Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2831. Woensdag 29 Juni 1892. 32e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbonders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. K JfolitieU Overzicht. De Parijsche bladen deelen mede, dat twee ad- miuistrateurs van de Maatschappij tot vervaardiging van dyuamiet worden beschuldiga van verduistering van 5 mi'ilioeu ires. De beide beschuldigden zijn Legay, oud-prefect, oud-senator en gewezen directer voor departeuieutaleaangelegenhedeu in het miuisterie van biuueulaudsche zaken, en Arton, gewezen ambte- naar van de Pauama-Mij. In huune woningen zijn huiszoekingen gedaan. Legay heeft Parijs verlaten en Arton moet gearresteerd zijn. De heer Cousset heeft in de Kauier eene interpellatie gericht tot den minister-president over het misbruik dat door de afgevaardigden gemaakt wordt van den draug hunner kiezers, om ten huunen behoeve bij de regeering werkzaam te zijn tot het verkrijgen van eeu betrekking of voor andere guusten en haalde verscheidene staaltjes tot bewijs aan. Het is zoover heen, dat de kiezer zijn stem geeft aan dien candi- daat, welke hem de meeste beloften doet om ten gunste van hem en de zijnen bij de regeering te werken. Geheel Frankrijk is een verkiezings- markt. Er is koop en verkoop van stemmen tusschen den kiezer en den afgevaardigde ter eener en tusschen den atgevaardigde en den minister anderzijds. Een ander afgevaardigde beloofde, dat zoodra de minister van justitie in de Kamer was, hij misbruiken zou aantoonen. De minister-president zeide, dat hij en zijne ambtgenooten bij de benoemingen steeds te rade gaan met de verdiensten van den sollicitant. Een Fransch kapitein der genie, Mayer, is over- leden ten gevolge van een wond in de long, hem in een duel door den anti-semiet markies de Mores met den degen toegebracht. Dat duelleeren heeft veel van een dronkenmansboel en diende wel stren- ger geweerd. De herstemmingen in Belgie zijn voor de liberalen voordeelig geweest. De nieuwe Kamer zal zijn samengesteld uit 92 katholieken en 60 liberalen en de nieuwe Senaat uit 46 katholieken en 30 liberalen. De katholieke meerderheid van twee- derden ontbreekt dus in beide lichamen. Het huwelijk van graaf Herbert von Bismarck heeft te Weeuen in de protestantsche kerk in de Dorotheengasse plaats gebad. De Russische gezant te Berlijn en de zwager van graaf Herbert, graaf ltantzau, gezant te 's Hage, waren getuigeu. Niemand van het hof of van het corps diplomatique was tegenwoordig, maar het publiek liet zich met onbetuigd, hoewel de straten naar de kerk waren afgezet. Griekenland heeft weder een ministerie met Tricoepis aan het hoofd. In Frankrijk is men er slecht mede ingenomen dat Delyannis aan kant is geschoven. Delyannis was steeds hun vriend en beschermeling. 't Zal misschien niet zoo lang duren, dat deze weer geroepen wordt om ministe- FEUILLETON. e. j. aaa oen iioetex. 23) XI. Het had des uachts overvloedig geregend, maar heerlijk was eenige uren geleden de zon aan de oosterkimmen in purperen gloed verrezen en had tot het laatste lichte vederwolkje zelfs van den nu smetteloos blauwen hemel verdreven en koesterde en stootde weldadig den rijk gedrenkten grond. 't Was een genot in dit morgenuur rond te dwalen in den met een dichte doornenhaag omsloten tuin van de woning, tijdelijk door Dora en haar oom betrokken. Niet, dat die tuin zoo bijzonder fraai was aangelegd, of met zoo groote zorgvuldigheid werd onderhouden. Maar zijne bekoorlijkheid ont- leende hij juist hieraan, dat er alles zoo weelderig dooreen groeide. De bleekgeele kamperfoelie om- strengelde met hare wilde ranken zusterlijk de roode provincierozen. Forsche appelen- en peerenbooinen verspreidden wijd en zijd hunne met vruchten zwaar beladene takken. Bedden met keukengroenten in rijke verscheidenheid gaven een niet onaardige af- wisseling. De welriekende geuren van rozemarijn rieele portefeuilles uit te deelenhet tooneel speelt in Athene. Tengevolge van een werkstaking van Spaansche telegrafisten wordt de gemeenschap met het buiten- land zeer bemoeielijkt. Alleen officieele depeches zullen over de spoorweg-telegraaflijuen worden verzonden. De regeering inoet een complot hebben ontdekt en nu van plan zijn op krachtige wijze op te treden. De opstand in de provincie Rio Grande-do-Sul in Brazilie is van meer beteekenis dan men aanvan- kelijk vermoedde. De kanonneerbooten der regeering hebben het bombardemeut op Porto-Allegro geopend, en de gansche provincie is in opstand, meldt de telegraaf. Uit Chicago seint men, dat Cleveland bij de eerste stemming tot candidaat voor het president- schap is gekozen. Cleveland kreeg 616 stemmen, Hill 112, Boies 163 en Gorman 36. De Deino- cratische conventie te Chicago heeft alzoo den in 1888 gevallen president Cleveland op het schild gezet en de republikeinen hebben onlangs te Min neapolis Harrison geproclameerd. 't Zal een harde strijd worden om de residentie in het Witte Huis te Washington en groote sommen zullen geofferd worden ook. Reeds bij de keuze van candidaten konden de kiezers van 500 tot 1200 dollars ver- dienen, naar luide van de berichten uit de Nieuwe Wereld. Uit Afrika wordt gemeld door den onderofficier Bartel, die zelf gewoud is, dat bij Moski een ge- vecht met de in boorlingen heelt plaats gehad, waar- bij de aauvoerder Von Biilow, luiteuant Wolfram benevens 20 Soedaneezen zijn gesneuveld. De onderofficieren Wutzen en Wittstock houden met 64 man het station aan den Kelimand-Sjaro bezet Uit Dar-el—Salaam zijn 180 man naar het bin- nenland afgezonden om hulp te bieden. Afrika begmt zeer naar kruitdamp te rieken. A1 de Euro- peesche iudringers Spanjaarden, Franschen, Engel- schen, Italianen en Portugeezen moeten af en toe gevechten leveren tegen de eigenlijke Afrikanen. Aan de randeu van het Zwarte Werelddeel kunnen de lui uit de beschaafde wereld den baas spelen, maar in de onmeteiijke binneulanden vinden ze dikwijls hun partij en krijgen niet zelden klop. Volgens te Vlissingen ontvangeu bericht, heeft H. M. de Koningin-Regentes besloten met H. M. de Koningin het volgeude jaar aan Zeeland (ook aan Vlissingen) een bezoek te brengen. H. M. de Regentes heeft, mede namens Hare Dochter, aan mevrouw Van Panhuijs-Looxma, echt- genoote van den Commissaris der Koningin in de prov. Groningen, een met kostbare brillanten be en onze-lieve-vrouwe bedstroo balsemden de lucht. Ja alle gewassen gezamelijk verspreidden liefelijke geuren om zich heen, terwijl de gouden zonnestralen weerspiegelden in de regendruppelen, die nog aan de takken en bladeren hingen. Voeg daarbij een zachte rauziek, voortgebracht door het gonzen van ontelbare vliegende insecten, niet minder dan de meusch op bloemengeur belust. Kortomalles leefde en genoot van het leven. Een zieke moest hier gezond worden. Dora had zich dan ook inderdaad in langen tijd zoo wel niet gevoeld als nu, daar zij alleen in dezen tuin ronddoolde. Zij had weer een oog en hart voor het natuurgenot, dat hier te smaken viel. Zij bewonderde de veelkleurige bloemen en teedere bloesems en snoof met innig welbehagen de liefe lijke geuren in. Er lag een zachte bios op hare wangen en er tintelde weer leven in hare schoone blauwe oogen. Er had, het bleek uit alles, eene verblijdende verandering in haar zielstoestand plaats gegrepen. Zij knikte opgewekt en vriendelijk haar huisheer toe, die, aan de andere zijde van de haag voorbijkomende, haar vertrouwelijk goeden morgen toeriep. Zij was weer ontwaakt tot bewustheid van zich zelve en van de wereld buiten haar. Dora was uit den dood opgestaan tot een nieuw leven. Daarom kan zij zich thans in den over- vloed des levens rondom haar verheugen. Onder den weldadigen invloed, dien haar oom op haar uitoefende, was zij allengs tot meerder kalmte ge- zetten armband ten geschenke gegeven. Voorts heeft H. M., behalve f 1200 aan de algemeene armen, belangrijk giften geschonken voor het doof- stommeninstituut en de ambachtsschool, aan politie, inuziekkorpsen, garnizoen, sphulterij enz., terwij den leden der eerewachten herinneringsmedailles zijn toegezegd. Ter gedachtenis aan haar verblijf te Groningen heeft mevrouw Van Panhuijs aan Koningin Wilhel- inina eene poppenkamer, veruuftig vervaardigd door den meubelmaker Van der Vaart en geheel gevolge naar het stadhuis van Groningen, ten geschenke aaugeboden, welk geschenk met erkentelijkheic door H. M. is aanvaard. De Stct. bevat een Kon. besluit van den 9 Juni 1892, houdende bepaliugen ter uitvoering van art. 9 der wet van 21 Juni 1881, tot inrichting van een dienst, ter verzending met de post van postpakketten, een gewicht van 5 K. G. niet te bovengaande; en het besluit van den 21 Juni 1892, tot regeling van de porten en rechten der brieven en verdere stukken, die tusschen Nederland ter eene en de lauden, tot de algemeene postver- eeniging, alsmede de landen, niet tot die vereeniging behoorende, worden uitgewisseld. De Haagsche Kamer van Koophandel heeft besloten tot het benoemen eener commissie, voor de helft bestaande uit patroous, ten einde een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de invoering van een normalen arbeidsdag van 10 uren, uitgezonderd voor den landbouw, en bij de Regeering in deze richting stappen te doen. Zondagmorgen halftien is een locaaltrein van Zandvoort onder den kap van het Centraalstation te Amsterdam geloopen op een stilstaanden doch op punt van vertrek zijnden trein naar Zutfen (9,40). De rem van de locomotief was onklaar geraakt, zoodat machinist en stoker de botsing ziende aankomen, van de locomotief op het perron sprongen. Het geraas was verschrikkelijk. In beide treinen werden een twaalftal personen gekwetst. Nog een viertal gewonden begaven zich buiten het station. Eenige werden op de Prins Hendrik- kade in een cafe verbonden, terwijl een van hen, de heer Derkstra door den schrik in hevig zenuw- achtigen toestand een huis biunenvloog, vooraan in de Warmoesstraat, waar men den man greep en tot kalmte bracht. Alle verwondingen zijn aan het hoofd en enkele aan de schouders, voor- namelijk veroorzaakt door open- en dichtslaande deuren. Onmiddellijk werd ontboden Dr. J. A. L. Coenen die in de wachtkamers, geholpen door eenige andere zich aanbiedende heeren, de gekwetsten verbond. Eenigen tijd na het gebeurde bevond de burgemeester komen. Zij kon weer geregeld denken. En nu was eene goede gedachte bij haar opgekomen, die haar terstond machtig aangreep. Zij werkte die ijverig uit. Overeenkomstig die gedachte wilde zij haar volgend leven inrichten. Dat zou haar boetedoening zijndat zou, zoo hoopte zij, in later dagen voor haar een oorzaak worden van herstelde zielevrede. Zij had een vast besluit genomen. Zij wist voortaan wat zij wilde, en zij wilde wat zij wist. Zij zag nu licht in haar toekomst. Goede morgenGoede morgenhoorde zij zich door een welbekende stem toeroepen, terwijl zij nog rondwandelde in den tuin. Zij keerde zich om, en voor 't eerst sinds zoo langen tijd beantwoordde zij oom's morgengroet met een opgeruimd gelaat. 't Is goed, dat u hier bij mij komt, beste oom zei zij. O, 'tis hier van ochtend zoo heerlijk. Alles bloeit en geurt en verlustigt zich in het leven Ik heb ook genoten, antwoordde de oude heer. In mijn eentje ben ik er al op uit geweest, je weet wel naar dat heuveltje, waar je dat fraaie verge- zicht hebt. Zoo 's morgens in de vroegte moet je er echter zijn, om het recht te genieten. Morgen vroeg moet je met mij mee, als je wilt. Er lag zulk een innige vrede over het landschap verspreid. Graag, oom hernam het meisje op levendigeu toon. En zal ik u eens wat influisteren Ik voel mijzelve van morgen zooveel vrediger. Ik weet zich ter plaatse om zich op de hoogte te stellen van het ongeval. De schade aan het materieel is vrij aanzienlijk. Een particulier telegram ons uit Singapore geaonden deelt aan het Handelsblad mede, dat den 23ste een hevige uitbarsting heeft plaats gehad op Groot Sangir— Eiland (residentie Menado). Dit is het grootste van 50 eilanden ten noorden van den noordoostelijken uithoek van Celebes. De woudeu zijn rijk aan houtsoorten. Koprah is het voornaamste uitvoerartikel. Vele Europeanen zijn er, zoover wij weten niet gevestigd. Er waren echter vrij wat Chineezen en een dertigduizend in boorlingen. Uithoofde der menigte hooge bergen heeft men er geen wegen kunnen aanleggen. Op Groot Sangir bestaan drie voetpaden. Prauwen onderhouden de gemeenschap. Waarschijnlijk zal het een uitbarsting geweest zijn van de Aboe of Awoe, den vuurspuwenden berg in het N.W. gedeelte van Sangir. De laatste hevige uitbarsting had plaats in 1856. Toen werd alles vernield. Het vuur stroomde over het eiland, heete bronnen braakten kokend water uit, zeebe- vingen volgden op aardschuddingen en een asch- regen voltooide de vernieling. De Nederlandsche liefdadigheid hielp toen. Aboe beteekent asch. Het voornaamste verschijnsel bij de uitbarstingen is steeds de aschregen. Onze Oost—Indische Compagnie heeft zich weleer op het eiland gevestigd. Zij richtte er scholen op en vestigde er gemeenten, die nu en dan door een predikant werden bezocht. Thans zijD ongeveer alle Sangireezen Christenen. In de onderscheidene rijkjes zijn 24 kerken. Van gouvernementswege zijn er 8 scholen opgericht. Op verzoek van den radja werd er in 1860 de vaccine ingevoerd. In April 1862 werd in de baai van Lobo door Zr. Ms. Reteh, onder bevel van den luitenant ter zee M. W. Bowier, een verwoed gevecht geleverd tegen zeeroovers. Aan onze zijde sneuvelde luit. ter zee Jolly. Aan 92 geroofde menschen werd de vrijheid gegeven. Het eiland, waar het gevecht plaats greep, kreeg den naam van Jolly. De bevolking van Sangir leeft bijna' uitsluitend van den handel in koprah, gedroogde klappers, die door bemiddeling van Chineezen gedreven wordt op Menado en Macassar. In Nederland zijn hoofd- zakelijk in die handel betrokken de Moluksche Handelsvennootschap en de firma Dirks Co. (waarvan de firmant te Wiesbaden woont). De Moluksche Handelsvennootschap, die op Sangir een agent (Europeaan) heeft wonen, heeft een telegram ontvangen, waaruit blijkt, dat hare belangen door de uitbarsting niet geschaad zijn. Verder bevinden zich op Sangir nog de controleur en eenige Europeesche zendelingen van Duitsche missien waaronder waarschijnlijk van de Elberfel- der missie. niet, hoe ik het juist zal uitdrukken, maar ik ge- voel mij zoo een geheel ander mensch. Wezenlijk, kind! riep oom met oogen, tintelende van vreugde uit, en sloeg toen in vervoering zijne armen om Dora's hals en gaf haar een kus op het voorhoofd, als om de laatste rimpels er van weg te wisschen. En dit gelukte hem, zoo het zijn voornemen was. Dora zelve, geheel verteederd, gaf den ouden man zijne hartelijkheid met woeker terug. Dat is een driemaal heerlijke, gezegende morgen zei hij vervolgens. Vertel mij er wat van, Dora Hoe ik zoo veranderd ben, bedoelt u Dat kan ik u met weinig woorden mededeelen. Ik ben het met mijzelve weer eens geworden. Ik heb voor de toekomst een besluit genomen. Ik weet nu wat ik doen moet om het verledene eenigszins te verzoenen. Ik hoop dat u mijn plan goed zal keuren. Laat het eens hooren, kind Dat meisje in de gevangenis, u weet wel wie ik bedoel, oom, staat mij altijd zoo levendig voor den geest. En die gedachte aan haar heeft mij eeu denkbeeld aan de hand gedaan. U kent Elisabeth Frij P Ja dat was eene voortreffelijke vrouw. bene heilige, oom Met groote belangstelling lad ik reeds vroeger hare levensgeschiedenis ge^ ezen en herlezen. Ik gevoelde mij tot die liefde- rijke persoonlijkbeid aangetrokken. Zij was eeue TER \El/iE\>S('HE (01 RAM Hit blail verse li ij ill IMnsitag- en Vr i jil a voimI bij den uitffever J. A A A A K II E le Ter Aeuzen. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1