Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. in ilea wapen laadc No. 2847. Woensdag 24 Augustus 1892. BEKENDMAKING. 32e Jaargang. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen I)e vrouw van tlen recruut. Binnenland. ABONNEMENT- PEUILLETON. 4) TBI ISMHSeiB COUBASIT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Piieven- bushouders. ADYERTENTIlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer ^0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verininderden prijs. ■Bit bla(l -verscbijnt l)iiuil»». en Vrijtlagnvontl bij den nitmrever J. V A ST II I, S A A" IB IS te Ter Kenzen. maakt bekeud, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag den 36 Augustus 1893, des voortniddags ten 10 ure Ter Neuzen, den 23 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Jongelingen van 17, 18 en 19 jaar, die zich van 1 October a. s. tot 1 Maart 1893 vrijwillig in de gemeente willen oefenen in den wapeuhandel, worden verzocht zich uiterlijk v<5or den luatsteu dezer maand bij den ondergeteekende daarvoor aan te rnelden. Het verdieut zeer aanbeveling van de bestaande gelegenbeid oin deswege kosteloos het vereischte ouderwijs te ontvangeri, gebruik te maken. Ter Neuzen, 16 Augustus 1892. De Burgemeester aldaar, J. A. VAN BOVEN. folitieli Overzicht. Niet gejuicht en gejubeld vdor den tijd das het onverzadelijke monster, dat men militansme heet, ligt immer op den loer als 't schijubaar iets loslaat, geschiedt dit alleen om iets auders, meestal nog kostbaarder, met kracht aan te grijpen. Niet ge juicht en gejubeld ook over de mogelijkheid op een aftrediug van Caprivi c. s., daar de ministers van Pruisen niet gerechtigd zijn en zich ook niet gerechtigd achten tot het voeren van een zelf- standige politiek uitvoerders van 's Konings wil zijn zij, meer niet, hun hoofd buigend voor't geen Wilhelm II noodig en nuttig acht, hoogstens wellicht als mensch in opstand komend tegen 's Keizers besluiten, doch dan thuis in hun binnenkamer, waar geen menschelijk oog hen gadeslaat. Opnieuw heeft de Keizer zijn eigen wil gesteld boven de meening van zijn raadslieden, opnieuw heeft hij getoond te willen zijn zijn eigen kanselier, met een stroopop tot drager van een mooien titel een postje, dat de jonge heerscher van Germanie den oude van Eriedrichsruhe nimmer opgedrongen zou hebben. Mocht niettegenstaande de handhaving van den tegenwoordigeu diensttijd volgeus velen zeer af te keuren toch ge- vraagd worden om hooger kredieten, dan zou de aanstaande zitting van den Rijksdag een zeer on- rustige kuunen zijn, vooral indien 't Bismarck Het was bijna een uur in den nacht. Stinneman en Peter zaten in hun kainertje en spraken flnis- terend met elkaar. Het voor de vlucht vastgestelde uur was gekomen. Algemeen oordeelde men eene ontvluchting van gepreste recruten in het eerste jaar onmogelijk, omdat zij zoo streng werdeu bewaakt, maar juist hierop bouwden Wilhelmina, Stinneman en Peter hunne hoop, want nu men zoo weinig op pogingen tot ontvluchting bedacht was, scheen de kans op slagen zooveel gunstiger. Dramburg ligt ongeveer drie mijlen van de thans bestaande Westpruisische grensdestijds behoorde Westpruisen echter tot het Koninkrijk Polen, waarin de Pruisische regeering geen macht had. Wien het dus mocht gelukken over de uabijzijnde grens te komeu, was in veiligheid. Langs het stadje liep de rivier de Drage, die het ruim anderhalve mijl lange Liibbemeer vormde, dat toenmaals met den eenen oever tot dicht aan de grens reikte. Op deze omstandigheden had Wilhelmina haar plan gebouwd. Men zou vluchten over het meer, welks donkere oppervlakte des nachts de beste bescherming aan- bood voor vluchtelingen en mocht't hun gelukken in de nabijheid der grenzen aan wal te koinen dan Was er slechts een Snellen loop van omstreeks tien mocht gevallen zich van zijn plichten als volks- vertegenwoordiger te kwijten. Kalm is T in Engeland Gladstone en zijn helpers hebben vijf a zes maanden voor zich om zich voor te bereiden op den grooten slag, die in 't begin des volgeuden jaars zal geleverd moeteu worden en die aan de taktiek en de politieke vaardigheid der liberale leiders de hoogste eischen za stellen, omdat hun houding beslissend zal zijn voor hun voortbestaau als bewiudvoerders. Afwacbtenc is de houding van leren en werklieden-afgevaar digden, van matigheidsmannen en van alle anderen, wier aan aaneeusluiting Gladstone macht geeft en wier onderlinge verdeeldbeid het gezag weer zou in hauden spelen van Salisbury c. s. Tot October zal 't wel rustig en kalm blijven, want al de nieuwe bewindvoerders nemen er voorloopig hun rust van, na een z66 zwaren kamp wel verdiend. Servie heeft weder eens een nieuwe regeering het radicale kabinet-Ristitch is sinds Zaterdag ver vangen door een liberale regeering onder presidium van Avakoumovitch, zoodat het regentschap en de regeering nu harmouieeren in politieke kleur. Of regeeren mogelijk zal zijn met een wetgevend lichaam, waarin hoogstens 15 partijgaugers van het kabinet zitting hebben is de vraag, zoodat een ontbinding der Skoupchtina met daarop volgende verkiezingen, waarschijulijk is. Ditmaal geen verwisseliug van personen dus, maar verandering van systeein. De heer Jacobsun, die aan de Bulgaarsche regee- ring de geheiine documenten ter hand stelde, welke te Sofia openbaar zijn gemaakt, heeft bovendien aan de Bulgaarsche regeering den sleutel gegeven voor het cijferscbrift der geheiine telegram men, die tusschen de Russische ageuten en hunne regeering werden gewisseld. Zoo is gebleken, dat de Rus- sische officieren ineenden, dat bet Bulgaarsche leger zou verloopen, zoodra zij den dienst verlieten, terwijl Kaulbars volgens zijne depeches van oordeel was, dat het Bulgaarsche volk hen niet zou willen rnissen. De ondervinding heeft evenwel geleerd, dat de Russische officieren het Bulgaarsche volk niet kenden. Ook blijkt nog uit de telegrammen, dat toen de moord op den heer Beltscheff piaats had, er een complot bestond, door Russisch geld gesteund, om een revolutie in Bulgarije te bewerken. En niet tegenstaande alle deze bewijzen tegen Rusland en de sympathie die de Bulgaren in heel Europa ge- nieten, durft de Pransche pers zich nog in 't publiek als vrieud van Rusland vertoonen en schrijven „De ongelukkige Coburg siddert in zijn vorstelijk paleis, verontrust door de schim van Panitza en de geesten der slachtoffers, die telkens talrijker worden onder het schnkbewind. De beschermeling van de Weeuer kapittel-dames loopt gevaar in het bloed uit te glijden en ziet zich met een eerloozeu dood bedreigd. Stainboeloff wakkert den zinkenden minuten noodig, om het reddende gebied te bereiken. Reeds eenige weken geleden had Wilhelmina, een boot gekocht, van roeiriemen voorzien en in de nabijheid van den stadsmuur op de Drage vast- gelegd. Omtrent de juiste piaats bad zij baar echt- genoot, nauwkeurig ingelicht en het gebeele plan tot in de kleinste bijzonderheden met hem besproken. Het venster van het gebouw, waarbij de beide recruten zaten, kwam uit op de zoogecaamde com- municatie, dit was een weg, die langs den stadsmuur liep. Op dezen weg echter ouophoudelijk een schildwacht op en neer, die om de zes a acht mi nuten aan beide einden samen kwam met een anderen schildwacht die op de andere zijde van het gebouw bestendig heen en weer liep. Yolgens voorschrift mochten deze militairen nooit een woord metelkander wisseleu zij naderden elkaar zoo nabij dat zij el kaar konden herkennen, daarna keerdeu beiden om en gingen in tegenovergestelde richtiug weer verder. om elkaar aan het andere einde van het gebouw te ontmoeten. De schildwachten bewaakten dus op deze wijze zich zelven. Iedere verdachte omstan- digheid, zooals b. v. het niet verschijuen van den eenen schildwacht op de bepaalde piaats, was een reden om alarm te slaan. Door deze voortdurende be wakirtg was het gebouw onder onafgebroken toezicht. Men inoest de waakzaainheid dezer beide mannen verschalken en intusschen over een muur zien te koinen die echter gemakkelijk te overklimraen was. moed van de vorstelijke ledepop aan door hem het bezit der koningskroon voor te spiegelen maar genoeg om te doen zien, hoe afgehuurde moordenaars en die hen looneu worden verheerlijkt als martelaars voor eene goede zaak. Meer dan schandelijk ieugevolge van het ontslag van een werkman tevens inaire van Carmaux, in het Pransche depar- tement Lam, hebben de mijnwerkers van deze piaats de woning van den directeur bestormd. Zij dwongen den directeur een besluit te teekenen, waarin hij ontslag vraagt en sloegen deureu en vensters stuk. De gendarmerie en de troepen moesten de orde herstellen. Uit Amerika komen nog meer berichten over piaats gehad hebbende ongeregeldheden. Te Nash ville werd de gevangenis der dwangarbeiders door 150 mijnwerkers aangevallen, die de eersten traehtten te bevrijdeu. De aanval werd door de bewaarders afgeslagen na een hevig gevecht, waarin 6 mijn werkers en 3 bewaarders zwaar gekwetst werdeu. Daar men een nieuwen aanval verwachtte is van Harrison militaire hulp gezonden om het gebonw te bewaken. Ook wordt gerneld dat 1700 mijn werkers een nieuwen aanval hebben gedaan op de gevangenis te Oliverssprings Na een hevig gevecht, waarin 12 personen werden gedood en 20 gewond, werden de bewaarders teruggedrongen en 200 ge- vangenen bevrijd, die naar Nashville zijn gezonden. Daar de wisselwachters van den New-York Central spoorweg en die van den BuffaloBrowlester Pittsburg spoorweg den arbeid gestaakt hebben, is de militie van Rochester naar Buffalo vertrokken. De mijnwerkers van Oliverssprings legden dynamiet onder den spoorweg om de militie te beletten het terrain der werkstaking te bereiken. De militie maakte daarom een omweg door het gebergte. De mijnwerkers van Coolcreek hebben een personentrein aaugehouden. Alle eigendommen van de spoor- wegmaatschappijen worden over een afstand van 25 mijlen door afdeeliugen soldaten bewaakt. De gouverneur van New-York heeft de geheele natio nal garde bijeengeroepen. Zaterdag brachten HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes het reeds lang verwachte bezoek aan den Domtoren te Utrecht. Dit bezoek geschiedde in streng incognito. Van- daer dat alleen bericht van de komst telegrafisch gezonden was aan den heer Guise, opzichter van den Domtoren, die daarop de politie van het hooge bezoek kenuis gaf, en tevens bericht zond aan het Natuurkundig Laboratorium in de Bijlhouwerstraat, welks amanuensis, de heer Filbri, zich daarop naar den Domtofen begaf, om HH. MM. aanwijzing te De waakzaamheid der schildwachten te verschal ken was echter zoo goed als onmogelijk. Deze mannen waren steeds zeer op hunne hoede, want zij wisten, dat hij, door wiens schuld of nalatig- heid een soldaat ontsnapte, werd veroordeeld tot, zooals men het noemde, vijf a tienmaal spitsroeden loopen tusschen honderd man, wat zooveel betee- kende dat hij werd doodgeslagen. Er restte Wilhelmina geen ander middel dan geweld en zij besloot hiertoe haar toeviucht te nemen. Als waschvrouw werkte zij voor eenige onder- officieren en dat verschafte haar toegang tot de afge- sloten terreinen der kazerne. Zij vormde nu het plan van uit eene schuilplaats den schildwacht door een goed aangebrachten slag op het hoofd te bedwel- raen zoodat hij op den grond viel, zich daarna van zijn mantel, zijn driekanten hoed en zijn geweer meester te maken en daarmede vermomd, in zijne piaats de ronde te doen, opdat de andere schildwacht niets zou merken. Hare groote, krachtige gestalte maakte het, vooral als het duister was, gemakke lijk aldus den anderen schildwacht te misleiden. De schjldwachten werden alle twee uren afgelost. Als het haar gelukte hare rol anderhalf uur lang vol te houden, hadden de beide deserteurs wel zooveel voorsprong dat zij niet meer waren te achterhalen. Maar gelukte dit plan, wat werd zij dan zelve aan groot gevaar blootgesteld. Het zou een daad van groote stoutheid en vermetelheid zijn voor een man, hooveel te meer dus voor eene doen bij het gebruik der vooraf reeds onder toe zicht van prof. Julius gestelde en zooveel mogelijk op bepaalde punten gerichte kijkers en andere in- strumenten. De weersgesteldheid liet echter niet toe, zulke vergezichten te verkrijgen, als dit bij heldere lucht het geval is. De bestijging van den Domtoren had piaats tot aan den tweeden omloop, vanwaar de jeugdige Koningin de menigte aan den voet van den Dom herhaaldelijk toewuifde. 1 en 10,45 aangekomen, verlieten de Koninginnen precies 12 ure den Domtoren en reden onmiddellijk weer naar Soestdijk terug. Het gevolg bestond slechts uit-2 dames (waarbij miss Saxton) en een heer jhr. Van den Bossche. De twee rijtuigen waren eenvoudig met 2 paarden bespannen. De Haagsche briefschrijver der Midd. G't. wijst op een misbruik, dat o. a. in Zeeland zijn voertuig vindthet aangaan van weddenschappen ter zake van sport. Indien ik mij niet verkeerd liet inlichten schrijft hij bestaat er sedert eenige maanden te Vlissingen een groot kaDtoor, dat uitsluitend strekt tot behartiging van de belangen van hen, die ter gelegenheid van allerlei races hebben gewed. Op dat kantoor, dat oorspronkelijk uit Engeland naar bet vasteland is overgeplaatst, moet heel wat omgaan blijkens het daar werkzame personeel, en met zeer aanzienlijke sommen wordt daar gerexend. In Prankrijk en vervolgens in Belgie zou het uitoefenen van dat bedrijf aan de chefs van dat kantoor zijn ontzegd, en deze zochten toen een wijkplaats in het van ouds als gastvrij bekende Nederland, en waarlijk niet te vergeefs; zij vinden er thans een rustig verblijf en een geschikte werkplaats voor hunne voor zoovelen verderfelijke iuternationale operaties. Indien de Nederlandsche wet al geen verbod van zoodanig bedrijf bevat, zou dan geen enkele andere wets- bepaling bestaan, waarop de overheid zich terecht beroepen kan bij het maken van een einde aan die handelingen van bookmakers in het groot? Een wettelijk verbod zou in dezen niet verwerpelijk zijn, want tot veredeling van de sport of van de sportsmen kan dat uitlokken tot spel en wedden- schap, zelfs bij advertentie in vreemde bladen, niet bijdragen. Het is een diep ingrijpend kwaad, een misbruik van de sport. Na de komst van Dr. Mezger te Domburg zijn verschillende aanzienlijke vreemdelingen aldaar aangekomen, om zich onder zijne behandeling te stellen. Onze badplaats is thans, zegt het Dom- burgsch Bad nieuws, zeer druk bezocht en slechts enkele kamers zijn op dit oogenblik nog onbezet. De hotels zijn overvolenkele familien hebben piaats moeteu maken voor andere en van hen, die, zonder vooraf piaats te hebben besproken, hierheen vrouw. Het overrompelen van een schildwacht, hulp aan deserteurs, op zulke misdaden stond zonder twijfel den dood aan de galg, wanneer er nog niet folteringen bijkwamen. En toch wankelde zij geen oogenblik in haar besluit. De bepaalde avond was aangebroken. Even na een uur moest de aflossing der schildwachten piaats hebben en dit was het gunstigste tijdstip om de vlucht ten uitvoer te brengen. Wilhelmina, die op alles bedacht was geweest, had zich met een onder hare kleederen verborgen korte ijzeren staaf gewapend, daarmede wilde ze den schildwacht den bedwelmenden slag toebrengen. Toen de duisternis inviel sloop zij naar haar schuilplaats, achter de deur van de keldertrap der kazerne. Zij bad deze schuilplaats reeds eenige weken geleden uitgevonden en met echt vrouwre- lijke slimheid weten machtig te worden een sleutel van de deur der keldertrap, die zich, naar de toenmalige bouworde, aan den buitenkant van het gebouw bevond. Uren lang zat zij daar, bevende van opgewondenheid en luisterende naar den ge- ijkmatigen stap van den schildwacht, tot deze om elf uur werd afgelost en vervangen door hem die tot den uur den dienst had. In hun vertrekje op de eerste verdieping zaten intusschen Peter en Stinneman ademloos te luisteren naar hetgeen beneden voorviel. Zij hoorden om elf uur de aflossing piaats hebben, dat de korpo- raal de schildwachten aanriep en wisten dat nu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1