Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Via an der en, No. 2833. Woensdag 6 Juli 1892. 32e Jaargang. Binnenland. advertentien. FEUILLETON. TER MMENSCHE (OIRAIT. ABONNEMENTr Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zicb b]j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden pnjs. verse liijnt Hinsdas- V r ij itagavond ■litsever den l» K te Ter Heuien, foliliek Overzicht. De oude rentenier van Friedrichsruh krijgt het zwaar te verantwoorden tegenover de pers en de autoriteiten, na zijne openhartige verklaringen hier en daar gegeven en ofschoon de Duitsche bladen beweren, gaarne een einde te willen zien aan al dat gehaspei, zij zorgen er toch wel voor het vuurtje brandend te houden. Onder de grieven, die men tegen Von Bismarck heeft, is natuurlijk de hoofdgrieve zijne houding tegenover de heden- daagsche regeering. Omtrent Caprivi zegt hij zich vergist te hebben. Tot in 1890 had hij sympathie voor bem gevoeld, maar zijne redevoeringen hadden niets te beduiden. Caprivi was al door den Keizer uit Hannover ontboden buiten zijn weten lang voor dat de Keizer hem ronduit liet sommeeren, zijn outslag te vragen. Het afscheuren van alle draden met Rusland noemt de oude heer het ergste wat Caprivi gedaan heeft. Toen de Keizer merkte, dat zijn bezoek aan St. Petersburg met goed maakte wat bedorven was, moesien een reis naar Engeland en de Afrikaansche overeenkomst als tegenbetooging tegen Rusland dieneu, waarop eene welwillende staaikunde jegens de Pruissische Polen moest volgen, die de zaak erger maakte. De aanneming van een Pool tot aartsbisscliop van Posen was niet slechts een misgreep in de binnenlandsche, maar boveual een fout in de buitenlandsche politiek en een volledig bewijs dat Von Caprivi niet voor zijn moeielijk ainbt berekend was. Het Engelsche Parlement heeft thans opgehouden officieel te leven. De verkiezingen zijn aan de orde, het regent redevoeringen en verkieziugsmani- festeu. Hoe de uitslag zal zijn, aan de voorspel- ling er van waagt zich niemand. Komt „the grand old man" aan het roer, dan is nog niet met zeker- heid te zeggen of er iets van de geheimzinnige home rule terecbt komt, waut onder de vrienden van Gladstone heerscht groot verschil van denk- beelden over de Iersche kwestie. Sommigen onder de vrienden van Salisbury hopen dat Gladstone eene kleine meerderheid verkrijgt. Zij meenen, dat dan de oumogelijkheid van zijn regime duide- lijk aan het licht zal komen en de lord spoedig zijne plaats weder zal inruimen. Het noodlottig uiteinde van een te Mentone vertoevend Engelschman, die aan de speelbank te Monte Carlo 450,000 gld. had verloren en daarna een einde aan zijn leven maakte, doet ons opnieuw met verlangeu uitzien naar de uitroeiing van dat pesthol in Monaco. Dit is de twaalfde zelfmoord, waartoe de speelbank in de maand Juni aanleidinggaf. De Markies de Mores, die wegens het duel met kapitein Mayer door de Parijsche justitie in hech- tenis was genomen, is voorloopig op vrije voeten gesteld. Men meent de bedrijvers van den aanslag op den restaurant Very te hebben gevonden. Het zouden zijn een zekere Francis en een zekere Mennier, weike door den anarchist Bricon en diens vrouw werden aangeklaagd. Deze laatsten stonden op wacht, toen de anderen de schurkenstreek uit- voerden. Frangois is vroeger gevat, losgelaten en daarna naar Londen gevlucht en heeft meermalen met den strafrechter kennis gemaakt, tweemaal wegens diefstal, en is ook eens door den krijgsraad veroordeeld. Een beambte ging op weg naar Lon den om Frangois op te halen, maar heeft hem al- daar niet kuunen vinden. Over de versterkiugen, die Frankrijk aan de Ilaliaansche grenzen maakt, toonen zich vele Itali- aansche bladen zeer gramstorig. Zoo'n opwelling is weer een geschikt middel om er een hoog oorlogs- budget door te halen. Van die soort middelen bedient men zich meer. De ex-vorstiu van Servie, de schoone Nathalie, heeft ook weder iets van zich laten hooren. Zij heeft een werk gepubliceerd, dat tot titel draagt ,/Het lied van het gekroonde kind." Het verhaalt de geschiedenis van een vorstelijken knaap, die van zijn moeder is weggenomen en door //duivelsche schepselen." /hyena's" en //demoneu" van haar wordt verre gehouden. Met deze drie titels worden natuurlijk de Servische regenten bedoeld. De knaap groeit echter op met een groote liefde voor zijn moeder en heeft ten slotte de voorkeur aan haar boven een kroon. Dan ontwaakt het geweten van het volk en de knaap verkrijgt //kroon en moeder." Het volk zal daarna recht doeu aan de //hyena's" enz. en hen hangen, maar de koningin-moeder komt tusschenbeide. Lange jaren leven moeder en zoou daarna samen. De vader van den knaap komt in het stuk niet voor. Nathalie geeft het werk uit onder den pseudoniem „Tatyana." Door den meubelmaker Van der Vaart te Groningen is naar Soestdijk verzonden het poppen- huis, geschenk van mevrouw Van Panhuys-Looxma aan H. M. de Koningin. Het stelt "van buiten tot in de kleiuste bijzonderheden voor het raadhuis te Groningen, van binnen een heerenbehuizing met 9 kamers. In de kamers vindt met parketvloeren, kostbare meubelen, geschilderde plafonds enz., in de keuken het benoodigd koper en blikgoed, ja, de kelder is zelfs voorzien van 30 fleschjes wijn. Bij de aanbiedidg wist H. M. haar gevolg, de poppen, spoedig te plaatsen, waarbij H. M. tot de ontdekking kwam, dat de gouvernante ontbrak. Met bekwamen spoed is deze daarop door de vereeniging Tesselschade vervaardigd, zoodat er nu aan deze hofhouding niets ontbreekt. De algemeene beraadslaging over de belasting- ontwerpen werd in eene avondvergadering der Tweede Kamer op Vrijdag voortgezet. De conclusie, waartoe de heer Bahlman kwam, was, dat het grondbezit evenveel blijft betalen het onroerend goed meer dan het roerend goed zal be talen, evenals nijverheid en de kleine burgerij meer moeten bijdragen. Hierdoor is een kiem van ontevredenheid in de wet gelegd, waartoe het kapitaal schijnbaar een offer brengt aan de schatkist. e heer lijdens, ofschoon beamende dat de artandende klasse van de voorgestelde accijnsont- hefringen niet veel zal voeleu, zal door voor te stemmen nemen wat te krijgen is. Hij protesteerde echter tegen den toeleg om geheele belastingher- vorming te doen voorafgaan aan kiesrechtregeling, ie in het land, vooral in het noorden, meer gewenscht wordt dan deze weinig beteekende accijns- outlasting, die veel verder ware uit te strekken wanneer voldaan werd aan den eisch naar eene progressieve inkomstenbelasting. Met ontkenuing dat de anti-revol. partij stelsel- rnatig verzet tegen de belastingontwerpen voert, drukte de heer A. Mackay vooral op de wensche- lijkneid om ze met behulp van alle partijen tot stand te brengen (teekenen van instemming), opdat geen eenzijdige regeling wet worde. Overigens zette hij de bezwaren omtrent een afzonderlijke invoering der vermogen belasting zonder de bedrijfsbelasting en de klachten omtrent druk op den landbouw mede uit een en ondersteunde het denkbeeld om een lager cijfer voor de waardebepaling van het onroerend goed aan te nemen. Na repliek van den heer Van Velzen diende de Minister van Financieu van wederantwoord, waar- uit alleen nog valt aan te stippen, dat hij de quaestie van wijnaccijns en successe reeds heeft het beginner) der vrijstellingen met 25000 met wenschtvoor verlichting van druk op de winkeliers meer verwachtte van herziening van het personeelde perequatie en de bedrijfs belastingeerder zal inkomen dan de kiesrechtrege ling en de Min. geen partij doch een nationaal werk wil tot stand brengen als begin van verdere be- lastinghervorming. De algemeene beraadslaging is daarop gesloten en de Kamer verdaagd tot a. s. Donderdag. bijdrage tot beantwoording van de vraag Zal de vermogensbelasting inderdaad verplaatsin^ van druk geven naar den juisteu kant? m. a. w.1 hoe zal de verlichting van eenige accijnzen en van de mutatierechteu met 8 millioen, te vervan-en door een heffing van het bezit, werken heeft°de heer Van Houten in de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag jl. de volgende becijfering gegeven la de vermogensbelasting zullen vallen 2140 personen, die een half millioen of meer bezitten en te zamen 2,6 millioen ongeveer in de nieuwe belasting zullen betalen; 4860 personen die van 5 ton bezitten en te zamen ongeveer 2 2 millicen zullen opbrengen. Van de 8£ millioen der belasting zal dus 4,8 millioen of 56 pet. DOOR a. j. i ix lien moetkiv. 25) Gelukkig, dat zij u ook niet opgesloten hebben, julfrouw zei zij thans, het hoofd opheffende en met hare rood bekreten oogen Dora vriendelijk aanziende. Waarom vindt gij dat gelukkig, Jaantje vroeg Dora. Ik had het immers ook wel verdiend, is het niet zoo Wel, dan had de juffrouw niet bij mij kunnen komen, om goed tegen mij te zijn, antwoordde •laantje en vleide daukbaar en vertrouwend op nieuw haar hoofd tegen Dora's borst. Ik ben natuurlijk dankbaar, meer dan ik zeggen kan, dat het nog zoo is afgeloopen fluisterde Dora, maar voor mijn gevoel ben ik toch En ik was zoo diep, zoo diep ongelukkig En doet het u nu ook niet van harte en bitter leed, dat gij z<5o z<5o gedaan hebt Immers wel^ Jaantje Och, juffrouw, ik ben anders ook zoo hard niet. Laten de menschen het maar getuigen. Maar maar, o, zij heeft ook zoo slecht gedaan, julfrouw Zij is de oorzaak van alles. Zij, zij heeft mij zoo ellendig gemaakt De booze geest van den haat sprak op nieuw uit hare laatste woorden. Ik wil het wel gelooven, Jaantje, dat zij de oor zaak is van je ongeluk. Maar evenmin als ik mocht doen wat ik tot mijn vreeselijke smart ge daan heb, mocht gij dat. Is dat zoo niet Wij mogen immers ons zelve niet wreken Zou onze Lieve Heer dat goedviuden, Jaantje Heeft hij het niet stellig verboden En heeft Jezus dat gedaan En de menschen hebben hem toch zoo erg mishandeld. Je weet toch wel, wat hij aan bet kruis bad voor zijne moordenaarsVader vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen Maar, zuster Jaantje, gij en ik hebben nog wat anders te bidden, af te smeeken van onzen Lieven 1 leer voor ons zelve. O, Jaantje, is het zoo niet Hebben wij beiden niet zwaar misdreven Die dringende stem, die taal van een berouwvol gemoed verteederden ten laatste dat schijnbaar ver- harde hart. Er ging een deur open in dat verkilde gemoed en een verlichtende en verwarmende zon- nestraal drong daar binnen. Bitterlijk schreieude verborg het schuld gevoelende meisje haar gelaat nu in hare handen. Ja, juffrouwIk gevoel het nu ook. Ik had dat niet mogen doen snikte zij. Y\ ilien wij samen om vergeving bidden, zuster P vroeg Dora fluisterend. Het meisje knikte toestemmend. Leg dan uwe handen in de mijne, hernam Dora Juist zoo, nu is het goed. loen bad Dora met haar gansche ziel, en Jaantje sprak haar de woorden met bevende stem na Onze Vader, die in de hemelen zijt 1 Gij verb'ergt u menigmalen voor ons in raadselen en duisternis maar straks, als wij de oogen onzer ziel maar op U gevestigd houden, breekt het Licht uwer Liefde op nieuw te voorschijn. O, wij smeeken U, zie ook met ontferming en mededoogen neer op ons Uwe ver afgedoolde kinderen. Vader 1 wij hebben groot kwaad gedaan. Wij hebben gezondigd tegen U, toen wij de hand ophieven tegen onze naaste, en zijn met meer waardig uwe kinderen genoemd te worden. Kinderen van U, die uwe zon laat opgaan over boozen en goeden, die lust hebt in weidoen en vergeven. Maar dat is onze eenige roost. Och, vermurw onze harde harten Doe het ons innig gevoelen, hoe ver en hoe droevig wij zijn algedwaald van het rechte pad eu breng ons tot Uw goed en vriendelijk Vaderhuis weder. Gij kent ons; Gij weet hoe zwak wij zijn en hoege- ueigd ons—zelve te verontschuldigen. En wij zijn toch voor U niet te verontschuldigen. Daarom nemelsche Vader, outferm u over ons. Nogmaals lerhalen wij het voor U met innige schaamte en nartgrondig berouw wij hebben gezondigd en zwaar gezondigd tegen U en tegen de naaste. O, Heer goedertieren God, ontfermend Vader, wij pleiten worden betaald door de 7000 meest vermogenden in den lande. Dan komen er nog ruim 9100 personen, die 1 a 2 ton bezitten en te zamen 14 millioen hebben te betalen. Van de overige »kapitalisten", die van 14,000 tot 100,000 bezitten, ten getale van 80,000 ongeveer, wordt te zamen 2 J millioen gevorderd. De nieuwe heffiug treft dus slechts ongeveer 90,000 van de ruim 900,000 gezinnen in het land en de meest vermogenden het zwaarst. Zij laat 810,000 gezinnen niet alleen geheel vrij, maar outheft hen ook van 4 millioen aan accijnzen en bovendien het grondbezit van een last van 4 mil lioen aan mutatierechten, die een belasting zijn veelal op den achteruitgang, als de eigenaar verplicht is zijn goed te verkoopen. Door den Minister van Financien is bepaald, dat in 1892 of later, naar gelang van het ontstaau van vacaturen, 10 kommiezen, na afgelegd examen, kunnen worden aangesteld als kommies-verificateur van den actieven dienst der directe belastingen, mvoerrechten en accijnzen. De invoer van Nederlandsch rundvee is van gistei en af weer toegelaten in Belgie via Roosendaal— Esschen. Te Esschen geschiedt visitatie door een Belgischen veearts. De heer Henry Tindal heeft een adres aan de 1 weede Kamer gericht, waarin hij opkomt tegen het toestaan der gelden, welke door den Minister van Oorlog bij suppletoire begrooting voor de stelling van Amsterdam zijn aangevraagd. olgens zijne vaste overtuiging is die stelling, zooals zij is ontworpen en wordt gemaakt, volkomen onhoudbaar bij een vijandelijken aanval, tenzij men wil aannemen, dat een vijand niets dan fouten zal begaau. Derhalve zouden de aangevraagde gelden weder geheel Dutteloos worden verspild. Adressant stelt voor, dat de Regeering in deze net advies verzoeke van den beroemdsten vesting- bouwkundige onzer eeuw, den Belgischen luitenant- generaal Bnalmont, thans afgevaardigde van Brussel. Ilet hoofdbestuur van den Ned. Bond ter bestnjding van overdreveu Zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer heeft zich tot de Kamers van Koophandel en Fabrieken en de ver- sckillende handels- en nijverheids-vereenigingen hier te lande gericht, met de vraag of zij instemmen met de pogingen van den Bond tot belangrijke uitbreiding van het aantal diensluren der post- en telegraafkantoren op chr. feestdagen, ten behoeve van handel en nijverheid, en, zoo ja, of zij bereid zijn, op een nader vast te stellen datum, een adres van adhaesie aan de Regeering te zenden. dp een in April jl. tot den Minister van W., 11. en N. gericht adres ontving het hoofdbestuur eene afwijzende beschikking, op grond van den genngen toeloop van het publiek aan de post- en telegraafkantoren op chr. feestdagen. op uwe grenzenlooze liefde alleen Uwe liefde, die lust heeft in vergeven. Onze VaderVergeef onze schulden, gelijk gelijk ook wij vergeven onzen schuldenaren Een plechtige stilte volgde op dit gebed des harten. De tranen biggelden beide meisjes langs de wangen, terwijl hare handen ineen gevoegd bleven. Ik dank u, juffrouw fluisterde Jaantje daarna, o, dat heeft mij zoo goed gedaan. Dat weet ik bij ondervinding, Jaantje zei Dora het oog vertrouwend naar boven gesla^en. Ik gevoel het nu hier zoo, juffrouw! gin» Jaantje voort, op haar hart wijzeude, dat ik eene groote zoudares ben. Ja, ja, ik zie het nu in dat ik groot kwaad heb gedaan. Moge God het mij vergeven Amensprak Dora. En nu, Jaantje, zei zij daarna, moet ik u aan- stonds verlaten. Och juffrouw! riep Jaantje, haar bij den arm gnjpende, gaat u al been en komt u nooit weer terug Zeker wel, Jaantje Morgen, als gij het goedvindt. O juffrouw! Dat is goed. Doet u dat zeker? Zeker, Jaantje l'oen sloeg Dora hare armen om het meisje en drukte haar een kus op het voorhoofd, en vertrok stil, daar juist de deur der eel weer werd ontsloten. De tijd voor het verleende bezoek was. verstrekea- (Slot volgt).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1