>4 Gemen^de berichten. Telegrafische berichten. In den Belgischen senaat heeft de heer De Brouckere Vrijdag de regeering geinterpelleerd over het verbod van Nederlandsche zijde tegen het in- voeren van mest en tegen het laten weiden van vee uit Belgie in sommige grensstreken van het Nederlandsche grondgebied. Volgens de Independance zou de Minister De Bruyn geantwoord hebben, dat er over deze aan- gelegenheid een diepgaand verschil van inzichten tusscheu de beide regeeringen, en onwil aan de zijde van Nederland bestaat, om de tractaten na te leven. Eerst in den laatsten tijd is daarin eenige verbetering gekomen, tengevolge van strenge maat- regelen, door de Belgische regeering genomen. Er wordt nu bericht de Independance opnieuw onderhandeld om de Nederlandsche regeering zedelijk te dwingen, de bestaande, overeenkomsten na te komen, en indien deze onderhandehngen niet tot het gewenschte doel leiden, zal men haar met gelijke munt betalen. Dagelijks keeren vele gemeenten in ons vaderland, waar de Greenwichtijd werd ingevoerd, weder tot den Amsterdamschen tijd terug. Bij gelegenheid van het Noordelijke Zeu- dingsfeest, Woensdag 11. in het Oraujewoud, bij Heerenveen, gehouden, werden niet minder dan 10,600 toegangsbiljetten uitgereikt. Het Nieuws van den Dag ontvangt een brief uit Wiesbaden omtrent de plannen van Dr. Mezger. Het blad meldt dat geen overwegingen van gelde- lijken aard aanleiding hebben gegeven tot ontslag- name als Pruisisch onderdaan. De vraag van belastingplichtigheid bleef aan deze handelwijze vol- komen vreemd, en misschien is het zelfs den berichtgever van het Handelsblad niet onbekend, dat een iugezetene van Wiesbaden, ook al is hij zonder nationaliteit of Nederlandsch onderdaan, in Wiesbaden de gebruikelijke belastingen verschul- digd is. De verdere plannen van dr. M. hebben voorals- nog geen vasten vorm aangenomen. Voorloopig gaat hij in Domburg de praktijk uitoefenen bij wijze van proefneming. Wordt daar den vreemden het verblijf aangenaam gemaakt, tracht men daar niet de hen te „slachten," die de gouden eieren legt, dan ligt het in de bedoeling in het vervolg de praktijk gedurende drie maanden in Domburg en de overige maanden van het jaar hier te blijven uitoefenen. Hoewel Dr. M. eenige dagen geleden van het Italiaansche ministerie van onderwijs de machtiging heeft erlangd om ook in Italie de praktijk uit te oefenen, zoo wordt aan een vestiging te Rome en een daarmede gepaard gaand verlaten van Wiesbaden en ook van Domburg slechts gedacht voor het geval dat de proefneming te Domburg schipbreuk lijdt. Van eene vestiging te Baden-Baden of van terug- keer naar Amsterdam is voorloopig geen sprake. TER NEUZEK, 2 Augustus 1892. Bij gelegenheid van den 345ten jaardag van H. M. Emma, Koningin-Regentes der Nederlanden, waait heden uit openbare gebouwen en vele particuliere woningen de nationale driekleur. Heden avond wordt door het Muziekgezelschap ,/Apollo" een concert op het raarktplein gegeven. In de op Vrijdag 5 Augustus a. s. te houden raadsvergadering komen de volgende punten in behandeling reclames hoofdelijken omslag, veror- dening heifen recht op dansen in publieke plaatsen en ingekomen stukken. Bij kouinklijk besluit is benoemd tot gezworen van den polder Nieuw-Othene de heer D. Dekker Ez Bij koninklijk besluit van 28 Juli is benoemd met ingang van 1 October a. s., tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Sluis, de heer F. H. Vos, thans in diezelfde betrekking te Nijverdal. Ziiamslag. Van wege het bestuur der water- keenng van de calamiteuse polders Margaretha, c. a. is jongstleden Zaterdag alhier aanbesteed het uitvoereu van werken tot vsrdediging van den oever aan den Kleine Huissenspolder, waarvan de begrooting bedraagt: 7648. Ingeschreven werd door de heeren H. Klaassen, te Zaamslag, voor 6590 J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor 6571 en J. de Bree Fz., te Ter Neuzen, voor f 6460. Behoudens nadere goedkeuring van Gedeputeerde hield zich in schijn bezig met het schikken van papieren, toen de deur geopend werd en Jan bin- nentrad. Ook hij was doodsbleek evenals zijn broeder. Hij trad biunen zonder een woord te spreken, sloot de deur zorgvuldig, keek zijn broeder strak aan en zeide toen deze enkele woorden Jozefhoe is 't mogelijk, dat je daartoe ge komen bent De twee broeders bleven gedurende een seconde staan. Jozef met hoog opgeheven hoofd, gefronsde wenkbrauwen en een nijdigen blik. Jan met vochtige oogen en een trek van diepe droefheic op het gelaat. Eindelijk zei Jozef op ruwen toon Wat kom je hier uitvoeren Je redden. Jozef haalde de schouders op. Luister naar mij, zei Jan, luister goed Binnen een uur zal de officier van justitie bij ons zijn, bij jou en bij mij en een van ons zal ge- arresteerd worden Staten is het werk gegund aan den laagsten inschrijver. Uit het land van Ilulst schrijft men Gezegend weer voor den oogst is het tegen- woordig, ofschoon er ook thans nog zijn die klagen. Er is toch genoeg gegroeid op de akkers en het is dus zaak, dat alles nog goed binnenkomt. Zelfs met het vlas hebben de meesten zich ver- zoend, nadat zij het een minder goed hart hebben toegedragen omdat het zoo kort gebleven was Nu, de boer mag vergevensgezind zijn met het oog op het lange vlas van het vorige jaar, dat leelemaal niet deugde. Laat men het vlas er buiten dan zijn de vooruitzichten, wat de voornaamste gewassen betreft, dit jaar schitterend te noemen in let geheele land van Hulst. De aardappelen vooral beloven zooveel, als zij dit ooit deden. Is dit ook van belang voor den boer in het bijzonder, let is vooral eene weldaad voor de werklieden, en ook voor kleine burgers, die in deze streken voor eigen rekening bij de landbouwers aardappelen ver- bouwen. Lukt deze vrucht goed dan spreekt men van een goed jaar, want met aardappelen en een weing graan, dat in den oogst verzarneld wordt, een zwijntje vet gemest en met aardappelen en vleesch in den kelder gaat zelfs de armste daglooner onbe- kommerd den winter tegemoet. Alleen langs de grenzen is de toestand zoo rooskleurig niet. Daar toch hebben sommige veldvruchten, waaronder de aardappel, nog al door de sterke nachtvorst in Juni geleden. Het laatste gewas kan daar wonder slecht tegen praten. Want ofschoon de planten, waarvau alleen de blaadjes geleden hadden, zich in 14 dagen herstelden, zoo waren er geheele velden totaal afgevroren en deze zijn met 20 tot 30 starn- metjes opgeschoten, waaraan slechts knoll tjes zullen komen ter groote van een knikker. Het seizoen is op die zandige gronden bovendien voortdurend veel te droog geweest. Hontenisse, 30 Juli. Heden werd alhier aan besteed het bouwen eener stoomzuivelfabriek nabij het dorp Kloosterzande. Er werd ingeschreven door de heeren J. Dui- vestijn en Wisse, te Zaamslag, voor f 4488 J. Scheele Dz., te Ter Neuzen, voor /4350; A. Sorber, te Axel, voor f 4298 en J. F. van der Walle, te Hulst, voor f 4189. Het werk werd aan den minsten inschrijver gegund. Gaat alles naar wensch, dan zal de fabriek vdbr 1 November e. k. in werking zijn. 's Gravenhage, 2 Aug. Bij Koninklijk besluit is heden benoemd tot substiiuut-griffier bij de arrondissements—rechtbank te Middelburg Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, grifher bij het kanton- gerecht te Hulst, en in diens plaats tot griffier te Hulst Mr. T. Gatsonides, laatst rechterlijk ambte- naar in Indie, thans te 's Gravenhage. Door een tot nog toe onbekende oorzaak geraakte Zondag de goederenwagen in den sneltrein, die ten 1 ure uit Rotterdam te 's Hage moet aan- komen, even voorbij het seinhuis aan de Van Ravesteijnstraat uit de rails. Door het wringen van den gederailleerden bagagewagen werden ook de achterste wielen van den tender uit het spoor gezet, waardoor de koppeling met den wagen brak en de locomotief zonder den train een eindweegs doorreed met tamelijk snelle vaart. De bagage wagen met passagiersrijtuigen stonden kort daarna stil. Daar de deuren van den bagagewagen geopend waren, omdat men het station naderde, werden door den schok, dien de ontsporing veroorzaakle, twee remmers uit den wagen op den spoorweg geworpen. Een van hen werd ernstig gewond opgenomen en naar het station gedragen, waar hij de eerste hulp ontving van Dr. V. d. H. uit Rotterdam, die zich in denzelfden trein bevond en 's mans overbrenging naar het ziekenhuis noodig oordeelde. De andere beambte kwam met den schrik en eenige lichte kwetsuren vrij en is kort daarna naar zijne woonplaats teruggekeerd. Van uit het station Den Haag werd onmiddellijk na het gebeurde een trein naar de plaats des onheils gezonden waarin de passagiers overstapten, zoo dat het geval een oponthoud van ongeveer 20 minuten veroorzaakte. Met nadruk had hij gezegd een van oris, en ging daarop voort De oude Thijs is niet doodHij is nog niet volkomen bij bewustzijn, maar zelfs nu uitte hij reeds herhaaldelijk onzen naam Als de koorts afneemt, zal hij spreken Ik weet hetin alles is voorzien zeide Jozef met een beweging der hand, naar de revolver wijzende in zijn schrijftafel. Een zelfmoord En daarna je vrouw, je beide kinderen, zullen die daardoor minder out- eerd zijn Mijne vrouw heeft nog familieleden, die zorg voor baar zullen dragen Mijne kinderen kunuen een anderen naam aannemen Jozef, ik bid je, luister naar mij wees kalm, beantwooid mijn vragen oprecht, en je zult gerec worden. (Slot volgt.) Te Wezep werd Donderdag morgen brand ontdekt in de hooiberg van den landbouwer J. uttenstein. De vlammen aeelden zich spoedig in een daarnaast staande schuur en een paar iioutmijten mede. Door gelukkige windrichting en vereenigde krachtsinspanning is het huis en een tamelijke hoeveelheid hooi behouden. Berg en schuur waren verzekerd bij de Zwolsche inaatschappij, de inhoud niet. Omtrent de oorzaak kan alleen geraeld worden, dat er zware vermoedens zijn ge- rezen tegen een reizeud bedelaar, die in den berg had geslapen en dien P. uit den berg zag komen toen die van boven brandde. De verdachte, die zich ijlings uit de voeten maakte, is op last van den burgemeester door den veldwachter v. d. Beek achtervolgd en gearresteeerd. Na een voorloopig verhoor is de verdachte naar Zwolle overgebracht. In het duin bij IJmuiden worden in de aatste dagen veel marmotten gevouden die daar hunne holen hebben. Ongeveer 25 zijn er reeds gevangen en eenige daarvau hebben al in de ge- vangenschap jongen geworpen. Zij zijn mak en niet moeilijk te vangen. Hoe de dieren, die vroeger nooit te IJmuiden gevouden werden, daar komen, weet men niet recht. Er loopt een gerucht, dat er onlangs een groote kist vol marmotten door een paar heeren in het duin gebracht zou zijn met welk doel weet niemaud te zeggen. Geheel in den geest van Koniug Salomo werd Zaterdag door een inspecteur van politie aan het bureau Witte de Withstraat te Rotterdam een twist beslecht. Twee vrouwen beweerden eigenares van een gulden te zijn, en kwamen nu haar klacht bij den inspecteur iudienen. Natuurlijk kon deze niet uitmaken, wie de gulden toebehoordehij wisselde nu den gulden voor 4 kwartjes en gaf er elk twee. Een vrouw was dadelijk tevreden, maar de andere wilde daarvau niets weten. Deze laatste werd nu als de eigenares aangewezen. In de gemeente Renkum brengt eene lin- de-siecle-brandweerkwestie tegenwoordig vele ge- moederen in beweging. Dair hebben zich namelijk al de spuitgasten, een driehonderdtal, tot den raad der gemeente gewend, om wijziging van art. 124 der politieverordening in dien geest, dat vergoeding worde gegeven voor diensten, bij de brandweer te verrichtten. Het verzoek werd geweigerd. Vervolgens hebben de requestrantea zich hooger op gewend en in de jongst gehouden vergadering n den raad der gemeente Oosterbeek is de be- slissing op dit request voorgelezen. Zij hield in, dat er geene terraen waren voor de Regeering om tusschenbeide te komen. De raad acht hiermede de zaak afgedaan Anders denken de verzoekers er over. Dezeu moeten namelijk naar men in de gemeente morapelt nstemmig van plan zijn om, mochten hunne diensten gevergd worden, wel op te komen, doch, bij met-vergoeding van tijdverzuim enz., die perti nent te weigeren. 't Is dus waarschijnlijk, dat er een brandweer- maunenwerkstaking voor de deur staat. Een lezer van het N. v. d. D. herinnert zich, in verband met de gruwelen, welke te Astrakan bij het heerschen van de cholera door het domme en opgehitste volk werden gepleegd, wat er in zijn geboorteplaats, Utrecht, gebeurde, toen de cholera er in 1825 voor het eerst uitbrak en zoo scbrikkelijk veel offers eischte. De ziekte opeubaarde zich vooral in de buurten, waar de minvermogendeu in nauwe steegjes en in kleine krotten op en in elkander woonden. Het stadsbestuur kwam toen, met overleg van de geneeskundigen, tot het doel- matige besluit, de zieken, zoodra zij werden aange- tast, terstond af te zonderen en ter verpleging te doen overbreugen naar een groot en ruim heereuhuis op het zoogenaamde Preekers- (Predikheeren-) kerkhof, dat inderhaast tot hospitaal was ingericht. Dit verwekte echter een storm bij het onnadenkende volk, niet het minst bij de familiebetrekkingen der zieken. Eukele opruiers, waaraan het, helaas nooit heeft outbroken en die, zooals later is ge- bleken, misdadige plannen in hun schild voerden, hadden het lichtgeioovige volk wijsgemaakt, dat de zieken in dat huis zouden worden mishaudeld, dat ze er gebrek lijden en spoedig sterven zouden, waarna hunne lijken des nachts naar de „snijkamer" op het St. Jauskerkhof zouden worden gebracht ten dienste van de anatomische lessen der medische studenten en de kweekelingen van het Rijks mili- taire hospitaal. In toomelooze woede wilde men het bedoelde gebouw overrompeleu, om er de zieken uit te halen. Dit ging echter niet zoo gemakkelijkhet gebouw was van de straat gescheiden door een groot en zwaar ijzeren hekmaar toch moeslen politie- a^euten en een detachement infanterie dag en nacht krachtig optreden, om het volk te beteugelen. Wie weet of zich auders in het stille Utrecht geen gruwelen hadden vertoond, die weinig met die te Astrakan zouden verschillen. Geen wonder zeker, dat daar toen en door de vreeselijke ziekte en door het dreigend getier van het opgewonden en opgehitste volk groote vrees en ontsteltenis bij het meer beschaafde deel der inwoners heerschte. Gelukkig bedaarde na eenige dagen die storm, want de zieken, die als hersteld werden ontslagen, waren vol van den lof over de uitstekende en liefderijke verpleging, die zij in die ziekeninrichting hadden ondervonden. Van een jeugdig echtpaar pas 5 weken gehuwd en woonachtig in de Westerstraat te Amsterdam heeft de man de echtelijke woning verlaten, na eerst den geheelen inboedel aan een uitdrager verkocht te hebben. Toen de vrouw thuis kwam, vond zij een ledige kamer. Voor den vrijgesproker. Israelitischen slachter van Xanten is thans in Duitschland reeds ruim 27,450 mark bijeengebrac'nt. Verscheidene bladen in Engeland hebben reeds hunne duivenvluchten, om nu en dan tijdingen over te brengen van afgelegen plaatsen. Bij ge legenheid van de jongste verkiezingen zag men meermalen verslaggevers vergezeld van een man met eenige korven met duiven het land inrtjden naar de een of andere plaats, waar eene kiezers— bijeenkomst zou worden gehouden. Bij de verkiezings campagne des heeren Gladstone in Midlothian bewezen de postduiven goede diensten aan de Edinburgsche Pers. Telkens als de heer Gladstone naar het een of andere dorp in Midlothian reed om er de kiezers te gaan toespreken, werd hij gevolgd door eenige rijtuigen met verslaggevers en een met korven met duiven. Gaandeweg maakten de verslaggevers hunne aanteekeningen van hetgeen er op de reis gebeurde, hoe de ont- vangst in een dorp was, enz. Als een blaadje was volgeschreven, ging het naar den duivenraan, die een duif uit een korf nam, op den rug legde en het bericht aan een der pooten bevestigde. Het was merkwaardig, zegt een berichtgever, hoe gewoon de duiven al aan deze behandeling waren, zich nauwelijks bewegend als het papiertje werd aangebonden. Opgelaten vlogen zij hoog de lucht in, eenige malen in een kring om zich van de richting, die zij volgen moest.en, te vergewissen en dan ging het regelrecht met den meesten spoed naar Edinburg. Het gevolg was, dat de avoudbladeu een geregeld verhaal hadden van helgeen den heer Gladstone was weder- varen en wat hij zooal gezegd had. Uit Pitsburg meldt men, dat Woensdagavond de biiksem gestagen is in een petroleumreservoir nabij Washington; 27000 vaten petroleum geraak- ten in brand. Het vuur deelde zich terstond aan 20 andere reservoirs mede. Driehonderd brand- weermanuen werkten den geheelen nacht door om den brand te bestrijdeu, doch zij kondeu niet ver- hinderen dat het vuur bleef voortwoeden, en de gloed nog was zoo hevig, dat men den spoordienst moest staken, hoewel de rails zeer ver vau het vuur lagen. Een aantal winkeliers uit Keulen hebben zich met een adres tot den Handelsminister gewend waarin zij uiteenzetten, welk een groote schade zij van de invoering der Zoudagswet ondervinden. Zij spreken als hun meeuing uit, dat door die wet een aantal gezeten burgers tot de sociaal-democra- tische partij zullen overgaan. Zij beweren, dat door de invoering der wet juist het tegendeel is verkregen van wat men verwacht had. Ook de tabak- en sigarenhandelaars hebben een dergelijk adres verzonden waarin zij er vooral op wijzen dat terwijl hun winkels moeten gesloten zijn, de herbergen en cafe's de sigaren zullen verkoopen, die anders van hen betrokken werden. Zij verzoeken dus ook dit te verbieden. Vau Januari 1888 tot Januari 1892 werden bij het gerechtshof van het Seine-departement 21,000 kostelooze echtscheidingen aangevraagd. De vragers behoorden alien tot die klasse van menschen, welke geen proces tot echtscbeiding ku'nuen be- kosligen. Evenals het Medicinische Wochenschrift zegt Dr. Daremkeng in het Journal de Debats, dat de cholera, die in de omstreken van Parijs heerscht, wel degelijk de Aziatische cholera is. Zij verloocheut thans echter haar gewone kenmerk, namelijk dat van zich snel te verbreiden. Met het oog op dit feit verdienen de wenken en voorschriften, welke de Duitsche Minister van eeredienst, onderwijs en hygiene in den Reichsanzeiger openbaar maakt, niet alleen door de Duitschers, maar door alle Euro- peesche volken ter harte genomen te worden. De Minister dringt er vooral op aan, dat men steeds zuiver drinkwater gebruike en liefst water dat gekookt heeft. Dat de cholera, welke in de O omstreken van Parijs heerscht, een vrij ernstig karakter heeft, moge blijken uit het feit, dat er tot 20 Juli ongeveer 400 persouen werden aange- tast, waarvan 90 pCt. overleed. Uit Parijs wordt geschreven Er zijn recht merkwaardige slachtoffers der werkeloosheid, waar- over nu reeds weer algemeen geklaagd wordt. Langen tijd ontmoette men in de Parijsche straten welgedane mannen, nette heeren, meestal in grijs- gele goede overjassen, die in den regel bij tweeen liepen en mooie mappen droegen, zooals kunstenaars plegen te dragen. Het waren dan ook kunstenaars, want op deu glanzenden hoed en op de map stond te lezen „N. N., hondenscheerder, gaai naar de stad enz." Deze kunstenaars verdienden geld, en stonden er beter voor dan vele andere, beter bij v. dan de student Peyre, die dezer dagen van honger gestorven is. Vroeger wemelde Parijs van op leeuwen gelijkende zwarte poedels. Deze gelijkenis op leeuwen was echter alleen het werk van des scheerders kunst, welke niet minder dan 7 francs kostte en meermalen in het jaar vernieuwd moest worden. Dit scheren is lang niet zoo gemakkelijk. De hond werd daartoe op een plank gelegd, door bedreigingen en liefkoozingen stil gehouden, totdat het kunstwerk volbracht was. Daarom waren altijd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2