Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. bi:m:m)maki\g. No. 2830. Zaterdag 25 Muni 1892. 32e Jaargang. AAIBBESTEDIHG. Paardsn- on Yesmarkt Kermis of Jaarmarkt I i AANBESTEDE11 Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■tit III ml verscliijnt Itinsilii^- en Vrijilagavond bij den uitgjever J. \T A wr II K S A V II te Ter Keuien. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op DiusilaiC, 5 Jiili a. s., 's morgens 10£ ure, op het gemeentehuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, De levering van Petroleum voor de straatverlichting gedurende 1892/93. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook eene verze- gelde bus tot het ontvangen der inscbrijvingsbiljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 21 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche alhier zal worden gehouden op IMnsdag den 5den Juli 1892, aanvangende des voormiddags te 9 uren en eindigende des namiddags te 3 uren. Vanwege de gemeente worden uitgeloofd elf premien, naar welke geene medediuging wordt toe- gelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die daarvoor in het vorige jaar zijn bekroond, alsmede voor paarden en vee, wegens welke alhier reeds vroeger eene premie is toegekend en voor paarden en vee na 11 uren aangebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijken worden tijdens de markt toegelaten. 2°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 5den Juli e. k. tot en met Donderilag den 8sten dier miiaud en dat geene nadagen zullen worden toegestaan. Zaamslag, 10 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Evenals zoovele vorsten is ook vorst Bismarck op reis gegaan. Hij heeft zijn slot verlaten en is reeds te Weenen aangekomen om het huwelijk bij FJBXJILLETON. DOOR K. J. VAm IIEH HOEVEK. 22) Waar dwaal ik heen Och, ik was toen nog zoo jong, zeer jong en onervaren Een diepe zucht brak den woordenstroom van den ouden man af. Hij had, al sprekende en zich verdiepende in den tijd van voorheen, zijne toe- hoorderes bijna vergeten. Daar zat zij, de handen gevouwen, terwijl heete tranen hare wangen be- vochtigden. Hij zag het en kwam oogenblikkelijk tot zich- zelf. Heb ik misschien een te teedere snaar voor haar aangeroerd dacht hij, maar stelde zich weer gerust door de overweging, dat die tranen hare zenuwen niet alleen ontspanning gaven, maar ook bewezen, dat zij van haar idee fixe van daareven was afgeleid. Hij ging dus voort Helaas dat mijn zalige droom zoo onzalig ein- digen moest. Eens, toen wij sameu op een heer- lijken zomeravond, heerlijker avond had ik nooit genoten en nooit had ik mij gelukkiger gevoeld toen wij dan samen in een publieken tuin een concert bijwoonden en zij een oogenblik met eene vriendin in gesprek was, stond ik op om aan het buffet iets te wonen van zijn zoon Herbert met gravin Hoyos, de kleindochter van den schatrijken torpedo-fabrikant Witehead. Aan dernonstraties heeft het onderweg niet outbroken, daar hebben de politieke vrienden voor gezorgd. Reeds te Berlijn aan het station wachtte hem een talrijke menigte, die bij de aankomst van den trein naar voren arong. De oude heer nam zijn grijze jagersmuts van het boofd, stak zijD hand uit het portier en deze werd door honderden geschud. Bloemruikers werden in menigte aangeboden, die de vorst aannam als geschenk voor het huwelijkspaar, zooals hij zei. Daar weergalmde het lied//Deutschland, Deutschland fiber Alles," en nadat hem een glas Mfirichener was aangeboden, dat hij half ledigde, klonk hetzelfde lied andermaal door de lucht. Het is mijn plicht te zwijgen, had de ex-kan- selier tot de menigte gezegd en toen deze zich ourustiger begon te vertoonen en aanhoudend riep Terugkomen Terugkomen haalde de grijsaard de schouders op en maakte met de hand een afwerend gebaar en weg snelde de trein. Te Dresden, waar hij zou overnachten, werd hij door den Ober- bfirgermeister Stfibel toegesproken en daarvoor betuigde de toegesprokene zijn hartelijken dank. In het hotel ontving hij nog eene deputatie en aan deze betuigde hij mede zijnen dank, nadat hij verklaard had nooit weer eene openbare betrekking te zullen bekleeden. Hij hield een lofspraak op Duitschland's grootheid en op koning Albert, die daartoe steeds had medegewerkt. Den volgenden morgen werd de reis voortgezet. In Boheme hadden de autoriteiten den toegang tot de stations verboden, uit vrees voor Czechiscbe demonstration tegen den vorst. Te Weenen werd de oude heer aan het station door een talrijke menigte toegejuicht, maar eene ofiicieele ontvangst had daar niet plaats, wat te begrijpen valt uit de nauwe betrekking tusschen de hoofden van de triple alliantie. Ofschoon de toegang naar de straat, waar Bismarck zijne tent had opgesiagen, afgesloten was, drongen troepen studenten door onder de kreten „Leve Bismarck Leve Schonerer de bekende anti-semiet //Weg met de Joden De politie maakte daarop van de wapeneu gebruik en arresteerde een twaalftal personen. Later hadden nieuwe rustverstoringen plaats en moesten stokslagen worden uitgedeeld. Men is te Weenen tamelijk verlegen met de komst van Von Bismarck, dat spreekt. Ook koning Umberto en zijne gemalin zijn op reis en wel naar Berlijn. In de Italiaansche Kamer kwam de reis ter sprake en daar ging het soms onstuimig toe. Een der afgevaardigden stelde voor, den president te machtigen, den koning en de koningin bij de reis naar Potstdam den groet der Kamer over te brengen. De voorzitter nam met iugenomenheid die taak op zich. Een ander lid der Kamer kwam daar tegen op, waardoor een groot rumoer werd veroorzaakt. Van alle zijden voigden evenwel levendige toejuichingen toen de president verklaarde om namens de Kamer het vorstelijk paar de beste wenschen over te brengen voor de reis. Duitschland zal, als de justitie 't hebben wil weer eeD berucbt burger rijker worden, alt bans de socialistische Vor warts zegt, dat de anarchist Johann Most, uit de Vereenigde Staten wil overkomen in zijn kwaliteit als kapitein van het Leger des Heils. Zijne anarchistische gevoeleus heeft hij afgezworen. In Lngeland is thans veel beweging ten gevolge der aanstaande verkiezing. Te Cork had eene groote Parnellistische vergadering plaats onder het voorzit- terschap van John Dillou en waarbij ook O'Brien tegenwoordig was. De politie was er om wanor- delijkheden te beletten, maar zij kon toch niet voorkomen, dat reeds onderweg Dillon en O'Brien in de straat aangevallen en door de anti-Parnellisten met eieren gegooid werden. Geheel bemorst kwamen zij in de zaal en moesten eerst een reinigingskuur ondergaan. Wij zullen nu nog eem'ge oogenblikken met onze gedachten verwijlen in het Zwarte Werelddeel en in de Nieuwe Wereld. Emin Pacha is weer opgestaan uit de dooden, tenminste de laatste be- richteu uit Afrika zeggen, dat hij behouden te Boekoba is aangeiaud. Wij laten die historie voor ditmaal hierbij, in de verwachting wel meer hiervan te zullen hooren. Berichten uit Zanzibar deelen mede, dat de Duitsche expeditie onder bevel van baron Von Bfilow bestaande uit 5 Europeanen en 150 Soedaneezen en gewapend met een kanon, op de vlucht is gestagen en gedeeltelijk in de pan gehakt. Baron Yon Bfilow is de officier, die aan de Engelsche zendelingeu last gaf, het grondgebied der Moshi te verlaten, daar hij dezen stam wilde verdelgen. De Moshi hebben evenwel zijn kanon buit gemaakt en twee derden der expeditie gedood Van de Europeanen kwam een om het leven, terwijl Von Biilow en een ander Europeaan werden gewond. De meeste overlevenden trokken terug op Gorga, de anderen naar het fort Mareng, dat echter ook weldra moest worden ontruimd. De Engelsche administrates Berkeley zond levensmiddelen naar Taveta. der regeliug tot het toekennen der bevoegdheidin den geneeskandigen dienst ten aanzien van in hospitaien verpleegde militairen. Het algemeen debat over de belastingvoorstellen is aangevangen. In de zitting der Iweede Kamer van gisteren heeft de meerderheid der commissie van onderzoek in zake de klachten van mishandeling van een milicien in het militaire hospitaal te Vlissingen voorgesteld den Minister dank te betuigen voor de gegeven inlichtiugen. De minderheid dringt tevens aan op de herziening De heer Bool was voor de voorstellen, al betreurde hij, dat het plaatselijk belastingstelsel niet tevens werd geregeld. Hij verwachtte spoedig de indiening van het ontwerp der bedrijfsbelasting en een her ziening der patent- en grondbelasting. De heer A. van Dedem betoogde, dat de finan- cieele toestand geen meerdere belastingen tot een bedrag van 10 millioen noodig maakt. Hij noemde deze vermogensbelasting onrechtvaardig, omdat de grond daardoor wordt getroffen, die bovendien meer zal bijdragen in de grondbelasting. In de aanstaande zomervergadering der Pro- vinciale Staten van Zeeland zullen de volgende zaken behandeld worden onderzoek der geloofs- brieven van de nieuw gekozen ledenverschillende mededeelingen waaronder ook eene omtrent den stand der zaak betreffende den Damespolder. Verder is aan de orde de benoeming van drie leden van Gedeputeerde Staten, tengevolge van de periodieke aftreaiug van de heeren Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, J. H. C. Heijse en W. A. Graaf van Lijnden de benoeming van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wettoekenning van eervol ontslag aan Mr. E. Fokker, als griffier der Staten, en benoeming van diens opvolger. oorts komen in behandeling verschillende voor stellen van Gedeputeerde Staten. Eerstens dat tot nadere regeling der verpleging van arme krankziunigen en idioten uit Zeeland in geneeskundige gestichten verder tot wijziging van de besluiten der Staten tot regeling van den Provin- cialen waterstaatsdienst en tot vaststelling van regelen voor de pensioneering van ambtenaren van den Pro- vincialen waterstaatomtrent het adres van J. van der A oorde om subsidie voor een omnibusdienst tus schen het Wolfertdijksche veer en Goestot ver- koop van grond en boomen aan den weg van Oost- burg naar Zuidzaude naar aanleiding van het adres van ingezetenen van Ellewoutsdijk, Driewegen,Oude- lande en Ovezand om eene aanlegplaats te maken aan de haven van Ellewoutsdijk op het verzoek van de gemeenteraden van St. Jansteen en Koewacht om renteloos voorschot voor wegsverbeteringtot het verleenen van eene personeele toelage van f 150 uit de provinciale kas, voor een tijdvak van vijf jaren, van den provincialen veearts in Noord- Bevelandtot het verleenen van een subsidie aan de ambachtsschool te Zierikzeetot gedeeltelijke kwijtschelding aan de maatschappij „de Schelde" van de korting wegens te late oplevering van de Zeeuwsch-Vlaanderentot het sluiten eener geld- leening ad f 60,000, met plan voor die leening. Het voorstel omtrent de pensioneering van bureau- voor ons te bestellen. Ik kwam voorbij een prieel, waar eenige jongelieden zaten. Op schertseuden toon hoor ik door een hunner haar naam noemen, haar mij zoo heiligen naam. Wat beteekende dat Onwillekeurig vertraagde ik mijn tred. Daar hoorde ik een ander mijn naam noemen met de bijvoeging le pauvre hommeGrooter uil heb ik nooit ge- zien Op klaarliohten dag ziet hij er niets van, hoe zij een loopje met hem neemt. Ik trilde van verontwaardiging en fellen toorn. Toch bedwong ik mij nog zoo goed mogelijk en met schijubare kalmte in houding en stem trad ik op den ingaDg van het prieel toe, en zeiZonder bet te willen heb ik door een der heeren den naam hooren uit- spreken van eene dame, die mij zeer goed bekend is, op eene wijze, die mij niet bevalt. Ik gelast dien heer zijn lastertaal terstond in te trekken en ver- giffenis daarvoor aan mij te vragen. Mijn plotse- ling optreden veroorzaakte natuurlijk een groote outsteltenis. Doch een van hen trad op mij toe en zeideIk ben het die den naam dier dame heb genoemd. Herroep riep ik buiten mijzelve en hield hem de gebalde vuist voor. Mijnheer zei hij kalm blijvende, indien hier gelaterd is, zal ik mij gewillig onderwerpen aan elke boete, die het u zal gelieven mij op te leggen. Maar ik moet het tegendeel staande houden. Wij achten u alien, mijnheer maar begrijpen uwe verbliuding niet. Be- wijs riep ik uit. Och, zei hij schouderophalende, iedereen behalve u, weet dat die dame onder anderen met luitenant Dewijl op zeer vertrouwelijken voet staat. I wil bewijs, viel hij plotseling zich-zelven in de rede en wijzende in de richting, waar zij zat, zie dan nu zelf. Ik keerde mij onwillekeurig om en zag haar. De vriendin was verdwenen, maar de genoemde luitenant had die plaats ingenomen. Vertrouwelijk met de hand op haar schouder boog hij zich tot haar over. Dat was te veel. Ik uitte een doffen kreet en ijlde op beiden toe. Zij schrikten toen ik hen zoo onverhoeds op het lijf viel. Hij trok zijn hand terug en verwijderde zich haastig, terwijl hij vluchtig boog. Wat beteekent dat vroeg ik haar met trillende stem, haar scherp aan- ziende. Zij was al even bleek als ik zelf het moet zijn geweest. Ik weet niet wat je bedoelt zei zij zooveel mogelijk zich-zelve beheerschende. Dat weet hij wel beet ik haar toe. Ga mee, ik wil hier geen scene. Geef mij nu rekenschap, viel ik haar aan, toen wij beiden alleen waren. Je slaat een vreemden toon aan, aantwoordde zij met een poging om te gekscheren. Lach niet, hernam ik, geef rekenschapWaarvan dan toch begon zij alweer. Daarvan misschien, dat luitenant Dewijl zoo beleefd was mij even aan te spreken P Wie gaf hem het recht zoozoo vertrouwelijk met u te zijii droug ik aan, en ik gevoelde, dat mijn oogen bliksems schoten. Hoor eens, mijnheerzei zij nu plotseling een anderen toon aauslaande, wij zijn gelukkig nog niet getrouwd. Ik ben uw slaviu niet. U verveelt mij, mijnheer I U heeft mij al lang verveeld Het was mij op dat oogenblik alsof ik door den grond zonk. En bij de herinneriug aan dat verschrikkelijk oogenblik sloeg de oude man zich thans nog met de hand tegen het voorhoofd. Arme oom fluisterde Dora en nam zijn hand, die ijskoud was in de hare. Na eenige oogenblikken zwijgens ging de oude man, kalmer gewordeu, weer voort Het was mij, alsof mijn hart werd toegeschroefd. Voortaan was ik dood voor alles om mij heen en alles om mij heen was als gestorven voor mij. Ik dwaalde een tijd lang zonder eeuig doel in de wereld rond, alleen, altijd alleen. Eindelijk begroef ik mij levend te Hensloo, waar ik eenige bezittiu- gen had. Hier verdeelde ik mijn tijd tusschen de studie en de jacht en niemand meer vertrouwend, alien schuwend, bijna hatend, leidde ik daar het eenzelvig bestaan, dat u bekend is. Met innig medegevoel zag Dora den ouden man aan. Zij drukte teeder zijne hand, welke zij nog steeds omvat hield. Maar, kind, ik was toch niet zoo koud en oiy verschillig als ik scheen, zeide de oude man na wijl zwijgens. Oom viel thans Dora hem met hartst J ia de rede, beste hartelijke, oom U koud onver" schilligMijn eigen vader had niej/7r, e? zorgvuldiger voor mij kunnen zijn l* altijd aan mijzelve gezegd. TGR YEIZEYMHE (OIRAYT o o u

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1