I I i v\i Gemengde berichten. rli i Hi kwamen, moesten eenigen weder onverrichterzake vertrekken. De vreemdelingenlijst bevat tot heden reeds de namen van 754 personen en het aantal geuomen zeebaden, hoewel nog iets lager dan verleden jaar om dezen tijd, is toch nog ver boven het gemid- delde van vroegere jaren en als het weer, dat de laatste dagen werkelijk prachtig is, nog wat mede- werkt, zal deze zomer zeker onder de beste badsei- zoenen van Domburg kunuen gerekend worden. Aan het slot der circulaire van den minister van biunenl. zaken, van 10 Aug. j.l., betrekke'iijk maatregeleu tot afwending van de cholera, wordt de aandacht nog op het volgende gevestigd Waar de geneeskundige behandeling der armen niet behoorlijk is geregeld, moet men onverwijld daarvoor maat.regelen nemen, ten einde niet verlegen te zijn wanneer de cholera zich mocht vertoonen. Men zal daartoe in overleg moeten treden met de geneeskuudigen, die in de gemeeute de practijk uitoefenen. Ook kan het zaak zijn, zegt de minister, met de geneeskundigen het een en auder af te spreken betreffende het verleenen van geneeskundige hulp in het aigemeen. Om een voorbeeld te noemen wanneer de cholera verschenen is, zal het in steden, waar meer geneeskundigen zijn, en in het belang der zieken en in dat der geneeskundigen geraden wezen, dat de geneeskundigen, ieder op zijne beurt op eerie bepaalde en voor de ingezeteneu geschikt gelegen plaats (raadhuis, politie-bureau of een auder beschikbaar lokaal) den uacht doorbrengen en zich belasten met den nachtdienst. De plaatseu waar men dadelijk geneeskundige hulp kan bekomen, dieuen dan aan de ingezeteneu te worden bekend gemaakt. Bij vroegere cholera-epidemien hebben cholera- commissien ook in kleiuere gemeeuten veel diensten bewezen. Wenscht men van die diensten gebruik te maken, dan is het raadzaam al dadelijk wanneer de ziekte dreigt, eene zoodanige coinmissie iu het leven te roepen of het constitueeren er van door particulieren te bevorderen en te steunen. Immers zoodanige commissien moeten in staat zijn om, wanneer de cholera werkelijk in de gemeente mocht verschijnen, dadelijk handelend op te treden. Zelfs kunnen zij reeds voor dieD t'jd en met het oog op hetgeeu onder art. 4 der wet is voorgeschreven, van veel dienst zijn, door aan het gemeentebestuur de woningen op te geven, omtrent welke haar huisbezoek heeft geleerd dat voorziening noodig is. Opdat bij de betaliug van grondbelasting zeker- heid besta, of al dan niet vervolgingskosten ver- schuldigd zijn, zullen voortaan de waarschuwiugen en aanmaningen voor alle elders dan ten kantore van den aanslag wonende belastiugschuldigen gedrukt op kaarten, bij dienstbrief van den outvanger, houder van het kohier, worden gezonden aan zijn ambtgenoot op het kautoor der woonplaats van den aangeslageue. Laatstgenoemde ontvanger doet die vervolgingstukken, na daarvan aaateekening te hebben geuomen, aan den belastingschuldige toekomen. Die bepalingen gelden mede bij vervolging wegens achterstallige personeele belasting en patentrecht. „Patrimouium," het Christelijk werklieden- verbond, doet niet mede aan de Septemberbetooging voor aigemeen kiesrecht. Het blad van den bond schrijlt daaromtrent Patrimonium's leden doen aan geen /betooging" mede rnaar zijn van die nieuwerwetsche revolutiou- naire middelen om drang te oefenen afkeerig. Wei is 't ons om uitbreiding van kiesrecht te doen, voor zoover dit binnen de grenzen door de Grondwet aangegeven mogelijk ismaar we wenschen niet bedreigeud op te treden. Een bedachtzaam lid van „Patrimonimn" wordt zelfs niet als nieuwsgierige toeschouwer bij dergelijke betoogingen gezienbehoort er althans niet te wezen wijl de bedoeling dier betooging is om als het souvereine volk op te treden en de regeering het oogenblik was gekomen waarin hun lot zou worden beslist. Zij waagden niet eerder aau het venster te gaan, dan toen een zacht fluiten van beneden in hunne ooren klonk. In de duisternis kouden ze een schildwacht heen en weer zien gaan, met het geweer in den linkerarm en met de rechter- hand zijn hoed herhaalde malen afnemende. Dit was het afgesproken teeken. Wilhelmina had haar werk gedaan, zij ging nu als schildwacht verkleed heen en terug. Het venster werd geopend. Peter klom er uit, liet zich bij den muur neerzakken, zoo lang zijne handen het kozijn van het venster kouden vast- houden, en sprong daarna naar beneden. De tamelijk hooge sprong gelukte en het volgend oogenblik kwam Stiuneman, door Peter opgevangen, op dezelfde wijze naar beneden. Heeds tweemaal was Wilhelmina met den anderen schildwacht te zamen gekomen en deze had volstrekt niets bemerkt. Tot dusver stond dus alles gunstig. Eenige zacht gefluisterde woorden, een korten, doch zooveel te inniger afscheidskus tusschen de beide echtgenooten daarna snelden de beide deserteurs naar den kelder om den daar bewus- teloos liggenden schildwacht vlug aan handen en voeten te binden. Wilhelmina had hun gezegd, dat de slag dien zij den man achter tegen zijn hoofd toebracht, hem had bedwelmd en op den grond doen vallen, maar zonder twijfel zou hij des lands te dwingen zich naar 's volks inzichten te schikken. Wei staat ook uitbreiding van kiesbevoegdheid in het programma van „Patrimonium," maar toch vindt de vereeniging daarin geen reden om de revolutie de hand te reiken en toevlucht te nemen tot mid delen van dwang, die aanleiding kunnen worden tot verstoren der goede orde en der rust van het land. In korte woorden, eindigt //Patriinoniuru" wij doen niet mee aan eenige betooging en houden niet van straatrumoer. De Belgische vereeniging tot bescberming der dieren heeft een prijs van duizend franken uitgeloofd voor het beste antwoord in het Fransch, Nederlandsch, Hoogduitsch of Engelsch op de volgende vragen Welke redenen pleiten vbor en tegen de vivisectie, uit het oogpunt der wetenschap en vanhetrecht? Is de vivisectie aigemeen in gebruik Geeft zij tot misbruiken aanleiding? Welke zijn die en hoe zijn zij tegen te gaan Wat is er in de onderscheidene landen gedaan, door wetgevende maatregelen of door persoonlijke pogingen, om de vivisectie te voorkomen of te reglementeeren Geef eene schets van een wetsontwerp. De mededinging is tot primo October a. s. opengesteld. Verleden jaar is dezelfde prijsvraag gesteld, doch onbeantwoord gebleven, doordien er geen voldoende bekendheid aan gegeven was. TER XEIJZEX, 23 Augustus 1892. In de op a. s. Vrijdag te houden vergadering van den gemeenteraad komen de volgende punten in behandeling: vaststellen gemeente-rekeningover 1891 idem rekeningen burgerlijk armbestuur en commisie grindweg over 1891 begrootingen bur gerlijk armbestuur en commissie grindweg voor 1893 aanbieding gemeente-begrooting voor 1893 verzoek C. L. Dorst om ontslag als gemeente— geneesheerkermisingekomen stukken en mede- deelingen. Bij het te 's Gravenhage afgenomen examen Hoogduitsch 1. o. is geslaagd de heer S. de Graaf te Ter Neuzen. In de gisteren alhier gehouden vergadering van de afdeeling Ter Neuzen der schippersvereeni- ging „Schuttevaer" is o. a. besloten het volgende adres te zenden aan Zijne Excellentie den Minister van Marine. „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de afdeeling Ter Neuzen met 75 contribueerende leden van de schippersvereeniging Schuttevaer dat wegens het druk gebruik, hetwelk daarvan door de schipperij wordt gemaakt, groote behoefte wordt gevoeld aan betonning van het belangrijke vaarwater langs Hoofdplaat en Breskens, en wel aan 1 zwarte ton op de Westpunt van de Lage Springer, welk punt blijft uitwerken en waar de bodera in het vaarwater steeds aau groote ver- andering onderhevig is 1 zwarte ton tusschen deze ton en de zwarte ton N°. la; 1 zwarte ton bij het Vlissingsche gat vbor Hoofdplaat 2 zwarte tonnen tusschen deze ton en de Witte ton W 3 bij Breskens 1 wilte ton of eenige bakens langs den oever van den Baarzande polder dat verder noodig is nog eene witte ton aan den oostelijken ingang van het vaarwater tusschen de ton aan den Nieuwe Neuzenpolder Z.H.HS. en de witte ton No. 3 dat door de herplaatsing onlangs van eenige betonning in het vaarwater langs den Eendragt- polder naar Hoedekenskerke een groote dienst aan de schipperij is bewezen, die door haar zeer wordt gewaardeerd spoedig uit zijn bedwelming weer bijkomen. Daarom stak Peter den bewustelooze zijn hals- doek in den mond, wat hem het schreeuwen zou beletten als hij weer tot zich zelven kwam. Met behulp van een touwladder, door Wilheiiniua medegebracht, beklommen zij daarna den muur, nog een enkelen groet werd gewisseld en toen Wilhelmina weer op de plaats verscheen, waren de beide mannen verdwenen. Tot dusver was alles goed gegaan, het moeilijkste deel van het plan was uitgevoerd, als nu maar niet door een of ander toeval de vermomming werd ont- dekt. De korporaal kon ook op de gedachte komen de schildwachten nog weer te controleeren, de pa trouille kon terug komen, ofschoon ze er reeds eenmaal geweest was, kortom er drongen zich nog vele angstwekkende gedachten aan Wilhelmina op. En toch gevoelde zij weinig vrees. Nadat ze in groote opgewondenheid den schildwacht dien zwaren slag met de ijzeren staaf had toegebracht, was zij door een soort van verdooving overvallen Een drukkend gevoel had zij in hoofd en borst onophoudehjk kwelde haar de vraag of de bedwel mende slag den ongelukkige misschien ook gedood of minstens zware verwonding zou hebben toege bracht. Hoewel ze niet zou aarzelen deze daad te herhalen, als ze weder voor de noodzakelijkheic stond, toch was 't het zwaarste deel van hare taak geweest, dat haar nog van afgrijzen deed beven. (Slot volgt.) dat door de schipperij veel wordt gevaren tus schen de Brouwerplaat en de Molenplaat, daar dit dikwijls mogelijk is en groote bekurting geeft, in verband waarmede door haar eveneeus groote behoefte wordt gevoeld aan nog eene witte ton tusschen de witte tonnen C en No. 1, liggende langs de platen van Ossenisse en de Molenplaat. Redenen waarom adressant eerbiedig de vrijheid neemt Uwer Excellentie te verzoekeu in de hier voren aangewezen behoeften wel te willen doen voorzien, terwijl wanneer mocht kunnen worden besloten tot het leggen tevens ten behoeve van de vaart tusschen de Brouwerplaat en de Molen plaat van een pnar zwarte tonnen, daarmede insgelijks groote dienst aan de schipperij zou worden bewezen. 'tWelk doende enz." Zondag gaf de fanfarenmaatschappij „de Vrede" uit Gent een concert iu de buiten-societeit ,/de Theetuin" alhier, dat ioderdaad goed geslaagd is. De opkomst der leden en ge'introduceerden was groot en wie er was genoot bij een schoonen zomer- avond van de uitstekende uitvoering van alle nuin- mers van 't programma. „De Vrede'' is dan ook sedert verleden jaar zeer vooruitgegaan. Met genoegen vernamen wij, dat onze societeit 't volgende jaar weder een bezoek wacht van de Gentsche muziekvereeniging. Aan de gaaischieting, op Zondag jl. alhier gehouden, werd deelgenomen door 55 schutters. De hoogvogel werd geschoten door Al. Govaart, van Westdorpe, de zijvogels door H. Voerman, van Ter Neuzen en C. Vereeken, van Boschkapelle en de kallen door G. Verstraten, vanZaudberg (Graauw) en E. de Bruijn, van Stekene. Hoek, 22 Aug. Door de vereeniging ter bevorde- ring van Christelijk nationaal schoolonderwijs is alhier in de afgeloopen week eeu woonhuis met tuin aangekocht, tot het bouwen van eene school met den bijbel. Axel, 22 Aug. Heden had alhier door burge- meester en wethouders de aanbesteding plaats van pi. m. 1200 liter petroleum ten dienste der straat- eu schoolverlichting, alsmede van 7000 kilogram Ruhrkolen ten dienste van het raadhuis en de school. Voor do petroleum werd ingeschreven door de heeren A. A. Slijpen, voor 7 P. H. Veenhuizen, voor 67/s en C. P. Gast, voor 63/4 cent, alles per liter. En voor de steenkolen door de heeren A. Schiemau, voor f 9,95 M. Loof, voor f 8,Gl en door C. van den Broeke, voor f 8,45 alles per 1000 Kg. Alle inschrijvers zijn woonachtig te Axel en aan de laagste inschrijvers is de leve- rantie toegewezen. Axel. De gewone jaarlijlsche collecte voor de school met den bijbel heeft dit jaar alhier opge- bracht f 205. Iioewacllt. De langdurige droogte begint hier, vooral op de schrale zandgrouden, veel schade te doen. Aigemeen zaait men hier, nadat het koreu van het land is, raapzaad om gedurende den winter knolgroen te hebben voor de beesten. Vele boeren hebben reeds drie- viermaal gezaaid en nog is er niets te zien. De gevreesde aardappelziekte begint zich te ver toonen vooral bij die planten, welke in het voorjaar van de vorst geleden hebben. Toch zal de aardappeloogst overvloedig zijn, er hangen veel knollen aau een struik, ze zijn groot van stuk en goed van smaak. \an verkoopen hoort men nog weinig. St. Jansteen. Vrijdag is bij August Mercie in Absdale een jongetje door de zonnesteek getroffen en aan de gevolgen overleden. Ook kwamen de vorige week gevallen van cholerine met doodelijken afloop voor. IJzendijke, 22 Aug. Gisteren bezocht de scherm- en gymnastiekvereeniging Wilskracht, onder leiding van den heer Andre Hochart, de gemeente Biervliet om met meer dan 40 turners eene uitvoering te geven op het marktplein. Ons muziekgezelschap Ons genoegen verleende zijne medewerkiug bij de verschillende oefeningen. Aan de grens der gemeeutekom werd men door eene commissie'van de voornaamste ingezeteuen har- telijk welkom geheeten en in optocht naar de markt geleid, waarbij ook het Biervlietsche muziek gezelschap Harmonie deelnam. Zoo vriendelijk was de ontvangst, zoo belangstellend volgden de ingezeteneu de verschillende oefeningen, die meer malen levendig toegejuicht werden, dat men met een Leve Biervliet's avonds per rijtuig die gemeente verliet. Dezelfde heeren van's middags vergezelden ons tot de plaats van instapping. Dank zij den verdienstelijken directeur, den heer Hochart, dat onze turnclub na eene oefening van een goed half jaar zoo'n succes in het openbaar wist te verwerven Terwijl de vrouw van P. P. te Bergharen het eten bereidde voor haar man, die elders aan 't werk was, bemerkte zij tot haar schrik, dat het gedeelte harer wooing waar een verlengstuk der kachelpijp als schoorsteen het daglicht begroet aan het branden was. Aan blusschen viel niet te denken, wijl de vlammen in het van hout en stroo opgetrokken gebouwtje zoo snelle vorderingen maakten, dat binnen een kwa,rtier%urs hetgeheele perceeltje met zijn inboedel verteerd was. Van de zes kinderen waren vier het gevaar ontloopeneen ander werd met moeite door de moeder gered, doch een laatste poging der wanhopige moeder om ook nog haar zieken, vierjarigen beveling aan den vuurdood te ontrukken, bleef vruchteloos niet alleen maar de arme vrouw bekwam daarbij zeer ernstige brandwonden aan hare voeten. Een droevig ongeluk is gebeurd ten huize n den heer W. B.t grossier in modeartikelen, O. Z. Voorburgwal bij de Stoofsteeg te Amsterdam. Twee nichtjes van dien heer, meisjes van 17 en 19 jaren, waren uit Utrecht overgekomen en zouden nu met de tamilie B. naar Zandvoort gaan. Beide logees sliepen op eeue kainer en hetzij dat zij nagelaten hebben de gaskraan goedteslui- ten, hetzij dat iu de gasleiding een lek ontstaau is, des morgens lagen beide meisjes, bedwelmd door ontsnapt gas, voor dood te bed. De jongste bleek bij nader onderzoek reeds den geest te hebben gegeven, de oudste werd door spoedig gehaalde geneeskundige hulp weer bijge- bracht. Ook voor haar vreest men echter het ergste, terwijl de ongelukkige vervoerd is naar het Bin- uengasthuis. Zooals licht te begrijpen is, verwekt dit droevig onheil aigemeen groote deelneming en diep mede- lijden met de zoo zwaar beproefde familie. Dezer dagen kwam een rechercheur aan een politiebureau te Amsterdam met een 54jarigen kassiersknecht, die, volgens eene door hem gedane aangifte aan het hoofdbureau, zou zijn aangerand door twee personen, die uit eene portefeuille, die de man van schrik op straat zou hebben laten vallen, een bedrag van f 600 h f 700 hadden ontvreemd. Een en ander scheeu reeds dadelijk zeer raadselacbtig aangezien zich in bedoelde porte-^. feuille nog een bedrag van f 10000 bevond, dat onaangeroerd was geblevenook in genoemde steeg had niemand van de bewoners of van de geemployeerden der aldaar gevestigde tabakskantoren lets gezien of gehoord. Ook kon de man omtrent de daders geen voldoende inlichtingen opgeven. Eindelijk ging men er toe over den persoon, die zijn beklag deed, zelf eens te onderzoeken en vond het vermiste geld in zijn hoed. Hij is nu natuurlijk zelf, als verdacht van diefstal, iu arrest gesteld. Getrouw aau hun gewoonte om tegen het einde van Augustus een luidruchtige propaganda op touw te zetten trokken de socialisten Zaterdagavond weder door de straten van Amsterdam. Een lOtal luid krijscheude mannen aldus vertelt het Handelsblad liep van 8 uur af door de drukste wiukelstraten hun blad en eenige brochures te venten, terwijl een man een groot verlicht trans parent droeg met het opschriftWeg met de klassenjustitie. Midden in den troep bevond zich do socialist Bos, voor 14 jaar tot een gevangenisstraf van 8 maanden veroordeeld, wegens het verspreiden van opruiende geschriften, en Vrijdag, na een vrijwil- lige verbunning, uit het buitenland teruggekeerd om hier de hem opgelegde straf te ondergaan. Een talrijke inenierte volgde het troepje, dat herhaaldelijk een oorverdoovend geschreeuw deed hooreu. Vooral iu de Kalverstraat ondervonden de wande- laars veel last van den troep. Omstreeks halftien werden de grootere toch ten beperkt tot een wandeling in het gedeelte van de Kalverstraat tusschen den Dam eU St. Luciensteeg. Op enkele punten was het daardoor levendig, hoewel een groot deel van het waudelende publiek, dat anders der Kalverstraat zulk eeu vroolijk aan- zien geeft, reeds vroeg naar huis was gegaan. Omstreeks kwart voor tienen besloten eenige rechercheurs zich met de zaak te bemoeien. Hoewel het oploopje toen reeds anderhalf uur geduurd had, kondeu zij toch slechts 4 agenten om zich verzamelen. Op de nadering dezer zwakke macht, sloeg het nog steeds kleine troepje socialisten de St. Lucien steeg in, onder het zingen van het Vrijheidslied. De politie drong op den NZ. Voorburgwal naar voren kennelijk met het doel de grootste lawaaimakers en Bos in hechtenis te nemen. Getrouw aan de tactische lessen, voor eenige weken op een openbare vergadering in Constantia gegeven, drong men zoo op de agenten aan, dat dezen zich niet roeren konden. Verwenschingen en scheldwoorden klonken hun tegen, stokken daal- den op hun helmen neer. Eindelijk gelukte het een agent zijn sabel te trekken en met een flinken zwaai wat ruimte te maken. Dit gaf lucht, en spoedig hadden alle agenten hun sabbel getrokken, terwijl zij hun stokken aan de ongewapende rechercheurs afstonden. Terwijl een agent vruchteloos de alarmfluit blies, maakten de anderen ruimte. Tot vier keer moesten de wapens worden gebruikt, waarouder eenmaal in de St. Luciensteeg, waarbij eenige pecsonen onder den voet geraakten. Eeu jongen viel bewusteloos neer en werd in een tapperij binnengebracht. Toen de agenten, die eindelijk versterking had den gekregen, het publiek, grootendeels nieuws- gierigen, eenige malen verspreid hadden, trokken zij af. Ondanks de strubbeling bij de St. Luciensteeg, is het der politie toch nog gelukt Bos op den N. Z. Voorburgwal aan te houden, ten einde hem zijn straf te doen ondergaan. Ook de drager van de transparant werd aangehouden. Een vrij talrijke beude opgeschoten jongens ging daarop luid zingende naar de Damstraat, maar verspreidde zich, toen van het politiebureau

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2