Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2848. Zaterdag 27 Augustus 1892. 32e Jaargang. De vrouw van den recruut. Binnenland. ABONNEMENT: advertentien. I Polities Overzicht. FEUILLETON. TER MMENSCHE COIIRANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Erieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. l»it blurt verscliijut Hinsrtag- en Vrijrtayavond bij den uHyever V A M D fi S A IV D E te Ter Aeuzen. Er is inderdaad brood op de plank de politiek schijnt in Oogstmaand van 1»92, der tropische hitte ten spijt, niet gansch en al tot rust te kunnen koinen en 'tzijn niet—onbelangrijke zaken, die tot onderwerp kunnen worden gekozen van de gewone bescbouwingen, breedsprakiger naarmate men het geduld van den welwillenden lezer aan een min of meer ernstige proef wil ouderwerpen, of waarnemin- gen wil doen met betrekkirig tot's menschen goede luim bij 80 of meer graden in de schaduw. Bewoudering in deze verdieuen de Duitsche mannen van de pen, voor hun stoutmoedigheid tegenover de gemoedsstemmiug van bun naasten, voor hun staleu volbarding, waar 't geldt weinig of niets te zeggen in een grooten overvloed van woordeu. 'sKeizers uitlatiugen over den tweejarigen dieusttijd ziedaar waarover wordt geredekaveld, waarover, zelfs siuds klaar als de dag is gebleken, dat men zich heeft verheugd met een doode mees, omdat de lasten dezelfde blijven, zonder dat men de lusten te genieteu krijgt, wordt voorlgetwist. Van een kanselierscrisis, van een conflict in de hoogste kringen, van een verdaging der nieuwe belasting- plannen, van een afzien van de legervoorstellen - vau al dat moois en van nog veel meer, gefantaseera door hersenen, die zeker tot 't kookpuut waren ge- bracht door den hoogen warmtegraad, heeft men in de eerste oogenbhkken van agitatie gespioken en de ontgoocheliug van velen is wreed geweest. Die ontgoocheliug is een gevolg van de officieuse lezing van 's keizer woorden, waart duidelijk blijkt, dat Wilhelm II heeft gesproken als militair en dat de volharding bij den driejarigen diensttijd in geenen deele uitsluit handhaving van de nieuwe eischen voor 'tleger. Alles wat in dien zin is verteld mondeliug en schriftelijk behoort thuis op het gebied der fantasiemen kan het hopen, men kan het wenschen zelfs, maar als men er van spreekt als van een waarschijnlijkheid, dan bedriegt men zich zelven en auderen. Douderdag 11. heeft Wilhelm II een gelegen- heidsspeech uitgesproken op het paradeveld, met zijn officieren als toehoorders en zich daarin ver- klaard voor volharding bij 't bestaande, tenzij op buiteugewoue „Gegeuleistungeu" mocht kunnen worden gerekend ziedaar in t kort het gebeurde, dat onzes inzieus even weinig reden geett tot uitbundige vreugde als tot diepe neerslachtigheid, tenzij men de zaak niet van een politiek, doch van een militair staudpunt mocht willen be- schouwen. Het programma van het nieuwe Servische be- wind moge algemeen bijval vinden bij de in de geheimenissen der politiek oningewijden, die 5) (Slot). Anderhalf uur waren verloopen, zoodat het ook voor Wilhelmina tijd werd, de vlucht te nemen. Voor de laatste maal kwam ze met den schildwacbt op den hoek samen zoodra ze hem weder in de duisternis zag verdwijnen, snelde ze naar de kelder- trap, wierp geweer, hoed en mantel naar beneden, sloeg de deur dicht en ijlde naar den muur, klom met behulp van den touwladder er over en zoo snel als hare voeten haar toelieten spoedde zij zich in de duisternis over velden en wegen in de rich- ting van de grenzen. Zij hoopte en niet zonder grond, dat men haar niet dadelijk zou verdenken, maar, als men den schildwacht niet op zijn post vond, aannemen dat deze tegelijk met de recruten was gedeserteerd. Dit opende haar het vooruitzicht dat zij reeds een heel eind ver zou kunnen komen eer men er aan zou denken haar te vervolgen. Even wel was nog lang niet alle gevaar geweken. Het kwam er nu op aan alle krachten in te spannen voor een Snellen en langdurigen loopen ofschoon Wilhel mina al hare geestkracht aanwendde toch week thans de vreeselijke spanning van de laatste uren voor groote afgematheid, hare leden waren zwaar als lood en zij gevoelde zich als ware het haar onmogelijk met spoed vooruit te komen. Een half uur had ze ongeveer geloopen en hield een oogeublik stil om adem te scheppen, toeu een zich laten verblinden dqpr fraaie woorden en schoonklinkende beloften, den ernstigen politicus schenken zij geen voldoening en hij verwacht, als onmiddellijk gevolg van deze hoogst gewichtige verandering van systeem, nog groote dingen. De radicalen laten zich zoo maar niet aan den dijk zetteu de wijsheid der stille berusting bij het feit, dat er ook voor hen een tijd van gaan is, is vooralsnog hun deel niet en ijverig bereiden zij zich voor op een heftigen strijd, die eerst besiist zal worden in de eerste maand van het volgend jaar, daar de Skoupchtina, v6or 15 November niet zal worden ontbonden. Het eerste gevolg van de verwisseling van kabinet is het vrijwillig genomen of wel ongevraagd gegeven ontslag van tal van autoriteiten, als daar zijnprefecten, regeerings- ambtenaren, gezanten enz. Door haar daden zal de nieuwe regeering moeteu toonen, dat zij inder daad, ter handhaving der neutraliteit van Servie goede betrekkingen wil onderhouden met alle mogendheden en zich wil onthouden van alle politieke kuiperijen, 't zij alleen, 't zij in vereeuigiug met andere, machtiger en grooter dan zij. Groot-Brittannie is nog niet geheel zonder poli tieke spanning wel kunnen de herkiezingen, waaraan de tot regeeringsposten benoemden zich moeten onderwerpen volgens zekere bepalingen der groudwet, geen plotselinge wijziging brengeu in t geen is, maar als maatstaf ter beoordeeling van de toestanden, hebben zij toch groote waarde. Voornaraelijk John Morley's candidatuur voor New—Castle, noodig ge- worden door zijn benoeming tot staatssecretaris voor Ierland, houdt de algemeene belangstelling gaande zijn tegenstander Ralli heeft namelijkzijn stem toegezegd aan een wettelijke vaststelling van den werkdag voor mijnwerkers op 8 uur en hoewel Morley in begiusel niet tegen den 8-urigen werkdag is, wil bij, als radicaal, niets weten van regeling door het Parlement. In New—Castle laten de Glad- stonianen voor Morley's herkieziug bidden, 's mi nisters ongeloof ten spijt, doch des ondauks zijn ze lang niet gerust over zijn welslagen. Vorst Ferdinand van Bulgarije acht blijkbaar zijn positie zeer versterkt door de laatste bezoeken. Bij gelegenheid vau het feest ter gedachtenis aan zijne troonbestijging verklaarde de vorst verheugd te zijn, zich na eene lauge afwezigheid weder in het midden zijner Bulgaren te bevinden en tevens over zijne ontvangst in het buitenland. Yooral de ontvangst in Engelaud getuigde van hartelijkheid zeide de vorst en niet minder toonde hij zijn voldaanheid over de welwillendheid van zijn suzerein den Sultan, aan zijn eersten Minister bewezen. Over de onthullingen, door de Swoboda aan het licht gebracht, wordt nog bij voortduring gesproken dof gedreun in hare ooren drong. Het alarmkanon van het garnizoen was afgeschoten. Drie schoten achter elkander verkondigden aan de bewoners uit den ointrek, dat drie soldaten ontvlucht waren zij heritinerden tegelijkertijd, dat niemand aan de vlueh- telingen een schuilplaats of hulp mocht verleenen. Wee den ongelukkige, van wien ontdekt werd dat hij zich had laten overhalen uit medelijden een de- serteur hulp te verleenen. De zachtste straf, die hem kon treffen, was de dood aan de galg. De dag begon reeds aan te breken toen Wil helmina zich nauwelijks anderhalve mijl van Dram- burg had verwijderd. Langzaam vervolgde zij haren weg. Uit wijze berekening had zij gewaagd hare vlucht te vertragen, een bos houtsprokkels bij elkan der te zoeken en dit op haren rug te binden, als ware zij eene vrouw uit de omliggende dorpen, waarvau de vrouwen zich dikwijls met houtsprokkelen bezig hielden. Zoo goed hare krachten dit toelieten vervolgde zij haren weg en het was reeds helder dag toen zij paardengetrappel hoorde naderen. Zij keerde zich om en zag dat het militairen te paard waren, die steeds nader kwamen, officieren waaraan steeds de eerste vervolging van deserteurs was op- gedragen, daar zij alleen het recht hadden in de dorpen den schout en zijne dienaren op te roepen, om inede deel te nemen aan de vervolging. Hoe meer de officieren naderden des te sneller klopte Wilhelmina's hart. Ze had echter nog de tegenwoordigheid van geest en den moed haar last naast zich te leggen en zelve op een boomstronk te gaan zitten als wilde zij uitrusten. Door deze kalmte wilde zij aan de officieren, van wie geen en geschreven. De Neue Freie Presse weet te vertellen, dat Jacobson de papieren, die hij zijn chef Hitrovo ontstolen had, te Londen heeft trachten te verkoopen en zich daarna gewend heeft tot den heer Petkoff, den redacteur van de Swoboda te Sofia, die vau de bekende documenten voor 10.000 frcs. eigenaar werd. Van de echtheid der geschriften is men in de Bulgaarsche kringeu zoozeer overtuigd, dat den redacteur de betaalde 10,000 frcs. zijn vergoed. De groote heer aan den Bosporus zit onder anderen ook in moeielijkheden met de Amerikanen. Te Washington is men gewaar gewordeu, dat Ameri- kaansche zendeliugen te Boerdoer in Klein-Azie mishandeld zijn, en nu vraagt de zaakgelastigde der V ereenigde Staten bij de Porte voldoening en met klem ook, want uit Washington is aan twee Amerikaansche oorlogsschepen last gegeven naar de kusteu van Klein-Azie te vertrekken en daar te- kruisen. Ook heeft de Sultan een door de Koningin van Engelaud eigenhandig geschreven brief ontvangeu, waarin de Bulgaarsche en Egyp- tische kwestien worden behandeld, terwijl de Konin gin tevens de erkenning van vorst Ferdinand wenscht, om dezen een huwelijk te doen sluiten. Tegenover Rusland raakt de Sultan door den wensch vau Engeland's vorstin in een kwaad parket. Uit Domburg wordt omtrent het verblijf aldaar van HH. KK. HH. den Prins en de Prinses van Wied aan het Handelsblad geschreven Zij vertoeven met eenige personen uit hun naaste omgeving in de villa ^Duinoord", waarmede zij nog ongeveer de grootste particuliere woning van Dom burg betrokken hebben. Eeu talrijk gevolg is in twee andere huizen gelogeerd. Op verzoek van H. K. H. de Prinses van Wied, zal op 31 Augustus, den verjaardag onzer Koningin, den schoolkinderen een feest worden bereid, evenals dat geschiedde tijdens het vorige verblijf van HH. KK. HH. toen ook de Koningiu van Rumenie te Domburg vertoefde. Ook Dr. Mezger heeft weder zijn villa betrokken. Hij behandelt slechts een beperkt aautal patienten, die hij naar Domburg heeft doen komen. Door den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Zeeland is in een aantal gemeenteu op Zuid-Beveland een onderzoek ingesteld naar den toestand der ziekenhuizen, welke van gemeentewege zijn opgericht voor de verpleging van eventueele lijders aan besmettelijke ziekten, en naar de wijze, waarop in de verpleging bij voorkomende gevallen zal worden voorzieu. enkele haar kennen kon, alle verdenking ontnemen en dit gelukte haar ook. De oudste der officieren liet zijn paard bij haar stilhouden en vroeg of zij in dezen omtrek te huis behoorde. Wilhelmina antwoordde toestemmend en noemde als haar woonplaats een dorp nabij de grenzen. De officier vroeg daarna of zij ook drie soldaten had ontmoet, waarvan een in voile uniform. Wilhelmina deed het nu voorkomen als moest ze zich eerst bedenken, daarna verklaarde zij wer- kelijk een soldaat en twee mannen gezien te hebben. Zij dacht dat de soldaat beide mannen moest trans- porteeren. De officier lachte luid. Een bekende streek, zeide hij tegen zijne jongere kameraden. Daarom heeft de schildwacht zijne wapenen meegenomen. En waarheen, vroeg hij, zich weer tot Wilhelmina wendende, zijn die mannen gegaan P Zeg ons de waarheid, het zal niet tot uw schade zijn. Wilhelmina wees naar den kant, die verwijderd was van het meer, op welks oostelijken oever zij zich bevond. Hebt ge die lieden ook nauwkeurig opgenomen vroeg de officier en Wilhelmina gaf eene juiste beschrijving van de vluchtelingen, die zij maar al te goed kende. De officier wierp de vermeende dagloonersvrouw een geldstuk toe en reed met zijne kameraden verder het bosch in, in de richting door Wilhel mina opgegeven. Met moeite hief zij haar bundel hout weder op en vervolgde met knikkende kuieen haren weg, terwijl zij een dankgebed ten hemel zond. Zonder verdere hinderpalen bereikte Wilhelmina Gisteren is te Middelburg het huis waarin Jacob Cats van 1603 tot 1623, dus twintig jaren, heeft gewoond, verkocht. Cats was in die jaren ook bezitter en bewoner van den Munnikenhof onder Grijpskerke. Het bui- teuhuis van Cats is sinds langen tijd gesloopt, de hofstede werd het laatst verkocht op 29 Maart 1852 en kwam toen voor f 22000 in het bezit van wijlen den heer A. Tak. Eergistermiddag is van de werf der Konink- lijke maatschappij De Schelde te Vlissingen met goed gevolg te water gelaten het stoomschip Gedeh, aangebouwa voor rekening van de Rotterdamsche Lloyd. Het schip is geheel van staal gebouwd, heeft eene lengte van 358 Eng. voet, eene breedte van 38 Eng. voet en is het langste schip, dat tot nu toe op eene Nederlandsche werf is gebouwd. Het zal electrisch worden verlicht en is naar den eisch des tijds ingericht. Het stoomschip is volgens de hoogste klasse der Rules van Veritas gebouwd, alsmede onder toezicht der Vereeniging van Nederlandshe assuradeuren. De machine en de ketels staan gereed om in het schip te worden geplaalst. De machine is van het quadruple corapound-systeem en moet een ver- mogen kunnen ontwikkelen van pi. m. 2000 I. p. k. De werkzaamheden op de werf De Schelde zijn thans niet druk, en indien er niet spoedig be- stellingen gedaan worden tot het bouwen van nieuwe schepen, vreest men dat eerlang een SOOtal werklieden, uit gebrek aan werk, zullen worden bedankt. Als voorzorgsmaatregel tegen het gevaar van verspreiden der cholera, is door den direeteur-geDeraal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen last gegeven, om de voor het publiek bestemde privaten en urinoirs op de stations, de closets in de rijtuigen en de privaten en urinoirs voor het personeel van de groote locomotiefdepots, de groote werkplaatsen enz. met de meeste zorg te reinigen, rein te houden en voortdurend te ontsmetten met kalkmelk of een ander deugdelijk ontsmettingsmiddel. Te Nieuweschans wordt ijlings een barak gebouwd met privaten tot tijdelijk oponthoud van de Russische landverhuizers, die daar van Bremen worden aangevoerd om verder naar Rotterdam en Amster dam te worden vervoerd. Die lieden worden over het Nederlandsche gebied vervoerd in bepaald daar- voor aangewezen derde klasse-rijtuigen, die voorzien zijn van het opschrift landverhuizers en telkens ontsmet worden. Deze maatregelen geschieden in overleg met het geneeskundig staatstoezicht. de grenzen. Op de vooruit bepaalde plaats vond zij haar echtgenoot en haar oom en gezamenlijk begaven zij zich naar Dantzig, waar zij zich voortaan met der woon vestigden. De terugkeer naar Pruisen was hen voor altijd ontzegdzij lieten daarom de oude moeder van Peter eveneens naar Dantzig komen. Het gelukken van Wilhelmina's plan dankten zij voornamelijk aan het feit dat men veronderstelde dat de verdwenen schildwacht medeplichtige en helper van de ontvluchte recruten was geweest. Eerst tegen den avond van den volgenden dag vond men den schildwacht, gebonden, doch bij helder bewustzijn, in den kelder. De slag, door Wilhel mina hem gegeven, had slechts eene bedwelmiug ten gevolge gehad en, behalve een niet bijzonder erge wonde aan het hoofd, had de man geen verder nadeel bekomen. Van eene bestraffing moest na- tuurlijk afgezien worden, daar men hem voor de overrompeling, waaraan hij had blootgestaan, niet verantwoordelijk kon stellen. Eerst na een onderzoek van vele dagen kwam men te weten, op welke wijze de vlucht was be- werkstelligd, en zelfs de officieren konden aan de heldhaftige vrouw hunne achting niet ontzeggen. In Dantzig werd de dappere jonge vrouw bet voorwerp van meuigvuldige huldigingen. Stinne- man richte met hem verleende hulp eene groote slagerij op, die hij gemeenschappelijk met Peter Meijer vele jaren achtereen met voordeel dreef. Zelfs nog in het begin van deze eeuw was de zaak in het bezit van de nakomelingeu van de vrouw van den recruut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1