emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2849. Woensdag 31 Augustus 1892. 32e Jaargang. m GENEESKUNDIEE Binnenland. Het Huis Altenbrak. ABONNEMENT- FEUILLETON Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. COIIRAHT. AD VEBTENTISN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blurt verscliijnt Uinsdag- en Vrijilasavond bij den nitgever T A i' II I) SABiOE te Ter Kenien. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op artikel 203 der gemeentewet Brengen bij deze ter kennis vau de ingezetenen dat de begrootiug van de plaatselijke inkornsten en uitgaveu dezer gemeente, voor het jaar 1893 aan den raad is aangeboden en heden, voor een tijdvak van veertien dagen, voor een ieder ter lezing is Dedergelegd op de secretane der gemeente, alwaar tegen betaling der kosten, afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 29 Augustus 1892. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken, ter voldoening aTn 's Raads besluit van heden, bekend, dat gele- genheid bestaat tot aanstelling van eenen voor den gemeentedienst. De gemeente, tellende ongeveer 7000 zielen, neemt voortdurend in bevolking en outwikkeling toe, is gelegen aan 2 groote spoor weglijnen en heeft eene zeer uitgebreide scheepvaart. Ter Neuzen, 26 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieU Overzicht. Het vredes-congres te Bern is vergaderd en zal een uitnoodigiug richten tot alle Europeesche vredesvereenigiugen, om een unie der staten tot stand te brengen en een permanent congres der natien in te stellen. Het congres was van oordeel, dat, indien de uitvoerende macht in de verschil- leude lauden genoodzaakt was de toestemming te vragen van de vertegenwoordigers van liaar eigen natfe, vdor dat de oorlog wordt verklaard, het gevaar voor een oorlog aanzienlijk zou worden verminderd. De Eransche minister van onderwijs heeft bepaald, dat in het lyceum Button en in het college Rolliu een proef zal worden genomen met de invoering van geregeld onderwijs in hetRussisch. De 1igaro meent, dat binnen weiuige dagen de Eransche jeugd Russisch zal spreken. Dan zullen de papa's van de Eransche jongeus zeker ook deel nemen in de Russische leeuiugen, waartoe men ze onlangs maar niet kon overhalen. Vive la Russie De socialisten hebben den boycott tegen de brouwerijen in Hamburg opgeheven en daarna hebben de brouwers de socialistische werklieden weder in Naar het Duitsch van O. Elster. bewerkt door AMO. 1) Kom, scbrei nu niet langer, Margherita, miju lieveling Het zal gebeuren, zooals je verlaugt Ik weet, dat ik reeds jaren lang een onrecht aan je begaan heb. Ik zal met mijn vader spreken, ik zal afstend doen van al mijn rechten, ik zal mijn ontslag uit den dienst nemen, dan zal niets meer verhinderen, dat wij onze verbintenis bekend maken. Ben je nu tevreden, mijn lieve schat Schreiend verborg de nauweiijks twintigjarige vrouw haar zacht kinderlijk gelaat aan de borst van den langen krachtigen ofhcier, die de teere slanke vrouw innig in zijne armen sloot. De kool- zwarte lokken kronkelden in weelderigen overvloed over hare ronde schouders. Nu sloeg zij de groote donkerbruiue oogen, die nog glinsterden in de tranen, op naar den man. Ik eisch niets, Eduard Ik verzoek ook niet, ik weet, dat je mijn bestwil bedoelt. Maar ik denk ook aan het lot van onze kinderen. Weer vleide zij zich teeder aan zijn borst. Haar stem had een zacbten diepen klank zij sprak het Duitsch volkomen zuiver, maar toch met een accent, dat haar als vreemdelinge deed kennen. nade aangenomen, voor zooverre zij niet door anderen reeds waren vervangen. Op het Balkan-schiereiland zijn nog al eenige zaken, die de aandacht trekken, al is het poliiieke nieuws in Europa ook schaarsch. Servie heeft een crisis doorleefd. De radicale elementen konden het niet meer eens worden en thans zal men 't eeus weer probeereu met een liberaal ministerie. De keuze van leden voor het regentschap bij eventueele vacatures biedt telkens geschikte gelegenheden aan tot oneeuigheden, daar elke parlij zich in dat regentschap wil zien vertegenwoordigd. Hier geldt vooralOngelukkig het land, welks Koning een kind is. Ofschoon de Kamermeerderheid uit radicale elementen bestaat, is de kracht dier meer- derheid van zoo geringe beteekenis, dat Ristisch een liberaal ministerie plaatsen gaat, dat met zulk een Skoepschtina zal rnoeten regeeren. Zonder twijfel volgt ontbinding van dit lichaam en daarna de werkzaambeden van Nathalie en de Russophilen. Wij hebben het einde nog niet. In het land van den eenigen vriend heerscht ook beweging. De beschermeling van den Czaar bevindt zich in zijn klein staatje niet op zijn gemak. De Montenegrijnen willen zich van Nika outdoen en hem over de grenzen drijven. Hoe de Czaar hierover denkt wordt niet gemeld. De alleenheerscher van Rusland heeft thans ook de handen vol genoeg in zijn eigen rijk. In Azie kijken een paar annexeerende Euro peesche mogendheden elkander ook bij voortduring op de vingers. De Emir van Afghanistan is er de iijder en hij heeft tot de Britten het verzoek ge- richt om hem tegen de Russen te steunen. Reeds maken de Eugelsche bladen zich ongerust over het voortrukken vau den Russischen overste Yanotf in het Pamirgebied. Zij herinneren aan Engelands verplichting, den Emir te beschermen tegen schen- ding van zijn grondgebied. Reeds zijn de Afghanen en de Russen aan 't bakkeleien geweest, zooals wij in een vorig nommer vau ous blad hebben medegedeeld. In Afrika knallen de buksen. Na bet bombar- dement der kusten zullen de Franschen den strijd in Dahomey voortzetten. De Eransche kolonel Dodds is eeuige dagen geleden vertrokken met 1200 sol- daten en 2000 dragers en zal zich te Sakele vereenigen met 2000 man iulandsche troepen. Het doel is om naar Abomey te trekken, waar koning Behauzin resideert, en deze vreemde heer aan Erankrijk cijnsbaar te makeu. Maar dat doel is nog niet bereikt. In de Transvaal is ook beweging over de aan- staaude Presidentsverkiezing. Oom Paul heeft medediugers. Hoofdrechter Kotze heeft zich kan- didaat gesteld en generaal Joubert ook. De Transvaalsche bladen schetteren tegen elkander de kandidaten worden tot den hemel toe verhoogd Ik denk ook aan onze kinderen, Margherita, antwoordde de officier diep bewogen. Ik had het me zoo heerlijk voorgesteld, dat ik je als meeste- res op het slot Altenbrak kon voeren, jou met on- zen jongen en de kleine Margherita. Maar ik zie in, dat dit wel nooit gebeuren zal, tenzij miju vader maar weg met die gedachte Het zal ook wel zdd gaan, mijn lievelingMijn moederlijk erfdeel behoedt ons voor 's levens zorgen, als ik 's konings rok heb uitgetrokken en niet langer de erfgeuaam van het majoraat van Altenbrak zal zijn. Och, Eduard, mijn hart krimpt ineen van weedom, bij de gedachte, dat ik de schuld draag van je ongeluk. Wat praat je toch, Margherita? Jij schuld van mijn ongeluk? Ja, van mijn geluk draag je schuld Wat zou ik zijn zonder jou en zonder de kinderen Ja, ik beken het, aanvankelijk was het moeielijk me te gewennen aan het denkbeeld, dat ik dezeu rok zal uittrekken, dien ik sedert twaalf jaren draag, en dat ik de wapens zal afleggen, die ik in twee veldtochten heb gedragen. Het valt me ook zwaar mijn vader te bedroeven, die zoo'n groot vertrouwen in rnij steltmaar hij vindt in mijn jongeren broeder Willy een erfgeuaam naar zijn zin en ik moet alle bedenkingen ter zijde stellen om mijn plicht te vervullen en het lot van miju vrouw en kinderen te verzekeren. Daar komt Ileudrik met de paarden. Ik moet naar de stad terug, morgen kom ik weer, dan zal ik je alle en tot de hel nedergestooten, net zooals men dat in het beschaafde werelddeel ook gewoon is te doen. Het mooie is er al lang af. Of wij het bij het rechte eind hebben weten we niet, maar wij kunnen niet nalaten den wensch te uiten, dat oom Paul de zege moge wegdragen. Hij heeft veel voor da Transvaal gedaan en veel met de Transvalers ondervonden. Uit Amerika wordt bericht, dat de werkstaking der wisselwachters te Buffalo geeindigd is. In den staat Tennesee is de rust ook weder hersteld. Generaal Carnes, die de oproerige mijnwerkers versloeg en vele hunner gevangen nam, verklaart, dat er een geheim genootschap bestaat, welks leden door een eed verbonden zijn. Zij, die hunne ver- plichtingen tegenover het genootschap niet nakomen of geheimen verraden, zijn des doods schuldig. Daardoor waren de gevangenen aauvankelijk bevreesd veel te zeggen. Langzamerhand, toen ze overtuigd werden, dat zij tegen alle geweld beschermd zullen worden lieten ze een en ander los, en zoo kreeg men eenige belangrijke en verrassende bekentenissen. Te Middelburg doen zich vele gevallen van kramp in den buik, gepaard gaande met diarrhee, voorhet ergste is dat wel bij de militairen, waarvan een 150 tal manschappen met deze ziekte in het hospitaal en in de hulpkazerne alwaar enkele zalen tot reserve-hospitaal zijn inge- richt, verpleegd werden. De kolonel van den geneeskundigen dienst uit Dordrecht is daar aangekomen tot het instellen van een onderzoek. Hij heeft het drinken van ongekookt water ten strengste verboden, zoodat nu den manschappen uit het cantine-fonds thee verstrekt wordt. Door het loodsbestuur te Vlissingen worden met het oog op het door cholera besmet verklaren der haven van Antwerpen gestrenge maatregelen genomen om de overbrenging dier gevreesde ziekte naar Vlissingen zooveel mogelijk te voorkomen. Loodsen, met schepen van Antwerpen komende, zullen door eene speciaal daartoe aangewezen be- manning, zich bevindende aan boord van een op de reede geankerd loodsvaartuig, de gele of quaran- taine vlag voerende, worden afgehaald, en geene verdere communicatie met de stad mogen hebben alvorens, zoo wat hun persoon als hunne kleederen betreft, in het ontsmettingslokaal te zijn gedes- infecteerd. Door het gemeentebestuur van Rotterdam is eene quarantaine opgelegd aan schepen, komende van Noord-Eransfehe havens. Die schepen moeten stoppen aan de boeien in de Maas beneden de Ruige Plaat tot een geneeskundig onderzoek van gemeentewege. bijzonderheden van mijn plan voorleggen. Ik wil nu nog even de kinderen zien. Arm in arm trad het jonge paar in de aangren- zende kamer waar de kindermeid naast het bedje der kinderen zat. Stst, heer baron, vermaande de oude, de kindertjes zijn pas ingeslapen. Als Eduard uw sporen hoort kletteren, is hij naderhand niet weer in slaap te krijgen. De jonge officier boog zich over de slapende kinderen. De knaap kon misschien drie jaar oud zijn, maar was nu reeds het evenbeeld van zijn blonden vader de kleine Margherita was nauweiijks een jaar oud, een lief kind met het ovale gelaat en de doorschijnend roode huiakleur der moeder, met donkere lokjes en lange zijden oogwimpers, die diepe schaduw wierpen op de zacht geronde wangen. De officier streek zacht langs de lokken zijner kinderen, fluisterde de oude meid eenige waardee- rende woorden toe en ging toen zacht heen, begeleid door zijn jonge vrouw. Nog eenmaal omarmde hij haar en snelde toen het huis uit, den fraaien bloementuin door naar den straatweg, waar zijn bediende de beide paarden op en neer liet stappeu. Met een lichten sprang zat hij in den zadel, groette nog eens met de hand naar het tuinhek, waar de jonge vrouw stond, en reed weg. Zij oogde hem na, tot hij bij een bocht van den weg uit haar gezicht verdween, en keerde toen met een lichten zucht in huis terug. Aan de regeering is telegrafisch het verzoek gericht dergelijke maatregelen eveneens van rijks wege voor te schrijven. Tevens werd verzocht alle van Belgie komende schepen te Hansweerd aan een quarantaine-onderzoek te onderwerpen. Door den havenmeester is verder gelast, dat bij de ontdekking van een choleralijder aan boord van een der op stroom voor Rotterdam liggende schepen dat schip onmiddellijk moet worden verhaald naar een der boeien beneden de Ruige Plaat. De lijders aan boord van die schepen zullen in de barakken aan den mond van de Kous(voormalig Delftshaven) ter verpleging worden opgenomen. Uit IJmuiden wordt gemeld Op de Urania, van Hamburg, hier thans onder quarantaine liggende, is de stoker overleden. Vermoedelijk aan cholera. Het schip wordt voorloopig niet uit de quaran taine ontslagen. Uit Dordrecht wordt gemeld, een schipper van een Belgisch schip is naar het gasthuis gebracbt, omdat hij aan cholera nostras leed. Hij is thans hersteld. De politie heeft maatregelen genomen, dat de bemanning van het schip niet aan wal komt, en verder voor ontsmetting zorg gedragen. Als een treffend staaltje van de wijze waarop in sommige gemeenten de wet op besmettelijke ziekten wordt nageleefd, diene, dat Zevenaar, op grand dier wet, er een uit ruwe planken bestaande barak op na houdt. Deze is door een stuk linnen van 't gemeenste soort (een onkundige zou 't voor gaas aanzien) in tweeen verdeelddienende de eene helft voor mannelijke, de andere voor vrouwelijke lijders. Om daarbij den patienten moed in te boezemen, staat dit, den wind aan alle kanten vrij spel latende, gebouw midden op de algemeene begraafplaats. Naar de N. R. Ct. meldt, heeft de gear- resteerde A. W. Ockoloen in de strafgevangenis aan den Noordsinge) te Rotterdam aan de justitie bekend, den moord op den agent van politie B. van den Berg gepleegd te hebben. Reeds in den aanvang van dit jaar moest het aantal bestellers voor den post- en telegraaf- dienst een groote uitbreiding oudergaan. Vermits het daarvoor op de begrooting van waterstaat voor 1892 toegestaan bedrag reeds geheel is besteed, is nu voorgesteld de jaarwedden enz. voor den post- en telegraafdienst met f 23,000 te verhoogen. In de N. R. Ct. gaf dezer dagen de heer J. F. Niermeijer, leeraar aan het gymnasium te Rotterdam, een overzicht van hetgeen in verschillende landen zal geschieden ter herdenking van het 4" eeuwfeest der ontdekking van Amerika. Het meest grootsche huldebetoon zal te Chicago op 12 October e. k. den gedenkdag volgens de Een heerlijke zomeravond spreidde zich uit over het vlakke landschap, waarin het dorpje Eriedrichs- hagen te midden van tuinen en velden lag. Het huisje, dat Margherita bewoonde, lag een weinig van het dorpje verwijderd, omgeven door een scha- duwrijken tuin. Een veldweg met bloeiende hagen aan beide zijden liep langs den tuin en vereenigde zich in het dorp met den breeden straatweg naar Berlijn. LaDdelijke rust heerschte hier tusschen de tuinen en velden. De machtig aangroeiende hoofd- stad van Pruisen had toen in den zomer van 1870 haar vang-armen nog niet tot Friederichs- hagen uitgestrekt, de bouwspeculatie had zich van deze vreedzame velden en tuinen nog niet meester gemaakt. De liefelijke vrede der landelijke een- zaamheid was nog niet verdwenende dagen gingen stil en gelijkvormig voorbij, niet beroerd door het jagen en streven in de stad, die aan de westzijde boven de kirn uitstak. Daarom ook had Eduard, baron von Altenbrak, zijn vrouw, die hij in Italie had leeren kennen, hierheen gebracht, waar zij door de oogen der groote wereld niet bespied werd en leven kon in het stille geluk eener heimelijke liefde. Margherita Montelli aldus was de naam, waaronder zij in het dorp bekend was verliet bijna nooit haar eenzaam huisje. Het verkeer met de buitenwereld geschiedde door bemiddeling van de oude dienstbode Dorothea en het andere dienstmeisje. Het was echter een vreugdefeest,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1