Omtrent i hektaren HMER, Societeit „de Theetuin." ManufacturenzaaL Opsnbare Ysrkooping. Eene partij Tarwe, Huishoudelij&e SoGdsren, Handelsberichten. Advertentien. Ruim 5 hektaren Tarwe, Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. a wat hen hopen doet, dat zij gemakkelijker Let verdere onderwijs zullen kunnen volgen. Door zulke aankondigingen maakt men het onder wijs en de onderwijzers belachelijk. In De Vacature wordt voorgesteld, dat alle insti- tuteurs zich zullen vereenigen en zich verbinden, I den ouders der hun toevertruuwde leerlingen hunnen uitdrukkelijken wensch kenbaar te inaken, dat voortaan geene aanbevelende of dankbetuigende advertentien meer geplaatst worden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in het stationsgebouw te Dremmen bij Heinsberg I (L.) door drie personen ingebroken geworden. Toen een bode des nachts te 1 uur voorbijging, bemerkte I hij tot zijne verbazing, dat er licht in het kantoor brandde. Onmiddellijk ging hij den statiouchef I Peters waarschuwen, waarop deze hem, met I een revolver gewapend, volgde. Ter plaatse ge- I komen, zagen zij door een veuster de dieven nog aan het werk. De chef gelaste nu den bode, politie I te gaan ontbiedeu en zeide, dat hij den eerste, die I een poging tot ontvluchting mocht wagen neer zou I schieten. De dieven schijnen dit gehoord te hebben, want nauwelijks was de bode vertrokken I of een hunner kwam, van een vuurwapen voorzien I naar buiten en loste een schot op den chef die onmid- I dellijk neerzeeg. Toen kort daarop de bode met politie I terugkeerde, hadden de dieven het hazenpad gekozen. I lluu buit kan hoogstens 10 mark bedragen, aange- I zien de chef's avonds de kas, tot op eene kleinigheid na, mede huiswaarts neemt. De heer Peters is levensgevaarlijk gewond. De geneesheeren, die I hem behanrlelen, slaagden er tot dusverre niet in I den kogel, die in de borstkas is gedrongen, er uit I te verwijderen. Van de dieven is het spoor tot dusver niet ontdekt. Men schrijft uit Zevenbergen In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben een tweetal rijksambtenaren weder eene goede aanhaliug gedaan. Zij badden n.l. het geluk nabij Lamsgatsveer onder Hoeven een groot aantal zoutsmokkelaars te ontmoeten, die alien zwaar beladen schenen te zijn. De ambtenaren verlekkerd op een dergelijk buiten- kansje, en vervuld met een vurigen dienstijver, I snelden op hen toe, grepen hen aan en onderzochten hunne lasten, welke bleken zakken met hooi te I zijn. Verlegen staarden ze elkander en de smok- kelaars aan, die overtuigd, dat op hooi geen accijns drukt, een zeer kalme houding aannamen. In die oogenblikken van verslagenheid nam de achterhoede I (een bende van 20 man) de gelegenheid waar om met hunne zakken, welke met zout waren geladen, te ontsnappen. Te Leeuwarden zijn de leden van eene offi- cierstafel, onderscheidene onderofficieren en ook een paar gezinnen, in meerdere of mindere mate onge- steld geworden tengevolge van het gebruik van het vleeseh eener waarscbijulijk zieke koe, afkomstig I van een slager aldaar. De zaak wordt onderzocht. Een koopmau in manufacturen te Hellevoet- sluis gekomen om op drie achtereenvolgende dagen I zijne waren publiek te laten verkoopen, scheen be- hoefte te hebben, om zijne dankbaarheid te toonen voor de goede zaken die hij maakte. Of was het eene minder gebruikelijke manier, om klanten te lokken Een feit is het, dat hij den oersten avond na den verkoop op straat aan kinderen veel geld uitdeelde, terwijl hij den volgenden avond eene tafel ljet aanrichten voor een groot aantal vrouwen en meisjes, die naar hartelust konden eten en drinken, geen spiritualieu natuurlijk. Na afloop werd de verkooping bervat alsof er niets gebeurd was. Het vaandel der anti-socialisten werd Zondag gewijd. Die kerkelijke plechtigheid had plaats in Sint-Baafsde kerk was proppens vol. De wijding had plaats na de mis van den heer kanunnik De Bock. Daarna beklom de Bisschop den predikstoel en hield eene toespraak. Na de wijding begaven zich de anti-socialisten naar de zaal Valentino, waar de heer volks-vertegen- woordiger Helleputte het woord moest voeren. Roudorn Sint—Baafs was eene overgroote menigte samengestroomd, de Limburgstraat, de Vlaauderen- straat, de Kuiperskaai en omliggende straten waren vol volk. De socialisten hadden in massa reeds lang voor het uur der opening post gevat op de Kuiperskaai j voor Valentino, Toen het nieuw gewijde vaandel, het eenige dat naar de meeting was medegebrachtvoor Valentino kwam, werd het onthaald op het bravo geroep der anti-socialisten van den eenen kant en op het geroep en geschuifel der socialisten van I' den anderen kant. Met het vaandel kon men noch voor noch achteruit en wel tien minuten bleef men op dezelfde plaats staan. De anti-socialisten hieven den Vlaamschen Leeuw aan, waarop de socialisten met de Marsaillaise antwoordden. Dank aan de tusschenkomst der politie, kon de vlug binnen gebracht worden. Dat alles was echter niet gebeurd zonder dat er werd gevochten. De zaal werd door talrijke socialisten ingenomen. Het vaandel kon niet rechlop binnengedragen worden. Het werd vastgegrepen en beschadigd. De franjen zijn ten deele afgerukthet vaandel zelf heeft verscheidene scheuren, en de stok is in tweeen gebroken. Onmogelijk te beschrijven wat er in de zaal omging huilen, tieren, schelden, zingen, tempeesten, dat hooren en zien verging. Het woord werd verleend aan Van Beveren, die, vruchteloos, zegt Vooruit, de kalmte aanraadde. De redenaars der anti-socialisten konden, door het leven het woord niet nemen. De heer Helleputte heeft het woord niet kunnen voeren. De Stemrechtmarche en de Marianne werden door de socialisten gezongen. De politie deed de zaal ontruimen. Op de Kuiperskaai stond veel volk. De socialist Hardyns nam de gelegenheid waar om van uit een der vensters van den progressistischen kring eenige woorden tot de menigte te spreken. De socialisten trokken dan zingend de stad in. Uit de woorden zelven die Vooruit aan den socialist Hardyns toeschrijft, blijkt dat de socialisten gekomen waren om de meeting te beletten. Aan het Maison de Blanc greep een gevecht plaats tusschen socialisten en anti-socialisten. Den ganschen dag hebben er hier en daar gevechten plaats gehad. Een onderzoek omtrent de feiten die gisteren voor en in Valentino hebben plaats gehad is geopend. Er zijn verscheidene gekwetsten in de gevechten in en vbor Valentino. Een ongelukkige die een aanval van vallende ziekte heeft gekregen, werd onder de voeten getrapt. Rusland wacht weer een bewijs van Erankrijks innige vriendschap. Er is een parlemeutair comitd gevormd -een lid uit elke groep der Kamer om Rusland, eerst geteisterd door hongersnood in vele districten en thans bezocht door de cholera, te hulp te komen. Op welke wijze In de eerste bijeenkomst van het comite heeft de alge- vaardigde Gerville-Reache verklaard, dat een plan voor goed nog niet gevormd is. Wie wil kan een voorstel doen. Er kan alvast medegedeeld worden, dat de regeering allergunstigst over het denkbeeld denkt. Persoonlijk wil hij een voorstel te berde brengen. De ministerien van oorlog, marine en onderwijs bevatten merkwaardige his- toriscbe en arlistieke schatten, die het publiek nooit in de gelegenheid is geweest te bewonderen. Als deze eens in eene tentoonstelling vereenigd werden P Zij zouden als het ware het kader kunnen vormen en hetgeeu er verder verricht zal worden. Met eenparige stemmen heeft het comitd zulk eene tentoonstelling goedgekeurd. Er zijn voorts andere voorstellen gedaan, waar- over eene commissie gehoord zal worden en die zij bij goedkeuring nader zal uitwerken. Eene tombola zal aan het werk der liefdadigheid worden verbonden en er zal waarschijnlijk ook eene nationale inschrijving worden opengesteld. Alles zal gedaan worden, om zooveel mogelijk geld bijeen te krijgen. Het bericht, dat de Minister van Binnen- landsche zaken in Erankrijk door een aan hem gezouden telegram kennis heeft gekregen van het bestaan van een anarchistisch complot en dat de door hem daarna bevoleu huiszoekingen geleid hebben tot ontdekking van ontplofbare stoffen en tot gevangenneming der leiders, wordt door den prefect van politie weersproken. De twee personen, die gearresteerd zijn, Dubius en Parmentier, zouden slechts deserteurs zijn. De Indep. Beige houdt het tegendeel vol. Er moeten een aantal ontploffingen zijn beraamd, om opnieuw een algemeene ontsteltenis te doen ontstaan. De politie heeft te Parijs wel een bende van 26 boosdoeners aangehouden, die leefden van inbraak en roof in door de eigenaars verlaten huizen. De Eigaro van haar kant blijft volhouden, dat er een zeer gevaarlijk complot broeit. Het blad geeft allerlei bijzonderheden, welke zijn beweren moeten staven. Te Saint-Denis, te Ivry en op andere plaatsen vergaderen de anarchisten in het geheim. Parraehgiuni en Dufouinel worden als twee der gevaarlijksten genoemd, Op de vergadering te Ivry sprak o. a. eene vrouw Wij zijn hier met ons elven, dus moeten elf bommen tegelijk springen. Slagen wij niet, hebben we dan niet het vuur te ouzer beschikking? Het is gemakkelijk genoeg een huis in brand te steken, zonder aan de galg te komen. Zekere heer H., ambtenaar aan een der ministerien, te Berlijn, is voor de derde maal gehuwd en heeft uit het eerste huwelijk een zoon en uit het tweede twee zoons en twee dochters. Die beide meisjes zijn de 23jarige Martha en de 19jarige Lisbeth. Sedert eenigen tijd kwam bij de familie een bloedverwant, de 29jarige boekhouder Alfred L. aan huis. Hij werd op Lisbeth verliefd en zij beantwoordde zijn liefde. De vader wilde aan- vankelijk, wegens den jeugdigen leeftijd zijuer dochter, geen toestemming tot eene verloving geven, maar in den laatsten tijd werd hij schap- pelijker en drie Augustus a. s. de verjaardag der jonge dame, zou eindelijk de verloving plaats vinden. De oudere zuster, Martha, was reeds sedert lang jaloersch over de verhouding; zij verliet in het einde van het vorig jaar het ouderlijk huis, huurde een kamer en wist er den aanstaande van haar zuster, dien zij evenzeer lief had, toe te brengen een zeer vertrouwelijke liefdes-betrekking met haar aan te knoopen. Kort geleden kwam de vader der beide dochters achter het geheimhij onderhield L. over zijn schandelijk gedrag en er vielen zeer harde woorden. L. begaf zich daarop naar zijn woning. Op de vraag der vrouw bij wie hij inwoonde Waarom hij geen middageten gebruikte en zoo onrustig was, gaf hij ten antwoordover een paar uur zal ik rust hebben. Later schreef hij brieven aan zijne aanstaande en dier vader, verliet zijn woning en keerde niet terug. Bekenden hebben hem eenige uren later nog met Marthe H. zien loopen. Eenige dagen later werden de lijken van Martha en Alfred uit het water opgehaald. Beiden hadden gemeenschappelijk zelfmoord gepleegd op het lijk van den jongen man vond men een briefje waaruit bleek dat Martha en hij den dood in het water hadden gezocht. Iu de omstreken van Parijs schijnt de cholera-epidemie af te nemen. Te St. Ddnis werden nog 4 gevallen geconstateerd te St. Ouen, Aubervilliers, Acnieres en Clichy wordt geen enkel geval meer waargenomen. Men hoopt dan ook niet zonder grond, dat de epidemie zal verdwijnen, zonder den Parijzenaars ernstig beangstigd te hebben. Den 19 Juli zijn geconstateerd te Astrakan 57, Kazan 3, Woronesch 1 en te Samara 43 sterfge- vallen. Te Saratow werden den 18 aangetast 99 personen, waarvan er 43 overleden en den 19 119 personen, waarvan er 57 bezweken. Boven- dien hadden 54 sterfgevallen te Tsaritsne, 31 te Rostov, 3 te Taganrog en 22 te Azoff plaats. De openbare wanordelijkheden in Khavalynsk, in de provincie Saratow, hebben drie dagen geduurd. De menigte wierp een geneesheer, die in een rijtuig door de stad reed, met steenen dood. De commissaris der politie wist aan de woede der oproerlingen te ontkomen. Verscheidene winkels werden geplunderd. Naar men uit San Francisco meldt, heeft de stuurman van een schoener, de Undine, koers zettende naar de Zuidzee-eilanden, geholpen door iemand die te Honolulu als zijn broeder aan boord kwam, na bij een twist den kapitein en den super cargo te hebben doodgeschoten, de bemanning vergiftigd door strychine in hun grog te mengen. De hofmeester ontkwam, doordien hij voor de grog bedankte en hield zich vervolgens alsof hij op de hand der twee samenzweerders was. De drie mannen brachten het schip naar een eiland waar zij inlanders als matrozen aan boord namen en stevenden toen naar Ascension. Hier deed de hofmeester de moordenaars in hechtenis nemen, die naar Manilla gezonden zijn om er terecht te staan. INGEZONDEN STUKKE1V. Mijnheer de Redacteur Als bewoner van den Isabellapolder neem ik de vrijheid een plaatsje voor het onderstaaude in uw veelgelezen blad te VTagen. Door het verbod van uit— en doorvoer van vee naar Belgie, kunnen ook de veehouders van het 4de met die van het 5de district hoogst moeilijk handel drijven. Om vee te vervoeren heeft men hier aan de Isabella geen publieken weg. Vroeger toen dat verbod niet bestond volgde men den straat weg over Belgisch grondgebied en nu? Nu komt het vee langs den dijk, waar wel een smal voetpad voor menschen maar niet voor vee bestaat. Wil de eigenaar van dat kostbare veevoeder nu den handel niet geheel stremmen, dan moet hij geduldig aanzien, dat vreemd vee zijn winter- voorraad vertreedt en opeetik geloof toch wel dat de eigenaar recht heeft zulks te beletten of daarvoor schadevergoeding te vragen. UEd. bij voorbaat dankende, Uw d.v. Dienaar, E. CEULENAERE. Philippine, 24 Juli 1892. ZEETUDINGEN. Van 22 tot en met 25 Juli. p cj 0 VLAG. NAAM. M*>. Van en naar. Lading. Voor Ter Meuten; 22 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stakg. 24 idem Ella 1290 Middlesbro ijzer idem Lochkatrine 4181 Bilbao minerie 25 Belg. s.s. Londres 2367 Londen stukg. Eng. s.s. River Derwent 2272 idem idem idem Albertina 1998 Bilbao ijzer Van Ter Xeazen s 22 Eng. barge Ornate 370 Granville phosph. Eng. s.s. River Clyde 2721 Londen stukg. 23 Spaans. s.s. Calon 4251 Bilbao ledig Belg. s.s. Terneuzen 2278 Londen stukg. 24 Eng. s.s. River Lagan 2272 idem idem 25 idem Ella 1290 Middlesbro ledig Voor Genl 22 Noor. sch. Hanna 645 Hemosand hout Eng. s.s. Calder 1784 Goole stukg. idem Anglia 2469 Antwerpen ledig 23 idem Yivienne 3479 Hemosand hout 24 idem Polo 1373 Jersey stukg. idem Sea Belle 2152 Londen idem 25 idem Abbotsford 2979 Leith idem idem Aire 1763 Goole idem idem Fulmar 3007 Liverpool idem Van Cwent 22 Duits. s.s. Uhlenhorst 1957 Grangemouth ledig 23 Eng. s.s. Morena 3656 Shields idem idem Spindrift 2003 Londen stukg. idem Calder 1784 Goole idem idem Rosa 1294 idem idem idem Anglia 2469 Leith idem 24 Deens. s.s. Hermia 2963 Grangemouth ledig 25 Eng. sch. Dundarg 410 Dogheda phosph. Van 22 tot en met 25 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 39 binnenvaartuigen op- en 45 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 5 afgeschut. Rotterdam, 25 Juli. Bij flauwe stemming moesten Tarwe en Rogge eene verlaging ondergaan. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 8,25 a f 8,50, minder f 6,75 a 8,00. Rogge f 5,25 a 7,10, mindere f 5,25 a f 7,00. Gerst 8,40 a 4.40. Haver /2 50 a 4,00. Paardeboonen a f Duiveboonen fa f Bruineboonen f 6,00 a f 9,00. Witteboonen Walchersche f 6,00 a f 7,75. Erwten f 9,50 a f 10,00 mindere f a f Kanariezaad beste f 6.50 a 8,00, mindere 5,50 a f 6,00. Ajuin f a f per 50 kilo. Koolzaad 11,00 a f 12.00. Eieren 3,50 a 3,80 per 100 atuks Aardappelen Zeenwsche f a f Londen, 25 Juli. Granen. Tarwe en Gerst stil. Haver en Mais vast. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,80 h 47,90 Engelsch per 12,06 H 12,10 Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geachte ouders JOHANNES DE MEIJER en SARA W1EMES op a. s. Vrijdag 29 dezer, hunne 12yarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne kinderen en behuwdkinderen. Ter Nenzen, 26 Juli 1892. De zaken, door wijlen D. F. DIELE- MAN gedreven, zullen op denzelfden voet door de ondergeteekenden worden voortgezet. Hopende met hetzefde vertrouwen te worden vereerd, hetwelk de overledene, zoovele jaren heeft genoten, bevelen zij zich bij voortduring aan. EMIL DIELEMAN. CAMILLE DEROP. Axel, 21 Juli 1892. VERGADERING der leden op a. s. Zondag 31 Juli, namiddag 6$ ure. Rekening en verantwoording feestviering, inge- komen stukken, mededeeling muziekuitvoering. HET BESTUUR. In eene welvarende plaats in Zeeland wordt wegens uitscbeiding van bedrijf te koop aangeboden, een Woonliuis met ruimen Winkel, modern inge- richt, waarin sedert meer dan 50 jaren met gunstig gevolg eene Manufacturenzaak wordt gedreven. Te bevragen bij gefrankeerden brief onder letter B bij A. J. BRONSWIJK te Oostburg. De Notaris P. Dregnians, te Axel, zal ten verzoeke van de Erven Ch. L. BOENNE, te Axel, op Donderdag 38 Juli 1893, des namiddags 2 ure, verkoopen gelegen in de gemeenten Axel en Zuiddorpe. Verdeeld in koopen. Te vergaderen bij D. Dibleman aan de Drie Schouwen te Axel. Daarna ten verzoeke van den heer EUG. VER- HELST, landbouwer te Axel, wassende op zijne landen, gelegen in de ge- meente Zuiddorpe, tegen de vruchten van de familie Boenne. De Notaris P. Dregnians, te Axel, zal ten verzoeke van Madame de wede. den heer H. J. DE MEESTER, grondeigenares, particuliere te Westdorpe, op Woensdag 3 Augustus 1893, des namiddags 3 ure, verkoopen wassende op hare landen in den Papeschor polder, gemeente Westdorpe tegen de Axelsche Vlakte. Verdeeld in koopen. De Notaris P. Dregnians, te Axel, zal ten verzoeke van ADRIAAN VERIJZER, zonder beroep aldaar, aan zijn woonhuis op Vrijdag den 5 Augustus 1893, des namiddags 1 ure, verkoopen EENE PARTIJ alsEikenbouten KABINET, TAEELS STOELEN, KASTEN, enz. enz.eenig GE- LEIERD-, GLAS- en AARDEWERK eq meer andere goederen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 3