Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AAHBESTEEING. I1LKIMIMAKIM.. No. 2842. Zaterdag 6 Augustus 1892. 32e Jaargang. AANBKSIEED: Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneereD tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders van GROEDE maken bekend, dai op den 18 Augustus a. s., des voormiddags te elf uren, in het openbaar in het gemeentehuis aldaar zal worden het verhardeu met boomklinker van 5700 M. lengte VOETPAD ter breedte van 0,36 M., waarvan de aanwijzing zal plaals hebben op 12 Augustus 1892, voormiddags te 9 uren. Bestek en voorwaardeu van aanbesteding zijn op franco aauvrage verkrijgbaar ter secretarie voor f 0,30 per exemplaar. Groede, den 2 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, GERRITSEN. De Secretaris, J. G. MEIJER Jr. Jfolitieli Overzicht, Aan de Kolnische Zeitung wordt uit Berlijn gemeld, dat het bericbt in de bladen, volgens het- welk de onderhandelingen tusschen vertegenwoor- digers van Rusland en Duitschland betreffende de bandelsbetrekkingen tusschen de beide landen, reeds Maandag begonneu zijn, onjuist is. Maandagziju de vertegenwoordigers der rijksoverheid en van het Pruisische ministerie, onder voorzitterscbap van den onder-secretaris van staat Von Rattenburg, bij- eengekomen om te overwegen welke hondiug Duitsch land zal aannemen tegenover Ruslands openingeu Iudien de gevallen van cholera worden gecousia- teerd en de verspreiding der ziekte gevreesd wordt, dan zullen de militaire manoeuvres achterwege blijven. Ook aan de Duitsch-Russische grenzen zijn de voorzorgsmaatregelen tegen de cholera in de laatste dagen verscherpt. In officieele berichten uit Rusland omtrent het vooruitzicht van den graanoogst wordt gezegd, dat het winterkoren wegeus het natkoude weder gemiddeld niet guustig staat en dat het zomerkoorn ook te wenschen overlaat. Hier en daar is het graan ook door den worm aangetast. Meer en meer luideu de berichten omtrent het FEUILLETON 2) (Slot). Jan sprak zoo beslist en zoo ernstig, dat Jozef onwillekeurig tot de overtuiging kwam, dat zijn broeder hem een groot geheim zou onthullen, en op minder scherpen toon zeide hij Welnu spreek Ik luister naar je Jan. Je hebt alles verloren door het spel, niet waar Ja alles En hoeveel zou je noodig hebben, om je schui- den te kunnen dekken Twee honderd duizend gulden En ik heb niets meer begrijp je, niets Alles is op, tot zelfs het geld van mijne vrouw En bij den ouden Thijs ben je geweest om Hij zweeg, daar hij het verschrikkelijke woord ,/om te stelen," niet dorst uitspreken. Maar Jozef had hem daarom toch begrepen. Neen, ik heb niets genomen antwoordde hij. Het is mij niet gelukt, de brandkast open te breken Ha, zooveel te beter, riepJan. Welnu broeder, zeg mij nu eens precies hoe zich alles toegedragen heeft. Het uur, de dag, alles, alles, vergeet niets 1 Het was gisteren avond, om half twaalf. Ik trok een jachtkiel aan, zette een pet op, nam een re volver mede en ditzelfde mes. Ik ben door den tuin gegaan en nam het kleine groene wegje, tot ik aan de woning kwam van Thijs. Krachtig klqpte ik op zijn deur, roepende Brand Brand tot stand komen der wereldtentoonslelling te Berlijn ongunstig. Men verwachtte dat heden het besluit zou vallen en dat er niets van het plan zal komen. Daarentegen nemen de plannen voor de wereldteutoonstelliug te Parijs in 1900 meer en meer een bepaald karakter aan. Men heeft de laatste maal het Champ de Mars met het Troca- deropaleis gebruikt en een deel van het terrein langs de Seine; ditmaal zou men de tentooustelling nog willen uitbreiden en er verscnillende deelen aan den oever der Seine voor willen aanwijzen. Den eenen dag zou men dan een bezoek kunnen brengen aan Belgie, den anderen aan Nederland, dan weer aan Engeland enz., terwijl men door middel van electrische sporen voor de noodige verbinding zou zorgen. Ook zou de onderaardsche schiet- blaasbalg van sehipper Rietheuvel uit de Camera Obscura wel in orde zijn en zou men de menschen kunnen overbrengen gelijk men thaus in Parijs de brieven en telegrammen overbrengt. Uit Londen brengt de telegraaf ons het bericht dat de grand old man, dat Gladstone ongesteld is. Het is gelukkig slechts een onbeduidende ver- koudheid, zoodat men zich niet ongerust behoeft te maken. Hij moet zijn kamer houden, maar outvangt zijn vrieuden. De Fransche republiek ziet bij iedere verkiezing haar tegenstanders in aantal dalen. Zaterdag zijn de algemeene raden in het geheele land herkozen. Hoewel deze lichamen zich niet met staatkunde hebben in te laten, staat toch het politiek karakter der verkiezing in haar gebeel vast. Er moeten onderscheiden herstemmmgen worden gehouden, maar reeds nu kan worden geconstateerd, dat de republikeinen 1040 zetels bezetten, d. i. 163 meer dan vroeger, terwijl hun tegenstanders 201 hebben verkregen. De republikeinsche bladen maken met ingenomenheid van deze uitkomst gewag. Zij ver- heugen er zich vooral over dat bij deze verkiezing feitelijk de strijdvraagrepubliek of monarchic, niet meer werd gehoord en Frankrijk zich van ganscher karte bij de republiek aansluit, zoodat men zich voortaan zal kunnen bezig houden met de verbetering van het stelsel zonder het stelsel zelf verder te bestrijden. Een geheel ander beeld levert de republiek V enezuela in den laatsten tijd op. Men meende dat de rust er hersteld en het hoofd der insurgenten, generaal Crespo, verjaagd was. Maar nu komt de New-York Herald ons verhalen, dat het er heel anders is gesteld. Wel is er een uieuw voorloopig bewind ingesteld, maar generaal Crespo is niet van het tooneel verdwenen. Hij won integendeel telkens terrein en het liet zich voorzien, dat hij Het zweet brak mij van alle kanten uit, angstzweet, hoewel ik er zeker van was, dat uiemand mij hoorde of zag, want je weet, hoe eenzaam de oude vrek woont en uit gierigheid heeft hij uiemand bij zich. Ik heb zeker wel vijf minuten moeten schreeuwen. Eindelijk opende hij een venster en vroeg ontsteld Brand 1 brand 1 waar dan, waar dan Mijn stem zooveel mogelijk veranderende, antwoordde ik Biju! bij u Kom dadelijk naar beneden In zijn hemd kwam hij de trap af, opende de deur En toen, toen Welnu, toen Toen hij de deur geopend had, heb ik er maar in den wilde op los gestoken, twee-, drie-, viermaal, ik weet 't niet preciesmet dit mesHij is neergevailen, zonder te schreeuwen Ik liet hem aan zijn lot over en snelde naar zijn kamer. Daar vond ik de sleutels, maar Jt was mij onmogelijk de brandkast te openen Onmogelijk Na vele vergeefsche pogingen ben ik hier teruggekeerd. Ik heb den schijn aangenomen, of ik in mijn kamer, waar ik het licht had laten branden, gewerkt had, en omstreeks e6u uur ben ik naar bed gegaan. En de oude Thijs heeft die je in het voile icht gezien P Neen, het was zeer donker. Hij moet mij slechts met moeite hebben kunnen onderscheiden. Ik begrijp zelfs niet, hoe 't mogelijk geweest is, dat Aij mij herkend heeft. Welnu luister Jozef, geef mij den jachtkiel, je pet, de revolver en het mes. Wat heb je daarmede voor? Waarom Opdat men mij arresteere. met veel kans op succes naar het presidentschap zou dingen, tegelijk met vijf of zes andere eerzuch- tige af vaderlandslievende inwoners van Venezuela. En het zijn niet alleen de staatkundige beroeringen die het land teisteren en de wanorde en de ellende vergrooten. Er heerscht in de laatste wekeu op onderscheidene punten der republiek hongersnood, zoodat men met zorg de toekomst tegemoet ziet. Dat de zaken onder zulke omstandigheden lijden en het er met de financien der republiek slecht begint uit te zien, is licht te begrijpen. In de groote Amerikaansche republiek komt te Homestead weinig verandering. De maatschappij weigert met het comite der werkstakers in onder- handeling te treden, zij willen slechts individueel met de werkstakers overleg plegen. De leider Donnell heeft voorgesteld deze voorwaarde aan te. nemen, maar het comitd heeft geweigerd. Een lid van dat comite heeft gedreigd de fabrieksge- bouwen van Carnegie in de lucht te laten springen en werkelijk is outdekt, dat met dit doel in een deel van de fabriek de gasleidingen waren open gezet. Slechts door een toeval werd de toeleg verijdeld. Twee anarchisten zijn in hechtenis genomen. Bij Bauer, den leider der anarchisten te Pittsburg, heeft men een lijst gevonden met de namen van 70 kapitalisten, op welke de anarchisten waarschijnlijk een aanslag wilden doen. De re- geeringeu in het algemeen hebben de oogen goed open om de mannen van boos bedrijf op te sporen en de rechters passen in hunne vonnissen de strengste straf-artikelen toe. Ter eere van den verjaardag der Regentes, Ambachtsvrouwe van Baarn, heerschte daar Dinsdac een even ongewone als feestelijke drukte. Op den Brink, het hoofdplein, was een monumentale eere- poort verrezen, die een grootscheu indrnk maakte. Binnen deze eerepoort waren de busten der Koninginnen, kwistig met bloemen versierd, ge- plaatst, terwijl vier groepeeringen, de vier jaargetijden voorstellende, het geheel voltooiden. Op de eerepoort prijkten, behalve de Neder- landsche en Waldecksche wapenscbilden, de wapens van Baarn en die der provincien van Nederland. Aan den ingang prijkten ter linker-en rechter- zijde twee kolossale wapenschilden, waarop tfHulde aan de Ambachtsvrouwe van Baarn" en z/Hulde aan de Koningin-Regentes." Deze eerepoort werd des avonds door meer dan 100 lllumineerglazen verlicht, terwijl aan de boomen op den Brink eene kleine 1000 lichten waren ontsto- Jou riep Jozef in de hoogste verbazing, daar hij er niets van begreep. En neem jij nu dit, ging Jan voort, zijn broeder het pakjemet geldswaardige papieren toereikende, dat hij bij zich gestoken had, voor hij zijn woning verliet. Hierin bevindt zich ongeveer driemaal honderd duizend gulden. Van dit fortuin weet geen sterveling iets af. Het is geld, dat ik op mijn reizeu verdiend heb. Deze geheele som kunt glj binnen enkele dagen te gelde maken Ik schenk haar je Jan, Janstotterde de schuldige, die eindelijk de opoffering van zijn broeder begon te begrijpen. Wat doe je I Geeft je mij alles En terwijl de tranen aan zijn oog ontwelden, ging hij voort, steeds stotterend, want hij kon niet spreken, daar zijn keel als dichtgeknepen was. Maar jij dan, jij dau Waarom zou jij je op- offeren Ik Jozef, ik lijd reeds sedert jaren. Niemand weet 't, maar dat komt er ook niet op aan Jozef barstte los in heftig snikken. Jij ging Jan voort, jij hebt eene vrouw, de mijne is dood en ik heb nooit iemand anders bemind dan haar. Mijn kind, het eenige wat mij overbleef, is hier gestorven. Jijje hebt een goeden naam, terwijl ik niets anders ben dan een verwor- pelingjij wordt algemeen bemind, terwijl ik vrees inboezemJij bent gelukkig of kunt t nog worden, terwijl ik steeds neerslachtig zal blijvenBegrijp je nu broeder, waarom je mijn aanbod kunt aannemen P Jozef snikte voortdurend. Welnu zeide Jan, dat is afgesproken, niet- ken, zoodat het geheele en tooveracbtig effect maakte. Tegen drie uren verschenen HH. MM. op den Brink en werden door burgemeester en wethouders, leden van den raad, enz. outvangen. De twee zoontjes van den burgemeester boden HH. MM. bouquetten aan. Onder de tonen van het Wilhelinuslied en het gejuich der talrijke menigte vervolgden de Koninginnen den weg door de versierde straten der gemeente naar Soestdijk. Ook uit andere deelen des lands komen berichten omtrent welgeslaagde feestvieringen ter gelegenheid van den koninklijken jaardag. Ook de Nederlanders in het bnitenland lieten zich niet onbetuigd. Behalve de kiesrechtregeling heeft de regeering ook een voorstel betreffende den leerplicht voor- bereid waarvan de indiening eveneens in het volgend zittingjaar kan worden tegemoet gezien. Het Bat. Nbl. schrijft Men maakt de opmerking, dat de hangende lokken, waarmede op de nieuwe muntstukken onze j'eugdige en lieftallige Koningin prijkt op den inlander een vreemde indruk moeten maken. De inlander houdt 't hoofd steeds gedekt en ook zijn vrouw en dochters vertooneu zich nimmer met loshangend haar. t Beeld op de muntstukken doet den dessaman denken aan slordigheid en ongemanierdheid. Onze zegsman zou het beeld der voor Indie bestemde muntstukken gedekt willen zien met de koninklijke kroon, zooals ook de beeltenis van Victoria, voorkomende op de in Britsch-Indie cir- culeerende geldstukken, gekroond is. Deze aange- legenheid is misschien van meer belang, dan men meent. Aan de weduwe Willeboer, te Rotterdam, wier man in den avond van den 2dett Paaschdag aan het station Beurs door den trein werd overreden en kort daarna overleed, is thans vanwege de I.xploitatiemaatschappij, onder zekere voorwaarden, eene jaarlijksche uitkeering van ongeveer 500 toegekend. Onder de sprokkelingen in het Utr. Dagbl. vindt men het volgende vermeld Een geneesheer die al de cholera-epidemieeu in Den Haag heeft medegemaakt, van 1830 tot en met 1865 verzekerde mij dezer dagen, in den loop dien de ziekte tot dusver neemt, geen ernstig gevaar voor ons land te zien. Alles kan, zeide hij mij, dus ook dat de cholera over Oosteurijk tot ons doordringt, maar waarschijnlijk acht ik dit niet. Zal de ziekte voor ons gevaarlijk en dreigend zijn, dan moet zij de kust van Oost- en Noordzee volgen. waar Komaan haal den kiel en de pet. Ik neem dit mes en de revolver. Kom Jozef, houje ?u Binimn een uur zal de officier van justitie bij mij zijn, het eerst bij den verworpeling, voegde hij er aan toe, met een droevigen glimlach. Jozef verwijderdezich en kwam een oogenblik later terug met een pakje, dat hij zijn broeder over- handigde. En toen Jan hem de hand reikte, wierp hij zich in de armen van den braven broeder. Gedurende eenige oogenblikken hielden de twea- lingeu elkander vast omstrengeld, toen maakte Jan zich los en zonder verder een woord te zeggen opende hij de deur en vertrok. Drie maanden later eindigde het openbaar minis terie in zake de vervolging van den moordenaar van den ouden Thijsz'jn rede met de volgende woorden Zooeven heeft de verdediger van den beschuldigde het medelijden der rechtbank ingeroepen voor den misdadiger. Medelijden voor zulk een man, zou 't mogelijk zijn De beweegredenen, die hem er toe gebracht heelt om zijn arm op te heflen tegen zijn medemensch is te afschuwelijk. Het is delaagste soort van eigenbelaug. Bovendien zijn er in het vroegere leven van den beschuldigde vele duistere punten, en door den moordenaar van Thijs te straffen, zult gij wellicht tegelijkertijd een ander onbekend slachtolfer wreken. Toen de rechters, na beraadslaagd te hebben, weder binnen traden, las de president met luider stemme het vonnis Jan Hutter was veroordeeld tot twintig jaren tuchthuisstraf. TER MZENSCHE KM HUT IS it bla<l verscliijnt Dinvilag- en Vrijilagavond bij den uitgever J. V A ST O E S A W E te Ter Weiaen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1