Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2834. Geinengde berichten. Zaterdag 9 Juli 1892.32° Jaargang. Binnenland. Telegrafische berichten. Het nieuwe lid Mr. Euijs nam in de zittiug der Tweede Kamer van gisteren na beeediging plaats. De behandeling van de artikelen der vermogens' belastiug is aangevangen. Bij art. 1 stelde de heer Bahlmann voor de vreemdelingen voor hunne onroerende goederen hier te lande, aan de belasting te onderwerpen. De heer Van Houten achtte dit onnoodig, waar tegenover het genot der verlaging van mutatie- rechteu en grondlasten later verhooging van over- gansrechteu komt te staan. De Minister vac Finaucieu achtte het amendement onuitvoerbaar, waarop de heer Bahlmann het introk. De andere vragen bij dit artikel behandeld of de rechter dan wel de administratieve rechter over de belastingplichtigheid zal beslissen, aangevoerd door den heer Huber en of de waarde van het vermogen op een bepaalden datum niet behoorde te worden aangegeven, leidde tot geene amende- menten. De artikelen 1 tot 3 zijn aangenomen. Bij art. 4 stelt de heer Rutgers een amendement voor om de vrouw zelve belastingplichtigte verklaren, niet alleen bij scheiding van tafel en bed, maar ook bij scheiding van goederen en in geval de vrouw zich eigeu beheer over haar goederen heeft voorbehouden. in die beide gevallen wordt iutusschen geeu splitsing van de vermogens van man en vrouw toegelaten. De Minister liet de beslissing aan de Kamer over maar na discussie is art. 4 en het amendement uitgesteld tot art. 17. De Kamer van koophandel te Winschoten heeft in een adres aan den Minister van Financien de medewerking der Hooge Regeering verzocht om de afschaffing te verkrijgen van het voorschrift der zegelwet, waarbij een zegel van 5 cents is voorgeschreven voor iedere kwijting boven tiengulden. De Kainer verzoekt den Minister, den handel te verlossen van eeue tergende, onaangeuame en lastige wetsformaliteit, die zoo mogelijk door een ieder ont- doken wordt en daardoor reeds onzedelijk werkt op het volk, en waarvan de opbrengst ten bate der schatkist h. i. zeer goed is te vinden bij de nu aanhangige wetsontwerpen. TER NEIJZEN, 8 Juli 1892. Heden morgen, circa 9 uren, kwamen per stoom- jacht van het Nederlandsche loodswezen alhier aan, de Ministers van Justitie, Marine en Oorlog. Ofschoon geheel incognito reizende, zoodat de burgerlijke en militaire autoriteiten van dit bezoek niet waren verwittigd, werden door genoemde Ministers de onder hun beheer behoorende gebouwen, werken, enz. geinspecteerd. Ten 9,50 vertrokken zij per spoorweg Mechelen—Ter Neuzen vermoedelijk naar Hulst en keerden ten 12,50 terug. Na door den Burgemeester te zijn gecomplimeuteerd verlieten zij ten 2 ure met genoemd jacht deze gemeente. Niet onaardig moet het voor Zijne Excellence den Minister van Oorlog geweest zijn eene plaats terug te zien waar hij in 1853 als luitenant in garnizoen lag, te meer daar hij de groote uitbreiding en de meerdere welvaart onzer veste mocht aanschouwen. Bij koninklijk besluit is herbenoemd als bur gemeester van Ossenisse, de heer J. F. Rosseel. In de eerste helft der maand Juni zijn door het postkantoor alhier, de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van mej. M. Paulesen, Rotterdam en mej. A. Greenrod, New Cross Galedoor het hulpkantoor Axel| aan de adressen van H. Bakker, Haarlemmermeer P. de Groote Pz., Nieuwvliet en mej. J. C. van der Poorte, Scherpenisse. Zaamslag. Jongstleden Dinsdag, de eerste dag van onze gewone kermis, was voor velen alhier en van elders een drukke en recht prettige dag. Had toch de paarden- en veemarkt dit jaar reeds in den voormiddag vele bezoekers uit deze en omliggende plaatsen herwaarts gelokt, hun getal vermeerderde flog aanmerkelijk, toen in den namiddag de voor- genomen feestelijkheden een aanvang namen. Omstreeks ten 3$ ure arriveerde alhier het mu- ziekgezelschap //Amphion" van het naburige Stop- peldijk, het eenige van het uitgenoodigde drietal, dat aan de noodiging van onze Vereeniging gehoor gegeven had. Na door de »Volharding" verwelkomd te zijn, begaf men zich in optocht, beurtelings eenige marschen uitvoerende, naar de plaats waar de nieuwe kiosk is opgeslagenDeze toch zou, volgens het voorgenomen doel, thans op feestelijke wijze aan hare bestemming gewijd worden. Behalve de leden der beide vereenigingen was er tot dat einde dan ook een talrijk publiek aanwezig, toen het bestuur der Volharding" voor het eerst de estrade beklom en de voorzitter, de heer A. H. de Vries, eene leestrede uitsprak, waarin ZEd. vooral wees op het doel en de beteekenis van den muziektempel en daarbij in het bijzonder bulde bracht aan de beide bestuursleden, de heeren Dr. Hartman en L. J. Geelhoedt, aan wier ijverige bemoeiingeu men te danken heeft, dat deze sierlijke kiosk op ons dorps- plein verrezen is. Daarna nam Dr. Hartman het woord en bracht op hartelijke wijze den innigen dank der vereeniging over aan de heeren aannemers voor den buitengewonen ijver waarmede en de fliiike wijze waarop zij zich in dezen van huunen phcht gekweten hebben. Ilierna gaven de beide vereenigingen beurtelings eenige schoone muziek- stukken ten beste, die, naar onze bescheiden meening, uitstekend werden voorgedragen en ieders aandacht overwaardig waren. Intusschen had op een ander gedeelte van het dorpsplein de uitgeschreven ringrijderij plaats, waaraan door 11 ruiters werd deelgenomen en waarvoor de navolgende prijz m waren uitgeloofd, n.l. 1°. een dubbele rijtooin, 2°. een sigareukoker, 3°. een tabakspijp, 4°. een rijzweep, 5°. en 6°. een kistje sigaren en 7°. een potlepel. Op deze wijze werd dien dag door velen waarlijk genoegen gesmaakt te meer, daar de feestvreugde door geen enkelen wanklauk gestoord werd. Moge de herinneriug daaraan dan ook nog lang voortleven in de harten van alien, die op dezen dag in de rechte stemming feest hebben gevierd. Koewaclit. Door Z. D. H. Mgr. P. Leijten, bisschop van Breda, is benoemd tot pastoor alhier de Eerw. heer A. M. Juten, thans kapelaan te Bergen op Zoom. Biervliet, 7 Juli. Dinsdag jl. werd bij den landbouwer Joh. Eeenhouts eene belangrijke ver- kooping van beesiiaal en inspan gehouden, door notaris llammacher te Groede. De schoone paarden giugen alien voor goede prijzen van de hand. Drie dezer viervoeters brachten elk meer dan 500 gulden op; hiervan moet er een naar de overzijde van den Braakman. De koestal was niet veel inerkwaardigs, en toch mag het hoornvee op deze verkooping duur ge noemd worden. t .Scheen dat de sluitiug der Zeeuwsch—Belgische grenzen, en de groote aftrek der melkkoeien, daar de beste maanden achter den rug zijn weinig invloed uitoefenden. Er werden koeien van 130, 150 tot 170 gulden verkocht. Dat is niet weinig om dezen tijd. De hoeve van omstreeks 170 ge- meten is nu in gebruik genomen door een bewoner van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Borssele, 6 Juni. Dezen morgen werd aan den hoek van Borssele een drenkeling gevonden. De ongelukkige van middelbare lengte, ongeveer 25 a 30 jaar oud, was gekleed met blauw gestreepten broek, kamgaren vest en jas, oliepels, wit over- hemd, licht gekleurde sokken en bottines. Op het lijk werden gevonden1 dubbeltje, 4 holl. centen, 2 nikkel stukjes, een gouden ring en een lucifersdoosje. Voorloopig is het lijk in het lijkenhuisje bezorgd. Niet ouwaarschijiilijk is de aangespoelde een der drie personen, die op 23 Juni voor Cadzand op zoo noodlottige wijze om het leven kwamen. 's Gravenhuge, 8 Juli. Tweede Kamer. Heden werd uitvoerig gedebatteerd over het amendement— Clerckx om de waarde van het onroerend goed na aftrek der lasten te vermenigvuldigen met 15 in plaats van met 20, wat aanbevolen werd door de heeren A. Mackay en A. van Dedem, doch sterk bestreden door den heer Van Houten en den Minister, welke laatste hierin de grove onbillijkheid zag van bevoordeeling der rijke grondbezitters en zijn financieel stelsel geheel omverwerpendehij ontried daarom de aanneming van het amendement ten sterkste, dat ten slotte verworpen werd met 53 tegen 36 stemmen. Middelburg, 8 Juli. In de zitting der Prov. Staten van heden is gunstig beschikt op het ver- z°ek van de gemeente Koewacht om een renteloos voorschot ten bedrage van 18,800 en op een dergelijk van de gemeente St. Jansteen van f 25,800, beide ten behoeve van wegsverbetering. Maandagavond hadden eenige slagersknechts twist in het bierhuis van Otto Stier, aan den Goud- schenrijweg te Rotterdam, en vernielden gedeeltelijk den inboedel. De houder, hierover in drift ont- stoken, nam een hakmes en sloeg hiermede in het wilde rond, zoodat een man van de gemeentereini- ging, toevallig bezoeker van de inrichting, aan het hoofd zwaar gewond werd en onmiddellijk naar het Ziekenhuis moest worden overgebracht, omdat zijn toestand met zonder levensgevaar was. Nog werd een slagersknecht aan het hoofd verwond, doch minder ernstig, terwijl de vrouw van Stier, die haren man wilde tegenhouden, een hak over een harer handen kreeg, waardoor dit lichaamsdeel bijna in tweeen gekloofd werd. Ook zij werd in het Ziekenhuis ter verplegiug opgenomen. Stier, een Duitscher, sedert een paar jaren aldaar woonachtig, is aan het politiebureau in bewaring gesteld. ie Breda is voor eenige dagen overleden zekere M. v. d. M. Spoedig verspreidde zich het trerucht dat M. zou gestorven zijn tengevolge van een mishandeling tijdens het carneval ondergaan. De justitie stelde een onderzoek in en hierop is de zoon van M. geboeid naar de gevangenis ge- bracht. Dinsdag was het 10 jaar geleden dat de rammonitor Adder in de Noordzee met man en muis verogelukte. Ieder jaar, op den 5 Juli, begeven zich velen, vooral bloedverwanten van de omge- komen schepelingen, ter herdenking van dit feit, naar de begraafplaats te Huisduinen, om een bezoek te brengen aan het gedenkteeken, daar ter uagedach- van de verocgelukten opgericht. Ook Dinsdag werd het gedenkteeken druk bezocht, mede door de leden onderofficiers-vereeniging Admiraal de Ruijter, wier voorzitter het woord voerde, om de makkers van de Adder te herdenken. Eene enorme schade wordt dezer dagen op Noord-Beveland aangericht door allerlei rupsen, van de kleine haagrups tot de groote gevlekte koolrups. In de tuinen hebben zij het voornamelijk gernunt op de kool en de kruisbessen. Doch op het land sparen zij letterlijk niets. Zij schijnen bij legioenen in het leven getreden in de bruine klaver en de lucerne, zoo talrijk dat na het afladen van een voer klaver eene laag rupsen den wagen- bodem bedekt. Van vele klaverakkers zijn alleen de strengels over. Ze sparen paardenboonen noch erwten, suikerpenen noch vlas, en tasten zelfs de aardappel plant aan. Een stuk erwten, waarvan de toegang door vetgeteerde planken was afgesloten, werd kaal gemaakt door de duizenden, die over de lijken van andere duizenden verdronken voor- gangers de slooten waren overgetrokken. Ook in de omstreken van Bergen op Zoom wordt eene rups waargenomen, lichtgrijs van kleur, die groote verwoestingen aanricht onder de te velde staande vruchten. Eerst vertoonen de bladen kleine ronde gaatjes en spoedig daarna zijn zij geheel weggevreten, met uitzonderiug van de nerven der bladeren. \ooral de velden met suikerbieten worden zwaar geteisterd. De I rov. Gron. Ct. bevat eene beschrijving van een watertournooi, dat de Paterswolde op 10 dezer bij den heer Kraak zal worden gehouden, onder leiding van den heer De Zeeuw, leeraar aan de 11. B. S. te Veeudam. Op de plecht van een sloep, die daartoe van stuur- tot bakboord voorzien is van een plat dek en waarop stuurboordszijde eene houten schutting gemaakt is van pi. m. 1 M. hoogte, staat in zwemkostuum een kampioen, ge- wapend met een houten lans, van onderen dik, rond uitloopend, ter lengte van ongeveer 2 M. Deze stok of lans is bij het dikke eind omwonden met koehaar of zeegras dat weer overtrokken is met leer. Zoo toegerust en staande op de plecht wordt de strijder voortgeroeid in de richting der tegen- overgestelde zijde, vauwaar een dito gewapende krijger hem tegemoet geroeid wordt. Zijn de partijen dicht bij elkaar dan laten de roeiers de riemen loopen op het oogenblik dat de strijders tegeuover elkaar staan moet de een den ander met zijn wapen uit den zadel irachten te lichten, in dit.'geval overboord stouten. Op sommige plaatsen in Frankrijk en Italie, waar steeds duizenden dit waterfeest bijwonen, zijn naar keuze enkele strijders voorzien van borstplatenof harnassen en maskers. Dat de strijders moeten kunnen zwemmen, ligt voor de hand. loch zal de noodige voorzichtig- heid hier in acht genomen worden. Daarvoor zal in de nabijheid van het krijt een boot met 1 of 2 duikers bij de hand zijn. Een dergelijk tournooi verleden jaar op het zwemfeest van de Amsterdamsche zwemclub in de inrichting van den heer Van Heemstede Obelt gehouden, veroorzaakte, door de grappige scenes, uitbundige vroolijkheid bij de talrijke toeschouwers. Twee vrienden zouden eergisteren van uit Amsterdam een reisje ondernemen naar Weenen. Alles was klaar, het coupon-boekje voor de reis gekocht, de noodige afspraken gemaakt, en welge- moed lieten de twee vrienden zich naar het Ceutraal- station karren, om de reis te aanvaarden. Op het perron wachtte echter een der vrienden, den jongste, een kleine verrassing. Hij werd opgewacht door een troepje vrouwen, die met van woede glinste- recde oogen en dreigende gebaren hem te gemoet kwamen. Zoo, wou meneer ervan door, met de noorderzon. Neen, maar dat gaat zoo niet. Eerst betalen, hartje, en dan kan je vertrekken, al wou je ook naar Oostinje. Ik krijg nog zeven-en-twintig gulden vijftig cent van je, knappe meneer. Aldus werd hij aangesproken door de eerste jullrouw, zijn hospita, die de opene hand uitgestrekt hem voor den neus hield. En ik, aldus sprak zijn waschvrouw, krijg nou al veertieu weken waschgeld van je. Wou je met mijn bloedige geld er van door, om het daar in Amerika op te maken, en denk je nou dat ik dat maar voor zoete koek zal opeten. Neen, ventje, mijn centen moet ik hebben. Ik ook, liet een derde zich hooren, je hebt van mijn man nou al zes paar halve zolen en achter- lappen versleten, maar nou zal je niet langer op mijn man zijn leer loopen, voor je betaalt. Als je niet gauw me die acht en een halven gulden betaalt, trek ik je de laarzen van je voeten. Versta je, leelijke afzetter. Maar, lieve menschen, begou onze reiziger, ik ga niet naar Amerika. Ik ga maar alleen naar een en voor een pleizierreisje, anders niet. Over veertien dagen, drie weken ben ik terug, en dan k.r'jg Je je gdd. 't Is meer dan schande, me om die paar centen hier lastig te komen vallen. Je moest je schamen, me zoo'n gek figuur te laten slaan tegenover mijn vriend. 'n Paar centen Reisje naar Weenen. Ja wel, mijnheer gaat voor onze duiten op reis. Dat zal met gebeuren. Eerst betalen, of we laten je niet los. Hier met je portemonnaie De reiziger was wel verplicht zijn verschillende buishoudelijke schulden af te doen, waardoor zijn reisgeld aanmerkelijk was verminderd. Intusschen was de trein met den andereu rei ziger, een meer geposeerd man, die het land had aan dergelijke standjes en daarom zijn vriend maar I in den steek had gelaten, reeds tien rainuten geleden vertrokken, zoodat de geplunderde schuldenaar hem voor het nakijken had. Mistroostig begaf hij zich naar de wachtkamer, zat daar een poosje, scheen na te denken en ver- wijderde zich daarna snel. Wij zagen hem de stad weer ingaan. Het zou ons niets verwonderen, als hij zijn rondreisbiljet met schade was gaan verkoopen aan het eene of andere touristen-bureau. Als een bijdrage voor de kennis van het bijgeloof ten plattelande, schrijft men aan deZutf. Cour. het volgende uit Borkuloo Voor eenige dagen stond in uw blad te lezen, dat er te Gelselaar door menschen was ingebroken. Mis hoor Als het menschen geweest waren, dan zouden ze wel iets hebben meegenomen. En dat is niet gebeurd. De menschelijke natuur zoo eenigszins keunende, zeggen we daarom daar zit wat anders achter. En dat hieraan niet getwijfeld mag worden, bewijst het volgende feit: 's Daags na de inbraak stond de peperbus op tafel. Een der huisgenooten zou er naar grijpen en weg was het ding, omdat de bus nu onder de tafel lag, zonder dat er hokus pokus was gezegd. Ra. ra, hoe kan dat P Maar er zijn nog vreeselijker dingen gebeurd. lloor maar! 'sNachts zou men waken. Het werd donker. Men stak een lantaarn aan, ging er mee naar de schuur enpatuit gaat het licht. Weer aangestoken, nog eens naar de schuur weer pstNog eens hetzelfde geprobeerd,' tot vijfmaal toe, maar in de schuur was de duia- ternis niet te verdrijven. Eindelijk verdraaide de lamp het branden heelemaal. Den volgenden nacht weer gewaakt, maar nu scheen de booze het licht niet meer te schuwen de aangestoken lampen bleven branden. Maar o weetoen de menschen, nadat ze zich even ver- wijderd hadden, weer binnenkwamen, was de lamp in een hev.g slingerende beweging, terwijl de muren op hunne fondamenten stonden te dansen en de zolder heen en weer wiegelde. Erg gevaarlijk. Gelukkig kwam er geen brand en was na een paar minuten weer alles bij 't oude. Een oogenblik later kwamen een paar katten de ijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 5