aan weinige stations. De dorpen en kleine steden waar de sneltrein langs vloog, lagen alle in diepe rust, evenals de donkere deunenbosschen aan beide zijden van de spoorbaan. In ernstig gepeins verzonken overdacht de jonge officier zijn geheelen levensloop. Overmoedig was hij het leven ingegaan met duizend wenschen en begeerten. Hij behoefde zich echter niet meer te verwijten dan zijn kameraden en standgenooten. Het leven in de voorname gezelschappen, in het casino en op de renbaan had zijn eerste jaren als officier in beslag genomen. Toen was de oorlog van 1864 gekomen. Met geestdrift was hij ten strijde getrokken zoo had hij ook twee jaar later in den slag bij Koniggriitz gevochten, tot hij door een vijandelijken degen werd getroffen. Die wond wierp hem op een ziekbed, dat maanden lang duurde. Iu den stillen tijd, dat zijn wond rustig moest genezen, was menige ernstige gedachte bij hem op- gekomen, zijn karakter was toen gevormd en had vastheid verkregen hij zag nu met half verachtend, half rouwmoedig grimlachen terug op de in dwaas- heid verspilde jaren. In dienzelfden tijd stierf zijn moederhij had haar innig liefgehad, hij was haar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1