Landbou wberichten. Geinengde berichten. Telegrafische berichten la de P h a 'i! Kantongerecht te Ter Neuzen. Kantongerecht te Hulst. tr; ovrt di( eti V( P1 st! a 1 i tot aan 1 September maar na dien tijd wordt de daghuar 60 centen. Vele arbeiders hebben dus niet meer dan 100 werkdagen in het jaar en verdienen niet meer dan 100 gulden. Die 150 verdient is heel gelukkis maar heel enkelen verdienen 200. U zal met kunnen begrijpeu hoe een mensch daarvan leeft. Het voedsel bestaat dan ook grootendeels uit aardappelen. Vele menschen eten soma niets anders, driemaal Per dag. En de bedeeling is zoo gering mogelijk. Het hoogste dat gegeven wordt per week is 125 centen. Daarvan moeten sotns 8 h 10 personen leven. De grootste helft van de arbeiders wordt bedeeld en wanneer het zoo voortgaat, zullen binnen weinige jaren alle arbeiders bedeeld worden. Ook heeft er wel geene bedeeling plaats, terwijl die hoog noodig zoude zijn. Wij zouden u zeer dankbaar zijn als u iets konde doeu oin een eiud te makeu aan dezen treurigen toestand en daartoe, zooals u ons beloofde, een voorstel bij de regeering wilde doen. H. M. de Regentes heeft aan den veroor- deelde Geel, gedetineerd in de gevangenis te Gro- ningen wegens poging tot doodslag, gepleegd op den politie-commissaris Stork te Amsterdam, gratie verleend van zijn verderen straftijd. Dat er onder den groothandel te Rotterdam eene beweging op het getouw is gezet, om een adres te verzenden, om voor kapt. Bakker gratie te verzoeken, heeft groote ontevredenheid verwekt onder de werklieden. Eerstens waren zij reeds verbitterd over de lichte straf, welke de rechtbank te Rotterdam hem oplegde. Deze verbittering werd nog verraeerderd, toen het gerechtshof te 's Gravenhage het jaar gevangenisstraf, waartoe de Rotterdamsche rechtbank kapt. Bakker wegens doodslag had veroordeeld, veranderde in drie maanden, den beklaagde daarbij vrijsprekende van doodslag, maar hem veroordeelde wegens mishandeling, en nu ter beurze een adres is aangebodeu om voor kapt. Bakker gratie te verkrijgen, bereikt die verbittering haar toppunt. Er is sprake van, dat de werklieden een contra- adres zullen opzenden, waarin aan H. M. de Regentes verzocht wordt afwijzend te beschikken op het verzoek om gratie, en tevens om H. M. te verzoeken, kapitein Bakker zoo mogelijk een zwaar- dere straf op te leggen. Ofschoon men wel weet dat H. M. daartoe niet bevoegd is, schijnt dit laatste verzoek ten doel te hebben, te beletten, dat de Nederl.-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij kapt. Bakker een positie in haar dienst aan den wal zal geven. Op eene omvraag, dezer dagen gedaan aan de dertig in Nederland bestaande suikerfabrieken omtrent de oppervlakte dit jaar met beetwortelen beteeld, hebben achten twintig fabrieken geantwoord. Vanwege deze acht en twintig fabrieken zijn dit jaar met suikerbieten beteeld 22,587 hectare tegen 20,117 hectaren in 1891. Over de dertig fabrieken in Nederland berekend neemt men aan, dat dit jaar in ons land met bieten beteeld zijn 24,000 hectare, tegen 21,367 hectare in 1891, dus dil jaar circa 11 pCt. meer. TElt \EIZE.V, 1 Juli 1892. Naar wij vernemen is door Gedeputeerde Staten het zinkwerk bij Hoofdplaat gegund aan den laagsten iuschrijver, den heer A. Tholens Dingsz alhier, voor 59420. De heer Tholens heeft tevens goedkeuring ontvangen voor het maken der beschoeiing langs den Oostelijken kanaalarm alhier voor 16200, als zijnde de opvolger van den minsten inschrijver, den heer C. van der Hooft alhier, die inschreef voor 13988 en verzocht had van het werk ontslagen te mogen worden. Door de directie der spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen is heden eene omnibusdienst ingesteld tusschen de aanlegplaats der Provinciale boot en het station. Het rijtuig en de paarden zien er netjes en iiink uit. Zeer zeker zal het voor reizigers, die met den Mechelschen trein mede moeten of hiermede aankomen en over de Schelde moeten, groot gerief opleveren. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Vianen de heer F. E. Vreede, thans te Sas van Gent. Bij koninklijk besluit zijn benoemdtot dijkgraaf van den Seydlitzpolder de heer H. P. de Vleeschauwer; tot gezworen van den Willem Leopold- polder (Ned. gedeelte), de heer J. Verhage tot dijkgraaf van het waterschap Groot- en Klein Baar- zande c. a., de heer A. Lomhaard en tot dijkgraaf van den Paulinapolder de heer Ch. Ducheine. Tot officier in de orde van Oranje Nassau is o. a. benoemd de beer B. K. Boom, iuspecteur der belastingen te Groningen. Bij koninklijk besluit is de kapitein C. A. Koorevaar, van het 6de regement intanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld ad f 1560 'sjaars Znanislitg, 30 Juni. De heer P. J. Wortman, beambte ter secretarie alhier, heeft heden te's Gra venhage van wege de Nederlandsche vereeniging ter bevordering van gemeentebelangen het diploma verworven als candidaat—secretaris. Ziiainslng, 1 Juli. Gisteren werd door den waterbouwkundig-ambtenaar van den calamiteusen polder Margaretha c. s., den beer C. Muller, eene postduif opgevangen, die de volgende merken op de vleugels had Renoissance Bruges 44, 104. Funx, 531 Fu voorts nog eenige onduidelijke kenmerken. De eigenaars kunnen de duif bij den heer Muller in ontvangst nemen. Axel, 1 Juli. Voor de twee vacante betrek- kingen van onderwijzer aan de o. 1. school alhier, op eene jaarwedee van f 500, hebben zich drie sollicitanten aangemeld. Axel. In den loop dezer week werd alhier een geval van pokken geconstateerd. St. Jansteeu, 1 Juli. Door de politie is de hand gelegd op en is heden naar Mid- delburg getransporteerd B. T., oud 16 jaren, vroeger wonende te Hulstdoch gedurende de laatste dagen te St. Jansteen vertoevende, waar zij in de open lucht logeerde en naar het schijnt van dietstal leefde. Een aantal voorwerpen heeft zij door diefstal en oplichting in handen weten te krijgen, zoowel ten nadeele van den landbouwer L. de Rechter, te St. Jansteen, als van de heeren F. Reijs en L. Wouters, te Hulst. Bij laatstge- noemde, respectievelijk handelende in manufacturen en schoenen, had zij gekocht ter name van vrouw De Wolf te Hulst, die echter geen order daartoe aan haar had verstrekt. B. T. is hoewel nog jong van jaren, al zeer oud van uren. Zij is reeds eene oude bekende der justitie en uit haren omgang en vooral hare handelicg op de kermis te St. Jansteeu in den laten avoud van Woensdag met een aantal jongens bleek voldoende hoe laag het arme kind gezouken is. Om aan die schandalen een einde te maken en ook wel om de andere hierboven aangehaalde staaltjes werd zij door de politie gevat en is ons dus genaamd ^Evaspaleis' onderdak gebracht. Oostburg. De heer Kuipers, onderwijzer aan de R. C. school alhier, heeft tegen 1 Aug. ontslag gevraagd. 's Gravenhage, 1 Juli. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de belasting voorstellen maakten de heeren G. van Dedem en Oppedijk hur.ne stem afhankelijk van ingrijpende verlagmg der grondbelasting. De Minister van Financien verdedigde zijne ontwerpeu uitvoerig als zijnde deze van groot belang voor den landbouw en weg- nemende vile onrechtvaardigheden. Verschillende sprekers bleven hunne bedenkingen volhouden. Tot toelating van den heer Ruysch werd besloten. Zuster zei Dora, dat was verschrikkelijk. En gij hebt er oprecht berouw over, is het niet,? Ja, juffrouw, het was vreeselijk. Ik ken mij zelve niet meer. Neen, dat had ik nooit gedacht, dat het nog eeDS zoover met mij zou komen. Och, het is hier zoo stil en zoo koud. Het arme scbepsel rilde en trilde over al hare leden. Maar en nu straalde er haat uit hare oogen het is alles haar schuld. Zij heeft mij hier gebracht. Zij heeft mij zoo rampzalig gemaakt. O, ging zij een oogenblik later op zachter toon voort, hij was wel goedWij hadden samen zoo gelukkig kunnen zijn.... Er was een tijd, dat hij ook wezenlijk veel van mij hield Tranen verstikten hare stem. Dora sloeg hare armen om de zoo diep verslagene en kuste haar op het voorhoofd. Maar nu schrikte Jaantje. Zij wilde zich aan die omarming onttrekken en stamelde eet u dan niet wie ik ben, juffrouw Ja, zuster, dat weet ik, en ik weet ook, wie ik zelve ben, antwoordde Dora zuchtende. Hoe, juffrouw riep nu Jaantje, wie eensklaps een licht scheen op te gaan, hebben zij u hier ook gebracht? Dat niet, Jaantje hernam Dora, droevig glim- lachende, uit mij zelve ben ik hier gekomen, om uwentwil. Om mij? En u kende mij toch met juffrouw r Dat is zoo, Jaantje 1 Maar ik had van u en het droevige geval zooveel gehoord en toen zei een inwendi^e stem mij, dat ik u moest opzoeken, want, Jaantje,0wij zijn zusters in het ongeluk. Ik ben ook Jaantje wil je naar mij luisteren, dan zal ik u mijne geschiedenis verhalen Jaantje, nog altoos omstrengeld door Dora's armen, vleide door een onwillekeurige beweging haar moede hoofd tegen Dora's borst en hield zich toen doodstil ten bewijze dat zij luisteren wilde. En nu vertelde Dora haar van haar jeugd, van haar broertje Enno, van hare gehechtheid aan hem. Van de toekomst aan zijne zijde, die zij later in schoone droomen zich voorgespiegeld had. Zij had zich nooit anders kunnen voorstellen dan dat hij van geheel dezelfde gevoelens voor haar vervuld was. °Maar de stem weigerde ook haar bijna den dienst, toen zij aan dat vreeselijk oogenblik gekomen was, waarop het haar bleek, dat hij een trouwe liefhebbende broeder voor haar was gebleven, maar niets meer. Toen had zij hare vriendin van het snood verraad verdacht, en toen, Jaantje ik kan ook niet met juistheid zeggen, wat er toen met mij gebeurd is. Dit weet ik mij te herinneren, maar het heeft lang geduurd eer ik het kon, dat ik op mijn vriendin ben aangevlogen en dat, indien het Goddank niet verhinderd was, er zeker een ongeluk zou zijn gebeurd. Huiverend had Dora haar verhaal ten einde gebracht. Jaantje had met de grootste aandacht toegeluisterd. (Wordt vervolgd.) Zitting van Yrijdag 1 Juli. Veroordeeld i A. V., Vischkoopman te Kauter, ter zake van 1". het als geleider van aangespannen honden deze niet voorzien van muilkorven en 2°. openbare dronkenschap tot twee boeten elk van 2, subsidiair 2 dagen hechtenis voor iedere boete. J. E. v. d. B., J. C. H. en C. C., alien zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het loopen op den spoorweg ieder tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. A. d. J., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. E. V. W., opperman te Ter Neuzen, ter zake van het vervoeren van een nuttigen vogeltot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. M. S., te Ter Neuzen, ter zake van het openhouden van haar koffiehuis na het sluitingsuurtot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. E. v. R., ter zake als voren; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. d. H.. P. d. L., W. M., P. O., alien te Ter Neuzen, ter zake van het te laat vertoeven in een bierhuisieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. D. en J. V., beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. A. K., te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. K. H., te Ter Neuzen, en A. d. B., te Hoek, ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. D. en B. v. K., beiden te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. H. V., te Ter Neuzen, ter zake als vorentot hecht. van 6 dagen. VrijigesproUeit i G. v. K., ter zake van overtreding der boterwet. De kosten te dragen door den staat. <*escliorstde zaak tegen A. P., landbouwer te Ter Neuzen. Zitting van Maandag 27 Juni 1892. C. D. en S. D., beide te Axel, zijn wegens het vervoeren van voorwerpen met een mallejan over een openbaren kunstweg ieder veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis. C. N., te Hontenisse, is wegens overtreding van het brandweerreglement veroord. tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. P. J. v. L. en C. L. d. R., beide te St. Jansteen, zijn wegens strooperij vrijgesproken. F. D. M., te Graauw, is wegens het in de gemeente Graauw hebben van een mestput die op den openbaren weg afwatert veroord. tot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. A. L., te Stoppeldijk, en L. A. B., te Hulst, zijn wegens het maken van nachtrumoer ieder veroord. tot f 3 boete of 2 dagen hecht. J. B., te Stekene (Belgie), G. D., te Graauw, en h. A. M., te Stoppeldijk, zijn wegens openbare dronkenschap ieder veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. Beknopt verslag van het verhandelde in de zomer-vergadering van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland, gehouden te Kruiningen den 21 Juni 1892. De vergadering wordt door de leden van het uitvoerend deel van het hoofdbestuur en een twaalf- tai afgevaardigden der afdeelingen bijgewoond. De heer Mr. P. C. J. Hennequin fungeert als voorzitter. De voorzitter opent de vergadering en maakt met een enkel woord melding van het treurig ver- lies, dat de maatschappij geleden heeft door het overlijden van haren verdienstelijken voorzitter Mr. J. Moolenburgh. Na vaststelling der notulen van de vorige ver gadering worden de volgende besluiten genomen a. Eeu adres van adhaesie aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te richten aan het adres, door de Vereeniging tot ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier aan genoemd lichaam gezonden, inzake de belastingvoorstellen van den Minister Pierson. b. Een beknopt verslag van het behandelde in de hoofdbestuurs-vergaderingen aan de in Zeeland uitkomende bladen te geven. c. Het uitvoerend deel te machtigen om, in overleg met de commissie voor de regeling van het hoefbeslag, deze zaak verder te regelen en zoo mogelijk er een begin van uitvoeriug aan te geven met vaststelling van het beginsel van ambulante cursussen. d. Eene lijst van acht personen op te maken waarvan door elke afdeeling een uit haar midden te benoeraen, voor een door Gedeputeerde Staten van Zeeland te beuoemen commissie van toezicht op de proefvelden in Zeeland. e. Het adres van de landbouwers uit het kies- district Oostburg, in zake de sluiting der Belgische grenzen voor ops vee, te ondersteuuen. Mededeeling wordt gedaan van de uitvoeriug van de besluiten, genomen in de vorige vergade ring, zijnde le. Een schrijven aan Ged. Staten van Zeeland houdende verzoek in het vervolg een vervroegde sluiting der jacht op klein wild niet meer te bevelen. 2e. Een aan den Minister van binnenlandsche zaken gericht adres, houdende verzoek, den prijs voor het onderzoek van suikerbieten op suiker- gehalte voor elk afzonderlijk monster op 0,50 te bepalen en een gratis onderzoek toe te staan van de op de proefvelden der maatschappij ver- bouwde suikerbieten. Blijkens schrijven van den inspectenr M. O. belast met het toezicht op de landbouw-scholen, heeft de Minister besloten, het onderzoek van bieten op 0,50 te bepalen voor elk afzonderlijk moDster, telkens wanneer de onmogelijkheid om het vereischte aantal monsters (25) bijeen te krijgen aanwezig blijkt te zijndoch het verzoek om kosteloos onderzoek van de bieten, van de proefvelden afkomstig, niet in te willigen. De onmogelijkheid tot het verkrijgen van een 25tal monsters kan bewezen worden door een verklariug, geteekend door 2 getuigen, met het monster aan den directeur van het proetstation te zenden. 3e. Een adres aan den Minister van binnenl. zaken gezonden, houdende verzoek om voor onze provincie een landbouwleeraar aan te stellen. De beslissing daarop wordt nog ingewacht. Ter voorzieuing in de vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. J. Moolenburgh, wordt de heer Mr. P. C. J. Hennequin, vice-voorzitter der maatschappij, tot voorzitter gekozen. Deze, ter vergadering tegenwoordig, verklaart zich bereid die benoeming te aanvaarden. De afdeelingeu Zienkzee en Tholen zullen onder- ling vaststellen de plaats, wair in 1893 de algemeene vergadering der maatschappij zal worden gehouden. De seer, der Mij t. b. v. 1. e. v. in Zeeland, I. G. J. KAKEBEEKE. Maandag avoud werd er te's Hage jacht gemaakt op twee mauspersonen, die men op het dak van het gebouw der Tweede Kamer ontdekte en wier aan- wezigheid op deze plaats iu verschillenden zin argwaan opwekte. De meest aannemelijke lezing voor dezen tocht is, dat die personen, uagezet door de politie, die kort te voren op het Singel met burgers slag had geleverd de vlucht hebben genomen en langs de brandladders van het kamerlokaal de wijk naar het dak hebben genomen. Ook daar wisten zij aan de vervolging der politie te ontkomen. Bij het laatste nummer van den roeiwedstrijd te Amsterdam is nog bewezen, hoe ver iemaud komen kan in eene alles vergetende verrukking voor den watersport. Een oud-lid van de vereeniging ,/De Amstel" was op den iuval gekomen, de wedstrijden op zijne velocipede te volgen. Toen de uitslag van het laatste nummer bekend was, ontmoette hij juist eeu paar vrienden, die hem met groote geestdrift srelukwenschten met de overwinuing van zijne oude vereeniging. De oud-Amstelaar daukt en groet, al doorrijdende en op eens liggen drie menschen in het water te spartelen. Wat was er gebeurd Terwijl de wielrijder aan het groeten was en niet aan zijn stuur dacbt, reed het eigenzinnige rijwiel op zijn eigen houtje tegen een paal en deed zijn berijder in een watenrapper verandereD, nadat deze in 't voorbij vallen nog even een heer en eene dame met zich in't verdert' had gesleept. Het natte drietal stond weldra weer op het droge maar toen begon de zaak er ernstig uit te zien. De eene natte heer gaf den anderen natten heer een kaartje en kreeg er eeu terug en wie weet welk „duister geheim" nog uit uit water- tafereel zou zijn voortgevloeid, indien men door middel van de kaartjes elkaar niet op eens had herkend't waren kennissen van kennissen en nadat de onvermijdelijke verontschuldigingeu door den water—velicopedist waren gemaakt was het (,all right." Men reed weldra gezamenlijk in eene vigilante naar huis. Men heeft zeker wel eens gehoord van de bij de Iudiers bestaande gewoonte om de vrouwen met hun echtgenoot te verbranden, als deze gestor- ven is. Jaren lang is door de Eugelschen gestreden tegen dit barbaarsch gebruik en nog is 't niet geheel overwonneo. Men heeft altijd gemeend, dat deze dood der vrouwen moest beschouwd worden als een soort van rouwbetuigiug. Een Eugelsch officier echter, die iu het bijzonder belast is geweest met het verhinderen van deze en dergelijke mis- daden, heeft er een andere verklaring voor gevondeu. Het gebruik is volstrekt niet een vrijwillig bewijs van trouw aan den overleden echtgenoot, maar het is een uitvinding der mannen zelf, die dit middel bedachten om zich te beschermen tegen een ver- giftiging door hunne vrouwen. Zij begrepen, dat een vrouw niet zoo spoedig vergift zou gebruiken en in 't algemeen haar man zorgvuldiger zou op- passen als zij zelf weinige uren of dagen na zijn dood zou moeten sterveu. Wegens tijdelijk afwezigheid had een inge- zetene te Delft een aantal effecten en goudgeld in bewaring gegeven aan zijne schoondochter. Giste ren ochtend heeft zijn zoon, de echtgenoot dezer vrouw, zich daarvan door middel van braak meester gemaakt, waarua hij zich aan een lakeii uit hot raam heeft laten zakken, en in de richting van Den Haag is vertrokken. Socialisten oploopjes te Amsterdam. Reeds in den vooravond was het eergisteren verre van rustig in Amsterdam. Tegen 9 uur trok een bende opgeschoten knapen eenige malen langs Nos jungit, waar een 70 tal politie agenten geposteerd waren, die aan beide zijden van het paviljoeu den weg vrij hielden en op eenigen afstaud een cordon trokken. Later trok de troep naar Constantia en ging het gebouw binnen. Tegen halftien kwamen nu en dan groepjes weer naar buiten, die roud bleven drentelen tot weer een flmk aantal bijeen was, zoodat weer een tocht naar den Dam ondernomen kon worden. Ongeveer kwart voor elven kwam de bende, ongeveer dubbel zoo sterk als die van den vorigen avond op den Dam aan en trok verder door de Damstraat naar den Kloveniersburgwal, waar een van achter komende politiemacht ter sterkte van 20 man naar voren drong en zonder gebruik van wapens de menigte verspreidde. De rumoermakers weken in alle richtingen en vormden in de omliggeude strateu kleine groepjes

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2