Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2839. Woensdag 27 Juli 1892. 32e Jaargang. BEKENDMAKING. AAHBESTBBIMft. EEN LEDIG BLAD. abonnement- De Iturgeraeesler iler gemeente Ter Seuzen aan beste den FEUILLETON. Binnenland. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. maakt bekeud, dat eene Openbare Vergadenng van den GemeeDteraad is belegd tegen Vrijdag den 29 Juli 1JS92, des voormiddags ten 10 are. Ter Neuzen, den 26 Juli 1892. De Burgeineester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van SA8 VAN GEN'f zullen op Donderdag den 4 Augustus 1892, des voormiddags te 10 ure, op het gemeentehuis in het opeubaar Het verbouwen en vergrooten der OPENBARE SCHOOL met bijlevering van materialeu, enz. De plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Donderdag den 28 Juli 189 2, des voormiddags te 10 uren. De inscbrijvingsbiljetten kunnen tot op het oogenblik der besteding in de daartoe bestemde bus geworpen worden. Gedrukte bestekken zijn aan f 0,50 ter gemeente- secretarie verkrijgbaar. Sas van Gent, 21 Juli 1892. Burgemeester en Wethouders voornd, JOH. VERSCHAFFEL, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. Jt'olitieli Overzicht. Het zijn twee lastige zaakjes voor de Britten, waarin zij gebracht worden door de toestanden in Marokko en in Afghanistan. De Engelsche ver- tegenwoordiger te Fez, Sir Cbarles Euan Smith, heeft zijne kotfers gepakt, aangezien verdere onder- handelingen over een handelstraktaat onmogelijk zijn geworden. Het heet, dat de Sultan te elfder ure geweigerd heeft het reeds zoo goed als be- klouken traktaat te teekenen en dat hij den Britschen gezant met eene gift van 30000 pond trachtte om te koopen tot het opstellen van een ander. Kuiperijen van Fraukrijk zouden de oorzaak zijn der mislukking van de werkzaamheden van Door A. BERTHOLD. 3) Het proces met bijna alle bijkomende omstandig- heden was het onderwerp van de dagelijksche ge- sprekken in de Noord-Duitsche provinciestad, waarin het was afgespeeld. De meerderheid was geneigd Ada Berger als eene oplichtster te ver- oordeelen en in dien geest lieten zich ook de stamgasten in een groot restaurant aan het marktplein uit. Men kwarn zeer onbewimpeld voor zijne meening uit, zoodat een in de nabijheid gezeten hesr, zonder het te willen, oorgetuige van het geheele gesprek werd. Tegen tien uur verlieten de stamgasten het lokaalde vreemdeling, een forsch gebouwd man van ongeveer veertig jaren, riep daarop den eersten kellner en liet zich nauw- keurig vertellen, waar de gevangenis stond, waar de president van het gerechtshof woonde en ver- wijderde zich eiudelijk met een nadenkend gezicht. Den volgenden morgen tegen negen uur werd Ada Berger, die eenen verschrikkehjken nacht in de gevangenis had doorgebracht, door een portier medegedeeld, dat er een heer in de spreekkamer was, die haar over eene dringende zaak wenschte te spreken. Het kaartje, dat de portier bracht, bevatte eenen naam, dien Ada niet keDdedr. M. Arnold, privaat docent aan de technische hooge- school te B. stond er op. Ada begaf zich naar de spreekkamer, die in het midden door een hek in twee ongeveer gelijke deelen verdeeld wasaan de eene zijde van het hek stonden de gevangenen, aan de andere zijde Smith, die zich hierover zeer geraakt gevoelen moet. Smith doet het voorkomen, alsof het Engeland's doel is om Marokko, dat zoo rijk is aan graan en ooft, aan bevaarbare rivieren, aan wouden, steeukool, goud, zilver en koper, productief te raaken voor de wereld. Het heeft een graau- markt, die de Amerikaansche den voet zou kunnen lichten, zegt de Britsche vertegenwoordiger, en het ligt slechts drie of vier dagen stoomens van Engeland. Dat nu Engeland in dat land geen voet gronds kan koopen, geen huis bouwen, geen spoorstaaf leggen, geen draad spanuen, ja zelfs geen weg mag maken buiten Tangier, louter door de willekeur des Sultans, dat biudert Sir Smith geweldig, temeer daar Engeland niet wil veroveren of verdeelen, maar slechts koopen en verkoopen. Hoe onnoozelAlsof de Britsche koopman nog nooit eeuige redenen had gegeven tot wautrouwen Intusschen is de toestand van Marokko zelf beklagenswaard. Binnenlandscbe onlusten kunnen de inmeuging van andere natien veroorzaken. Engeland, Fraukrijk en Spanje hebben het grootste belang bij den noordwesthoek van Afrika. Kwam die bijvoorbeeld in handen van eene andere mogendheid dan Engeland, dan zou de positie van den Brit zeer verzwakt worden. Krijgt Engeland Ceuta en Tanger dan kan de straat van Gibraltar geheel worden afgesloten. Frankrijk heeft bovendieu belang bij het bezit van de ooste- lijke streek, waar opstanden aan de orde zijn Italie ziet niet gaarne Frankrijks macht aan de Middellandsche zee te veel uitgebreid Duitschland stemt hierin toe en zou zelf zich ook wel aan dien hoek van Afrika nestelenSpanje pretendeert het meeste recht op het bezit van heel Marokko te hebben, terwijl de Brit liefst dat deel van het Zwarte Werelddeel wat het nu niet heeft het zijne zou noemen. Zoo is het dus nog niet recht duidelijk hoe men tot eene vreedzame verdeeling zou kunnen komen. Tot dusver was Engeland de meest vertrouwde vriend van Marokko, maar de laatste gezantschapsreis onder Smith heeft doen zien, dat dit vertrouwen zeer verminderd is, men zegt vooral door toedoen van een paar broeders Seuoessi, twee der hoogste beambten van de machtige orde der Senoessi, die beide gezworen vijanden van de Engelschen zijn en veel invloed op den Sultan uitoefeuen. Zij zijn reeds bekend door hunne opslokerijen in den strijd der Engelschen in Egyp- tisch-Soedan. Nog wordt medegedeeld, dat Smith tot bescherming der Christenen te Tanger, de de personen, die hen wilden spreken. Een portier was altijd bij deze gesprekken tegenwoordig. Ada zag eenen haar onbekenden heer voor zich, denzelfde die den avond te voren in een publiek lokaal van haar lot zulke eigenaardige dingen ge- hoord had. Ik ben gekomen, zeide hij, om te beproeven, of ik u niet aan uwe rechten kan helpen. Zeg mij slechts, waar het ledige blad papier is, dat volgens uwe verklaarig vroeger beschreven was. Het is bij de processtukkeu, antwuordde Ada. Ik heb het bij de terechtzitting den president over- handigd, en deze heeft het bij de stnkken gevoegd. Dan moet ik mij dus tot den president wenden. Wilt gij mij uw vertrouwen schenken P Zoudt gij mij toestaan, dat ik uwe verdediging op mij neem Ik verkeer in een zoo ongelukkige positie, dat ik iedereen dankbaar ben, die zich om mij bekom- mert en zich mijner ontfermt. Ik weet echter niet, hoe gij mij kunt verdedigen, want uit uw kaartje zie ik, dat gij geen jurist maar een technicus zijt. Arnold glimlachte. In dit geval zeide hij, kan een jurist niets baten, maar een scheikundige en een kenner van de nieuwste vorderingen onzer wetenschap zeer veel. Mijne colleges aan de tech nische academie en mijn arbeid in het laboratorium hebben juist betrekking op zaken, die bij dit proces den doorslag gegeven hebben. Ik hen toevallig op mijne doorreis hier, maar uwe zaak interesseert mij zoo, dat ik gaarne, als het zijn moet, de rest mijner vacantie wil opofferen om door mijne wetenschap u aan uwe rechten te helpen. Maar een ding moet gij onder alle omstandigheden verzekeren is dat ledige blad werkelijk hetzelfde, 't welk hij indertijd beschreven hebt ontvangen, of is het bezetting door Britsche troepen verlangde, hetgeen de Sultan niet toestond en integendeel zelf troepen derwaarts zond, welke echter slecht bewapend moeten zijn en weigeren op te rukken tegen de opstandeliugen. Iu Marokko ziet het er in een woord treurig uit en de Christenen vooral mogen er op hun hoede zijn. Schieef men voor een paar dagen, dat de uit- barsting der Etna in hevigheid toenam en de opgeworpen stoffen tot eene hoogte van 400 meters werden geslingerd, later ineldt men dat de uit- barsting in hevigheid afneemt. De Emir van Afghanistan heeft geantwoord, op eene vertooging van de regeering van Britsch-Indie betreffende de houding van den Emir tegenover Bajaur. De Emir belooft dezen niet te zullen aan- valleD, indien hij niet wordt geprovoceerd. In zijn schrijven stelt hij verder Umra Khan verant- woordelijk voor de botsiug, die onlangs heeft plaats gehad tusschen diens troepen en die van Afghanistan. De Emir zit er niet minder moeilijk toe dan Marokko's Sultan opstanden binnen de grenzen en loerende vijanden aan weerszijden der grenzen, begeerig op het bezit van heel het land. Uit Petersburg wordt geseind dat de cholera zich schijut uit te breiden tot het westelijk ge- deelte van de Kaukasus. De scheepvaart op de Wolga is bijna gestaakt uit gebrek aan scheepsvolk. De dagbladen van de Kaukasus verschijnen in kleiner formaat wegens het vertrek van vele zetters. Te Rostof, Astrakan, Saratow en Bakow houden de gerechtshoven geen zitting meer. Door Turkije worden maatregelen genomen tot het trekken van een gezondheidscordon aan de Russische grens. In Oostenrijk maakt men zich zeer ongerust over de verspreiding der cholera, die, zoo men zegt, reeds de Russische troepen aan Oosterijks grenzen heeft aangetast. Zelfs in Stockholm is door de overheid eene som beschikbaar gesteld tot afwering der cholera. Alle schepen zullen zich aan eene driedaagsche quarantaine moeten onderwerpen. Uit Heerenveen schrljft menDefinitief is Beetsterzwaag thans aangewezen als de plaats waar dit jaar op Koninginnedag het groote kinderfeest zal gehouden worden, dat in het vorige jaar te Oranje- woud zoo uitstekend van stapel liep. De schoolkin- deren uit Joure, Haskerhorne, Nijehaske, Heerenveen enz. zullen daaraan deelnemen. Eene regelings- commissie, bestaande uit de heeren Schaafsma, hoofd mogelijk, dat er eene verwisseling heeft plaats Zulk eene verwisseling, verklaarde Ada, is, voor zoover mij bekend, uitgesloten. Heeft uw echtgenoot niet geweten, waar gij dit document verborgen hieldt? Neen, hij wist het niet. Hij wist zelfs niet dat het nog bestond. Ik had op zijn veriangen, welks motief ik nu doorgrond, alle brieven, die ik van hem ontvangen, verbrand. Hij geloofde, dat deze brief daar ook bij was, ik had hem echter achtergehouden, omdat hij mij zeer gewichtig toe- scheen, en omdat ik een voorgevoel had, dat deze brief nog van groote waarde voor mij zou kunnen worden. Ik dank u voor deze opheldering, zeide Arnold, en geloof, dat gij moogt hopen. Gij zult meer van mij hooren. Aeht dagen later werd Rudolph Windheim wegens meineed in hechtenis genomen. Ada Berger daar- entegen in vrijheid gesteld. Deze wending, welke de op zich zelve reeds sensatiewekkeude zaak ge nomen had, was wel geschikt, om de algemeene belaugstelling nog grooter te maken, dan het boven beschreven proces reeds gedaan had. Rudolph Windheim, de zoon van deu aanzienlijksten en rijksten man der stad, zou eenen meineed gezworen hebben het zoude waar zijn, dat de ongelukkige Ada Berger werkelijk zijne vrouw was I Maai hoe kon dat na de vruchteloos afgeloopen terechtzit ng zoo plotseling aan den dag komen Niemand vernam daaromtrent eerder iets, i.an op den dag dat de gezworenen eene terechtzitting hielden, waar bij de zaal niet het tiende deel der der school te Gorredijk, Hooftman, id. te Beet sterzwaag, Keilholz, id. te Knijpe en Uri, id. te Heerenveen, is benoemd. Het eere-voorzitterschap hiervan is aangeboden aan den heer S. Hamelink, directeur der Ned. Tramweg Mij, die kosteloos extra- trammen voor de jeugdige schare heeft toegezegd voor het vervoer naar en van Beetsterzwaag. De Minister van Waterstaat breDgt ter kennis van belanghebbenden, dat in October a. s. te 's Gravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk, om, naarmate van de behoefte, voor den post- of telegraafdienst te worden aangewezen. Aanstelling van klerken geschiedt op eene jaarwedde van /"400, welke belooning tot f 1200 kan klimmen. Bij het Dep. van Kolonien is htt volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indie, dd. 22 Juli., ontvangen: Volgens laatste berichten zijn door de eruptie van den Goenong Awoe twee duizend personen ge- dood, doch geen Europeanen. Het noodwestelijk gedeelte van Groot-Sangir is geheel verwoesthet overig deel van dit eiland kan in zes maanden zich herstellen. De oogst is vernield, maar door zending van levensmiddelen wordt hongersnood voorkomen. De overheid en de particuliere liefdadigheid verleenen krachtig hulp. Op briefkaarten in het buitenlandsch verkeer zijn dezelfde aanduidingen op het adres toegelateu als op die in het binnenlandsch verkeernl. naam, beroep en woonplaats van den afzender. Onge- frankeerde briefkaarten en die welke in het een of ander opzicht niet aan de bepalingen beantwoorden alsmede antwoord-briefkaart, waarvan de verzending geschiedt naar een ander land dan dat hetwelk ze uitgaf, worden als brieven heschouwd en dien overeenkomstig met port belast. Op de gedrukte visitiekaartjes naar het buitenland mogen tegenwoordig ook geschreven worden de algemeen gebruikelijke lettersp. f.p. r.p. c. enz., alsmede het adres van den afzender en zijn titel. In het verkeer met het buitenland zijn postpak- ketten, voorzien van met potlood geschreven adressen niet toegelaten. Indien het pakketten betreft met gemunt geld, gouden of zilveren voorwerpen of andere kostbaar- heden dan moet het adres op den omslag van het pakket zelf geschreven worden (dus geen opgeplakt adres). menschen bevatte, die zich verdrongen, om het groote schandaalproces bij te wonen. In de zaal waren ditmaal zeer eigenaardige dingen te zien. Naast de tafel der gezworenen was eene verhevenheid opgericht, waarop een stander met eene eigenaardige machine stond. Onder deze verheven heid lag een groote gummi zak, met gewichten bewaard. Tegenover de machine was op den muur een groote geelachtigwitte doek gespanneu, die eenige vierkante meters bedekte. Voor de ramen der zaal waren donkere gordijnen aangebracht, die er anders niet waren. Windheim had in zijne preventieve hechtenis voortdurend ontkend. Hij zag er zeer bleek uit, toen hij naar de bank der beschuldigden ging, en men zag, hoe moeilijk het hem viel, al de nieuws- gierige blikken, welke men op hem richtte, te verdragen. Onder de diepste stilte had de mting der ge zworenen plaats en namen de rechters hunne zetels inde president vroeg Rudolph Windheim, of hij zijne schuld wilde bekennen. Toen de beschuldigde ontkennend antwoordde, stond de procureur-gene- raal op, om op de beteekenis van het geval te wijzendaarna richtte hij zich nog eenmaal tot den beschuldigde en vroeg Hebt gij de toenma- lige Ada Berger nooit eenen brief geschreven van den volgenden inhoud? Hij las daarop een schrijven voor, en de inhoud daarvan scheen op Windheim eeneu verpletterenden indruk te maken. Men zag, dat hij beurtelings rood en bleek werd en zich krampachtig aan de tafel vasthield, om niet te vallen. De procureur-generaal moest hem driemaal vragen, voordat hij met een bijna toonloos neen" antwoordde. (Slot volgt.) TER PJE3ZENSCHE (OIRAY DM blad ver^chijni Dinsdaff- en Vrijdagavond l»ij den ..itgever f. J. A DC S A K D E «e Ter Aetizen. m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1