Geinen^de berichten. TER XECJZEX, 29 Juli 1892. Gisteren had alhier, van wege het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen, bij enkele inschrijviug de openbare aanbesteding plaats van het maken van werken tot verdediging van den oever van den bovenge- noemden polder, waarvoor de begrooting/7979,62 beloopt. Daarvoor werd ingeschreven door de heeren A. van der Beek, "voor 7777 H. Klaasen, voor 7465, beiden te ZaimslagP. A. van de \elde, voor 7125 en J. Tollenaar, voor f 7072, beiden alhier. Bij koninklijk besluit is herbenoemd tot burgemeester der gemeente Sluis, de heer J. H. Hennequin. le Breda is voor de acte als hoofdonderwijzer geslaagd de heer J. Th. Cuypers van Oostburg. Axel. Gemeenteraadszitting van Donderdag 28 Juli. Tegenwoordig de heeren L. van Dixhoorn, C. N. Jaiisen van Rosendaal, S. van Hoeve, J. Wolfert, P. Dieleman, M. A. Smies P. Koster, R. van de Ree, L. Lamaitre en D. J. Oggel, leden, en J. A. van Vessem, secretaris. Afwezig de heer P. Dregmans, voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. mededeeliug gedaan van de volgende ingekonren Missive van don vice-president van den Raad van State voorzitter der afdeeling voor de geschillen van bestuur te s Gravenhage, houdende oproeping, naar aanleiding van ®rt' .3,8,..?er wet vaQ 21 Dec- 1861 en van art. 50 van het Jvonmklijk besluit van 4 Sept. 1862 om, wanneer het noodig wordt geacht, te verschijnen in de vergadering der afdeeling op Woensdag 27 dezer, waarin verslag zal worden uitgebraeht in zake het beroep van het besluit van Ged. Staten, van Zeeland, dd 1 April jl. No. 13, 2e afdeeling, betreffende de onderhoudsphchtigheid van den weg No. 12, over den Graaf- Jansdijk van den Rijksweg tot het gehueht Sehapenbout. De voorzitter deelt mede, dat Burg, en YVeth. het niet noodig hebben geoordeeld om de belangen (aangezien reeds vroeger ™j bezwaarschrift is ingediend) persoonlijk of door een gemachtigde toe te liehten, waarmede genoegen wordt genomen. Missive van Ged. Staten dezer provincie, houdende terugzending van het door hen goedgekeurde suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over het jaar 1892. c. Als voren van het goedgekeurde kohier der schoolg elden over het derde kwartaal 1892. Worden voor kennisgeving aangenomen. Hierna sluit de voorzitter de openbare vergadering voor eenige oogenblikken en wordt overgegaan tot het houden eener beslotene vergadering. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat door Burg en Weth. reeds een verzoekschrift om tot 1 Jan. 1895 te worden vrygesteld van het doen geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek op de O. L. school alhier aan H. M. de Komngin-Regentes is ingezonden. Aan de orde is de benoeming van twee onderwijzers. Wordt voorlezing gedaan van de ingekomen verzoekschriften van de heeren P. A. Bloijs van Treslong, onderwijzer te Gunge, V IF. Iiendriks, onderwijzer te Oosterhout en 1G. de Keuning, onderwijzer te Heteren. Wordt voorlezing gedaan van de eerste voordrachthierop komen voor de heeren Bloijs van Treslong, Hendriks en De Keuning. De voorzitter benoemt tot stemopnemers de heeren M A Smies en P. Dieleman. Tot stemming overgaande wordt de heer Bloijs van Treslong met algemeene stemmen benoemd. Wordt voorlezing gedaan van de tweede voordracht- hierop komen voor de heeren Hendriks, De Keuning en Bloijs van Treslong. Bij stemming verkregen de heeren Hendriks en De Keuning resp. 4 en 2 stemmen. Vier brieijes waren in bianco, zoodat de heer Hendriks is benoemd. De in diensttreding wordt bepaald op 1 Sept. e. k. Wordt overgelegd de begrooting van het algemeen burgerlijk armbestuur voor 1893. De voorzitter benoemt tot onderzoek daarvan de heeren L. Lamaitre, P. Koster en P. Dieleman. Wordt overgelegd de rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1891 met de daarbij behoorende bescheiden. De voorzitter benoemt tot onderzoek hiervan de heeren C. N. Jansen van Rosendaal, M. A. Smies en S. van Hoeve. De voorwaarden van aanbesteding van petroleum ten dienste der straat- en schoolverlichting voor 1892/93 worden na voorlezing vastgesteld evenals die waren. voor 1891/92. Wordt in behandeling gebraeht het voorstel van den heer P. Koster om den Greenwich-tijd te veranderen in Amsterdamsehen. De voorzitter vraagt of de heer Koster zijn voorstel nog wenscht toe to liehten, waarop deze ontkennend antwoordt. De voorzitter is er voor den Greenwich-tijd te behouden omdat misschien binnen enkelemaanden deMidden-Europeesche tijd zal worden ingevoerd. De heer Van de Ree zegt, dat voor het algemeen de Greenwich-tijd niet de aannemelijkste is en is er voor tot weder- invoering van den vroegeren tijd. De heer C. N. Jansen van Rosendaal kan zich met het gezegde van den heer Van de Ree niet vereenigen, uithoofde mailing van den president verhinderde deze demon strate. Arnold nam zijnen toestel ait elkaar, liet de gordijuen openen en trad weer voor de rechters. Beklaagde, wat hebt gij hierop te antwoorden P vroeg de president van het gorechtshof. Rudolph Windheim bleef onbewegelijk. De presi dent herhaalde zijn vraag en de deurwaarder kwam naar Windheim toe, om hem wakker te schudden. Ben lijk viel van de bank, dat nog in de kramp- achtig gesloten hand een fleschje hieid Rudolph Windheim had zich vergiftigd, toeu de algemeene aandacht aan de voordracht van Arnold gewijd was. Hij had zich voor een hoogeren rechter gesteld, om den aardschen rechter te ontgaan. De oude heer Windheim kon den slag, die hem getroffen had, niet te boven komen, ofschoon hij onschuldig was aan de slechtheid van zijnen zoon. Nog voordat het gerechtshof uitspraak deed, erkende hij Ada als de weduwe van zijnen zoon en zeide haar niet alleen een groot jaargeld toe, maar bedacht haar ook in zijn testament, toen hij eenigen tijd daarna van verdriet stierf. Ada woont bij hare ouders eu de privaat docent Arnold, wieus waren naam wij natnurlijk hier niet aangegeven hebben, is thans professor, eeu der eersteu op het gebied der practische wetenschap, die door hare nieuwe vorderingen hare vroegere grenzen verre overschreden heeft en voor den mensch eene gewichtige en onmisbare helpster op elk gebied van het leven geworden is. E I X 1) E. men in moeilijkheden zal vervallen met telegraaf en spoor. Hij zou echter liever den Midden-Europeeschentijd hebben. De heer J. Wolfert zegt, dat er geeu betere tijd is dan de zon. De voorzitter zegt dat de Greenwichtijd juist de zonnetijd is, en men die heeft aangenomen om overal denzelfden tijd te hebben, doch is ook van meening, dat de Midden-Euro peesche tijd de beste is. De heer Lamaitre vereenigt zich met het gezegde van den heer Jansen van Rosendaal. De heer M. A. Smies vindt het wel opmerkelijk, dat meest al de groote steden de stadsklok aan den ouden tijd hebben, en reeds onderscheidene gemeenten ook weder daartoe zijn teruggekeerd. Hierna wordt het voorstel van den heer Koster in stemming gebraeht en met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren R. van de Ree, S. van Hoeve, J. Wolfert, P. Dieleman, M. A. Smies en P. Koster. Tegen stemden de heeren L. Lamaitre, L. van Dixhoorn, C. N. Jansen van Rosendaal en D. J. Oggel. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten den Amster damsehen tijd op 1 Sept. e. k. weder in te voeren. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Westilorpe, 28 Juli. [n de heden alhier gehouden raadsvergadenng werd door burgemeester en wethouders de gemeenterekening over 1891 aangebodenderzelver ontvangsten bedroegen 10752,69*, de uitgaven 9708,12. alzoo een goed slot behoudende van 1044,57*. Tot leden der commissie belast met het onderzoek dier rekening werden benoemd de heeren E. de Munck, D. Bauwens en P. van Waes. De van het algemeen armbestuur alhier ontvangen begroo ting voor 1893 in ontvang en uitgaaf geraamd op f 1445,78, wordt vastgesteld onder toekenning van een subsidie git de' gemeentekas groot f 1200, Op de voordracht ter benoeming van twee leden van het College van zetters ter vervulling van de met 1 Januari a.s. te ontstane vacaturen door poriodieke aftreding, werden geplaatst de heeren N. Steijaert, D. de Neve (aftredende leden) en D de Jonghe en H. Kerckhaert, alien alhier wonende. Voorts wordt medegedeeld dat de uitbreiding der bestaande losplaats aan de Passluis nog dit jaar van s Rijkswege zal plaats vinden dat in onderhandeling is getreden met den heer Inspecteur der telegrafie te Breda tot de instandkoming van een telephoonkantoor alhier, en dat behoudens goedkeuring, tot een derde oproeping van sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres zal worden overgegaan, waartoe tot heden geen voldoende sollicitatien zijn ingekomen. Sus van Gent. Door den provincialen veearts te Axel is bij A. Koole alhier de varkensziekte geconstateerd. Ilulst. Sedert geruimen tijd werd alhier bij verschillende winkeliers geld uit de toonbankladen ontvreeind, zonder dat de bestolenen met zeker- heid den dader konden aanwijzen, niettegenstaande alle dezelfde daarvoor hielden. Woensdag is het den suikerbakker Willems mogen gelukken zekeren E. B., op wie het vertnoeden reeds lang rustte, op heeterdaad te betrappeu. St. Junsteen. 28 Juli. Ouze ambtenaren be- keurden heden J. de Roeck, C. van Goethem en L. Noens, alien te Kemseke (Belgie), wegens ongedekten invoer van 66 K. G. zout. Dat drietal meeude zeker nog een extraatje te verdienen, vdor de invoering der nieuwe belastingwetten, doch de bom is verkeerd gesprongen. Lamswaarde. Werden op de publieke verkoopingen van vruehten te velde over het algemeen dit jaar groote prijzen besteed, als iets bijzonders kan zeker worden gemeld, dat op een Woensdag onder deze gemeente gehouden verkooping voor tarwe tot 136 per Gentsch gemet werd gegeven plus 12£ voor onkosten, een bewijs dat droge jaren toc'n geen onvruchtbare jaren zijn. Er heeft zich te Zierikzee een geval vaD pokken voorgedaan. Eene vrouw, die haar verdwe- nen zoon te Antwerpen heeft bezocht, is thans met bovengenoemde ziekte besmet. Met vuurwapenen kan men toch maar niet to voorziehtig zijn. Dat ondervond nu weer de 28jarige J. P. te Eusche le, die bij het beproeven van een geweer het scliot in de hand kreeg, waar- door reeds 2 vingers moesten worden afgezet. Het is volstrekt niet oumogelijk, dat hij zeifs de heele hand zal moeten missen. Onlangs vond de rijtuigpoetser L. van Geel, te Rozendaal, in een spoorwegcoupe een pakje, dat een groote waarde inhield (men zegt f 10,000 it 12,000). De eerlijke vinder ontving deze week als belooning van de Maatschappij een eervolle vermelding. Uit Roozendaal schrijft men Woensdag nacht trokken omstreeks dertig per- sonen met zout beladen langs Bosschenhoofd onder Uneven. Het gelukte den ambtenaren drie ei* van in handen te krijgen, waarvan een reeds zeventien maal wegens zoutsmokkelen was bekeurd. Het schijnt dat deze lieden het smokkelen niet kunnen laten. De nieuwe wet op den zoutaccijns zal echter hunne levenswijs veel doen veranderen. Vooral voor de kinderen, die aan dat onedel bedrijf zelfs 's nachts moeten deelnemen, zal de nieuwe wet heilzaam werken. Ofschoon op verschillende plaatsen en met duidelijke letters was aangeplakt de waarschuwing //past op de zakkenrollers", zijn op de Dinsdag te Haarlem gehouden paardenmarkt gerold een zakje inhoudende 180 en een portefeuille waarin yi50 aan baukpapier. Men schrijft uit SteenbergenIn deze streken hebben de landbouwers algemeen aan het verzoek van de suikerfabrikanten gevolg gegeven om de beetwortelplanten van de Stengels te ontdoen. In het algemeen staan de bieten prachtig te velde en belooft de opbrengst die van vorige goed e jaren te overtreffen. Een onderzoek heeft aangetoond dat de beetwortel langwerpig is eu rijk aan suiker- gehalte. Het vooruitzicht op eeu goeden oogst kon dus niet beter zijn. Te Dusseldorf is aangehouden een Nederlander die wegens het uitgeven van valsche bankbiljetten, door de Ainsterdamsche politie werd vervolgd. Toen hij gearresteerd werd, had hij een groot getul valsche bankbiljetten bij zich. Het prnchtige jacht Alva, van den Ameri- k.ianschen millionnair Van der Bilt. is m een dichten mist, terwijl het te Nantucket Shoals (Massachusetts) voor anker lag, door een stoomboot aangevarei: en gezonken. Van der Bilt, de bemanning en de gasten aan boord in het geheel 52 personen giugen over aan boord van den stoomboot. Eenige oogenblik ken later verdween het jacht in de diepte. Het had ongeveer een half raillioen dollars gekost. Een brutale diefs'al is te Louden gepleegd. Een diamanthandelaar had zaken gedaan eu reed naar huis, terwijl hij voor 5000 aan diamanteu in zijn rijtuig had. Hij staple onderweg in een restaurant uit en liet het rijtuig met de dinmauten onder bewaking van den koetsier. Deze verwijderde zich een oogenblik en toen hij terugkwam, was alles verdwenen. Het rijtuig werd later ergens anders teruggevonden, maar zonder diamanten. Bij een stierengevecht te St. Marsan in Frank- rijk, zijn verscheidene mannen gewoud, werden 20 paarden de buik opengescheurd en werden 6 stieren gedood. De minister Lou bet heeft den prefect om inlichtingen gevraagd. Hij is voornemens geeue stierengevechten meer toe te laten, tenzij zooals te Parijs, waar geen slachterij plaats heeft, maar de stieren na afloop van het gevecht worden dge maakt. Uit Jassi (Rumeuie) wordt van 24 Juli geschreven De cholera schijnt zich in Rusland steeds verder te verspreiden en neemt men ook alle mogelijke maatregelen om een doordringen in deze streken te voorkomen. Gisteren zou hier een Russisch operagezelschap eene voorstelliug geven het moest even wel aan de grenzen in quarantaiue blijven liggen. Trekt de cholera over de grenzen, dan is in eene stad als Jassi de ellende niet te overzien waDt menschen, koeien, zwijnen, ganzen eu eenden alles woont hier in krotten van huizen door elkaar. Overal modderpoelen voor de huizen en mestvalen achter de woningen. Lucht eu licht kan slechts door de deuren binnen- dringen, vensters kennen de menschen niet. Na- tuurlijk spreek ik hier van de voorsteden, waaronder dan ook de weg van het station naar de slad gerekend moet worden. Badiurichtingen en baden in de huizen kent men hier niet, ten minste wan neer men de modderplassen, waarin de varkens aan den openbaren weg liggen te geuieten, niet als zoodanig wil betitelen. Met een woord 't is hier geen Broek in Waterland 1 Een zonderling testament. Het testament van den Amerikaan Henry Livingstone, onlangs te Florence overleden, is even zonderling als de man zelf steeds was. Hij gaf nooit een fooi, maar zeide steeds tot den bediendeje staat in mijn testament. Niemand geloofde dat natuurlijk, maar Livingstone hield woord. De koetsiers en conduc- teurs der omnibussen erven 20,000 lire, de huur- koetsiers 20,000, de bedienden van twee koffiehuizen 12,000 lire. Een bedelaar, die hem soms hielp bij het stijgen in het lijtuig, erft 10,000 lire; een arme klerk van een bank, die eens in het Casino Borghese in de nabijheid van L staande uitriepals ik maar eene 50,000 lire had, dan kocht ik een villaatje buiten, heeft die 50,000 lire gekregeu. De koetsiers en conducteurs van de trams werden bedacht met 0 lire, 0 centesimi, daar L. de trams en in 't bijzonder de rails haatte, omdat zij ongelukken veroorzaaktcn bij zijn toertjes, eens met 24 paarden, zooals men zich zal herinneren. Alle liefdadige instellingeu heeft de Amerikaan goed bedacht. G E M E E X T E R A A O VAX TER XEUZEX. Zitting van Yrijdag 29 Juli. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig alle leden behalve de heeren Grenu en Moes, de laatste bij mondelinge kennisgeving. De notulen der laatste twee openbare vergaderingen worden door den secretaris gelezen en met algemeene stemmen goedgekeurd. De voorzitter biedt den Raad de gemeenterekening over J91 aan. Deze bedraagt in ontvangst f 52820,52 en in uitgaaf 48858,52 alzoo een batig saldo van 3962. Onder de ontvangsten komen voor batig saldo van vroeger 1839,18*opbrengsten van gemeente-eigendommen en be- zittingen 1385,98 opcenten van 's Rijks directe belastingen 7378,201 vergoeding door het Rijk ten bedrage van 30 pCt. voor de kosten van onderwijs 4700,school- gelden lager onderwijs 2172,97*; hoofdelijke omslag 12531,32; vergunningsrechten f 1472,50; hondenbelasting 471,25 uitkeering door het Rijk van vier vijfde gedeelten van de opbrengst der Rijks-belastingen op het personeel J 9083,33*. Onder de uitgaven: jaarwedden enz. 4560; kosten van het lager onderwijs 19140,35; betaalde renten en aflo8singen 6325 strnatverlichting 1292,75*; geneeskun- dige dienst en armwezen 6053,06 bestratingswerken 424,18 politie f 3127,48. De rekening wordt in handen gesteld van eene commissie van onderzoek, waarvoor worden aangewezen de heeren Nelemans, De Koeijer en Van der Hooft. Aangeboden worden verder de rekening van het Bnrgerl. Armbestuur en die der commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek over het jaar 1891. Ook deze worden in handen der zelfde commissie gesteld. Aan de orde is het benoemen van eene onderwijzeres en van een onderwijzer aan school A. De voorzitter deelt mede, dat voor de eerste betrekking zich aanmeldden, mej. E. J. P. Eijke alhier, en J«. Polderman van Middelburg en herinnerde er aan, dat mej. Eijke deze betrekking tijdelijk waarnam sedert 15 Juni 11. Voor de tweede betrekking deed zich slechts een sollicitant op, de heer P. C. Keuning uit Randwijk. De voorzitter geeft lezing van de adviezen van het hoofd van school A en van den heer schoolopziener, in welk schrijven de benoemiiw van mej. Eijke ten zeerste in -t belang van 'tonderwijs wordt aanbevolen. Ook de getnigschriften van den heer Keuninr w l-en zet-r gunstig, doch deze was bereids te Stoppeldijk oi hooger tractement benoemd en zou dus de beuoeminc wd niet aannemen. De voorzitter zegt, een schrijven ontvangen te hebben van den heer Keuning, waarin hij verzoekt, wegens eene benoemim te VVadenooijen, niet in aanmerking te komen. De voorzitter wil thans voortgaan met oproepingen te doen voor een onderwijzer, vooral in verband met de nieuwe organisatie van het onderwijs, wanneer de nieuwe school zal gereed zijn De heer Van IJsselsteijn meent, dat nu het bewezen is dat voor f 450 geen sollicitanten opkwamen, het onnoodig is voor zoo n salaris nog oproepingen te doen. He heer Nelemans zegt dat het toevallig is, dat men voor zoon salaris sollicitanten krijgtomstandigheden werken hieraan mede b. v. kunnen sollicitanten bij familie inwonei, in leder geval zijn dit uitzonderingen en nu zeer zeker dt nieuwe school dezen winter niet zal klaar zijn, het onderwiji zal lyden door gebrek aan onderwijzers, en dit zal door waehtei met beteren, hij geeft het Dag. Best, in overweging to verhooging der jaarwedde over te gaan. De voorzitter wil dit denkbeeld gaarne bij het Dag Best brengen. W ordt overgeg^gn tot het benoemen eener onderwijzers/ aan school A uit eene voordracht bestaande uit mejuflfrouw E. J. I. Eijke en Ja Polderman. Met algemeene stemmen werd eerstgenoemde benoemd. y°orstel van den heer Van IJsselsteijn werden zonder hoofdelijke stemming op de voordracht voor zetters geplaatst de heeren Jac. de Jonge, P. Moes, Joost Wieland en R. Wal raven. Ontvangen was een brief van Ged. Staten, houdende goed keuring bestek enz. der nieuwe school. De voorzitter deelt hierna den uitslag der aanbesteding u bekend, alsmede het bedrag der subsidie 20916,50 door het Rijk verstrekt. De voorzitter zegt dat voor het gymnastiek onderwijs nog eene subsidie was aangevraaorl. De heer Tazelaar heeft opgemerkt, dat de Minister het met noodig achtte een afzonderlijk lokaal voor gvmnastiek- onderwijs te hebben en hij meent daarom dat een der lokalen in den eersten tijd daarvoor kon worden bestemd De voorzitter zegt, dat de Minister deze verklaring zal gegeven hebben door de geschiedenis der wet, doch dat noodzakefyk is beW6Zen> afz°nderlijk lokaal De heer lazelaar vraagt alsnu op wiens gezag men dan moet afgaan, op dat van den Minister of op dat van des- kundigen. IJe T0°™tter zegt, dat do Minister zeker het oog gehad heeft op kleine gemeenten, doch dat dit geen vat heeft op lei Neuzen. De vrye- en ordeoefeningen zijn in de verplichte leervakken opgenomen. doch ook het onderwijs in de gym nastiek, dat verder strekt dient hier onderwezen te worden. P v u- zen, een gemeente die zoo vooruit gaat, rusten verplichtingen inzake onderwijs. Reeds in 1884 werd het onderwijs zoo geregeld, dat het meer uitgebreid la<rer onder wijs tot zijn recht kwam en hierbij was bepaald, dat ook onderwijs in de gymnastiek zou gegeven worden. waarom dan ook een onderwijzer werd verlangd die acte hiervoor had Van Dixhoomregen d°°r benoeminS van den lleer Dt heer Tazelaar geeft dit toe, doch wil onze gemeente met vergehjken met de hoofdstad onzer provincie, hi) meent dat Ter Neuzen, wanneer dit een afzonderlijk lokaal wenschte voor gymnastiek-onderwijs, altijd voor een plaats waar geen middelbaar en hooger onderwijs is, een uitzondering zou wezen. De voorzitter wijst op het nut der gymnastiek. Hij zegt dat memgeen voor den dienst zou zijn goedgekeurd, indien hij als kind de zoo noodige lichaamsoefeningen had gehad. 'ieel an IJsselsteijn vermeent dat er verwarrinc is. Hij gelooft dat de heer Tazelaar er niets zou tegen hebben als wy van Rijkswege een gebouw kregen. Hij teekent aan welke mnchtingen als Gymnasium, Hoogere Burgersehool enz. men te Middelburg, Goes en Zierikzee heeft. Ilii vraagt welk onderwijs ouders hier hunne kinderen kunnen laten ueven wie zijne kinderen wat wil laten leeren, moet ze elders zenden' Ons komt meer toe. De heer Tazelaar zegt, dat menschen die hunne kinderen meer willen laten leeren, dit ook moeten betalen. De heer Van IJsselsteijn zegt, dat dit niet weg neemt dat menschen die het met betalen kunnen, het er maar mede moeten doen. De onvermogenden konden gratis van dit onderwijs profiteered nu is er druk op den minderen man De heer Tazelaar zegt, dat de cadeautjes van liet Rijk den burgers gewoonlijk duur te staan komen. De heer Van IJsselsteijn vraagt of dan de nieuwe school met noodig was, waarop de heer Tazelaar antwoordde niet tegen aanbrenging van meer plaatsruimte te zijn, wat volgens hem mogelijk was geweest op andere wijze. De debatten worden hierna over deze zaak gesloten Ingekomen wareneenige bneven van .Ged. Staten in houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiteneen schrijven van de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen van Zuid en Noord-Beveland verzoekende adhaesie om te verkrijgen, dat de vrije- en ordeoefeningen van de verplichte leervakken zouden worden afgevoerd. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van ingezetenen van EUewoutsdijk, Ovezaade Oudelande en Driewegen. gericht aan Ged. Staten om een aanlegplaats bij EUewoutsdijk. De voorzitter geeft lezing van dit adres. De heer isser zou gaarne dit verzoek steunen, ook dt - voorzitter deelt met andere leden dit gevoelen. doch alleen dan, wanneer een boot voer van Ter Neuzen—EUewoutsdijk vise-versa evenals Hansweert—Walsoorden. Nu evenwel dit verzoek in behandeling is bij Ged. Staten, wordt dit schrijven voor notificatie aangenomen. De voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering was inge komen het adres van eenige ingezetenen, bezwaar makende tegen het houden van schietoefeningen op Zondag, door de seherpschutters-vereeniging alhier. Ingevolge hiervan heeft hij met den commandant van dat korps gesproken en hem is medegedeeld, dat zooveel mogelijk aan de bezwaren zal te gemoet gekomen worden, door de oefeningen uiterlijk voor kwart voor negen te doen eindigen, doch dat het onmogelijk was, wilde men het bestaan dier vereeniging niet in gevaar brengen en waarvoor het bestuur dient te waken deze oefeningen op werkdagen te houden. De heer Tazelaar vraagt of de wet op de schutterij hier niet van toepassing is, waarin wordt gezegd, dat de oefeningen zoo mogelijk des Zondags zullen gehouden worden, doch"/i« afloop der godsdienstoefeningen. Iliermede vereenigt zich de voorzitter niet. De heer Tazelaar gelooft dat de strekking van het adres (waarvan de voorzitter op verzoek nogmaals lezing geeft) meer is heiliging van den dag des Heeren. Spreker voegt hieraan toe vroeger was het, ook onder het bestuur van den voorzitter in onze gemeente des Zondags rustig. Toestemming tot het geven van muziek werd eerst ingewilligd als liet gezelscliap over de brug was. Thans wacht men slechts tot op het oogenblik dat de godsdienstoefeningen zijn geeindigd. Dien stroom te keeren zal welk moeilijk gaan, wat spreker spijt. De voorzitter zegt dat gedaan is wat is kunnen gedaan worden om aan 't verzoek van adressanten te voldoen dat het bestuur van de Scherpschuttersvereeniging welwillend is geweest, maar dat dit tegenover zijn vereeniging verplichtingen heeft, evenals een gemeentebestuur tegenover de gemeente. Hij ziet geen ontheiliging van den Zondag door zich teoefe- nen in de hanteering der wapenen en onze vaderen, die op het punt van Zondagsheiliging wel niet verdacht zullen wezen dachten er eveneens over. Men neme in aanmerking wanneer die wet daargesteld werd. De heer Tazelaar zegt dat, ziet de voorzitter geen ont heiliging van den Zondag hierin, hij wel. Er is een Hoogste Wetgever die U heiliging gebiedt. De voorzitter herinnert den heer Tazelaar voorziehtig te zijn met dit woord Hoogsten Wetgever. De heer Nelemans gelooft dat deze zaak geheel valt onder 't bereik der nog fungeerende Zondagswet, die volgens velen te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2