Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2850. Zaterdag 3 September 1892. 32e Jaargang. BESTEDING. abonnement- to besteden: Hot Huis Altenbrak. Binnenland. advertentiEn. Het verbouwen en inrichten eener woning tot Gemeentehuis en iSecre- tarie. FHUILLETON. TER NEVZENSCU COIIRMT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Fneven- bushoaders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verininderden prijs. Uit blail vfrsrl.ijnt lag- en Vrijdagavonrt Burgemeester en Wethouders van ELLEWOUTS- D1JK, zullen op Vrijdag i« September a. s., des voormiddags ten 10 ure, bij inschrijving irachten Aanwijzing op Zaterdag 10 September, van 1012 ure, door den bouwkundige J. Scheele Dz., te Ter Neuzen, alwaar inlichtingen te bekomen zijn. Het bestek en de teekening zijn in bet gemeente huis ter inzage gedeponeerd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. VAN DER BENT, Burgemeester. J. BRUINOOGE, Wetbouder. Jfolitieli Overzicht. De moed der wanhoop zou men bijua geneigd zijn de toewijding te heeten, welke door de vrien- den des vredes bij de beraadslagingeu te Bern aan den dag wordt gelegd. Schoone denkbeelden worden er oDtvouweu, heerlijke wenschelijkheden wordeu er uitge3proken en dat terwijl alles rondom hen spreekt van een soort militairen waanzin, terwijl de verschillende regeeriugen, alien fraaien beloften ten spijt voortgaan met het beramen van plannen tot legeruitbreiding en legerverbetering. Mannen van gezag en bekwaamheid zijn er onder de Par- lementsleden van de verschillende landen van Europa, die sinds Maaudag in Zwitserlands hoofdstad zijn bijeenvergaderd om, in aansluiting met het juist gehouden vredescongres te spreken over alles, wat met den vrede in verband staat, den vrede be- vordert en na langer of korter tijd moet uitloopen op de verdelging van de oorlogsbacil. Er behoort waarlijk moed toe om den dwazen wedkamp tusscheu de verschillende mogendlieden, waarbij deze even- zeer gevaar loopen fiuaocieel en moreel te succom- beeren als sommige dwaze sportslui bij hun verschillende wedstrijden, licbamelijk en geestelijk te onderbreken door ernstig bedoelde besprekingen ter pensioueering van soldaatjes, hoog en laag geplaatsten ter afschaffing van kanonnen en geweren en ter vrieudschappelijke regeling van alle kwesties en incidenten, die tusschen vorsten en volkeren kunnen outstaan en die nimmer belangwekkend genoeg kunnen ziju om er duizenden kostbare menschenlevens aan ten offer te brengen. Het thans te Bern gehoudene interparlementaire congres, is het vierde vau dien aard en 't wordt bijgewoond door of liever bun deelneming hebben toegezegd dit is lang niet hetzelfde 48 Eranschen, 35 Oostenrijkers, 68 Rumeniers, 18 Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 2) Bijna vier jaren leefde Margkerita reeds in deze idylhsclie eenzaamheid, welker vrede alleen soms gestoord werd door de gedachte aan de toekomst Als.arme weeze en onervaren kind, afhankelijk van de genade van verre bloedverwanten, had zij in Rome haar echtgenoot leeren kennen en liefhebben hij was toen militair attache bij de Duitsche ambas- sade. Baron Eduard had de eerste verdieping van het huis harer bloedverwanten bewoond. In den tuin achter het huis badden de jonge lieden elkaar het eerst gezien. De bekoorlijke, onschuldige maagd met haar groote donkere kinderoogen had op Eduard dadelijk een diepen indruk gemaakt. Telkens en telkens zagen zij elkander weder, tot op een zeker oogenblik Margherita haar blozend gelaat aan de borst van den geliefde verborg. De gedachte: Wat zal het gevolg zijn van deze liefde maakte een einde aan den schoonen roes der liefde, waarin Eduard leefde. Margherita had zoo weinig ervariug van de wereld, dat ze zich zorgeloos en zonder gedachte aan de toekomst geheel overgaf aan het zalige gevoel der eerste liefde. Het onschuldige meisje te bedriegen, haar Italianen, 14 Duitschers, 11 Engelschen, 7 Neder- lauders, 6 ZwedeQ, 3 Noren, 3 Portugeezen, 4 Spanjaardeu, 1 Griek en nog enkele afgevaardigden van Liberia, Honduras, Wurtemberg enz. Men ziet dat de samenstelling even veelkleurig is of liever even internatiouaal als de nuwerieke ver- tegenwoordigiug zonderling. 'tis te hopen, dat de 14 Duitschers tegen de 68 Rumeniers in kwaliteit ver^oeden, wat zij in kwautiteit achterstaau bij veel kleiner stuten. In Frankrijk trekken thans de werkstakingen zeer de aandacht. De arbeiders hebben in de meeste landen bet recht om zich te vereenigen naar huu beroepen en door zich te vereenigen kunnen ze medewerken tot het verbeteren van hunnen toestand, mits zij zich laten leiden door voorzichtigheid en gem .tigdheid. Eeue gewenschte verbouding tusschen kapitaal en arbeid zou door medewerkiug der werk- mansvereeenigingen tot stand kunnen komen. Ongelukkig echter denkt het meerendeel dier vereenigingen slechts aan den strijd tegen kapi- talisten en bourgeois. Om den strijd tegen deze te voeren zijn de Eranscbe syndicaten opgericbt. In stede zich bezig te houden met economische kwestien en vraagstukken aangaande verschillende bedrijven, doen zij in de eerste plaats aan de groote politiek en droomen van een hernieuwing der maat- schappij op den grondslag van het colectivisme eD commumsme. Zich reeds meester van den toestand achtende, plegen ze jegens hun patroons juist de tyrannieke handelingen, die zij hun, als werkgevers, zoo dikwijls verweten. Zoo beweren zij recht te hebben om de condition en den duur van het werk te mogen regelen om de sdarissen vast te stellen zelve hun medewerklieden te mogen kiezen, en zelfs hun directeur of ingenieur. Weerstaat men ze, waar zij met zuike eischen voor den dag komen, dan kondigen de syndicaten de werkstaking af en doen een beroep op de edelmoedigheid der gemeen- teraden om hen te steunen. Dikwijls zelfs vragen ze om de tusschenkomst van het gouvernement, en wiilen daD, dat de regeeriug het tegen huu patroons zal opnemen. Te Lievius en te Lens wordt thans niet alleen haat gepredikt tegen de patroons, maar ook tegen de vreemde werklieden, die oulangs Dog broeders heeten en met open armen ontvangen werden. Toen indertijd te Roubaix de sncialisten het wonnen bij de verkiezingen, trokken de broeders uit Gent er heen om de overwinning te vieren en de vreugde en de liefde was groot Men schreeuwde, danste en zongen de Eranschen juichten hun noordelijke vrienden toe, die gereed stoniien met het Fransche prolotariaat gemeene zaak te raaken. Thans ziet het er heel anders uit. De Belgen zijn werk gaan zoeken in het noorden van Frankrijk; en daar er in de omstreken van Quievrain gebrek aan arbeids- krachteu was, werdeu daar door de mijnbesturen den vrede des levens te ontrooven, daartoe was Eduard niet in staat, daarvoor beminde hij Mar gherita te innig. Openhartig legde hij daarom de omstandigheden bloot, zeide, dat zijn vader nooit tot, hun huwelijk zijn toestemming zou geven, dat hij zeker den dienst zou rnoeten verlaten, wanneer bij haar tot vrouw nam, ja, ondanks zijn liefde, had hij van haar wiilen scheiden, doch toen wierp zij zich in zijn armen, zij wilde hem niet verliezen, zij wilde met en door hem gelukkig zijn en toen waren zij in stilte getrouwd. Ik zal geduldig wachten, tot geen enkele band je meer bindt, had zij gezegd. Wie kent mij op de wereld, met wien lk rekening heb te houden Met mijn bloedverwanten? Zij beschouwen het als een last, dat ze mij te eten moeten geven. Wanneer ik slechts de achting voor mij zelve bewaard heb, is mij niets aan het oordeel der menschen gelegen. Ik vertrouw op je, EduardJe zult alles ten beste schikken. En de vroolijke, rijke officier had Margherita Montelli, de dochter van een lageren beambte, tot zijn vrouw gemaakt, zonder dat zijn familie of zijn meerderen er iets van wisten. Hij bad daardoor een overtreding begaan en was zich zijn schuld be- wustmaar zijn liefde was sterker dan ziju plichtge- voel. Met vreugde deed hij in het geheim den stap, die hem, als het bekend werd, oumogelijk maakte in ziju loopbaan en in de voorname gezel- scbappen. Toen hij naar Berlijn moest terugkeeren, vele Belgen in dienst genomen. Maar nu is het met de broederliefde gedaan. Er wordt thans geen eerewijn meer geplengd ter eere van de broeders- proletariers. De Belgische werklieden worden be- schouwd als gevaarlijke en onedele concurrenten, als indringers bij de mijnbesturen, om de plaats der Fransche arbeiders in te nemen. 't Zijn valsche broeders, die met zweepslagen moeten weggejaagd worden. #Weg met de Belgen" wordt thans overal gehoord en de eerste handtastelijkhedeu ziju door de Franschen reeds gepleegd ze hebben de ruiten der huizen ingeslagen waar de socialistiscbe broeders wonen. Verdere gevolgen zal een en ander denkelijk wel niet hebben de meeste Belgen ver- laien het Fransche grondgebied weer, waar ze niet veilig ziju, en een klein gedeelte slechts doet aanvraag om genaturaliseerd te worden. De verjaardag van H. M. de Koningin is Woensdag in tal van plaatsen van ons land met groote opgewektheid gevierd. De volksfeesten, welke te Amsterdam op groote schaal waren ge- organiseerd, slaagden uitmuntend en verschaften aan duizenden een genotvollen dag. Thans verneemt men, dat H. M. de Koningin- Regeutes toestemming gegeven heeft voor de voor- gestelde umformverandering bij het leger, behoudens een aantal door H. M. aangegeven wijzigingen en verbeteringen. Voor zooverre de onbereden wapens betreft, zal de schako worden behouden, terwijl er ook geen epauletten zullen worden ingevoerd, zooals aanvan- kelijk het plan was. De officieren zullen op de kraag der overjas rangdistinctieven krijgen. De St.-Crt. van 27 Aug. bevatte een statis- tiek der drank wet over het tijdvak van 1 Jan. 31 Dec. 1891. Daaruit blijkt dat in Zeeland 1237 inrichtingen zijn met vergunning en f 30,747 opbrengst per jaar. Middelburg betaalt aan vergunningsrecht f 3714. De inspecteurs van het Staatstoezicht op de krankzinnigengestichten hebben aan de besturen eene circulaire gericht, waarbij zij, met het oog op de cholera, hen uitnoodigen, barakken en ontsmet- tingsovens op te richten tot afzouderlijke verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, zooals door hen reeds sinds jaren werden geeischt, maar naar het schijnt nog in vele gestichten ontbreken. Voorts bevelen zij aan, de latrines en riolen volgens de bestaande voorschriften dagelijks te ontsmetten en in het aigemeen aan de reinheid der terreinen en gebouwen de grootste zorg te wijden. Waar het mogelijk is, wordt de onmiddellijke ver- branding in zaagsel van de uitwerpselen der eerste cholera-lijder en van hen, die verdacht worden aan cholera te lijden, aanbevolen of waar dat niet voerde hij zijn jonge vrouw in het idyllisch gelegen eenzarae dorpje, waar hij dan ook voortaan, ver van het gewoel der wereld, zijn gelukkigste uren had. De jaren verliepcn. Reeds dikwijls had de jonge officier zich voorgenomen alles aan zijn vader te bekennen, zijn ontslag uit den dienst te nemen en zijn vrouw als rechtmatige meesteres naar het slot zijner voorvaderen te voeren. Telkens was er iets in den weg gekomen, en toen hij eens bij zijn vader een toespeling had gemaakt, had deze op zoo dui- delijke wijze zijnafkeer vau zulk een ongelijkhuwelijk te kennen gegeven, dat voor Eduard niets overbleef dan te zwijgen. Ik zou zulk een vrouw nooit als mijn dochter erkennen, had de oude baron von Altenbrak gezegd. Ik zou dadelijk mijn hand van je aftrekken, en ik zou er voor zorgen, dat het majoraat niet overging op je kinderen, die ik als van lagere geboorte zou beschouwen. In dezen tijd dat men alle standen gelijk wil maken, is het de plicbt van ieder edelman, deze verkeerde meening met kracht te bestrijden. Ik hoop, dat je mij begrepen hebt en geen dwaasheid begaat. En hij had zijn vader begrepen en gezwegen, in het belang van zijn vrouw en kindereD, voor wie hij het vaderlijk erfdeel wilde redden. Doch nu was het hem niet langer mogelijk te zwijgen. Zijn vader drong bij hem aan op een huwelijk. Ondanks alle voorzichtigheid waren allerlei geruchten omtrent zijn verhouding tot Margherita in de voor name gezelschappen verspreid geworden, ja, deze kan, de ontsmetting der uitwerpselen volgens de gestelde regels voor dat die in de tonnen of putten worden geworpen. Yooral wordt gewaarschuwd, groOte zorg te besteden aan voedsel en drank. Het gebrulk van salade en van andere onsrekookt. gebruikte groenten en vruchten (vooral grondvruchten) wordt outraden. Bij de keuze en de bereiding van vleesch, en vooral van visch, wordt bijzonderewaakzaamheidaanbevolen. Verder wordt aanbevolen bet drinkwater, voor zoover dat niet komt uit volkomen vertrouwbare waterleidingen, alsook de melk, alleen in gekookten toestand te doen nuttigen, en ook geen verdacht water uit de meerendeels onreine rivieren en kanalen opgepompt, als wasch- of schrobwater te bezigen, tenzij na ontsmetting. Ook wordt er op gewezen dat men vrage of het bij de bereiding van het ver- strekte bier gebruikte water wel van onvervalschten oorsprong is. Ten slotte verzoeken zij de besturen, hun on- middellijk per telegraaf kennis te geven, zoodra een geval van cholera nostras of cholera asiatica mocht voorkomen in de gestichten, teneinde met de besturen te overleggen, wat ter afzondering der lijders en ter ontsmetting van lijflinnen, beddegoed, lokalen, baden, lucht, water, riolen enz. nader behoort te geschieden terwijl zij in overweging geven, een der geneesheeren en een verpleger of verpleegster aan te wijzen, om aan eventueel voor- komende lijders hulp te verleenen en dezen niet te verlaten voor hunne komst, en met geen andere personen gemeenschap te doen hebben. Maandag kwam in de te Maastricht gehouden vergadering van de Nederlandsche Juristenvereeni- ging de jachtwet ter sprake. De vereeniging had reeds vroeger vraagpunten gesteld, die tot leiddraad bij de discussien zouden dienen. Door twee leden, Jhr. Mr. Ruijs van Beerenbroek, oud-minister van justitie en Mr. C. Sickesz, oud- lid der Eerste Kamer, was over het onderwerp prseadvies nitgebracht. Deze beide pneadviseurs waren van geheel tegen- overgesteld gevoelen. De eerste toch verdedigt de tegenwoordige jachtwet, de laatsle bestrijdt haar. Na de discussie, waaraan deelnamen de heeren Prof. Drucker, Mr. Coninck Liefting, Mr. J. A. Levy, Mr. E. Fokker, Prof. Molster, Mr. Snijder van Wissenkerke, Mr. Tjaden Busman, Mr. P. A. Tichelaar, Mr. Eyssel, lid van den Hoogen Raad, en de beide prseadviseurs, werd tot stemming over- gegaan over de vraagpunten. I. Moet behoudens voorschriften in het belang van de open bare veiligheid en van het be- houd van nuttig gedierte aan een der in vraagpunt 4 aangeduide personen geoorloofd zijn om op z'jnen grond ten alien tijde en door alle middelen wild en schadelijk gedierte te bemachtigen of te doen bemachtigen waren ook zijn vader ter oore gekomen. En nu werd hij terneer gedrukt door het geheim van zijn huwelijk, zijn vroolijkheid verdween, zijn wilskracbt verlamde er moest een einde aan komen, op welke wijze dan ook Deze gedachte hield den jongen officier voortdurend bezig, toen hij dien zomeravond naar Berlijn terug reed. Zijn vroegere wilskracbt ontwaakte in hem, hij schudde alle droevige zorgen afmeer dan ooit gevoelde hij de plichten, die hij tegenover Marghe rita en de kinderen op zich had genomen, en in de aangename opgewekte stemming, die een goed voornemen in ieder mensch opwekt, gaf hij zijn paard de sporen om het tot sneller draf aan te zetten. Na korten tijd steeg hij voor zijn woning af, gaf het paard aan zijn oppasser over en verdween in huis. TWEEDE HOOFDSTUK. Wat is er Johan vroeg de ritmeester aan zijn anderen oppasser, die hem boven in de gang tegen- kwam. Is er iemand hier geweest Heb je mijn kleeding voor van avond gereed gelegd Ja wel, mijnheerantwoordde de oppasser. Alles is in orde. Er is niemand hier geweestalleen heeft de wachtmeester het orderboek voor morgen gebracht. En dan is er een paar uur geleden een telegram gekomen, ik heb het op uw schrijf- tafel gelegd. Zal ik de lamp aausteken Het wordt al donker. Ja, breng de lamp.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1