M i 1 f Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 30 Augustus 1892. GEMEENTE RAAD VAN TER NEUZEN. Juliaansche tijdreTceuing plaats hebben, als voorbode der tentoonstelling van het volgend jaar, en wel door een grooten optocht, waaraan o. a. 10,000 militairen zulleu deelnemen en door een tentoonstelling van allerlei uierkwaardigheden, o. a. nabootsing van schepen, huizen enz. uit Columbus tijd. Ook de staten van midden- en Zuid-Amerika spaunen zicb in. Op Haiti en Guatemala worden standbeelden opgericht en de laatste staat heeft drie prijsvragen uitgeschreven. In Europa zullen Italie, Spanje en Duitschland voorgaan. Italie door het aard. congres van September, te Genua. Spanje heeft f 15,000 uitgeloofd voor het beste werk over de ontdekking en houdt van September tot Januari te Madrid een geschiedkundige tentoonstelling over Ameri- kaausche zaken. Te Huelva vergaderen in October de Amerikanisten en daarna te Lissabon te Orien- talisten. Het aardr. genootschap van Berlijn geeft een atlas uit van oude kaarteu, waarvoor de Keizer 15000 mark heeft bijgedragen. In Hamburg thans zoo vreeselijk bezocht wil men een histo- rische tentoonstelling houden in October. Frankrijk zal zijn deelneming toonen door een tentoonstelling van kaarten. Hier te laude zijn, zooals men weet, een hoofd- commissie en eenige plaatselijke commissieu gevormd, om op 12 October het groote feit op eenigsziris feestelijke wijze te herdenkeu en tevens gelden te verzamelen voor het standbeeld van Columbus te Calvi (Corsica) en voor de stichtirig van een Columbus-boekerij. De heer Niermeijer bestrijdt het eerste doel, zooals hij reeds vroeger, o. a. in De Gids, heeft gedaan, op grond dat de geheele Calvi-geschiedenis niet veel anders dan bedrog is. Hij geelt der hoofdcommissie in overweging de bestemming der bijeen te brengen gelden te wijzigen, en zulks op aansporing van eeu harer eigen leden. Hij acht het beter den grond te leggen voor een fonds voor wetenschappelijke reizen in Amerika, zooals de ethnoloog Dr. H. F. C. ten Kate er zoo uitstekend heeft volbracht. Gaarne is hij bereid dit denkbeela, zoo het in overweging wordt genoinen, nader uit te werken. Bij koninklijk besluit van den 11 Augustus, in het Staatsb'ad n°. 198 opgenomen, iseennieuw reglement vastgesteld op het bevisschen van de Schelde en Zeeuwsche stroomen, tredende iu werking op 1 September aanstaande. De Koninklijke fanfaren-maatschappij »Gretrv" uit Gent, gaf Zondag het geannonceerde concert in de buiten-societeit ,/de Theetuin" alhier. Ver- schillende omstaudigheden beletten deze vereeniging vroeger te komen en nu zij kwam, scheen het feestje in 't water te zullen vallenwant water viel er bij stroomen, totdat eindelijk om half vijf „Gretry" aanstalteu maakte om haar programma uit te voeren toen werd en bleef het droog. Tengevolge dier minder uitlokkende weersge- steldheid was de opkomst der leden in den Theetuin gering. En zoo ooit, dan is het hier waar, dat de afwezigen ongelijk hadden, want ,/Gretry" speelde uitstekend. Wij willen slechts uit iedere afdeeling een nuramer noemen //Le grand MogoP' en ,/Une fete champetre. Dat werd inderdaad meesterlijk uitgevoerd. Eeu woord van lof aan den directeur, den heer Coutelier, voor zij ne leiding is hier ter plaatse. Ook den heer Bijtebier, zoovele jaren voorzitter, en ofschoon oud van jaren nog joug van hart, moet warrne hulde gebracht worden, voor de wijze waarop hij, trots het onaaugename weer, alles in vroolijke stemming wist te brengen en te houden. We hopen hen alien het aanstaande jaar weer te zien! Tot het opruimen van de bestaande draaibrug over den Westelijken kanaalarm te Terneuzen en het makeu van een rolbrug over het binuenhoofd der schutsluis aldaar, is door den Minister van Waterstaat voorgesteld op zijn begrooting voor dit jaar een som van 35,000 te brengen. als haar echtgenoot eens ongestoord eenige dagen bij haar kon doorbreugen. Haar echtgenoot Niemand ter wereld wist, dat Eduard von Altenbrak, de schitterende rit- meester van het garderegiment dragonders, haar echtgenoot was. In den aanvang hadden de dorpe- lingen wel het hoofd geschud over het verkeer van den ritmeester met de jonge vrouw, maar allengs geraakten zij daar aan gewoon en eindelijk kregen zij de stille dame lief, die zoo eenvoudig in haar huisje leefde en steeds een geopende hand had voor de armen in het dorp. De baron had het huisje gekocht en er verschillende verauderingen in laten maken, zoodat het voor Margherita een smaakvol en gemakkelijk verblijf was. Het bevatte slechts weinig kamers, maar overal heerschten smaak en comfort. De tuin had schaduwrijke prieelen en lanen. De heerlijkste rozen omringden het huisje, waarvan de veranda bijna geheel over- dekt was met klimrozen en een wilden wijngaard. Ongeveer vijf minuten van daar lag de fraaie Muggelsee daarheen richtte Margherita dikwijls haar schreden. Droomend zat zij daar dan aan den oever op het stille water te staren, en stelde zich de toekomst liefelijk voor, terwijl de kinderen aan haar voeten met steentjes speelden of met Ajax, den grooten St-Bernardshond, ronddartelden (Wordt vervolgd.) Binnen enkele dagen wordt in deze haven verwacht het Nederlaudsche brikschip Ylaanderen, kapitein Lesstuiver, komende van Mobil geladeu met Amerikaansch hout en bestemd voor Ter Neuzen. Dit is het eerste schip van een Ter Neuzensche reederij, onder directie van de heeren Gebr. Standaert, dat hier te huis behoort en zijn lading hier zal lossen. Met intrekking der benoeming van den heer Mr. Gatsonides tot griffier bij het kantongerecht te Hulst is als zoodanig beuoemd de heer Mr. A. Tak, advokaat te Schiedam. (Gisteren reeds aan velen onzer lezers in Hulst per bulletin medegedeeld.) Bij koninklijk besluit zijn verplaatstde controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen M. Schuijlenburg, van Middelburg naar Haarlem en L. de Fouw, van Tilburg naar Middelburg. Bij resolutie van den Minister van Financien zijn met ingang van 1 October a. s. verplaatst de ambtenaren S Hazenberg, kommies 4e klasse, van Axel naar Langendijk en M. Hees, kommies 4e klasse, van Posterholt naar Axel. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Loven en Willemskerke, de heer P Scheele Jz. te Hoek. De afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. van den bond van Nederlaudsche onderwijzers, hield Zaterdag in haar lokaal bij den heer Lozanne te Hulst, hare eerste vergadering. Veertien leden wareu tegenwoordig. Het regle ment door het voorloopig bestuur opgemaakt, werd in deze bijeenkomsl door de afdeeling in behaudeling genoinen en grootendeels onveranderd aangenomen. Eene langdurige discussie ontspon zich over de vraag of de vergaderingen al of niet openbaar zouden zijn. De meerderheid verklaarde zich er ten slotte voor, dat slechts bij uitzondering besloten vergade ringen zouden gehouden worden. De jaarlijksche coutributie werd bepaald op f 1,50, waarvan f 0,90 als bondslid en f 0,60 als lid der afdeeling. Een paar ferme besluiten werden ten slotte nog genomes. Hot eerste strekkende, om de leden der Tweede Kamer Walter en Henuequin te bezoeken en bun de belangen van het onderwijs en den onderwijzers aan te bevelen en het tweede om adhesie te betuigen aan eene motie der afdeeling Breda, waarbij is opgekomen tegen het plaatsen van stukken in de Bode, die een anti-godsdienstigen socialistischen geest ademen en die dus de onder- wijzersbeweging in discrediet brengen. Hoek. Kaadsvergadering van 27 Augustus j.l. Tegen woordig de voorzitter, alle leden van den raad en de secretaris. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige zitting gelezen en goedgekeurd. De gemeenterekening over 1891 wordt vastgesteld in ont vangst op f 11,728,02 en in uitgaaf op f 10,696,40 en mitsdien met een goed slot van f 1031,62. Verder worden goedgekeurd de rekeuing van het burgerlijk armbestuur over 1891 in ontvangst op f 965,56 en in uitgaaf op f 944,39 J en dus met een goed slot van /21,16£; de rekening der commissie van bebeer over den grindweg Ter NeuzenHoek over 1891 iu ontvangst op f 1200.96 eu in uitgaaf op f 1115,544 en dus met een goed slot van 85,42. Den raad worden aangeboden de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1893, eindcijfer f 903,60£ idem van de commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek voor 1893, eindcijfer 1165,42; de gemeente-begrooting voor 1893. De beide eerste begrootingen worden met algemeene stemmen goedgekeurd, de laatste zal bij de leden van den raad worden rondgezonden. Voor het viertal dat moet worden opgegeven ter benoeming van twee zetters, worden gekozenals eerste candidaten de heeren Joh. de Feijter Wz. en M. de Regt (aitredende leden) en als tweede candidaten de heeren W. G. Dieleman en J. C. de Jonge. Op een nader schrijven van de wed. M. van Doeselaar, betretfende de reclame tegen haren aanslag in den hoofdelijken omsl ag wordt besloten aan adressante nogmaals te kennen te geven dat geene termen zijn gevondeu den aanslag te ver- minderen. De reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag van J. Pladdet en A. Pladdet worden buiten beschikking gelaten, als zijnde ingekomen, nadat de termijn voor reclame verstreken was. De voorzitter doet lezing geven van een adres van F. Haak, gericht aan Gedeputeerde Staten, betretfende den toestand van den binnendijk, aan burgemeester en wethouders gezonden om bericht en raad. Na eenige besprekingen wordt goed- gevonden te berichten, dat wanneer de weg wordt veranderd in den vroeger door Gedeputeerde Staten aangegeven zin hij bepaald onbruikbaar wordt voor rijtuigen. Wordt goedgevonden met het oog op mogelijk voorkomende gevallen van besmettelijke ziekten een paar ledikanten met bedden aan te schaffen. Eindelijk wordt nog besloten aan den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid een adres te richten tot het verkrijgen, in verband met het verleggen der bestaande brug, van eene nieuwe brug over den westelijken kanaalarm to Ter Neuzen in de richting der Vlooswijksche straat. Daarna is de vergadering gesloten. Kaainslag. Gemeenteraadszitting op Vrijdag, den 26 Aug. jl. Afwezig de heer De Kraker. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken werden onderstaande punten behandeld lo. Werd met algemeene stemmen voorloopig vastge steld en goedgekeurd de rekening van de gemeente over 1891 in ontvang op een bedrag van f 19478,85$ en in uit gaaf op 17767,75, derhalve met een batig saldo van 17U, 10*. 2o. Werd de begrooting aangeboden van het algemeen burgerlijk armbestuur voor het dienstjaar 1893, waarbij tevens voor die instelling eene subsidie werd aangevraagd uit de gemeentekas. De begrooting werd met algemeene stemmen goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 1715,25; terwijl tevens besloten werd, aan genoemde instelling eene subsidie te verleenen van f 1692,091. 3o. Werd aangeboden de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1893. 4o. Werd voorgesteld de straatverlichting onderhands aan te besteden. Met 5 stemmen tegen 1 (die van den heer van de Ree) werd besloten, deze gedurende den winter van 1892/93 onder hands aan te besteden aan C. van Dixhoorn Mz., voor l20/ioo cent per vlam en per uur. 5o. Opmaking eener voordracht ter benoeming van zetters, tengevolge der periodieke aftreding van de heeren C. J. van Vessem en A. Riemens. Hierbij werden achtereenvolgens gekozen tot eersten, tweeden, derden en vierden candidaat de heeren A. Riemens, D. Dekker Sr., W. de Klerk Jr. en M. van Kerkvoort. /amusing. De gewone jaarlijksche collecte voor de school met den bijbel heeft alhier dit jaar op- gebracht de som van f 474,75. Het vorige jaar bedroeg het totaal met inbegrip der nagiften 447,45. Axel. 30 Aug. Tot onderwijzer nan de o. 1. school alhier is benoemd de heer J. C. Jansen te Hontenisse. Axel, 27 Aug. Heden had alhier ten verzoeke van het bestuur der Burger Godshuizen van Gent en ten overstaan van den notaris P. Dregmans te Axel de verpachting plaats van 1. Eene hofstede met aanhoorigheden in den Yan Lijndenpolder, gemeente Boschkapelle, groot 10 hektaren 63 aren 48 centiaren. 2. 5 hectaren 61 aren 90 centiareu bouwland, gelegen in den Moerspuipolder, gemeente Koewacht. Het eerste perceel werd gepacht door de wed. Ducheine, landbouwster te Boschkapelle, voor f 750)den hoop 'sjaars eu het tweede door A. Borm, landbouwer te Overslag voor f 285, den hoop 's jaars. Ilulst. Door de vereeniging „Landbouw Belang" te Graauw, werd Maandag alhier aanbesteed de levering van 65700 kilo superphosphaat. Inge- schreven werd door de heeren H. Ylaming, te Clinge, voor f 3,38 Coene Schoeumaker, te Udeu, voor f 3,374; M. H. Salomousou, te Rotterdam, voor f 3,24Krol C0., te Zwolle, voor f 3,22£Jac. Pateer, te Hontenisse, voor f 321; D. J. Oggel, te Axel, voor /"3,20 en Standaert, te Balgerhoek, voor _/"3,l3£, alles per 100 kilo, gehalte 14% stikstof oplosbaar iu water. Aan den laagsten iuschrijver is de levering gegund. Koewacht. Yerleden Yrijdag werd onze gemeente bezocht door den heer Dr. Callenfels uit Hulst, belast een onderzoek in te stellen omtrent ziekeu- en doodenhuis met het oog op de cholera, die zich in de uaburige landen vertoond heeft. Op last van genoemden geueesheer heeft men aanstonds twee bedden aangeschaft en de noodige ontsmet- tingsmiddelen aangekocht, terwijl eerstdaags eeu ziekenoppasser zal benoemd worden. TER NEUZEN, 30 Aug. 1892. Over de verwachtingen van den oogst in onze omgeving kan men melden, dat ook de rupsen veel schade toegebracht hebben aan verschillende ge- wassen. Tarwe geeft een middelmatig gewas; die door de vorst niet geledeu heeft is zeer goed, gevende eene goed gevulde aar, doch de overige van geringere kwaliteit. Rogge, gerst en haver zeer goed, ook wat het beschot en stroo betreft. Paardeboonen leveren een slecht gewas, hebbende door de aanval van de luis in de laatste weken meerendeels hare waarde verloren. Erwteu over het algemeen uitneinend van kwaliteit, met een ruim beschot. Koolzaad waarvan enkele partijtjes voorkwamen, gaf een middelmatig gewas, bij zeer lage prijzen. Ylas was zeer kort van steng, doch overigens geeft de kwaliteit eene goede verwachting en veel zaad de handel daarvan bepaalde zich grootendeels ter verzending naar Belgie om machi- naal verwerkt te worden. Suikerpteu beloven een bevredigend gewasde zauiing daarvan verkreeg weder eene groote uitgebreidheid. Paardepeen eu mangelwortels staan op enkele akkers guustig doch danreutegen op andere minder gunstig. Aard- appelen geven een overvloedige en zeer voordeelige opbrengst, ongekeud sedert vele jaren, zijnde als overal de kwaliteit uitmuntendhet is geene zeldzaamheid te veruemen, dat er bijna een zak van 100 Kg. gestokeu wordt uit twee oude roeden de prijzen komen tegenwoordig zoo ongeveer op /1,60 a 1,70 per 100 Kg., met trage koopers. Klavers middelmatig, door de droogte veel ge- leden hebbende. Weilanden en dijken geven schraal voedsel voor het vee, bij de langdurige droogtehooi gaf een halve opbrengst, doch de kwaliteit was uitmuntend. Boomvruchten, met name peren en appelen, brengen weinig op. De veestapel is gezond, blijvende men van de elders heerschende ziekte onder de varkens nog verschoond. In rundvee weinig omzet, eensdeels bij gemis van verzending, doch ook bij gebrek aan voeding. De toenemende vraag naar vette varkens heeft daarvan de prijzen doen verhoogen. Te Nunspeet heeft zich een treurig geval van vergiftiging voorgedaan door de bes eener nacht- schade. Een 3-jarig knaapje vond deze iu de na- bijheid der ouderlijke woning, at er van en wilde ook zijn zusje hiervan geven. Gelukkig heeft deze er weinig van binnengekregen, zoodat zij hersteld is, doch het knaapje is na een hevig lijden bezweken. De epidemie in Hamburg schijnt zich te ver- plaalsen van de havenwijken naar de buiteuwijken althans in de havenwijken wordt geconstateerd dat de iutensiteit der ziekte afneemt. De gezond- heidsraad uit Berlijn acht de epidemie in Hamburg tot heden vrij wel stationair en is van meeniug dat de ziekte nog eeuigen tijd zal toenemen, doch tevens dat dit tijdperk niet van langen duur zal zijn. De Reichs-Auzeiger, het officieele orgaau, zegt dat tot 26 Augustus werden geconstateerd in Hamburg 1028 gevallen, waarvan 358 met doode- lijken afloopiu Altoua 64 zieke- en 22 sterfge- vallen. Yerder deden zich ook enkele gevallen voor in I'iuneberg, Waridsbek, Altenwerder en Witteu- berge. Den 27 Augustus werden in Hamburg 128 personen door de epidemie aangetast en stierven er 55 Het verkeer in de straten is zeer stil. Geheele gezinueu zijn uitgestorven. De zaken op de beurs worden loopende afgedaan niemand mag blijven staan. Iu alle godsdienstoefeningen wordt gebeden, dat de ziekte zal verdwijnen. De rijks- regeering heeft haar afkeuring te kennen gegeven over het zoolang geheim houden der epidemie, alsook over de onvoldoende gezondheidsmaatregelen, die aanvaukelijk genoinen zijn. De middelen van vervoer ten behoeve der zieken en overledenen zijn aamnerkelijk vermeerderd. Ook op het gebied der weldadigheid wordt veel gedaan, ontsmettingsmiddelen, cognac en geueesmiddeleu worden op vele plaatsen gratis uilgereikt. Alle scholen zijn gesloten. Vele geziunen hebben de stad verlaten en hebben zich elders metterwoon gevestigd. Uit het naburige Altona werden 38 nieuwe ziektegevallen en 20 sterfgevallen gerneld. Daus- muziek mag in Hamburg eu Altoua voorloopig niet rneer worden gegeven. Iu Altona zijn de scholen wel niet gesloten, maar ze zijn toch haast ledig. In het uabijgelegen Elmshorn zijn wederom twee nieuwe sterfgevallen geconstateerd, die aan Aziatische cholera worden toegeschreveu. Uit Bre men werden 7 choleragevallen gerneld geen enkel geval verliep doodelijk. De groote hotels weigeren er vreemdelingen uit Hamburg toe te laten. Het feest ter henuueriug aan den slag bij Sedan, zal niet plaats hebben met het oog op de ziekte. Op last der overheid worden alle te Westerland (Sylt) aankomende reizigers geueeskuudig ouder- zocht. Een gezondheidscominissie is aldaar in't leven geroepen om na te gaan of alle voorschrifteu in het belang der gezondheid wel worden uage- komen. Yolgeus officieele berichten zijn iu Kiel vier gevallen van cholera geconstateerd, alle in een gezin, dat juist uit Hamburg was aangekomen. De lijders werden tersoud overgebracht naar een stedelijk cholera-barak waar de moeder van het gezin en een kind stierven. Te Berlijn werden 20 verdachte ziektegevallen gemeld gevallen van Aziatische cholera zijn in de hoofdstad nog niet geconstateerd. Ook in Belgie is de toestand weinig ernstig. In Antwerpeu hebben zich nu in T geheel 21 gevallen voorgedaan, waarvan 9 met doodelijkeu afloop. Enkele nieuwe gevallen, die zich nog hebben voor gedaan, worden in hoofdzaak geconstateerd bij schippers en varensgezellen en hebben in vergelij- king met de eerste gevallen, die zich in Antwerpeu voordeden, weinig te beteekenen. Oudauks de gefautaseerde dagbladberichten is de algemeene ge- zondheidstoestaud uitmuntend. De particuliere geneesheer van den czaar aller Russen, professor Alexander Obermueller, is te Petersburg plotseling aan de cholera overleden. Dr. Wershbitzki die door de Russische regeering naar Perzie werd gezonden, om de daar uitge- broken pestachtige ziekte te bestudeeren, is zelf door de ziekte aangetast en gestorven. In Perzie is de toestand allervreeselijkstde cholera heerscht er iu 35 stedenhet aantal sterf gevallen bedraagt gemiddeld 5000 per dag. Men gelooft dat ongeveer een derde der Perzisehe natie aan de cholera zal sterven. Eeu vreeselijk spoorweg-ongeluk, waarvan alle gevolgen nog niet te overzien zijn, doch waar- omtrent in den aanvang de overdreveuste geruchten roudliepen, heeft gisteren te Brussel ontsteltenis verspreid. De sneltrein van Autwerpen, hier moetende aaukomeu te 8 u. 20 m. moest op de hoogte der Avenue de la Reine, eenige houderden meters van het Noorderstation, stoppen. De sneltrein uit Ostende kwam zes minuten later aan. De machinist van dezen laatste heeft de semen niet gezien en is er niet in geslaagd zijnen trein geheel tot stilstand te brengen, zoodat deze met een vreeselijken schok op den Antwerpschen trein geloopeu is. Er zijn twee reizigers op de plaats gedood eu een twiutigtal gekwetst, waaronder zes leveusgevaarlijk. Een van de omgekomenen is de heer Rothmaler, haudels- reiziger, komende van Vilvoorde, op wiens lijk eene som van fr. 1800 gevonden is. De andere doode is de heer Denin, chef-de-bureau van de spaarkas. Onder de zwaar gewouden bevinden zich eene dame en een jong ineisje. De gewonden zijn naar het liospitaal Siut Jan gebracht. In de uabijheid der plaats van het ongeluk stroomde spoedig eene out- zaglijke meuigte samen. De Koniug is eeu uur na den trein, die op den Antwerpschen geloopeu was, uit Ostende vertrokken. Zitting van Yrijdag 26 Aug. 1892. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dronkera, Joz. de Feijter, Harte. Moea, Wieland, Visser, Van IJsselsteijn, Van der Hooft, De Koeijer en de secretaris. Bij mondelinge kennisgeving was afwezig de heer Tazelaar, bij achriftelijke de heeren Nelemans en Grenu, beidt eersten verhinderd door bezigheden, de laatste door ziekte. Het verslag der vorige zitting wordt gelezen en goedgekeurd. De voorzitter geeft lezing van het rapport der commissie tot onderzoek der gemeenterekening, waarin de volgende aanmerkingen voorkomen a. dat de achterstallige posten in den hoofdelijken omslag over 1891 bedragen 134,374, waaronder aanslagen van 18,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2