Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Na eene wandeling door onze stad en eenigen tijd vertoevens aan het hoofd bij de Schelde, werd door hen eene ovatie gebracht aan den heer A., van den Oever, consul van Belgie, alhier. De kinderen werden door ZKd. echt hartelijk ontvangen en ter herinnering aan hun uitstapje naar Ter Neuzen een bloemlezing aangeboden van de beste Vlaamsche dichters. Des avonds werd door hen het aange- kondigde concert in //de Theetuin" gegeven. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Uit een en ander is af te leiden, dat in het telegram imdamaged moet luiden, undamaged. De uitbarsting kan niet lauger dan 5 i 10 dagen geleden zijn, daar een 14 daagsche vaart op het eiland wordt onderhouden. De heer D. H. de Vries, directeur der Moluksche Handelsvennootschap die ons seinde, had juist een bezoek aan het kantoor op Sangir gebracht, en moet slechts weinige dagen \66r de uitbarsting het eiland verlaten hebben. De vulkaan is van den voet tot den krater met klapperboomen begroeit, terwijl de bevolking in den kampong aan het strand woont. Wanneer dus honderden inboorlingen door de uitbarsting gedood zijn, vreest men dat ook de klapperboomen op den berg grootendeels zijn verwoest. TER NEEZEX, 28 Juni 1892. Zondag bracht het muziekgezelschap derjongens uit het stedelijk weeshuis van Gent ons het bezoek waarvan wij reeds melding maakten. De opkomst der leden was buitengewoon groot. En wie er waren, hebben genoten van het schoone spel der kleine ouderloozen. Geen wonder dan ook dat het noch aan applaus, noch aan vriendelijk onthaal ontbrak. De jongens waren dan ook over- gel ukkig en blij. Dank zij de directie gebracht voor de nette, ordelijke wijze, waarop zich die weezen toch nog maar kinderen gedroegen. En vooral een woord van lof voor den ijverigen directeur, den heer De Roover, die met zooveel zwakke krachten zooveel schoons weet voort te brengen. Wij roepen alien een hartelijk tot weerziens toe. Met heel wat luister worden tegenwoordig alle mogelijke 25jarige jubil&s gevierd. Hoe hooger de gelukkige koning of koningin van het feest, op den maatschappelijken ladder door verdienste of wat anders is geplaatst, hoe grooter feestviering. Dit is eenmaal zoo, en 't zal wel zoo blijven. Dit belet even wel niet dat ook in nederigen kring een vreugdedag, zooals we boven aanduiden, ge- gevierd mag worden. De Ter Neuzenaren herinneren zich dat onze facteur of te wel onze brievenbesteller N°. 1 voor eenige jaren den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaar het nieuws, het lief en leed, in onze woningen bezorgde. Vrijdag a. s. viert zijn collega F. J. Oostdijk hetzelfde feest. Indien het noodig is melding te maken van de welwillendheid van onze bestellers, dan zouden wij het bij deze gelegenheid ook doen voor den a. s. jubilaris. Hartelijk geluk wenschen wij daarom den braven ambtenaar met dezen dag en hopen dat hij gezond en krachtig als hij nog is ons nog vele jaren het nieuws mag tehuis brengen. Gisteren is te Gent ontvreemd en alhier verkocht eene tilbury met zwarten bak, wielen en lemoen geel, bespannen met dubbelen hit van 12 jaar oud. De dader hiervan is Aug. Schutz, oud 23 jaar, zijn signalement is: lengte 1,70 M., haar blond, neus gewoon, mond middelmatig, kin rond, aangezicht ovaal en zonder baard. Hij heeft zich in de richting van Nederland begeven. Christin. Zij leefde geheel voor de verlorenen en verschopten der maatschappij. Hoe zegenden haar de rampzaligen in de gevangenissen, die zij ver- zachting, hulp en troost bracht, die zij uit het slijk trachtte op te heffen, om haar te leeren, zich zelve weer te achten. Zij zweeg een oogenblik. De oude man verbrak dat zwijgen niet, maar staarde met welgevallen op den bios die hare wangen kleurde. Oom vervolgde zij toen half fluisterend, ik zou die heilige heel in de verte willen trachten te volgen. Ik zou ook zoo graag iets willen zijn, iets willen doen voor die ongelukkigen in de gevangenissen. Zou u dat goed kunnen vinden, beste oom Zou ik iets dat goed is niet goed vinden, beste kind Maar hebt gij er al over nagedacht, hoe ge dat aanleggen wilt Heel eenvoudig zou ik willen beginnen met dat meisje in de gevangenis op te zoeken, als daar mogelijkheid op is. Ja, haar moet ik zien en spreken, haar het eerst van alien. Maar, Dora bracht haar oom nadenkend in het midden, zou dat nu wel goed voor je zijn Zou dat uw zenuwgestel niet weer in de war kunnen brengen En ik ben juist beter geworden, oom, door de gedachte, dat ik misschien iets voor dat arme schepsel zal kunnen doen. 't Zij zoo, kind Maar dat gaat zoo gemakkelijk niet toegang tot een gevangene te verkrijgen. Even- wel ik zal zien en mijn best doen. XII. Dora bevindt zich voor 't eerst van haar leven in eene gevangenis die sombere plaats der ver- gelding. Zij huiverde onwillekeurig, toen zij de gloten der zware deuren knarsend hoorde omdraaien, Yier der vermoedelijke daders van den diefstal bij de wed. D. te Zaamslag zijn te Dendermonde in arrest, zijnde 2 uit Stekene en 2 uit St. Nicolaas. Twee van dezen zijn herkend als aan den diefstal te hebben deelgenomen. Men zie ons bericht uit St. Jansteen. Nader vernemen wij, dat de Belgische stoom- boot Terneuzen, welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag de draaibrug aan de Westsluis aanvaarde en voor de passage onbruikbaar maakte, zonder loods of hulp het kanaal bevoer. Volgens be- grooting zal de toegebrachte schade omstreeks f 1800 a f 2000 beloopen. Door de Maassluissche-bergingsmaatschappij worden, op last van 's Rijks Waterstaat, pogingen aangewend tot opruiming van het wrak van de Engelsche stoomboot Woodstock, zittende aan de Suikerplaat. Men is thans doende met het laten springen bij gedeelten van hetzelve. Blijkens bekendmakingen zal de gewone jaar- lijksche herijk der maten en gewichten dit jaar alhier plaats hebben in de oude school op 5, 6, 7 en 8 Juli, telkens 's morgens van 912 en 's namiddags van 14| ure den 5den's mor gens van 912 ure, voor de in magazijnen en winkels voorhanden nieuwe maten en gewichten. Te Hoek in het gemeentehuis, op 4 Juli, des voormiddags van 1112 en des namiddags van 13^ ure. Voor de overige plaatsen van het 5e district zal de herijk op de volgende dagen plaats hebben Sas van Gent, ook voor Philippine, 9 en 11 Juli des voormiddags Westdorpe 11 Juli des namiddags Zuiddorpe, ook Overslag, 12 Juli des voormiddags Koewacht, 12 Juli des namiddags; Axel, 13 en 14 Juli; Zaamslag, 15 Juli; Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 16, 18 en 19 JuliRapen- burg (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle, 20 Juli Graauw, 21 Juli; Kloosterzande, gemeente Honte- nisse), voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 22 en 23 Juli. Bij de aanbesteding te Kapelle, op jl. Vrijdag, van de gewone jaarlijksche vernieuwingen en onderhoudswerketi aan de waterkeering van den calamiteusen Willem-Annapolder, was de laagste inschrijver de heer J. de Bree Fz., te Ter Neuzen, voor f 12,315 aan wien het werk is gegund. Hoek, 25 Juni. Heden werd alhier in het openbaar aanbesteed, het maken van werken tot zeewering aan den Koudenpolder, met het onder- houd daarvau tot 31 December 1892; het leveren van grint enz. Daarvoor werd ingeschreven door de heeren J. Meertens, alhier, voor /"1133;K. de Vos, te Ter Neuzen, voor f 1125 D. de Doelder, aldaar, voor 1020,90 A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 1020 A. Tholens Danz., te Ter Neuzen, voor f 994en J. de Bree Fz., aldaar, voor 985. Axel, 27 JuDi. Heden had alhier ten verzoeke van den heer P. Koole, de aanbesteding plaats van een woonhuis en schuur nabij de statie te Axel. Hiervoor werd ingeschreven doorAug®, van Mossevelde, voor /"1475; E. A. de Bruijne, voor f 1465,75 beiden te KoewachtJ. K. Yink, voor y 1313 C. van den Broeke, voor 1293; A. de Jonge, voor f 1290 C. P. Gast, voor f 1286 en F. van Tatenhove, voor f 1279 de vijf laatste te Axel. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Zaamslag. De muziekvereeniging„De Vol- harding" alhier zal, dank zij de bestuursleden, eerstdaags in het bezit gesteld worden van eene prachtige overdekte kiosk voor hare uitvoeringen in de buitenlucht, waarop wij gedurende de zomer- avonden zoo gaarne vergast worden. Met rassche schreden nadert zij hare voltooiing en weldra zal zij geheel afgewerkt op de plaats harer bestemming kunnen opgeslagen worden. die deuren zag opengaan en terstond weer achter haar gesloten worden, terwijl zij door den koin- mandant der gevangenis zelven naar de eel van Jaantje werd begeleid. Jaantje Schepers heette het ongelukkige meisje wie het bezoek van Dora goldt. Het had heel wat moeite gekost, om de vergunning voor dat bezoek te verkrijgen, waarnaar Dora zoozeer verlangd had en waartegen zij, nu het zoover was, toch ook niet weinig opzag. Zij had vooraf alle mogelijke inlichtingen om- trent het meisje zich verschaft. Jaantje zoo bleek daaruit, was altijd een goed, oppassend meisje ge- weest. Zij was een eenige dochter en de oog- appel harer ouders. Sinds geruimen tijd reeds had zij een vrijer gehad, die ook als een flinke oppas- sende jongen te boek stond. Er was evenwel in het dorp een ander meisje, die aan Jaantje haar vrijer misgunde, daar zij zelve het oog op hem gevestigd had. Allerlei kunstenarijen wendde Grietje dus aan, om Klaas tot zich te trekken. Met de maagdelijke kiesheid en schroomvalligheid nam zij het zoo nauw niet. En ten laatste gelukte haar het opzet maar al te goed. Jaantje werd van dien dag aan door Klaas verwaarloosd en als zij naar de reden vroeg, hield Klaas zich onnoozel. Het arme kind gevoelde zich diep ongelukkig, daar zij van den jongen man werkelijk veel hield en trachtte nu zelve de oorzaak zijner koelheid op te sporen. (Wordt vervolgd.) Op a. s. Dinsdag, den 5 Juli e. k., hoopt men haar, na afloop der paarden- en veemarkt feestelijk in te wijden, tot welk doel de muziekgezelschappen van Ter Neuzen, Axel en Rapenburg ter bijwoniDg uitgenoodigd zijn. Wij twijfeleu er niet aan, of genoemde gezel- schappen zullen gaarne aan de uitnoodiging gehoor geven en alzoo het hunne bijdragen tot opluisteriug van een feest dat zooveel kunstgenot schenken zal. Moge de </Volharding" een vlijtig gebruik maken van de voor haar bestemde kiosk en zij den inge- zetenen gedurende den zomertijd menigmaal ver- gasten op eenige schoone muziekuitvoeringen Men schrijft ons uit St. Jansteen Jos. ereeckeu, van St. Nicolaas, Donderdag j 1. in verhoor genomen als verdacht van diefstal en mishandeling ten liuize van de wed. Dieleman, ouder Zaamslag, op 1 en 2 April, is te Dendermonde gevangen gehouden. De wed. Dieleman herkende in hem den man die haar uit het bed gesleurd had, en de getuige v. d. Brander, uit Heikant, verklaarde, dat V. in den avond van 1 April langs zijne woning is gegaan in de richting vau Axel. De kermis op Zondag 26 dezer en volgende dagen gehouden, mocht zich in een druk bezoek ver- heugen. Vooral des Zondags was eene groote massa volks aanwezig, die straten en uitspannings- lokalen geheel vulde. Er was dan ook volop ge legenheid om zich te amuseeren en met uitzondering van een paar opstootjes liep alles in de beste orde en vroolijk af. Een persoon (A. W.) die twist zocht en dronken was, werd tot den volgen den ochtend in verzekerde bewaring genomen. Een ander, die na het sluiten der herhergen zich onledig hield met het afbreken eener heining, werd door de politie verrast en //gecaliseerd". Nog werden een paar bovenlichten ingeworpen, tengevolge waar van verbaal is opgemaakt tegen A. W., te St. Gilles Waes. Lamswaarde. Alhier werd door het bestuur van het waterschap Lamswaarde c. a. aanbesteed het opbreken van de 272 M. lange grindbaau, verbindende de keibestrating in ons dorp met die in den Kruispolder en het daarin aanbrengen vau eene zandkist met eenige bijkomende werken. Hiervoor werd ingeschreven door J. F. Adriaansens- Polfliet, te Walzoorden, voor /"350; P. van Puijvelde, te Hontenisse, voor 390 en Jac. Bogaert, alhier, voor 480,25. Aan den minsten inschrijver is het werk gegund. Dit werk is een onderdeel van het over 2,75 M. breedte vervangen dier begrinding door bestrating van Lessineskeien 10/16 tusschen Doorniksche kantsteenen, waarvan levering en straten der steenen vanwege het bestuur direct geschiedt. Onmiddellijk daarna besteedde men het vervoer der keien eu kantsteenen aan, waarvoor slechts een inschrijvingsbiljet werd ingeleverd en wel van F. Wullems, te Hontenisse, voor een bedrag van f 224,26, aan wien het werk is gegund. Kanton Oostbiirg. Evenals ten vorigen jare wordt ons kanton weer bezocht door de hoogbejaarde dame, die wij kermis noemen. Het oude trouwe Sluis heeft haar nu binnen zijne veste en naar luid der berichten ziet zij er nog meer vervallen uit dan in het afgeloopen jaar. We wachten haar nu in cje hoofdplaats van ons kanton en naar men verneemt is men daar voornemens haar op luister- rijke wijze binnen te halen. Eenige jongelieden hebben het voornemen opgevat haar, hetzij uit eerbied voor hare jaren, hetzij om een pretje te hebben, een feestelijken intocht te bereiden, op Vrijdag avond a. s. Per rijtuig zal zij haar intrede doende maskers zullen niet ontbreken muziek zal de feestelijke stemming verhoogen en we zullen iets te zien krijgen, dat we in laug niet hebben beleefd. Het request, 't welk hier gecirculeerd heeft, inhoudende het verzoek dat de regeering met die van Belgie een overeenkomst treffe om de uitvoer van vee naar laatstgenoemd rijk weer mogelijk te maken is van 400 handteekeningen voorzien in zee gezonden. Hoewel naar bericht werd, tengevolge van het sluiten der grens, in sommige deelen van ons vaderland het kalfsvleesch in prijs aanmerkelijk door de slagers verminderd werd, is tot nog toe daarvan hier nog niets te bespeuren. 't Gaat daarmee zeker als met het brood bij de bakkers. Nauwelijks is de graanprijs verhoogd of 't brood slaat op, maar al daalt de prijs der tarwe, het brood blijft nog een tijdlang op denzelfden prijs, want zoo redeneert men die dure tarwe is nog niet verbruikt. Er is hier vrij wat gebruik gemaakt van de Bordeausche pap ter voorkoming van de aardappel- ziekte. Met spanning ziet men den uitslag van deze kunstbewerking tegemoet. Mochten de resul- taten gunstig blijken te zijn, 't zou een groot voordeel geven, niet alleen voor hen, die zich met die kunstbewerking belasten, maar ook voor hen, die er belaug bij hebben ziekte vrije aardappelen te hebben. En wie heeft dat belang niet De klaver-venditien zijn in vollen gang en aardige prijzen worden werkelijk besteed. Bij een verkooping van Lucern in den Diomedepolder werd van f 66 tot f 72 per gemet besteed, terwijl de prijs van klaver le snede tot f 70 per gemet werd opgevoerd. Te laat voor uw vorig nummer bereikte mij het bericht van het vreeselijk ongeluk in de nabijheid van Cadzand voorgevallen, waarbij een sloep met drie personen bemand verongelukte. Stortzeeen sloegen de ongelukkigen uit het ranke vaartuig. De bemanning bestond uit z. g. n. slampampers. Men moet die lui hebben zien werken, om er zich over te verwonderen, dat zoo iets niet meer gebeurt. Het zijn kloeke zeelui, ervaren in hun vak, toegerust met veel wat men noemt zeeman- schapdoch niet vrij te pleiten van roekeloosheid en overmoed. Flunue bootjes zijn licht en klein en toch, bij tamelijk hooge zee, varen zij 't een of ander vaartuig een stoomboot of zeilschip tegemoet om hunne diensten aan tebieden. Met zoo weinig houds op zooveel waters trachtten zij op deze wijze hun brood te verdienen. We waren er meermalen getuigen van hoe zij door een stoomboot op sleep- touvv genomen, die hunne diensten niet noodig bad, aan de z. g. n. Kil aan de Nieuwe Sluis bij Breskens werden losgemaakt. Het bootje hing van voren geheel uit het water getild aan den achtersteven der stoomboot. In den moeiiijken en zwaren strijd om 't bestaan zijn zij op hunne concurrenten zeer afgunsiig en wagen vooral daardoor lijf &n goed en leven. Met wat vroolijks begonnen, eindig ik mijn correspondeutie met iets heel treurigs. Dat gaat meer zoo in de wereld. Men schrijft ons uit Hoofdplaat Half Juli begiut onze kermis, en om nu zooveel mogelijk dan de danstenten te weren, besloot ons gemeentebestuur alle danslocaliteiten door een splik- splinternieuwe beiasting van 25 cent per vierkante meter te treffen. Heel natuurlijk waren onze herbergiers over dien krassen maatregel alles behalve gesticht, en van daar, dat zy zich tot den Commissaris der Koningin per request gewend hebben, om voornoemd raads- besluit te vernietigen. Nu het blijkt, dat de handelwijze der raadsleden algemeen afkeuring vindt, zouden zij, zegt men, insgelijks verlangen, dat goedkeuring aan hun besluit onthouden werd. Maar waarom dan zelve niet overgegaan tot intrekking van het raadsbesluit, mag met recht gevraagd worden. lloofdpliiat, 27 Juni. De vorige week is door den heer Hammacher, notaris te Groede, voor de erven Thomnes geveild, het post- en telefoonkantoor, woning, schuur enz. alhier voor 2310, zonder de veiiingskosten. Kooper werd de heer W. Baars alhier. IJmuiden, 2a Juni. De heer J. Jansen, oud- gezagvoerder ter koopvaardij, die sedert 1 October 1886 alhier de betrekking vau adjunct-commissaris bij het loodswezen heeft bekleed, is benoemd tot commissaris der loodsen te Ter Neuzen en zal dezer dagen zijne nieuwe betrekking daar gaan aan- vaarden. Hij heeft zich te IJmuiden vele vrienden ge maakt en is vooral door zijn humaan optreden en zijne dienstvaardigheid bij het loodspersoneel zeer geacht. Als blijk daarvan werd hem gisteren avond door de gezamenlijke loodsen vau het 3d® district eene prachtige pendule met coupes ter herinnering aangeboden. 's Gravenhage, 28 Juni. Tweede Karaer. Bij het voortgezet debat over de belastingvoorstellen protesteerde de heer Van Velsen tegen het beweren van den heer Van Houten als zouden de anti-revo- lutionairen hunne beginselen hebben verloochend. Hij en de heer Poelman, die de voorstellen geen belangrijke verbetering vond, achtten de vermogens- belasting niet toe te passeu zonder de bedrijfsbe- lasting te kennen. De heer Van Karnebeek was van hetzelfde gevoelen. De heer Veegens was voor de voorgestelde belastingen maar bestreed de verhooging op het gedistilleerd en drong aan op vrijstelling van hen, die nog in de patentbelasting worden gedrukt. De heer Van Delden wilde het onroerend goed lager zien getroffen in de vermogensbelasting, terwijl de heer Vermeulen beweerde dat deze be iasting juist den nijveren middeustand sterker zal drukken, den landbouw weinig zal bateu en den socialen toestand niet zal verbeteren. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Juni, de volgende vonnissen uitgesproken C. L. v. M., ood 15 j., koewachter te Sint Jansteen, is wegens heling veroord. tot 1 maand gevangenisstraf. A. v. M., oud 13 j., te Sint Jansteen, is wegens heling veroord tot 14 dagen gevang. W. B., huisvrouw van J. M., bierhuishoudster te Ter Neuzen, is wegens het aangeven van een strafbaar feit wetende dat het niet is geschiedt vrijgesproken. Men schrijft uit Amsterdam De storm die Donderdag over onze stad woedde, is niet beengegaan zonder eenige schade te ver- oorzaken. Vooral de boomen hebben het hard te verant- woorden gehad. Behalve in de Boerhavestraat en op den Binnen-Amstel, zijn er in het Vondelpark en in het Park ook gevallen. De grachten hebben over 't algemeen niet veel geleden, behalve dat er natuurlijk meer bladeren en takken ziju gevallen dan wel gewenscht is. In het Vondelpark waren de paden en wegen met takken en bladeren bestrooid. Men zou meenen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2