Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2841. Woensdag 3 Augustus 1892. 32e Jaargang. BEKENDMAKING. abonnement- De Burgemeester der geineente Ter Neuzen Binnenland. FEUILLETON. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVo Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. ;h bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- Men abonneert bushouders. C0!R4\ ADVERTENTIEN. Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. •it blatl verscliijnt UiiiMlat;- en I'rijilagavond bij den mtgftfr J. V 1 S I 4 W D G te Ter Neuzen. De Commissaris der Kouingin in wm Zeeland maakt bekend, dat bet verkeer over de brug over den bovenmond der linker- waterleiding te Sas Villi Gent op 4 en 5 Augustus 1892 zal gestremd zijn. Middelburg, 1 Augustus 1892. De Commissaris der Koniugin voornoemd, DE BRAUW. I maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van I den GemeeDteraad is belegd tegen Vrijilag den 5 Augustus 1892. des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 2 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, J. A. YAN BOVEN. Jr»olitieli Overzicht. De Reisekaiser is van zijn tocht naar het noorden teruggekeerd, maar is weder aan boord van zijn I jacht" op reis naar Engeland, om de wedstrijden bij te wonen. Een interviewer heeft gezegd, dat Waldersee volstrekt met de man is om het vuurtje aan te zetten tusschen Caprivi en Bismarck en er nog minder naar streeft om Caprivi's opvolger te wooden. Waldersee is en blijft bevelhebber van t een legerkorps, heeft hij gezegd, dat is zijn hoogste eer. Behalve met Yon Bismarck hebben de Duitsche bladen het thans druk met den twist tusschen de socialistische heeren Vollmar en de politieke leiders der partij, Liebknecht, Bebel en anderen. Vollmar heeft het verleden jaar al I duchtig aan den stok gehad met andere socialistische hoofden, toen hij te Erfurt tot vaderlandsliefde I aauspoorde. De leiders zijn duchtig aan 't pluk- haren. Yollmar heeft de Beiersche socialisten I geheel op zijn hand en is volstrekt de man niet om bakzeil te halen, ook niet al wordt hij op het aanstaand congres doorgehaald, wat men evenwel niet te gauw zal doen, aangezien met hem heel Zuid-Duitschland zich aan het leidende comite der j socialisten zou onttrekken. Volliuar's levensge- I schiedenis kornt in het kort hier op neer Uit een Beiersche officiers-familie in 1830 geboren, genoot hij het onderwijs in een Beuediclij uer- klooster, trad later in dienst en maakte den oorlog van '66 mee. Daarna werd hij pauselijk soldaat, later kreeg hij een betrekking in den telegraafdienst en nam als telegrafist deel aan den oorlog tegen •vj|- Frankrijk, werd te Blois gewond en moest later op krukkeu springen. In 1877 trad hij op als redacteur der Dresdener Yolkszeit., als vertegen- woordiger van socialistische beginselen, beliep hij een jaar gevangenisstraf en werd later krachtens de Nauwelijks van de markt teruggekeerd, bracht Fransje, de dienstbode van Jan Hutter, haar in- koopen naar de keuken, om vervolgens in groote haast de trappen op te Snellen naar de kamer van haar meester. Zij trad binnen zonder kloppen en riep O mijnheer, heeft u't nog niet gehoord men heeft dezen nacht een moordaanslag gepleegd op den ouden Thijs Op Thijs Ja mijnheer. Hij is zoo goed als dood voor zijn deur gevonden Men heeft hem vier mes steken in den rug toegebracht, maar de dolk is gelukkig afgegleden en de dokter zegt, dat er geen dadelijk gevaar is Hij is echter nog niet geheel bij kennis. Hoe gek he maar men zegt dat hij voortdurend uw naam noemtof dieu van uw broeder. Hij ijlt natuurlijk en roept dan HutterHutter Wat vertel je me daar Fransje riep Jan plotseling doodsbleek wordende. Ik zeg maar, wat men mij verteld heeft. Ik weet er niets meer van En 't kan best zijn, dat 't maar allemaal praatjes zijn, want u weet hoe de menschen zijn, zij maken van niets een heel ver socialisten—wet uit het koniukrijk Saksen verbannen. Hij ging naar Zurich, vandaar naar Parijs en werd in 1881 tot lid van den Rijksdag verkozen. Hij ging te Miincben wonen en werd vertegen- woordiger van het tweede district van Miinchen, waar hij den kaudidaat der katholieken versloeg. In 1890 werd zijn mandaat vernieuwd. Maar Yon Vollmar is en blijft edelman en oud-officier, en is door zijn huwelijk met eene rijke Zweedsche dame een man van vermogen geworden, die een prachtig buiten bewoont. Dit laatste is een doom in het oog der geavanceerde socialisten. Het is aangenaam te kuunen melden, dat de partijen in het Noordsche Storthing het eens zijn geworden om het kabinet—Steen te verzoeken aau te blijven, met het oog op de noodzakelijkheid om aan de crisis in het belang van het land een einde te maken en de consulaatskwestie voorloopig te laten rusten. De Koning verheugt zich in dien afloop, te meer daar het verzoek met algemeeue stemmen is geschied. 's Lands belang boven partij- belang, dat hebben de Noren begrepen. Morgeu zal het Engelsche parlement bijeenkomen de Gladstomanen zullen oumiddellijk de kwestie van vertrouwen stellen en op het adres van antwoord let volgende amendement voorstellen Het land stelt, zooals blijkt uit den uitslag der verkiezingen, geen vertrouwen in de tegenwoordige ministers van uwe majesteitdaarom wordt uwe majesteit verzocht, raadgevers te kiezen, wier denkbeelden meer in overeenstemming zijn met den wil des volks. Dit amendement moet ondersteund worden door de leren als het van kracht zal worden en zij zullen dat zeker ook doen, nu Gladstone beloofd heelt dadelijk met de home-rule te zullen komeu, in strijd met de wenschen der radikalen, die eerst de her- vormingen, die Engeland betreffen, op den voorgrond willen stellen. Lord Salisbury wordt druk aange- zocht om nooit te gaan, wat er ook van kome Als het vuur ua aan de schenen wordt gelegd, dan stapt het Lordschap stellig op om de eer der conservatieve partij of hij echter niet spoedig weer geroepen zal worden, dat behoort niet tot de onwaarschijnlijkheden. Gladstone moet met Britten en leren op 't slagveld verschijuen, „tkat is the question." Wij zullen zien wat de veraudering van het politiek tooueel zal geven. Over den opstand der Arabieren, wij kunnen ook zeggen over de zaakjes aan den Congo, loopen de berichten en oordeelvellingeu zeer uiteen. Stanley stelt de anti-slavernijvereeniging voor de gebeurte- nissen 'verantwoordelijkhij heeft in een zijner geschriflen voorspeld wat nu is geschied. Sterk keurt hij de wijze af, waarop de anti-slavernij vereeniging de expedition organiseert. De staat moest het initiatief uemen door bijzondere missien te zenden ter bestrijding van den slavenhandel. Emin is, volgens Stanley een geestdrijver, die niet haal. Men durft wel vertellen dat gij een toove naar zijt, mijnheer Jan, en nog erger, dat gij de toekomst kunt voorspellen. Goed, goed Fransje. Haal me nu eens vlug mijn overjas en mijn wandelstok, ik zal er zelf eens op uitgaan. En terwijl het meisje de gevraagde voorwerpen ging halen, begaf Jan Hutter zich naar zijn kast, waarin hij een geheime lade opende. Hij nam er een groot pakket papieren uit, stak het in den zak en liep toen de dienstmaagd tegemoet, die hij op de trap tegenkwam. Met zenuwachtige haast schoot hij zijn jas aan en verliet het huis. Jan en Jozef Hutter, de Siameezen, zooals men ze algemeen noemde, waren tweelingbroeders, die zulk een zeldzame gelijkenis hadden, dat men hen op het eerste oogenblik niet van elkander kou onderscheiden dan door de kleeding. Deze gelijkenis gold echter alleen het uiterlijk wat het iunerlijke aanging, waren de beide broeders geheel versehillend. Jan, de meester van Fransje, had algemeen den naam, iemand te zijn, die nergens tegen opzag waar het gold zijn doel te bereiken. Deze naam dagteekende reeds uit zijn jongens- jaren, daar de knaap driemaal van school was weggejaagd, wegens ergerlijke guitenstreken. Toen de ouderwijzer hem ten slotte niet meer wilde terugnemen, had hij dienst genomen bij de koop- aan de bevelen van Wissmann gehoorzaamt, maar zijn eigen iuzichten volgt. Zijn gezondheidstoestand is slecht en onder zijn volgelingen heerschen de pokken. Emin heeft wel goede hoedanigheden, maar hij heeft zijn leveu versleten in een nutte- looze zaak. Yolgens den Haagschen kroniekschrijver aan de N. Gr. Ct. staat het nu vast dat de Eerste Kamer den 8 Augustus vergaderende, alleen bijeen- komt om eenige kleiue zaken af te doen en om in de afdeelingen de belastingwetten te onderzoeken, teneinde na afloop der schriftelijke gedachtenwisse- ling, maar in elk geval nog voor 17 September, den dag der sluiting van de tegenwoordige parle- mentaire periode, nogmaals te vergaderen om de ontwerpen van den heer Pierson in openbare be- handeling te nemen. De sluitingsrede zal dus van 't tot stand komen der belasting-voorstellen gewag kunneD maken als de beste vruchten van het eerste werkjaar der regeering. Het staat nu vast dat het tweede jaar nog in vele opzichten belangrijker zal kunnen zijn. De Mill, van Finan. zal toch zijne beide ontwerpen betreffende de grondbelasting en zijne bedrijfsbelasting niet alleen, maar ook, als hem daartoe de tijd wordt gegeven, eene afschaffing van de tollen en eene herziening van de wet op de personeele belasting vooral, die voor een goed deel reeds is bearbeid, aanhangig maken. De peraequatie- en bedrijfsbelasting-voorstellen zullen nog in de volgende maand bij den Raad van State iukomen, en vermoedelijk nog voor 19 September de nieuwe zitting bij de Tweede Kamer, maar terwijl de heer Pierson slechts eene korte vacantie denkt te nemen, zal hij denkelijk spoedig ook de overige plannen, die hem vervullen uitwerken (men spreekt ook nog van eene wijziging der successie-wet) met het doel om zoo de regeering en Kamer 't willen, van zijn kant niets beletten zal om de belasting-hervorming te volbrengen nog voor eene nieuwe Kamer bijeenkomt. Iutusschen zal in dit opzicht en ook ten aanzien van de vruchten van den wetgevenden arbeid in't volgend zittingjaar zeer veel afhangen van het Ministerie zelf. Behalve belasting- en kiesrecht-hervorming wach- ten de Kamer ook de legerwet van den heer Seijffardt, en een belangrijk voorstel van den heer Smidt op het gebied der sociale wetgeving, verband houdende met de ontwerpen van de heeren Pijttersen en Schimmelpennick van der Oye, nopeus de instel- ling van raden van arbeid. De aanstaande troon- rede zal overigens over de verdere plannen der regeering ook over gewichtige maatregelen in Indie verrassende onthullingen doen. De benoeming der staatscommissie voor het onderzoek van het Zuiderzee-vraagstuk is, volgens vaardij en gedurende eene reeks van jaren had men niet meer ran hem hooren spreken, uitgezonderd een enkele keer bij den dood zijner ouders. Toen had hij een brief geschreven om zijn aanspraken te doen gelden op de helft der nalatenschap. Na twaalf jaar echter, was Jan plotseling terug gekeerd, zonder vooraf geschreven te hebben. Hij bracht een kind mede van enkele maauden en een min, Fransje genaamd, zijn tegenwoordige dienst maagd. Na zes weken stierf het kind. Van dat oogenblik leefde Jan geheel afgezouderd, op een kleiue villa. Hij zag niemand, bleef den geheelen dag te huis, en ging slechts uit na het iuvallen der schemering. Dit kluizenaarsleven liet niet na de verbazing op te wekken van alle bewoners der kleine plaats Men begon te mompeleu, dat Jan Hutter't een en ander op zijn geweten had, langzamerhand werd dit praatje algemeen geloofd, en op den dag van ons verhaal werd de eenzame bewoner der villa door alien beschouwd als een verworpeling. Het leven van Jozef Hutter was geheel't tegen overgestelde van dat zijus broeders. Als kind was hij een model geweest van goed gedrag en ijver. Te Parijs had hij in de rechten gestudeerd, zonder zich ooit te buiten te gaan. Na prachtige examens was hij teruggekeerd naar zijn geboortestad, alwaar hij gehuwd was met een schatrijke erfgenarae. Met zijn rijkdommeu was hij er zonder moeite in geslaagd een prachtig notaritaat te koopen. dezen kroniekschrijver, nog niet zoo zeker in alien geval zou die niet voor September geschieden. De samenstelling dier commissie is nog een onder- werp van overleg, en het schijnt vooral een punt van ernstige overweging te zijn, of de minister van waterstaat, als oud-iugenieur der Zuiderzee-vereeni- ging en ontwerper van 't laatste plan, wel het voorzitterschap dier commissie zou kunnen bekleeden, waartoe hij anders de aangewezen man is. De Minister van Binnenl. zaken heeft alle havens aan de Zwarte Zee en aan de Zee van Azow en de havens aan den Donau van den mond dier rivier tot en met Braila, alsmede Beyrouth en Jaffa, en alle havens aan de Syrische kust, tusschen die beide plaatsen gelegen, wegens Aziatische cholera besmet verklaard. Men verwacht binnenkort eene groote ver- betering in het systeem van voeding der militairen bij het leger. Het zakgeld, dat iedere vijf dagen aan de miiitairen beneden den rang van onder- officier wordt uitbetaald, zal volgens een standaard- soldij worden geregeld en niet meer afwisselend zijn naarmate de duurte der levensmiddelen. Hierdoor zal het groote voordeel worden verkregen, dat de militairen in alle garnizoenen hetzelfde zakgeld genieten, hetgeen tot hedeii niet het geval is. Op het adres van L. Boersma en 324 andere veehandelaars in de provincien Friesland, Groningeu en Drenthe strekkende om door bemiddeling van den Minister van Buitenl. Zaken den invoer van levende schapen in Engeland te verkrijgen, voor zooverre de drie noordelijke provincien betreft is van genoemden Minister een antwoord ont- vangen, in hoofdzaak inhoudende, dat, volgens bericht van onze gezant te Londen, op dit oogenblik geen sprake kan zijn, dat zoodanige aanvrage in ernstige overweging kan worden genomen, maar dat, zoodra de gelegenheid slechts eeuigszins gunstig kan geacht worden, op dit gewichtig onderwerp met aandrang zal worden teruggekomen. De Minister voegt daarbij, dat z. i. stappen bij de Engelsche regeering, om eene gunstige behan- deling voor het Nederlandsche vee te verkrijgen, geen kans op een gunstigen uitslag zullen hebben, zoolang het mond- en klauwzeer hier te lande niet geheel is geweken. Het mond- en klauwzeer, dat reeds meer dan drie maanden in vele zuid-Limburgsche grens- gemeenten onder het rundvee heerscht, breidt zich nog steeds uit. Terwijl het op de eene hofstede verdwijnt, breekt het op de andere weer uit. Strenge voorzorijsmaatregelen worden er genomen. In enkele gemeenten zijn deze zelfs zoo sterk, dat zoo veel mogelijk alle wegen en voetpaden, die door de weiden loopen, tijdelijk afgesloten zijn. Eenige detachementen militairen zijn ter bewaking der stallen, weiden enz. daar ingekwartierd. Alle veemarkten zijn er tot nader orde geschorst. Mevrouw Jozef Hutter had haar echtgenoot twee beeldschoone kinderen geschonken, een meisje en een zoon. Wat den notaris aangaat, deze was benoemd tot gemeenteraadslid, vervolgens tot lid der provinciale staten en thans stond hij op het punt om naar de kamer afgevaardigd te worden, alwaar 't hem wellicht zou gelukken om een minis- terszetel te veroveren. it- Met doodsbleek gelaat, starende oogen waarin een verschrikkelijke uitdrukking lag, gefronsd voor- hoofd, liep de notaris Jozef Hutter koortsachtig opgewonden in zijn kamer op en neder. Hij had verzocht niet gestoord te worden, onder voorwendsel een spoedeischend stuk te moeten maken. Al ioopende, ontsnapten hem onwillekeurig een- lettergrepige korte uitroepen, gedeelten van pijni- gende gedachten Ik Ik 1hoe is't moge lijk, dat ik er toe kon komen 1O, het moet het moetNa dezen laatsten uitroep ging hij naar zij schrijftafel en haalde er een revolver uit, maar op hetzelfde oogenblik weerklonk de huis- schelMet iets vreesachtigs in zijn bewegingen rukte Jozef het venster open, boog zich voorover en zag zijn broeder op de stoep staan. Jan hiermompelde hij. Wat heeft dat te beduiden P Zou men het reeds weten of heeft hij eenige vermoedens Hij verborg het wapen weder in de lade ea

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1