Gemen^de berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 9 Augustus 1892. Januari 45 28 s., 5 m., 5 ij., 4 k., 2 1., 1 p. 109433 Februari 44 28 s., 8 m., 3 1., 2 r. ij. 1 ij., 1 k., 1 pp. 102324 Maart 53 28 s., 10 in., 5 ij., 3 h., 3 k., 1 pp., 1 r. ij., 1 1., 1 a. 129276 April 54 26 s., 16 m., 5 h., 3 pp., 2 1., 1 k., 1 ij. 126033 Mei. 56 30 s., 15 m., 5 h., 3 k., 2 ij., 1 pp. 145416 Juni 43 26 s., 9 m., 5 h., 2 p., 1 ij. 111144 Juli. 55 29 s., 9 h., 6 m., 6 ij., 2 k., 2 pp., 1 1. 124980 350 848606 Naar wij vernemen, zal de heer Mr. P. C. J. Hennequin, lid van de 2de Kamer der Staten Generaal, in den loop dezer week deze streek bezoeken en bij die gelegenheid gaarne voor de ingezetenen, die dit mochten verlangen, te spreken zijn. Naar wij zijn gei'nformeerd, zal ZEd. zich o. a. te Ter Neuzen bevinden a. s. Zaterdag, des voor- middags. Wij vestigen de aandacht onzer lezers naar achterstaande advertentie „Plezierreis Ter Neuzen Antwerpen". Op Zondag a. s. toch zal in Ant- werpen de eerste optocht plaats hebben van het ^Landjuweel", bestaande uit 44 versierde wagens, 2000 personen te paard, 25 muziekkorpsen, enz. Wie thans profiteeren wil van de gelegenheid om dien schoonen historischeu optocht te zien kan voor weinig geld terecht. Voor de som van een enkelen gulden (dus voor 25 cent minder dan eerstens was bepaald) kan men met een boot, die voor dit Joel goed zal zijn ingericht, Antwerpen bereiken en terug komen. Gisteren is de draaibrug over het kanaal bij de Westsluis alhier weder, na herstelling, kunneu bereden worden, na meer dan zes weken aan de ingezetenen alhier en die der gemeente Hoek en aangreuzende polders veel ongerief en oponthoud veroorzaakt te hebben. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Maand. Getal. Geladen met fC. m. inhoud. bruto. IJitgevaren zijnin Januari 37, in Eebruari 31 in Maart 43, in April 46, in Mei 50, in Juni 37 en in Juli 49 zeeschepen. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij. ijzer, k. kolen, 1. ledig, p. pitcbkolen, r. ij. ruw ijzer, pp. pijpaarde, a. aardappelen. Bij de examen Fransch, lager onderwijs, te 's Gravenhage, is o. a. toegelaten de heer C. Janssen van Aardenburg. Axel, 8 Aug. In de afgeloopen week werd alhier bij een landbouwer het kwaadaardig klauwzeer bij de schapen geconstateerd. Stoppeldijk. Daar de heer P. C. de Keuning, wegens benoemiug elders, voor zijne benoeming tot onderwijzer alhier heeft bedankt, benoemde de raad in zijne plaats den heer Okko Koning uit de gemeente Vries, prov. Drenthe, om met 1 September in functie te treden. fcoewaclit. De heer G. Pieters alhier is door den gemeeuteraad van Hontenisse benoemd tot onderwijzer aan de open bare school te Lamswaarde op eene jaarwedde van 550 gulden. Virginia rees op als een kemphaan, en wierp een woedenden blik op den indringerde conduc- teur kwam er bij: Rooken mijuheer? en deed het portier van een andere coupd open. Virginia haalde ruimer adem, en beloofde zich zelf, dat de oude moeder van den conducteur, die zij wel in Episcobury kende, aaustaanden winter een gebreiden wollen doek zou hebben maar Angelina beefde nog en fluisterde afgebroken Zuster Hij—is— hiernaast Houd u toch goed, Angelina, en wees niet zoo kinderachtigmaar Virginia keek toch ter sluiks eens even naar het raampje en schrikte half, toen zij zag dat er geen glas in was. De conducteur moest het zeker niet gezien hebben, want dan had gij haar niet aan den tabaksrook blootgesteld maar de trein was vertrokken en er was niets aan te doeu. Zij hoopte maar dat Angelina het niet bemerken zou. Zij zeide er niets van, maar werd onrustig en maakte zulke onsamenhangende opmer kingen, toen zij tusschen de berookte schoorsteenen uitstoomden en groene velden en boomen zagen dat haar zuster wel begreep dat haar iets scheelde. Is het niet vreemd, zuster, hoe dikwijls wij deze reis al gedaan hebben zonder O zuster, zuster wat is dat P Angelina gaf een gil van schrik. Een afschuwelijk grijnzend schepsel met magere armen wipte door het raampje en vloog met een sprong op haar hoofd, eii toen Virginia ook een gil slaakte bonsde een tweede exemplaar in haar schoot en grijusde haar onbeschaamd in het gezicht. Angelina 's Gravenhage, 9 Aug. Eerste Kamer. Heden zijn aangenomen een paar kleine ontwerpen. Morgen komen in behandeling de interpellatie van den heer Lohman en andere ontwerpen, behalve het belastiug-outwerp. In de laatste dagen hebben te Goes enkele kwaadwilligen, die eigenlijk in Ommerschans thuis behooren, de openbare rust verstoord door voor en na de bijeenkomsten van het Heilsleger, zingende en tierende door de stad te loopen en het den bezoekers van het lokaal lastig te maken. Door den burgemeester is een vriendelijk beroep gedaan op alle welgezinden, tot medewerking om de orde en rust te bewaren, we'lk verzoek goede gevolgen heeft gehad, daar de laatste avoudeu in stille rust zijn voorbijgegaan. Zondag morgen werd te Apeldoorn een treurig drama afgespeeld. Twei broeders, De Gr. genaamd, de oudste 18, de andere 16 jaar tellende, hadden al vroeg te veel gedronken, en kregen daardoor twist, die zoo hoog liep, dat de oudste broer zijn jongeren broer met een mes een stoot gaf, zoodat hij kort daarop den geest gaf. Eergister middag arriveerde de officier van justilie uit Zutfen om een voorloopig onderzoek in te stellen en lijkschouwing te doen. De dader bevindt zich in arrest en werd naar Zutfen overgebracht. In het Nieuwsbl. v. Ned. vinden we een verslag opgenomen van een meeting te Finsterwolde, waar ook Geel als spreker optrad. Voor hij den katheder betrad, bood de voorzitter hem namens de afdeeling Finsterwolde van den sociaal—demo- cratischen bond een parapluie ten geschenke aan. Ilierop nam Geel het woord, vertelde dat hij zijn iuvrijheidstelling aan de arbeiders had te danken, dat hij verbaasd was over den omvang, dien de arbeidersbeweging genomen had, en zeide toen, volgens den verslaggever hoe goed een krachtige vereeniging ook zij, men vergete niet, dat daarhij wapens behooren en niet van die kleine, b. v. revolvers, waarmee ik, jammer genoeg, nog mis- schoot, neen wapens moeten we hebben, waarmee men zelfs de geiederen van soldaten uiteen kan doen spatten. Te Haarlem heeft het volgende vermakelijke voorval plaats gevondenDe bewoners van een huis in de Kenaustraat waren de stad uit en voor de ruiten stond een briefje „afwezig". Plotseling hooren tot hunne verbazing op Zondagavond de buren geruc'nt in het onbewoonde huis. Men denkt aan inbrekers, zendt naar een oom van den bewoner, die den sleutel had, roept politie en tracht in huis binnen te dringen. Dat ging evenwel niet gemakkelijk. De sleutel werkte wel, maar de grendel was op de deur gescboven en een in allerijl gehaalde smid kon er evenmin in slagen, der politie toegang te verschaffen. Wat nu gedaan Goede raad was duur. Men besloot over de schutting te klimmen en van achter in het huis te dringen. Met een sabel werd een ruit stuk gestagen en welhaast was men binnen de woning en juichte men reeds bij de gedachte aan een goede vangst. Dan wie verschijut daar Het is de heer des huizes zelf, die, om des Maandags vroeg op zijn kantoor te Amsterdam te kuunen zijn, van buiten naar Haarlem is gekomen om in zijn eigen huis te overnachten. Het gestommel, dat de buren aan een inbreker hadden geweten, was door hem veroorzaakt. Zoo eindigde deze iubrekershistorie, die velen der aanwezigen hartkloppiug bezorgde, met een hartelijk algemeen gelach. De politie trok af en de heer des huizes ging weer naar bed. rukte haar hoed af en smeet hem het raam uit Virginia sprong zelf bijna uit het andere en waren de portieren niet stevig dicht geweesf, dan waren de beide oude dames wellicht dood aan den weg gevonden. Nu vlogen zij als razend van de eene bank naar de andere, en riepen den conducteur toe, den trein toch stil te doen houden, terwijl de twee apen op het net van de bagage zaten te grijnzen en op de tanden te knarsen, al vechtende om de rozen van Angelina's hoed. Daar kwam een stem uit de coupe eruaast. Virginia ondeu- gende heks, laat uw zuster met vredeDaar waren de rollende oogen en de zwarte baard en de vrees der oude dames nam zoo toe, dat zij zelfs de geruststellende woorden niet hoorden Weest niet bang, dames. Zij doen geen kwaad, het zijn aapjes voor dames bestemd. Angelina, mijn lief diertje, kom hier. Hier, zeg ik, Virginia. Gij zult klappen hebben. Op mijn woord, 't is wat mooisBlijf toch rustig, dames, wat ik u bidden mag. Rustig daar zag het wel naar uit. Het was maar goed dat de trein aan een klein station voor Episcobury stopte, anders hadden de oude dames het misschien niet overleefd. Haar geschreeuw bracht den stationschef, de conducteurs en de kruiers op de been en de man met de rollende oogen sprong uit zijn waggon, trachtte erbij te komen om zijn apen te grijpen, terwijl een kruier hem terugstiet en Virginia het portier vasthield, snikkend Dezer dagen vertoefde te Enkhuizen de heer Bruton uit Londen, die 14 Januari 1891 met twee ingezetenen dier stad uit lief hebberij van Enkhuizen naar Stavoren over de Zuiderzee over het ijs is gegaan. De heer Bruton onderneemt thans weder een stout stukjehij is namelijk in een klein Engelsch scheepje, dat niet meer ruimte bevat dan voor 5 personen, van Enkhuizen uitgevareu, om over de Zuiderzee via Stavoren Harlingen te bereiken. Vrijdagmorgen had eene oude dame, wonende aan den Zuiddijk te Zaandam, het ongeluk een brandend petroleumtoestel uit hare handen op den vloer te laten vallen, doordat zij met een der pooten van het toestel tegen de tafel stiet, met het gevolg, dat die kamer in een minimum van tijd in lichtelaaie stond. Op haar hulpgeroep had de benedenbewoorister, mej- W., zooveel tegenwoordigheid van geest haar onmiddellijk een wollen deken om te slaan, waar- door de vlammen werden gedoofd, terwijl de heer L. D. L. inmiddels te hulp kwam en de vlammen op den grond bluschte. Aan beide personen is het hoofdzakelijk te danken, dat de gemeente voor een irrooten brand is gespaard, daar de woning geheel van hout was. De 73jarige dame, hoewel ernstig gebrand, bevindt zich redelijk wel. Uit Kaatsheuvel schrijft men d.d. 6 Aug. De dag en nacht van gisteren zijn rustig voor bijgegaan. Met het binnenrijden der tienden wordt goed gevorderd. Loon-op-Zand, vooral de tiend- klomp „Land van Kleef," blijft in dit opzichl zeer ver achter; de landbouwers aldaar zijn bang en durven niet te rijden, noch de tienden voor de gemeente. Volgens de verspreide geruchten vreest men voor hedenavond. Men zegt, dat vooral het naburige Waspik tot mikpunt wordt genomen. 't Schijnt dus, dat de woelige boereu ontzag hebben voor de gewapende macht der militairen, evenzoo voor de hier gezonden brigades der kouinklijke marechaussees te paard en te voet. Ook in andere plaatsen der Langstraat zijn de gemoederen nog gistende. Te 's Grevelduin-Capelle hebben een troep zin gende en tierende inannen en jongens gistemacht bij een tweetal ingezetenen, die onderhands de tienden hadden gepacht, alle ruiten stuk gegooid en bij anderen ketelmuziek gebracht. Te Sprang is versterking van politie gevraagd en heden zijn van hier twee marechaussees te voet daarheen vertrokken. De verschillende cafes te Amsterdam met vrouwelijke bediening, nu alle sociteiten, geven aan hun bezoekers kaarten met den volgeuden inhoud Societeit gevestigd Introductie—Biljet Geldig voor drie maanden. Het Bestuur. N.B. Het bestuur behoudt zich het recht voor den toegang te weigeren aan wien zij het noodig oordeelt. Verder deelt men nog mede, dat in alle bedoelde cafe's (societeiten) de leden tot 3 of 4 uur vertoeven. Dezer dagen verzocht de politie den eigenaar van een dezer 'inrichtiugen beleefd, of hij niet de gordijnen voor zijn spiegelruiteu zou laten vallen, daar anders de opmerkzaamheid der voorbijgaugers te veel getrokken zou wor !en door het drukke bezoek van zijn cafe, zoo laat in den nacht wat niet zou strekken om den eerbied te verhoogen voor de bestaande politie—verordening, die men op deze wijze zoo gemakkelijk kan ontduiken. De eigenaar van de inrichting voldeed gaarne aan het beleefd verzoek. In eene particuliere correspondentie van Thieme's blad uit Menado wordt omtrent de vreese- lijke ramp op het eiland Sangir gezegd Hoeveel menschen het leven hebben verloren, is nog in de verste verte niet te zeggen, daar het juist den tijd van den paddie-pluk was. De paddie- velden liggen alle in het gebergte en de lieden begeven zich in dien tijd voor ongeveer een maand Hij heeft otis beleedigd, het is niet om de apen, maar hij heeft mij en mijn zuster beleedigd. Het was onmogelijk iets duidelijk te vestaan in de verwarring, maar de apen werden gevangen en aan hun eigenaar teruggegeven, en de dames be- daarden in zooverre, dat zij naar de tallooze ver- ontschuldigingen konden luisteren. Waarlijk, mevrouw, het was geheel bij ongeluk het was een oogenblik van verslrooidheid. Het mandje ging los en de kleine rakkers waren eruit, voordat ik kon opzien. Ongetwijfeld, mijnheer, zeide Virginia, stijfjes, terwijl haar stem nog beefde van overspanuing, maar dit is geen excuus voor uw onbeschaamdheid om mijn zuster en mij bij den uaam te uoemen. Bij den naam, mevrouw Ik heb het genoegen niet uwen naam te kennen. Ik heb u nooit in mijn leven gezien. Wacht eens, neen dat kan toch nietIk zal u zeggen, mevrouw, ik noemde mijne aapjes Virginia en Angelina, naar een paar lieve oude tantes, wier plaag ik was toen ik een kwajongen was en ik heb ze als cadeautje voor haar meegebracht. Virginia en Angelina beefden over haar geheele lichaam. Gij wilt toch niet zeggen, dat gij zijt Dick Bemrose, en gij zijt mijn tantes daarheen. Van al die lui had men nog niets ver- nornen en zij zullen dus wel meest alien zijn omgekomen. Alle wegen, die eerst kort geleden waren aangelegd, zijn hoogstwaarschijnlijk vernield. Men kan gerust zeggen, dat dit eiland een 25 jaar achteruit is gezet. Hoe lang het zal duren voordat de inwoners deze ramp te boven zijn, zal de tijd leeren, doch men kan er zeker van zijn, dat dit niet zoo spoedig zal gebeuren. De Celebes-Ct. gewaagt van circa 1100 slachtoffers. Twee Hollaudsche zeelieden, de matroos Mat- thijs de Ruijter en de stoker Herman Schoeumaker beiden dienstdoende aan boord van het Britsche stoomschip „Prince Llewellyn", dat thans in het Mill wall Dock te Londen ligt, zijn in hechtenis genomen, in verbaud met den moord van John Landells, den 2n stuurman van genoemd schip, die dood gevonden werd en wiens lijk sporen vertoonde dat de dood door messleken was veroorzaakt. Beide personen zijn reeds voor den politie-rechter gebracht, die de behaudeliug van hun geval ver- daagde tot den 10 Augustas, terwijl inmiddels door den coroner eene lijkschouwing is gehouden. Daarbij bleek, dat er aan boord niets bekend was van on- derlinge twisten onder de bemanning en dat men algemeen verwonderd was dat er zoo iets was voor- gevallen. Kapitein Symons gaf goede inlichtingen over Schoenmakers gedrag aan boord, maar slechte over De Ruijter. De laatste moest te Smyrna voor den consul gebracht te worden, omdat hij weigerde te werken en zonder verlof van boord ging. In de Deutsche mediz. Wochenschr. geeft professor Bneger eenige mededeeliugen ten beste, over kunstmatige ineuting ter bestrijding van de Aziatische cholera. Deze mededeeliugen moeten worden beschouwd in verbaud met proeven, die reeds voorheen door professor Koch genomen zijn en waarvoor uit Massowah oorsproukelijke cholera- bacillen werden gebezigd, die, met het vocht uit de borstklier van een kalf vermengd, op de huid van den meusch werden ingeent. Dit middel rnoet den meusch volkomen bestand maken tegen de aanvallen der cholera. Prof. Bneger echter verwacht veel heil van inspuitingen met vleesch-bouillon, waarin de cholera-bacillen gekookt zijn. Na edne inspuiting zegt hij kunnen de daarmede behandelde menschen en dieren reeds weerstand bieden aan eene dubbele hoeveelheid cholera-bacillen. Onder de vele vraagstukken, die het Britsche Parlemeut bezighoudeu, neemt de hoed-quaestie eene niet geringe plaats in. Naar het schijnt, is en blijft de heerschappij van de ,/kachelpijp" onaan- tastbaar. Een lid geniet overigens, wat zijne kleeding betreft, eene redelijke mate van vrijheid; doch de hooge hoed wordt hem niet kwijtgescholden, en slechts aan enkele reddelooze zonderlingen, zonal* de heeren Davit, Burns en Keir Hardie, wordt het oogluikend toegestaan dat zij onder een ander hoofddeksel hetzij pothoed, stroohoed of vilt- hoed den drempel van Westminster over- schreiden. Zelfs de beer Dadabhai Naoroji, het Parsische lid voor Finsbury, heeft zich aan deze ijzereu wet moeten onderwerpen, hoewel hij daardoor iubreuk maakt op een der strengste voorschriften van den godsdienst zijner vaderen en zich bloot- stelt aan het gevaar van door da gemeente der Vuuraanbidders in den grooten ban te worden ge daan. Het ergste van de zaak is echter, dat de harde, ongeriefelijke en leelijke cylinder als hoofd deksel niet alleen meegibracht, maar ook voortdurend in het huis moet opgehouden worden. Z6o verlangt de parlementaire etiquette. Slechts de whips of opzweepers der verschillende partijen zijn van dien regel vrijgesteld. Van al de andere leden wordt gevergd dat de hooge hoed hunne schedels niet verlate, onverschillig of zij in 's lands belang spreken of luisteren, uadenken of slapen. Op de greus der gemeente Conze en Monsa (Frankrijk), speelde een ventje van vijf, zes jaar op den weg voor het ouderlijk huis. Plotseling werd het gegrepen door een wolf, die uit een naburig woud kwam. Het dier had echter ge- lukkig alleen de kleertjes tusschen de tanden en iiep met zijn prooi weg. Op het geschreeuw van den kleine kwam er hulp opdageu. De kleertjes scheurden en de moeder, die het dier vervolgde, had het geluk, haar kind uitgeput, doch ongedeerd, op eenige meters afstand van het bosch terug te vinden. Ongelukkig heeft het kind, door de uitgestane angsteu zijn spraakvermogen verloren. Het kon slechts door gebaren zijn verlangen kenbaar maken en heeft onophoudelijk zenuwaandoeniugen. In officieele berichten uit Rusland omtrent het vooruitzichl van den graauoogst wordt gezegd dat het winterkoren wegens het natte koude weder gemiddeld niet gunstig staat en dat het zomerkoren ook te wenschen overlaat. Hier en daar is het graan bovendien door de worm aangetast. Een treurig ongeluk heeft te Sainte-Mariede Chignac plaats gehad. Twee broeders, waren bezig met het luiden der klok, omdat zij meenden daar mede het on weder te zullen doen afnemeu, toen zij door den bliksem doodelijk getroffeu werden, De lijken waren in een oogenblik zwart geworden en afzichtelijk om te zien. De klok werd in tweeen gespleten. Te Mallow in Engeland, waar het circus van Sanger tijdelijk vertoefde, brak Donderdag een groote mannetjes—baviaan uit zijn kooi en veroor- zaakte niet weinig schrik en ontsteltenis. Hij liep

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2