Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. HET RONOE RAAMPJE. No. 2843. Woensdag 10 Augustus 1892. 32e Jaargang. Binnenland. advertentiEn. PEUILLETON. TER UV/T Willi; COURANT ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. l>it blml verscliijnt Dinsdag- en Vrijdat-avnnd bij den uitgever Si A E te Ter \eiizen. ir»olitieli Overzicht. Aan de Temps wordt uit Berlijn geschreven, dat Caprivi de officieele polemiek tegen Bismarck wil voortzetten en desuoods overgaan tot rechts- vervolging, maar dat de Keizer geweigerd heeft aan het verlangen van den tegenwoordigen rijks- kanselier te voldoen. Daarom wordt de positie van Von Caprivi als wankelend voorgesteld. Natuurlijk staat hier weer eene leziug tegenover en wel deze, dat de hooge ambtenaar zich als een onderdanig dienaar heeft geschikt naar de denkwijze van zijne majesteit. Er blijft voor de leeken veel over te raden en te gissen, slechts enkelen weten hoe de vork in den steel zit. Eenige dagen geleden is een vleugel van het slot lleiligerberg bij Jogenheim, dat bewoond wordt door Prius Heury van Battenberg en Prinses Beatrice, totaal uitgebrand. Een dienstmeisje kwam met een braudeude kaars te dicht bij een muskieten- gordijn, waardoor het vlam vatte. Prinses Beatrice heeft al hare juweelen en kleeren verloren, zij moest half gekleed vour het vuur vluchten. De door de Bulgaarsehe Swoboda openbaar ge- maakte Russische brieven hebben zeer de opmerk- zaamheid getrokken. De Russische regeering ontkent de echtheid der documenten. De corres pondent der Kdln. Zeit. zegt evenwel, dat de origineele stukken werkelijk bestaan en dat zij door de Bulgaarsehe regeering zullen gereproduceerd wor den door lichtdruk. Er bestaat o. a. een schrijven van den Russischen gezant te Boekarest, Hitrovo, aan den directeur van het Aziatische departement, Sinoffjeff, waart blijkt, dat de gezant in onder- haudeling was met verschillende Bulgaarsehe offi- cieren, onder leiding vau majoor Panitza. De samenzweerders, waartoe ook Zaukolf en zijn vrienden behoordeu, wilden vorst Ferdinand uit Bulgarije verwijderen. Zaukoff had den gezant persooulijk om gelden verzocht, teneinde daarmede die persouen te kunnen betalen, welke zich bereid hadder. verklaard deel te nemen aan de omwenteling in Bulgarije en welke reeds vau te voren met anderen overeen waren gekomen deu prins van Coburg te vermoorden. Hitrovo wilde zich wel met de uitbetaling der gelden aan Zankoff belasten, waarop Sinofljeff hem 50000 francs toezond. Volgens de mededeeling van een der vrienden van den correspondent was majoor Panitza geen aauhanger van den prins van Coburg, maar had altijd gehoopt met Russisch geld, buiten de Russeu om, .Alexander van Batteuberg te doen terugkeeren naar Sofia. Gaandeweg komen de schandalen aan het licht en verschijnt de Russische politick met be- trekking tot de Balkanstateu in een droeviger kleed. Rusland zal een circulaire aan de mogendheden richten, zegt men, naar aanleidiug van de terecht- stellingen te Sofia. Als 't waar is, durven wij wel weinig succes voorspellen, want wij nemen hierbij Er waren eens twee vriendelijke oude dames, die Virginia en Angelina heetten. Op een mooien avond in Mei zaten zij in een spoorwegcoupe tweede klasse aan het Mudport-station wachtende tot de trein zou vertrekken. Zij hadden den geheelen namiddag boodsehappen gedaan, en zagen er met haar bruine japonnetjes, geplooide witte kraagjes, zwarte mantels en stroohoedjes met roode roosjes zoo frisch en netjes uit alsof zij zoo pas uit een mauufactuurwinkel gesiapt waren. In hare jeugd mochten zij geen voet buiten het tuinhek zetten zonder behoorlijk geleide, maar de tijden veranderen, en de omstandigheden waren veranderd, zoodat zij het nu als zeer natuurlijk beschouwden, om als zij boodsehappen te doen hadden, wat zoo ongeveer tweemaal in het jaar gebeurde, zich toe te vertrouwen aan de zorgen van de Londensche Spoorweg-maatschappij, en een mijl of zeven te sporen, om een zomer- of winterkostuum te koopen, al naar het noodig was. Maar toch gingen zij nooit het station binnen zonder eeu zekere ontroeriug. Een blik van een onbekende joeg haar angst aan, en hoewel er altijd een kruier was om haar onder zijn bizondere be seherming te nemen, haar pakjes te dragen en haar in aanmerking, dat er geen der groote mogend heden, op Rusland na misschien, vorstenmoordenaars en landverraders in beseherming zal nemen. Rusland zou gaarue de handen in de Bulgaarsehe zaken steken Servie en Griekenland zouden niet ongaarne zien, dat er eenige stutten onder den Bulgaarschen troon werden weggenomen, opdat Bulgarije niet eenmaal worde wat een Grieksch rijk Byzantium is geweestmaar Rusland heeft wel lets ariders te doeu, dan alles op den Balkan te zetten. In Azie heeft het ook weer gelegenheid om zich in ander- mans zaken te mengen. Daar houdt het de Britten in 't oog. Men meldt zelfs, dat Afghaansche stammen in het Pamir-gebied in strijd zijn gekomen met Chineezen en Russen. De Afghanen hebben vele Kirghiezen krijgsgevangen gemaakt. De expeditie van kolonel Yanoff was te Ahlark aangekomen. Meer dan 500 Russen bevinden zich in het Pamir-gebied. Natuurlijk zullen de Britten „het hiertoe en niet verder" uitspreken, daar zij den Emir in Kaboel willen handhaven, zoolang zij dien Muzelman niet ten eigen bate kunnen annexeeren. Ofschoon de president der Fransche republiek eerst in het laatst vau 1894 aftreedt, beginnen sommige repubhkeinsche bladeu nu al een campagne tegen den persoou vau den president. Zij achten zijn optreden correct en constitutioneel, maar zij viudeu het een groot gevaar, dat een persoon 14 jaren achtereen de hoogste betrekking in de repu bliek bekleedt. Om dit gevaar te voorkomen, wil men de grondwet herzien, den duur van het rnan- daat als president op 4 jaren stellen en de presi- denteu niet herkiesbaar stellen. Er zijn nu al verscheidene medediugers, die hunue verkiezing voorbereiden, dit neme men er bij in acht. Iu Frankrijk is ook niets bestendiger dan de onbestendigheid. Strijd tusschen kandidaten om den presidents-zetel en de middeleu die worden aangeweud om tot den eere-zetel te geraken, geven weer een grooteu voorraad koren op den molen der monarchalen, ttrwijl verstrooide Boulangisten eu andere nu uitgedane politieke fracties het hoofd weer zullen opstekon, azende op het succes dat meermalen verkregen is door het visschen in troebel water. Men schrijft uit Middelburg aan de Amsterdammer: Het is nog wel wat vroeg u al te berichten over het bezoek van H H. MM. de Regentes en de Koningin aan Zeeland's hoofdstad, doch ik kan er niet meer over zwijgen, al moet het ook nog een jaar duren eer ouze stad deze hooge gasten zal mogen ontvangen. De reden dat ik niet meer zwijgen kan is een veilig te geleiden door de gevaren van het perron, (waar zij altijd vreesden omvergestooten te worden door de meuigte die her- en derwaarts liep), en een conducteur om een coupe voor haar op te zoeken, die of leeg of door deftige dames bezet was, toch waren ze altijd in een toestand van zenuwachtige opgewondenheid. Zij waren nooit geheel zeker, dat de trein geen gril zou krijgen en bij vergissing den verkeerdeu weg opgaan, eu zoodra de conducteur voorgoed het portier gesloten had, was haareerste werk, onder de bauken te kijken of er zich ook een krankzinnige of een struikroover verborgen had, wat natuurlijk zeer onaangenaam zou zijn. Soms zaten zij in een coupe met een rond raampje, dat in den volgenden waggon uitkwam. Dit maakte Angelina altijd bizouder zeuuwachtigzij kon het denkbeeld niet van zich afzetten, dat zij op een of anderen dag een gezicht zou zien met een zwarten baard en rollende oogen, die door de opening keken en alle verzekeringen van Virginia, dat dit onzin was, konden haar niet van haar idee afbrengen. Zij wilde altijd dolgraag weten, wie in de coupe naast haar was, en Virginia was in haar hart even nieuwsgierig maar geen der beide zusters had ooit den inoed gehad, om op de bank te gaan staan en door het raampje te kijkenhet was haar nog nooit gelukt het te weten te komen, voordat zij uit den trein stapten. Twiutig jaren lang liadden zij nu evenwel de reis op geregelde ti'den gemaakt, en nooit had haar een ernstig ougeval getroifeuzij wisteu nu precies, bericht uit Utrecht, in een courant van gisteren, verrneldende dat de ontvangst van HH. MM. aan die gemeente veertig duizetid gulden gekost heeft en dat de raad dier gemeente besloten heeft die kosten te dekken uit de „gewone middelen" en uit een ffbatig saldo." Ik vrees dat door dit bericht sommige oranjelievende burgers in provinciale hoofdsteden, die, evenals Middelburg, iu 1893 een bezoek van HH. MM. wachten en waar de ,/batige saldo's" minder groot zijn dan iu Utrecht, zich zal afvragen uit welke middelen in hunne gemeenten de kosten eener luisterrijke ontvangst van HH. MM. zullen worden gedekt, en ik waag er een oube- scheidenheid aan om u te melden wat op dit punt hier in Middelburg de voornemens zijn. Het bestuur onzer gemeente, dat eenige weken geleden de stellige toezegging van het koninklijk bezoek mocht ontvangen, heeft begrepen dat eene passende officieele ontvangst der Koningiunen veel geld moet kosten, naar matige raming ruim twintig duizend gulden, en wist zonder onderzoek dat zulk een bedrag uit de gewone middelen der gemeente niet was te vinden. Op initiatief van een zijner leden is toeu eene bijeeukomst belegd van een aantal oranjelievende en welgestelde ingezetenen. Men was het erover eens dat de officieele ontvangst luisterrijk moest zijn, doch ook dat de gemeente voor groote uit- gaven van die soort, geen geld had. Er is toeu besloten uit particuliere bijdragen een fonds bijeen te brengen om daaruit de officieele ontvangst te bekostigen, en hoewel alles in stilte behandeld wordt, meen ik toch te mogen verzekeren dat er al voor een flink bedrag is iugeschreven. De bedoeling is om enkel die ingezetenen om bijdragen te verzoeken die gemakkelijk iets missen kunnen, en de commissie die deze bijdragen ver- zamelt zal dan in het a. s. voorjaar dit fonds aan de gemeente aaubieden en er is gegroude hoop dat de Raad tegen de aanvaarding geen bezwaar zal maken. De minder welgestelde burgers kunnen dan van hunue iDgenomenheid met het koninklijk bezoek blijk geven door het uitsteken der vlaggen en ander weinig kostbaar huldebetoon. Misschien kan mijn klappen uit de school er toe leiden, dat de burgers van gemeenten die het geld niet zoo voor het grijpen hebben als de stad Utrecht, Middel burg's voorbeeld volgen en de Kouinginnen schitterend onvangen zonder bezwaar voor de gemeentekas. Bij Ron. besluit is, uit overweging dat toepassing der wet van 26 April 1884, aangevuld bij de wet van 20 Juli 1884, tot vaststelling van buitengewone maatregelen ter afwending van eenige besmettelijke ziekten en tot wering harer uitbrei- ding en gevolgen, noodzakelijk is, wegens het voorkomen vau koorts, Aziatische cholera eu pokken wanneer de kaartjes opgevraagd werden en hielden ze gereed, zoodat zij er niet meer in haast naar behoefden te zoeken, zooals vroegerzij begonnen werkelijk dapper te worden en zich als ervaren reizigster te gevoelen. Op den bedoelden avond nu hadden zij, alsge- woonlijk hare boodsehappen zoo ingericht, dat zij zoowat een half uur vdor het vertrek vau deu trein aan het station waren, wat altijd heel goed is, want men kan nooit weten wat er gebeurteen beleefde conducteur had haar herkend, en haar met de vraag Episcobury, dames? tweede klasse? in een coupe bezorgd, die zooals hij haar verzekerde, binnen twintig minuten zou vertrekken. Het was erg gek, dat hij wist, waar zij heen- gingen, maar op de eene of andere manier schenen conducteurs en kruiers dat altijd te weten, en zij liadden zich over dit merkwaardige feit al zoo dikwijls verwonderd, dat zij er dien avond minder over spraken, dan men zou deuken. Na dus de coupe zorgvuldig doorzocht en wonderlijk geuoeg, geen krankzinnige, in een hoek zitteude of eeu fioedig mes onder het kusseu gevonden te hebben, verhalend van moorddadige aanslagen op vorige reizen, gingen zij met den rug naar de locomotief zitten en vermaakten zjch met de voorbijgangers te bekijken en aan iederen kruier te vragen of deze wagen naar Episcobury ging. Angelina keek nu en dan nog wel eens vluchtig naar het ronde raampje bo /eu haar hoofd, maar in verscheidene plaalsen in het buitenland, het volgende bepaald In-, door- en vervoer van lompen, gebruikte kleedingstukken eu ongewasschen lijf- en beddegoed is verboden uit landen of plaatsen, door de Ministers van Binnenl. Zaken en Financien aan te wijzen. De aanwijzingen worden telkens ten miuste drie dagen voor dat zij in werking treden, door plaatsing in de Nederlandsche Staatscourant ter algemeene kenuis gebracht. De voornoemde Ministers zijn bevoegd die aan- wijzingen te veranderen, zoo dikwijls de omstandig heden die gedoogen of noodig maken, alsmede te be pal en of en in hoever de bagages, door reizigers medegebri.cht, onder het verbod zijn bezrepen de beschikkingeu over deze onderwerpen worden ook in de Nederlandsche Staatscourant geplaatst. Het tegenwoordig besluit dat gedurende een jaar van kracht blijft treedt in werking op den vijfden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad en van de Staatscourant waarin het is geplaatst. De Minister van oorlog heeft bepaald, dat tegen den aanstaanden winter aan elk der korpsen van de 2e divisie infanterie 100 paar schaatsen zal worden verstrekt. Aan de korpsen der le divisie is gevraagd of de het vorig jaar door de firma Hoekstra te Wargageleverde schaatsen goed hebben voldaau. Omtrent de uniform-kwestie voor onze mili taire wielrijders, blijkt uit de gevoerde correspon- dentie tusschen het bondsbestuur en den Minister van oorlog, dat deze iu begiusel niets tegen het vaststellen vau een dergelijke uniform had, mits alle militaire wielrijders verplicht waren die aan te schaffen. Daar de kosten van aanschaffing voor sommige militaire wielrijders wellicht een bezwaar zou zijn deed de Minister twee voorstellen 1°. elke militaire wielrijder zou verplicht zijn zich voor eigen kosten een volledig costuum aan te schaffen, waartegen het bedrag der dagelijksche schadeloosstelling die de militaire wielrijder in dienst geniet, eeuigszins ver- hoogd zou worden, 2°. aan den militairen wielrijder van rijkswege eeu uniform-kleeding te verschaiien, mits deze zich verbond om gedurende vijf jaren ingeval van mobilisatie vau het leger binnen 24 uren na de oproeping en zoo lang het leger geheel of gedeeltelfjk gemobiliseerd is, als zoodanig be- schikbaar te zijn en deze zich geheel onderwierp eu aan de krijgstucht en aan de militaire wetten en aan alle bepalingen, die de Minister van Oorlo* mocht goed vinden voor hem vast te stellen. Het Bondsbestuur heeft thans een schrijven aan al de militaire wielrijders gericht, om hunne meemug over deze beide voorstellen te mogen vernemen. lrginia deed alsof zij het niet zag en begon over iets anders te spreken om haar zusters aaudacht af te leiden. Kijk eeus zuster, wat een boel bagage Hoe kan iemand zooveel goed noodig hebben? Kijk, op dat papier staat Calcutta. En daar is een zwarte vrouw met een ring door haar neusHoe zonderling zulke barbaarsche gewoonten in ons vreedzaam Engeland te zien invoeren. Achzuchtte Angelina. Het zien van vreem- delingen doet mij altijd aan onzen lieven Richard denken. Die arme jongenIk kan nooitgeheelgelooven. Calcutta is niet in Amerika, zeide Virginia vrij streng, en Angelina sternde dit onloochenbare aard- rijkskundige feit flauwtjes toe. Zij was er aan gewoon, in de rede gevallen te worden, als zij het waagde, dit onderwerp aan te roeren, want de luie, knappe Richard was tante Virginia's oogappel ge weest en sedert hij niet meer naar huis schreef, kon zij nooit meer over hem hooren spreken. De zusters keken nu een poosje naar de groep der teruggekeerde Indianengebronsde mannen kwijnende vrouwen, donkerkleurige kinderverzor»- sters en ziekelijke kinderen, die het perron vulden Niemand kwam in haar coupe, daar had de vrien delijke conducteur voor gezorgd maar opeens kreeg Angelinia een schok en een rilling, want daar was bij het portier dezelfde zwarte baard en rol- ende oogen die zij in haar verbeelding zoo dikwijls door het raampje had zien kijken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1