Algemeen Nienws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. pen in den ran No. 2846. Zaterdag 20 Augustus 1892. 32e Jaargang. Binnenland. De vrouw van den recruut. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. j. v a m n e Bij deze courant behoort eeu bijvoegsel. Jongelingen van 17, 18 en 19 jaar, die zich van 1 October a. s. tot 1 Maart 1893 vrijwillig in de gemeente willen oefenen in den wapeuhandel, worden verzocht zich uiterlijk vdor den laatsten dezer maand bij den ondergeteekende daarvoor aan te melden. Het verdient zeer aanbeveling van de bestaande gelegenheid om deswege kosteloos het vereischte onderwijs te ontvangen, gebruik te maken. Ter Neuzen, 16 Augustus 1892. De Burgemeester aldaar, J. A. VAN BOVEN. F»olitieU Overzicht. De heer Leopold de Wael, burgemeester van Antwerpen, is Woensdag namiddag ten 3 ure over- leden. Toen koning Leopold Zondag middag te Ant werpen kwam, om het Landjuweel bij te wonen, kon burgemeester De Wael Z. M. niet ontvangen daar hij in den ochtend een nieuwen aanval van beroerte had gehad. Reeds den avond te voren, loen hij bij de soiree ten stadhuize, waarmede de feesten werden ingewijd, de honneurs deed, had zijn lijdend voorkomen de algemeene deelneming gewekt. Maandag scheen zijn toestand niet buitengewoon zorgwekkend, maar Dinsdag ochtend was die zoo verergerd, dat het gerucht reeds liep van zijn dood. De Koningin van Engeland heeft het ontslag van het kabiuet-Salisbury aangenomen en Gladstone is naar Osborne geweest om de opdracbt tot vormiug van een nieuw ministerie te ontvangen. De Koln. Zeitung ziet de toekomst voor Gladstone donker in. In het nieuwe Parlement zijn de Iersche nationalisten voor meer dan de helft vertegen- woordigd door mannen, die veroordeeld zijn wegens misdaden, welke men in lerland kan be- schouwen als gericht tegen het gemeene recht. Deze moordeuaars en brandstichters zijn niets anders dan internalionale revolutionnairen. Plaat- selijk zelfbeheer is het wachtwoord, revolutie het doel. Tegeuover deze sombere schildering verschijnt Salisbury voor de Koluische in het schoonste licht als de man, die zes jaren lang den vrede in het binnenland heeft gehandhaafd en succes tegeuover het bui ten land heeft gehad. Nog nooit hebben zooveel ledun van het Parlement aan de stemming deelgenomen als bij de laatste zitting. Chamber lain sprak uitstekend, maar de oppositie had afgesproken, niet meer te antwoorden. Gladstone met een roode bloem in een knoopsgat, zat ge- FETJELLETON Ook dacht zij een oogeublik er aan zich te be- geven naar den Koning en dezen haar leed te klagen. Maar dit plan liet zij spoedig varen. Zij wist immers, even als iedereen in het land, dat de anders zoo gestrenge en rechtvaardige Frederik Wilhelm de Eerste, in zake het werven van soldaten zeer eigenaardige begrippen had, dat hij niet hooren en niet zieu wilde, wanneer in dtzen onrechtvaar- digheden voorkwamen en dat dus bij hem op een gunstig gehoor niet kon gerekend worden. De anders zoo voorzichtige en in de politiek zoo terughoudende en alles overwegende Koning, was als geheel omgekeerd, zoodra het zaken betrof, die in verband stonden met de verstrerking zijner man- schappen. Terwille van een werl—officier, die in Holland met geweld lieden tot soldaten geprest had, en die door de Hollandsche Regeering te recht daarvoor gevangen was genomen, begon hij bijna een oorlog met dat land. Deze omstandigheid had Wilhelmina in het huis van haar oom reeds dikwijls hooren bespreken, zij wist dus, dat voor haar van eene smeekbede aan den Koning niets te hopen was en besloot daarom zelf te haudelen. Wei had zij, als zij haar echtgenoot en oom bij noeglijk te glimlachen. Zoodra de uitslag der stemming bekend was, sprongen de leden der oppositie op stoelen en banken, zwaaideu met hun hoeden, en riepen: »Weg met de dwangwet De nieuwe minister van buitenlandsche zaken komt dadelijk te zitten voor de moeilijkheden in Marokko en in Afghanistan, waar de Britten gefopt worden. In het antwoord van den Emin op het voorstel der Indische regeering, om een gezantschap te zenden tot bespreking van den toestand, wordt verklaard, dat hij zulk een zenrling reeds sedert lang wenschelijk achtte, maar dat hij thans plaats noch tijdstip voor een bijeenkomst zou kunnen bepalen, omdat de opstana der Hazaren al zijn aandacht in beslag neerat. Zoo'n antwoord is wel heel leuk, maar het is de vraag of Engeland daarin genoegeu neemt. Er wordt verteld, dat de Duitsche Keizer kracht- dadige maatregelen zal nemen om een einde te maken aan hetgeen de officieele depeches noemen de uitdagende houding van Von Bismarck! Wat zou de Keizer bij dit proces winnen Al heeft de ontslagene Z. M. nog zoo beleedigd, Bismarck zou bij elk proces winnen, n 1.het martelaarschap. Zoo oordeelt zekere Joseph Reinach, die geen vriend van Von Bismarck schijnt te zijn. YVelk een revanche ligt er in voor alien, die van Dene- marken tot Elzas-Lotharingen leven in herinnering en hoop, in het sckouwspel van den staatsman, die na meer dan 30 jaren als absoluut souverein te hebben geheerscht, zich niet kan troosten op zoo hoogen leeftijd de portefeuille van Minister—president te hebben verloren die zijn tijd van den morgen tot den avond doorbrengt met in de borst van den eersten den besten verslaggever zijn oude kroke- dillentranen, zijn telkens weder opgewarmde spijtig- heid en wraakzucht uit te storten die sedert vijf weken Duitschland afreist als een tooneelster, jacht makend op toejuichingen en bouquetten. Reinach zegtAls de heer Von Capri vi den Keizer heeft geraden om den man, die met meer dan Poramersche brutaliteit optreedt, een proces aan te doen en hem de martelaarskroon op te zetten, dan heeft op den dag, waarop den oud- kanselier die martelaarskroon op het hoofd wordt gezet, de nieuwe recht op een paar ezelsooren. Dat is ook kras gezegd. Het zwarte werelddeel zal nog wat te doen geven. De regeering van den onafhankelijken Congo-Staat vooral, heeft het in deze dagen zwaar te verant- woorden. De Arabieren aan den bovenloop der Congo zijn tegen haar opgestaan en vernielen thans wat met zooveel moeite en kosten was opgericht. Te Stanley-Falls houden ze zich nog rustig, maar niet ten onrechte vreest men, dat ook zij van daag of morgen zich bij de beweging zullen aansluiten en dan kan de Congo-regeering de rekening wel opmaken. Uit St. Paul tie Loanda werd den 13 de ontvluchting hielp, voor zich zelve de strengste straf te wachten, als het haar niet gelukte bij tijds over de grenzen te komen. Van waar Wilhelmina de kracht kreeg voor haar plan, ze wist het nietde liefde voor haar man, de dankbaarheid voor haar oom en pleegvader en daarbij de verontwaardiging over de onrechtvaardig- heid, dwongen haar te handelen zooals zij zich had voorgenomen. Niemand, zelfs niet aan hare schoon- moeder, deelde zij iets van haar plan mede, vreezende dat een onbedachtzaam woord van deze haar kon verraden. Bovendien zeide haar geweten, dat zij nie mand deelgenoot van haar geheim mocht maken, omdat deze volgens de wet haar medeschuldige zou worden. Haar oom, die weduwnaar en kinderloos was, bezat een klein eigen huis en erf en zijne zaak. Het gelukte haar, onder voorwendsel dat haar oom haar dit had opgedragen, deze eigendommen te verkoopen. Wel werd er slechts een geringen prijs voor betaald, maar zij kreeg daardoor over eeuig contant geld te beschikken en dit had zij dringend noodig. Eenige dagen later verraste Wilhelmina bare schoonmoeder met de mededeeling, dat zij voor- nemens was naar Dramburg te gaan en daar, in de nabijheid van haar echtgenoot te wonen. Zij verklaarde, dat er voor haar niets overbleef dan zich in het ouvermijdelijke te schikken, dat zij trachten zou van den hoofdman Von Horken toe- stemming te verkrijgen als soldatenvrouw daar te Augustus gemeld, dat de troepen van den Vrijen Congo—Staat te Benakampa door de Arabieren in de pan zijn gehakt. En voorts, dat Hodister ge- durende drie dagen gemarteld en daarna onthoofd werd. Slechts twee blanken zijn aan de slachting ontkomen. De vijandschap der Arabieren zal hoogst waarschijnlijk gelegen zijn in het feit, dat de slaven- handel, waarbij de Arabieren voordeel hebben, zooveel mogelijk wordt gefnuikt. Als men daar aan de Congo nu ook nog gaat twisten over het mijn en dijn, gelijk de Europeesche annexeerende mogendheden doen, en elkaar in 't haar zitten, dan winnen de slavenhandelende Arabieren nog het spel. Door den Minister van Binnenlandsche zaken is aan de Gedeputeerde Staten der pro vincien eene missive gezonden, inhoudende, dat door hem de adviezen zijn ingewonnen van de rijkslandbouw- leeraren en van Dr. Ritzema Bos, leeraar in de dierkundeaan de rijkslandbouwsehool te Wageningen, omtrent hetgeen kan worden gedaan tot voorkoming van de schade, welke de tweede generatie van de rups van den Jamma-uil, die groot nadeel aan den landbouw heeft toegebracht, zou kunnen aan- richten. In afwachting dat de rapporten van genoemde deskundigen in de Staats-Courant zullen worden opgenomen, wijst de minister er op, dat, hoewel daaromtrent geen zekerheid bestaat, het toch in hooge mate waarschijnlijk is, dat de bedoelde tweede generatie zich spoedig opnieuw zal vertoonen, en dat het daarom wenschelijk is, ter voorkoming van nog grootere schade, dat men zich spoedig op bestrijdmg voorbereide. Daartoe worden, op gezag van genoemde deskundigen, onderscheidene middelen aaubevolen, die het den Minister aangenaam zal zijn, dat door Ged. Staten op de wijze, die hun het best voorkomt, spoedig ter kennis van de landbouwende bevolking van hun gewest worden gebracht. De Minister verzoekt ten slotte de burgemeesters te willen opdragen om, zoodra de plaag zich mocht voordoen binnen of in den omtrek hunner gemeente, hiervan oogenblikkelijk mededeeling te doen aan den rijks-landbouwleeraar, indien althans zoodanig ambtenaar binnen hunne provincie aanwezig is, en anders aan Dr. Ritzema Bos, voornoemd. Over het eergisteren te Rijsenburg gevierde feest verneemt het Centrum o. a. het volgende Reeds op den weg tusschen het station en het seminarie toonde de driekleur, die van de land- huizen en woningen langs den weg wapperde, dat de bewoners in het feest van den jubilaris deelden. De kleine gemeente Rijsenburg vlagde algemeen, evenals het seminarie. In de vestibule nam Dr. A. Jansen de honneurs waar voor de aanstroomende mogen leven. Soldaten vrouwen waren toen volstrekt niet zeldzaam zij werden zelfs met hunne kinderen op de lijst van het regiment geplaatst, ontvingen een soort van soldij en waren aan de tucht van het regiment onderworpen. Evenals vele andere soldatenvrouwen, zou zij haar onderhoud verdienen door voor de ongetrouwde officieren te wasschen. Eenige dagen later verliet zij Daber en ging inder- daad te Dramburg wonen, waar men niets tegen haar verblijf had in te brengen. In de eerste dagen kon zij haar echtgenoot niet te zien krijgen. Men was zeer voorzichtig met pas aangeworven recruten, deze mochten de kazerne slechts verlaten om te exerceeren, overigens werden zij geheel als gevangenen behandeld. Bij de kazerne stond een afzonderlijk gebouw waarin de met ge weld gepreste recruten gebracht werden en waar men ze dag en nacht bewaakte. Eerst wanneer men kon aannemen dat zij zich in het onvermijde- lijke hadden geschikt, gaf men hun wat meer vrijheid. Echter duurde 't jaren eer zulke soldaten het rechts- gebied van de stad mochten verlaten. De wachtposten aan de poorten en de andere wachters hadden streng bevel geene soldaten door te latenin den nacht mocht niemand buiten de stad gaan en 's avonds moest er bijzonder op gelet worden, dat geen opvallende groote vrouwen de stad verlieten, want de soldaten beproefden dikwijls zich als vrouwen te verkleeden, teneinde onder deze vermomming te ontvluchten. bezoekers en precies half elf was de ruime kapel gevuld. Na de kerkelijke plechtigheid kwamen alien in de keurig versierde recreatiezaal te zamen en daar werd Dr. Schaepman opgewacht door de leden van het feestcomite, door geestelijken, door leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, der Provinciale Staten, enz. enz. Onder luide toejuiching deed Dr. Schaepman zijn intrede en werd het eerst toegesproken door den heer Mr. Cremers, oud-afgevaardigde van Al- meloo, die in een hartelijk, schoon woord den jubilaris namens de katholieken in Nederland geluk wenschte en hem het huldeblijk benevens het album, dat de namen der deelnemers bevat, overhandigde. De nestor der oud-leerlingen bood de feestgave der heeren kapelaans, een prachtigen schrijflesse- naar, aan. In eene overschoone improvisalie, waarin Dr. Schaepman alien herdacht, die hem tot meesterof tot vriend waren geweest, dankte hij de belang- stellenden in zijn zilveren priesterfeest en verzocht God voor hem te bidden, opdat hij door een lang- durig werken ter eere van God, Kerk en Vaderland, zich kwijten kon van den plicht der dankbaarheid. De levering gedurende drie jaren van de levens- middelen voor de troepen in Atjeh is aangenomen door een Chinees voor f 8,260,502,60. Die laatste f 2,60 had Tio Tiauw Siat wel aan de schatkist kunnen schenken. Maarmisschien denkt hij, dat er nog wel meer cadeautjes af moeten, alvorens hij een paar ton aan die levering zal heb ben verdiend, Ruim 3$ millioen alleen voor de levensmiddelen Men schrijft uit Breda aan het Centr. Meer en meer hoort men, dat de werklieden in fondsen worden gedaan, om daaruit bij eventueele ongelukken of ziekten ondersteuning te erlangen. Het Noord—Brabantsch werkliedenfonds schreef reeds een groot aantal werklieden ter verzekering in, ook sommige fabrieken hier ter stede. Tot nog toe evenwel is van gemeentewege hier nog niets gedaan, geen van haar groot getal werklieden zijn verzekerd en hangen dus af bij ziekte of anderszins van de welwillendheid van hen, die boven hen gesteld zijnmag nu worden beweerd dat de superieuren uitmunten door menschlievendheid en meegaandheid, het is en blijft voor de arbeiders toch steeds een donker vooruitzicht en vooral voor hen, die in meerdere mate aan gevaar bij hunne werkzaamheden zijn blootgesteld. Het is daarom, dat zij, die daarop invloed kunnen uitoefenen, hetzij in commissie of in den gemeenteraad er het hunne toe bijdragen, om het lot der werklieden, op het gebied van verzekering tegen ziekte of ongelukken, te verbeteren. Eenigen tijd geleden werd wel door een der raadsleden daarop gewezen, doch tot heden bleef de zaak behooren tot de vrome wenschen. Wilhelmina leefde dientengevolge langen tijd in Dramburg zonder haar echtgenoot of haar oom te ontmoeten. Over dag deden beiden dienst en wer den gedrild, wat den oudenoom natuurlijk moeielijker viel dan zijn neef, die reeds eenmaal soldaat was geweest. In de vrije uren was 't hun verboden hun kwartier te verlaten. Toch wanhoopte Wil helmina volstrekt niet en had voortdurend het oog gericht op haar doel. Het geld, uit Daber mede- gebracht, hield zij zorgvuldig verborgen, zij leefde hoogst armoedig, deed alle moeite om waschgoed te bekomen en gedroeg zich zoo rustig mogelijk. Op deze manier kwam zij gemakkelijk met soldaten in kennis en de jonge vrouw, die haar hard lot zoo bewonderenswaardig geduldig verdroeg, wekte bij iedereen medelijden. Op zekeren avond stond de onderofficier van de wacht haar een onderhoud van een kwartier toe met haar echtgenoot en oom, door het venster van het vertrek in de kazerne, waar de recruten ver blijf hielden. Het weerzien was volstrekt niet treurig. Wilhelmina schertste en lachte, wat den beide mannen niet weinig bevreemde en toen zij vertrokken was, natuurlijk niet zonder een kleine hartsterking en eene lekkernij achtergelaten te heb ben, verklaarde Stinneman Wilhelmina heeft wat in den zin, zij heeft met de oogen tegen inij geknipt, ik heb het duidelijk gezien, dat beduidt wat. Zij onderzochten het mandje met eetwaren en vonden weldra een klein briefje, waarop Wilhelmina ba4 TER 1/lVSiHE COIIRAN Hit blail verscliijnt llinsdag- en Vrijilagavnnil I»iJ den iii<sever 1 H* D E te Ter Weuzen. 3)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1