H Gemengde berichten. 5 I V 11 v b jH TER NEEZEft', 19 Augustus 1892. "rechtszaken. Arrondissemeiits-rechtbank te Middelburg. Op 22pdezer zal te Utrecht een algemeene vergadering worden gehouden van de vereeniging T'rouw aan Koning en Vaderland, tot het vormen van een ondersteuningsfonds voor behoefiigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadelmedaille. Deze vereeniging, onder bescherming van H. M. de Regentes, kon reeds eenige malen aan behoeftige oud-strijders een ondersteuning doen toekomeu, en is het bestuur voornemens aan de vergadering in overweging te geven, wederom eene uitkeering te doen, waartoe men o. a. in staat is gesteld door een Rij ks bij d rage van 10,000. Dat men met die uitkeering tot nu toe heeft gewacht, vindt zijn oorzaak daarin, dat, in aansluiting aan een vroegere besprekmg van dit punt, de voorkeur er aan wordt gegeven, de ondersteuning, die de Vereeniging kan sehenken, tegen het najaar en in den winter te verstrekken, liever dan in het gunstige jaargetijde. In verband met de omstandigheid, dat eenerzijds de bijdragen van bijzondere personen nog slechts matig inkomen en van den anderen kant bij het toekennen eener som nit 's Rijks schatkist op den voorgrond is gesteld, dat de bijzondere liefdadigheid moet voorgaan, wenscht het dagelijksch bestuur der vereeniging in de algemeene vergadering ook ter sprake te brengen de vraag, welke middelen zijn aan te wenden ter versterking van de fondsen der vereeniging. Het is met het oog daarop wenschelijk, dat velen tot de algemeene vergadering opkomen. Lid der vereeniging wordt men door het betalen eener jaarlijksche contributie van f 2,50, donateur door het betalen eener jaarlijksche bijdrage van minstens f lb,of van eene som in eens van minstens /•100,-. Gedurende dezen zomer wordt Zierikzee op de Zondagen ook door een tal van Belgen, ineest uit Antwerpen, bezocht, die van de gelegenheid gebruik maken, daartoe aangeboden door de stoom- boot Stad Zierikzee, welke die bezoekers, soins 300, te Antwerpen afhalen en terugbrengen. De anders zoo stille stad verkrijgt alsdan op die dagen, ook door de vergezellende Belgische muziekkorpsen, eene ongewone levendigheid. Men schrijft nit BeetsterzwaagTot lid der commissie voor Beets is benoemd de heer N. Koomans, ontvanger der registratie alhier, die de benoeming heeft aangenoinen. De commissie heeft wederom 6 hectaren land ter ontginning aange- kocht, zoodat thans ruim 12 hectaren in haar bezit is. Meer dan 70 arbeiders, grootendeels hoofden van huisgezmnen, zijn op dat land aan den ar'oeid. Binnen 4 weken zullen de arbeiderswouingen en werkinrichting gereed zijn, zoodat de woningen voor den naderenden winter kunnen betrokken worden. In geen jaren gaf de oogst in het Noord- Westelijk deel van Noord-Brabant zulke uitstekende opbrengsten als dit thans het geval is. Over de opbrengst van tarwe, rogge en gerst is men zeer tevreden, terwijl men van de late aardappeleu, zoogenaamde jammen, eene buitengewone opbrengst verwacht. Bevoegde landbouwers schatten de op brengst van delate aardappelen,zoogenaamde jammen, welke men binnenkort zal gaan delven, op 300 a 400 hectoliter per hectare, eene opbrengst buiten- gewoon groot. Voor dit artikel verwacht men zeer lage prijzen. Ook het beetwortelgewas zal zeer veel opleveren, en daar in geheel ons land circa 10 pCt. meer uitgezaaid is, zal de oogst dit jaar zeer groot zijn, en dus de campagne aan de suiker- fabrieken langen tijd aanhouden. Alleen vlas en koolzaad hebben een zeer gewoon beschot opge- leverd. Lijnzaad is bijua niet verkregen, daar de zaadbollen van het vlas door rupsen zijn vernietigd. Voor lijnzaad verwacht men zeer hooge prijzen, daar er bovendien bijna geen vlas was uitgezaaid. Voor het koolzaad worden zulke geringe prijzen betaald, dat de meeste landbouwers dit jaar geen zaad meer zullen zaaien. geschreven Gij moet alles doen, wat ik van u zal verlangeu. Peter werd door deze mededeeling zeer opgewon- den, want hij vreesde dat Wilhelmiua op de eene of andere wijze zich zelve in gevaar kon brengen. Stinneman daarentegen vatte weer meer moed hij kende Wilhelmina te goed en was te zeer van haar verstandig overleg overtuigd, om zeker te wezen dat op hare pogingen om hun de vrijheid te hergeven volkomen was te vertrouwen. Vier weken later kreeg Peter van zijne vrouw den schriftelijken raad, zich meer onderworpen en tevreden te toonen, omdat men hem dan beter zou behandelen. Peter Meijer tooude zich daarop inderdaad meer onderworpen dan vroeger, hij verklUarde, dat voor hem het verstandigst zou ziju zich met zijn lot te verzoenen en men stond hem weldra toe onder geleide van een anderen soldaat in de stad rond te wandelen en zelfs mocht hij nu en dan zijne vrouw een bezoek brengen. Toen Wilhelmina voor de eerste maal eCnige oogenblikkeu met haar echtgenoot alleen was, begaf haar alle zelfbeheerscbing. Snikkend viel zij hem om den hals en schreide alsof haar het hart zou breken. Met ontzetting beschouwde zij de uniform, die hem voor altijd van zijne vrijheid beroofde. Wat kon er niet gebeuren, als er oorlog uitbrak, of wanneer Peter, wat toch zoo licht kon geschieden, zich aan eenig vergrijp tegen de strenge discipline schuldig maakte. Met angst en schrik dacht de liefhebbende vrouw aan de vreeselijke ge- yolgen. Zij besefte, dat het hoog tijd werd te De heer C. L. Dorst, arts alhier, is benoemd tot gemeeute-geneesheer te Driel (Bommelerwaard). Fleden had te Middelburg de aanbesteding plaats van het leveren en storten en het maken van werken tot verdediging van den oever en van het strand voor Ter Neuzen. (Raming 17000). Hiervoor hadden ingeschreven de heeren C. P. van Fraeijenhove, te Ter Neuzen, voor 17200 Roskarap, te Sliedrecht, voor 17125; P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 16970 en J. de Bree Fz., te Ter Neuzen, voor f 15641. Te 's Gravenhage hebben met gunstig gevolg examen afgelegd in de Fransche taal 1. o. de heeren H. R. Karstel van Zuiddorpe en C. Roovers van Groede. Geslaagd bij het examen voor surnumerair der oelastingen de heer J. M. Mulder van Breskens, leerling van den heer Schoo te Groede. Philippine. Kou men in 1891 berichten, dat de handelsdrukte op onze Kade groot was, tegen- woordig hoort men de schippers er niet op roemen. Verscheidene maanden achtereen zijn de mosselen in vergelijking van het vorige jaar niet best geweest en Gent, die een van onze beste afueemsters is, is langzamerhand minder en minder gaan trekken. Thans, nu er visch in komt en er zelfs puike par- 'jes gelost worden, is de groote verzeuding achter den rug. Mogelijk, als we koeler weer krijgen, dat de verzeudingen aanzienlijker zullen worden dan thans, doch de voornaamste tijd zal daarvoor weldra verstreken zijn. Philippine. Ter elfder ure beginnen de visschers aan de Bouchautsche haven in te zien, dat met geweld geen laud te winnen is. A1 dat gejammer in Belgische couranten, al dat rumoer door volksmenners aan gene zijde, zelfs de invloed van een Belgisch Minister en een Kamerlid hebben de Nederlandsche regeering doen begrijpen, dat het, vooral in dit geval zaak was, ons goed recht niet uit de handen te werpen, terwille van een paar vreemdelingen, die ten onrechte zich verongelijkt achtten. Nu dat alles niet heeft gebaat werpen zij het hoofd in den schoot en hebben zij een adres gericht aan den Minister van W. H.en N. met het verzoek om de Bouchautsche haven ook als losplaats voor mosselen te erkennen. Of echter hun verzoek zal worden ingewilligd is sterk te betwijfelen, te meer nog daar die iuwilliging niet kan geschieden dan tot schade van een vijftigtal Nederlandsche visschers die door het verlies van hun goed recht ook een groot gedeelte van hun brood zouden moeten missen. Op dien grond en ook op een schrijven van een autoriteit in Zeeland (dat den visschers aan de Bouchautsche haven vergund is alleen hunne vaartuigen in die haven vast te leggen om uitsluitend kreukels, garnalen en krabben te lossen en dat de Rijks-politie wel degelijk proces-verbaal daarvan op moet maken, indien dit geschiedt tot het lossen van mosselen) gelooven wij stellig, dat de Minister dit verzoek van de hand zal wijzen. Koewacht. De 13 September a. s., de dag waarop de nieuwbeuoemde pastoor, de ZeerEerw. heer A. M. Juten zal geinstalleerd worden, belooft een wareu feestdag te worden. Eene feestcommissie heeft zich gevormd, die alles zal doen om het feest zoo luisterrijk mogelijk te maken zonder het echter zijn kerkelijk karakter te doen verliezen. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Aug. de volgende vonnissen uitgesproken E. B. M., oud 32 j., landbouwer te Boschkapelle, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hecht. 1°. J. C. M., oud 14 j., 2°. J. C. M., oud 15 j., beiden zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling de eerste vrijgesproken, de tweede veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. J. C. M., oud 14 j., te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hecht. N. S. M., oud 26 j., landbouwersknecht te West- dorpe, is wegens mishandeliug van ambtenaren veroord. tot 14 dagen gevang. C. J. M., oud 10 j., J. d. R., oud 13 j., L. handelen. Zoo goed haar dit in korte woorden mogelijk was deelde zij haar man haar plan tot de vlucht mede, dat deze zoo vermetel vond, dat hij er van terugschrok en haar wilde bewegen het te laten varen. Toen hij echter in de kazerne was teruggekeerd en aan Stinneman vertelde, wat zijn vrouw had bedacht, om hen de vrijheid terug te bezorgen, was deze van een ander gevoelen. Hij had te veel vertrouweu op zijne pleegdochter om niet alles goed te keuren wat deze voorstelde. Toen hij echter ook het laatste gedeelte van het plan vernam en begreep welk groot gevaar daaraan voor Wilhelmina was verbonden, weigerde hij in't eerst eveuzeer zijne toestemming. Langen tijd was er noodig eer de beide mannen konden besluiten het offer van Wilhelmina aan te nemen en haar bloot te stellen aan de kans om gevat en gestraft te worden. Doch, zoo zij ooit hunne vrijheid zouden terug krijgen bleef er geen anderen uitweg over en daarom besloten zij eindelijk de kans te wagen. (Wordt vervolgd.) J. S., oud 12 j., J. L. Loud 10 j., W. D. v. W., oud 13 j., alien zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal ontslagen van rechtsvervolging. Bij vonnis der bovengenoemde rechtbank van heden werd H. D., oud 48 j., le stuurman op het stoomschip Lizzie, wonende te Barth (Wales) Engeland, ter zake van het door schuld veroorzakeu van zoodanig lichamelijk letsel waaruit verhindering in de uitoefeuinu; van iemands beroepsbezigheden ontstaat veroordeeld tot eene hechtenis van 7 dagen. Het ten laste gelegde feit was bij dagvaardiug omschreven als volgt Ten einde te worden terechtgesteld ter zake dat hij als le. stuurman van het stoomschip Lizzie iiggende aan de loskade te Ter Neuzen en als zoo danig o. a. belast met het verstrekken van het materieel bestemd tot het lossen der lading en derhalve voor de soliditeit van dat materieel verant- woordelijk op 24 Februari 1892 des voormiddags omstreeks 7 uur op zeer onvoorzichtige wijze heeft gehandeld door aan de werklieden belast met het lossen der lading ten gebruike te geven een hijsch- blok van zoodanige slechte constructie, dat bij het ophijschen van 2 manden minerie tot een gewicht van 120 kilogram, de ijzereu schijf uit het hijschblok is gevallen, tengevolge waarvan een der werklieden Render, ook wel genaamd Aarnoud Rouw, die bij het lossen werkzaain was, aan den linkerarm en de linkerzijde zoodanig is gekwetst en verwond, dat hij gedurende 14 dagen is verhinderd geworden zijne gewone beroepsbezigheden uit te oefenen. Door het Openbaar Ministerie was bij de be- handeling der zaak beklaagdes veroordeeliug tot eene hechtenisstraf van eene maand gevorderd. Het Politieblad bevat onder de bekendmakingen het volgende Bij de zittingen van den zoogeuaamden Arabischen oogarts Goolman Kader, kortelings wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde bij herhaling gepleegd, door den kantonrechter te Amsterdam veroordeeld, heeft eenigen tijd geassisteerd een persoon, circa 40 jaren oud, vrij gezet, sterk ge- bouwd. lengte gewoon, aangezicbt Dreed en opgezet, haar blond en dun, schier kaalhoofdig, knevel donkerblond, als heer gekleed, dragende een donker gekleurd lint als van een decoratie in het knoopsgat, zich noemende Anema, arts van Scheveningen, doch eigenlijk geheeten Daniel Adriaan Zwigtman van Noppeu, geboren 28 Dec. 1851 te Kruiningen. Achtereenvolgens woonde hij te Kralingen als houthandelaar en te Rotterdam, waar hij in 1884 wegens bedrog ten nadeele van een firma in hout- waren werd aangeklaagd en de rechtbank hem in Februari 1888 failliet verklaarde, waarna hij handelde in vijlen, om weder in Maart 889 be- klaagd te worden van zich bij den handel vaischelijk voor Rijksambtenaar te hebben uitgegeven. Ook trad hij bij tusschenpoozen op als magne- tiseur te Amsterdam, Haarlem en elders, terwijl hij zich nog andere namen, als die van Hobson gaf. Van hem bestaan photografieen waarop hij voorkomt in het galakostuum van assistent-resi- dent in Ned. Oost-Indie. Ofschoon op even meesterlijke als onbeschaamde wijze den schijn aannemende van geneeskuudige mist hij daartoe de bevoegdheid. Na zich te hebben schuldig gemaakt aan valsch- heid in een authentiek stuk, is Zwigtman van Noppen, sedert de laatste week uit Zandvoort, waar hij verblijf hield, voortvluchtig. Bovendien wordt genoemden persoon het on bevoegd uitoefenen der verloskunde en verschillende valschheden in ouderhandsche geschriften ten laste gelegd. De commissaris van politie in de le sectie (bureel voormalige St. Pietershal) te Amsterdam, verzoekt aanhouding. Te Goes zijn verscheidene bekeerden van 't Leger des Heils weder afvallig geworden, daar zij alsnu met blijdschap verkondigen, dat ze geen heilssoldaat meer zijn. Zooals waste verwachten de bekeeringen waren ze plotseling om stand te houden. Te Breda hebben eenige vrouwelijke volge- lingen van het Leger des Heils het weder hard te verantwoordeD gehad. In de Drieststraat werden zij aangehouden door een 4tal kerels, die een harer 't zelfde meisje dat eenige maanden geleden door het straatpubliek zoodanig is mishandeld, dat zij geruimen tijd zwaar ziek is geweest een kroeg wilden binnenslepen. Op den Haagdijk werden zij door een hoop volk al gooiende en scheldende achterna gezet. Op het einde van den Haagdijk maakte men het zoo erg, dat zij in het stedelijk ziekenhuis de vlucht moesten nemen. Nadat zij daar eenigen tijd verbleven hadden, werden zij door de politie afgehaald en naar huis geleid. Men schrijft uit Utrecht Bij eene der oud-Katholieke kerken hier ter stede, namelijk die in den Driehoek, heerscht nog altijd een oud en eigeuaardig gebruik. Daar wordt aan behoeftige paren, die zich in het huwelijk begeven, mits zoowel de bruid als de bruidegom tot de kerk behooren, eene som van zestig gulden voor de »eerste uitrusting" gegeven. Niettegenstaande dit gebruik reeds dikwijls tot gegronde bedenkingen aanleiding heeft gegeven, heeft men nog niet kunnen besluiten er mede op te houden, maar blijft men ook nog heden ten dage voortgaan om op deze wijze vaak zeer onbe- raden huwelijken te bevorderen. Niet zelden toch moet het zijn voorgekomen, dat slechts een betrekkelijk klein gedeelte van de uit deze huwelijksbeurs ontvangen som besteed werd om het jeugdige huisgezin van veeren bed, eenige stoelen, een tafel en andere onmisbare voor- werpen te voorzien, terwijl een aanzienlijk overschot diende om den trouwdag goed gekleed en feestelijk door te brengen. Als het jonge paar dan ook na weinige maanden reeds komt aanvragen om eene der vrije woningen, waarover de gemeente te beschikken heeft le mogen betrekken, dan moet zelfs het kerkhestuur, dat door zijne mildheid het huwelijk mogelijk maakte, daarover niet verwouderd zijn. Naar men ineent, moet het gebruik zijnen oor- sprong vindeu in de vroeger bestaan hebbende, doch sedert niet gerechtvaardigd gebleken vrees, dat de volgelingen der Utrechtsche kerk langzamer hand mochten uitsterven. De aloude Hartjesdag aloud, 't is immers nog een overblijfsel van een oud-Germaansch oogstfeest is Maandag weer met veel opgewon- denheid en met daaraan gepaard rumoer door een groot deel der Amsterdamsche bevolking gevierd. Het Nieuws van den Dag schrijft nierover Wel tijgen de poorteren niet meer naar buiten, om, als in vroegere, lang vervlogen eeuwen, iu den Haarlemmer Hout herten of konijnen of ander gedierte des velds te vangen, of om, gelijk zoo heel lang nog niet geleden 't gebruik meebracht, aan den Brouwerskolk, onder 't genot van glaasjes bier en scharretjes, den dag aangenaam door te brengen, maar de pret is er tegenwoordig niet minder om. Maandagmiddag begon 't al. De feestelijke stemming, die er heerschte in de stad, was reeds vroeg te merken aan de buitengewone levendigheid, die er heerschte op 't Amstelveld en op de andere pleinen, waar 's Maandags markt gehouden wordt en aan de troepen kinderen, die, versierd met veelkleurige papieren steken en sjerpen, zingende door de straten trokken. Tegen den avond werd 't natuurlijk nog heei wat drukker uit sloppen en stegen daagden groote troepen zingende en joelende naar de drukste straten. 't Was een drukte en een herrie op straat, van belaug, vooral in de Warmoesstraat, de Nes, op den Zeedijk, in de Haarlemmerstraat, en niet het minst in de Jordaauer was af en toe geen door- komeu aan. Dansende en spriDgende hosten de rijen brood- dronken jongens en meiden door de straten, alien met slechts een doel zooveel mogelijk lawaai en herrie te maken velen in de zonderlingste kleedij en in de vreemdsoortigste vermommingen, begeleid door de lieflijke tonen van trom of harmonica en alien 't hoogste lied uitgalmende van zingen kan men moeilijk spreken. Ook tal van rijtuigjes met een of twee paarden, of stumperige viervoeters, die eenmaal paarden waren, reden hun vrachtjes verkleede ,/harten" door de stad. Een groot aantal wandelaars, die eens naar de herrie kwatnen kijken, vermeerderde de drukte niet weinig. Ze werden vergast op een groote ver- scheideuheid van niet altijd even gekuischte liedjes en op den nieuwsten, onmogelijken deun van ,/ta-ra-ra-boem—di—ee I" en verder op een menigte voetzoekers en rotjes, die in kwistigen overvloed voor hun voeten werden gestrooid, of sissers en vuurpijlen, die in hun onmiddellijke nabijheid af- gestoken, en op Bengaalsche lucifers, die als een vlammenregen om hen heen vielen. Zoo ging het den heelen avond maar door, on- vermoeid, met stalen volharding't prachfige weer droeg ook niet weinig bij om het feest te doen voortduren, ook tot laat in den nacht, want nog langen tijd weergalmde't feestgejoel in de straten en tot lang na middernacht knalden nog de vreugde- schoten in de stad. Onder de jongelieden, die zich dit jaar met gunstigen uitslag aan het eind-examen der H. B. S. in de provincie Zuid—Holland onderwierpen, bevond zich er een uit Den Haag, die nimmer aan eene dergelijke inrichting van onderwijs de lessen gevolgd heeft, een feit, dat zich sedert de oprichting der II. B S. nog slechts een enkele maal moet hebben voorgedaan. De liefhebberij van knapen om luciferskoppen of kruit in de holte van een sleutel te stoppen en dan den inhoud met een knal te doen ontploffen door den sleutel tegen een muur te slaan, is een jongen in de Van Zesenstraat te Amsterdam duur te staan gekomen. De sleutel sprong en de jongen werd zoodanig aan het aangezicht en de oogen verwond, dat hij naar het gesticht van ooglijders moest worden gebracht. Dinsdagmorgen werd Kaatsheuvel in opschud- ding gebracht door een talrijke troep Sprangsche boeren en schoenmakers. De rentmeester van de tienden onder de gemeente Sprang, vergezeld van drie marechaussees te voet, reed met twee karren naar genoemde plaats, om van de boeren, welke de tienden eigenmachtig hadden ingezamelt, terug- gave te vorderen van het onrechtmatig binnenge- haalde graan, en tevens om aanteekening te maken van de tiendplichtige akkers, waarvan de tienden verdwenen waren. Nauwelijks echter was hij met dat werk begonnen, of de boeren schoolden samen de schoenmakers sprongen van hunnen driestal op sloten zich bij hen aan en de rentmeester met zijne karren en helpers, alsmede de marechaussees moesten hun heil zoeken in eene overhaaste vlucht uaar Kaatsheuvel, steeds achtervolgd door eene opgewonden menigte volks uit Sprang. Onmiddellijk na aankomst in Kaatsheuvel werden en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2