voor Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeenwsch-Vlaanderen. aambebtedimg. No. 2840. EEN L E D IG B L A D. Zaterdag 30 Juli 1892. 32e Jaargang. abonnement- aanbesteden: Binnenland. advertentiEn. Het verbouwen en vergrooten der OPENBARE SCHOOL met bijlevering van materialen, enz. FICXJILLETQN 4) TER \EIZE\S« IIE EOIRAX Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,-. Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Bxieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Oit I»I»<1 versoliijnt IHnsrtag- en J. V A S It F. SAWDE te Ter Aeuien. Burgemeester en Wethouders van SAS AN GENT zulleuop Donderdag den 4 Augustus 18!),, des voormiddags te 10 ure, op het gemeentehuis in het openbaar De inschrijvingsbiljetten kunnen tot op het oogenblik der besteding in de daartoe bestemde bus geworpen worden. Gedrukte bestekken zijn aan 0,50 ter gemeente- secretarie verkrijgbaar. Sas van Gent, 21 Juli 1892. Burgemeester en Wethouders voornd, JOH. VERSC1IAFFEL, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. Jr*olitieli Overzicht. De Bismarck-beweging iu Duitschland duurt nog voort, maar het fijne van de zaak is met recht duidelijk. Of Caprivi Bismarck den voet heett (,elicht en of deze laatste nu bezig is zich weer bij den Keizer in de gunst te werken en op zijn beurt Caprivi een beentje te lichten of de rentemer op Friedricbsrnhe zelf weder naar een kanselierschap dmcrt of dat hij een derde in Caprivi's plaats zoekt to schuiveiiy dat zijn altemaal gissmgen waarvoor de vertellers geeu genoegzamen grond hebben om te kunnen zeggen zoo is 't. De oude heer trekt teaenwoordig rond om zich te laten bewierrooken split het werk van zijn keizer, die hem wat achteruit gestopt had. Dat het prestige van den grooten politicus er door wiut in Duitschland, gelooven wii nietde oude man had beter gedaan zich rustig neer te geven te Friedrichsruhe of te Varzin, dan ware hij een groot mau gebleven. De mani- festatie te Kissingen te zijner eere gehouden is schitterend afgeloopenvan alle kanten brachten de treinen feestvierenden aan. De vorst hield eene politieke rede en liet daarin uitkomen, dat nooit genie minister eene ovatie als deze is gebracht. I Het^ volbrachte werk, Duitschlands denheid, was k overigens het onderwerp der rede en wanneer de j\ oude beer daarover oreert, dan heett hij volop recH om zich zelf op den voorgrond te stellen als de bouwmeester van die trotsche stichting. A a bet ulspreken der rec^e klonken de hochs door de lucht -ft bet daverde, ter eere van den grijzen geld en staatsman, de vorstin en graaf en gravin Herbert, zoo pas door den huwelijksband vereenigd. Van Beieren reist het gezelschap naar Saksen, waar vele Bismarckvereerders zijn. Te Jena worden groote ,»nstalten" gemaakt voor de ontvangstde gemeenteraad zal bij den vorst eene aud.entie vragen om hem te begroeten als grondvester van het rijk. Ook de universiteit doet mee en dan hangt er wat uit. Op het Skandinavisch schiereiland zijn de zaakjes tusschen den Koning en de Noren nog met in orde. De onderhandelingen tusschen Oscar en Stang zijn afgebroken, de Koning weigerde om te voldoen aan de voorwaarde van den heer btang, om het besluit van het Storthing betreffende de oprichting van Noorsche consulaten te bekrachtigen. Nu heeft de Koning den heer Thome aangeklampt, maar die wilde met de vorming van een mimsterie niet te doen hebben. Hoogstwaarschijnhjk blijtt het ministerie-Steen nu nog aan, terwijt de consu- laats-kwestie wordt uitgesteld. De Grieken hebben den bodem der schatkist gedurig in T nog en dat brengt hen er toe om j de tering naar de nering te zetten, daarom zijn alle gezanten, behalve die te Konstantinopel en te Boekarest, teruggeroepen. Maandagavond hebben op eene openbare byeen- komst ten gunste van het aigemeen stemrecht te Brussel het radicaal kamerlid Feron, de sociahsten Volders en Anseele maar ook verscheidene conserva- tieven gesproken en ten slotte werd eendrachtig eene motie ten gunste van het aigemeen sterarec it aangenomen. Er waren omtrent duizend personen tegenwoordig. Daarna togen de sociahsteD met Volders aan het hoofd naar la Maison des ouvners, het vereenigingslokaal der katholieke werklieden, waar Volders eene aanspraak hield, betuigende, dat de socialisten steeds gaarne zouden medewerken met alien, wier beginselen van de hunne slecnts verschilden omtrent een „zuiver philosopbische kwestie." ,,Opstand in den Congostaat", dit bericht heeft eene nieuwe aanleiding gegeven om ongerust te zijn over de verwikkelingen die het Zwarte Wereld- deel nog kan geven. Volgens een telegram uit St. Thomas zijn de Arabieren te Nyangwe aan den boven Congo opgestaan tegen den onaihan- kelijken Congostaat. De gemeenschap met het Tanganika-meer is verbroken en de beambten van het syndicaat zijn verjaagd._ Een ander bericht zegt, dat de opstand gericht is tegen llodister, den a^ent der Engelsch-Belgische handelsvereeniging te Katanga. Deze had, na het vertrek van Hinch, den agent der Belgische auti-slavernij-vereeniging, een post in Bonakamba bezet. Hierover kwamen de Arabieren van Nyangwe in verzet tegen llodister deze werd verjaagd en verloor daarbij twee zijner ondergeschikten. Door dezen aanval is het land van Kasongo weder iu de inacht der Mohamedanen gevallen, en is de gemeenschap met het Tagamka- meer aan die zijde verbroken. Tippo lib en zijn zoon Rachid zijn den Congoslaat getrouw gebleven. Spoedig zullen wij meer van een en ander hooren. De handelingen van den Congostaat moeten het daglicht niet kunnen verdragen. W at er nog van het Marokkaansche vraagstuk zal komen P Sir Charles Euan Smith is te Tanger aangekomen aan boord van een Engelsche kruiser die den brutalen Smith te Rabat had ingenomen. Daar, te Tanger, worden de grootvizier en eenige andere grootwaardigheidsbekleeders verwacht om de onderhandelingen met den Engelschen gezant weer te hervatten. Wij zullen spoedig zien, wat het einde zal zijn van al de kuiperijen in Afrika's Noordwesthoek. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de Tweede Kamer, na zich in September a. s. geconstitueerd te hebben, het ontwerp tot regeling van het kiesrecht ingediend zal vinden. Naar men verder mededeelt, is de Minister van Oorlog met zijn legerontwerp zoo spoedig gereed gekomen, omdat de daarbij voorgestelde regeling van de strijdkrachten niet groot van omvang is en zich enkel bepaalt tot hoofdbeginselen, waarvan het voornaamste is de invoering van den persoon- lijken dienstplicht. Naar men verneemt, komen morgen de in- specteurs van het geneeskundig Staatstoezicht in Den Haag bijeen, om met den Minister van Binneulaodsche zaken maatregelen te beramen, welke genomen moeten worden als de cholera ons land van naderbij mocht bedreigen. Weesinrichting te Neerbosch In de kroniek der weesinrichting komt o.a. voor 1 de mededeeling, dat het dak van het nieuwe ge- bouw, voor wasscherij, badplaats enz. bestemd, er deze week op wordt geplaatst. De pannen voor dit groote gebouw zijn deze week ten geschenke gegeven. Geen post is in de afgeloopen week aangekomen, of hij bracht brieven met dringende aan vragen tot opname van ouderlooze kinderen. Waar wij helpen kunnen, hopen wij zoo spoedig mogelijk hulp te verleenen, zoo luidt het. Aan de familie wordt niet toegestaan bij het bezoek van de kinderen, deze met zich te nemen buiten het terrein van de Weesinrichting. We hebben de trenrige ervaring gemaakt, dat niet alleen ooms, maar zelfs tantes hunne nichtjes en I neefjes in kroegen hebben medegenomen om hen sterken drank te laten drinken. Wil de familie zich niet aan deze bepaling onderwerpen, ze kunnen aaustonds de kinderen inede krijgen. Honderden staan aan onze deur te wachten of er plaats komt. Omtrent de vulkanische uitbarsting op Groot- Sangir, wordt nog gemeld Den 7" Juli jl. des avonds te 6,10 heeft er geheel on verwacht eene verschrikkelijke uitbarsting van den vulkaan Gonoeng Awoe, gelegen op het eiland Groot-Sangir nabij de hoofdplaats Taroena plaats gevonden, zonder door voorafgaande aard- bevingen of andere verschijnselen te zijn aange- kondigd. Een zware asch en steenenregen viel over het geheele eiland en lavastroomen brachten op vele piaatsen eene verschrikkelijke verwoesting teweeg. Honderden inlanders zijn gedood, alle te velde staande voedingsgewassen zijn vernield, tal van huizen zijn door den vurigen lavastroom met menschen en al medegesleept. In de meeste kampongs zijn de huizen onder het gewicht van den aschlaag bezweken. De klapperboomen hebben zwaar geleden, doch zij blijven gelukkig in het levenbladen en vruchten vallen echter af, beschadigd door de neergevallen asch en steenen in den eersten tijd kan op geen copra-oogst meer gerekend worden. Personen en eigendommen van Europeauen en Chineezen zijn gelukkig ongedeerd gebleven behalve bij een zendeling, wiens klappertuin nagenoeg geheel is verwoest. Vloedgolf of aardbevingen zijn niet waargenomeu. Hongersnood staat voor de deur, doch door het bestuur worden krachtdadige maatregelen genomen. Een gouvernementsstoomer is ter beschikking van den controleur gesteld, door wien met beleid wordt opgetreden flinke voorraden rijst zijn voor gouver- nementsrekening ingeslagen en worden aan de meest geteisterde kampongs verstrektdokters djawa met de noodige geneesmiddelen zijn aanwezig. De bevolking is rustig en volgzaam, hoewel geheel verslagen door den schrik. De toestand is ernstig, doordat uit gebrek aan goed voedsel en drink water epidemieen kunnen ontstaan. Hetaantal dooden is zelfs niet bij benadering op te geven het was juist in den tijd van den padi-pluk, en van velen, die in de rijsttuinen op het gebergte waren is het lot nog niet bekend voorloopig wordt huu getal op 500 a 1000 geschat. De op Sangir in lading liggende schepen Thorbecke III, Prima, Jason en Gaa Paa hebben geen schade bekomen. Groot-Sangir is het voornaamste eiland van de Sangir-groep, behoorende tot de residentie Menado, gelegen ten noorden van Celebes. Het is dicht bevolkt, bewoond door ongeveer 70,000 personen en bijna geheel beplant, voornamelijk met klapper boomen. Op de beide havenplaatsen Tarvona en Peta zijn vele Chineezen gevestigd. Er bestond een levendige handel met een belangrijken uitvoer van coprah. De bevolking is werkzaam, over het aigemeen welvarend en behoort grootendeels tot het Christendom. De laatste uitbarsting had plaats op 2 Maart 1856, en aigemeen werd gedacht, dat de berg nu tot rust was gekomen. Dour A. BERTHOLD. Gij hebt gehoord, ging de procureur-generaal voort, dat in dit schrijven den naam van eenen Engelschen geestelijke Atkinson voorkomtgij weet niet of deze man nog leeft Windheim schudde het hoofd. Deze man is dood, zeide de procureur-generaal, gij weet het zeer goed en daarom waandet gij u veilig. Gij wist echter niet, dat de Engelsche geestelijken verplicht zijn, van elk huwelijk, dat zij voltrekken, aanteekening te houden in een boek, 't welk elk jaar aan de autoriteiten afgeleverd wordt. Dit boek is in Londen opgespoord en onder den datum, die met de opgaven uwer echtgenoote pre- cies overeenstemt, komt het huwelijk van Rudolph Windheim met Ada Berger voor. Ontkent gij dit ook Windheim zweeg. Ga zitten zeide de procureur-generaal. Mijn- heer de president, ik verzoek u thans den deskundige te verhooren en hem zijn experiment te laten doen. De heer doctor Arnold beval de president. Arnold verscbeen onder algemeene verbaziug der toehoorders, want hij was in den stad een geheel onbekend persoon. Hij legde den eed af en hield daarop de volgende toespraak tot de gezworenen Op den dag, waarop het proces van mevrouw \V md- heim tegen haren trouweloozen echtgenoot plaats had, vertoefde ik in deze stad, hoorde van de zaak en interesseerde mij er voor, daar mijne specialiteit de scheikuude en de nieuwe vorderingen der pho- tografie zijn. Ik stelde mij met de gevangene mevrouw Ada Berger in verbinding en ontving van den president van het gerechtshof, t witte blad papier, 't welk bij de stukken was, te mogen on- derzoeken. Er stood niets op, wat op vroegere letters had kunnen gelijken. De proefneming, welke de deskundigen met de verwarming van het papier genomen hadden, luidde eveneeus tot geen resultaat. Er is echter eene geheel nieuwe uitvinding, door welke men echter beter kan zien dan door het beste vergrootglasdat is de ontdekking vaD eene nieuwe werking der pliotografie. Met. medewerkiug van eenen photograaf uit deze stad liet ik in de rechtszaal de vier ledige bladzijden van den brief photografeeren en het resultaat wil ik u terstond laten zien. Arnold beklom de verhevenheid, araaide eene vlam in den toestel op, opende eene kleine klep en sissend en zingend stroomde uit den gummizak gas in den toestel, waarin 'teen intensief licht verspreidd#. Daarna opende Arnold het deksel van den toestel en op het doek daartegenover verscheen een lichte, ronde plek van ongeveer vier meter middellijn. Van de photografien van den onbeschreven brief, verklaarde Arnold, werd naar willekenr een stuk afgescheurd, op eene glasplaat overgebracht en deze in het hydroxygeen-gasapparaat gebracht, dat zeer sterk vergroot. Toen het preparaat evenals nu in den toestel geschoven werd, kwam op het doek, precies als nu, het volgende. Een uitroep van verbazing ging door de zaal. Op het doek stond in reusachtige letters duidelijk de onderteekening/Rudolph Windheim." Deze proefneming verklaarde Arnold verder, was voor mij een bewijs, dat op het witte blad papier inderdaad letters gestaan hadden, welke het mensche- lijk oog niet meer kon zien, maar welker schijn- baar onzichtbare sporen toch nog invloed op de buitengewone lichtgevoelige photografische plaat hadden. Ik zal u nu terstond den geheelen inhoud van den brief, zeer vergroot, op die verlichte piek laten zien. Opdat gij u echter, mijne heeren ge zworenen, overtuigt, dat het werkelijk het handschrift van Rudolph Windheim geldt, wil ik u terloops eene proeve van zijn handschrift geven, dat uit den laatsten tijd dateert. Mij is door den heer rechter van instructie een briefje ter hand gesteld dat Windheim heimelijk in zijne preventieve hech- tenis aan zijne familie schreet en dat onderschept werd. Dit handschrift is ongetwijfeld van hem. Weer verschenen op het doek letters en met verwondering zagen de gezworenen en ook het publiek Zend mij in elk geva) het beloofde. Ik wan- hoop. R- w. Wilt gij, zeide Arnold tot de gezworeneD, deze letters in uw geheugen houden Ik zal bovendien met zekere tusschenruimten u telkens weer dezelfde letters laten zien, opdat gij de vaste overtuiging krijgt, dat de volgende brief voor ongeveer twee jaar door Rudolph Windheim aan Ada Berger inderdaad geschreven is, wel is waar met sym- pathetischen inkt, die na eenigen tijd verbleekte en geheel verdween, maar welks sporen geen geheim voor de moderne photografie bleven. Ouder de ademlooze spanning der aanwezigen werd daarop bij gedeelten door den toestel op het doek in reusachtige vergrootiug de brief geprojec- teerd, die precies denzefden inhoud had als die, welken de procureur-generaal bij den aanvang der zitting voorgelezen had. Het was de brief waaruit de procureur-generaal den naam vernomen had van den Engelschen geestelijke, die het huwelijk voltrokken had, dezelfde brief, waardoor het met de hulp der Engelsche autoriteiten zoo spoedig gelukt was, een afschrift te krijgen uit de trouw- registers van den nu overleden geestelijke. Het experiment duurde langer dan een uur. De beklaagde had gedurende dien tijd stom daar neergezeten, het hoofd met de handen steunende. Toen Arnold zijne voordracht geeindigd had, konden de toehoorders zich ternauwernood van luide bijvalsbetuigingen onthouden, maar de energieke ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1