Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 28.34. Zaterdag 9 Juli 1892. 32e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT- FEUILLETON 26) ENSCIE Clll.il Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTlEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit III ml verscliijnt - en Vrljilatravnntl l»ij iten uilgever J. A A It K A A It E te Ter \euzen. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. lJolitieli Overzicht. Vorst Bismarck schijnt nog niet uitgepraat te zijn. Te Kissingen heeft hij zicb uitgelaten tegen- over den redacteur der Neueste Nachrichten en op- uieuw zyne grieven tegen het bewind van Caprivi geopenbaard, dien hij persoonlijk niet minacht, veel minder haat, omdat Caprivi hem nooit iets in den weg heeft gelegd. Hij zegt alleen zijne stem tusschenbeide te verheffen in het belang des lands. Wat de mogelijkheid eener verzoening met den Keizer betreft, hiervan zegt hij Ik ben bij den Keizer in ongenade gevallen en weet heden nog niet waarora van verzoening kan men niet spreken. De Keizer is niet bij mij in ongenade gevallen. Als Z. M. de ongenade opheft, zou de verhuuding weder zijn als vroeger. De Keizer zou zeker zijn eigen kanselier kunnen zijn, het aftreden zou mij dan geen leed hebben gedaan. Diep smart mij echter de wijze waarop mijn ontslag heelt plaats gehad. Ik gevoel mij frisch en fliuk en heb nieuwen moed gekregen. Dezen winter zal ik naar Berlijn gaan en mij in den Rijksdag vertoonen. Wij ge- looven, niettegenstaande de verzekeringen van den ouden heer, dat bet frissche van hem af is en dat hij beter deed, zich nu maar kusch neer te geven. De Duitsche pers keurt ook algemeen Von Bis marck's honding af. Zelfs beginnen sommige afgevaardigden gelijk Lieber te Keulen deed, te protesteeren en hun voile adhaesie te betuigen aan Caprivi's regeering. De wedstrijd tusschen Frankrijk en Dnitschland in zake een wereldtentoonstelling heeft iets ver- makelijks. Nu de Franschen op bet plan voor 'teeuwjaar 1900 beslag gelegd hebben, is men natuurlijk te Berlijn en elders geprikkeld, om eindelijk toch op een groote expositie te kunnen bogen, zoodat zeer velen in de weer zijn het plan uiterlijk in 1898 door te zetten. Men hoopt nog voor den herfst de onwilligen te bekeeren. Of dit echter gelukken zal De Kolu. Zeit. meldt althans dat velen kleinmoedig geworden zijn, zij hoopt echter dat de groot-industrie tot de uiterste inspan- ning en opoffering bereid zal wezen. Graaf Caprivi heeft inmiddels een andere houding aangenomen. Hij zal de verbonden regeeringen uituoodigen hare zienswijze over 't houden eener wereldtentoon stelling te Berlijn te doen kennenhiermede, zegt het Tagcbl., spreekt hij zijn pater peccavi uit. Men hoopt in leder geval spoedig wat meer houvast te dezen aanzien te krijgen, daar tengevolge van de Parijsche plannen reeds heden een groote ge- mengde deputatie te Berlijn vergadereu zal, om te overwegen wat ter bevordering der zaak mogelijk en uitvoerbaar is. De bekende, men mag zeggen de beruchte schoonzoon, de lintjesverkooper Wilson is voor de rechtbank te Loches gedaagd, van wege knoeierij. Men beschuldigt den schoonzoon van wijlen president DOOR G. J. AAA DER HOEVEM. Dagelijks mocht Dora nu Jaantje bezoeken en zij deed het getrouw. Eindelijk was de dag aangebroken, dat dejeug- dige gevangene in openbare terechtzitting moest verschijnen voor de deftige heeren met hunne lange zwarte gewaden, witte beffen en strenge aan- gezichten om haar vonnis te veruemen. Wat zou het zijn Het vonnis was buitengemeen zacht. De om- staudigheden, die ter verontschuldiging konden strekkeu en haar berouw over de gepleegde daad, waren zeer in aaumerking genomen. Ook had haar advocaat warm voor haar gepleit. Toen de veroordeelde naar de gevangenis terug werd geleid, voegde Dora zich onmiddellijk bij haar. Zij beloofde der snikkende, dat zij haar niet zou vergeten, maar gedurig zou opzoeken en zich haar ook zou blijven aantrekken, als haar straftijd ver- streken was. Grdvy van omkooperij bij zijn verkiezing tot. bur- gemeester van Loches. Kolossale bestellingen werden bij winkeliers gedaan en hoeveel schulden hij betaalde, hoeveel personen eene kleine surprise van hem kregen, dat moet niet licht zijn uit te maken. Om zijn kiezers te vleien, zond hij hun eene beleefde kenmsgeving van den dood zijus schoon- vaders, Grevy. Beter laat dan nooit. Met 389 tegen 20 stem men heeft de Frausche Kamer de wet aangenomen, waarbij vergoedtng wordt toe- gekend aan hen, die schade hebben geleden tengevolge van ontploffingen, door de anarchisten veroorzaakt. Het onderzoek betreffende de dynamietaanslagen te Luik is ten einde gebracht. Er is gebleken dat alle aanslagen zijn gepleegd door dezelfde daders, 16 te Luik wonende anarchisten. Zij hebben alien erkend, niet alleen hun medeplichtigheid aan de verschillende aanslagen, maar ook aan de belang- rijke diefstallen van ontplofbare stoffen uit de verschillende mijnen. De aanslagen hadden ten doel, schrik te verspreiden en op 1 Mei een opstand te veroorzaken. Zij worden aangeklaagd van samen- zweriug tot omverwerping der maatschappelijke orde. De Zwitsers zijn bezig hunne bergpassen te versterken, om veilig te zijn tegen invallen van naburige legers. Dat kost duiten natuurlijk, en dit had de minderheid eener commissie van onder zoek ook begrepen en woog bij haar tamelijk zwaar. Zij wees er op, dat de aanvragen om geld voor versterkingen van kwaad tot erger gingen. Voor den St. Gothard was aanvankelijk twee millioen frs. gevraagd, maar er waren millioenen aan besteed. Nu vraagt men voor de versterking van Sanct Moritz twee millioen, terwijl anderen dit bedrag met 100,000 frs. willen verhoogen. Hammer wilde alle bergpassen versterken, niet een uitgezonderd. Voor de versterkingen, die voorgesteld zijn, werd 13 millioen noodig geacbt en tot nu toe zijn 4 millioen uitgegeven. Men moest wat voor de veiligheid des lauds overhebben, beweerden de voorstanders en wezen op het kleine Belgie, dat alleen voor versterking van Antwerpen 200 millioen frs. uitgaf en voor de Maasvestingen minstens 100 millioen. Zwitserland zou dus met 13 millioen hetzelfde bereiken wat Belgie 300 millioen frs. kostte. Het krediet is door den nationalen Bonds- raad met groote meerderheid aangenomen. In de vergadering van Dinsdag 5 Juli der Prov. Staten waren tegenwoordig de Commissaris der Koningin, voorzitter, 39 leden en de griffier. Na opening door den voorzitter in naam der Koningin werd aan de orde gesteld het onderzoek der geloofsbrieven van de bij de periodieke verkie zing herkozen leden en van de nieuw benoemde heeren De Bats en Van Rompu. De voorzitter belast met het onderzoek der stukken van de leden uit de districten Middelburg, Tholen en Hulst de XIII. Haar hart had niet meer het recht voor een eukele te kloppen zij zou het verwijden, opdat het sloeg voor vele ongelukkigen op deze aarde. Zoo had Dora besloteu. En voor velen is zij een zegen geworden. De takt, dien zij tegenover de arme Jaantje had aan den dag gelegd, zoodat zij bij haar vermocht en wrocht wat geen ander was gelukt, had terstond de aandacht der menschenvrienden op haar gevestigd. Het kostte haar oom nu geen rnoeite meer om voor haar toelating tot de ongelukkigen in de gevangenissen te verkrijgen. Waarzij zich vertoonde, werd zij met open arraen ontvangen niet alleen, maar zij werd ook dringend uitgenoodigd om hare schuldige zusters ter hulpe te komen. Voorzien van vele aanbevelingsbrieven ondernam zij later onder geleide van haar oom, een reis door verschillende landen van Europa, om de gevange nissen voor vrouwen aldaar te bezoeken. Veel merkte zij daar op, wat later ten goede kwam aan de zusters in het vaderland, aan wier behoudenis zij haar leven had toegewijd. Zooals dat te voorzien was, had zij bij haar liefdewerk met veel verdrietelijkheden en grievende heeren Van Woelderen, Van Voorst Vader en J. VY. Vader, en van de leden uit de andere districten de heeren M. Bolle, Huvers en Pompe van Meer- dervoort. Nadat voor het onderzoek de vergadering was geschorst, wordt bij de terugkomst der commissien door de heeren Bolle en Van Woelderen rapport uitgebracht, strekkende tot toelating van de nieuw- benoemden, waarmede de vergadering zich vereenigt. Zij worden door den griffier binnengeieid, leggen de vereischte eeden af en neraen zitting. Verschillende ingekomen stukken en verslagen worden voor kennisgeving aangenomende voor- stellen van Ged. Staten worden naar de afdeelingen verzonden. Voor kennisgeving worden aangenomen de vol- gende mededeelingen dat de afdeelingen van Ged. Staten als volgt zijn samengesteld1° afd. de heeren Van der Bilt en Hurgronje 2e afd. de heeren Buteux en Heijse 3e afd. de heeren Van Teijlingen en Van Lijnden dat de presentielijst van Ged. Staten, de staat der provinciale eigendommen en de staat der ambte- naren en bedienden ter provinciale griffie zijn nedergelegd ter inzage. Daarna wordt de bijeenkomst gesloten. In de vergadering van Woensdag waren tegen woordig de Commissaris der Koningin, voorzitter, 39 leden en de griffier. De voorzitter deelt mede dat hij gisteren na de vergadering eene mededeeling vond van den heer llammacher, dat deze die vergadering niet kon bijwonen. De notulen der vorige bijeenkomst worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter stelt aan de orde de benoeming van drie leden van Ged. Staten tengevolge van de periodieke aftreding der heeren Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, J. H. C. Heijse en W. A. Graaf van Lijnden. De voorzitter noodigt de heeren Van NVaesberghe Jansens, Van Uije Pieterse, Snijders en Lucasse voor deze en volgende stemmingen uit het stem- bureau uit te maken. Achtereenvolgens worden nu tot leden van Ged. Staten benoemd de heeren Snouck Hurgronje met 30 stemmen; 9 briefjes waren in bianco; Heijse met 31 stemmen 9 briefjes waren in bianco, zoo dat er 1 briefje te veel in de bus was, hetwelk echter geen invloed op den uitslag der stemming had; Graaf van Lijnden met 30 stemmen 1 stem was op den heer Kakebeeke uitgebracht en 8 briefjes waren in bianco. De gekozenen verklaren zich bereid de benoeming aan te uemen en worden door den voorzitter geluk gewenscht. Daarna wordt tot buitengewoon lid der Staten herbenoemd de heer J. M. Kakebeeke met 30 stemmen; 9 briefjes waren in bianco. Ook hij neemt de benoeming aan. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde het teleurslellingen te worstelen. Er waren verstokten en verharden, die haar met smaad terugwezen, met schimp overlaadden, welke zij niet winnen kon. Er waren anderen die zich aan haar voordeden als berouwvolle Magdalena's welke later op schandelijke wijze misbruik maakten van hare goedheid. Maar er waren er ook anderen, die hare moeite ruim- schoots beloonden. Er waren er, wie het haar gelukte de achting voor zichzelve terug te schenken, zoodat zij later weer optraden in de maatschappij als wezenlijk verbeterden. Zoovele geredde zielen waren hare zaligheid. Vooral ook van Jaantje heeft zij later veel ge- noegen gehad. Jaantje bleef later bij haar en was haar een goede en trouwe hulp. Bij zoo veelvuldige werkzaamheden waren Enno en Sofie haar nooit uit de gedachten. Gelukkig, zij kan weer met vrede des gemoeds aan beiden denken. Vergiffenis was aan beiden door haar gevraagd en zij had daarop van beiden een schrijven ontvangen, zoo innig, zoo liefdevol, dat zij er geheel ontroerd door was. Sofie en Enno hadden haar later bezocht, beiden met eerbied vervuld voor zulk een ernstig liefde- streven, dat eigen rust en gemak en genot ver- smaadde, om ongelukkigen terug te brengen tot het ware geluk. Toen had Sofie hare armen adres van Mr. E. Fokker om ontslag als griffier der Staten met ingang van 16 Juli. Hij zegt daarbij ongeveer het volgende Ruim 14 jaren is het geleden dat de heer Mr. L. 1 okker de betrekking aanvaardde, waaruit hij thans ontslag verzocht in verband met zijne be noeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Wauneer ik de meeniug uitspreek, dat zijne aftreding als griffier voor de provincie een zeer zwaar verlies is, dan geloof ik niet dat dit ontkend zal worden door een uwer, ja door een enkel ingezetene van Zeeland. Er is slechts een stem over de voortreffelijke wijze, waarop de heer Fokker zijne gewichtige betrekking vervulde. Zijne kennis van zaken, zijne scherpzinnigheid bleken ten alien tijdezijn ijver en zijne energie waren onverzwakt. Ik behoef nauwelijks te ver- zekeren, hoe zijne trouwe hulp op hoogen prijs werd gesteld en hoe zijn aanvrage om ontslag wordt betreurd door Ged. Staten, aan wie zijne degelijke adviezen welkom waren, niet het minst ook door mij, die gedurende bijna acht jaren dagelijks met hem werkzaam was. Ik geloof in uwen geest te handelen door den heer Fokker hartelijk dank te zeggen voor de vele en gewichtige diensten, aan de provincie bewezen, en door hem voorspoed en geluk in zijne nieuwe loopbaan toe te wenschen. De vergadering geeft blijken van instemming met het gesprokene. Het gevraagde ontslag wordt alsnu op de meest eervolle wijze verleend daarna wordt de benoeming van een griffier der Staten aan de orde gesteld. De voordracht door Gedeputeerde Staten opgemaakt bestaat, zooals vroeger werd medegedeeld, nit de heeren Mr. Polman Kruseman, commies-chef der 3* afdeeling ter Provinciale griffie van Zeeland Mr. H. P. Berdenis van Berlekom, commies-chef oer 2e afdeeling ter Provinciale griffie van Zuid- llolland en Mr. L. A. Bijbau, secretaris der gemeente Delft. De heer Kruseman wordt benoemd met .36 stemmen1 stem was uitgebracht op den heer Bijbau en 2 briefjes waren in bianco. Nadat nog de vergadering in afdeelingen gesplitst was, werd deze gesloten. G. Ct. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van geneeskundige inspecteurs omtrent de vraag of er gebrek bestaat aan vroedvrouwen in de betrokken districten, heeft de geneeskundige raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant uit haar midden eene commissie benoemd, welke binnen eene maand aan den voorzitter mededeeling zal doen van de plaatsen waar verloskundige hulp ontbreekt, met de noodige inlichtingen omtrent zielental en van den tijd die noodig is om verlos kundige hulp van elders te verkrijgen. In Zeeland alleen zijn niet minder dan 50 gemeenten, waar geen vroedvrouwen aanwezig zijn en in de gemeente zelve geen verloskuudige hulp is te verkrijgen. uitgebreid en Dora was in de geopende armen gesnelJ en lang, lang had zij geweend aan de borst van haar vriendin, gelijk Jaantje in den kerker aan de hare. Eenige jaren zijn voorbijgegaan. Somber ziet het er uit in Enno's woning. Enno staat aan het sterfbed zijner vrouw. Op dringend verzoek van Sofie is Dora overgekomen. Zij staat daar naast den treurenden man en drnkt de met een klam zweet bedekte hand der stervende vrouw. De zieltogende schijnt nog iets te willen zeggen, doch de macht ontbreekt haar. Daarop slaat zij het brekend oog naar boven en ontslaapt zachtkens. Enno, mijn breederzegt Dora fluisterend en drukt den diepbedroefde de hand tor vertroosting. Dora! zusterbrengt Enno snikkende°uit. De breeder en zuster uit den tijd, toen zij nog kinderen waren, hebben elkaer geheel wederge- vonden. Als broeder en zuster zullen zij elkaer voor gansch het volgend leven houw en trouw zijn, elkander ten troost, tot hulp en tot steun. E I IV D E.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1