Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2836. Zaterdag 16 Juli 1892. 32e Jaargang. BOEM-BOEM. Binnenland. ABONNEMENT- FEUILLETQJj 2) TER IEIIZENSCHE COIIRAIT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushonders. ADVERTENTISN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dlt blurt verscliijnt Minsdag- en Vrijdagavnnit bij den nitgever J. V A W U E S A II i; te Ter Yemen. folitieli Overzicht. In Frankrijk is het nog voor den aanvang der vacautie tot eeu Minister-crisis gekomen. In de Kamer was aan de orde een interpellate van den heer Pourquery, bij bracht in herinnering dat de Kamer den 11 April jl. drie millioen voor Dahomey had toegestaan en vroeg wat de regeeriug tot im toe daarmede had uitgericht. De Minister van marine Cavaignac, antwoordde dat de regeering zich beijverd had de strijdmacht aldaar van 500 tot 2000 mau op te voeren. De bevelhebber kolonel Dodds had bij de Senegaleezen vrijwilligers aangeworven, teueiude het getal Europeesche sol- daten te kunnen beperken. De afkondiging der blokkade had tot 18 Juni moeten wachten, omdat vooraf een voldoeude macht zoowel te water als te land uoodig was. Pourquery was met dit antwoord niet tevreden en keurde 't hoogelijk af dat er geen eenheid van kommando was over land- en zeemacht. Provost de Launay en Cle- menceau lieten zich in gelijkeu zin uit. De Minister deed uitkomen, dat tegeu't eind dezer maand 2000 strijdbare mannen ter plaatse zouden beschikbaar zijn, dat kolonel Dodds behalve de troepen ook eenige vaartuigen met weinig diep- gang, voor operaties op de Oueme bestemd kommandeertmaar dat het blokkade-eskader onder bevel der marine behoort te blijven. Die schikking is door hem op zijn verantwoordelijkheid gelast. Hiertegen kwam felle oppositie; Clemenceau bracht o. a. het gebeurde met den zee-officier Fournier onder de aandacht, door wien indertijd hulp aan de troepen te land geweigerd was. De noodlottige invloed van de marinebureaux was nog altijd werkzaam. Hiertegen protesteerde na- tuurlijk de Minister weer, hij achtte Fournier's weigering destijds gerechtvaardigd, omdat landig van scbepelicgen tot bedenkelijke gevolgen had kunnen voeren. Na eenige scherpe woorden over en weer, waarbij men eenheid van kommando als allernoodzakelijkst bleef vooropstellen, werd ondanks Cavaiguac's en Loubet's verlangen aan een motie van Pourquery yde regeering u itnoodigende een hoofd-officier met't opper- bevel over land- en zeemacht ter kust te bekleeden'' de voorrang toegekend. Zij werd aaugeuomen met 287 tegen 150 stemmen, en daar zij een afkeuring van het beleid van den Minister van Marine bedoelde, hield het Kabinet onmiddellijk een vergadering en besloot den president Carnot zijn ontslag aan te bieden. Het zal nu wel zulk een vaart niet loopen, want algemeen verwacht men, datt zaakje met Cavaignac's aftreding zal eindigen. 'Deze oordeelde zelf, dat (Slot). Jacques deed nog beter. Hij ging naar het circus, vroeg daar het adres van den clown, en begaf zich vervolgens schroomachtig en met loodzware knieeu naar de woning van den kunsten- maker, in de Faubourg Montmartre. 't Was ontegen- zeggelijk zeer gewaagd wat Jacques deed Doch tooneelspelers gaan ook wel bij rijke families voordrachten houden. Misschien stemde de clown toe tegen den prijs, dien hij zelf zou bepalen Willem te bezoeken en hem goedeu dag te zeggen. Hoe zou Jacques wel bij „Boem-Boem" ontvangen worden Ditmaal was het „Boem-Boem" niet meer. 't Was de heer Moreno, die Jacques in eene smaakvol gemeubelde kamer ontving, veel gelijkende op het studeervertrek van eeD geleerde, dank de vele plaat— en boekwerken waarmede zij getooid was. Jacques, die den clown niet meer herkende, draaide verlegen zijn hoed tusschen zijue vinger- toppen. De ander wachtte, terwijl eeu welwillende glimlach zijn mond plooide. Eindelijk begon de vader zich te verontschuldigen. 't Was wel vrij- postig wat hij deed een ander zou dat niet doen 'tWas dan ook enkel voor zijn eenigst zoontje, dat zoo ziek wasOch zoo'n aardig ventje, mijnheer En zoo verstandig. Altijd de eerste op school, behalve in het rekeneu, wat hij uoo niet goed begrijptEn eeu geheugen Ja zeker, het Kabinet zich in deze niet solidair behoefde te verklaren, en 'tschijot dat de collega's eindelijk in dien zin besloten hebben. Reed< wordt de heer De Mahy als aaustaand Minister van Marine gedood- verfd. Natuurlijk ging eeD en ander weer met vrij heftige interrupties gepaard en moest de presi dent Floquet zich herhaaldelijk doen gelden om de orde eeuigszins te herstellen. In het laud der Britten heerscht groote agitatie door de verkiezing. Er zijn thans gekozen 205 conservatieven, 36 uniomsteu, 182 Gladstonianen, 5 Parnellisteu en 35 Anti-parnellisten. De conser vatieven winnen 13, de uuionisten 7, de Gladsto- uianen 54 zetels. Onder de ongelukkige kandidaten, die reeds op het kiezersslagveld zijn gevallen, be hoort ook Stanley, de Afrika-reiziger met zijn twijfelachtigen roern. Op zijn Boulanger's had hij op de kiezers gewerkt met biljetten, die al zijne titels en waardigheden in herinnering brachten. Zelfs voerde hij zijne vrouw rnede en stelde haar voor als een nakomelinge van den grootsteu liberaal, van Olivier Cromwell, 't Mensch diende tot recla- memiddel voor den op een Parlementszetel belusten Stanley. Dit alles heeft echter niet belet, dat Stanley zelf in eene kiesvergadering bijna half dood werd geslagen en bij de stemming viel als een baksteen. Bij een vorige gelegenbeid beleed de bevrijder van Emin Pacha, dat die bevrijding slechts eeu uithangbord was geweest voor zijn toeht door Afrika, maar dat hij in werkelijkheid was gegaan om den Duitschers het bezituemen van centraal-Afrika te beletten. Wie gelooft hem hier niet Maar toch wat ellendige middelen worden er soms niet gebezigd om te komen, waar men wezen wil. Bah zulke menschen deugen niet voor volksvertegenwoordigers. En de man loog tegelijk ook. Hoort, wat hij o. a. in die verkiezingsrede zeide. Ik drong voorwaarts door alle gevaren, om de plannen der Duitschers in centraal-Afrika tegen te werken, het kostbare gebied der meren te doorkruisen en voor Engeland te redden wat te redden was. Ik wist, dat daar Duitsche pioniers zich bevouden, om verdragen te sluiten met inlandsche vorsten. Dat moest ik verhinderen, ik moest hen voor zijn of achter bun net visschen en de vorsten tot nieuwe verdragen trachten over te halen. Ea dit is mij gelukt In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag werd een langdurig bebat gevoerd over een amendement van den heer Levy om de beslissiug een geheugen. W il u het bewijs Zie hier Jacques aarzelde, bleef steken. Dit duurde echter slechts een oogenblik. Al zijn moed verzamelende zeide hij snel Het bewijs is, dat hij zich uwer nog steeds herinnert, nietfegenstaande het jongetje u slechts eeumaal gezien heeft, reeds lang geleden. Hij wil u zoo gaarue zieu. Gij staat steeds voor hem als een opgaande zon, waarnaar de kleine, in zijn ijlhoofdigheid, de haDdjes uitstrekt. De arme vader stond daar met bleek gelaat, Wat zou Boem-Boem hem wel antwoorden Indien men hem de deur wees, hem voor gek verklaarde Waar woont ge vroeg de clown. O, niet ver afin de Dagstraat. Zoo, zoo, zeide de ander, uw jongen wil Boem- Boem zieu Welnu, Boem-Boem zal hem bezoeken. Toen de deur open ging om den clown hitmen te laten, riep Jacques Legrand vroolijk uit Willem, wees nu maar blijDaar heb je Boem-Boem Het kind raakte als bij tooverslag uit zijne ver- dooving. Hij richtte zich met behulp van zijne moeder op, keerde het brandend hoofdje naar den man, die zoo juist was binnen gekomen, en zocht den heer te herkennen, die met zijn goeden lachend gelaat hem naderde. Toen men den kleine nog- maals zeide dat is Boem-Boem liet hij zijn hoofdje langzaam op het kussen ziuken, staarde met zijue groote blauwe oogen naar dea vreemden heer, en blikte vervolgens naar buiten, om als het ware den clown te zoeken, die met zijn beschilderd hoofd, zijn omtrent de belastingplichtigheid op te drageu aan de admiuistratie ea in de tweede plaats eerst aan den rechter. NadaL de heer Veegens dit bestreden had en de Minister van Financien 't niet noodig achtte, trok de voorsteller zijn amendement in, nadat de Minister verklaard had in de bedoeling van Mr. Levy te zullen handelen. De Kamer vereenigde zich met een amendement- V. d. Kaay om geen hooger beroep toe te kennen van 's Ministers uitspraak over de plaats van aanslag van een belastingschuldige. Bij art. 13 bestreed de heer Bahlmann sterk, dat de regeling van den aanslag aan de registratie- ambtenaren zal worden opgedragen, wat de Minister uoodzakelijk bleef achten omdat die ambtenaren beter op de hoogte zijn van vermogensverhoudingen. De heer Bahlmann stelde een motie voor, de wenschelijkheid uitsprekende om den aanslag en de reclame op vermogens- en bedrijfsbelasting in eene hand te brengen bij een korps ambtenaren. De Minister bestreed de motie, die verworpen werd met 64 tegen 21 stemmen, waarna artikel 13 onveraDderd is aangenomen met 68 tegen 16 stemmen. Het verdient opmerking dat onder de zeer talrijke gemeentebesturen die zich in de afgeloopen weken tot de regeering of tot het comite gewend hebben, om hunne instemming te betuiging met eene eventueele iuvoering van de Midden-'Euro- peesche tijdregeling, ook voorkomen de tegenover- liggende grensplaatsen als Winterswijk, Zevenaar, Valkenswaard en Vlissingen. En dat wel niettegen- staande laatstgeuoemde gemeente den Greenwichtijd iuvoerde en door hare westelijke Jigging en druk ver- keer met Engeland allicht geacht kon worden aan dien tijd blijvend de voorkeur te zullen willeu geven. Op de te Amsterdem gehouden 115de ver gadering der Nederl. Maatschappij ter bevorderiug van nijverheid, sprak de heer H. C. van Houven van Oordt over de plannen der Zuiderzee-ver- eeniging. Het bezwaar der visscherij achtte hij van weinig belaug. Onder de visscherijbevolking langs de kust der Zuiderzee vinden we een groot aantal personeu, die ondersteund moeten worden. Wanneer men tot de verwezenlijking overgaat van het Zuiderzee- plan, zal men voor 1100 gulden per hectare een groote uitgestrektheid zeer goeden grond verkrijgen. De levenskracht onzer natie zal aaDmerkelijk verhoogd worden onder den invloed van een werk, dat gedurende een halve eeuw overvloed van arbeid zal verschaffen. Door die onderneming zal voor blonde pruik en schitterende veelkleurige ster, hem zoo menig aangenaam oogenblik verschaft had NeeD, sprak hij hopeloos, dat is Boem-Boem niet De clown, die bij het bedje stond, zag het arme jongetje met een blik van onuitsprekelijke teeder- heid in het bleeke gelaat. Hij wendde zich daarna om, zag den angst van den vader, de moeder ais verpletterd, en zeide onmerkbaar glimlachend Hij heeft gelijk, dat is Boem-Boem niet De clown was vertrokkeu. Ik zal Boem-Boem nooit weerzien, herhaalde het kuaapje met eene stem als sprak hij tegen onzichtbare eugelen. Boem-Boem is misschien daar, waarheen Wimpie ook spoedig gaat, daar- boven Eensklaps het was nog geen half uur geleden, dat de clown was vertrokken ging de deur open, en verscheen Boem-Boem, de echte Boem-Boem' Boem-Boem van het paardenspel, Wimpies Boem- Boem, met zij beschilderd hoofd, zijne blonde pruik en de schitterende veelkleurige ster op den ru^. Boem-Boem was gekomen En de kleine zieke, thans met oogen, waarin de levenslust weerspiegelde, lachte, weende, klapte in zijne magere handjes, riep hoera en zeide met eene stem, die van aandoeuing en vroolijkheid trilde Ja, dat is Boem-BoemLieve Boem-Boem 1 Dag Boem-Boem. Toen de geneesheer dien dag terugkwam vond hij een clown aan 't ziekbed gezeten, die den kleine telkens en telkens deed schaterlachen en die terwijl hij een lepel vulde met den inhoud van een drankfleschje - tot den zieke sprak de zoogenaamde brute force een emplooieen blijvende bestemming gevonden worden. Hec tegen- woordige tijdstip is gunstig voor dien arbeid, want er doet zich iu de tegeuwoordige maatschappij een strooming gevoelen, die iu de richting van iets grootsch voert. Dat de zaak, waarover reeds een halve eeuw gesprokeu wordt, thans aangepakt worde De heer J. van 't Lindenhout schrijft in het Oosten over de boerderij op de Weesinrichting te Neerbosch Het zijn zeer drukke dagen geweest op onze boerderij. Deze week hopen wij met den oogst van het hooi klaar te komen. We rekenen ruim 50,000 kilo hooi te hebben geborgen, de opbrengst was beneden het middelmatige, doch de kwaliteit is zeer goed, en het is uitnemend, goed droog binnengehaald. Onze veestapel, 48 stuks hoornvee, is zeer gezond onze melkkoeien geven een groote hoeveelheid melk, die zeer goed is. De aardappelenvelden beloven een zeer goeden oogst. Tot nog toe zijn er geen sporen van de bekende aardappelziekte. De rogge begint reeds te rijpen, de oogst belooft beter te zijn dan we die in jaren gehad hebben, ook de tarwe staat vrij goed. Haver en boekweit beloven een middelmatige opbrengst. Kneipp te Kleef, even over de Nederlandsche grenzen, is gevolgd door Kneipp te Heerlen op Nederlandsch gebied. De heer F. R., oud-lid van den Bredaschen gemeenteraad, die ten vorige jare bij den echten Kneipp te Worishofen een kuur heeft meegemaakt en dat thans te Heerlen doet, schrijft, dat de inrichting daar, in het klooster der Pius—broeders, veel beter is dan die in het Beiersche dorpje. Zekere broeder Aloysius, die vijf maanden onder Kneipp zelf heeft gestudeerd en een getuigschrift daarvan bezit, moet in de toepassiug der methode zoo bedreven zijn, dat zijn leermeester zelf de Nederlandsche patienten Daar hem verwijst. De heer R. zegt o. a. Alles gaat hier zeer orderlijk toe. an's morgens acht tot elf uur en 's namiddags vau twee tot vier uur, kan men broeder Aloysius spreken. De wateraanwendiDgen beginnen om half negen en duren tot twaalf uur 's middags en 's namiddags van half drie tot vijf uur. Die zoogenaamde Giisse werden naar 't voorschrift van br. Aloysius gegeven door eerw. broeders voor heeren en eerw. zusters voor dames, met die angstvallige zorgvuldigheid, welke men alleen van menschen kan verwachten, die, uit liefde tot God, zich aan de verzorging Als je niet wilt inuemen, Willem, dan komt Boem-Boem nooit weer terug. En het kind nam het geneesmiddel in. Smaakt het goed Heel lekker Boem-Boem wordt bedankt. Dokter zeide de clown tot den geneesheer, word niet ijverzuchtigMaar ik geloof waarlijk, dat mijne grappen den zieke evenveel goed doen als uwe voorschriften De vader en moeder weenden, doch het was thans van vreugde. En tot dat de kleine Willem weer geheel her- steld was hield iederen dag voor de eenvoudige woning in de Dagstraat een rijtuig stil, waaruit een heer staple gekleed in lange jas, waaronder het kostuum van een clown, die met zijn bemeeld gelaat en zijne blonde pruik er goedig uitzag. Wat ben ik u schuldig mijnheer zeide Jacques, toen het knaapje weer voor Jt eerst was uit geweest. A\ ant ik ben uw schuldenaar, daaraan valt niet te twijfelen De clown stak den twee echtelieden zijne beide handen toe en antwoordde Een krachtigen handdruk En vervolgens een paar helklinkende zoenen op de wangen van het kind drukkeud, die opnieuw rooskleurig waren geworden, voegde hij er schert- send bij en het verlof om op mijne naamkaartjes te mogen plaatsen Boem-Boem, Kunsten maker, Iluisdokter van den kleinen Willem.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1