h.:£K 1892' Societeit „dG Theetuin. CONCERT IN LOSSING: Ruhr-Kachelkolen, Handelsbericbten. Advertentien. BURGERLIJKE STAND. V ER SL A G A.DRIAAN SCHEELE, omtrent den toestand dier visscherijen over het jaar 1891 aan de St. Pietershal een paar patrouilles werden uitgezonden. Een ander deel van de rumoermakers schijnt op de Hoogstraat met de sabel te zijn uiteen- gedreven. Een talrijke menigte was terstond naar de Damstraat gestroomder volgde later een uit een veertig zingende jongens bestaande bende, welke mat bet talrijk gevolg een driekwartier door de straten trok, en toen in ,/Constantia de gebeur- tenissen van den avond ging bespreken, en de door het zingen droog geworden keelen verfrisschen. Bij bet gebouw werd tot besluit van het relletje met los kruit een pistoolschot gelost. Een deel der knapen bleek met ploertendooders en boksbeugels gewapend te zijn. Deden Zaterdagavond te Amsterdam de soci- alisten weer eens van zich spreken, niet minder is dit te Rotterdam bet geval geweest. Jammer maar dat daardoor een agent van politie als slachtoffer van zijn plicht is gevallen. Voor zoover uit de meest tegenstrijaige bericbten die gisteren en hedeu no<* de roude doen, kau worden opgemaakt, moet het geval zich als volgt hebben toegedragen. In de Delftsche straat is een koffiehuis, waar de sociaiisten gewoonlijk bijeeukomen. Ook Zaterdag avond waren een groot aantal leden der partij daar aanwezig en het ging er nog al rumoerig toe. Des avonds om ongeveer half elf kwamen een viertal personen er binnen, die al spoedig met som- migen der aanwezigen twist kregen. Het gevolg daarvan was een vechtpartij en naar het bureau van politie in de Meermansstraat werd toen om adsistentie gezonden. Een tweetal agenten gaf aan die roepstem gehoor en begaf zich naar het lokaal. Voor de deur gekomen werd deze eens- klaps opengerukt en trad een man naar buiten, die een revolver uit den zak haalde en deze h bout portant op den dichstbij zijnden agent R. van den Berg afschoot, met het noodlottig gevolg, dat deze onmiddellijk een lijk was. De kogel raakte hem achler in het linker oor en verliet aan de rechterzijde het hoofd weder. Volgens sommigen zou de dader bij het losseu van het schot geroepen hebben vwat doe je hier, je hoort hier niet." Ook omtrent den persoon, die de daad beging, verkeerde men langen tijd in hetonzekere. Eerst werd de socialist Helsdingen er van verdacht en ook gearresteerd. Er is echter gebleken, dat deze niet schuldig was, waarom hij weer op vrije voeten is gesteld. Later is gevangen genomen een 23jarig horlogemaker, die ook reeds naar de strafgevange- nis is overgebracht. De gedoode agent, die als een oppassend man be- kend stond, laat een weduwe en vier kinderen na. Een paar uur vroeger had een andere Rotter- damsche politieagent het eveneens moeten ontgelden Twee personen maakten in half beschonken toestand in den stoomtram op den Nieuwen Binnenweg spektakel. Nadat de hulp der politie was inge- roepen, maakte een der belhamels van een onbe- waakt oogeublik gebruik om een agent zijn harts- vauger te ontrukken en hem daarmede aau het voorhoofd te verwonden. Door de hulp der burgerij gelukte het beiden, ondanks hun verzet naar het bureau te brengen. Uit alle landen van Europa wordt melding gemaakt van een vreeselijke hitte. Voornamelijk in Rrankrijk, in verschillende steden, stond de thermometer Woensdag van 96 tot 107° E. Ook te Madrid teekende zij 107° in de schaduw De rijksveldwachter De Hartogh te I itgeest hecft twee valsche munters opgepakt. Dit ging volgenderwijze toe De veldwachter was juist van eene niet ge- makkelijke reis met een krankzinnige vrouw te Kastrikum teruggekeerd, toen hij vernam dat aldaar door twee heeren verdacht geld was uitge- geven. Onmiddellijk ging hij dezen achterhalen, en wel met behulp van een hondeukar, welke juist in die richtiug voorbijreed. Het tweetal werd ingehaald en poogde nu te ontvluchten, doch zij werden door hem gegrepen een echter ontsnapte en snelde het daarbijgelegen bosch in, doch ook deze werd later door den inmiddels toegeschoten opzichter der jacht en visscherij Banning en eeuige inwoners in zijne handen gesteld. Bij den eersteu gearresteerae werd gevonden ongeveer veertig gulden aan klein geld dat reeds ingewisseld was, en nog, verborgen in de jas, een zakje met valsche guldens. Na het opmaken van het proces-verbaal bleek het, dat zij verkeerde namen hadden opgegeven. Bij de instructie door den rechtercommissaris te Alkmaar noemden zij hunne ware namen K. J. Hoenson en A. Wolckenhauer waarop onmid dellijk naar Amsterdam, waar zij woonden of ver- blijf hielden, getelegrafeerd werd. Op deze aaii' wijzing zijn verscheidene valsche guldens en ver schillende voorwerpen, dienende tot vervaardigiug daarvan, in beslag genomen. Het volgende verhaal toont, indien T juist is, duidelijk aau dat de oude heer Bismarck nog jong van hart is en dat er te Kissingen knappe kellnerinnen zijn. Een der laatste dagen van zijn verblijf te Kissingen werd hij op een wandeling in het bosch bij het Altenburger Ilaus door een zware regenbui overvallen. De kellnerin zag den vorst aaukomen en ijlde hem met een paraplui tegemoet, die in dank werd aangenomen. Maar kindlief, zeide de oude heer, T is alijd nog beter half beschut te zijn, dan zoo blootshoofds in een bui te wandelen, en hij bood de kellnerin galant den arm aan. Zoo bereikte het paar de herberg, waar de oud—kanselier plaats nam. Toen 't weer droog geworden was, gaf hij 't meisje een ftinken kus, die als hooge eer werd aangenomen. De eer mag groot zijn, mijn schatje, zei Bismarck lachende, maar T genoegen voor mij is toch heusch nog grooter. Te Antwerpen zijn de vorige week op Zondag Maandag en Dinsdag aan de stations van het Zuiden, van Stuiveuberg en van het Waesland in het geheel 255,000 reizigers aangekomen. Aau het Vlaamsche hoofd werden er bovendien 45,000 van de overzijde der Schelde aan land gezet. Het aantal dergenen die langs andere wegen de stad in zijn gekomen, is niet bekend. Er is geen enkel ongeluk gebeurd. Er zijn spoorwegbeambten en machinisten geweest, die achttien en twintig uren achtereen dienst hebben moeten doen. Van de Fransche stoomboot St. Paul, van Bordeaux komende en te Antwerpen aangekomen, zijn vier matrozen aangeiast door een hevigen aanval van cholerine. Naar het hospitaal overgebracht, zijn daar drie van de lijders overleden de vierde is herstellende. De oorzaak wordt toegeschreven aan het eten van een te groote hoeveelheid mosselen. De stoomboot is gedesinfecteerd en later naar Havre vertrokken. Van de officieren is nie- mand ziek geworden. Nog verscheiden andere gevallen van cholerine zijn voorgekomen. Een schippersvrouw is daaraan gestorven. Een pikant verhaal wordt gedaan van Mr. Choate, den beroemden Amerikaanschen advocaat. Er loopen meer verhaleu van hem, maar dit is nieuw. Op zekeren morgen toen hij op zijn kantoor kwam, stond zijn klerk op en zeideEr is zoo even een heer geweest, die u wilde spreken over een zaak. Zoo, luidde het antwoord, en heb je het gewone voorloopige salaris laten betalen. Ik heb maar 25 guintjes gekregen, mijnheer. Het gewone bedrag, dat men beginnen moet te storten is 50 guinjes en Mr. Choate zeide Dat is niet overeenkomstig den regel, zoo worden hier geen zaken gedaan. Maar, mijnheer autwoordde de klerk, begeerig zich te verontschuldigen en bevreesd dat liij zelf er schade bij zou lijden Ik nam alies wat hij had. O zoo, zeide Mr. Choate goedkeurend, dat ver- andertdat is wel practisch dat is zelfs zeer practisch gezien. Omtrent den brand te Grindelwald schrijft de Zwitsersche correspondent van de N. R. Ct. onder dagteekening van 19 dezer, het volgende Bij de vele rampen, waardoor het Alpenland sinds een jaar is getroffen, komt nu nog de brand te Grindelwald, het groote dorp, hetwelk wegens zijne ligging in de keten der Berner Alpen zich in den loop van jaren tot eene der schoonste vreemdelin- gen-kolonien heeft kunnen ontwikkelen en sinds korten tijd door een spoorweg met Interlaken is verbonden. Gelukkig zijn er bij de nieuwe ramp geene menschen omgekomen. Het onheil overviel de logeergasten in het zomerhotel „Zum Biiren", terwijl zij 's middags omstreeks 3 uren aan tafel zaten. De brand was uauwelijks ontstaan of zonder tijd- verlies was men reeds aau het werd om te blusschen en te redden maar binnen vijf minuten stond het dakwerk reeds in voile vlam en drongen de vlam- men niet slechts met voile snelheid door het geheele gebouw heen, maar ook door de daarbij behoorende stallen en schuren, terwijl tegclijkertijd de Engelsche kerk werd aangetast. Viertien dagen geleden was er in het hotel brand in een schoorteen ontstaan, en die was toeD wel dadelijk gebluscht, maar het was ook juist op een oogenblik van windstilte. Thans echter werd alle blussching belemmerd, aoordien er joist een hevige wind achter het Wetterhorn was komen opzetten, en zijne verder felijke macht over den vuurgloed ontwikkelde Ware dit niet het geval geweest, dan zou men ongetwijfeld het onheil gemakkelijk hebben kunnen te keer gaan. De brand is ontstaan in een nieuw gebouwden massieven schoorsteen, die bestemd was voor twee reusachtige keukenhaarden, welke van 's morgens tot 's avonds voor 500 h 600 personen in werking waren. Bij de onbewolkle lucht in de laatste dagen was die schoorsteen te meer voortdurend blootgesteld aan eene zeer hooge temperatuur terwijl ook het grootendeels houten dakwerk onder den langdurigen invloed der zonnehitte zoodanig was uitgedroogd, dat het geen vuur kon vatten zonder dadelijk geheel in vlam te staan. Den hotelhouder wordt van alle kanten de eer gegeven, dat "hij op het eerste teeken van gevaar hoogst bedaard en krachtig doorlastend alle maat- regelen nam om zooveel mogelijk den loop van het vuur te stuiten en ongelukken te voorkomen. Onder de werking van den storm was dit echter te vergeefs. En al wat in de richtiug van den wind lag, was binnen een half uur na het uitbreken van den brand mede aangetast. Woedend blies de wind in den spattenden gloed en sliugerde brandende stukken hout op de droge daken, altoos maar vonkenwolkeu voor zich uit drijvende. Menschen en dieren namen verbijsterd de vlucht De reizigers poogden van hunne goederen te redden wat er gered kon worden, maar de raeesten die hierin waren geslaagd, hebben toch later alles weder zien veruielenwant te gelijk met hen hadden de bedienden en het verder hotel-personeel wel zeer veel bagage naar buiten gebracht en ook tot het hotel behoorende dingen aan den brand onltrokken, maar er waren geen voertuigen om dit dadelijk ver uit den weg te ruimen. Het lag daar, in alle haast op een afstand van slechts 300 meter opeengeworpen, en eer men verdere moeite er om kon doen, speelde de vlam reeds door den geheelen berg van koffers, kisten, huisraad enz. enz. henen. Veel had men bij het station nedergelegd, maar ook dit gebouw, met de goederenloodsen en andere opstallen, viel met al wat er in was den gloed ten offer. De spoortrein, die te half 4 uit Interlaken moest aankomen, was gelijk mij door een ooggetuige werd medegedeeld, wegens den gloed en het wilde rondvliegen van klompen vuur moeten blijven staan. De trein werd letterlijk overvallen door een vuurregen, waarbij de vonken tot binnen vele wagons doordrongen. Een oogenblik was het alsof de geheele trein in brand stond. Gelukkig dat de machinist genoeg tegenwoordigheid van geest behield om alle krachten in te spannen, ten einde de locomotief op eene draaischijf te brengen, hetgeen hem ten laatste ook gelukte, met het gevolg dat hij, verder met voile stoomkracht werkende, den trein uit de gevaarlijke omgeving kon doen heengaan. Eensklaps ging er een schrille kreet op uit den achtersten wagen (een goederen- wagen) sloeg eene vlam naar buiten. De machinist liet den trein stil staan, ijlde naar den brandenden wagen, dien hij zelf loshaakte, zoodat hij voor de tweede maal den trein redde. Ten behoeve van blussching en redding hebben zeer vele vreemdelingen, Engelschen, Duitschers, Nederlanders en van andere nationaliteiten, trouw geholpen. Ook hunne dames deden mede, door op rijen staande elkaar emmers en andere voorwerpen met water gevuld te reiken om het voor de brandblusschers gemakkelijker te maken. Aan die medewerking is het te danken, dat de brand zich niet over het oostelijke gedeelte van het dorp heeft uitgebreid. Onder de vreemdelingen in een der hotels van het dorp waren er 120, die dien dag een uitstapje hadden gedaan en eerst 's avonds laat vernamen dat al hunne bagage verbrand was. Een Eugelsch geestelijke had eene belangrijke som in bankbiljetten in zijn koffer geborgen, die mede door het vuur is verzwolgen. Eene dame had een aantal antieke zilveren voorwerpen op reis medegenomen, opdat ze tegen dieven beveiligd zouden zijn, en ook daarvan kon niets worden gered. Maar vooral zijn de gidseu en andere dorpelingen er ongelukkig aan toe, die letterlijk alles hebben verloren. Voor hen zal de openbare liefdadigheid vooreerst moeten zorgen. 14 Aug. Daniel Johannes Adriaan, z. van Jan 'tGilde en van Rosalia Mechielle. Mathildis Delphina Maria, d. van Hubertus Claessens en van Maria Elisabeth van Campen. 15 Aug. Jan Abraham, z. van Joost Platteeuw en van Cornelia Francina Butler. Adriana, d. van Adriaan Goossen en van Cornelia Dieleman. Overlijdeu. 2 Aug. Pieter Bakker, oud 11 m., z. van Jacobus en van Maria Verbrugge. 8 Aug. Dina Jongejan, oud 3 m., d. van Hendrik en van Elisabeth Mertens. Philippine. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Aug. Sera- phinus Pieters, oud 24 j., jm. en Jacoba Josepha Maria Voerman, oud 22 j., jd. Geboorten. 12 Aug. Oscar Johannes Nicolaas, z. van Franciscus Voerman en van Emma Augusta Maes. Mint Jansteen. Geboorten. 4 Aug. Joseph, z. van Joannes Savoije en van Virginia de Kerf. 7 Aug. Petrus, z. van Eduardus Livinus Boussen en van Milanie van Laer. 14 Aug. Maria Magaretha, d. van Isabella Therdsia van Dorsselaer. ZEET1JDINGEN. Van 19 tot en met 22 Augustus. 3 VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading 20 21 22 20 22 19 20 21 22 19 20 21 22 Deens. s.s. Eng. s.s. Belg. s.s. Eng. s.s. idem Eng. s.s. Belg. s.s. Eng. s.s. Zweed. s.s. Rus. s.s. Eng. s.s. Noor. bark Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem Duits. s.s. Eng. s.s. Deens. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem idem idem Fra. sch. Duits. s.s. Rus. s.s. Eng. s.s. Voor Ter Seuzeni Helzingor Anglia Londres 3058 Jacobs tad 2469 Leith 2367 Londen 2272 idem 3024 j Liverpool Ibis Van Ter Sieuzen: River Lagan Terneuzen Oaksland Voor tiJent 2272 Londen 2278 idem 5511 I Blyth Gevalia Marie Morena Nymphe Hermia Lady Clare Hebble Norma Wilhelm Sea Belle Electro Aire Spica Leona 1438 2714 3656 927 2963 3391 2558 1385 1780 2152 1387 1763 1845 1698 Gefle Libau Riga Nordmaling Riga Lulea Goole idem Djomso Londen Hull Goole Riga Goole Van Gent J. N. Madvig Stern Spindrift Rosa Polo Buzy Bee Antiquary Maria Brittannia Marie Norma 5034 2232 2003 1294 1373 Granton Grangemouth Londen Goole Hull 2720 j New-Castle 2915 Leith 421 Marennes 2716 i Stettin 2714 Grangemouth 1385 Goole hout stukg. idem idem idem stukg. idem ledig hout h. en vl. idem hout idem idem stukg. idem hout stukg. idem idem hout stukg. ledig ledig stukg. idem idem idem idem phosph. ijzer ledig stukg. Rotterdam, 22 Augustus. Alle artikelen moesten weder lager afgegeren worden. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 7,25 a J 7,75, minder f 6,25 a 6,75. Rogge 4,25 a 5,75, raindere /4,00 a f 5,25. Gerst 3,75 a 4,90. Haver 2,50 a /4,00. Paardeboonen f a fDuiveboonen f a f Bruineboonen 6,00 a 9,00. Witteboonen Walchersche f 6,00 a f 7,75. Erwten 7,50 a 9,00 raindere a f Kanariezaad beste f 11,00 a f 13,00, mindere 9,50 a 10,00. Ajuin a per 50 kilo. Koolzaad 8,00 a 8.50. Eieren 3,70 a 4,00 per 100 stuks Aardappelen Zeeuwsche f a f Louden, 22 Augustus. Granen zeer stil. Gerst en Meel dalende. HET GELD. 47,80 5 47,90 12,07 12,09* It O E It S V A N Belgisch per 100 fr. Eugelsch per A. s. Donderdag 25 Augustus hoopt ouze geliefde vader en behuwdvader zijn 60steD geboortedag te herdenken. .T Zijne dankbare kinderen ler Aeuzen. eu behuwdkinderen. Hedeu werd ons door den dood ontnomen ons geliefd jongste kindje PIETER CORNELIS, in den nog jeugdigen leeftijd van ruim 11 maandeu. TH. VERHEIJKE. J. M. VERHEIJKE-De Vos. Ter Neuzen, 21 Augustus 1892. Algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van belang- stelling, ondervonden bij het huwelijk onzer kinderen, betuigen wij aan alien onzen htir- telijken dank. D. VAN ACKER-Dumoulin. A. J. CAMMAERT-Thomaes. Bij bet vergelijkend exainen voor de w betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen slaagde o. a. mijn zoon. Hij was leerling aan de inrichting vau onderwijs van den heer SCHOO te Groede. Met vrijmoedigheid durf ik deze inrichting aanbevelen. Breskens, 19 Augustus 1892. J. MULDER. - De Secretaris-penningmeester van HET BESTUUR DER VISSCHERIJEN op dT Schelde en Zeeuwsche Stroomen MAAKT RE- KEN D, dat het verschenen en tegen betaling van 25 cents ten zijnen kantore verkrijgbaar is. Tholen, 19 Augustus 1892. De Secretaris-penningm. voornoerad, J. A. FOKKER. i Van 19 tot en met 22 Augustus werden langs de Westsluizen alhier 34 binnenvaartuigen op- en 42 afgeschut. Van 1 tot en met 15 Augustus. Axel. Iluwelijks-aangiften. a Aug. Marinus Hamelink (van Zaamslag), Oud 20 j., jm. en Maria van Drongelen, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Aug. Marinus Jansen van Rosendaal (van Zaamslag), oud 31 j., jm. en Henderika van Hermon, oud 33 j., jd. 11 Aug. Pieter van der Welle, oud 36 j., jm. en Catharina Levina Verijzer, oud 28 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Jan Adriaan, z. van Cornelis de Regt en van Pieternella van Hermon. Elisabeth, d. van Hendrik Scheele en van Jacoba Pieternella van de Velde. 5 Aug. Abraham, z. van Francis de Blaaij en van Fram;oise van den Broeke. Maria Christina, d. van Cornelis den Hamer en van Christina Klaassen. Janna Maria, d. van Jan Boeije en van Adriana Roose. 6 Aug. Catharina Levina, d. van Cornelis van den Berge en van Levina de Regt. 7 Aug. Jacoba, d. van Cornelis Verschelling en van Jacoba Yzebaart. 9 Aug. Geertruijda Elisabeth, d. van Jan Naeije en van Janna Maria de Putter. 10 Aug. Lambertus Cornelis, z. van Francois Rinn en van Elisabeth Mertens. 12 Aug Catlina, d. van Jan van Dixhoorn en van JacominaHuijssen. op Zondag 28 Augustus 1892, des namiddags 4* ure, door de Kon. fanfaren-maatschappij »GRETRY" van Gent. Directeur de heer Coutelier. Het Bestuur herinnert aan de bepaling van art. 5 zooals die bij de laatste alg. vergadering zijn aangevuld„Gedurende muziek- of zanguitvoeringen zijn, zoo wel de kegelbaan, carabine als kinderspelen gesloten, terwijl alsdan ook geene honden worden toegelaten." HET BESTUUR. schipper J. J. Streefland met een lading grove voor rekening vau J. A. STELLINGSMA, Oost* sluis, Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 3