r i i j 'fll i Gemengde berichten. ^11 TER VEI /J'Y. 3 September 1892. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Middelburg. 1880 geeft ons de volgende cijfers In 1880 57 botsingen 67 u 1881 60 n 63 u 1882 41 n 44 1883 25 37 1884 21 39 1885 25 26 1886 9 21 1887 8 31 1888 19 n 31 1889 13 n 19 n 1890 21 29 risicc wsmmmm mm Deze vraag werd toestemmend beantwoord met 35 tegen 13 stemmen. Daardoor vervielen de vraagpunten II en III. IV. Moet de in vraag I bedoelde persoon zij n de gebruiker van den groitd als zoodanig? Deze vraag werd outkennend beantwoord met 32 tegen 15 stemmen. Daarentegen werd met 28 tegen 15 stemmen beslist, dat de in casu bedoelde persoon moet zijn de gebruiker, voorzoover hij dengeen, aan wien hij zijn gebruiksrecht ontleent, die bevoegdheid Diet heeft afgestaan. Hiermee was punt c van vraag IV vervallen. V. Moet de afschaffing der heerlijke jachtrechteu, met schadeloosstelling der rechthebbenden, van staatswege worden bevorderd? Deze vraag werd zonder hoofdelijke stemming toestemmend beantwoord. VI. Moet dengeen, wien door het wild schade wordt toegebracht, de bevoegdheid worden verleend die schade te verhaleu naar regelen door de wet te stellen Over deze vraag werd niet gestemd. VII. Moet het bemachtigen van wild op eens anders grond zonder toestemming van dezen straf- baar zijn Zonder hoofdelijke stemming toestemmend beant woord. De kermissen te Roozendaal, Herkingen, Dalfsen, 's Hertogenbosch, Aalsmeer, Weesp, Maas tricht en Zierikzee, in deze en volgende week invallende, zijn, met het oog op de voorgekomen gevallen van cholera in eukele plaatsen van ons vaderland, geschorst. Te Zierikzee werd in een gisteren gehouden spoedeischende gemeenteraadszitting, op voorstel van 4 raadsleden, het besluit tot uitstel der kermis met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Bij gelegenheid van den 12ieD jaardag van H. M. onze Koningin wapperde uit openbare en vele particuliere gebouwen alhier de natiouale drie- kleur. Des avonds gaf het muziekgezelschap Apollo een concert op het Marktplein. Bij Kon. besluit van 18 Augustus 1892, N° 35 zijn goedgekeurd de Statuten der sedert 1 Juli jl. alhier bestaande societeit »Harmonie" en is dus deze vereeniging als rechtspersoon erkend. Zooals men weet is deze vereeniging gevestigd in het vNederlandsch logement." Wij willen voor de leden van den „Theetuin het oog vestigen op de in dit blad voorkomende aunonce van het concert op a. s. Zondag. Naar men hoort zou dit Harmonie-gezelschap een der beste in Belgie zijn en wordt een groot program ma ten gehoore gebracht. Wij willen hopen op goed weder. Bij de gehouden onderwijs-examens, zijn ge- slaagd te 's Graveuhage, in de Fransche taal mej. A. W. A. Noest te Ter Neuzen, en te Breda, voor de hoofdacte de heer F. Remerj te Zuiddorpe. Axel. Gemeenteraadszitting van Dinsdag 30 Augustus. Yoorzitter de heer D. J. Oggel. Aanwezig de heeren C. N. Jansen van Rosendaal, R. van de Ree, L. van Dixhoorn, P. Dieleman, P. Dregmans, J. Wolfert, P. Koster, M. A. Smies, L. Lamaitre en D. J. Oggel, leden en J. A. van Vessem, aecretaris. Afwezig de heer S. van Hoeve. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. 1. Wordt mededeeling gedaan van de volgende'ingekomen stukken a. Brief van den heer V. G. F. Hendriks te Oosterbout, dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aan de openbare school alhier aanneemt b. Brief van den heer P. A. Bloijs van Treslong te Sint Jan Steen, dat hij tengevolge eener benoeming tot onderwijzer te Lekkerkerk voor de betrekking van onderwijzer aan de o. 1. school alhier bedankt. Beide worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Vaststellen gemeenterekening over 1891. De voorzitter verzoekt de commissie belast met het onder- zoek, hieromtrent verslag uit te brengen, waarop door den heer C. N. Jansen van Rosendaal namens de commissie wordt gerapporteerd, dat daarop geene aanmerkingen zijn en adviseert tot goedkeuring. Hierna wordt de rekening met algemeene stemmen goed gekeurd in ontvang op f 21347,991 en in uitgaaf op 20130,031, een batig saldo alzoo van 1217,96. 3. Begrooting algemeen burgerlijk armbestuur voor 1893. De voorzitter verzoekt de commissie belast met het onder- zoek, hieromtrent verslag uit te brengen, waarop door den heer P. Dieleman namens de commissie wordt gerapporteerd tmmmm— ■'■n.iwmwmat' n. Eduard von Altenbrak trad haastig in zijn zit- kamer. A1 kreeg hij ook meermalen telegrammen van vrienden ot bloedverwanten, zoodat hij over de ontvangst van een telegram niet verwonderd behoefde te zijn, toch beving hem hij wist zelf niet waarom een zekere onrust, en voor dat hij een oog wierp in het orderboek, opende hij haastig het telegram. "Verschrikt deinsde hij terug, hij verbleekte. Het telegram luiddeKom dadelijk. Vader ligt hopeloos ziek. Willy. Het telegram kwam van zijn jongeren broeder, die op het oogenblik met verlof op het slot Alten brak was. De jonge man loosde een dicpen zucht en sloeg de hand voor zijn oogen, waarin de tranen opwelden. Johan keek zijn heer verwonderd aan. Heeft mijuheer nog iets te beveleu vroeg hij na een poos. Het gezelschapscostuum heb ik in de slaap- kamer gereed gelegd. Van gezelschapsbezoeken komt van avond niets, Johan, antwoordde de ritmeester droevig. Ik heb bericht ontvangen, dat mijn vader zwaar ziek is ik moet nog bedeu nacht vertrekken. Pak mijn kleine handkoffer en ga dan een rijtuig bestellen. dat daarop geene aanmerkingon zijn en adviseert tot goedkeuring. Hierna wordt de begrooting met algemeene stemmen goed gekeurd in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 2323,06. 4. Wordt aangeboden de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1893. De voorzitter benoemt tot onderzoek hiervan de heeren J. Wolfert, P. Dieleman en P. Koster. 5. Met algemeene stemmen wordt besloten tot af- en over- sehrijving van posten op de begrooting van 1892 tot een bedrag van /0,07 wegens meerdere uitgaven voor polderlasten. 6. Om te worden geplaatst op de opgave om tot zetter voor 'a Rijks directe belastingen te kunnen worden benoemd worden gekozen de heeren C. N. Jansen van Rosendaal, J. Wolfert (aftredende leden) M. A. Smies en J. M. Dregmans. 7. Benoeming onderwijzer. De voorzitter deelt mede, dat door het bedanken van den heer P. A. Bloijs van Treslong een nieuwe oproeping is gedaan en zich twee sollicitanten hebben aangemeld nl. de heeren L. J. Piree van Sluis en J. C. Jansen van Hontenisse. Vervolgens wordt voorlezing gedaan van de verzoekschriften alsmede van de adviezen van het hoofd der o. 1. school alhier en van den heer arrondissements-schoolopziener. In beide adviezen wordt de heer Jansen als de meest geschikte aanbevolen. Wordt overgelegd de voordracht hierop staat no. I de heer J. C. Jansen en no. 2 de heer L. J. Piree. Tot stemming overgaande wordt de heer J. C. Jansen met algemeene stemmen benoemd en de indiensttreding bepaald op 1 Oct. e. k. 8. Rekwest van de bestunrsleden van het fanfarengezelschap Concordia" te Axel, houdende verzoek om toestemming te verleenen, tot het plaatsen van eene kiosk of muziektent op het marktplein alhier. Na eenige gedachtenwisseling wordt met algemeene stemmen besloten het terrein kosteloos tot wederopzeggens toe af te staan onder voorwaarde, dat de kiosk zal geplaatst worden op het midden van de markt en dat er des Zondags geen muziekuitvoeringen of andere ver- tooningen op zullen mogen worden gegeven. De vergadering wordt hierop gesloten. Zuiddorpe, 30 Aug. De gemeenteraad hield heden eene openbare vergadering waarin met alge meene stemmen werd besloten bij de regeering de uoodige pogingen aan te weuden tot het bekomen eener telefoonlijn. In verbarid met de menigvuldige klachten omtrent de slechte en ongeregelde postdienstregeling alhier werd mede met algemeene stemmen besloten hierover met den heer inspecteur der posterijen in onder- handeling te treden en zoo dit onverhoopt niet mocht helpen, zich te wenden tot het Departement van waterstaat, handel en nijverheid. Rorssele. Het aaDtal passagiers dat in de afgeloopen maand van hier op de provinciale boot gebracht is bedraagt 265, daarvan afgehaald zijn 261 personen. De rechthank heeft in hare zitting van 2 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken E. d. K., oud 20 j., molenaar te St. Jansteen, is wegens diefstal vrijgesproken. P. V., oud 29 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens als voren veroordeeld tot 3 maanden ge- vangenisstraf. S. S., oud 29 j., werkman te Zaamslag, is wegens als voren veroord. tot 14 dagen gevang. J. J., oud 18 j., boerenknecht te Hook, is wegens mishandeling veroord. 3 dagen hechtenis. B. T„ oud 17 gedetineerd alhier, 6 maanden gevang. J. S,, oud 10 j., zonder beroep te Ter NeuzeD, is wegens als voren ontsiagen van rechtsvervolging met last dat hij tot zijn 18e jaar in een rijksop- voedingsgesticht zal worden geplaatst. j- tot f 3 boete of zonder beroep te Hulst, is wegens diefstal veroord. tot Bij gelegenheid van eene begrafenis te Duiven- dijke begon Maandagmiddag een van de voor een wagen gespannen paarden te slaan. Een paar lijk- gangers trachten het dier tot bedaren te brengen doch het paard bleef doorslaan en vernielde een deel van den draaiboom. Een der lijkgaugers, een jong gehuwd man, vader van een kind, werd door een stuk ervan zoodanig getroffen dat hij in een sloot langs den weg stortte. Deerlijk aan het hoofd gewond werd hij voor levenloos opgenomen. Hoe- wel eerst nog alle hoop op zijn behoud niet was opgegeven, is hij aan de bekomen wonden overleden. De Zutfensche schutter, die eenigen tijd geleden te paard op het appel verscheen, daar hij anders naar hij beweerde, niet vroeg genoeg daar ter plaatste aanwezig kon zijn, scheen Maandag middag wederom geen tijd te hebben gehad, om, De sneltrein naar Maagdeuhurg vertrekt om elf uur, het is nu nog voor negenen, ik heb dus ruim den tijd. Voor dat je het rijtuig gaat bestellen, moet je even bij me komen. Je moet een brief naar den overste brengen. Best mijnheer antwoordde Johan en ging heen. Ritmeester Von Altenbrak nam aan zijn schrijf- tafel plaats om veertien dagen verlof hij den overste aan te vragen. Hij sloot daar bij het telegram van zijn broeder in en vroeg verschooning omdat hij niet persoonlijk kwam om zijn verzoek te doen. Daarop stelde hij een telegram aan zijn broeder, inhoudende dat hij per eerstvertrekkendeu trein kwam, met het verzoek hem aan het station met een rijtuig te lateu afhalen. Vervolgens schreef hij eenige dienstorders voor den oudsten luiteuant en voor den wachtmeester, en gaf daarop de brieven en het telegram aan den oppasser om ze te bezorgen Voor je heen gaat, moet je Hendrik bij me zendeu, voegde hij er nog bij. Toen begon hij aan een brief voor Margherita, waarin hij haar kennis gaf van zijn plotseling vertrek wegens de ernstige ziekte van zijn vader. (Wordt vervolgd.) behoorlijk gekleed, zijn schutterplicht te vervullen. Zoo zwart als een schoorsteenveger (hij had den geheelen dag in steenkolen gewerkt), op zijn klompen, had hij zijn uniform aamjetrokken en als een jager, met het geweer over zijn rug, kwam hij zich nu wederom aantnelden. Op de Priusengracht te Amsterdam is in een smederij iemand werkzaam, die al menig Doortje en Elsje het hoofd op hoi heeft gebrachthij was met een aardig tullenmutsje al zoover gekomen, dat er van trouwen was gesproken en meubeltjes waren aangeschaft Nu, dat is alles zeer natuurlijk, maar minder natuurlijk vond de jonge verloofde het, toen ze tot de ontnuchterende ontdekking kwam, dat de knappe smid reeds eene vrouw en kindereu bezat. Dat eischte wraak twee stevige broers van het misleide meisje stelden zich op post voor de smederij en weldra klonk het in tegenwoordigheid van honderden nieuwsgierigen „kom er uit"enz'.,; aangevuld met een uitgezocht stel bedreigingen. De man bleek een slecht geweten te bezitten, want hij kroop weg en wist meer slim dan heldhaftig, door een achterdeur te geraken op het dak van een belendend perceel, steeds meer nieuwsgierigen ver- zamelend door zijn oefeningstocht op het dak. Nu begonneo de bewoner# van het perceel ook mee op jacht te gaan en onze held wist eindelijk geen beter raad dan zich door een openstaand raam naar binnen te laten vallen, voor de voeten van een echte Geldersche keukenmeid, die hij smeekte om hem te verbergen en des nachts de deur uit te laten. Ja was het antwoord, dat moet ik eerst aan mijnheer vragen, dat kan ik zoo niet doen. Nu mijnheer wist er raad op; hij werkte den vrind eenvoudig de deur uit en de ontrouwe min- naar en de echtgenoot moest zich door de vlucht redden en zich inmiddels onder pohtie toezicht stellen. Gedurende geruimen tijd was de Prinsengracht nog door honderden nieuwsgierigen bezocht die 't geval in kleur en geur bespraken. Voor een paar dagen vond een koopman te Harmelen achter zijn woning een keurig met marmerpapier beplakt kistje. Voorzichtigheid was bij hem sterker dan nieuwsgierigheid, en hij bezorgde de doos bij de justitie, die er ook respect voor had en haar, vdor ze open te maken, 24 uur in het water liet liggen. Bij opening bleek werkelijk, dat men goed had gedaan met zoo voorzichtig te wezen. In het kistje bevond, zich een tweede, gevuld met buskruit, terwijl er zich een middeustuk in bevond, dat op verschillende plaatsen lucifers- koppen bevatte, zoo geplaatst, dat een mede daarin aangebrachte wrijver ze bij het langs schuiven moest doen ontbranden. Dat laDgs schuiven werd bevorderd door een trekker van ijzerdraad, even buiten het buitenste kistje uitstekende. Ware dus hieraan getrokken, dan was eene gevaarlijke ont- plofhng daarvan het gevolg geweest. De zaak heeft in het dorp heel wat bewegiug en schrik gegeven. Te Guthrie, in Oklahoma, is in allerdroevig- sten staat een goudzoeker, Olivier White, aange- koinen, die door een bende Osage-Iudianeu bijna dood was gemarteld. Zonder vrees was hij, op zijne omzwervingen een Indianenkamp ontmoetende, er binnen gegaan, onderstellende met bevriende Roodhuiden te doen te hebben. Hij vond hen in hoogst opgewonden toestand na het gebruik van een vaatje //whisky" en bezig een krijgsdans uit te voeren. Zij lieteu hem eerst met rustmaar toen hij, daar zij hoe langer boe doller begounen te schreeuwen, geweren af te schieten euz., zich wilde verwijderen, vielen zij op hem aan, bonden hem aan een paal, legden vlak bij hem een vuur aan, sneden zijn haar af en dansten als waanzinnig om hem heen, allerlei werptuigpn tegen hem slin- gerende. Zijne tot de knie reikeude laarzen en dikke zeildoekbroek verzengden, waarop zij't vuur uiteenschopten en hem de brandende kleederen van het lijf rukten. Bijna naakt sleepten zij hem naar een vlakte en lieten hem daar liggen, waar hij door andere goudzoekers gevonden werd. De noordwaarts getrokken Indianen worden vervolgd. Eergistcren was in Hamburg een zekere verminderiug te constateeren in het aantal opnieuw aangegeven ziektegevallenhet sterftecijfer daar entegen bleef vrij wel stationair, daar verscheidene zieken die zich reeds eenigen tijd in de zieken- huize.n bevinden, eergisteren overleden. Professor Koch wordt met verschillende geneesheeren uit Berlijn opnieuw te Hamburg verwacht waar zij de epidemie zullen bestudeeren. Ook zijn reeds verschillende militaire doktoren te Hamburg, aangekomen om de taak der geneesheeren aldaar te verlichten. Den uitdragers is ten strengste ver- boden om gedragen kleediugstukken, gebruikte bedden enz. in te koopen. Officieele berichten melden dat den 30 Aug. overleden te Hamburg 219 van de 425 aangetasten te Berlijn 1 van de 3en den 28 en den 29 te Altoca 8 van de 31. Voorts wordt bericht dat aan de cholera zijn bezweken te Maagdenburg 1 lijder, in het district Stade van 21 tot 30 Aug. 6 lijders, en in het district Sleeswijk, buiten Altona, op 30 Augustus 5 lijders, terwijl op denzelfden datum in Saksen- Altenburg ook een lijder bezweek. De burgerlijke stand in Hamburg is tot 's avonds 10 uur en ook 's Zondags geopend. Ongeveer 400 lijken staan nog boven aarde. De overlegging van de noodige akten en bewijsstukken is soms uiterst moeilijk, daar geheele families zijn uitgestorven. Velen winkel- en neringdoenden werd door de politie aangezegd te sluiten, daar in hun gezin de cholera zich vertoond had. Van wege het ministerie van oorlog zullen 500 bedden uit het militair hospitaal te Altona worden overgebracht naar de Hamburger ziekeuhuizen, het vreeindelingenverkeer is uiterst gering, sedert Dinsdag hebben geen 30 vreern- delingen in 't geheel de hotels bezocht. Dinsdag en Woensdag zijn 500 lijken van choleralijders begraven. Te Londen is uit Parijs aangekomen een assistent van Pasteur, die zich van daar naar Hamburg op reis zal begeven om daar met een vloeistof, waarin zich 1 °/0 creoline bevindt, ge- uezingen te beproeveu. Pasteur heeft op ver schillende dieren proeven daarmede genomen, waaruit bleek, dat de creoline in deze verhouding volstrekt niet nadeelig werkt op het dierlijk en menschelijk orgaoisine. In Sleeswijk-Holstein neemt de cholera toe, daarentegen zijn Liibeck en Mecklenburg nog niet door de ziekte aangetast. Op het platteland, zoowel in Sleeswijk-Holstein als in Mecklenburg is der overheid gelast alle uit Hamburg komende personen te weren. Ten aanzien van Helgoland wordt gemeld, dat alleen daar woonachtige of daar werkzaam zijnde personen mogen landen. Te Berlijn zijn sedert Dinsdag 24 verdachte ziektegevallen aangegeven. Op de beurs circuleert een adres om voorloopig om 2 uur de beurs te sluiten en den koers om 1 uur vast te stellen. In Posen keeren verscheidene werklieden uit Hamburg terug; in het dorp Ruda stierf een werkman aan de Aziatische cholera, terwijl 5 ziektegevallen geconstateerd werden. In Biussel blijkt, in stnjd met de geruchten, geen enkel cholerageval zich te hebben voorgedaan. In Antwerpen heeft de epidemie weer weinig te beteekenen10 ziektegevallen werden weder ge constateerd, waarvan twee met doodelijken afloop. Gisteren waren in het hospitaal Stuyvenberg 25 zieken in behaudeling. In het geheel werden behandeld 55 lijders, daarvan stierven er 19; 11 werden als hersteld ontsiagen, zoodat er nog 25 in behandeling bleven. In Parijs bevinden zich 250 lijders in de ziekeu huizen het aantal sterfgevallen bedraagt 15. Het personenverkeer tusschen Havre en de zeebaden Trouville en Deauville is opgeheven. Gisteren werden in Havre 78 ziekte- en .33 sterfgevallen geconstateerd. Aan de oppervlakte der Seine, vooral ter hoogte van Parijs, drijven duizendeu doode visschen die niet worden verwijderd. Halfdoode visch wordt als springlevende verkocht voor 2 stuivers het pond. De staatsraad heeft 300,000 francs toegestaan voor het toezicht op de grenzen te Duinkerken en Delle. Onder de te Chalons legerende troepen hebben zich, naar de Steele meldt, talrijke gevallen van dvarrhee voorgedaan. Te Londen is een Duitscher in het hospitaal aan de cholera bezweken; zijn kind, dat eveneens door de cholera werd aangetast, bevindt zich nog in het gasthuis. De overheid heeft besloten krachtig tegen de epidemie te zullen optreden. Reeds zijn verschillende maatregelen genomen, waaronder ook eene die ten doel heeft de landing van Rlissischen landverhuizers te beperken. De Belgische spoorwegen kunnen niet roemen op veel geluk. De ongelukken in de laatste jaren daar voorgevallen, doen de inrichting der lijneu in een zeer ongunstig licht verschijnen. Sedert 1885 zijn niet minder dan 92 personen gedood door deraillementen en botsingen, terwijl daarbij 1194 personen zijn gewond en verminkt. Het grootste ougeluk heeft plaats gehad in 1889 bij Groeneudael, toen men 15 dooden en 164 gekwetsten telde. Een kort statistiekje sedert it r n n n ii h ii tt n n u Dit lijstje kan thans met een worden ver- meerdera de botsing nabij Brussel. En ofschoon 't aantal dooden, zooals gewoonlijk, zeer overdreven is opgegeven, neemt dit niet weg dat deze botsing als zeer ernstig is te beschouwen. Of onvoor- zichtigheid hierbij in T spel geweest is, of onacht- zaamheid de waarheid is daaromtreut nog niet gesproken. Zeker is dat, dat in Brussel niet weinig opschud- ding heerschte, toen het eerste bericht omtrent het ongeval de hoofdstad bereikte. Men sprak van vijf en zes dooden twee treinen waren letterlijk in elkaar geloopen verscheiden wagens te pletter geslagen. De herinnering aan vroegere ongelukken lag ieder nog zoo bij, dat in een oogenblik ieder, die maar eenigszins kon, zich spoedde naar de plaats des onheils. Onze trein was, vertelde een der treinbeambten later, om zes uur van Osteude vertrokken, om 7 uur 19 van Gent en wij moesten op 8 uur 24 te Brussel zijn. Bijna waren wij aan h eind onzer reishet signaal stond op veilig zoodat de weg vrij moest zijn. Daar ziet de machinist Spaey boven het signaal een anderen trein staan, die om 7 uur 9 Antwerpen had verlaten en om 8 uur 22, dus 2 min. voor onzen trein Brussel moest hebben bereikt. Onmiddellijk zette de machinist gron X 1 trach geen en mak van van tegei hebb door niet, bego W aanb kon opze en gew verti raad van zijn, trou med kom dat luist In valle voor (ook Na vree van zeld( een (Dr. enke eerst zage i desk noen hone tevei Past New en beve 201 gebe hone Wat de 1 Moe blijk baar in ee te v Ten alger wort heer het hont iets geco verw verk V staat wie wie

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2