Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2832. Zaterdag 2 Juli 1892. A All BISTBDIM 6. 32e Jaargang. AANBESTEDEK: Binnenland. ABONNEMEN T Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Diusilag, 5 Juli a. S., 's morgens 10| ure, op het gemeentehuis, in het opeubaar, bij enkele inschrijving, De levering van Petroleum voor de straatverlichting gedurende 1892/93 De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook eene verze- gelde bus tot het outvaugen der iuschrijvingsbiljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 21 Juni 1892. Burgeineester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JfolitieU Overzicht. Een oorlog met Rusland zou voor Duitschland niet gewenscht zijn, zoo laat de passagierende Bismarck zich in Oostenrijk uit, zelts niet met het oog op een te behalen voordeel, want Duitschland zou dan koineii te liggen tusschen twee met revanche dreigende volken. Een oorlog met Fraukrijk achtte hij geenszins onmogelijk, slechts een man behoetde daartoe de lont in het kruit te werpeu, en het einde van dien toestand was volgens den ouden rentenier niet te overzien bij eeue herhaling van 't geen in '70 is geschied. Te Miinchen werd de Vorst met gejuich ontvangen en de burgemeester begroette in hem den bewerker van Duitschlauds eenheid. De oude heer betoonde zich in zijn antwoord zeer dankbaar voor de vrieDdelijke ontvangst daar en te Dresden. Dit had plaats bij de ontvangst der stedelijke colleges. Bij de aankomst van den trein in den nacht werd hij wel met muziek en toejuiching door zijne vereerders ontvangen in de wachtkamer maar de hooge gast drukte een paar heeren de hand en zonder te luistereu naar eenige toespraak ging hij door een opgestelde haag vau fakkeldragers onder het geroep van ,/hoch's" uit de menigte, naar het wachtende rijtuig. Enkele socialisten, die een vergadering belegd hadden en met fluitjes op het terrein verschenen, werden in hechtenis genomen. Op den weg naar zijn tijdehjk verblijf was geen gebrek aan gejuich. Den volgenden dag stroomden de bouquetten toe. De vorsten en regeeringen der landen houden zich buiten het gedrang, kennelijk na voorafspraak, misschien door den invloed van Wilhelm II. Deze is zijn koninklijke gasten weer kwijtde beheer- scher van Italie en zijne gade zijn naar Dresden vertrokken en van daar op huis aan. De Franschen vermaken zich met den Duitschen toastenslager en FEUILLETON. 24) Het toeval hielp haar tot haar ongeluk. Op ze- keren morgen, toen zij in den tuin bezig was, zag zij Klaas in het veld aankomen. Zij wilde reeds, naar de dichte haag toegaande, die den tuin om- sloot, hem goeden morgen toeroepen, maar hield zich plotseling in, toen zij eene andere vrouwelijke stem hem aldus hoorde begroeten. net was de stem van Grietje. Zij herkende die terstond. Zij verborg zich achter de haag, met de schoffel, die zij bij haar werk gebruikte, nog in de hand. En wat hoorde zij nu Het paar, dat geen ver- moeden bad beluisterd te worden, bleek zeer ver- trouwelijk te zijn en Grietje zei ten laatste hard opZeg hot haar nu maar heel gauw, dat het tusschen jou en haar uit is, en dat wij gauw zullen trouwen 1 Toen was zij hardop beginnen te lachen, en Klaas had met haar mee gelachen. Nu was Jaantje zich zelve geen meester meer gebleven. Bliksemsnel was zij opgerezen, door de haag gedrongen en had de verleidster met de schoffel een diepe gevaarlijke woude aan het hoofd toegebracht. kuimen niet nalaten den draak te steken met alles wat de praatgrage Keizer uitstort. Nu, wij moeten ook zeggen, dat de jonge vorst de spreuk »spreken is zilver, maar zwijgen is goud," niet beaamt. Twee ambtenaren van den generalen staf der Fransche marine, Greiner translateur voor het Duitsch, en de bij het ministerie gedetacheerde onderofficier Oudin, beiden Elzassers, zijn in hechtenis genomen, beschuldigd van geheime stukken verduisterd en aan eene buitenlaudsche regeering in handen gespeeld te hebben. In de woning van Greiner moet een groot aantal ontvreemde papieren bij eene huiszoeking gevonden zijn. Ook is zekere Riva, sedert veertig jaren op het depar- teinent van oorlog in dienst, eveneens wegens verduistering van stukken en als spion in hechtenis genomen. De rechter van iustructie, Couturier, heeft Greiner in verhoor gehad en deze bekende, dat de door hem verduisterde stukken betrekking hadden op de verdediging der kusten aan de Middellandsche zee en op de mobilisatie der vloot. De stukken werden door hem overhandigd aan den militairen attache van de legatie der Vereenigde Staten, kapitein Borup, die ze pho- tographeerde en deze stukken daarna naar de Italiaansche en Duitsche regeeringen zond. Greiner woont op den Boulevard de Grenell, maar ontving tal van brieven onder den naam Lafene aan een huis in de rue d'Armailli. Admiraal Gervois liet den spion op de volgende wijs in de val loopen. Donderdagavond ontving deze in zijn kwaliteit als beambte aan het ministerie een ver- zegelden brief met het opschrift vertrouwelijke stuk ken voor den minister. De brief bevatte slechts een papier, waarop stond Ieder, die houdex zal zijn van dit document, zonder gerechtigd te zijn het in bezit te nemen, zal onderworpen zijn aan de slraffen door de wet op de spionueering vastge- steld. Greiner nam dezen brief mede naar huis, inplaats van hem aan den minister te bezorgen. Nauwelijks was hij thuis of hij werd door de politie, die hem was gevolgd, gearresteerd. Het Engelsche Parlement is Dinsdag ontbonden en de verkiezingsmachine is in beweging gebracht. De aanhangers van Gladstone zijn zeer boos, dat de ontbindmg op Dinsdag plaats heeft, want dit belet de verkiezing op Zaterdag in de dorpen te doen geschieden en zij beweren, dat door deze regeling vele werklieden niet zullen kunnen stemmen. Zij beschuldigen de regeering, de beraadslaging in het Parlement te hebbeu gerekt, om dit resultaat te verkrijgen, dat, volgens de liberalen, de conser- vatieven moet bevoordeelen. Deze laatsten antwoor- den, dat nu de kiesbureaux tot 8 uur's avonds geopend zijn, de werklieden aan de verkiezing kunnen deelnemen, en dat, indien men de verkiezing op Zaterdag stelde, vele beambten en kleine wiuke- liers onmogelijk zouden kunnen stemmen. Glad- Yoor deze daad zat zij thans in de gevangenis. Dora was gewaarschuwd, dat de gevangene zeer stug was en niemand bijna een woord van haar krijgen kon. Thans was zij eindelijk alleen in Jaantjes onmid- dellijke nabijheid. De deur der eel was terstond achter haar gesloten. Wat was het hier kil en akeligl Die kale muren, dat kooggeplaatste ge- traliede venster Dora trilde. Om van hare ontroering te bekomeD, bleef zij een oogenblik bij den achter haar gesloten ingang staan. Onaerwijl bespeurde zij de gevangene, on- bewegelijk uitgestrekt liggende op haar matras. Over het openen en sluiten der deur scheen zij zich volstrekt niet te bekommeren. Zij bleef waar zij lag en lichtte het hoofd zelfs niet even op. Deze toestand van algeheele lusteloosheid maakte voor Dora het begin van haar taak zeker niet ge- makkelijker. Toch trad zij nu naderbij en zei op zachten toon Jaantje Jaantje Schepers I Geen eukel teeken, dat het meisje haar gehoord had, kon Dora bespeuren. Zij ging nu naar de schijubaar geheel bewustelooze toe, boog zich over haar geen en luisterde. De adembaling was ge- jaagd en de oogen waren door de saamgevouwen handen bedekt. Jaantje Schepersherhaalde Dora nu luider, Jaantje Schepers zie mij eens aan I Hier is eene vriendin van u. stone is op een reis naar een kiezersclub een steen in het aangezicht geworpen, zoodat het bloed uit dea neus sprong en het oog opzwol toch heeft hij zijn speech gehouden. De verontwaardiging te Chester, waar het feit plaats greep, is algemeen. Bij de hervatting der discussie over de ver- mogeusbelasting in de zitting der Tweede Kamer van gisteren steunde de heer Ferf's Ministers plan- nen, hij wenschte algeheele afschaffing van den zoutaccijus en sympathiseerde met de verlaging der mutatierechten, daarbij aandringende op nadere regeling der rechtenheffiug bij openbaren verkoop van koopmansgoederen. De heer Beelaerts, na protest tegen de stelling van den heer Van Houten, dat deze belastingvoor- stellen een uitvloeisel zijn van het uitgebreide kiesrecht, critiseerde scherp de voorgestelde belas- tingverwisseling die wel schaadt, maar niemand baat, terwijl de liberale regeering het privilegie der doode hand bestendigt. De vermogeusbelasting is zeer on- billijk tegenover de bedrijfsuitoefenenden. De heer Heldt zag in de vermogeusbelasting een nieuw en rechtvaardig belastingobject, maar vond, dat de groDdeigendom en de landbouw daarbij nog te veel wordt ontzien, overigens drong hij er bij den Min. op aan de voorgenomen bedrijfsbelasting toch vooral niet te drukkend te maken voor den kleinen burgerstaud en evenmin de herziening der personeele belasting. Spr. was vooral tegen ver- booging van den accijns op jenever, die door de arbeiders volstrekt niet vrijwillig wordt opge- bracht. Men belaste liever deu wijn hooger. Hij verwacht, dat kiesrechthervorming spoedig zal wor den voorgesteld, maar stelt, als de voorstellen er eenmaal zijn, daarbij niets achter. De heer A. van Dedem bestreed het betoog dat de grondbezitters te veel bevoorrecht worden. De Kamer heeft met 48 tegen 36 stemmen besloten om Dinsdag en Woensdag niet te zitten met het oog op de Statenvergaderiugen. Het voorstel A. Mackay om dan aanstaanden Zaterdag wel te zitten werd verworpen met 52 tegen 85 stemmen. Wij ontvingen nog enkele stukken, betrekking hebbende op de aanstaande zomervergadering der Staten van Zeeland. Het hoofdbestuur der Mij. tot bev. van landbouw en veeteelt in Zeeland verzoek, ook voor de jaren 1893 en 1894 een bedrag van f 2350 als maximum beschikbpar te willen stellen ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paardeufokkerij in dit gewest. Ged. Staten stellen voor het verzoek in te willigen. Eveneens stellen Ged. Staten voor in te willigen de aanvraag om eeD renteloos voorschot aan Koewacht Eindelijk bewoog de arme gevangene zich. Toch bleef zij nog liggen met de handen voor de oogen. Hier is eene goede vriendin van u, Jaantje, die zoo graag eens met u spreken zou. Allen zijn tegen mij. Ik heb geen vrienden kwam het nu stug van Jaantjes lippen. Dat mag je niet zeggen, Jaantje, hernam Dora. Ik stel oprecht belang in u. Ik wil een vriendin voor u zijn. Dora zei dit op een toon, zoo hartelijk, zoo in- nemend, dat Jaantje zich thans gedrongen gevoelde de handen van de oogen te nemen, en zich half oprichtende tersluiks haar bezoeksters aan te zien. Wie is u, juffrouw? vroeg zij vol verbazing. Ik ken u niet. Ik heb u nooit meer gezien. Dat hebt gij ook niet, Jaantje En toch, al zag ook ik u vroeger nooit, voel ik zoo innig met u mee. De gevangene zag Dora met wijdgeopende oogen aan. Zij begreep niets van de toedracht der zaak, doch zij was thans uit haar toestand van volstrekte lusteloosheid verlost. Dora plaatste zich op een stoel naast haar, en nam de hand van het meisje in de hare. Deze liet dat gewillig toe. Stil zaten zij zoo een poos bij elkander. Maar zenuwachtig schokte gedurig het lichaam der lijderes. Och, juffrouw, ik ben zoo rampzalig 1 barstte zij eensklaps snikkende los. Dora zag haar aan met een blik, die van de ten bedrage van f 18,800 en aan St. Jansteen van f 25,800 ten beboeve van wegsverbetering. Verder leggen Ged. Staten over de met regenten van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht gesloten overeenkomst. Zij deelen tevens mede dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaar maakt om eene verhooging van het rijkssubsidie voor de verple- ging van arme krankzinnigen te bevorderen. Van de 100 leden der Tweede Kamer zijn er pi. m. 30 leden der Provinciale Staten in ver- schillende provincien, welke collegien a. s. Dinsdag in zomervergadering bijeenkomen en a. s. Woensdag de collegien van Ged. Staten moeten vernieuwen. Blijkens bericht van Harer Majesteits gezant te Brussel, is het oclangs in Belgie uitgevaardigd verbod van in- en doorvoer van vee uit Nederland ingetrokken. Zooals onze lezers weten verschenen op de audientie te Leeuwarden een drietal veenarbeiders bij H. M. de Koningin-Regentes om haar mede te deelen, hoe ellendig en armoedig de toestand der veenarbeiders in Friesland is. De Koningin had toen aan een hunner, H. van Dam, gevraagd hetgeen hij te zeggen had op schrift te brengen, opdat zij naar aanleiding daarvan aan de regeering eenig voorstel zou doen. Aan dien wenk is thans reeds gevolg gegevenen het bewuste adres, in eenvoudige bewoordingen gesteld, luidt als volgt Uwe Majesteit Wij zijn u dankbaar voor de gelegenheid, die u ons geeft, om u eenigszins in te lichten omlrent den toestand in Jubbega en Hoornsterzwaag. De groote kwcal, waaraan wij hier lijden, is de werke- loosheid. Het is hier een uitgeveende streek, maar de gemeente kon wel werk geven als er maar geld was. anneer het rijk de gemeente een renteloos voorschot wou geven, zou de gemeente veel van het land kunnen laten ontginnen. Dadelijk zou dat wel geen groote voordeelen geven maar met den tijd wel. En wanneer er werk was, behoefde de gemeente lang zoo veel niet te bedeelen. Maar nu er geen werk is, moeten de arbeiders elders werk zoeken. In t voorjaar gaan zij meest naar Beets en naar Drent'ne thans ook wel naar Helenaveen en naar Pruisen. Daar werken zij in de venen. De werk- tijd in de venen duurt een week of acht. Die naar Beets gaan, kunnen elke week een rijksdaalder thuis brengen. Van de 6 gulden, die zij verdienen gaat het kostgeld af. Dan komt het maaien in de omstreken van Joure en Sneek. De verdienste is daar per week 5 a 6 gulden. Zoo kan men dus in 14 weken 48 en 36 gulden, dat is te zamen 84 guldeD verdienen. Wie dan bij den een of auder hier nog wat werk kan vinden, veraient 80 centen per dag innigste deelneming getuigde. Zusterzei zij, zusterIk begrijp het, ik gevoel zoo geheel wat gij gevoelt. Dat vertrouwelijke zuster scheen Jaantje thans zelf niet vreemd meer voor te komen. Zonder er over na te denken, hoe dat zoo spoedig mogelijk was, gevoelde zij zich meer en meer vrijmoedig tegenover hare bezoekster. Ik weet het wel, juffrouw ging zij snikkende voort, ik heb niet goed gedaan, maar ik ben toch niet zoo slecht als de menschen zeggen. Maar zij heeft slecht, heel slecht met mij gehandeld. Ik hield zooveel van hemEn hij was vroeger ook heel goed voor mij. Maar achter mijn rug heeft zij Klaas aangehaald En hij werd onver- schilliger voor mijEn toen ik ze beiden achter de haag hoorde praten en zij tegen hem zeizeg het haar maar gauw dat het uit is en dan gaan wij gauw trouwen, en toen zij en Klaas toen hardop begonnen te [lachen, toen werd het mij groen en geel voor de oogen eu ik weet niet precies wat er verder gebeurd is, maar toen ik weer zoo wat tot mij zelve kwam, was de burgemeester er en Willem, dat is de veldwachter, moet de juffrouw weten, bracht mij weg en ik werd toen weer zoo heel akelig, want ik zag, dat er bloed aan mijn handen en kleeren was Dora huiverde bij dit verhaal. Hoe weinig had het gescheeld, dat ook zij zelve Met kracht drukte zij de hand der moordenares, TEI XEHZEIMdE CIIIRANT Hit lilad verscliijnt Dinmla^- en Trijila^avnad bij tlen ailgever I*. J, IAS lb R S A A D E te Ter Aeuzen. DOOR n. J. TAJi DEII HUEVEI.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1